TE KOOP n Ei Cnze Indische Luchtpostbrief. W. ten Hove, 26.27 en 28 Juli gesloten Dat scheelt te veel Beider-Belang Heeft U al WIJKER-IJS geproefd? 't Opklapbeddenpaleis RUIMT OP LUIDSPREKERS Muziek instrumenten Personeel gevraagd Personeel aangeboden Huizen gevraagd Rijwielen Auto's De dood van den Kiai van Tjaringin. De Jaar beurs Ie Bandoeng. Een rapport over Nieuw- Guinea. De reuzenvaranen van Komodo. Onze Indische correspondent schrijft ons d.d. 7 Juli uit Batavia: ten dezer dagen is een bekende figuur overleden uit den Bantamschen op stand van 1926, de Kiai van Tjaringin, Hadji Mohamed Asnawi, waarmede wederom iemand van het tooneel is verdwenen, die in die dagen grooten invloed op de bevol king heeft gehad. Streng orthodox en conser vatief had deze hadji door zijn vrome levens wijze en kennis van den Islam een wijdver spreide vermaardheid. Van heinde en van ver kwamen Mohammedanen, en ook niet-Mo- hammedanen, hem bezoeken om zijn zegen af te smeeken en bij hem in de leer te gaan. De Kiai hield een soort godsdienstschool met leerlingen uit alle streken en van alle leeftij den, waar men de Koran leerde lezen en uit leggen. Zijn volgelingen brachten hun tijd ver der bedelend door of zoekend naar djimats (amuletten) voor liefde en onkwetsbaarheid. Dit leidde ertoe, dat sterkere karakters in de zen kring invloed kregen op de zwakkeren en daarvan misbruik maakten door plannen te gen het gezag te smeden. Telkens als er gods dienstrelletjes uitbraken, zooals in 1903 bij Soerabaia, in 1907 in Kediri, de Sarekit-Islam relletjes in 1913 en 1919 welke laatste op den datum van dit schrijven worden herdacht! werd de Kiai van Tjaringin die ongeveer 80 jaar moet zijn geworden dan ook steeds extra door de politie in het oog gehouden. Dit was eveneens het geval bij het Bantam- oproer in Laboean. Toen bovendien zijn lie- velingszoon deelnam aan het verzet aldaar en met de wapens in de hand was gesneuveld, achtte men het veiliger, dat de Kiai onder ge wapend geleide naar Batavia werd gebracht. De bevolking echter kon zich zijn gevangen neming nog niet realiseeren. De grenzenloo- ze vereering voor hem, die door de Europea nen ter plaatse „de paus van Bantam" werd genoemd, was zelfs zoo groot, dat het stations- personeel te Pandeglang tijdens zijn transport zich voor hem ter aarde wierp. Een geheim verhoor door speciale justitie-ambtenaren leidde tot zijn verbanningDeze tijden van onrust hebben nu echter plaats gemaakt voor een heel wat rustiger periode. De Jaarbeurs te Bandoeng Als de droge moesson telkenj are weer is aan gebroken, komt men hier in Indië in de maan- dep van de Jaarbeurzen, Paser Malems en der gelijke. Van West-Java uit zet de reeks zich geleidelijk voort naar het Oosten, totdat in October Soerabaia het sluitingsfeest geeft. Men schijnt een dergelijke uitlaatklep in Indië nu eenmaal noodig te hebben, waarbij onder dek king van algemeene of meer plaatselijke be vordering der welvaart, veelal een soort ker- messe cl'êté wordt gehouden. De 18de Bandoengsche Jaarbeurs is dezer dagen geopend na een grondige uiterlijke en inwendige reorganisatie, welke zeer noodig is geweest, nadat de regeering terecht haar sub sidie terzake had ingetrokken, toen was geble ken dat van economische en industrieele pro paganda heel weinig was overgebleven en bijna alleen de kermis was overgebleven. Door de hervorming hoopt men althans in Bandoeng het jaarbeursbeginsel weer meer op den voor