HET NIEUWE AVONDBLAD De nieuwe bruggen over het Binnenkanaai. Verbeterde verkeerscommunicatie bij de Hoogovens. 22e JAARGANG NO. 223 DINSDAG 27 JULI 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,per maand 40 cents plus 2ya cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. AD VERTE NTIeNl5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIeNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 3000.— overlijden 1400.verlies van hand, voet ol oog 200.beide leden duim f 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60,— één of twee leden wysvmger f 25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJmuiden Het graven van het nieuwe Binnenkanaai en het punt, waar de Noordelijke brug zal komen. (Op den achtergrond de Pen-centrale.) Op het terrein, dat bestemd is voor den aan leg van het nieuwe Binnenkanaai en dat van de tweede Rijksbinnenhaven nabij de Cement fabriek gegraven wordt tot diep in „het hart" van het Beukenrond in de Breesaap wordt ook ijverig gewerkt aan den bouw van een twee tal nieuwe bruggen. Het graven van dit Binnenkanaai is in de eerste plaats noodzakelijk geworden door den bouw van de nieuwe buizenfabriek. welke in het voorjaar van 1937 in vol bedrijf genomen is. Dit werk heeft reeds belangTijke vorderin gen gemaakt en zoo deed zieh de behoefte aan bruggen over dit in wording zijnde Binnen kanaai wel zeer dringend gevoelen. hi een uitstekend gedocumenteerd artikel met als opschrift „Wij bouwen Bruggen" lezen we over deze verkeerscommunicatie in het maandblad „Samen" van het bedrijf der K. N. H. S. het volgende Aan het ontsluiten van een terrein voor de vestiging van industrieën gaat vooraf de aan leg van de communicatiemiddelen wegen voor gewoon verkeer, spoorwegen en kanalen. En waar deze land- en waterwegen elkaar kruisen bouwt men geleerd door de geaccu muleerde en zorgvuldig bewaarde kennis van een onafzienbare reeks van voorouders veren, bruggen of tunnels. In „Samen" zijn vanaf 1933 vrij geregeld publicaties verschenen, die betrekking hadden op de afgravingen, die aan de Noord- en Oost zijde van de bestaande bedrijven werden uit gevoerd om hier industrie-terreinen te krij gen voor de bedrijven, die het halffabrikaat ruwijzer moeten verwerken tot eindproduc ten. Deze afgravingen zijn nu in een zoodanig stadium, dat de contouren gezien van af hakkenberg of een ander hooggelegen punt ook voor niet-ingewijden begrijpelijke vormen hebben gekregen. De bruggen, waar dit artikel over handelt, zijn gelegen op de snijpunten van de toegangs wegen naar de bestaande bedrijven en de waterweg het z.g. Binnenkanaai naar de b.g. nieuwe industrie-terreinen. Het Binnenkanaai mondt ten Oosten van de Cementfabriek uit in de 2e Rijksbinnenhaven en doorsnijdt achtereenvolgens van Zuid naar Noord den Rijksweg langs deze haven, het Spooremplacement, de buizen- en kabelstrook, den Oostelijken toegangsweg naar de Buizen gieterij en den Nieuwen Schulpweg. Langs den Oostoever van dit kanaal is de mogelijkheid voorzien om een directe verbin ding voor dubbel normaalspoor tot stand te brengen van de nieuwe industrie-terreinen met de sporen, die de schakel vormen tusschen het eigen normaal-spoorwegnet en het net der Ned. Spoorwegen. Het gewone verkeer naar de nieuwe fabrieks terreinen gaat langs de Rooswijkerlaan en een nog te maken afrit ter plaatse waar vroeger de Tuinderslaan op dezen weg uitkwam. Beperken we ons tot den tak van het Bin nenkanaai, die