HET NIEUWE AVONDBLAD Marconi is gestorven. UMUIDEN De nieuwe sleepboot van Bureau Wijsmuller. VELSEN 22e JAARGANG NO. 218 WOENSDAG 21 JULI 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - Umuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MLJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NE VEN -EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Dratls ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.— overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog i 200.beide leden duim f 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger f 60. één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk f 30.—, enkelbreuk 15.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400.— hij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De groote uitvinder van de draadlooze tele- grafie"is op drieënzestigjarigen leeftijd ge storven. Het is al tweeënveertig jaar geleden dat hij zijn eerste groote en tevens beslissende vinding deed: de zender-antenne waardoor het voor het eerst mogelijk werd, hoogfre quente trillingen over groote afstanden over te brengen. Dat was dus in 1895 en hij was toen pas éénentwintig. Maar zijn ontdekking vas geen toeval en natuurlijk had de jonge Gugüelmo Marconi voortgebouwd op de vin dingen van groote ontdekkers die hem waren voorgegaan. Hij had de naar Hertz genoemde theorie" der electrische golven bestudeerd, hij had den „cohaerer" van Branly, door Popow met een antenne verbonden om draadlooze analen over eenige kilometers over te brengen, gebruikt. Maar hij bracht, ook in de verdere ontwikkeling van zijn werk, door een heele reeks ontdekkingen de draadlooze tot practische bruikbaarheid over geweldige afstanden. Anderen hebben later eveneens hun namen verbonden aan een der geweldig- ste-ontdekkingen van onzen tijd en natuur lijk is er-wel eens over getwist of Marconi te midden van de groep, die een fantastisch- schijnend denkbeeld tot zulk een ontzaglijke verwerkelijking bracht, inderdaad wel de eere plaats verdiende. Zulke twisten zijn vanouds bekend. Zij worden voornamelijk door natio nalistische bekrompenheden beïnvloed en eeren de wetenschap niet. Maar zij zijn men- schelijke zwakheden en als zoodanig voor ons allen begrijpelijk. Door het getwist heen heeft Marconi intusschen zijn eereplaats behouden; deze uitkomst wekt op zichzelf vertrouwen in Zijn recht erop. Het is trouwens bekend dat de kleinste hondjes zich bij voorkeur onbehoor lijk gedragen jegens de grootste standbeelden, maar daar is nog nooit een standbeeld door van zijn voetstuk gevallen. En de zee- en luchtschepen varen met marconisten aan boord, de vliegtuigen vliegen met marconisten aan boord, de naam Marconi is tot in de klein ste uithoekjes der wereld bekend als het sym bool van de draadlooze. Van den man zelf, van zijn persoonlijkheid en zijn karakter, is minder bekend geworden dan van eenig ander groot man van onzeil tijd. Men is anders biografisch (en autobiogra fisch) genoeg. Persoonlijkheden van kunste naars en staatslieden, ook wel van groote fi guren op wetenschappelijk gebied zooals Nobel, Edison, Einstein, Freud, en van in- dustriëele magnaten zooals Ford, Rockefeller en anderen zijn ons te kust en te keur in dik ke boekwerken opgediend. Maar Marconi schijnt altijd wat terughoudend geweest te zijn. Zeker zullen na zijn dood de biografieën wel loskomen, hetgeen niet zeggen wil dat zij veel zullen weten. En er zal een ware vloed van posthume eer bewijzen over hem heengaan, die