Met de N. J. N. naar Petten. UIJ HET VERLEDEN 1811—1865. De vjeg eischt tientallen dooden De Hertog van Morny. In den Burgerlijken Stand staat hij inge schreven als zoon van den landbouwer Dumor- ny In werkelijkheid was hij van heel wat hetere familie- Napoleon had zijn broer Lodewijk, Koning van Holland, laten huwen met Hortense de Beauharnais, zijn stiefdochter. Dit huwelijk was in alle opzichten een volkomen mislukking en men neemt zelfs aan, dat de zoon, die later als Napoleon III een zoo belangrijke rol in de wereld zou spelen, in waarheid niet Lodewijk, maar den Nederlandschen Admiraal Verheull tot vader had. Zeker is, dat Hortense ten huize van een Parijsch geneesheer in 1811 het levenslicht schonk aan een zoon. wiens vader een hoog officier was uit het leger van den Keizer, Charles de Flahaut. En deze Charles op zijn beurt was de onechte zoon van Madame de Flahaut en den toen nog jongen Talley- l schilderijenverzameling. waarin drie Rem- brandts, drie Metsu's. twee Rubensen en een Jan Steen voorkwamen, zijn prachtige paar den, zijn geluk in zaken, zijn succes bij de dames, men benijdde hem vrijwel alles. Morny leefde buitengewoon ongezond. Koude verdroeg hij slecht, vandaar dat de tempera tuur in zijn woning altijd zoo moest zijn, dat al zijn gasten zaten te puffen. Zijn Russische gemalin alleen, die jaren gerild had in de groote, koude paleizen van Moskou, deelde zijn liefde voor warmte. En ook de apen, die Morny hield in een geweldig groote kooi. voelden zich er wel bij. Dat de beertjes, die hij eens gekocht had, het niet lang uithielden, is te begrijpen. Morny ging nooit naar bed voor 't holst van den nacht. Maar hij stond vroeg op en ontving zijn bezoekers in een gewatteerde kamerjapon. Dan ging hij naar de Kamer en keerde vaak pas laat terug. Zijn tafel was beroemd en dus waren er altijd gasten. Mevrouw Morny was geen goede gastvrouw: soms vertoonde zij zich in het geheel niet, soms verscheen zij even en noodigde enkele dames en heeren uit in haar eigen vertrekken wat te komen babbelen. Men fluisterde in Parijs, dat in het boudoir der Hertogin gerookt werd. Zelfs door de dames. Men sprak erover als „een aziatische uitspatting". 's Avonds bezocht men den Schouwburg, waar Morny een bijzondere voorkeur toonde voor de operettes van een zekeren M. de Saint- Rémy. Het was slechts weinigen bekend, dat de Kamerpresident en de operette-auteur een en dezelfde persoon waren. Groot was zijn succes als tooneelschrijver echter niet; toch wordt een van zijn operettes. Monsieur Choufleury restera chez lui, nog wel eens in Parijs opgevoerd. Natuurlijk had hij talrijke kennissen onder de acteurs en actrices en het aantal min of meer vluchtige relaties, dat hij aanknoopte was fabelachtig groot zei men. Toen Morny op zijn sterfbed lag, heeft op zijn verzoek zijn beste vriend dikke pakken brieven verbrand, die keurig met rose lintjes omstrikt in zijn bureau lagen. En onze nieuwsgierigheid naar pikante bijzonderheden blijft daardoor onbe vredigd. Toch is er een theaterrelatie bekend die de moeite van het vertellen waard is. Volgens een verhaal van haarzelf is het Morny geweest, die Sarah Bernardt heeft „ontdekt". Hij kende haar ouders goed en speelde eens met haar moeder en de kinderen een spelletje lotto. De kleine Saartje trok een nummer en riep: Zeven! Het was het nummer, dat haar nog ontbrak om te winnen. Ze riep het dus luid en Le due de Morny. rand. Morny kwam wel met een merkwaardige afstamming ter wereld: de grootvader een uitermate geslepen diplomaat, de grootmoeder een uitermate verleidelijke vrouw, de vader een Don Juan, de moeder