HET NIEUWE AVONDBLAD 22e JAARGANG No. 224 WOENSDAG 28 JULI 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2*4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 2000.— overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.belde leden duim f 100.één lid duim f 50.alle leden wijsvinger f 60 één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk ƒ15.polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400. bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Het regeeringsverslag over de Zeevisscherij. Verbetering handhaaft zich. In het aan de Staten-Generaal uitgebrachte verslag over de werking der Crisis-cnaatrege- len gedurende het eerste kwartaal van dit jaar zegt de Regeering over den steun aan de zee visscherij het volgende: De dagbesommingen. De verbetering in de uitkomsten der zee visscherij, die reeds in het laatste kwartaal 1936 geconstateerd konden worden, hebben zich ook gedurende het eerste kwartaal 1937 kunnen handhaven. Weliswaar zijn de gemiddelde dagbesom mingen der trawlers iets achteruitgeloopen, nl van f230 tot f213, maar c^it is altijd nog een belangrijke vooruitgang vergeleken met het eerste kwartaal 1936, toen de gemiddelde besomming iper reisdag slechts f 164 bedroeg. De gemiddelde besomming der loggers bleef dit kwartaal gelijk aan die van het vorige. Het aantal vaartuigen, dat aan de verschil lende visscherijen deelneemt, is vrijwel gelijk aan dat van het vorige jaar. Een uitzonde ring hierop vormen de motorloggers, hetgeen r<>eds in het vorige verslag kon worden gecon stateerd. Vele loggers zijn eerst in Februari met de trawlvisscherij begonnen. De aanvoer. De aanvoercijfers voor de maanden Januari, Februari en Maart zijn van de stoomtrawlers: In 1936 5.848.499 k.g. t. waarde v. f 911.661 In 1937 6.047.771 k.g. t. waarde v. f 1.169.040 Van de motortrawlers luiden deze getallen: In 1936 418.500 k.g. t. waarde v. f 51.345 In 1937 352.327 k.g. t. waar-de v. f 67.3312 De motorloggers gaven de volgende resul taten- In 1936 2.1(32.838 k.g. t. waarde v. f 468.876 In 1937 1.682.31:2 k.g. t. waarde v. f 497.431 Sedert eenigen tijd vaart ook een stoom trawler uit Scheveningen en brengt daar de visch aan de markt. De uitvoer. De uitvoer van zeevisch bedroeg in het eer ste kwartaal 1937 in totaal volgens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 2.094.000 k.g. netto met een waarde van f865.000. De slooppremie. Goedgekeurd werden in deze verslagperiode 6 aanvragen om toekenning van een sloop premie tot f 1750, terwijl een bedrag van f15200 werd uitgekeerd aan premies voor het sloopen van 18 vaartuigen. Het totaal uitge keerde bedrag is daardoor gestegen tot f 45980 per eind Maart 1937. Gedurende het eerste kwartaal werden nog 8 binnengekomen aan vragen voor 2 trawlers en 6 kustvissohersvaar- tuigen in behandeling genomen. Bovendien werd een aanvang gemaakt met de uitkeering van de steunbedragen aan de groote zeevisscherijGedurende de verslag periode werd de uitkeering over het derde kwartaal 1936 voltooid, waarmede een bedrag van f21863' was gemoeid. Op grond van de steunregeling voor de kleine zeevisscherij werd in het eerste kwartaal 1937 een bedrag uit gekeerd van f 11626.56. Regeling der productie. In de verslagperiode werden nog 1'4 uitvaar certificaten voor de groote trawlvisscherij ver strekt en 1 certificaat ingetrokken. Bovendien werd de ruiling van 1 certificaat voor een an der schip goedgekeurd. De