reeds in 1909 den Nobelprijs voor natuurkunde won en in hetzelfde jaar door den koning van Italië met een senatorschap werd begiftigd. Zeer waarschijnlijk zal de twist over zijn al of niet overheerschende beteekenis ook wel herleven. Maar het is voor de menschheid als geheel van geen enkel werkelijk belang of de groote ontdekker een Italiaan, Engelschman, Ameri kaan, Franschman, Duitscher of Nederlander was. Het is maar jammer dat de menschheid - als-geheel zoo weinig besef van haar bestaan en gemeenschappelijk belang heeft, en zelfs niet schijnt op te merken dat de groote man nen in haar heden en verleden door de Voor zienigheid met opvallende onpartijdigheid over haar aangebeden nationaliteiten verdeeld zijn. Geen volk of het heeft zijn groote man nen voortgebracht. Maar deze statistiek schfjnt men liever niet op te maken. Zij zou als geheel een stuk synthese van het mensch- dom vormen en ook op andere gronden ver bazend leerrijk zijn. Evenals andere groote vindingen op het 'gebied der techniek heeft ook die van Mar coni het lot ervaren, dat zij deels voor oorlog en vernietiging gebezigd werd. Maar terwijl zooveel andere daarvoor in hoofdzaak sche nen te moeten dienen heeft deze onmisken baar groote diensten aan de menschheid be lezen. Zij heeft niet alleen talloozen die in nood verkeerden het leven gered maar ook, in haar verdere ontwikkeling, zoo veler leed verzacht, zoo velen gesteund in de beproe ving der eenzaamheid. In het algemeen heeft zij nieuwe vreugde in de wereld gebracht al leidde zij in sommige uitingen ook tot over drijving en opschroeverij. Maar uitwassen kunnen het wezen eener groote zaak nimmer niet doen. Bij Marconi's heengaan moeten wij zijn vrerk dus zeker in dankbaarheid herdenken. En dat zal dan ook ongetwijfeld de overhe^r- scnende toon in de herdenking zijn. R. P. Aankoop van een trawler. Nederlandsche bemanning in Poolschen dienst. meer booten in de vaart? en vni ®ftert verwachting, dat er deze hi tin en Ae week nog verscheidene trawlers e vaart gebracht zullen worden. Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen heeft de reederij Parlevliet een groote Engelsche trawler aangekocht voor rekening van een Poolscjje reede rij teneinde in samenwerking met andere, eveneens te Sclieveningen ge vestigde reederijen de visscherij uit te oefenen. Het zou in het voornemen liggen het schip met een volledige Nederland sche équipage te doen bemannen. Van het gerucht, dat het schip in IJmuiden zou komen markten, konden we geen bevestiging krijgen. De traw ler zou voor de haringvisscherij be stemd worden. ORANJEVEREENIGING WILHELMINA. Dinsdagavond kwam in het Gebouw voor Chr. Belangen de Oranje Vereeniging Wil- helmina in openbare vergadering bijeen. Op deze bijeenkomst waren de vertegenwoordi gers van verschillende organisaties in de ge meente uitgenoodigd tegenwoordig te willen zijn. De voorzitter, de heer T. H. Meijring, sprak een inleidend woord en verwelkomde den loco burgemeester, den heer J. C. Dunnebier. Spr. bracht in herinnering, dat de Oranje Vereeni ging dit jaar 25 jaar bestaat en naar aanlei ding daarvan sprak hij zijn waardeering uit over de personen, die destijds tot de oprich ting der organisatie zijn overgegaan. Men organiseerde in dien verleden tijd ook wel feesten, maar dat geschiedde toen alles in los verband. De opgerichte Oranjevereeniging mocht zich weliswaar niet altijd in de sym pathie der burgerij verheugen, maar is des ondanks steeds door gegaan ook al kende zij