Reeks ernstige verkeersongelukken. Twee Nederlandsche Padvinders in Amerika. Lichtstad-flitsen. PONDE EDAG 22 JULI 1937 Twee dooden, vier zwaar gewonden. Een gevaarlijke rijksweg. Voorwielen onder een auto uit Woensdagmiddag om vier uur is op den Rijksstraatweg onder de ge meente Harmeien een auto-ongeluk gebeurd, waarbij twee personen ern stig werden gewond. Uit de richting Utrecht kwam een vracht auto van de firma Takken aldaar, beladen met zakken eierkolen, waarvan de snelheid ongeveer veertig kilometer bedroeg. Door een defect aan de stuurinrichting was de be stuurder plotseling zijn wagen niet meer meester waardoor het voertuig tegen een boom reed en vrijwel geheel vernield werd. De chauffeur raakte tusschen de overblijf selen bekneld, doch liep geen verwondingen op. De naast hem gezeten controleur was er veel erger aan toe. Hij kwam tusschen boom en carrosserie terecht en brak een bovenarm, terwijl hem de borstkas werd ingedrukt. Hij moest uit de auto worden gezaagd. Achter op den wagen bevonden zich twee knechts, die door den hevigen schok van het voertuig vielen. Een der mannen kwam juist voor een achterop rijdende auto terecht en werd ongeveer tien meter meegesleurd. Hij bleef hevig bloedend liggen. Bij onderzoek bleek, dat hij een arm had gebroken en in wendige kneuzingen had gekregen. Zijn met gezel bleef ongedeerd. Per ziekenauto van den gemeentelijken geneeskundigen dienst te Utrecht zijn de slachtoffers naar de Rijkskli nieken te Utrecht vervoerd. De zwaar beschadigde vrachtauto, waar van de motor in de carrosserie was gedrukt, is door een kraanwagen weggesleept. Petroleumventer gedood. Woensdagavond fietste de 58-jarige petro leumventer M. van Steehouwer uit de ge meente Velthuyzen tusschen Utrecht en Har- melen zonder uit te kijken van het erf van een boerderij den weg op. Juist naderden uit de richting Harmeien vijf touringcars met meisjes uit Arnhem, die op den terugweg waren van een excursie naar Rotterdam. De fietser werd door een der bus sen gegrepen en tegen den grond gesmakt, waardoor hij zoo zwaar aan het hoofd gewond werd, dat hij op slag werd gedood. Het slachtoffer, dat een vrouw en zeven kinderen nalaat, werd naar zijn op korten afstand gelegen woning gedragen. Meisje gewond. In de gemeente Ouderijn is op den Rijks straatweg de heer Pelikaan, uit den Haag, met zijn 14-jarig dochtertje door een vracht auto aangereden. Het meisje werd zoodanig gewond, dat het naar het Homoeopatisch zie kenhuis te Oudenrijn moest worden overge bracht. De heer Pelikaan kwam er met eenige ontvellingen af. Voorwielen raakten los. Woensdagavond omstreeks negen uur is op den Rijksstraatweg tus schen Scherpenzeel en Renswoude een auto-ongeluk gebeurd, waarbij één doode te betreuren is en twee personen ernstig zijn gewond. Het betreft hier een huurauto, waarmede een wilde dienst tusschen Amsterdam en Arn hem wordt onderhouden. Op een gegeven moment is een verbindingsstuk aan de voor as van den wagen door midden gebroken met het gevolg, dat de twee voorwielen losraakten en het voertuig tegen een boom vloog. Van de inzittenden werd de 56-jarige heer K. Bezemer, wonende in de Plantage Park laan te Amsterdam, vrijwel op slag gedood. Zijn echtgenoote werd zeer ernstig gewond, evenals de derde passagiere, mej. E. Smit, die ook uit Amsterdam afkomstig was. De beide dames zijn met een ziekenauto uit Veenendaal naar de rijksklinieken te Utrecht overgebracht. De chauffeur van de auto kwam er zonder letsel af. De eerste hulp Koele, droge voeten. Indien Uw voeten transpireeren of pijnlijk zijn en spoedig stukloopen, behandelt ze dan met Purolpoeder, dan blijven ze koel en droog, worden niet branderig en loopen niet stuk. In bussen 40 en 