grond te kunnen brengen en door verlevendi ging en variatie, welke de kansen van een practischwcontact tusschen exposanten en koopers vergrooten, de deelname van handel en industrie daarbij te bevorderen. Ten einde ook buitenlanders te trekken heeft men de standhuren verlaagd en agenten aangewezen, die tegen een bepaald honorarium of commissieloon de belangen van exposanten, die niet zelf aanwezig kunnen zijn, vóór, tij dens en na de jaarbeurs te behartigen. De be vordering van deze idee leidde reeds tot een stand van de Bandoengsche jaarbeurs op ce Utrechtsche beurs in Maart 1937, met het doel om dit instituut ook in Holland bekend te ma ken. Verwacht wordt, dat op de eerstvolgende beurs hier te lande op vele deelnemers uit Holland gerekend zal kunnen worden. In de afgeloopen zes jaren van depressie was wel veel verloren gegaan, doch Indië is geestelijk en moreel gesterkt uit de crisis te voorschijn gekomen en heeft winst geboekt uit de productie-opleving, de Indische nijver heid e.d. Vooral echter op het terrein van de Inheemsche nijverheid zal de efficiency door samenwerking nog verder moeten worden ver groot, nu zich thans in het bijzonder voor de „kleinindustrie" vele nieuwe perspectieven openen. Ongetwijfeld heeft deze propaganda er reeds toe geleid, dat er toeneming van het bezoek is te constateeren. De eerste dag gaf een cijfer van ruim 15.000 bezoekers te zien. Ook de Landvoogd heeft van zijn belangstel ling blijk gegeven tegelijk met een bezoek aan enkele andere inrichtingen in Bandoeng. De kolonisatie van Nieuw-Guinea. Nieuw-Guinea, dat de laatste jaren niet slechts de aandacht trekt in de nationale pers doch ook in de buitenlandsche bladen her haaldelijk aan de orde is, is bezocht door dr. Visman, die als lid van den Raad van Neder - landsch-Indië een rapport zal uitbrengen om trent de mogelijkheden welke dit land nog op levert en de daarbij te stellen eischen van be- stuurs- en exploitatiepolitiek. Bij zijn terugkomst vond de heer Visman aanleiding om uitvoerig zijn meening te zeggen omtrent de ontwikkeling van land en volk aldaar, en een beantwoording van de vraag te geven, in welke verhouding de mo gelijkheden staan tot hetgeen redelijkerwijze gedaan kan en moet worden. Het is goed, dat van zóó deskundige zijde nogmaals hierover in ;t openbaar wordt gesproken, aangezien meermalen de berichten van zeer bepaalde zijde propaganda omvatten voor kolonisatie aldaar door anderen dan Nederlandsch-Indië met een zeer bepaald doel, hetzij om Indië te verwijten, dat het te weinig voor dit gebied doet en de berichtgever zichzelf daarvoor gaarne in de plaats wil stellen, hetzij om een grootere kolonisatie van Hollanders naar dit gebied te propageeren. Dat dit gebied 15 maal zoo groot is als Nederland, woest en leeg, wordt op zichzelf reeds als argument gebruikt om overbevolkte streken tot emigratie aan te zetten, waarbij vergeten wordt, dat men uren en uren over laag moerasland vliegt, zoowel langs de kust als het binnenland in, dat er uitziet zooals kort na den zondvloed. Het mid denstuk is een hoog Alpengebied, Het Noor den ziet er gunstiger uit met groote kalkrug- gen. Dr. Visman meent na zijn recent bezoek dat het volkomen onverantwoord is om van een land met dit aspect, waar nog de groote gee- scl der malaria heerseht, thans reeds groote verwachtingen te koesteren. De bezwaren, die moeten overwonnen worden, brengen kosten mede, welke naar voorloopig oordeel