De Onrust in Frankrijl Het Rijwielplaatje. Litteraire Kantteekeningen. De incidenten bij den jaarlijkschen wieler wedstrijd Tour de France, die tengevolge had den dat de leidende Belgische ploeg te Bor deaux den strijd opgaf, moeten erkend worden als een nieuw symptoom van de in Frankrijk heersehende onrust. Er zijn veel belangrijker verschijnselen geweest, zooals de bezetting van fabrieken door stakers, de onzinnige vertra ging in den bouw van de wereldtentoonstel ling, de hötelstaking te Parijs. Deze beide laatste feiten hebben Frankrijk direct en zeer ernstig benadeeld, evenals de incidenten waarvan per auto reizende vreemdelingen de last en schade ondervonden. Het gebeurde met de Tour de France draagt er eveneens toe bij in het buitenland den indruk te wekken, dat in Frankrijk orde en regel blijkbaar op beden kelijke wijze geschaad zijn. Immers is geble ken dat de Belgische deelnemers, die al vele gegronde grieven hadden en wier leider op het traject Pau—Bordeaux al met steenen beko geld was door de bevolking, pas hebben opge geven toen zij zelfs in de stad Bordeaux, de vierde stad van Frankrijk, overlast ondervon den. Bij hun vertrek naar de start wei-den steenen en vuil naar hen gegooid, en werden zij uitgescholden. Dit werd hun te machtig. Zij gaven op ofschoon zij nog de leiding hadden en men moet wel aannemen dat zij daar zeer verstandig aan hebben gedaan. Nu beschouw ik' de ervaringen van wiel renners heusch niet als zoo bijzonder belang rijk, maar het feit op zichzelf dat de als regel zeer rustige en ordelijke bevolking van Zuid- Frankrijk ook al rare excessen begint te ver- toonen, geeft te denken. Een relletje onder de landbevolking in het Zuiden en in de stad Bordeaux is als symptoom onrustbarender dan een dergelijk relletje in Parijs. De indruk, dien het buitenland tegenwoor dig van Frankrijk krijgt is dat de bevolking zich niet krachtig genoeg geregeerd meer voelt, niet precies meer weet wie eigenlijk haar regeerders zijn en in haar onzekerheid over de heersehende toestanden tot losbandighe den overgaat. Men kan hier politieke beschou wingen aan vastknoopen, die licht bezijden de waarheid gaan. Met algemeenheden omtrent socialistisch bewind komt men er niet. De socialistische regeeringen in Scandinavië handhaven de orde in die landen uitstekend, evenals de socialistische regeeringen in Enge land dat jaren geleden al hebben gedaan. De weifelende koers van de Fransche Volks front-regeering ,die in de zwakke positie ver keert dat zij in het parlement de stemmen noodig heeft van de communisten, die geen regeerings-verantwoordelijkheid hebben mee gedragen voor zeer ingrijpende besluiten, heeft kennelijk het vertrouwen der bevolking geschokt. De toestand der Fransche staats financiën is miserabel en het is de vraag of de herstelpolitiek, door den thans teruggeroe pen en zeer ervaren minister van Financiën, Bonnet ingezet, nog tijdig redding zal kunnen brengen. Dat merf de schuld geeft aan de bewerkers van de kapitaalvlucht is geen afdoend ex cuus: men had die kapitaalvlucht -kunnen en moeten voorzien. Maar Frankrijk heeft na den oorlog al eens meer in financieelen „doodsnood" verkeerd en is dien toen te bo ven gekomen zonder zulk onrustbarende symptomen als thans voorkomen. De hotel- staking heeft het -buitenlandsche bezoek aan de wereldtentoonstelling evenzeer benadeeld als het feit, dat die tentoonstelling maar voor een deel gereed is gekomen en bij haar ope ning zelfs nog op geen stukken na gereed was. Dat wijst op gebrek aan samenwerking, gebrek aan saamhoorigheidsgevoel, gebrek aan gezond nationaal besef. Dat alles is zeer ernstig voor Frankrijk en de incidenten bij een internationale sportge beurtenis die door millioenen in het buiten land met belangstelling gevolgd wordt zijn dat ook. Wie de geschiedenis