Amsterdamsche aspecten Onze lieve straatjeugd. Vacantievreugden. DJ NS DAG 27 JULI 1937 Het was in den tijd der Engelsche kro ningsfeesten, dat een bekend Londensch blad de verzuchting slaakte, dat het op het stuk van ondeugendheid en liet uithalen van Kattekwaad met de kinderen der hoogere standen al even erg gesteld was als met die der volksklassen. De verslaggevers hadden het tijdens de groote plechtigheid in de West minster Abbey met eigen oogen kunnen vaststellen tot wat voor wandaden de daar verzamelde jeugd in staat was. Het waren eenvoudig mispunten en bengels, schreven zij vol verontwaardiging op een wijze, alsof zij de meest sensationeele ontdekking wereld kundig maakten! Maar laat dit- in ieder geval een troost zijn voor ouders en opvoeders, in het bijzonder dan tot die der groote steden. Vooral de Amsterdammers plegen steen en been over de lieve jeugd te klagen, die het altijd maar te bont maakt. Men zit op het oogenblik in zak en asch en krijgt welhaast grijze haren over de toenemende baldadigheid van onze straatkinderen. Opschudding werd veroor zaakt door de vernieling van een plantsoen .ergens in de Indische buurt. Het geval werd zoodanig opgeblazen, dat de niet-Amster- dammer zou kunnen gaan denken, dat er wonder wat aan de hand is, dat de jeugd over de stad zou zijn losgebroken, dat zij naar hartelust het stadsschoon, dat toch al met zooveel moeite in eere moet worden ge houden, naar hartelust zou schenden en ver nielen, dat zij de stad bijkans in een ruïne zou hebben herschapen. Zonder het genoemde geval van straat schenderij te willen goedpraten, moet aan de hand van de feiten toch worden vastge steld, dat men schromelijk heeft overdre ven met al dat misbaar. Want zelfs in een stad als Amsterdam heeft men hier met iets te doen dat gelukkig- tot de uitzonderingen behoort. Ja, de jeugd maakt het wel eens bar maar men moet niet gelooven, dat het in de hoofdstad erger dan elders zou zijn gesteld even min, dat er speciale buurten zijn aan te wijzen, die deswege op de zwarte lijst zou den moeten worden geplaatst. In volksbuur ten en in deftiger wijken, het euvel doet zich in gelijke mate gelden. Er moet natuurlijk een oplossing voor het vraagstuk worden gevonden, want men kan de zaak niet eenvoudig over zijn kant laten gaan. Het kind heeft voor alles vrijheid noodig van beweging voor zijn leven, dat het voorloopig als een spel opvat, een vrijheid, die maar al te makkelijk in de verdrukking raakt tusschen de razernij van automobielen, trams en fietsen. Het grootestadskind moet zich nog steeds behelpen in het uiten van zijn speldrift, is nog grootendeels voor zijn activiteit op de straat aangewezen, zij is zijn natuurlijk speelterrein, ja zelfs zijn speelgoed vindt het langs den weg en dat is doorgaans van zeer gevaarlijken aard. De bedaarde leuke kinderspelletjes van vroeger jaren schijnen op den terugtocht te zijn. Het hoepelen, het tollen het knikkeren het verstoppertje spelen, zij blijken in disere- diet te zijn geraakt bij de moderne straat jeugd, die ruwer kost noodig schijnt te heb ben voor haar fantasie. Vooral nu het steeds zoo fanatiek beoefende voetbalspel op on tactische wijze is verdreven, nemen de min der. onschuldige vermaken hand over hand toe. Van het belletje trekken uit baloorig- heid naar het leggen van steenen op de tram rails is maar één stap. Tot de laatste cate gorie „vermaken" behooren ook het stoken van vuurtjes en het laten afloopen van brandmelders, onhebbelijkheden waar de •brandweer maar al te goed van weet mee te praten en die de gemeenschap in hooge mate benadeelen. De mogelijkheden op dit gebied zijn in een groote stad vrijwel