in gee nerlei verhouding daartoe staan. Toch rust ook hier de zedelijke plicht op den Staat, de „pax neerlandica" te brengen, en onze kennis om trent de economische mogelijkheden van dit land uit te breiden. Dit werk van pacificatie steeds dieper het binnenland in, ook via de moderne middelen van het vliegtuigverkeer, gaat echter uiterst langzaam en kan niet geforceerd worden. De reeds ingezette bestuursuitbreiding moet daar toe voldoende worden geacht. Van de 400.000 Papoeas zijn er thans 225.000 onder geregeld bestuur gebracht en men hoopt uit de nieuwe bestuursposten dit aantal langzamerhand tot 350.000 te kunnen opvoeren. De hulp van zen ding, missie en Indische kerk is daarbij on ontbeerlijk. Deze hebben er niet minder dan 400 gesubsidieerde scholen. Naast een bestuurspolitièk van volhardende doordringing is ook wetenschappelijke vooral practisch economische exploratie nog noodig. Wij kunnen als Hollanders Nieuw-Gui nea niet meer alleen als reserve-gebied zien naast Sumatra, Borneo of Celebes, omdat de internationale buitenwereld daarbij een ande ren maatstaf van beoordeeling aanlegt, waar aan wij ons niet kunnen onttrekken. De petro leum- en goud-exploratie is door een nieuwe maatschappij reeds voldoende verzorgd, doch op het gebied van landbouw en boschbouw is „een nationaal Nederlandsch initiatief, waar in het thans weder opbloeiend bedrijfsleven op ruime schaal deelneemt, .hier zeer noodig", aldus de heer Visman. Zeldzame dieren. Dit interview brengt ons weer in gedachten, dat wij hier in een tropisch en koloniaal land zitten. Nu en dan zou men het temidden van de voordeelen der beschaving op Java gaan vergeten. Ook in ander opzicht geeft het ech ter wel weer iets anders dan Holland. Zoo is juist een nieuwe expeditie teruggekomen in Batavia met negentien gevangen Komodo- varanen, die zeer zeldzame reuzenhagedissen, die alleen in het Zuid-Oostelijk gedeelte van den Archipel voorkomen. Over de geheele we reld zijn er slechts een twintigtal in verschil lende dierentuinen verspreid. Het is een dagdier, dat 's nachts in holen leeft in een rotsachtig, met lang riet begroeid terrein. Het wild, waarop zij azen, zijn herten, zwijnen en wilde paarden,'waarbij zij het eerst aan de ingewanden beginnen. Het grootste exemplaar, dat er bij is, is ruim drie meter lang, van een afzichtelijke gestalte, met een geschubden kop en een geweldige muil met gespleten tong, die als bij een slang telkens in en uit wordt gestoken. De gang doet on willekeurig de gedachte opwekken, dat het dier niet meer van dezen tijd is. De expeditie, die naar West-Timor was getrokken onder lei ding van dr. de Jong van Buitenzorg, den In- dischen expert op het gebied der reuzenhage dissen, zal o.a. ook twee exemplaren afleveren voor den dierentuin van Rotterdam, terwijl er niet minder dan vijf exemplaren voor Batavia bestemd zijn. De rest wordt over de geheele wereld verspreid, van Rome tot Stockholm en Washington. De vele foto's, die door de expe ditie en door de ANIF gemaakt zijn, geven een unieke gelegenheid het leven van deze voor wereldlijke dieren in natuurstaat te aanschou wen. (Nadruk verboden) De buitenplaats Waterland. Schoenmakerij van Een overblijfsel van de „lustwarande". VOETBAL. COMPETITIE-INDEELING AFD. V. Voor het aanstaande seizoen is de compe- titei-indeeling in Af deeling 5 als volgt: Eerste klasser: Be Quick, G.V.A.V., Velo- citas, H.S.C., Hoogezand, Veendam, Achilles, Leeuwarden, Sneek