Commissie inzake Vischconserveering heeft de voorloopige conclusies van haar on derzoek ingediend. Binnenlandsche heffingen. In de verslagperiode werd aan heffing op den aanvoer van zeevisch door buitenlandsche schepen ontvangen f 194.36 (1 pCt. van de bruto besomming), terwijl de heffing op den invoer opbracht f2274.22 voor zeevisch ex clusief haring en f 841.37 voor haring. De prijs verschillen uit hoofde van het monopolie op den uitvoer van tong brachten f 6796.40 op. Teekenen van verbetering. Hoewel van een opleving in het vis- scherijbedrijf nog geenszins kan wor den gesproken, zijn er wel eenige tee kenen van verbetering. Door .de maat regelen tot productiebeperking kun nen de reederijen ook direct van deze verbetering profiteeren zonder dat zij behoeven te vreezen, dat buiten staanders met weinig kosten de ge ringe voordeelen van de verbetering plukken, ten koste van reederijen, welke ook in minder goede tijden hun bedrijven hebben voortgezet. De directe steun aan de groote zeevisscherij zal, hoewel eerst vrij laat tot stand gekomen, ertoe -bijdragen, dat de verliezen op de exploi tatierekening iets kunnen worden verminderd, zoodat de verzwakte liquiditeit eenigermate wordt verbeterd. Bij de beoordeeling van de stijging der ge middelde besommingen moet wel in aanmer king worden genomen, dat de exploitatiekos ten ook zeer zijn vermeerderd, o.a. door de prijsstijging van kolen en visscherij materiaal, zoodat het reederijbedrijf niet in die mate van de hoogere besommingen heeft geprofiteerd, a's op het eerste gezicht wel zou zijn te ver wachten. OUD-KATH. VERBOND VAN VAK- VEREENIGINGEN. Met ingang van 3 Augustus a.s. wordt het kantoor van het Oud-Katholiek Verbond van Vakvereenigingen en de daarbij aangesloten U-K. bonden van fabrieks- en transportarbei ders, bouwvakarbeiders, metaalbewerkers, han dels-, kantoor- en winkelbedienden verplaatst naar Meervlietstraat 88 te Velsen. Het kantoor telefonisch te bereiken onder 4607. Verhoogt uw vacantiegenot Door TANDEMSPORT. Handelsondern. „U N I C" HOUTMANSTR. 4 b. d. Watertoren, IJMUIDEN (Adv. Ingez. Med.) Een bekend plaatsgenoot jubileert. De heer Jan Smit. Donderdag a.s. zal het feest zijn ten huize van den heer Jan Smit, een onzer plaatsge- nooten, die iederen IJmuidenaar en zeker zij, die met het vereenigingsleven in aanraking komen, welbekend zal zijn. In de wandeling noemenwij hem allen kortweg: Jan en dat zal hij niemand kwalijk nemen, want het is den heer Smit altijd en groot genoegen geweest, zulk een groote populariteit te genieten. Die populariteit dankt hij vnl. aan zijn werk in tal van vereenigingen. Want hij is een trouw ver- eenigmgsman, die overal en altijd propaganda maakt voor de organisaties, die hem in den loop der jaren lief geworden zijn. En die pro paganda voert hij op de genoegelijke, vaak vroolijke wijze, hem eigen. Hoe goed herinnert schrijver dezer regelen zich de amusante en daarbij toch niettemin interessante gesprekken, die wij als jongeren indertijd met den jubilaris voerden, wanneer hij zijn zienswijze over concourswezen en koor zang (want Jan is een volbloed zanger) ont wikkelde. Wij zeiden het reeds: de zangkunst ligt hem na aan het hart en het kan velen tot voor beeld strekken, dat hij den zang steeds be oefende op één enkele vereeniging. Deze, de Chr. gem. zangvereeniging „Looft den Heer" kent hem als haar oudste lid; hij liet zich in 1907 inschrijven en