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv. Ingez Medj Twee stukrijders tegen den grond geslagen. Een van hen ernstig gewond. Toen Woensdagmorgen een colonne veldar tillerie de hellende Prins Frederiklaan te Amersfoort afreed, zwenkten, vermoedelijk door te groote snelheid de paarden voor een der stukken plotseling naar links met het ge volg, dat twee stukrijders, van E. en van de P., tegen den grond sloegen. Van E. ontwrichtte zijn rechteram en van de P. deed vermoedelijk een buikbeschadi ging op. Beiden zijn naar het militair hospitaal te Utrecht overgebracht. De toestand van Van de P. is niet geheel zonder gevaar. (A. N. P.) WILLEM VAN OTTERLOO DIRIGENT BIJ HET U. S. O. Het bestuur van het Utreehtsch Stedelijk Orkest deelt ons mede: Volgens beschouwingen, in verschillende bladen verschenen, naar aanleiding van de voorziening in de directie van het Utr. Steü. Orkest, schijnt een misverstand te bestaan omtrent de positie van den heer Willem van Otterloo. Het bestuur van het U. S. O. vindt hierin aanleiding tot de mededeeling, dat de heer Van Otterloo tevoren tweede dirigent na gedurende de ziekte en het vei'lof van den heer van Goudoever met de leiding van het orkest te zijn belast, met ingang van 1 Juli j.l. tot dirigent werd aangesteld. Hieruit moge blijken, dat het bestuur ook aan het Nederlandsche element onder de diri genten recht wil doen wedervaren. tijdens de kermis aldaar. Hij is naar 's Hertogenbosch op transport is om toewijzing, tenminste gedeeltelijk, voor gesteld. korteren tijd, te doen plaats hebben. werd verleend door de doktoren H. G. J. Wen- sink en j. H. Renken uit Scherpenzeel. Het ongeluk gebeurde op het grondgebied der gemeente Renswoude. De auto, welke ze ven tot acht personen kon bevat-ten, was op weg naar de hoofdstad. De wagen vloog eerst naar links en kwam vervolgens aan den rechterkant tegen een boom tot stilstand, waarbij het voertuig grootendeels werd ingedrukt, terwijl de boom gedeeltelijk werd ontworteld. Een auto, die op korten afstand volgde, kon nog juist bijtijds uitwijken. De verongelukte auto had slechts een ma tige vaart, namelijk tusschen de dertig en veertig kilometer. De wagen kwam bij het ongeluk op zijn linkerkant te liggen. De Kanselarij van het Nederlandsch gezantschap in Spanje. Naar Valencia overgebracht. De regeeringspersdienst deelt mede: Ter verzekering van een beter contact met de regeering der Spaansche republiek, is de kan- elarij van H.M. gezantschap in Spanje tijde lijk naar Valencia overgebracht. FIETSENDIEF AANGEHOUDEN. Bijna iederen dag worden in Nijmegen en omgeving, tot in het Brabantsche toe, fietsen gestolen. De dieven zijn vaak moeilijk te ach terhalen, daar zij veelal uit plaatsen, over het geheele land verspreid, afkomstig zijn. Thans is bij een razzia in de Nijmeegsche volkslogementen een zekere Van U., een ge boren Leidenaar, thans wonende te Voeren- daal, gearresteerd. De man bekende verscheidene rijwieldief stallen gepleegd te hebben, o.a. te Sambeek, Niet alle biggenmerken worden gebruikt. Opvallende daling in een week tijds. In het algemeen heerscht ten onrechte de meening, dat de betrekkelijk hooge biggenprij- zenn moeten worden geweten aan de beper king van de toekenning van de biggenmer- ken. Ten einde dit misverstand uit den weg te ruimen deelt men ons van bevoegde zijde het navolgende mede. Inderdaad werd op- de toekenning van big genmerken voor 1937 van overheidswege een beperking toegepast van ruim 6 pet. ten op zichte van de toekenning voor 1936. De totale toewijzing toch voor 1937 bedraagt 2,141,962 tegenover 2,270.231 voor 1936. Over het tijdvak 1 Januari tot 3 Juli 1937 zijn echter door de boeren 13 pet. minder big- genmerken gebruikt dan in het overeenkom