een Koningin. Van zijn grootvader-voor-de-wereld wordt verhaald dat hij, tijdens de Terreur gevangen genomen en ter dood veroordeeld, wist te ontsnappen. Een onschuldige werd helaas gearresteerd on der verdenking hem bij deze vlucht besulpzaam te zijn geweest. Toen de zesenzestigjarige Fla haut dit hoorde, leverde hij zich zonder aar zelen over aan de terroristen en werd ge guillotineerd. De jonge Charles zwierf met zijn moeder in ballingschap door Engeland, Hol land, Duitschland en Denemarken. In 1798 keerden zij naar Frankrijk terug en daar richtte de jonge man een brief aan generaal Bonaparte die met de volgende woorden be gint: Generaal! Ik ben pas zestien jaar, maar ik ben sterk, Ik ken drie talen zoo goed, dat men verschei dene malen niet heeft kunnen raden of ik een Engelschman, een Duitscher of een Fransch- man was. Ik ben te jong voor soldaat, maar ik durf te wagen of ik Uw adjudant mag worden. U kunt er zeker van zijn* dat ik óf zal sneuvelen óf zal bewijzen, dat ge een goede keuze hebt ge daan. Deze brief had succes. Flahaut werd benoemd Louis Joseph werd geboren. Hij groeidé op onder de hoede van zijn grootmoeder, kreeg een voortreffelijke opvoeding, diende in het Fran- sche leger in Afrika, verwierf daar het Legioen van Eer en repatrieerde omstreeks 1837. Maar eerst na 1848 begint hij een man van beteeke- nis te worden. 1848 is het groote revolutiejaar van de vorige eeuw. In Februari begonnen de ongeregeld heden in Parijs en binnen enkele dagen was Louis Philippe van Orleans, sinds 1830 Koning van Frankrijk, gedwongen afstand te doen van den troon. De republiek werd uitgeroepen, ver warring, oneenigheid, straatgevechten, anar chie. Dan keert Lodewijk Napoleon, de tweede zoon van den Koning van Holland en Hortense de Beauharnais naar Frankrijk terug en wordt gekozen tot President der Republiek. Morny, zijn halfbroer dus, sluit zich dadelijk bij hem aan. Volbloed aristocraat zag hij de ontwikke ling der gebeurtenissen met afkeer. Voor alles moest de orde worden hersteld, de orde en het sterke staatsgezag. En in den nacht van 1 op 2 December 1851 wordt door een staatsgreep aan het kortstondige, maar rumoerige bestaan van de Republiek een einde gemaakt. Nog een jaar blijft de schijn bewaard, maar in 1852 wordt officieel het Keizerrijk geproclameerd. Napoleon III zit als absoluut heerscher, als dic- *?r' op den troon van ztfn grooten oom. Morny wordt Minister van Binnenlandsche ^aken. Hij nam als embleem in zijn wapen schild een hortensia aan met het devies Tace sed memento (Zwijg, maar herinner U) en kwam zoo openlijk voor zijn afkomst uit. Wel- ora verwisselde hij het ambt van Minister met- net Voorzitterschap van de Kamer en dat heeft mj op een jaar na bekleed tot zijn dood. Dat laar was 1856. Toen droeg de Keizer hem op mnkrijk te vertegenwoordigen bij de kroning van den Russischen Czaar, Alexander II. zeventien dignitarissen met hun gevolg repre senteerden daar het Keizerrijk en spreidden alles-overtreffende luister ten toon. Morny boekte in Rusland een nederlaag en een overwinning. Zijn poging een bondgenoot schap tusschen den Czaar en den Keizer tot u brengen, mislukte. Maar hij overwon op een ander terrein. Hij vroeg een Russische prinses, Sophie Troubetz- koi ten huwelijk en kreeg het jawoord. Zij paste wonderwel bij hemde overleden Czaar, Nicolaas I had een bijzondere belangstelling gekoesterd voor haar moederHet huwelijk werd in St. Petersburg gesloten; de namen der ouders van bruid en bruidegom werden daarbij om begrijpelijke redenen niet genoemd. Als Kamervoorzitter had Morny weliswaar >,een directen invloed op