staat dus reeds 30 jaar in haar gelederen. Ook van de Chr. Jongemannen Vereen, is hij dezen zomer 30 jaar lid; bij zijn zilveren jubi leum heeft men hem op hartelijke wijze ge huldigd. Hij is drager van het gouden insigne der Ned. Chr. Geheelonthoudersvereen.. waar hij al 29 jaar lid van is. Reeds jong kwam de heer Smit, die in 1888 te den Helder geboren werd, naar IJmuiden en ging hier op school. Na deze doorloopen te hebben koos hij het schider>»ak en hanteerde de verfkwast als jongmaatje bij de firma Rooker en daarna bij de - firma's van Veld hoven, Nieborg en Sinjewel, alle bekende na men voor IJmuiden. Daar er hier geen ambachtsschool was ging Jan 's avonds na volbrachten arbeid naar de particuliere schildersschool van Willem Nel en behaalde bij de eerste gehouden teekenten- toonsteiling van deze school een eersten prijs. Na zijn eindexamen kwam hij in 1907 in dienst bij de Mij. Hera en bij deze maatschappij jubi leert de heer Smit a.s. Donderdag. Wel is dit een bijzonder jubileum, maar de meeste bekendheid verwierf hij zich toch op ander terrein. Terwille van het verenigings leven zeggen wij daarom: Jan, proficiat! De Oceaan-race. (kapt. Dr. Perlia), Hamburg- (kapt. Adolf Woermann)Arktur (kapt. U. Deutschlander) Senta (kapt. R. Schmidt), Störtebeker (kapt. Marine Baurat A. Oppermann), Das Wappen von Bremen (kapt. G. Mueller), Lumme (kapt. Ant. Engel); in totaal 10 zeiljachten van de roote oceaan-race-klasse. Daarnaast zijn van het kleinere type ge start de Kaspar Ohm (kapt. A. Schneider) en de Windspiel (kapt. Heinz Garbers), terwijl van deze klasse de Fram niet vertrokken is. De Frida, zoo vertelde ons de heer Crone, is een oceaanjacht, dat een enorme opper vlakte zeil voert en welks masten 21 M. lang zijn; het is vergezeld van enkele volgbooten, w.o. de prachtige motorkruiser Bromo. Deze volgbooten hebben de belangrijke taak de tijd- waarnemers te vervoeren; de finish wordt n.l. door de Koninklijke opgenomen. Zondag a.s. starten. De start voor het tweede parcours, dat van IJmuiden naar de Solent (eiland Wight) vindt a.s. Zondag 1. Augustus plaats. Dan vertrekken de Duitsche deelnemers, waarbij zich dan ook de Hollandsche gevoegd zullen hebben, om twaalf uur 's middags van de uiterton voor IJmuiden en racen naar de tweede finish. De race IJmuidenSolent is georganiseerd door de Koninklijke en de deelnemers aan dezen wedstrijd voegen zich dan ter hoogte van Wight bij de Engelsche deelnemers, waar na ze gezamenlijk het derde parcours Solent Fastnets (bij Ierland) zullen zeilen. Dat wordt dan wel het zwaarste traject! Langs Engelands Zuidkust, rond de Lizard en Lands End en dan over de' AtlanticIersche Zee naar de Fastnetrotsen. Onder de Hollandsche deelnemers is ook de beroemde „Zeearend" van den heer C. Bruijn- zeel uit Zaandam. Men kan er op rekenen, zeide de heer Crone dat wij in den dubbelen zin des woords „alle zeilen zullen bijzetten" om te trachten als overwinnaars uit de race te voorschijn te ko men! En nu maar hopen, dat er Zondag een unstige wind waait; dan zal het er om gaan spannen. PERSONALIA. Voor het „Getuigschriff'examen (voor de praktijk van Kerk-orgelspel) uitgaande van de Ned. Organisten Vereeniging slaagde te Amsterdam onze plaatsgenoot, de heer J. J. Huizinga, organist der Ned. Herv. Gemeente (Goede Herder-kerk) te IJmuiden-Oost, leer ling van den heer Jacob Bijster, toonkunste naar te Haarlem. Duitsche jachten op weg