onbeperkt en de beoefena ren van deze nieuwe takken van straatjeugd- sport moeten het maar al te dikwijls zelf be zuren. Nu is het een gelukkig verschijnsel, dat elke actie gevolgd wordt door reactie. Die be staat op dit stuk uit tal van loffelijke pogin gen om de jeugd van de straat weg te krijgen en haar te lokken naar plaatsen, waar zij haar energie in welgeordende banen op onge vaarlijke wijze kan afleiden. Bovenaan staat hierbij wel het werk der speeltuinen, die zoo pas een belangrijke reor ganisatie hebben doorgemaakt. Deze arbeid is voor de stadsjeugd van buitengewoon groot belang, omdat hier een poging gedaan wordt de jeugd tot een gemeenschap op te voeden. Het kind op de straat, dat aan zichzelf is over gelaten, verkeert eigenlijk doorgaans in staat van oorlog. Het bindt den strijd aan met het kind van den overkant, van de andere straat, de andere school, het vernield, het rooft. Het kind in de speeltuinen wordt opgeno men in een grooter geheel, het is mede ver antwoordelijk voor den goeden gang van za ken, het krijgt kans een activiteit te ontwik kelen, die op hulpvaardigheid en opbouw is gericht. Het kind kan er naar hartelust ra votten en stoeien, kan zich op vele manieren vermaken, maar het leert er ook stil te zijn, te luisteren naar anderen op de vertelavon den en middagen, het leert zorg te dragen voor het materiaal, de ouders worden ra het spel betrokken, het leert knutselen, zingen enz. Dan zijn er de schoolwerktuinen, waai de liefde van de jeugd wordt aangekweekt voor plant en dier, waarbij de kinderen zelt een actieven rol spelen. De massa-lessen op Frankeldaal, het oude landgoed in de Water graafsmeer, zijn eenig in hun soort en ook zij oefenen een beschavenden invloed uit. De cursus van „veilig verkeer" brengt de jeugd m aanraking met de mannen der politie, in wie zii wellicht nog iets anders dan den „smeris zullen gaan ontdekken. Het werk van organi saties als „Ons Huis" is van onschatbare waarde en de padvinderij en de verschillende jeugdvereenïgingen zijn evenzeer tactoien, die in vele opzichten ten goede werken. Dezer dagen lazen wij, dat een dier vereenigingen een kamp had georganiseerd op de Veluwe, uitsluitend voor de kinderen die nog nooit anders hadden vertoeld dan op straat die nog nooit een stuk hei, een werkelijk bosch of den blauwen hemelkoepel hadden aan schouwd.. Dien kant moet het op. Het werk, dat uiteraard toch nog tot een zekere elite was beperkt gebleven, moet worden uitgebreid. De speeltuinen hebben het goede voorbeeld ge geven door de toetreding tot het lidmaatschap aanzienlijk te vereenvoudigen. Men heeft op crootscheepsche, Amerikaansche manier een propagandaplan opgesteld, duizenden vouw bladen en aanplakbiljetten wekken de jeugd op naar de speelterreinen te trekken en doen een beroep op de ouders. Liefhebbers van cij fers zij medegedeeld, dat in 1936 al niet min der dan 2,525.867 kinderen de speeltuinen be zochten, waarvan 300.503 in klasseverband. Er werden 195 vertelavonden belegd en 285 handenarbeid- en andere clubs gevormd. Ruim achtduizend kinderen trokken een dag naar buiten. Ook al het andere werk is voor VERAART Hebt u ooit regen willen maken? Heb 5k ooit regen willen maken? Laten wij dan verwonderd zijn om de ambitie van dezen heer, die opstaat en naar bed gaat met regen-willen- makenEr zijn menschen die zich zelve onsterfelijk willen maken. Er zijn menschen die de wereld goed willen maken. Waarom zouden wij dan onze schouders ophalen voor den mensch die regen wil maken? Over honderd jaar is hij Sint Veraart, schutspatroon der parapluiemakers, öf vergeten. Laten wij het beste hopen voor hem en voor de parapluie