en Heerenveen. Tweede klasse A: F.V.C., Friesland, Frisia, Rood Geel, De Kooi, M.S.C., Alcides, Steen- wijk, Black Boys en L.S.C. Tweede klasse B: B.R.C., G.R.C., Helpman, W.V.V., Bato, Noordster, Muntendam, Nieuw Buinen, F.V.V. en Emmen. TOERNOOI VOOR SCHEIDSRECHTERS Zondag organiseerde de afdeeling Den Haag van den Ned. Bond van Voetbalscheids rechters het jaarlijksche tournooi voor scheidsrechters. Hieraan werd deelgenomen door niet minder dan 18 elftallen van de scheidsrechtersvereenigingenAmsterdam, Haarlem. Zutfen, Den Haag, Rotterdam, Gouda, Gorinchem, Leiden, Utrecht, Amers foort, Hilversum. Haarlem was in afdeeling B bij loting in gedeeld en moest een halve competitie spe len met Zutfen, Leiden, Rotterdam, Den Haag B en Utrecht (de finalisten van het vorige jaar). Haarlem eindigde in deze af deeling op de eerste plaats. Haarlem 5 gesp. 8 punten; Rotterdam 5 gesp. 7 punten; Utrecht 5 gesp. 6 punten; Leiden 5 gesp. 5 pnt.; Den Haag B 5 gesp. 3 pnt., en Zutfen 5 gesp. 1 punt. Zoodat Haarlem nu nog een 6en wedstrijd moet spelen en wel tegen nummer 1 van af deeling A (Den Haag A) welke wedstrijd door Haarlem met 40 werd verloren, zoodat zij zich met den tweeden prijs in dit tournooi tevreden moesten stellen, hetgeen gezien het groote aantal wedstrijden en de sterkte der tegenstanders een zeer goed resultaat ge noemd mag worden. Het was een zeer sportief tournooi; geen wanklank werd gehoord, wat voor een groot deel mag worden toegeschreven aan de voor treffelijke organisatie van de Haagsche ver- eeniging. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 19 Juli. Bevallen 16 Juli: M. SteenvoordenHave- laar, d.; J. van RoonMeijer, d.; M. de Graaf Linnenkamp, z.; E. F. HensenHaasbeek, d.; 17 Juli: C. G. DekkerFaber,. z.; C. Moole- naarCoert, d.; 18 Juli: M. E. B. van Os Brinkmann, z.; A. E. FaaijVeen vliet, d.; 19 Juli: H. de Heijvan Noggeren, z.; Overleden 15 Juli: R. van DamVerkozen, 73 j., Duvenvoordestraat; 16 Juli: V. Koning van der Wees, 75 j., Rollandstraat; 17 Juli: A. H. Kuijper, 53 j., Kamperlaan 18 Juli: M. L. Acker, 80 j., Oranjestraat; J. J. E. Walter, 64 j., Kamperlaan; 19 Juli: M. Kramer—van den Berg, 90 j., Zuiderstraat. TWEEDE SPORTDAG DER R.K. SPORT- CENTRALE Zondag had op de wielerbaan te Heem stede de tweede sportdag plaats van de R.K. Sportcentrale Haarlem. Die bestond uit gymnastiek en wielrijden. Te 2 uur had de opmarsch plaats der ruim 300 dames en heeren gymnasten. De heer S. Hooij, voorzitter der R.K. Sport centrale Haarlem, sprak een kort openings woord. Vervolgens werd aan de afwerking begon nen van het zeer afwisselend programma. Op het programma stond ook een wielren- wedstrijd tusschen „Amsterdam" en „Achil les" om het Gouden wiel, waarvan Achilles Nu jhr. mr. J. w. G. Boreel van Hoge- landen overleden en van uit zijn oude buiten plaats Waterland naar zijn laatste rustplaats gebracht is, lijkt het ons goed een en ander over dit mooie landgoed mede te deelen. Ruim 6 eeuwen oud.. Waterland is al zeer oud. Het landgoed be stond zeker al in 1300. In 1290 gaf Floris V het Huis te Velsen reeds aan zijn gunsteling Nicolaas Persijn. Daar het slot na den moord op Floris V is 1296 verwoest is. zal Persijn daar wel niet gewoond hebben. Vermoedelijk woonde Persijn op Waterland, want in een akte van 1326 wordt een Jan Persijn genoemd, ter wijl in een akte van 19 Mei 1358 een Jo hannes Persijn vermoedelijk dezelfde ais Jan heer van