de politiek van zijn dafc wil zeggen: op de politiek van zijn nauöroer den Keizer. Hij speelde zijn rol acnter de schermen. Het is vooral zijn aan hang geweest, die Napoleon m dreef tot het somen van liberale maatregelen. Niet dat Morny met het liberalisme sympathiseerde, «eenszms; maar hij meende dat de „nieuwe Koers' onvermijdelijk was en wilde liever dat men het volk vrijwillig zekere rechten schonk, «an dat men er toe zou worden gedwongen. de buitenlandsche politiek heeft ook hij ^""Pujsieven en onevenwichtigen fantast. j!. Napoleon nu eenmaal was, niet voor groote iouten kunnen behoeden, w Pary?enaar, als man in het openbare wn van tijd, heeft Morny jarenlang den SrAtaang®geven> Zijn kleeding, zijn wijze van («Vn'?n' zi''n manier van loopen zelfs, werden L™1 'cl door hen, die zich het air wilden t°t de groote wereld te behooren. Men ayade hem zijn positie, zijn afkomst, zijn enthousiast. Morny keek haar aan en zei: ..Kleintje, jij moet naar de Tooneeischool gaan als je wat ouder bent. Met zoo'n stem! En zoo'n overtuiging! Je zou succes hebben op het too- neel". En Saartje, die zoo vast van plan was in een klooster te gaan. volgde de raad van Morny op. Si non e vero Tijdens het Tweede Keizerrijk begon het groote publiek in Frankrijk smaak te krijgen in paardenrennen. Men moet niet vergeten, dat pas in 1836 de eerste Derby-races gehou den werden te Chantilly en dat Duitschland pas in 1869 het voorbeeld volgde. Voor 1859 begaf men zich per koets naar de kale vlakte met hier en daar een plukje gras, waar in een dichte stofwolk de jockeys hun paarden voort joegen, terwijl de keisteenen hun om de ooren vlogen. Maar de hoofdschotel van het menu vormden in Chantilly de feesten, de diners, de jacht, het spel. Morny had zelfs in de jaren, dat het hem financieel slecht ging, paarden bezeten. Nu had hij een prachtigen stal. En hij is het ge weest, die het Gemeentebestuur van Parijs bewoog de vlakte van Longchamp aan den rand van het Bois de Boulogne, in een renbaan te herschapen. De financiën der stad zijn er wel bij gevaren! Het uitgaansoord van den Parijzenaar was toen Trouville. Maar de aristocratie wenschte zich daar niet te vertoonen. Morny schiep een nieuwe badplaats: Deauville, waar het gezel schap minder gemêleerd was. Zoo was Morny overal bij, overal geïnteres seerd, overal vooraan. Maar zijn gezondheid leed onder zijn drukke leven; nog meer onder de pillen, die hij slikte op raad van een eenigs- zins obseuren geneesheer. Dr. Oliffe, in wien hij een blind vertrouwen had, maar die hem langzaam vergiftigde met arsenicum, dat, in minimale doses genomen, een opwekkenden invloed schijnt uit te oefenen, maar op den duur hoogst gevaarlijk is. In een tijd, dat Frankrijk een bekwaam di plomaat en ervaren politicus niet kon missen, in den tijd van Bismarck's opkomst, van den Poolschen opstand, van het Mexicaansche avontuur, van allerlei interne moeilijkheden door het groeiende liberalisme en de groeiende arbeidersbeweging, stierf Morny. Vijf jaar later daalde het Keizerrijk ten grave. Zijn vrienden zeggen, dat Morny het had kunnen redden, zijn vijanden, dat hij den val ervan heeft verhaast. Men heeft hem voorgesteld als een held en als een schurk. Wat hij precies geweest is weet ik niet. In ieder geval een in teressante kerel. P. H. SCHRÖDER. Een kamp van den Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie. op te merken, n.l. aluviale kalksteenvorming. Dit is in ons land alleen hier en bij Roekan je op te merken, dat een laag organisme, een z.g. alg, behoorende tot de planten, kalk uit het water tot zich neemt en dit in banken