makers. En verwonderd zijn om deze ambitie. uitbreiding vatbaar en indien men het krach tig aanpakt, dan heeft men iets gedaan, dat de mopperaars, die hun wijze hoofd plegen te schudden, zeker ongelijk zal geven. Alleen door het nemen van preventieve maatrege len als genoemd kan doelmatig de baldadig heid bestreden worden. Er zou misschien ook nog wel iets te zeg gen zijn over den invloed van de atmosfeer in de wereld op de gedragingen van de jeugd, daar toch immers de baddadigheid-in-het- groot juist geen monopolie van de straatben gels is te noemen, nu er zelfs staten zijn, die haar overtreffende trap de terreur tot systeem hebben verheven. En ook over de in vloeden van de film, de teekenfilm met gooien de en smijtende Popeye-the-Sailorman en zijn consorten, zou in dit verband menige opmer king kunnen worden gemaakt. Maar dat is een ander chapiter, dat in deze kolom boven dien niet thuis hoort. A. D. L. De Paasheuvel te Vierhouten vernieuwd. De Arbeids Jeugd Centrale, die sinds 1931 reeds velen duizenden jongen werkloozen arbeid heeft verschaft in kampen van korten en langeren duur, heeft feestelijk het gereed komen van een belangrijk werkobject ge vierd. De Paasheuvel te Vierhouten, die het grootste deel der jeugdigen sinds jaren had geherbergd, was dermate uitgeleefd en ver sleten, dat een ingrijpende vernieuwing noodig bleek. Deze werd mogelijk gemaakt door hulp van de regeering, door vele eigen offers en door steun van het N.V.V. Zij werd uitgevoerd door een flinke ploeg jonge vak arbeiders, die met buitengewonen ijver en opmerkelijke vakkennis, onder verantwoor delijke leiding, wekenlang hun beste krach ten hebben gegeven. Bij ontstentenis van den minister voor sociale zaken werd de plechtige oplevering van het werk en de ingebruikneming bijgewoond door den hoofdinspecteur voor de werkver schaffing, den heer Meyer de Vries en den heer de Graaf van het departement voor Sociale Zaken. Nadat de voorzitter der stichting „Voor zon en Vrijheid", de exploitante der A. J. C. Kam pen en -terreinen, den heer J. J. Vorrink, de talrijke gasten en de jonge werkloozen had verwelkomd heeft de heer Meyer de Vries een korte rede uitgesproken. Nadat door den vertegenwoordiger van den minister de gedenkplaat was onthuld, die ter herinnering aan deze gebeurtenis nabij het kamphuis is aangebracht, werd nog het woord gevoerd door den heer PI. Lindeman, namens de moderne centrale voor werkloozenzorg. Tot slot werd een rondgang over de ter reinen gemaakt, waarbij een toelichting werd gegeven over alles wat er in de jaren, sinds het begin van de crisis, door jeugdige werk loozen was verricht. WIELRIJDER DOODGEVONDEN. HOOGEZANTD 26 Juli. Vannacht te om streeks drie uur heeft een groenten-expediteur toen hij met zijn wagen de Van Royenstraat passeerde, het lijk van een jongeman gevon den. dat naast een vernield rijwiel lag. De doodsoorzaak is nog niet vastgesteld. Het ver moeden ligt evenwel voor de hand dat de man bij een aanrijding is gedood. De verongelukte is de 28-iariee K. Smit uit Kropswolde. Motorvrachtboot gekapseisd. Acht opvarenden gered. Rank schip op de Nieuwe Maas gezonken. Maandagavond omstreeks zes urn- is op de Nieuwe Maas een eind ten oosten van de IJselhaven te Rotterdam ide motorvrachtboot Alpine V van de Ne- derlandschZwitsersehe Rijnvaart Maatschappij, welke op weg was naar Bazel, bij het opdraaien van de rivier gekapseisd en langzaam gezonken. Een toegeschoten bootje van de firma Ta- zelaar heeft de acht opvarenden aan boord kunnen nemen. Een deel van de lading, welke naar verluidt, een waar de vertegenwoordigt van een halve ton, werd drijvend op het water gevonden. Alles