stige tijdvak van 1936, terwijl over de week van 28 Juni tot 3 Juli 1937 deze verminde ring zelfs 26 pet. bedraagt tegenover de over eenkomstige week van het vorige jaar. De conclusie is derhalve gewettigd, dat niet in de van overheidswege toegepaste beperking van de toekenning de oorzaak moet worden gezocht van de betrekkelijke schaarste aan biggen, doch in de omstandigheid, dat door de boeren minder biggenmerken werden ver bruikt, dan de toekenning toelaat. Als reden hiervoor kan worden aangevoerd de lage big- genprijs in het vorige najaar, die de rechtheb benden op biggenmerken er toe gebracht heeft om ten einde het beperkte aantal merken tot zoo groot mogelijk voordeel aan te wenden, het tijdstip van den aanfok eenigszins uit te stel len. Aangezien evenwel de ervaring der laatste jaren heeft geleerd dat uiteindelijk vrijwel de geheele toewijzingen worden verbruikt, kan met groote stelligheid worden verwacht, dat in het tweede halfjaar van 1937 het aan tal verbruikte biggenmerken belangrijk zal toenemen, met het gevolg dat het aanbod van biggen aanmerkelijk zal stijgen. Deze fluctua ties in aantallen en dientengevolge in de prij zen van biggen moeten ongewenscht worden geacht, mede wijl ze ook haar uitwerking op de varkensprijzen zullen hebben. Met de bedoeling een zeer gelijkmatige ver- dee-ling van biggengeboorten over het ge heele jaar te bevorderen zullen voortaan ge regeld mededeelingen omtrent het aantal ver bruikte biggenmerken worden verstrekt. Voorts zal worden nagegaan of het mogelijk De waarde van de Boekenweek. In de vergadering van de boekhandelaren besproken. In de aan boord van het motorschip „Chris- tiaan Huygens", liggende aan de Javakade te Amsterdam, gehouden 120ste algemeene ver gadering van de Vereeniging ter bevordering van de Belangen des Boekhandels, zijn 35- candidaten voor het gewoon lidmaatschap toegelaten. Voor het buitengewoon lidmaat schap had zich één candidaat aangemeld, t.w. de Nederl. Vereeniging van Antiquaren. Op advies van den Cen-tralen Raad voor het boek en het grafisch bedrijf werd deze vereeniging niet als buitengewoon lid aangenomen. De commissoriale verslagen werden goed gekeurd. Bij de behandeling van het verslag van de commissie voor de collectieve reclame voor het in Nederland uitgegeven boek gaf een lid als zij meening te kennen, dat de Boekenweek als een mislukking is te be schouwen, hoe spijtig het ook is dit te moe ten zeggen. De boekenweek kost den boek- verkoopers 10 a 12 duizend gulden, maar dit bedrag is niet rendabel geworden; men heeft er niets extra's mee bereikt. Misschien zijn erandere middelen om tot een meer doel treffende reclame te komen. Wellicht ver dient het, om een voorbeeld te noemen, aan beveling, de boekenweek telkens aan een andere, speciale categorie van boeken te wij den. Maar zeker is, volgens spr., dat het ver keerd zou zijn de boekenweek op deze wijze te laten voortsukkelen. Zij mag ook niet meer zooveel kosten en men moet omzien naar een ander „Geschenk" van blijvende waarde. De voorzitter antwoorde hierop, dat het be stuur de heele aangelegenheid van de Boeken week in het najaar zelf in handen hoopt te nemen. In de vacatures, ontstaan door het aftreden van de heeren A. B. v. Holkema, voorzitter, J. W. van Kampen, penningmeester en J. W. van Bentheim—-Jutting, lid van het bestuur, werden gekozen de heeren F. v. d. Bom, M. Visser, J. v. d. Kolk Jzn. Laatstgenoemde werd door de vergadering bij acclamatie tot pen ningmeester benoemd. Verder werden eenige huishoudelijke zaken behandeld. UIT DE STAATSCOURANT. Bestemd is voor detacheering in Curasao dr. W. J. Goslinga, schoolopziener in de inspeo tie 's Gravenhage, als inspecteur van het onderwijs. Hoe het op een Amerikaansch padvindersfeest toegaat. Naar de bergen. De twee Nederlandsche padvinders die de Nationale Jamboree te Washington wilden meemaken, genieten in Ameri ka een groot gastvrijheid. Uit het tweede artikel, handelende over de belevenissen vóór de Jamboree, blijkt dat duidelijk. Met deze twee verken ners maken wij een grootsch-opgezet- te Wild-Westshow mede en wij lezen een en ander van New-York, zooals het is als vreemdelingen er te voet doortrekken NEW YORK, Nationaal Hoofdkwartier, Boy Scouts of Amerika. 