ongeveer evenwijdig loopt aan de Rooswijkerlaan, dan doorsnijdt deze tak drie bestaande wegen voor gewoon verkeer, het emplacement en de buizen- en kabelstrook, dus welgeteld vijf belangrijke banen voor transport van personen, goederen en energie voor de bestaande bedrijven met ds buiten wereld; terwijl bovendien nog diverse min of meer op zichzelf liggende kabels en buisleidin gen van het bedrijf, het Rijk, de gemeente Vel- sen en derden worden gekruist. Het spreekt vanzelf, dat uitvoerige en om vangrijke voorstudiën met kostenramingen werden gemaakt en overleg niet andere in stanties moest worden gepleegd, voor en aleer na het afwegen van de voor- en nadeelen van de verschillende mogelijkheden tot een besluit over de meest verkieselijke oplossing kon wor den gekomen. De waterweg stelt zijn eischen van door- vaartwijdte. diepte en hoogte; een groot aantal obstakels in den vaarweg is voor de scheeps vaart hinderlijk. De wegen voor spoor- en ge woon verkeer zijn gebonden aan bepaalde breedten, maximum hellingen en minimum stralen van de bochten. De kabels en buislel- dingen moeten veilig en te allen tijde bereik baar worden ondergebracht, terwijl het om leggen zoodanig moet worden uitgevoerd, dat géén of slechts een zeer korte onderbreking van het normale functioneeren plaats vindt. Verder is er nog de kwestie van de construc tie en bouw van de kunstwerken op zichzelf en de eischen die door de uitvoering worden ge steld, opdat een organisatie wordt verkregen, waarbij de bijkomende werkzaamheden en het hoofdwerk ieder ongestoord, snel en in de juiste volgorde en volgens vooraf vastgestelde tijdsbestekken kunnen worden verricht. Voor de twee bruggen heeft men een van elkaar afwijkend type gekozen. Immers de Zuidelijke heeft om overgang te verleenen aan de buizen- en kabelstrook, 't dubbele spoor en den weg voor gewoon verkeer een relatief grootere breedte noodig. Beide bruggen worden in den droge uitge voerd. Bij ontgraven tot ca. N.A.P. ondervindt men geen last van het grondwater. Bij het verdere graven tot 6 M. N.A.P. houdt men de putten door een bronbemaling droog. Om deze putten te kunnen graven is het noodzakelijk om de wegen voor spoor- en ge woon verkeer en de buizen en kabels tijdelijk om te leggen. Met den bouw van de beide bruggen zal onvoorziene omstandigheden voorbehouden ca. 6 maanden gemoeid zijn. Het werk wordt uitgevoerd door de N.V. Amsterdamsehe Bal- last-Mij. te Amsterdam. Aan de Zuidelijke Brug wordt ca. 2400 M3. gewapend beton verwerkt en aan de Noorde lijke brug ca. 1500 M3.; in totaal wordt ca. 1400 ton Cemij B-cement gebruikt, terwijl de hoeveelheid bewapeningsijzer ca. 400 ton is. Het kanaalpand ten Oosten van de Buizen gieterij bezit alreeds de definitieve vaardiepte tot 4.50 M. N.A.P.: Het kanaalgedeelte ten Noorden van den Schulpweg moet evenwel nog. worden verdiept van N.A.P. tot 4.50 M. N.A.P. Het kanaal zal op 1 April 1938 bevaarbaar zijn. Het Jaarverslag van het Staatsvisschershavenbedrijf. Het scheepvaartverkeer; de vloot; hallen en dokken; personeel. Nadeelig saldo over 1936 ruim ton. Waar eens de Zuidelijke brug over het in wording zijnde Binnenkanaai het Verkeer zal verwerken. (Op den achtergrond links de Cementfabriek en rechts de Buizenfabriek.) IJMUIDEN Alvorens een beknopt overzicht te geven van den vischhandel over 1936 willen we eerst enkele cijfers geven over de scheepvaartbewe ging in de Visschershaven. Het scheepvaart