was verzekerd. De „Alpine V", een motorvrachtboot van 5% meter breedte en 57 meter lengte, een lange platte j.kast", die regelmatig op en neer vaart tusschen Rotterdam en Bazel, had de laatste dagen in de IJselhaven lading ingenomen. Het schip meet 444 ton, en had als lading een dek last van 440 ton stukgoed, bestaande uit pak ken cellulose, tabak en chemicaliën, bestemd voor Italië. Het schip verliet de IJselhaven omstreeks zes uur en personen, die het schip zagen ver trekken, maakten al de opmerking, dat de boot naar stuurboord overhelde. Zij vermoedden, dat de lading wat topzwaar gestuwd was, het geen hij deze soort schepen heel gemakkelijk kan voorkomen, omdat, wanneer maar een kist te veel aan den eenen kant ligt, of wanneer maar een persoon aan een bepaalde zijde staat, de schepen, welke zeer ondiep zijn, gaan over hellen. Hoe het zij, toen de boot eenmaal op stroom was gekomen, draaide de schipper haar tegen den stroom in, en bij dit opdraaien is het, ondanks zijn lengte vrij ranke, schip scheever en scheever gaan trekken en ten slotte gezonken. Men heeft nog getracht het ongeluk af te wenden door sterk bakboordsroer te geven, maar dit mocht niet baten. De op varenden, de 37-jarige schipper A. Breitbach uit Salsich aan den Rijn, zijn vrouw en drie kinderen, een meisje van 11, een jongen van 8 en een jongetje van 1 jaar, de schippersknecht, de 26-jarige G. Breitbach, broer van den schipper en zijn vrouw, eveneens uit Salsich, alsmede de 16-jarige dekknecht O. Reinhardt uit Neuburg, begaven zich onmiddellijk naar het voorste deel van de boot. Inmiddels had men op de rivier reeds gezien, dat het mis ging met de „Alpine V", zoodat direct assistentie op weg toog. Achter de juist passeerende Pernisserboot om kwam een bootje, de „Neutraal" van de firma Tazelaar, schipper de 48-jarige J. Evers van de Prins Hendrikkade te Rotterdam, hulp verleenen en de' bemanning van dit bootje slaagde er in zeven van de acht opvarenden in veiligheid te brengen. De 29-jarige roeier G. M. Fransen uit de Tuinerstraat te Rotterdam was zelfstan dig op weg getogen om het reddingswerk te verlichten. Toen hij eenmaal aan boond van de Alpine V was en het een-jarig jongetje op de „Neutraal" wilde overbrengen, was de af stand tusschen dit scheepje en de zinkende Alpine V al zoo groot geworden, dat hij te wa ter sprong en met het kind in de richting van de „Neutraal" zwom, Ook zij ziin daar toen aan boord genomen. i Slippende auto eischt slacht offers. Twee gewonden, van wie een ernstig. Maandagavond omstreeks half acht slipte op den rijksweg TilburgBreda onder Huiten een luxe bedrijfsauto, bestuurd door den 40- jarigen T. A. uit 's-Hertogenbosch. De wagen sloeg met la-acht tegen een der langs den weg staande boomen, schoof door de vaart door en kantelde tegen een tweeden boom. De gevolgen waren ernstig. De bestuurder T. A. 'liep een schedelbasis- fractuur op en kreeg een zware hersenschud ding, ide ongeveer dertigjarige A. van T. even eens uit 's-Hertogenbosch, die naast hem was gezeten, kreeg een lichte hersenschudding en snij- en scheurwonden over het geheele lichaam, terwijl de 14-jarige A. van D. uit 's-Hertogenbosch een onbeduidende scheur - wonde aan het achterhoofd' opliep. De toe stand van A. is hoogst zorgwekkend. NEDERLANDER ZES WEKEN IN DUITSCH- LAND GEVANGEN GEHOUDEN. TILBURG, 26 Juli. De heer C. G. uit Tilburg, die zooals gemeld in Duitschland werd gearresteerd wegens vermeende overtreding der deviezenbepalingen en Vrijdagavond jl. weer in vrijheid werd gesteld, is niet elf da gen vastgehouden, doch zes weken. Hij werd nï. reeds op 12 Juni te Duisburg gearresteerd en hoewel hij onschuldig was, tot 23 Juli in arrest gehouden. JAARVERGADERING KON. NED. ZANGERSVERBOND. Te Utrecht is de 84ste jaarvergadering van het Koninklijke Nederlandsche Zangersver bond gehouden. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat gedurende het afgeloopen verbondsjaar een vijftal vereenigingen uit het verbond was getreden, doch daartegenover trad een achttal vereenigingen toe. Met een' aantal vereenigingen wordt nog over toetreding ge correspondeerd. Op 30 Juni 1937 bedroeg het aantal aangesloten vereenigingen 61. Met dit hoofdbestuur van Toonkunst werd onderhandeld over aansluiting als lid van het pensioenfonds van de maatschappij, voor de directeuren der aangesloten vereenigingen Het jaarverslag van den penningmeester over 19361937 alsmede de begrooting 1937-'38 werden goedgekeurd. De heeren J. R. Kornacker, voorzitter, H. Noorman 2e secretaris en R. Koerselman, bibliothecaris, werden met algemeene stem men in het bestuur herkozen. Voorts is de heer G. J. H. Benders met algemeenen stem men tot le secretaris gekozen. Tot leden van de muziek-commissie werden gekozen de heeren Hendrik Altink, Lieven Duvosel en Jos Vranken Jr. In beginsel werd besloten het 85-jarig bestaan van het verbond in- 1938 te herden ken met een zangersfeest op den tweeden Pinksterdag in het openluchttheater te Arn hem. Verordening Gemeentepolitie. B. en W. stellen wijziging voor. HAARLEM Dinsdag. In de vergadering van 9 December 1936 werd vastgesteld de Verordening gemeente politie. In dat ontwerp was rekening gehou den met opmerkingen, welke de Minister van Binnenlandsche Zaken had gemaakt ten aan zien van een Verordening, zooals vastgesteld bij besluit van 14 April 1934, op welke Veror dening goedkeuring van de Kroon was ver zocht. Bij schrijven van 22 Februari 1937 stelde de Commissaris der Koningin in deze provincie B. en W. in kennis met de opmerkingen., waartoe de laatstelijk vastgestelde en ter goedkeuring ingezonden Verordening ge- meente-politie den minister van Binnenland sche Zaken aanleiding geeft. Beschouwing van deze opmerkingen toont aan, dat ge noemde Minister handhaaft enkele der be zwaren, welke bij de eerder ter goedkeuring ingezonden Verordening bij dien Bewindsman bestonden. Dit heeft B. en W. teleurgesteld, in 't bij zonder, omdat die bezwaren voornamelijk ge richt zijn tegen een onderdeel van de salari- eering der agenten en hoofdagenten van politie, welke na moeizame behandeling werd vastgesteld. Bedoeld onderdeel is de belooning voor overwerk van genoemde functionarissen. B. en W. stellen voor dit artikel te doen vervallen. Ten opzichte van de overige opmerkingen van den Minister meenen B. en W.: Aangezien in deze gemeente geen behoefte bestaat aan tijdeliik politiepersoneel, behoeft een bepaling, waarbij de aanstelling van zoo danig personeel mogelijk wordt gemaakt, naar onze meening niet worden opgenomen. Nu de Minister bezwaar blijft maken tegen de toelage ad 100 aan den hoofdinspecteur en de inspecteurs, ingedeeld bij de justitieele politieafdeeling, meenen wij thans niet langer op handhaving van onderdeel a te moeten aandringen. Uit de toelichting, welke wordt gegeven bij het verzoek om artikel 40 te doen vervallen blijkt, dat over het hoofd is gezien, dat dit artikel slechts voorschot wil toekennen, be rekend naar het vermoedelijke pensioen. Hier is dus geen sprake van gelegenheid scheppen om op „voorschot te leven". De minister meent echter „dat de benaling betrekking- heeft op een materie, welke niet geacht kan worden onder „bezoldiging" in ruimen zin opgevat begrepen te zijn, weshalve zij in de onderwerpeliike Vordening niet thuis be hoort". B. en W. hebben