'el is alle aandacht geconcentreerd op de komende Nationale Jamboree in Washington. In 1935 is eveneens een Jamboree in de U.S.A. gehouden, maar tijdens die jamboree brak een epidemie uit, zoodat het kamp moest worden opgeheven. Nu zal dit padvindersfestijn weer gehouden worden: padvinders van alle staten van Ame rika, Indiaan, cowboy, zwart en blank, allen zullen naar Washington optrekken, om geza menlijk het vijf en twintigjarig bestaan van de bewering in Amerika te vieren. Het geeft een enorme hoeveelheid werk op het Hoofdkwartier; dag en nacht wordt er doorgewerkt. Alle deelnemende groepen moe ten ontvangen en geregistreerd worden. Dui zenden verkenners worden voor de Jamboree in New York verwacht. Allen moeten hier voorloopig geherbergd wordsm. Iedere ver kenner, die aan de Jamboree deelneemt, moet zich aan een geneeskundig onderzoek onder werpen en tegen pokken ingeënt worden. Een speciale statistiekafdeeling verwerkt bergen gegevens, cijfert met honderden en duizenden en laat zwarte statistieklijntjes rijzen en dalen, al naar gelang de contingenten grooter of kleiner zijn. Een .speciale persdienst verzorgt alle propaganda in couranten en via de radio. Zoo is het Hoofdkwartier bezig de Jamboree in Washington voor te bereiden. Ondertusschen gaat ons leventje genoegelijk voort. Meer dan genoegelijk zelfs. De Ameri kanen toonen groote belangstelling voor ons land. Toen we op een middag over de grootste hangbrug van New York reden, stonden daar twee politie-agenten, die meteen op ons af kwamen. Wij schoven het portierraampje open en op hun vriendelijke vraag waar wij van daan kwamen, vertelden we, dat we Holland- sche verkenners waren. Zij gaven ons spon taan een hand en maakten een praatje over het heerlijke land van boter en kaas. De een was er trotsch op, dat de vader van zijn groot vader ook Hollander was geweest! Politie agenten en padvinders zijn hier beste maatjes. Ontelbare handteekeningen worden ons hier telkens gevraagd. Daarom hebben we een sta peltje van vijfhonderd blanco visitekaartjes gekocht en deze van onze handteekening voor zien, zoodat we op critieke oogenblikken de handteekeningmaniakken van dienst kunnen zijn. Juist toen ik rustig op het Hoofdkwartier een brief naar huis zat te schrijven kwam er een hopman binnenvallen, die ons uitnoodig- de om een vader-en-zoon diner in New Rochel- le mede te maken. Ik rolde direct m'n matten, zocht mijn kameraad op en zeven minuten later zaten we al in de „ondergrondsche", op weg naar deze nieuwe verrassing. Wat we te zien kregen? Een groot restau rant met lange, gedekte tafels. De wanden waren met vlaggen behangen. Kleurige guir landes gaven de zaal een feestelijk tintje. Daar zaten de vaders met hun padvinders- zoons tezamen om een vriendelijken disch ge schaard. Een commissaris nam hier de kans waar om er bij de vaders op aan te dringen hun zoons mede te laten doen aan de Jam boree. De weg naar het hart gaat door de maag nietwaar? Met uitgestoken handen enjeen rond, lachend gezicht, kwam hier ook ee£ moeder met haar oudste- zoon op ons af. Jn Yankee-Hol- landsch /.ertelde ze, dat zij nu al 25 jaar in Amerika" jvoonde, maar dat ze in Nederland geboren was. In de Jordaan juog wel. Ze had gehoord, dat hier twee Hollandsche padvin ders waren en nu kwam ze ons even goeden dag zeggen. Ze had haar Hollandsch nog aar dig onthouden. Zoonlief had er echter meer moeite mee. Zoo vertelde hij ons o.a. dat hij „zijn eigen kar drijft", waarmede hij duidelijk wilde maken, dat hy chauffeert. Toen werden we naar de hoofdtafel geleid, 't Diner nam een aanvang. 