als vele vereenigingen ups and downs. Spreker verheugde zich er over dat in de laatste 15 jaren de Oranjeliefde van ons volk weer opbloeit en bracht daarna in herinne ring, dat de oud-voorzitter de heer P. Heere (die door omstandigheden niet aanwezig kon zijn) gedurende deze 15 jaar zeer veel werk in het belang der vereeniging heeft verricht. Hij stelde de vergadering voor den heer Heere wegens zijn verdienste ten opzichte van de vereeniging tot eere-voorzitter te benoemen, waarop de vergadering met een applaus aan dit voorstel haar goedkeuring hechtte. Het financieel verslag wees uit, dat in de Ja nuari gehouden feesten de vereenigingskas hebben uitgeput. Om in deze aangelegenheid te voorzien werd besloten om, evenals het vorige jaar, wederom met het biljettensysteem te werken. Wegens financieele bezwaren zal het tradi- tioneele kinderfeest op het Stormvogelster rein op 31 Augustus a.s. wel niet plaats kunnen hebben; het bestuur stelde voor om op dien dag 's morgens door leerlingen der scho len kinderzang te laten uitvoeren en deze door een tractatie aan de jeugdige zangers en zan geressen te laten volgen. 's Avonds zou dan door verschillende ver eenigingen een gecombineerden optocht ge houden kunnen worden, gevolgd door een vuurwerk na afloop van den optocht. De heer Jan van Dommelen opperde het plan om b.v. 's middags een o^enlucht-voor- stelling te geven, toegankelijk tegen betaling van een geringe entrée. De heer C. van Leeuwen stelde voor des avonds op het Willemsplein de gezamenlijke Zangvereenigingen een uitvoering te laten geven. Het bestuur zal zich daartoe met de besturen der verschillende koren in verbin ding stellen. Hét bestuur heeft reeds van verschillende ver eenigingen toezegging tot deelname aan den avondoptocht ontvangen, o.a. van muziekver- eenigingen. De voorzitter bracht de trouwe medewerking dezer laatste even in herinne ring. Men opperde het voorstel aan den op tocht een attractie te verbinden, b.v. een prijs beschikbaar te stellen voor de mooiste groep, o.i.d. Het bestuur zegde toe met al de gehoorde en ingebrachte voorstellen rekening te zul len houden en zal trachten met deze gegevens een zoo uitgebreid mogelijk programma voor dien dag samen te stellen. Met een woord van dank voor de gedane toezeggingen en medewerking' tot de ver schillende vereenigingen en haar afgevaardig den heeft de voorzitter daarna de vergadering gesloten. WAARSCHUWING. De commissaris van politie te Groningen vestigt de aandacht op de Hollandsche Com- missiebank voor Staatsaandeelen te Hilver sum. Houder van deze bank is Govert Kars- semeyer, geb. te Amsterdam. 26 Mei 1886, wonende te Hilversum, Hoornstraat 43, die vroeger houder was van het administratie kantoor voor premie-aandeelen en „obliga- tiën". In.de Noordelijke provincie reist voor deze bank K. Roedema, wonende Javastraat 25, te Wormerveer. Vanwege de Hollandsche Commissiebank voor Staatsaandeelen voornoemd werden in diverse bladen advertenties geplaatst om bekend te worden met den houder van Grond- creditloten. Deze waardelooze papieren wor den door de bank opgekocht onder voorwaarde, dat men op afbetaling andere (en wel Belgi sche) aandeelen koopt. De commissaris van politie voornoemd, geeft in overweging op dergelijke voorstellen niet in te gaan, alvorens bij hem inlichtingen te hebben ingewonnen. Kiel van het bergingsvaartuig gelegd. Maandag is op de scheepswerf der firma Jan Smit iCzn. te Alblasserdam de kiel ge legd van de nieuwe sleepboot van