Waterland wordt genoemd. Deze Johannes Persijn had een vicarie ge sticht in de kerk te Velsen en als inkomsten daarvoor bestemd de vruchten en renten van eenige landerijen. In 1358 gaf de bisschop van Utrecht, Johannes van Arkel, aan Wil lem van Wezenmale en Catharina van Velsen, heer en vrouwe van Waterland, vergunning, dat zij de renten en vruchten tot dotatie van het vicarie op andere landerijen mochten overbrengen. Hieruit blijkt, dat genoemde van Wezenmale en zijn vrouw heer en vrouwe van Waterland genoemd worden. Of de vrouw van dezen Wezenmale een dochter van Gerard van Velsen was, is niet bekend. Het is zeer wel mogelijk, omdat Ge rard van Velsen kinderen bezat, die zeer waarschijnlijk in kommervolle omstandighe den verkeerden. Immers uit een akte van 24 Juni 1325 blijktdat op een verzoek van Henrycaerde van Brederode en anderen aan Graaf Willem deze aan Clarissien, dochter van Gerard van Velsen, een jaargeld van 10 Hol- landsche ponden verleent, zoolang zij geen man neemt. Wij vinden dan den naam Waterland eerst weer terug in 1568. Toen was Mr. Eylert van Waterlant, afkomstig uit een oud-Hollandsch geslacht, oastoor te Velsen. Hij was de pastoor die in 1573 te Alkmaar werd vermoord. Ver moedelijk is deze pastoor een telg uit het ge slacht der heeren van Waterland geweest. In ieder geval bestond het buitengoed nog en vermoedelijk zal het in de gouden eeuw be woond zijn geweest door Amsterdamsche re gentenfamilies, gelijk deze bijna alle buiten plaatsen alhier bewoonden. Omstreeks 1700 woonde op Waterland de Amsterdamsche regent Cornelis Munter. Diens weduwe, vrouwe Maria Piso, verkocht Water land en aanhoorigheden op 19 December 1717 aan Gerrit Corver, oud-schepen van Amster dam voor f 15.860. Gerrit Corver, die later het prachtige Watervliet zou bewonen, verkocht Waterland op 26 April 1721 aan Mr. Dirk Trip, commissaris der stad Amsterdam, voor f 15.000. Trip heeft Waterland bewoond, op 10 Mei 1761 lieten de erfgenomen het ver- koopen. Kooper werd de zoon en naamgenoot Dirk Trip, kapitein van een compagnie voet knechten. wij zouden zeggen der infanterie. De koopprijs bedroeg nu f 20.456. Zuiderdorpsstraat 79, Velsen, maakt bekend, dat zijn zaak is, wegens vacantie. Te Koop gevraagd Meubelen en net gedr. Kleeding. OVERBEEK Jansweg 59, Telef. 13256 Waterland stijgt in waarde. Op 24 April 1781 verkocht de weduwe van Dirk Trip, vrouwe Jacóba Elisabeth van Strïjen, toen gehuwd met Carel George, graaf van Wassenaer tot Wassenaer,t Waterland aan Mr. Archibald Hope, bewindhebber der West- Indische Compagnie te Amsterdam, voor f 48.000. De waarde van het landgoed was in 60 jaar meer dan verdrievoudigd. De familie Boreel op Waterland. Op 1 Mei 1799 kwam Waterland in het be zit der Boreels. Op dien datum verkocht de heer Hope, die nu in Den Haag woonde, Wa terland aan Mr. Jacob Boreel van Hogelan- den, wonende te Amsterdam, voor f 38.500. Deze mr. Jacob Boreel was echter niet de eerste Boreel die in Velsen kwam wonen. Op 21 Maart 1742 kocht Mr. Jacob Boreel Jansz., oud-schepen der stad Amsterdam en raad en advocaat-fiscaal van het college ter admi raliteit, de buitenplaats Beeckensteïn, naast Waterland gelegen, van vrouwe Catharina Grey, gravin van Stamford, douairière van den heer Jan Willem Trip en echtgenoote van Mr. Gilles van den Bempden, burgemeester en raad der stad Amsterdam en vrouwe Peetro- nella Wilhelmina van Hoorn, douairière van den heer Jan Trip en echtgenoote