's Avonds laat konden we onze hoofden, vol met indrukken, eindelijk neerleggen. We droomden van wolkenkrabbers die scheef hingen en van moeders met zoons, die daar bovenop stonden Hoewel we New York van Noord tot Zuid en van Oost tot West doorkruist hebben, zagen we van de stad toch maar bitter weinig. Hoe kan de vreemdeling Radio-City bijvoorbeeld in een kwartiertje „doen" of Wallstreet leeren kennen als hij er met den bovengrondschen trein langs davert? Neen, New York leert hij pas kennen, wanneer hij er te voet door wan delt. Dan ziet hij negerschoenpoetsers langs den weg, met rappe handen de schoenen op knappend van een ieder, die daarvoor thuis geen tijd kon vinden. Met tientallen schoen sausjes, met groote en kleine borstels, maken zij elk jaar schoenen zoo glad als een ijsbaan en blinkend als een spiegel. Op Broadway ziet hij een negotieman op zijn hei-beschilderde Ford staan. Vroolijk wappert de Amerikaan- sche vlag boven zijn hoofd. Hij doet zijn mid deltjes tegen hoofdpijn grif van de hand en hij verkondigt zijn „vakkundige" geleerdheid op een geraffineerde wijze. De vreemdeling- komt hier spoedig te weten, wat de beste scheerpasta is en welke kauwgummi 't langst den pepermuntsmaak behoudt Van New York rijden we naar Elisabeth op Staten Island, waar in de arena van het Wa- rincopark een grootsch-opgezette padvinders- show gegeven wordt. Op het ruime veld is een podium opgeslagen; schijnwerpers staan op gesteld, een microfoon met toebehooren is aan wezig. De tribunes zijn stampvol. Onder de klanken, voortgebracht door de stafmuziek van oud-strijders in hun kleurige uniformen, trekken beurtelings alle deelnemende groepen langs de tribunes. Welpen in hun blauwe uni formen, verkenners in khaki, zeeverkenners, keurig in het wit .tamboers en hoornblazers Zij stappen voort in een bonte mengeling en toch goed geordend Twee Indianenwigwams, hei-beschilderd, zijn op den achtergrond opgeslagen. Na de opening, waarbij allen een kranig saluut aan de vlag brengen, begint een Indianendans. Indianen met veeren en tomahawks dansen en wentelen in een gelijk rhythme om hun schilderachtige tenten. Daarna is het publiek getuige van een getrouwe weergave van het ontstaan van de Amerikaansche Unie. Complete huizen verrijzen in een minimum van tijd uit den grond. Het zijn copiën van het eerste steenen huis van New York, de eer ste kerk en het eerste huis van Elisabeth. In dianen helpen de kolonisten vreedzaam, tot dat de Engelschen optrekken en de huizen en de kerk met bengaalsch vuur- platbran den. Dan trekt, breed en machtig, het Ameri kaansche leger opHet verslaat de Engel schen in een completen veldslag. Het publiek op de tribunes fluit, joelt en klapt ten teeken van instemming. Kinderen trappelen op de planken: de verkenners gooien hun hoeden hoog in de lucht. Dan verkondigt de „Speaker": Court of honour. De vaders en moeders van negen jongens worden op het podium geroepen, om hun zoons daar het hoogste onderscheidingsteeken. dat een Amerikaansche padvinder kan verwer ven: de Eagle Badge, op de borst te spelden! Vaders en moeders met stralende gezichten staan daar op eén rij. Onder tromgeroffel spel den zij het eereteeken op de borst van hun zoons. Een moeder omhelst haar zoon. De an deren volgen. De tribune klapt en fluit! Meteen daarop breekt een jazzband los, da vert, tettert