Bureau Wijsmuller N.V., waarmede als het schip vol tooid is, de haven van IJmuiden en het kust gebied benoorden deze plaats bij noodgeval len verzekerd zullen kunnen zijn van de hulp van een modern uitgerust en volkomen zeewaardig -vaartuig. Iets waar reeds meer dere jaren dringend behoefte aan bestond. Vele artikelen heeft de pers reeds gewijd aan de letterlijke en figuurlijke leemte, welke er in deze toch zoo belangrijke haven bestond, nl. het ontbreken van een krach tige en snelloopende sleepboot, die den zee vaarder te hulp kan snellen, wanneer „de nood aan den man" kwam. Wij behoeven werkelijk geen voorbeelden te noemen uit de laatste jaren om te kunnen bewijzen, dat er te IJmuiden aan zulk een vaartuig behoefte was. De technische details: Het schip zal 45 M. lang, 8.35 M. breed en 5 M. hol worden. (Ter vergelijking diene, dat de Nestor 29 M. lang is, een verschil dus van 16 M). De drijfkracht zal bestaan uit een oliestookinrichting met 2 ketels, die een kracht van 1400 I.P.K. kunnen ontwikkelen. De meest moderne Installaties als: brand- bluschpomp, electrisch gedreven ibergings- pomp, sterk zoeklicht, volledige radio-, tele grafie- en telefonie zend- en ontvangappa- ratuur, radiorichtingzoeker, kortom alles wat men op een bergingsvaartuig van den tegenwoordigen tijd slechts kan verlangen. Het schip wordt vervaardigd naar de plan nen en teekeningen van den heer Van Tui nen, ontwerper bij de Nederlandsche Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam. De kruis snelheid is natuurlijk nog niet bekend, maar de proeven in de sleeptank te Wageningen bij het Nederl Scheepsbouwkundige Proef station genomen, wezen uit, dat ook op dit punt aan de verwachtingen beantwoord zal kunnen worden. De boot zal door één schroef worden voortgestuwd en uitsluitend gebruikt worden voor het z.g. buitenwerk. De 45 M. lengte staat niet toe, dat er in de haven veel gemanoeuvreerd zal kunnen worden, zoodat het assisteeren der groote schepen naar de sluizen toevertrouwd zal blijven aan de klei nere sleepbooten. Hoe zal de boot heeten? De datum van aflevering is nog niet met zekerheid vast te stellen in verband met de schaarschte aan materialen en grondstoffen; men rekent echter op een vermoedelijken bouwduur van vijf maanden. Over den naam van de boot is nog geen definitieve beslissing genomen; wel is het wenschelijk dat haai een naam gegeven wordt, welke tot iederen zeeman, hetzij Ne derlander dan wel Griek. Spanjaard of Rus, spreekt en meer zegt dan een naam alleen. Zoodat deze weet, waar de bergingsboot het bedrijf uitoefent of welk gedeelte van de kust ze bestrijkt. Denken we slechts aan namen als b.v. Zwarte Zee, Humber, Rescue, Wotan, Searan- ger, e.a. die duidelijker taal spreker dan b.v. Overijsel of De Jonge Gerrit. (Welke laatste inderdaad ook bestonden). De inrichting der verblijven van deze B.W. X. is zeer practisch en men kan bemer ken, dat de ontwerpen er voor aan de hand van adviezen, aan de ervaring ontleend, ge maakt zijn. Zoo zijn de verblijven der bemanning (ka pitein, 2 stuurlieden, 2 machinisten, radio telegrafist, 4 matrozen, kok en 2 stokers) alle vooruit; zij kunnen allen bij slecht weer bin nendoor de brug en de machinekamer berei ken. De passage over het gevaarlijke achter schip (bij een sleepboot in slecht weer dub bel gevaarlijk!) wordt zoodoende vermeden. De marconi-hut is op de bovenbrug naast de kaartenkamer en achter het ruime stuur huis, welke met in elkaar loopende deuren elke communicatie