vastzet. Kalksteen behoort in 't algemeen tot een oudere geologische formatie en niet- tot de huidige, het alluvium. Maar deze kalksteen, die zeer broos is, vormt daarop een uitzonde ring. Wat de vogels betreft zagen we nogal eens een lepelaar, die prachtige groote vogel, met breeden, zwarten snavel. Ze broedden vlakbij in 't Zwanewater, maar dat is verboden ter rein. De mooiste vondst op botanisch gebied was wel de ontdekking van een groeiplaats van de wilde hyacint (Endymion nutans) en wel zoo'n rijke, dat ik niet geloof dat ze ergens in ons land talrijker voorkomen. Verleden jaar had ik van den grooten weg af een bosch-terrein ontdekt en over de sloot zag ik reeds een flink aantal van deze wilde hyacinten. En toen ik dit jaar met de N.J.N'ers en onder geleide van den boschwachter het bosch doorkruiste, waren geheele plekken blauw-paars gekleurd. Het aantal durf ik niet te schatten, de eene plek volgde op de andere, en waar ze stonden groeiden ze mannetje aan mannetje. Tusschen de blauwe stonden enkele lila gekleurde, 't was verder de zuiver wilde west-Europeesche soort, niet de Spaansche Scilla campanulata (Endymion campanulatus) die veel door de bollenkweekers als Mei- bloeiende Scilla afgeleverd wordt en die ver wilderd is bij Beverwijk en den Haag. De vraag, of deze groeiplaats soms een oorspron kelijke is, als overblijfsel van het groote West-Europeesche bosch, dat vroeger ons land bedekte, is niet gemakkelijk te bantwoorden. Dit bosch leek niet geplant te zijn, het be stond uit eiken en andere echt-wilde hees ters, de wilde hyacint groeide er tusschen de varens als in Engeland, zoodat niets wees op menschelijke invloeden. Dat deze groeiplaats een oorspronkelijke zou zijn, evenals die van de Primula's in het Vogelenzangsche bosch wel zeker is, zou te mooi wezen om waar te zijn. Maar veel wijst in deze richting en mogelijk zal één van de N.J.N.'ers, eenmaal bestudeerd bioloog, hier nog wel eens een diepgaand on derzoek naar instellen. Intusschen was het vinden van deze groeiplaats het meest waar devolle op biologisch gebied van dit kamp. En nog grootere waarde had voor mij de kameraadschap die weer versterkt is onder een vijftigtal jonge menschen uit bijna de heele provincie, de oefening in organiseeren en sa menwerken die de leden van de kamp-com missie later in grootere kampen enin het dagelijksch leven te pas zal komen. De jeugdkampen vormen een zelf opvoe- dings-instituut van de eerste orde. Zoo vormt zich een sportief jong-Holland, een slag men schen, die met weinig tevreden zijn in mate- rieelen zin, omdat ze rijk zijn door hun om gang met de natuur en met hun mede-kam peerders. C. SIPKES Petten is een klein dorp aan de Honds- bossche zeewering met een groote Jeugdherberg, de Zevensprong. De N. J. N. is een afkorting van „Ne- derlandsche Jeugdbond voor Natuurstudie", een organisatie van eenige duizenden jonge ren, meest leerlingen van het middelbaar on derwijs, die de populaire natuurstudie beoefe nen door excursies en kampen. Ik had het genoegen zoo'n kamp van een district van de N. J. N. te leiden. En het was een dubbel genoegen dat dit plaats had in de Jeugdherberg van de familie Wiese. Door het soort „ouders" heeft iedere Jeugd herberg zoo zijn eigen sfeer. En in Petten voelt iedere bezoeker dit heel sterk en wel in die mate dat zich reeds een corps van „stamgas ten" ontwikkeld heeft, meest jonge natuurlief hebbers, die geregeld terugkomen in de Zeven sprong en één ervan verzorgt de administratie. En wat een gezelschap van een 45 N.J.N.'ers is kan de lezer zich wel voorstellen, zoo'n druk en enthousiast stel jongens en meisjes