en schettert. Amerikanen kunnen toch ook nooit eens even zonder hun geliefde jazzmuziek. De menschen op de tribunes zui gen op lollies, eten ice-cream, deinen en neu riën vroolijk mede op de maat van de muziek. Ineens: stop. Een Wild-Westshow overgolft het veld! Huifkarren, bspannen met paarden twee jongens met paardenvel en paarden kop daveren over het veld in het licht der schijnwerpers. Kampvuren laaien op, India nen vechten om flesschen vuurwater, knal pistolen en de geweren der blanken maken het noodige lawaaiEen cowboyband zingt een bekend liedje, 't Publiek zingt hartver scheurend, ach nee, ik bedoel: hartroerend, het liedje van de prairie mede. De cowboys zingen't publiek zingt De cowboys loeien't publiek loeit Rijen zeeverkenners marcheer en het veld op met Vader Neptunus in hun midden. Deze wordt aan het publiek voorgesteld. Heele for maties jongens seinen met vlaggen. Groote torens en bruggen worden in elkaar gepion- nierd. Het is het hoogtepunt van den avond. Opeens klinkt een stem door de luidsprekers. Deze stem zegt, dat hier vanavond twee gas ten zijndat die gasten twee verkenners zijn.dat die twee verkenners uit Holland komenof ze op het podium willen ko men. Over banken en stoelen klimmen we. Dan springen we over een hek, loopen het veld over en staan dan in het helle licht van de schijn werpers, aangegaapt door een duizendkoppig publiek, dat na een minuut van stilte los barst. Jef begint eerst. Het valt niet mede om zoo maar, voor de vuist weg, een redevoering in het Engelsch af te steken. Een microfoon wordt voor hem neergepootHij brengt het er schitterend af. Dan moet ik. Natuurlijk stem ik in met het geen Jef gezegd heeft. Zoo nu en dan gebruik ik een Hollandsch woord. Daarover zijn de toehoorders enthousiast. Het is al laat wanneer er taptoe geblazen wordt en de menschen de arena uitgolven om naar huis te gaan. Deze show zou ook weer niet Amerikaansche genoeg zijn, wanneer zij niet drie maal per jaar gehouden werd. Dus wordt zij drip maal per jaar gehouden! Den volgenden dag inspecteeren wij onze bagage en uitrusting en maken alles gereed voor een nieuwe etappe van onze Amerikaan sche reis: Woodstock en de bergen. Een oude vriend, die daar woont, heeft ons uitgenoodigd, een paar dagen bij hem te komen. Dit hebben wij graag geaccepteerd, omdat de bosschen en de bergen ons aantrekken. Onze vriend woont hier op het landgoed „de Maverick". De Ma verick is een wild paard, dat individueel de prairiën doorkruist. Dus niet met een heele kudde samen is. Het is zooveel als de uitge- stootene en niet-erkende in de paardenhorden. Dit landgoed is naar hem genoemd en aan den rotsigen karreweg staat het paard, gesneden uit hout, over de bosschen en wouden naar de verte turend. Hier woont onze gastheer: niet in een luxueus buitenhuis, maar in een een voudige blokhut. Hij is een klein, stoer man netje, gespierd als een panter en bruin als koffie. Ineens voelen we de tegenstelling tus schen de stad New York, waar alles jacht en haast om klaar te komen en de heerlijke rust van het mooie berglandschap en de kalmte yan de menschen die hier leven. Als nacht- logies wordt een volledig ingerichte blokhut, gebouwd uit ruwe boomstammen en met platte steenen geplaveid, tot onze beschikking ge steld. In de ramen zit inplaats van glas mus kietengaas, zoodat de wind hier vrij naar bin nen kan waaien. Een open haard beslaat den heelen wand van de hut. Ruwe rotsblokken zijn op elkaar gemetseld en de schoorsteen is ge maakt van bruine rioolbuizen. We zijn in Woodstock eigenlijk terecht gekomen, omdat we van plan zijn een tocht door de bergen te maken. Mr. Skyler, „de schilder", zooals hij op het Hoofdkwartier altijd genoemd wordt, is een lange