van Frankrijk kent, moet aan deze symptomen wel beteekenis hechten. In ieder ander land zou men ze trouwens ook met ongerustheid observeeren. De volksmassa heeft behoefte aan gezag en orde, onder iederen vorm van bewind. Heeft zij het vertrouwen in haar regeerders zooda nig verloren, dat zij zelf gaat handelen tegen hun wil in, dan is dat een onmiskenbare uiting van wanorde en een omineus verschijn sel. In ieder land zijn slechts weinigen tot regeeren geroepen. Zij behooren tot verschillende geestes richtingen maar zij zijn altijd maar een kleine minderheid, omdat de gave des re genten een persoonlijk talent inhoudt dat slechts aan weinigen gegeven is. In geheel ander connectie heb ik daar onlangs nog eens de aandacht op gevestigd. Als men dit vergeet en menschen op de leidende posten zet alleen wegens hun politieke kleur en zonder aanzien van hun persoonlijke gaven moet men het duur bekoopen. Het schijnt dat men in Frankrijk aan deze fout ten prooi is gevallen. R. P. BEVERWIJK onderlinge vischwedstrijd. De Hengelaarsvereeniging ,,'t Kappertje" zal op Zondag 1 Augustus te Akersloot een onder- lingen wedstrijd houden op witvisch. Voor de zen wedstrijd zijn verscheidene fraaie prijzen uitgeloofd. Le den ver gad er ing De Hengelaarsvereeniging ,,'t Karpertje! heeft in haar clublokaal aan den Alkmaar- schenweg een goed bezochte ledenvergadering gehouden. Na een inleidend woord van den voorzitter, den heer J. Maenhout, werden de notulen gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Tegen het beleid van het bestuur, dat ver volgens aan de orde kwam, werden geen be zwaren aangevoerd, waaruit bleek, dat de be stuursleden de belangen der vereeniging naar wensch behartigen. Een zeer belangrijk punt van de agenda vormde een bespreking over het pachten van vischwater. De voorzitter gaf allereerst een overzicht van den stand van zaken. Het be stuur was er in geslaagd het water van de slooten langs den spoorlijn Haarlem—Uitgeest te pachten met ingang van 1 Januari 1938. De vereeniging heeft hiermede een stuk visch water verkregen, waarop zij terecht trotsch mag zijn. Uit de bespreking bleek wel, dat alle leden er zeer mee ingenomen waren. In verband hiermede werd besloten om het inleggeld van heden af met f 1 te verhoogen, zoodat dit nu f2.50 zal bedragen. Vervolgens werden 'n ballotage- en 'n controlecommissie benoemd. Deze laatste commissie zal aan den waterkant dienst doen. Het bestuur stelde daarna voor het artikel van het reglement betreffende het aannemen van adspirantleden te schrappen, dit cnet het oog op de gevaren langs den spoorweg. Hoe wel de meeningen daarover uiteenliepen werd toch besloten in het vervolg geen adspirant leden aan te nemen. Alleen personen, die den leeftijd van 18 jaren hebben bereikt, kunnen als leden tot de vereeniging toetreden. Als nieuwe leden werden aangenomen de heeren H. Luyt, P. H. Nielen, C. van Veld huizen, H. J. Calf Jr. en W. C. Antonisse. Daarna sloot de voorzitter deze geanimeer de vergadering, waarvan alle leden voldaan huiswaarts keerden, omdat het streven naar eigen vischwater thans eindelijk in vervulling was gegaan. tentoonstelling van werkstukken. Zaterdagmiddag en Zondag werd in de gynastiekzaal van de H. Hartscholen een ten toonstelling gehouden van werkstukken, ver vaardigd door de leerlingen van de meisjes school. Zeer vele ouders en andere belang stellenden hebben van deze gelegenheid, om het werk der kinderen te bezichtigen gebruik gemaakt. de plaatselijke bioscoopcommissie. De heer mr. J. O. Baron alhier is benoemd tot lid van de plaatselijke bioscoopcommissie, in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer A. v. d. Bliek. naar de jamboree. De. Wandelsportvereeniging „De Voortrek kers" zal deelnemen aan den Jamboree- marseh. eerste plechtige h. mis. Zondag