van 13 tot 20 die hun eigen „republiek" gesticht heb ben, hun eigen kamp-commissie, administra-- tie, enz. enz., terwijl de kampleiders meer de vertrouwden zijn van de ouders, die voor een subtiel iets als een jeugdkamp wel graag een oudere in 't kamp hebben en boven die allen staan de jeugdherberg-ouders. Bij zoo'n kamp als van de N. J. N. heeft een jongere, de voorzitter van de kamp-commissie in veel opzichten de leiding, opent en sluit de maaltijden en voor het gemak ook maar voor de anderen die in de Jeugdherberg verblijven, en waarvan velen nag overleg deelnemen aan de excursies. En tot mijn genoegen gingen ook enkele jongeren uit Petten mee: zoo werkt de jeugdbeweging mee aan de toenadering van stad en platteland! De duinen van Petten. De duinen van Petten behooren tot de ta melijk kalkarme en onvruchtbare noordelijke duinen, die beginnen bij Bergen. Er groeit dus heide: zoowel dop- als struikheide en ook kraaiheide, dat heelemaal geen heide is maar er op lijkt. Dit plantje groeit veel in 't hooge noorden en op de alpenweiden en bereikt bij Schoorl zijn zuidelijke grens in 't westen van ons land. Verder groeit er gagel in die duinen, brem, stekelvarens en soms, maar dit is zeer zeldzaam, blauwe boschbessen, n.l. op een plekje bij Bergen. Een voordeel van de Pettemer duinen i« de betrekkelijke waterrijkdom, vooral na zoo'n overvloedigen regenval. Overal in de duinen bloeiden de Harlekijn-Orchis, de vroegste Or- chidée in onze streek, een bont en sierlijk Or chideetje dat door de betere bemesting uit de meeste weiden in onze provincie verdwenen is maar in de Schoorlsche duinen en Pettemer duinen aardig stand houdt. Van de andere orchideeën, die later in 't jaar de duinvlakten opvroolijken, evenals de Parnassia, was nog weinig te zien. 't Is dit jaar voor Pinksteren lang koud geweest en de abnormaal hooge wa terstand werkte den groei niet in de hand. Een prachtige plant juist in vollen bloei, is het Waterdrieblad van de familie van de Gentia nen. Deze staat ten zuiden van het Zwane water bij duizenden in de ondiepten, 't zijn rose-witte bloemen met franje bezet. De blade ren werden vroeger als Herba trifolia febrini in de apotheek verkocht. Tegenwoordig wordt koorts met kinine bestreden. Langs de zeereep loopt een spoorlijntje, dat de zware basaltsteenen transporteert naar de hoofden, die hier de vrij smalle duinenrij be schermen. De dwarsliggers zullen voor het leg gen wel gecreosoteex-d zijn maar door de jaren gaat deze invloed toch weer verloren en vin den we er de z.g.n. dwarsligger-zwam of Len- tinus lepideus, een vrij zeldzame soort, waar over Ir. Zweei's, een mycoloog die tegelijk inge nieur is bij de N.S., een studie heeft gepubli ceerd. Want de aantasting van de dwarslig gers door een paddestoel is een verschijnsel dat niet zonder bedenking is. Vlak ten N.O. van de Jeugdherberg beginnen de staatsbosschen met zwarte dennen. Dr. Thijsse schreef er kortgeleden over, ik zal dus niet in herhaling vallen en alleen constatee- ren dat de dennenbosschen zich hier vlakbij zee en in grond van veel mindere kwaliteit j dan bij Zandvoort prachtig ontwikkelen. I Van Petten af werden ook excursies gehou den naar de Schoorlsche duinen, dat geweldig breede en wilde duincomplex van eenige dui zenden hectaren tusschen Bergen, Schoorl, Kamperduin en de zee. Deze duinen hebben het onvruchtbaarste zand van de heele kust en waren vroeger in sterk stuivenden toestand. Nu zijn ze bedwongen door het staatsboschbe- heer en ten deele beplant met dennen, In de laatste jaren past men een nieuwe methode toe, men zaait groote hoeveelheden eikels tus