man, met een hoogen, rossigen kuif, die als een vraagteeken op zijn hoofd geplant staat. Hij schildert en ontwerpt padvinders platen voor „Boys' Life"', het officieele pad- vindersorgaan in Amerika. Die Skyler dan kwam met z'n landkaart van Woodstock en omgeving bij ons en vertelde ons zulke fantas tische dingen over beren, slangen, en wilde katten die daar huizen dat we besloten de bergen m te trekken en New York voor een weekje vaarwel te zeggen. Skyler heeft daar vijf en twintig jaar geleden gejaagd op beren, zoodat hij ons precies de eigenaardigheden van die streken wist te vertellen. „Hans, help eens een handje!" roept Jef m n kameraad. We halen samen de droge' wasch binnen, pakken dan onze rugzakken inspecteeren of we alles bij ons hebben en Tot ziens den volgenden keer in Washington op de Jamboree Mijn vrouw leest mij uit de uit Holland na gezonden krant voor van de „Society-huwe- lijken" die zich in dat goede Den Haag van mij voltrokken hebben en dat geeft mij een veilig en behagelijk gevoel: dat de Haagsche Society nog bestaat en dat zij zich zelfs zien- deroogen in de diepte en de breedte uitbreidt bovendien. Wonderlijk, zooals men zich in een stad als dit Parijs los gevoelt van zulke begrippen, wanneer men met twee nieuw- verworven vrienden uit de buurt, een bou- langer in ruste en een politie-agent-op-pen- sioen zit te trick-tracken in de „P'tit Pour- quoi Pas", dat gezellige kroegje bij ons op den hoek. Zoo, spelend en pratend en een demi drinkend met deze aardige lieden, een zware zwarte cigaret gekleefd aan den on derlip, raakt ge een beetje verwijderd van de Haagsche gebeurtenissen. Maar bij dat gezellige kroegje kan het niet blijven. De echtelijke- en toeristische plichten roepen en dagelijks verkennen wij het char mante wonder van deze stad. Reeds bezorgde de wereldtentoonstelling ons moede voeten en knikkende knieën, dravende van eht eene paviljoen naar het andere, bewonde rende vooral, in het Centre Colonial, Arabi sche, Tunesische, Marokkaansche en Guade- loupsche heeren en dames, donker van ge laat en bliksemend van blik, naarstig gebo gen over hun stiel: de één sandalen ver vaardigend, de ander kleeden wevend, een derde koperslaand, een vierde pottenbak- kend. Wonderlijk eigenlijk, dat wij blanken, daar nu met geïnteresseerden blik naar staan te kijken en dit alles exotisch en merkwaardig vinden. Zou het immers niet net zóó gaan, wanneer in Fez of Damascus een Europee- s c h e tentoonstelling gehouden werd? Dan zouden die bruine heeren en dames óns in ón ze werkplaatsen als vogels in een kooitje, zit ten te bekijken. Ik zie ónze bakkers al koek jes bakken voor de schare nieuwsgierige be zoekers. En een deftige Haagsche maitre-tail- leur met gekruiste beenen op zijn tafel en een rijke Algerijnsche Kunstverzamelaar die hem 1000 piaster biedt voor een streepjes-pantalon, teneinde die in zijn Salon aan den wand te hangen. En ik zie de heeren Van Kempen, Be geer en Vos al, kunstig taartscheppen bewer kende, kaasduimen en de in de Westersche cultuur onmisbare zilveren cocktail-prikkels, op de nijvere vingers gekeken door de dagjes- menschen uit Casa-Blanca. Niet iedere ver gelijking gaat mank en wijs is hij, die de voorvallen binnen zijn gezichtskring weet te zien in het aspect van vijf werelddeel en! Een anderen dag weer verwerven wij de in deze hitte onvermijdelijke bek-af-heid door te winkelen. Al moge het dan voor haar, die ik vergezel een diepe teleurstelling ziin, dat de groote modehuizen zich achter defsig-gesloten gevels ver—«rgen en zij slechts met verliefde oogen de namen van Molyneux, Worth en Weill van de huizen der Place Vendome kan aflezen, zonder geëetaleerde modellen van de vinding rijkheid dier kleerenkoningen