verkeer was grooter dan in '35, doch naar tonnenmaat kleiner; in het verslagjaar kwa men 12.783 vaartuigen binnen met een bruto- inhoud van 2.718.428 M3. tegen 11.251 vaar tuigen met een bruto-inhoud van 2.771.304 M3. in 1935. De vermeerdering in aantal moet toegeschreven worden aan het grootere aantal kustvisschersvaartuigen. De haven werd op een diepte van 6 M. N.A.P. gebracht. Trawlers minder; kustvisschers meer. Het aantal binnengekomen stoomtrawlers in het verslagjaar was lager dan in 1935, n.l. 1672 tegen 1784. De staking onder de bemanningen van deze vaartuigen in de maanden Juni en Juli is hierop van invloed geweest. Het aantal binnengekomen motortrawllog- gers was in 1936 2260 en in 1935 2572; vooral de stormen in het verslagjaar hebben invloed op dit aantal gehad. Het aantal kustvisschersvaartuigen, dat binnenkwam was veel grooter dan in 1935, n.l. 6561 tegen 4578. De zeevisch-zegenvisscherij deed 313 schepen binnenkomen, een vermeer dering van 29 t.o.v. 1935. In 1936 kwamen 89 stoomloggers en 677 mo- torloggers binnen; de getallen over 1935 waren 128 en 767. Vooral in de maanden Nov. en Dec., toen de schepen versche haring zouden aan brengen, was het aantal binnenkomsten tenge volge van stormweer en slechte vangsten, veel minder dan in 1935. Inkrimping der visschersvloot. Op 31 Decembre j.I. bestond de te IJmuiden thuisbehoorende vloot uit 116 stoom- en mo torvaartuigen. Een zeer groote inkrimping der visschersvloot had het vorige jaar plaats, door dat tal van schepen, die reeds jaren lang in de Haringhaven waren opgelegd geweest, ge sloopt werden. De Min. van Landb. en Viss. verleende hierbij een toeslag. De vloot verminderde met 74 vaartuigen Van de stoomtrawlers werden 69 gesloopt en 5 verkocht. Een in Engeland aangekochte stoomtrawler werd aan de vloot toegevoegd. De totale kolenaanvoer verminderde even eens; werd in 1930 nog ruim 255 duizend ton aangevoerd, in 1936 bedroeg' dit getal 120 dui zend ton. Ook de aangevoerde hoeveelheid vloeibare brandstof nam af. De hallen. Hal A. zoo zegt het jaarverslag, verkeerde, evenals de onder deze hal gelegen kelder, in goeden staat. Hal B is in minder goede condi tie. Uitgaven voor het onderhoud aan deze hal werden tot het hoognoodige beperkt daar de algeheele toestand zoodanig is, dat het econo misch niet verantwoord is, aan deze hal groote bedragen voor onderhoud uit te geven of tech- Inische verbeteringen (welke dringend nood zakelijk zijn) tot stand te brengen. In hal C werd een groot aantal manden bergplaatsen in verband met den slechten toestand, waarin zij verkeerden, afgebroken. Op een gedeelte 'van den zolder, dat daardoor vrijgekomen was, werd een timmermanswerk plaats ingericht benevens 2 schaftlokalen met waschinrichting voor de vakwerklieden en losse halknechts. De koffiekamer, die in het W. einde van hal C is ingericht, wordt druk bezocht en voorziet vooral in den winter in een groote behoefte. Het electrische lossen is zeer in trek; 2 nieuwe aansluitingen werden gemaakt. In to taal werd 1176 maal van deze aansluitingen gebruik gemaakt; het tarief er voor is met 20% verlaagd. Het electrische mijntoestel werd ook in 1936 niet gebruikt. Het aantal ingeschreven fac- toors bleef op 17 gehandhaafd. De Dokken Dok I verkeende in behoorlijken staat; de conditie van dok II is echter slecht. Met het oog op den toestand waarin het dok verkeert, werd afgezien van het treffen van groote voor zieningen, daar het