van Lub bert Adoph Torek,vrijheer van Rosendaal en Terkum, landdrost van de Veluwe, welke heer Tock Beeckenstein ook bewoond heeft. De koopprijs van Beeckenstein bedroeg f 28.000. In 1782 bleek de buitenplaats Meervliet, welke noordelijk naast Waterland was gele gen, ook in het bezit der Boreels te zijn. Al thans mr. Willem Boreel, oud-schepen en raad van Amsterdam, verkocht in dat jaar een ge deelte van Meervliet aan Mr. Archibald Hope, die een jaar te voren Waterland had gekocht. In 1800 echter was mr. Jacob Boreel van Ho- gelanden ook eigenaar van Meervliet, want hij verkocht toen- een stuk boschgrond achter Meervliet aan den heer J. Clifford te Amster dam. En zoo zijn de drie buitenplaatsen Waterland, Meervliet en Beeckenstein ruim een eeuw in het bezit der Boreels geweest. Meervliet. waar eenige decennia geleden de familie van Veeren van Veen geruimen tijd heeft gewoond, is eenige jaren geleden ver kocht, het huis en de stallen zijn gesloopt en op deze plaats zijn villa's gebouwd. Beeckenstein was 20 jaar geleden bewoond door de Haarlemsche familie Van der Griendt, maar staat nu al jaren leeg, wel kon men wandelkaarten bekomen, om in de prachtige bosschen van Beeckenstein te wandelen. Wat zal er met het landgoed gebeuren? Wij en velen met ons wachten met belang stelling af, dat er van deze prachtige Landgoe deren zal worden. Ondernemende menschen van onzen tijd zouden de gronden zoo spoedig mogelijk ver kaveld willen zien en vol gebouwd met villa's. Wij achten het gelukkig, dat er instanties zijn, die voor het behoud van het natuur schoon waken. Er is hier nu wat te doen. Vel sen was vroeger de lusthof van Kennemer- land. groot was het aantal buitenplaatsen. Moge van het vele natuurschoon, dat er nog is. veel bewaard blijven! G. VOET. IJmuiden. Gr. rol beschuit 6 ct. Zout per pond4 ct. 3 pond soda 5 ct. 2 pak maizena11 ct. 1/2 pond Bruss. kermis 13 ct. 1/2 pond goede koffie 14 ct. Losse thee per ons22 ct. 4 stukk. huish.zeep p.pak 10 ct. 4 zakjes blauw10 ct. 3 pak bleekpoeder 10 ct. 1/2 p. gesn. Leidsche kaas 10 ct. 1/2 p. fijnste bel. Ed. gesn. 13 ct. Geld. ontbijtspek z. zwoerd per ons 12 ct. Geld. Bloedworst V/2 ons 12 ct. Bovendien Uw Cassabon bij elk bedrag. WOENSDAG OPENING VAN ONS FILIAAL ORANJESTRAAT BEZOEKT WOENSDAGAVOND 8 UUR tijdens het concert van de Muziekvereenini „VOORWAARTS" an9 De Theeschenkerij GOEDE CONSUMPTIE. „VELSERBEEK" MATIGE PRDZEN HAARLEMSCHE HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL VOORHELMSTRAAT 25. LAATSTE SPREEKUUR voor de vacantie WOENSDAG 21 JULI van 7-j EERSTE SPREEKUUR na de vacantie WOENSDAG 1 SEPT. van 7-, BEKWAME en AANKOMENDE STRIJKSTERS en MANGELSTERS gevraagd, bij JAN KLAUWERS zn Hoek en Vaart, Santpoort. w,v'i OPLEIDING APOTHEKERS-ASSISTENT. AANVANG van den nieuwen cursus HALF SEPTEMBER Inlichtingen Apotheek „VELSEN-NOORD", Wijker. straatweg 134, Telefoon 3030. Damast bedstellen, gegar. on vermengde Javakapok, zware vulling, m. kussen, 1 pers. 11.75 2 pers. 17.90 Opklapbedden, ombouwen spot prijzen. Orionweg 8, gesl. huis, tel. 23932 Schitterend uitzicht Te huur: perc. C 51, Havenkade IJmuiden, huurprijs billijk. Te bevr. Kompasstraat C 1, IJm. licht motorrijwiel z. g. a. n„ merk „James" met dubbele uit laat, geheel electr., teg. bill. pr. Zeestraat 42, Beverwijk. uit Kennemerland 1 3 Regels 25 cent Elke regel meer 10 ef. (mltshiKend bij voorultfcetattnej Luidsprekers, na t uur 's och tends aangeboden, kunnen niet op denzelfden dag worden gepfeutfaC, SPOTKOOPJE. Singer salonkast (als nieuw) heeft gekost 22 5. voor 89, met gar. Vergierdeweg Haarlem Nrd. Te koop moderne KINDERWA GEN met vacht, dikke banden, Bill. pr. Trompstraat 100 IJm.O. Te koop een z. g. a. n. HEEREN RIJWIEL, 8.Ger. Doustr. 