heeft Pater J. Welagen in de paro chiekerk zijn eerste plechtige H. Mis opge dragen. Zaterdagavond werd de neomist door èen comité uit de buurtbewoners van' den trein gehaald en bij zijn woning feestelijk ont vangen. Een der comitéleden heeft hem namens de buurtbewoners woorden van ge- lukwensch toegesproken. Te 8 uur werd de jonge priester bij de kerk van O.L. Vrouw van Goeden Raad fees telijk ingehaald door de parochiegeestelijk heid, het kerkbestuur en de jeugdorganisa ties. Daarna volgde een plechtig Lof, dat door honderden parochianen werd bijgewoond. Zondagmorgen celebreerde Pater Welagen aan het fraai versierde hoofdaltaar zijn eer ste plechtige H. Mis, daarbij geassisteerd door pastoor P. J. P. M. v. d. Pavoordt als Pres byter-assistent en de kapelaans der parochie Van Sehijndel en Corsten, respectievelijk als diaken en sub-diaken. Het zangkoor onder leiding van den heer L. Tervoort zong zeer i^er diens telijk de Missa Pontificalis voor gemengd koor en orgelbe geleiding van Lorenzo Perosi. De Pastoor P. v. d. Pavoordt, hield na het Evangelie de feestpredikatie, naar aanleiding van den tekst: „En de ouden van de stad stonden verwonderd en zij gingen hem tege moet en riepen hem toe: Ls uw komst die van een vreedzame? De predikant schetste de taak van den priester als een vredelievende, omdat hij is de middelaar tusschen den Vorst des Vredes en de menschen. Spr. schetste vervolgens het verheven werk en de hooge waardigheid van den priester. Na afloop van de K. Mis zong het koor nog een priestercantate, waarin de heer B. J. W. Langendijk de soli zong. Zondagmiddag hield de neomist een druk bezochte receptie in de pastori#, waarbij hem naast ontelbare gelukwenschen, ook fraaie geschenken werden aangeboden. Des middags te vijf uur celebreerde de jonge priester een plechtig danklof. WIJK AAN ZEE Fietsbezitters beider kunne, We zijn nu weer in den tijd, Die merkwaardig is te noemen Voor elk, die een fiets berijdt, 't Fietsmerk is uw aandacht waardig En besteed die er dus aan, Anders zal 't u niet veel later Mogelijk nog slecht vergaan. 't Helpt u niet, of u al aanvoert: 't Oude is nog lang niet slecht, Ik heb geen nieuw plaatje noodig, 'k Ben aan 't oude erg gehecht, 't Helpt ook niet of u de plaat poetst, Tot ze glanst in gouden schijn, Uiterlijk op acht Augustus Moet er een nieuw plaatje zijn. Als ge 't langer nog laat loopen, Wordt ge mogelijk beboet, Met de kans dat ge dan tekens, Zelf nog langer loopen moet. Al verfoeit uw schoonheidsvisie 't Rijwielmerk met hart en ziel, Als gij prettig fiets wilt rijden, Offer dan uw achterwiel. P. GASUS. SANTPOORT BRIDGE-DRIVE in DéPENDANCE. Woensdag 28 Juli houdt de Beverwijksche Bridge-club in Dépendance een bridge-drive. De prijzen bestaan uit luxe voorwerpen. LANDDAG DER R. I. G. m. Een gezamenlijke Vredesgroep, bestaande uit de afdeelingen Haarlem en Beverwijk van de A. N. V. A„ Haarlem, Bloemendaal en Be verwijk van den A. N. V. V. B., Haarlem, Vel- sen en Beverwijk van de I. A. M. P. en Haar lem van den S. V. B. was voornemens Zondag j.l. op een terrein aan den Middenduinerweg een openbaren landdag te beleggen, waar als sprekers zouden optreden Ds. A. R. de Jong uit Bussum, Cor Huisman uit Gouda en mevr. Buising van Besouw uit Heemstede. De weersomstandigheden waren echter van dien aard, dat de landdag in een „sehuurdag" moest worden omgezet. Rede Cor Huisman. Het eerst voerde Cor Huisman het woord. Deze spreker noemde internationale aaneen sluiting meer dan ooit noodig, daar de ge heele wereld aan het bewapenen is. Elke dag brengt ons nader tot een nieuwen wereldoor log, een oorlog, die in materiëel en geestelijk opzicht vreeselijker zal zijn dan die van 1914 1918. Een nieuwe oorlog toch -zal geen onder scheid maken tusschen strijders en non-com battanten. De moderne