er geen bezwaar tegen, dat dit artikel vervalt. Indien de In dat artikel gewenschte hulp noodzakelijk is. kan die hulp ook zonder bepaling worden ver leend. In de praktijk komt het trouwens slechts zelden voor. De aanvulling van artikel 5, welke aan het slot van den brief van den Commissaris der Koningin in overweging wordt gpj -ven, mee nen B. en W. vooralsnog niet te moeten voor stellen. Zij staan nog steeds op het stand punt. dat de wijziging, welke middels artikel 12 van het Capitulantenreglement 1935 in de Gemeentewet is aangebracht, het College niet de verplichting oplegt, om de functie van agent van politie aan te wijzen als een ambt, dat met uitsluiting van andere gegadigden' slechts door capitulanten kan worden ver vuld. Hieromtrent loopt nog een briefwisse ling met 't college van Gedeputeerde Staten dezer provincie, aan welk college de goed keuring is gevraagd va.n de Capitulanten- verordening. B. en W. stellen voor art 6 te lezen: Aan de hoofdagenten en agenten van po litie, die zijn aangewezen om recherchedien- De laatste dag. We snellen naar de vacantie: vandaag is de eindspurt. In huis heerscht een opgewonden drukte en de slaapkamers bieden een gansch anderen aanblik dan gewoonlijk. Alle kasten staan open, op de stoelen liggen stapeltjes smettelooze goederen en koffers en tasschen wachten daartusschen geduldig op hun inhoud. En dan is er veel rumoer: <de bel belt, de tele foon ratelt, wij rennen trap-op trap-af en sleepen onze ben-oodigdheden bij elkaar. Voor een zomerhuisverblijf van eenige weken, 5 man sterk, komt heel wat kijken. In dezen tijd heb ik een afschuw van schoenen. Er komt geen eind aan. Je moet eenige paren hebben voor nat weer en dan prettige lichte neuslooze voor zomer-zonneschijn. Want we rekenen overal op: dikke truien pakken we naast bad pakjes, ondoordringbare trainingspakken naast gebloemde zonnejurken en shorts. En dan: lakens, dekens, huishoud goed, eetgerei, hang matten, speelgoed, veMflesschen.de gan- sche catalogus van een waren ma g e zij n Met onze trouwe auto, model 1928, doen we boodschappen. We hebben een heele lijst, ook huishoudelijke artikelen als een zwabber, een komkommersehaaf, een waschlijn. Bij den hoek van de straat ontdekken we, dat Pim, onze straat-foxterrier, achter ons aan hijgt, We keeren en bezorgen hem thuis. Op de stoep staat een man: het asyl komt poes halen. Pim gaat mee, we hebben er eerlijk om gegooid. We willen het buiten niet al te beestachtig maken. We zoeken poes, we speuren overal rond, we roepen, we vleien, w-e smeeken, we rennen en hollen door huis en erf, geen poes te vinden. Het asyl verwijdert zich katterig en belooft later terug te komen. Als het den hoek om is, staat poes midden in de gang. We trach ten geen ruwe taal te bezigen en stijgen in de auto, onze brik. In 't waremnagazijn is 't idruk en goedkoop. En er zijn erg leuke dingen. En voordeelige aanbiedingen. En allerlei practische pas-uit gevonden artikelen om de huishouding licht en vlug te doen. We doen onze inkoopen en ren nen verder met de brik. Ieder heeft een lijstje afgewerkt. Dan geven we bij de post en de kranten ons vacantie-adres op. En dan komen we thuis met alles, en pakken de koffers en manden en 't blijkt een hersenschim, dat al onze leuke nieuwe aanwinsten erin zouden gaan en we pakken alles weer uit en probee- ren 't opnieuw en ruilen dingen met elkaar en ontdekken dat we 4 komkommerschaven hebben (hij stond op alle lijstjes) waarop een van ons opmerkt dat we 't treffen dat het kom kommertijd is, en we eten een boterham uit 't vuistje voor 't gemak en iemand schopt een volle kop koffie- om over mijn nieuwe witte