binnenshuis mogelijk ma ken. Ook al om in stormweer des te hechter te kunnen samenwerken. Zes olitanks tot een gezamenlijke capaciteit van pl.m. 320 ton en een laadboom met een hefvermogen van 2 ton zullen deze laatste aanwinst van Bureau Wijsmuller completee- ren, een aanwinst die met vreugde begroet zal worden door hen, die het met de outillage van onze haven wel meenen. Schip in nood sleep boot in zee. Dikwijls kon er immers bij hevig storm weer geen snelle afdoende hulp geboden worden, omdat het trouwe driemanschap Nestor, Hector en stentor te ver van de po sitie van het in nood verkeerende schip ver wijderd was of wel omdat zij gezamenlijk den steun van een „grooten broer" misten. Wij weten uit eigen ervaring hoe hard dit voor ons plaatselijk en daarbij toch interna tionaal bekende bedrijf, Bureau Wijsmuller, geweest is en ook hoe hel de laatste 7 jaren geijverd, ja zich op bovenmenschelijke wijze geweerd heeft om te bereiken wat het zich voor oogen gesteld had: een eigen modern bergingsvaartuig het hare te kunnen noe men en het, hier gestationneerd, er op uit te kunnen zenden naar de plaats, waar de zee man om hulp vraagt! Daarmede heeft het simpele leggen van een kiel voor. dit bedrijf een diepere betee kenis gekregen. Moge Bureau Wijsmuller in deze verwachtingen niet beschaamd worden en de „nieuwe boot" in alle opzichten aan het gestelde doel en de gekoesterde wen- schen beantwoorden! W. De duurte-clausule voor het IJmuider visscherij-bedrijf. „De Transportarbeider" schrijft over bo venstaand onderwerp het volgende Dezer dagen werd te IJimuiden een mani fest verspreid, onderteekend door de „Com munistische Partij Nederland,^ Afdeeling Uimuiden". In dit manifest worden de opvarenden van de trawlervloot, opgewekt hun „rechten" te laten gelden ten opzichte van de met de reeders overeengekomen duurteclausule. De „tijd van handelen" is volgens de Comm. Partij aangebroken. Weigeren de reeders, „dan is er slechts één weg: dan zal de kracht van de staking de reeders tot rede weten te dwingen., zooals dit ook geschiedde in 1936"! De onkunde blijkt weer eens duidelijk uit bedoeld manifest. Zoo wordt daarin gezegd, dat door het Bureau voor de Statistiek der gemeente Amsterdam „voor Mei" een prijs stijging van 3.2 pet. en voor levensmiddelen alleen 4.1 pet. is genoteerd. Dit wekt den in druk alsof de genoemde stijging alleen reeds de maand Mei betrof. Dit nu is onjuist; de genoemde percentages betreffen de stijging gedurende de geheele periode na de deva luatie, dus van September 1936 tot Mei 1937. De voor IJmuiden geldende duurte-clau sule, welke èn op de vergaderingen èn in de krant werd behandeld, waarmede dus ieder op de hoogte kan zijn, neemt echter niet September 1936, maar Januari 1937 tot uitgangspunt en gaat verder uit van het al gemeen indexcijfer voor de kosten van le vensonderhoud en niet van dat van de voe ding alleen. Dit cijfer nu was voor Januari 134.1 en voor Mei 136.2. Een stijging dus van 2.1 punt of 1.6 pet. Dat is dus ons uitgangspunt en niet 3.2 pet. nog minder 4.2 pet. waarvan het manifest der communisten spreekt. Wat staat hier nu tegenover? In de door de bonden met de IJmuider reeders overeengekomen duurte-clausule wordt verder gezegd, dat op dit percentage prijsstijging in mindering mag worden ge bracht het percentage waarmede het inko men stijgt ten gevolge van: a. de verbeterde loon-, en arbeidsvoorwaar den, opgenomen in het. contract van 1937, vergeleken met die van het contract van 