oorlog is geworden een modern technisch bedrijf, waarin van persoonlijken moed geen sprake meer is. In den nieuwen oorlog heeft men genoeg aan karakterloosheid en trouweloosheid. Bovendien helpt het aan tal oorlogsapparaten beslissen. De moreele en psychologische oorlogsvoor bereiding is in vollen gang. De R. I. G. M. (Rassemblement International contre la Guerre et le Militarisme) wil daartegen stel ling nemen. Straks zal in Parijs naar wegen worden gezocht, die zullen leiden tot waar achtige aaneensluiting tegen oorlog en mili tairisme, waaruit blijkt, dat de R. I. G. M. zich iets ten doel heeft gesteld van beklemmende actualiteit. Rede mevr. Buising van Besoiiw. Mevr. Buising had tot onderwerp gekozen: „Eén land: de wereld één vólk: de merisch- heid". „Ziet daar", aldus spr. „de kern van de vre- desgedachte, want nietwaar, het universeel doel te bereiken van internationale aaneen sluiting tegen oorlog, en militairisme, is het ideaal van de wereld, van de Menschheid. De deelnemers aan het Parijsche congres zullen door één gedachte bezield zijn, n.l. de gedachte van uitbanning van den oorlog, die de broederschapsgedachte tot een aanfluiting maakt, die een slag in het gelaat is van de humaniteit. De haat tegen den oorlog bracht ons te zamen, aldus spr. Uit welk oogpunt men er te gen is, komt er niet op aan, als men er maar tegen is met zijn geheele ziel, zijn geheele op standige hart. De internationale aaneensluiting doet geen consessies aan welken oorlog ook. Elke geweld toch roept weer nieuw geweld op. De harten van de menschen moeten ont- varpcelijk gemaakt worden voor onzen vredes wil. Wij moeten het uit de hoofden hameren, dat de oorlog een noodzakelijk kwaad is. Ber gen moeilijkheden zullen we daarbij te over winnen hebben, maar wij zijn bereid den zwaren strijd te aanvaarden, omdat 't er om lat „te zijn of niet te zijn". De Volkenbond heeft gedeeltelijk gefaald, omdat de vertegenwoordigers niet allen van ontvankelijke harten waren voorzien als een Henderson bijv. Eén land de wereld, één volk de Menschheid! Om. dit te durven zeggen, heeft men moed noodig. Tegenstanders lachen om onze naïeveteit, de meerderheid van het Christendom qualificeert ons streven als mis dadig. Desondanks komen wij toch tot de wereld met onze boodschap van verdraag zaamheid en broederschap. Geen vijanden, slechts vrienden willen wij kennen, kinderen van één vader willen wij zijn, die elkaar de hand reiken. Nadat mevr. KerkhofPet „Terugblik 1914" van Martien Beversluis en „Ik wouvan Garmt Stuiveling had gedeclameerd, sprak ds. De Jong een slotwoord. Deze wees er op, hoe duizenden „Nooit meer Oorlog" hebben geroe pen en er thans weer voor zijn. Wij weten, dat wij de massa niet achter ons hebben zoo zei de spr. Laten wij haar daarvoor niet te hard vallen. De oorlog hoort nog bij ons. De mensch heeft in zich den wil om zich te ver zetten. Deze wil heeft geleid tot grandiose momenten in de wereldhistorie. Verder hebben wij de neiging in ons, ons door de massa te laten leiden, wij hebben een neiging om moedig en dapper te zijn of om moed en dapperheid te bewonderen. Wij hebben allen de moeder lief en één van de uitingen is de liefde tot het vaderland. Wij zijn geboren in de lage landen van de zee daardoor heeft zich in ons een bepaalde gees teskracht ontwikkeld. Daarom is het dwaas te zeggen: „Ik geef niets om mijn vaderland", maar even dwaas is het te spreken van: „Mijn land is alles". Moeilijk is het zich aan te sluiten bij der nieuwe* gedachten sfeer. Maar het zal anders worden. Zieners hebben geprofeteerd, wat eers gemeengoed en de wereldgeschiedenis zal worden. HET VEREENIGINGSGEROUW DER NED. HERV. GEMEENTE. Ons bericht inzake het niet-gunnen van den bouw van bovengenoemd gebouw, willen we aanvullen met de mededeeling, dat de gunning niet heeft plaats gevonden, omdat zelfs de laagste inschrijver vrij ver boven de begroo ting bleef. Wij plaatsen deze aanvulling ook daarom, omdat ons is gebleken, dat men hier en daar van meening was, dat men het werk den laagsten inschrijver, den heer Koomen. niet wilde gunnen. Deze meening is echter in strijd met de waarheid, wat men reeds kon concludeeren uit onze mededeeling, dat het een inschrijving-bij-uitnoodiging was. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL. Toelatingsexamen. Het toelatingsexamen tot de M.T.S. werd af genomen op 20, 21 en 22 Juli. Totaal ingeschre ven candi'daten: 331 waarvan toegelaten: 165. Totaal niet geslaagden, afgewezen en terugge trokken 166. Toegelaten tot de afdeeling Bouwkunde en Weg- en Waterbouwkunde le jaar Theoretici: H. J. Bos, Halfweg, W. A. Andries, M H. L. Groene velt, Haarlem, Th. A. F. y. d. Horst, Beverwijk, K. H. Jung, Leiden, F. W. Kost, G. P. Kuiper, Haarlem,, A. P. J. v. d. Laaken, Haa.rlem, J. J. Leenhouts, Leiden, G. C M. Lindhout, Haarlem, F. A. Mastenbroek, Leiden, A. F. C. Morlang, Haarlem, J. W. F. Oosterhof Overveen. R. L. Schilpzand, Hillegom, R. H. v'. d. Vlerk, Leiden, J. A. Weimar, IJmuiden. Geslaagd zijn voor deze afdeeling idoch niet toegelaten: M. Cramer, Haarlem, Th. Gerner, Santpoort, A. A. L. M. ten Hacken, Haarlem, D. A. H. Heringa, Arnhem, W. Jansen, Haarlem, A. Volker Katwijk aan Zee. Afgewezen: 4. Tot deze afdeeling Practici zijn toegelaten: K, C. de Boer, Haarlem, IJ. Booy, Nieuwe Nie- dirp, A. S. Docen, Beverwijk, H. Hoenderdos. Haarlem, H. Stefels, Heemstede, D. N. Vennik Alkmaar. - Geslaagd zijn: H. A. A. M. Langendijk, Bever wijk, K. Tip, Alkmaar, J. F. ten Veen, Haarlem. J. J. Zwager, Heemstede. Afgewezen zijn: 5. Toegelaten tot de afdeeling Werktuig bouwkunde en Electrotechniek, le jaar. Theoretici: H. v. d. Beek, Enkhuizen; J Bierhuys, Bandoeng; H. v. d. Bol. Den Haag- D. W. v. Bostelen, H. v. d. Coik, Haarlem, W. F. Dankmeyer, Haarlem; R. A. Dekens, Batavia, J. A. de Haan, Haarlem; J. A. Habig, Wassenaar; J. Hey, Arnhem; P. Jimmink! Den Haag, J. Kokke, Heemstede; J. M. Leurs Den Haag; J. W. J. v. Maale, Haarlem; m' Macrander, Zutphen; E. Manuel, Oegstgeest, A. R. W. Muyen, Heemskerk; J. Oostenrijk, Sassenheim; F. S; J. Otterspoor, Haarlem; A P. Preyde, Heemstede; J. H. v. Randwijk Santpoort; G. E. de Rooy, Haarlem; F. W Spoor, Leiden; J. G. v. d. Stoop, Den Haag- J. Verhagen, Haarlem; J. A. Vlasveld, Haar lem; A. Westerveld, Bandoeng; A. H C. Weyers, Heemstede; A. J. Winter, Haarlem; M. S. de Winter, Nijmegen; J. Zonneveld. Voorburg. Geslaagd zijn voor deze afdeeling, doch niet toegelaten: J. v. Arkel, G. Benit, Haar lem; A. W. de Bruyn, Haarlem; J. H. v. Cleef, Den Haag; J. J. Dieckman, Haarlem; F. H v. Dijk, Hillegom; C. Fuhri Snethlage, Ren- kum; J. Gutteling, IJmuiden; A. A. Baron v. Hardenbroek v. Ammerstol, Haarlem; R. J. G. Hof, Den Haag; J. Keessen, Aalsmeer- H F. Klein, Driehuis; E. C. N. Koning, IJmui den; G. G. P. Langer, Den Haag; C. J. Nu- sink, Aerdenhout; W. H. v. Peski, Baarn; G. v. d. Wiel, Noordwijk a. Zee. Afgewezen: 9. Toegelaten tot de afdeelinf Practici: G. H. Beinema, Haarlem; W. J. v. Bil der beek, Heemstede; T. de Bruyn, Den Haag; W. J. de Haan, Alkmaar, L. Kelder, Den Haag; P. A. Koelemij, Overveen; M. Koppen berg Den Haag; J. G. Mellema, Santpoort; C. H. Noordhoorn Boelen, Wassenaar; P. Over- klift Banddoeng, H. A. Reus, Haarlem, A. Roos Scheveningen; W. G. Teunissen, Haarlem- G. K. Vermey, Haarlem. N. Volmar, Driehuis, C. Zwaan, Barsingerhorn, A. Zwart, Haar lem. Geslaagd zijn voor deze afdeeling: D. J. Alberts, Hengelo. J. H. Apetz, Velsen; P. Bruinvis, Alkmaar; J. O. Bijsterveld, Den Haag; J. C. Van Dalen, Haarlem; J. van Drecht, Den Haag; A. J. Hengstmengel, J. A. Hoos, Den