te kunnen aan schouwen, niettemin bergen die namen alléén reeds een wereld-van-weelde in zich en blijft er dan niet ruim voldoende over om toe te kijken en zich tóch aan te verlustigen? Een wandeling langs de Rue de Rivoli wordt zoo doende een dagreize! Wat al hoedjes, strikjes en parelsnoeren, complets, en tailor-mades en jassen en das sen en reukwateren, bontmantels, boeken, kunstvoorwerpen, diademen houden daar de aandacht gevangen. Ik, die mij met mijn anderhalve pak per jaar, mijn tien overhemden, 23 dassen, vier dozijn boorden en nog een onaangebroken 12-tal zakdoeken van tante Jeanne-met- Sinterklaas een heele dandy waan, tot welk een verachtelijke nietigheid schrompelt mijn garderobe ineen in de Rue Royale met al die Amerikaansch -doende he eren - mod ezaken Teruggekeerd van zulke zwerftochten langs de schatkamers van Europa gevoel ik mij pas weer prins heerlijk, wanneer ik met papa Du bois mijn pinte aan den tric-trac-bak ver orber. Maar toch is Parijs niet meer die lichtvoe tige stad van vroeger. De eenige wezenlijke vreugde vindt ge nog bij de jeugd. Aan den vijver van den Jar din du Luxembourg vindt ge dat Parijs van vroeger terug. Dat spel, met bootjes en vlie gensvlugge speelgoedjes in het water is even charmant gebléven. De lach die er klinkt, is écht; de geestdrift om het speeltuig is echt; de zon die er schijnt, de gemoedelijke kodde beiers, die er een oogje in het zeil houden, de schoonheid van dezen prachtigen tuin en het gevoel van bevrijd geluk, welke die schoon heid en deze zon over deze argeloosheid schen ken dat is allemaal écht van vreugde. Maar de rest is meestal niet echt meer. Daarvoor is er te veel vijandschap, te veel armoede, te veel politieke en sociale strijd in Parijs, voor wie de dingen nauwkeuriger be kijkt en peilt dan zijn toeristenneus lang is, Mr. E. ELIAS. LIJK YAN VERDRONKEN KANOVAARDER GEVONDEN. Woensdag heeft de visscher Smeenk uit Diemerdam op ongeveer twee honderd Meter 'uit de kust het lijk aangetroffen van den ruim twintig jarigen C. Vink uit de Vrolik- straat te Amsterdam, die Zondag j.l. bij het kano-ongeluk op het IJselmeer is verdronken, DROEVIG EINDE VAN DE VACANTEE. De heer D. uit Delft, die metzijn echtge noote een motortocht door België had ge maakt, is even over de Belgische grens op het gevaarlijke kruispunt bij Veldwezel met een Belgische vrachtauto in botsing gekoraen, Het echtpaar D. werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Maastricht overgebracht, waar de heer D. Woensdagavond is overleden. ANGSTIGE OOGENBLIKKEN VOOR ACHT PASSAGIERS VAN DE BALOERAN. Acht Nederlandsche passagiers van de „Ba- loeran", die 10 Juli te Belawan arriveerde, hebben tijdens het oponthoud te Singapore een bang avontuur beleefd, dat hun bijna het leven kostte. Zij werden n.l, tijdens een vaar tocht door een marineboot overvaren en ont" snapten slechts dank zij de activiteit der ma- rinemenschen aan den dood, aldus de Deli Crt. Tijdens het vertoef te Singapore wilden twee dames en zes heeren, allen Nederlanders die van Java op weg waren naar Nederland, naar den wal om de stad te bezoeken. Zij keerde» des avonds tegen tien uur met een motorboot weer naar de „Baloeran" terug, en werden toen midscheeps aangevaren door een boot van het Britsche opmetingsschip „Hedale", dat in Singapore gestationeerd is. Doordat de motorboot vrijwel in het midden geramd was, zonk het vaartuig onmiddellijk doch dank zij de tegenwoordigheid der Engel- sche bemanning van de marineboot, die on middellijk gereed stond hulp te bieden, kon den de acht Nederlanders op het Britsche vaartuig overstappen zonder dat zij nog het zeewater aan hun voeten hadden gevoeld.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6