schen de jonge dennen om in de toekomst een gemengd bosch te krijgen van eiken en den nen. De eiken wortelen diep, de dennen aan de oppervlakte en zoo krijgen we een econo misch gebruik van alle lagen van den bodem. In die staatsbosschen vinden eenige hon derden menschen werk; vooral in den wintera Generaal Miaja van zijn functie ontheven? Opvolger zou reeds aangewezen zijn. PARIJS, 19 Juli (D.N.B.) Volgens een hier uit Madrid ontvangen bericht is de chef der regeeringsstrijdkrachten en civiel gouver neur van Madrid, generaal Miaja door de re geering van Valencia van zijn functie ont heven. Antonio Trigo Mairal zou tot zijn opvolger zijn benoemd. Zoeken naar Amelia Earliart gestaakt. De „Lexington" keert terug. HONOLOELOE, 19 Juli. (Reuter— A. N. P.). De Amerikaansche marine heeft de nasporingen naar Amelia Earhart en Noonan opgegeven en gisterenavond medegedeeld, dat niet verder naar hen gezocht zal worden. Het Amerikaansche vliegkampschip „Lexington" heeft bevel ontvangen zich naar San Diego (Californië) te begeven. Volgens niet-officieele ramingen heeft de federale regeering een be drag van vier millioen dollar uitgege ven voor het opsporen van Amelia Earhart. Mislukte aanslag op kolonel Koe. Bom te vroeg ontploft. Het Centraal Bureau voor de Statistiek pu bliceert tegenwoordig op korten termijn cijfers betreffende de ernstige verkeersongevallen in de afgeloopen maand. Deze cijfers zijn na tuurlijk niet zoo nauwkeurig als die van het jaaroverzicht, waarin bijv. ook worden opge nomen de aantallen slachtoffers, die geruinien tijd na het verkeersongeval aan de gevolgen daarvan zijn overleden. Onderling vergeleken geven de maandcijftrs echter wel een indruk van de ongevallen-frequentie op den weg. 1937 gedood ernstig gewond Mei 61 446 Juni 41 453 In twee maanden tijds dus ruim 100 dooden en 900 ernstig gewonden. Witte Nachtorchis, groeit in de duinen bij Callantsoog. De planten van de slikken en schorren zijn present in enkele plassen aan den binnenkant van den dijk. Daar verzabmelt zich bij hoo- gen stand van de zee het water dat door den min of meer zandigen dijkvoet doorzweet en een flora veroorzaakt, die veel lijkt op die van de schorren en slikken in Zeeland. Zoo groeit er o.m. de Zeekraal. Een zeldzaam verschijnsel. In die Pettensche brakwatermeertjes is ook nog een heel zeldzaam geologisch verschijnsel Dader om het leven gekomen. WARSCHAU, 19 Juli (P.A.T.) Zondagavond om kwart over tien is een aanslag gepleegd op het leven van kolonel Adam Koe, den leider van de Nationale Unie, die zich in zijn villa bij Warschau bevond. Bij de deur van de villa is 'n bom welke van groote ontplofbare kracht was, eerder tot ontploffing gekomen dan de dader had bedoeld, met het gevolg, dat deze ter plaatse werd gedood, zijn lichaam werd door de ontzettende kracht van de bom eenige meters weggeslingerd en geheel vei-minkt. Kolonel Koe bleef ongedeerd. De gerechtelijke autoriteiten en de politie hebben direct een onderzoek ingesteld. De bom schijnt door een deskundige te zijn vervaardigd, aldus wordt nader gemeld, zij was van een geweldige explosieve kracht, daar de ingang van het buiten geheel vernield werd. Flarden van kleedingstukken van den dader werden op grooten afstand teimgge vonden. Een drukke Zondag. In Haarlem en omgeving. Zondag viel in Haarlem en omgeving, zoo wel te water als te land, een zeer druk ver keer te constateeren. Vooral trok het de aan dacht, dat het aantal auto's op den weg, vooral op Zondag steeds toeneemt. Heele files auto's trokken langs de wegen. Behalve het mooie weer, werkten tot die drukte drie omstandigheden mede. Het