Haag; C. v. d. Kamp, Deventer, C. A. Kroon, Heilo, Ch. Matthijsen, Enschedé; L. Olivier, Alkmaar; A. G. Robeer, K. F. Scheidel, Den Haag, J. Ph. de Waard, Alk maar, U. Wiegers, Alkmaar. Afgewezen 15. Toegelaten tot de afdeeling Vliegtuigbouw- kunde (Werktuigbouwkunde) le j. Theoretici: A. G. Alewijn, Utrecht; W. J. de Bode, Leeuwarden; J. de la Bije,'Leiden; P. R. Cla- ringbould, Den Haag; A. J. Dinant, Leiden; J. Drost, Deventer; J. J. Ebbers. Curacao, J MAANDAG 26 JUEI 1937 WEEK-ABONNEMENTEN. dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag afrekenen. DE ADMINISTRATIE Vrouwen. Door Louis de Bour bon. De Ontmoeting. Door Jos Pan huysen. Schaduwen. Door Filip de Pillecijn. (Drie uitgaven van Nijgh en Van Ditmar te Rotterdam). In het, nu verdwenen, tijdschrift Forum dat door deze Rotterdamsche uitgevers in het licht werd gezonden, hebben wij naar ik meen Filip de Pillecijn al ontmoet. Ook Louis de Boux-bon is geen onbekende voor ons. Van Jos Panhuysen die evenwel reeds een roman en eenige novellen gepubliceerd heeft, is deze ontmoeting voor ons inderdaad een eerste kennismaking. Het gaat in alle drie dezer kleine boeken over „vrouwen". Het moet voor haar toch wel een eigenaardige voldoening zijn, dat nog maar steeds de mannen niet over haar uitgepraat raken. Dat ze nog maar voortdu rend onder velerlei belichting bekeken kun nen worden, dat ze nog altijd als geïdeali seerde sfinxen in der mannen hersens kun nen rondwroeten. Daar zullen er onder haar wel zijn die er een stille pret om hebben, als kunstenaars zich zoo om haar bekommeren en in haar veel meer ondoorgrondelijks ver moeden, dan ze zelf weten te bevatten maar haar natuur is het nu eenmaal die be- kommei-nis als eene haar rechtens toekomen de hulde te aanvaarden. De veranderde le vensomstandigheden, het meer dan ooit vroe ger, samen opgroeien, het elkaar vliegen af vangen in het maatschappelijke, het om hals brengen der romantiek die vroeger in een minder gemakkelij'ken omgang school, dat alles heeft niet belet dat veel kunstenaars schrijvers in het wezen der vrouw de onuit puttelijke stof blijven zien waar-uit hun ge dachte-beelden worden opgebouwd, telkens weer anders, telkens weer opnieuw diepzin nig, raadselachtig; verfijnd-nuanceerend de gevoelens die ze tegenover de zwijgende of sprekende sfinx trachten onder woorden te brengen. Als ze waant onbespied te zijn zou men de sfinx misschien kunnen zien glim lachen om dat alles, zooals een man wel eens kan monkelen, wanneer een moderne schrijf ster op het mannen-wezen een alles-binnen- ste-buiten-keerende psychische vivisectie gaat toepassen. De romantiek blijkt een zóó zeer natuui-lijk iets. dat ze, weggejaagd zijn de, telkens in galop terug keert. Een beetje vei-momd misschien, Voor het smachten der jonkvrouwen en het heroisch gedrag der ridders, is de analyse van Ihun aller onder bewustheden in de plaats getreden; men zou bij veel litteraturu van een „psychische ro mantiek" kunnen spreken. Men behoeft Freud niet van alles de schuld te geven dat een dichter als Rainer Maria Rilke schreef zooals hij schreef en in Frankrijk bij voorbeeld, nu pas ontdekt wordt, is zeker buiten hem omgegaan. Rilke is lectuur over een stervenden jon gen man die zijn dagboek bijhoudt (in In termezzo, de tweede schets in De Bourbon's Vrouwen). In die schets is het de figuur van de kleine Maritza die het leven en de liefde symboliseert. Als de stervende waant beter te zullen worden, is het Maritza die zijn ver langen en zekei-heid personifieert. Het terug- keerende levenis Maritzadie daar geen weet van kan hebben omdat voor haai de dood zekerheid en haar aanwezigheid mede-lijden is. Heel fijn zijn hier de ge dachten van den stervende uitgesponnen. In „Josine" en in „Ellen" geeft de Bourbon op even fijne wijze een voorzichtig benaderend beeld van twee overbesnaarde