1936; en b de hoogere besommingen van 1937, ver geleken met die van 1936. Het onder a. genoemde is moeilijk in geld te berekenen. Heel veel zal het naar onze meening niet zijn. Het onder b. genoemde is echter wel na te gaan. Wij nemen daarvoor de gemiddel de besommingen per reisdag en per trawler, zooals deze maandelijks gepubliceerd wor den, door de Afdeeling Visscherijen van het Departement van Landbouw en Visscherij Gemiddelde besommingen per reisdag en per trawler. Stoomtrawlers Motortrawlers 1936 f 187 f 167 f 149 f 187 f 143 1937 f 197 f 227 f216 f 177 f 189 193-6 f 167 f130 f137 f 166 f177 1937 f 187 f 165 f 185 f 152 f 182 Maand Januari Februari Maart April Mei Gemiddeld f 166.6 f 201.2 f 143.4 f 174.2 Stijging 20.8 pet. 21.5 pet. Nu stijgt het inkomen .voortvloeiende uit hoogere besommingen, niet met hetzelfde percentage als die besommingen stijgen. Om dat te berekenen nemen wij een ma troos of stoker van een der stoomtrawlers. Gemiddelde besomming per reisdag over 1936 f 166.60 Af 4 pet. f 6.64 Netto-besomming f 159.96 Een matroos ontvangt daarvan 0.85 pet. of f 1.36, plus 1/30 der maandgage (f 73.75) is f 2.46. Samen f 3.82. Volgens dezelfde berekening geeft 1937 f 4.10. Stijging f 0.28 per reisdag is 7.3 pet. Voor alle rangen is dat percentage ver schillend. Het loon van de schippers, dat ge heel op de besomming is gebaseerd! is ten opzichte van 1936 dus ook gemiddeld met 20.7 pet. gestegen. Vor de overige rangen is deze stijging: le machinist 10.6 pet. 2e machinist 8.0 pet. 9.5 pet. 7.3 pet. 7.3 pet. 8.0 pet. 6.0 pet. Waar nu deze stijging van het inkomen, krachtens de afgesloten duurte-clausule, op de stijging van de kosten van levensonder houd, zijnde in Mei sedert Januari 1937 1.6 pet., in mindering moet worden gebracht zal het ieder duidelijk zijn, dat thans, vol gens de afgesloten overeenkomst, geen toe slag kan worden gevorderd. Weliswaar moet rekening worden gehou den met het indexcijfer van Juni, dat voor de totale kosten van levensonderhoud 137.9 bedraagt; een stijging dus sedert Januari met 3.8 punt of 2.9 pet. stuurman matroos stoker kok tremmer BOUWCOMMISSIE. De kerkeraad der Geref. Kerk (West) heeft als leden benoemd voor de commissie tot voorbereiding der plannen voor den bouw der tweede kerk de beide predikanten Ds. S. E. Wesbonk en Ds. R. J. v. d. Meulen en de hee- ren H. A. ten Bosch ouderling, M. v. Veelen Sr. secretaris en als deskundige, den heer S. Bos, den voorzitter van de commissie van be heer, den bouwkundigen Meinema en Ham burg en den heer T. H. Meijring. BLIJDE DAGEN VOOR DE JEUGD. Door de goede zorgen van het onderwijzend personeel van school J. van welke school reeds eendge klassen op reis zijn geweest heeft men thans een uitstapje met klas 5 en 6 gemaakt naar het Gooi. Nu een bezoek aan het eeuwen oude Muiderslot, Baarn, Soestdijk en mooie speelgelegenheden kwam het vroolijke gezel schap 's avonds gezond-vermoeid thuis. Velen was een blijde dag bereid. DRUK BEZOEK. Talrijke gezelschappen uit Ouderkerk a. d. IJsel, Voorburg, Alkmaar, enz. bezochten in groote autocars het strand en de sluizen. Ieder jaar bezoeken meerderen onze plaats; jammer voor menig zakenman, dat het bezoek steeds van korten duur is en menig gezelschap IJmuiden slechts van den buitenkant kent. NOG GEEN BEROEPINGSWERK. Ofschoon ds. A. A. Wildschut eerst 2 Sep tember afscheid zal nemen van de Ned. Herv. gemeente IJmuiden-Oost, is de Kerkeraad van plan eerst na het afscheid met het be- roepingswerk voor