47 Biedt zich aan nette jonge WERK STER, omtr. B'wijk. Loon f 1.50 p. d. Br. no. B 913 bur. v.d. blad Gevraagd NET MEISJE, P.G., v. •2 uur. Vrijdag tot 7 uur. Loon 3 p. w. Zeeweg 356, Driebuis. TE KOOP prima Singer hand- naaimach. m. gar. 17.50. Kerk straat 13 Beverwijk. ZOMERTARIEF. Reductie op alle lesgelden. Talen, Boekhouden, Steno, Typen enz. Opleiding voor alle praktijkexamens. „Mercu- rius". Houtplein 1 rd. WAARSCHUWING! Ik koop van u elk radiotoest., accu of wissel- str. en onderdeelen. Br. G 13 bur. an dit blad RADIO, 2 stuks, schitterend werk. ook u.k., voor bijna niets. Pastoor straat 21, Santpoort (St.) TE KOOP 10 mooie gramofoon- platen voor 2.50. Fototoestel 2 Koediefslaan 22, Heemstede reeds eerder winnaar was geworden. Ook nu won zij. Een zeer interessante strijd was de per soonlijke achtervolging tusschen P. Könst (Amsterdam) en J. Klinkenberg (Achilles). Dadelijk is de Haarlemmer iets sneller. In de 13de ronde zet Klinkenberg een goeden spurt in, met als gevolg dat hij zijn tegen stander na 14 ronden passeert. Tijd 3 min. 54 seconde. TE KOOP kofferradio, 5 lamps, met ingeb. antenne, speelt prima 30. Celebesstraat 8 (H.N.) PRACHT DUITSCHE PIANO 115, mod. eik. kast, voll. garan- tie, desgew. conditie, v. Kessel Es- schilderstraat 34 Voor huishouding FLINKE HULP GEVR. voor de huish., zelfst. kunn. werken en koken, van 8.305.30 uur, met middagkost. Zondags vrij. Nar- cissenlaan 2, Heemstede Gevr. een FLINK NET MEISJE, 16 a 17 jr., van 9 tot 1 uur, 2.50 per week. Br. G 9975 bur. van dit blad NET MEISJE gevraagd, voor morgens 912 uur. Leeftijd pl.m. 16 jaar. Aan te melden 's avonds tusschen 7 en 8 uur Tetterode straat 85. Gevraagd een MEISJE, in-of extern. Dreef 4, Haarlem. NET MEISJE gevr., tegen 1 Aug., v. d. en n., zelfst. k. w. en k., bo ven 20 jaar. Aanm. Zijl weg 153 MEISJE gevr., 85 uur, goed k. werken en v. g. g. v. Loon 6. Mevr. Nusink, Anjelierenlaan 2, Aerdenhout. Aanm. na 8 uur. Weg. huw. gevr. in kl. gezin NET MEISJE van 8.307.30, V. g. g. v. Zich aan te melden 's av. na 7 u. Schouwtjeslaan 37 rood Gevraagd een FLINK DAGMEIS JE van half 9 tot 5 uur. Staten Bolwerk 8. Aanmelden tusschen 7 en 8 uur. GEVRAAGD: iemand om 1 of 2 ^.vonden per week bij 2 kinderen op te passen. Brieven met cond. en ref. G 9949 bur. van dit blad Mevrouw v. d. Werff, Tempeliers straat 11, vraagt voor haar gezin (2 pers.) DEGEL. MEISJE, net jes k. werken en eenv. k., liefst v. direct. Aanm. 's av. 79 uur. Gefragt ein selbst. ALLEINMaD- CHEN f. Tag oder Tag u. Nacht. Anmelden abends nach 7 Uhr: Haarlem, Coornhertstraat 4. Gevraagd voor de morgen of mid daguren NET MEISJE, niet be neden 16 jaar, voor huiselijke be zigheden. Kalme betrekking. Br. G 9952 bur. van dit blad Gevr. t. 1 Aug. N. MEISJE, d. en n., zelfst. k. w. en g. k. k. Loon 30 p. mnd. Lanting, Kostverlo- renstraat 107, Zandvoort MEISJE voor de morgenuren gevr. 3.50 p. w., voor 1 Aug. v. d. Veen, Neptunusstr. 42, Hrl. Nrd NET MEISJE gevr., voor d. en n., goed kunn. werken en koken, v. g. g. v. Goed loon. Adres te vern. bur. van dit blad FLTNK DAGMEISJE gevr., voor heele dagen, goed k. werken en koken, v. zeer goede mondei, get. v. Aanm. 