vrouwenzielen die in hun, het pathologische naderend ge voelsleven niet zonder schoonheid zijn en daar tusschen in staat het grootste verhaal, dat van „Eric van Veen's angstige leven" dat met een vrijwillig heengaan eindigt, omdat een vrouw met haar gave liefde tusschen Eric, en wat hij zijn roeping waande, was in getreden. Dit zijn geen dingen voor nuchtere men schen. Die weten het altijd beter. Eric, en Gustaaf, en Arthur van Lange hadden'het gemakkelijk zus en zoo moeten doen, dan was er geen vuiltje aan de lucht geweest. Wie zoo redeneert maakt een vertelling van De Bourbon licht belachelijk. Maar dat is niet de manier om litteraire kunst te genie ten. Men heeft de door een schrijver ge droomde mogelijkheden te aanvaarden en dan slechts te zien of zijn beelding saam- klinkt met zijn droom, zijn taal niet schrijnt op de suggesties die hij teweegbrengt. In de verhalen van De Bourbon is een gaafheid van vorm en gedachte, die uitzonderlijk is en tegelijk de uiterste breekbaarheid van dun Chineesch porcelein bezit. Een fijn boekje voor wie op zijn tijd aan zijn nuchterheid vac an tie weet te geven. In „De Ontmoeting" van Jos Panhuysen mist men dat uiterst breekbare, dat subtiele wat De Bourbon's vertelsels aannemelijk maakt. Maar ook hierin zijn aantrekkelijke qualiteiten, al zijn het weer andere. Een mi nister ontmoet op doorreis in de spoor- wachtkamer van zijn jeugdstadje een zon derlingen ouden heer, dien hij in Zijn jeu^d gekend heeft. Zij herkennen elkaar en door een enkelen naam dien de oude heer uitspreekt, ont brandt bij den minister een felle begeerte alles uit zijn jeugd te doen herleven door den man wiens naam genoemd werd te gaan opzoeken. Die heeft namelijk in zijn vreemde J. C. Evers, Warnsveld; M. Farjon, Zwanen, burg; H. v. Hees, Reeuwijk; F. A. P. Klein Heemstede; H. J. v. d. Klip, Leiden, E. Kunst' Batavia; J. Mertens, Batavia, H. Noorderdorp Loosduinen, J. F. Paalman, Voorburg; F. i, Penders, Den Haag; G. W. v. Santen, Haag, H. Smit, Wormerveer; J. Rohlff, c_ Waagenaar, Obdam. Geslaagd: A. J. M. Bercht, Haarlem- F. A. van de Berkhof, Heilo; P. Es! schers, Den Haag, G. C. Hendriks, Den Haag; H. M. H. Hoffman, Den Haaf J. W. Koelet, Delft; E. S. v. d. Linden, Am sterdam; H. J. Mulder, Santpoort; C. B. 01- denboom, Scheveningen; R. G. Pieters Utrecht, H. G. Pluim, Den Haag; J. L. Sterke Haarlem; K. Tanis, Hoofddorp; Ch. M. Vonk Overveen; Th. B. C. Voorendt, IJsselstein; j| L. Wever, Vlagtwedde. Afgewezen 9. Toegelaten tot de afdeeling Practici: A. C. A. Bosschaert, Den Haag, A. J. v. Bre- da, Den Haag. Geslaagd doch niet toegelaten: L. W. M. Beekman, Den Haag, G. H. Eilan- der, Diepenveen; H. J. Harkink, Lochem; H, J. Klunder,Den Haag; C. E. Ligtvoet, Ussolo, j' M. v. d. Sande, Den Haag, G. H. Verberne, Deii Haag, A. J. Westerink, Den Haag. Afgewezen 3. Toegelaten tot de afdeeling Scheepsbouw- kunde Theoretici, le jaar: en Vliegtuigbouw, kunde (Scheepsbouwkunde)J. H. E. v. Bre- men, Haarlem, S. de Jong, Amsterdam; J. c. Kweldam, Schagen, K. Lursen, Haarlem; A, Mewe, Amsterdam, L. Stegink, Deventer, K, Zinkweg, Castricum. Geslaagd doch niet toegelaten; J. W. M. Goes, Bloemendaal; J. v. Krieken, Haarlem, G. Roorda v. Eysinga, Bloemendaal; J. v. Waasdijk, Den Haag, W. de Widt, Haar lem. Afgewezen 0. Toegelaten tot de afdeeling Bouwkunde, 2e studiejaar, bijzondere cursus: R. Brandner, Haarlem, E. H. Broekhuizen, Hengelo, G. G. Korpershoek, Deventer, F. Krieks, Zandvoort, C. Bloem, Den Haag, J. C. de Waal, Heilo. Toegelaten tot de afdeeling Weg- en Wa terbouwkunde, 2e studiejaar, bijzondere cur- sus: J. Gerrits, Roozendaat, J. A. Hiele, Vlissingen; M. Meyer, Lekkerkerk; D. p, Paulussen, Leiden; L. Souget, IJmuiden; R. H. Snel, Alkmaar; H. J. Tjaden, Bloemen daal; S. H. Traksel, Haarlem; W. v. Wamel, Haarlem. Toegelaten