strancLschoenen en door de telefoon probeert een vreeemde heer ons nog net een Perzisch tapijt te verkoopen en midden in de drukte vertelt ons hitje, dat ze „zoo naar" is en ze stapt op de fiets en peddelt zingend naar huis en ieder oogenblik is er een dame of een heer met een -lijst aan ide deur en we zijn zoo in onze schik met onze eigen vacantie, dat onze gemeenschapszin boven komt en dan ga ik naar den kapper en de kinderen in bad en als we klaar zijn eten we sla met eieren. En daar na zien de buren ons telkens met planten voorbij draven, die ook uit togeeren gaan en als alles klaar is, ploffen we in bed, onze hoof den stampvol zomersche idylles. We zullen zonnebaden nemen en buiten eten en in de schaduw van dennen en berkeboomen mijme ren en door warme mulle zandwegen loopen en We starten 's morgens om 7 uur in den giet- regen. Gelukkig, dat we zulke opgewekte na turen hebben gekregen. De koffer met levens middelen en speelgoed, die we vergeten hebben, stuurden de buren op met van Gend en Loos, Ais ijlgoed. M. S. v. G. Man door trein aangereden en gedood. Maandag is op de spoorbaan, nabij de spoor brug te Barevel-d, bij Wildervank, het deerlijk verminkte lijk gevonden van den 42-jarigen haringkoopman G. B. Timmer, afkomstig uit Winschoten. Bij onderzoek is gebleken, dat de man Zondagavond door den laatsten trein, die om 10.10 uit Stadskanaal naar Zuidbroek was ver trokken, is aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw met negen kinderen achter. Veel regen in Augustus? De seizoenvoorspelling van De Bilt. LI. te De Bilt deelt het volgende Het K.N. mede: De voorbereidingen voor seizoens-verwach- tingen, waarover in Mei j.l. in de Konink lijke Academie van Wetenschappen een mede- deeling werd gedaan, hebben nog zooveel tijd vereischt, dat eerst thans, nu de zomer reeds gedeeltelijk verstreken is, het resultaat om trent het karakter van den zomerneerslag verkregen werd. Dit luidt, dat de zomerneer slag dit jaar ongeveer normaal zou zijn, Aangezien Juni en Juli tot dusver samen iets onder normaal zijn, wil dit zeggen, dat Augustus eer iets boven normaal zal. zijn, wat de regen betreft. Voor een enkele maand is de kans op volkomen vervulling van een der gelijke verwachting niet groot. Deze mededeeling geschiedt om aan te kon digen, dat de voorbereidingen ten einde loopen en tegen 1 September waarschijnlijk een verwachting voor den herfst kan worden bekend gemaakt. HULDIGING J. N. KATTENBURG. Maandag vierde de heer J. N. Kattenburg, president-directeur van de N.V. Hollandia- fabrieken Kattenburg en Co. te Amsterdam, zijn zestigsten verjaardag, voor welk feit het personeel en zijn vrienden hem hebben huldigd. In de ochtenduren heeft 't person van de fabriek zijn jubileerenden directeur een geschenk aangeboden. Des middags kwamen vele vrienden van den heer Kattenburg in het Carlton hotel tezamen om van hun belangstelling blijk te geven. MINISTER BERAADT ZICH OVER VOOR- ONTrrERP LANDBOUWORDENINGSWET. In verschillende bladen is het bericht ver schenen, dat het voorontwerp Landbouw-or- deningswet door den minister van economi sche zaken zou zijn teruggenomen. Van be voegde zijde vernemen wij, dat dit bericht in dezen vorm niet juist is. De minister heeft stpn fp vprrïphtew "SU zijn standpunt ten aanzien van dit vooront- de ii^titieele DolitieafdppIni mg€deeid w werP n°S' niet bepaald, maar aan de advisee- de jSu^^SSd®^ b0/er i"en(Je instanties verzocht haar voorloopig op _:,.iaa.rL1JKSC?l_bezn1d,ginS een toelage toe- te schorten, ten einde te voorkomen dat mo- 1 gelijk onnoodig werk zou worden verricht. gekend van 75.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2