den nieuwen predikant aan te vangen. MISSIETENTOONSTELLING. Heden, Woensdagavond, zal in de R.K. Ver eeniging aan de Kerkstraat een tentoonstel ling van werkstukken vervaardigd door de Missienaaikring, worden gehouden. De ten toonstelling duurt van 79 uur. FUSIE TOONEELCLUBS. Christ. Jongemannen Vereeniging „Het Mosterdzaadje". In de samenstelling der tooneelclubs van V.V.IJ. en Jonge Kracht, beide onderafdee- lingen van de Chr. Jongem. Vereen, is eenige verandering ingekomen. Beide clubs zijn ge fusioneerd en zullen voortaan niet meer naast elkaar, zooals tot dusver gebeurde, maar in 't vervolg samen werken. De regie blijft in han den van den heer W. Mulder. De clubs ston den als onderafdeelingen direct onder het be stuur der C.J.M.V.; ook hierin is nu verande ring gekomen: V.V.IJ. en de tooneelclub hebben ieder hun eigen bestuur gekregen, waarin een bestuurslid van de C.M.J.V. zitting heeft. Door deze regeling kunnen de onder afdeelingen onmiddellijk hun eigen zaken regelen en blijft het contact als onderaf dee ling met het bestuur der C.M.J.V. bestaan. OP HET TWEETAL Op het tweetal voor de Geref. Kerk te Stadskanaal komt voor ds. R. J. v. d. Meu len, alhier. PROEFTOCHT VAN DE „ERIN". Onder groote belangstelling is Dinsdagmid dag de nieuwe trawler van de V.E.M. de Erin IJM 12, voor den proeftoch onder Nederland sche vlag vertrokken na aan den toeristen steiger de passagiers voor deze maiden-trip aan boord te hebben genomen. Het geheel nieuw opgeverfde schip zag er keurig uit en maakte een uitstekenden indruk. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. De raad der gemeente Velsen vergadert op Dinsdag 27 Juli 1927, des namiddags 7 uur, ten gemeentehuize. De agenda vermeldt: 1. Belastingzaken. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Wijziging van de gemeentebegrooting c.a. voor 1937. 4. Wijziging van de verordening op de hef fing van rechten voor diensten, door den ge meentelijken ontsmettingsdienst en den ge meentelijken geneeskundigen- en gezond heidsdienst bewezen. 5. Wijziging van de verordeningen op de heffing en invoerdering van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs, buitengewoon la ger onderwijs en uitgebreid lager onderwijs. 6. Wijziging der verordening tot regeling der bezoldiging van ambtenaren. 7. Aangaan van grondruilingen, 8. Aankoop en overname van grond. 9. Aankoop van grond ten behoeve van den bouw van een rioolwaterpompstation te Sant poort. 10. Bepaling van een scheidingslijn, anders dan bij artikel 10, alinea 2, der Bouw- en Wo ningverordening is aangegeven. 11. Benoemingen. BURGERLIJKE STAND. Bevallen M. J. Molenkamp—Handgraaf, d., Hagelingerweg 325, Santpoort; L. W. Drijver Döring, d„ Snelliusstraat 55, IJmuiden; A. KnegjesWoud, z„ le Mairestraat 7, IJmui den: G. SlotboomHildering, d„ Noorderlaan 43, Velsen N.; C. J. BurgerMolenkamp, d., Burg. Weertstraat 46. Velsen N.; Ch. E. v. Gu- lik—Kleijn. z„ Duinvlietstraat 103, Velsen N.; C. M. de WeersDuijn, d„ Cederstraat 14, IJmuiden; M. v. d. DuinGravemaker, z„ Ol. v. Noortstraat 9, Umuiden; C. G. Goedhart- Oost, d„ v. Wassenaerstraat 28, IJmuiden; B. Koster—Kos, z„ Stationsweg 168, IJmuiden; G. v. Spijk—Groenveld, d„ Huijgenstraat 90, IJmuiden. Overleden: W. Keesman, 46 jaar, echtgenoot van T. Kossen, Eschdoornstraat 24, IJmuiden; J. Betist, 84 jaar, ongehuwd, Lindenstraat 5, IJmuiden; J. Zwaan, 62 jaar, weduwnaar van N. Kijper, Bloemstraat 9, IJmuiden.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1