tot de afdeeling Werktuigbouw kunde, 2e studiejaar, bijzondere cursus: G, H. Hollenbacht, Den Haag; W. F. Janne, Hen gelo, J. M. Joustra, Alkmaar, J. W. Keiler, Den Haag; J. M. Pijnacker Hordijk, Wasse naar; P. j. de Ruyter, Bloemendaal; G. J. Sleutelberg, Haarlem; H. Wassenaar, Haar lem; H. A. Witteveen, Eschede; G. J. Krijger, Zeist; J. v. Ooyen, Haarlem; J. Oudman, Haarlem; A. W. Pos, Den Haag. Toegelaten tot het 2e studiejaar, gewone cursus: L. Kramer, Den Haag; A. Stam, IJmuiden. Toegelaten tot de afdeeling Vliegtuigbouw- kunde (Wei-ktuigbouwkunde) 2e studiejaar, bijzondere cursus: J. W. Best, Laren, C. W. Grootendorst, Boskoop; F. Boogaard, Arn hem; G. Hiemstra, Amsterdam; J. Köther, Bandoeng; J. C. H. Ledeboer, Almelo; C. J. Nijhuis, Apeldoorn; J. Chr. van Wezel, Den Haag; J. J. Wouterse, J. Wijchman, Vorden; W. F. Zetteler, Leeuwarden. Toegelaten tot den gewonen cursus van deze afdeeling; J. K. Boogaard, Wassenaar, E, H. E. Jongeneel, Heemstede. Toegelaten tot de afdeeling Electrotechniek, 2e studiejaar, bijzondere cursus: R. Boers, Den Haag, F. H. v. Heeteren, Den Haag, H. W. Jonkman, Meppel, G. E. Koot, Haarlem, J. Kragten, Haarlem, J. W. Reinders, Warmenhuizen, M. de Vries, Den Haag. Toegelaten tot den gewonen cursus van deze afdeeling; D. R. Bronkhorst, Haarlem, W. J. de Kanter, Den Haag. Toegelaten tot de afdeeling Scheepsbouw kunde en Vliegtuigbouwkunde, 2e studiejaar,] bijzondere cursus: G. J. H. Drewes, Leiden, P. A. Galle, Heem stede, J. M. H. A. Hauwer, Utrecht, D. J. Klink, Den Haag, W. N. Koot, Haarlem, T. R. J. Olt- mans, Apeldoorn, H. W. Stapel, Spaarndam. Toegelaten tot de afdeeling Bouwkunde derde studiejaar: A. Terpstra, Amsterdam. Tot de afdeeling Vliegtuigbouwkunde derde i studiejaar is toegelaten: J. Sterkenburg, Amsterdam. Tot de afdeeling Bouwkunde laatste studie jaar is toegelaten; A. Deelder, Schiedam, J. Sterel, Amsterdam, Tot de afdeeling Werktuigbouwkunde laat ste studiejaar is toegelaten: G. O. Bakkernes, Velsen. Tot de afdeeling Vliegtuigbouwkunde laatste studiejaar is toegelaten: L. G. G. Willems, Haarlem. Uitgereikt het getuigschrift, vereischt vooi toelating tot het examen voor een acte L. N. 0, aan de heeren: A. P. M. Bierman, Alkmaar, G. H. Nijmolen, Ratum, D. Toet, Scheveningen, W. Verhagen, Velsen, G. de Vries, Alkmaar, J Vijlbrief. Haarlem. Niet geslaagd: 4. jeugd een rol gespeeld en door hem zal hij ervaren wat er terecht gekomen is van vrou wen die hij heeft lief gehad en die nu plot seling weer sterk in zijn geest actief worden en zijn geheele zijn-van-vandaag, dat van den altijd bezigen minister van Financiën, den man van hooge positie, vader en heer van een voornaam gezin, met toovermacht achteruit dringen. De minister heeft nog een uur den tijd voor zijn trein vertrekt. Hij verzoekt den ouden heer op hem te wachten en iets te ge bruiken: hij zal binnen het uur terug zijn. In dat uur gaat de minister het stadje in en spreekt de menschen die hij zien wilde; nog sterker: doorleeft zijn jeugddaden en emoties met een groote "intensiteit, een ge heel vergeten, verzonken, verleden wordt weer reëel en de belangrijkste ontdekking die hij doet is dat hij een zoon heeft uit dat verzonken verleden. De tragiek van het ge val van minister van Toor is misschien dat hij zoo fel het verleden herlevend tegelijker tijd moet gaan gevoelen, dat hij op den dag van vandaag volmaakt onbelangrijk gewor den is, een schim, een schaduw, die even goed in de wachtkamer had kunnen blijven zitten. Als hij na een poosje aan het station arriveert, is de oude heer voor zijn rekening in beschonken toestand geraakt en brengt hij bem nog even naar zijn woning Laten we hopen dat hij zijn trein nog heelt (Vervolg op de volgende pagina.).

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2