niet verantwoord werd ge acht om hiervoor nog veel geld uit te geven. Alleen de voorzieningen, die met het oog op de veiligheid noodig waren, werden uitgevoerd. De boekwaarde van dok I op 31 Dec. 1936 was f 55.664, die van dok II f 217.377. Het personeel. Op 1 Januari 1937 bestond het vaste perso neel uit 42 personen, het tijdelijke uit 21 per sonen. De uitgaven aan salarissen en wacht gelden daalden van f 137.316 in 1935 tot f 127.070 in 1936, alzoo met ruim f 10.000, ge deeltelijk als gevolg van de algemeene salaris verlaging op 1 Januari 1936. De Balanscijfers. Op de balans per 31 December 1936 kómen de hallen, havens, leidingen, terreinen, dok ken, kraan- en spoorweginrichtingen voor tegen een totaal boekwaarde van f 5.249,603; kas en kassier f 116.178; girorekening f 9.659; debiteuren f 39.666; vischliandelaren f 121.814. Totaal debetzijde f 5.541.399. Kapitaal (bedoeld in art. 1 sub 2a en 2b der Bedrijvenwet 1928) f 5.249.603 en f 4.475. Cre diteuren f 41.916; waarborgsommen f 2.745; afslagrekeningen f 6.788 en 's Rijksschatkist f 693.205. Totaal creditzijde f 5.998.735, zoodat de balans sluit met een nadeelig saldo van f 457.336. (Wordt vervolgd.) DAMMEN. OM HET EERSTE KLAS KAMPIOENSCHAP GROOT IJMUIDEN. Hoewel de selectiegroep en tweede klas het tournooi om het damkapmioenschap van Groot-IJmuiden reeds lang heeft beëindigd, is de beslissing in de eerste klas nog steeds niet gevallen. De match RaichenbachSpringer was er niet vreemd aan, daar de heer Mertens ge heel werd opgeëischt door zijn omvangrijk werk als eindspel-redacteur van „Het Dam spel". Deze week ving eindelijk de finale aoan tus schen de spelers. G. Postma, K. de Jong, J. H. H. Mertens en H. Schaap. De resultaten waren, dat de heer Mertens, die in meer dan buiten gewonen vorm speelt, twee partijen won, n.l. van de heeren K. de Jong en G. Postma. Doordat H. Schaap tdegen De Jong remise speelde heeft Mertens in zijn laatste partij tegen Schaap aan remise voldoende om be slag te leggen op den titel: kampioen eerste klas van Groot-IJmuiden. Indien H. Schaap wint heeft deze nog kans Na het beëidigen van dit tournooi heeft de kampioen eerste klas het recht den kam pioen van Groot-IJmuiden uit te dagen in een match om den titel. Naar wij vernemen zal Mertens van dit recht gebruik maken. POLOWEDSTRIJDEN V.Z.V. De deze week gespeelde polo wedstrijden hadden het volgende resultaat: VelserendV.Z.V. 3 03 V.Z.V. adsp. AH.Z.V. adsp. 4—0 V.Z.V. adsp. BH.P.C. adsp. 5—0 Programma te spelen wedstrijlden: Woensdag 28 Juli: H.P.C. adsp. B—V.Z.V. adsp. B 7.30 uur. Donderdag 29 Juli: V.Z.V. 3—Velserend 8.00 uur. D.W.R. adsp.—V.Z.V, adsp. A 7.15 uur. Vrijdag 30 Juli: V.Z.V. 1Neptunus 1 8.30 uur. Dames H.Z.V.—"V.Z.V. 8.00 uur. Tevens wordt er Woensdagavond een oefen wedstrijd gespeeld tusschen V.Z.V. 3 en een V.Z.V. combinatie. Deze wedstrijd begint om 7.30 uur. De Buizenfabriek, welker op volle capaciteit werkende productie, de constructie van 2 nieuwe bruggen cn het graven van het Binnenkanaai noodzakelijk maakte. BETAALDE VACANTIE VOOR BELGISCHE ZEEVISSCHERS. Na langdurige onderhandelingen met ver scheidene reederijen heeft de Belgische Transportarbeidersbond een regeling voor de zeevisschers bereikt, waarbij dezen betaalde vaeantie wordt toegekend. Deze regeling komt op het volgende neer: Recht op betaalde vaeantie heeft ieder, die een jaar op een visschersvaartiug gevaren heeft. Het jaar loopt van 1 April tot 31 Maart