ver keer te water werd natuurlijk buitengewoon bevorderd door de Kaag week en dan zijn er de Jamboree en de Fi'ans Halstentoonstelling, die landgenoot en vreemdeling naar Haar lem en omgeving lokken. Buitengewoon groot is het aantal vreem delingen, dat zijn auto's stuurt in de rich ting van de bloemenstad, nu ook de stad der Frans Halsexpositie. Dat bleek duidelijk op de verschillende parkeerplaatsen, waar tal van wagens van vreemde nationaliteit tijde lijk rust vonden. Gerust en met voldoening kan voorspeld worden, dat Haarlem in het bijzonder en Kennemerland in het algemeen een zeer drukken zomer tegemoet gaan, ja eigenlijk mogen we wel zeggen, dat die drukke zomer er al isl Sciieepsbofsmg in de haven van Hamburg. Van een der schepen zeven opvarenden verdronken. In den nacht op Zondag zijn in de haven van Hamburg een sleepboot en een motor schip ernstig met elkander in botsing ge komen. Van" de acht opvarenden van een der vaartuigenzijn er zeven verdronken. Vijf lijken werden teruggevonden. De oor zaak van de botsing is nog onbekend. Vereeniging voor den Boekhandel. Oefening met de reddingboot bij Petten. Algemeene vergadering aan boord van de „Huygens". AMSTERDAM, 19 Juli. Heden heeft de Vereeniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels haar 120ste algemeene ver gadering gehouden aan boord van het m.s. ..Christiaan Huygens" van de Stoomvaart Mij. Nederland, welk schip aan de Javakade te Amsterdam gemeerd ligt. De voorzitter, de heer A. B. van Holkema, opende de vergadering met een rede: waar in hij. na een woord van welkom, mededeeling deed van de pogingen om internationaal tot een prijsbescherming te komen. Op het laatste uitgevers-congres werd de commissie MainguetPetri uitgebreid en in een in het najaar gehouden vergadering van de commissie kwam een omlijnd plan ter ta fel. ingediend door den afgevaardigde van de Boersenverein, een plan. dat de commissie leden geheel kon bevredigen. Men zou trach ten in eigen land dit plan aangenomen te krijgen. Toen het plan aan ons bestuur werd voor gelegd. bleek het ook de algemeene instem ming te vinden en. behoudens een kleine wij ziging, schreef ons bestuur, dat zij de vooi-ge- stelde overeenkomst gaai'ne ter bekrachtiging aan de algemeene vergadering zou voorleg gen. Daarop kwam de mededeeling van de Boersenverein dat door onvoorziene omstan digheden het ontwerp voorloopig was inge trokken en dat wij spoedig er meer van zouden hooren. Ondanks onze herhaalde vragen heb ben wij niets meer vernomen. Ook van de Cercle de la librairie kregen wij nog niets de finitiefs te hooren, zoodat wij ook dit jaar nog niet met de verblijdende mededeeling kunnen komen, dat er tenminste een paar groote rij ken in Europa zijn, die met ons en met België een overeenkomst willen aangaan, waarbij dc particuliere prijs overal dezelfde is en waarin vastgelegd is welke sancties de verschillende rijken wederkeei-ing tegen overtreders zullen nemen. Spr. eindigde met het aanhalen van eenige zinnen uit het artikel van George Duhamel in de Mercure de France, waarin hij het boek verdedigt en de meer en meer gebi-uikelijke reclame-middelen om den verkoop te bevorde ren. afkeurt. Het boek moet zichzelf redden. Het geschre vene moet zich redden door het geschrevene. Het woord rnoet volstaan om het woord te ver dedigen. Allen, die gelooven aan de werkzaam heid van de methoden, door eeuwen van er varing getoetst, allen, die denken, dat het boek het teeken zelf is van onze geestdrift, moeten, want het is de hoogste tijd, zich tot dezen kruistocht verzamelen.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7