's av. van 89 u. Hout plein 11 zw. NET MEISJE gevraagd, P.G., v. dag en nacht, tegen 1 Sept., goed kunnende werken en koken en v. g. g. v. Br. G 86 bur. v. d. blad Gevr. PITTIG MEISJE v. h. da gen, als noodh. 15 a 16 j. A.anb. h.av. tusschen 6 en 7 uur Mei doornplein 42, H.N. Wordt gevr. in kl. gezin tegen 1 Aug. FL. DIENSTBODE v. d. en n., v. z. g. g. v., flink salaris en Zondags na 2 uur vrij. Br. G 27 bur. van dit blad NET MEISJE gevr. Tevens FL. LOOPJ. voor de gr. Z., liefst m. rak bek. Zaanenstr. 6. NET DAGMEISJE gevraagd. K1. gezin. Mevrouw de Vries, Emma- laan 30, bij Julianalaan. NET MEISJE gevraagd, niet bo ven 25 jaar, voor direct, voor dag nacht, voor alle bezigli. Vre- denhofstraat 5, Haarlem FLINK DAGMEISJE gevr., niet beneden 16 jaar, van 8.30 tot 5 u. Joh. Wagenaarl. 7, Heemstede Gevraagd een flinke DIENST BODE voor dag en nacht. Adres na 7 uur Kleverparkweg 140 le kl. STEINBACH PIANO 175. geli. in koper, nog als nw., voll. schr. gar. Van Wouw's pianohan- del, Kruisstraat 4i- Voor bedrijf KRUIDENIERSBEDIENDE. Jonge bediende gevr. bij K. E. v Huizen, Zijlstraat 6 VERKOOPSTER. Een goea v., koopster, v. g. g. v., kan SBp,MU worden. Pa. B. Paanakker, ij,, gang 23. Aanbieden schriftelijk Q I 9955 bur. van dit blad HEEREN KAPPER g0vr., ie of bed., goed ltunn. kn. Schoutei Marnïxstraat 53, Tel. 23843 H.H. KAPPERS. Gevr. 2e be- diende, goed kunnende kn. en scheren. Br. G 23 bur. van dit bl. Net gevoid. BAKIiERSLEER. LING gevr., boven 16 j. Aanm. Kritzingerstraat 8, Hrl. Nrd. H.H. KAPPERS. Bekw. Heeren. kapper gevr. Z. g. g. 0. aan te mei- den. Br. G 76 bur. van dit blad i NETTE SLAGERSLEERLDG gevraagd. Vink, Hoogerwoerdstr, FL. JONGEN gevr. v. tuinwerk. W. A. v. Zadel, Leidschevaartweg 75, Aerdenhout. NETTE JONGEN gevraagd voor licht buitenwerk. Lok, Gierstr. 66 Voor huishouding BESCH. JONGED. z. pl. a. h. i.d. huish., zoo noodig zelfstandig. Br, G 14 bur. van dit blad Nette jonge ONGEIL WERK- STER b. z. a. voor 2 heele dagen of 4 halve dagen. v. g. g. v. Br. G 34 bur. van dit blad GEDIPL, COUP. maakt jap. 4, mant., complets eriz. Wiene coupe. Br. G 35 bur. v. d. blad Voor bedrijf NET PERSOON, 27 jaar. z. werk kring, schoonhouden van kanto ren, concierge of derg., in bezit rijbewijs, v. g. g. v. Br. G 9980 bur. van dit blad Te huur gevr. ARB.WONING niet 40 a 80 roe tuingrond of kippen- bedrijf. Br. G 9981 bur. v.d. blad Te huur gevraagd GEM. HUIS of kamers m. keuken voor 5 maan den te Haarlem-Noord. Br. G 69 bur. van dit blad 1 H.FIETS, compl. m. bel.pl. te koop. Ramplaan 80. MEISJESFIETS in goeden staat, wringer op nieuwen bok en kip penren 5'/, x 1 Meter te koop. Vin- kenbaan 12 A. TE KOOP prima Fr. Barnett 200 eM3„ tw.-tact, ook gen. te ruilen voor 2i/2 of V/2, k.kl. Gruttostr. 51, Haarlem Nrd. Aangeboden 4 BELASTE* PLAATJES. Leidschevaart 504 TE KOOP Transp. en H.fiets, sa men 10. J. v. d. Hogen, Colen- sostraat 34 Haarlem N. B.S.A. JONGENS- en MEISJES- RIJWIEL. 's Avonds na 7 uui. Meidoornplein 39, H.Nrd. TE KOOP een damesrijwiel, merk Gazelle, z. g. a. n. Gen. Botha- straat 52, H.N. TE KOOP h.rijw. f 8.50. Begijnhof 30 Kerk) n. remnasf (Waaisch® Te koop TANDEM: jongens e m.rijwiel, I.L 8 a 10 jaar. Z. g. n. D. en I-I.rijwiel met lamp. mer fietsen. Fr. Halsstraat 45 zw. TE KOOP H.D. 5 P.K.. nw. ba den en accu, loopt prima, oo g te ruilen voor lichter motor. Lans Heerenvest 30 rd.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 4