De vaeantie wordt berekend naar het aan tal maanden dat de betrokken zeeman bij een reederij in dienst was. Zij bedraagt na 11 maanden dienst of langer 6 dagen en bij 911 maanden 5 dagen 7—9 4 5—7 3 3—5 2 1—3 1 dag Vaeantie wordt tijdens het opleggen van het schip gegeven. Het vacantie-loon wordt op grond van het gemiddelde loon over een periode van een jaar berekend. Bij de stoomtrawlers wordt daarbij reke ning gehouden met de vaste gage, het pro- centengeld en kostgeld, bij de motorschepen met de vaste gage en het procentengeld. Tijdens de vaeantie is het verboden be taalden arbeid te verrichten. Steun aan tongvisscherij. Uit het landbouwcrisisfonds wordt steun verleend aan hen, die als georganiseerden bij de Nederlandsche Visscherij-Centrale zijn aangesloten en als zoodanig zijn toegelaten in de groep „eigenaars en/of gebruikers van zee- en kustvisschersvaartuigen", tot een maximumbedrag van f 8292.61. De steun zal bedragen f 0.147 per K.G., ge durende het tijdvak van 1 April tot en met 30 Juni j.I. in de aanvoerplaatsen Amster dam, Den Helder, Rotterdam, Scheveningen, IJmuiden en Zoutkamp aangevoerde tong. De steun zal niei worden uitgekeerd voor tong, welke kleiner is dan 23 cM. NIEUWE CURSUS NIJVERHEIDSSCHOOL. De nieuwe cursus van de dagschool der nijverheidsschool zal beginnen met 275 leer lingen, waarvan 172 in de eerste en 103 in de tweede klas, n.l. timmeren 36, maehine- bankwerken 91, auto- en rijwielhersteller 80 en electro-techniek 68 leerlingen. KEURINGSDIENST VAN WAREN. 10.000 K.G. ondeugdelijke visch afgekeurd. De keuringsdienst van waren voor het gebied Haarlem en omstreken was volgens zijn ver slag over 1936 in de gelegenheid meerdere par tijen ondeugdelijke visch af te keuren. Door den veearts van den dienst werd op ongeregelde tijden controle op de visch, die door visch hand el aren in hun winkels en op straat in alle gemeenten werd verkocht, uitge oefend. Onnoodig en minder gewenscht bleek het te zijn dagelijks op dezelfde plaats en tijd sommige handelaren te bezoeken. Door ernstige waarschuwingen wenden de verkoopers er toe gebracht, zorg voor de kwa liteit van hun waar te dragen, zoodat afkeu ren bij onverwachte controle langzamerhand een zeldzaamheid wordt. In 2 gevallen werd een vervolging ingesteld. De dienst inspecteerde in deze gemeente 1238 winkels, 79 bakkerijen, 186 melkbedrijven; hij •nam 1611 monsters, waarvan 1342 monsters van melk. 93 Waarschuwingen moesten gegeven wor den; 7 processen-verbaal werden opgemaakt. In Velsen keurde de dienst aan ondeugde lijke visch 9898 K.G. af, verdeeld over 23 ge vallen. De twee vervolgingen, die werden in gesteld hadden betrekking op bokking, die niet voor de consumptie geschikt was. GRATIA PLATO. Woensdag 28 Juli, geen les voor de kleuters, voor de overige afdeelingen wel. Gedurende de maand Augustus is er va- vantie voor alle afdeelingen. De lessen worden weer hervat voor jongens en dames seniores en op Dinsdag 7, voor de overige afdeelingen op Woensdag 8 Septem ber. AANRIJDING. Op het kruispunt Zeeweg—Velserduinweg heeft, vermoedelijk tengevolge van het niet verleenen van voorrang een aanrijding plaats gehad tusschen een auto komende uit Rotter dam en een motorrijwiel uit Dordrecht. De be stuurder van het motorrijwiel, werd licht ge wond, terwijl het motorrijwiel en een koffer van de auto beschadigd werden. De politie stelt een onderzoek in.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1