naar IJmuiden. Een onderhoud met den heer Crone. De Oceaanrace voor de groote zee-zeiljach ten, waarvan voor het eerste parcours de finish en voor het tweede gedeelte de start te IJmuiden zijn, is reeds aangevangen. De voorzitter der Kon. Ned. Zeil- en Roei- vereeniging, de heer H. Gottfr. Th. Crone, voorzitter van de Amsterdamsche Kamer van Koophandel, arriveerde Dinsdagavond 9 uur met zijn oceaanjacht „Frida" in de Haring haven. We hadden aan boord een onderhoud met hem, waaruit de volgende interessante ge gevens te distilleeren zijn: De race is in drie gedeelten verdeeld. Het eerste parcours Is HelgolandIJmuiden, waarvan de start Dinsdagmiddag 12 uur plaatsgevonden heeft. We kannen dus in den loop van den Woensdagmiddag de deelnemers, 9 groote Duitsche Oceaan-jachten, verwach ten. Het zal er natuurlijk van afhangen hoe de toestand van den wind en de zee is, hoe laat de zeilers deze haven zullen binnenloopen. Daar is momenteel nog niets bepaalds van te zeggen; De Deelnemers. De negen Duitsche deelnemers zijn de jach ten Astra (kap. Freiherr von Lepel), Ettsi (kapt. Regierungsrat Wölffling), Peter von Danzig (kant. C. Thiel), Roland von Bremen RAADSVERGADERING De gemeenteraad kwam Dinsdagavond in openbare vergadering bijeen. Afwezig de heer Van der Veer. Allereerst werden belastingzaken behan deld en het kohier II der hondenbelasting voor dit jaar vastgesteld. Het Tinholthuis. Aan de orde wordt gesteld de bespreking over de vraag, of van de toegangsgelden voor het Tinholthuis te Santpoort al dan niet belasting dient te worden betaald. De heer Vermeulen (A.-R.). dankt B. en w. voor het bieden van deze gelegenheid. Spr. zegt deze tentoonstelling te hebben be zocht, samengebracht door het oud-school hoofd Tinholt te Bloemendaal, dingen van natuurlijke historie enz., waaruit men proeft den paedagoog. Spr. vindt het absurd, dat men hier voor vermakelijkheidsbelasting moet betalen, omdat hierbij geen winstbejag voorzit en het in 't belang is van het vreem delingenverkeer. Spr. vraagt B. en w. het bezoek aan deze tentoonstelling vrij van be lasting te maken. De heer Bosman (V.-D.) zegt te mee- nen, dat de gemeente deze verzameling tot zich had moeten trekken, omdat de bezichti ging daarvan uit onderwijsoogpunt van groot belang is. Spr. ziet in deze tentoonstelling veel meer een museum. De heer Ten Broeke (C.-H.), acht de tentoonstelling ook van groot nut, maar deze is ondergebracht door iemand, die er een broodje van maakt. Mr. Tonino (R.-K.)zegt dat volgens het contract winstbejag niet voorzit, daar elk jaar f 200 besteed moet worden voor uitbrei ding. Verder wordt bedoeld de Ruïne van Br ederode aantrekkelijk te maken, wat spr. ook in 't belang van de gemeente acht. De heer Heeremans (R.-K.) acht wat hier tentoongesteld wordt, een mooi stuk cultureel werk. De heer Mets (Neutr. Partij), zegt dat Winkler Prins in een tentoonstelling weer wat anders ziet dan Van Dale. Spr. vraagt B. en W. het Tinholthuis als een museum te beschouwen. De heer Roelse (S.D.), acht het tentoon gestelde ook van groot belang, doch meent dat formeel B. en W. gelijk hebben en het moeilijk zal zijn anders te beslissen. De heer Sluiters (C.H.), zegt dat onze gemeente trots op dit museum moeten zijn. Men kan alles wel een tentoonstelling noe men. tot een raadsvergadering toe. Wethouder Nijssen (R.-K.) zegt dat B. en W. ook overtuigd zijn van het nut dezer expositie. Maar men kan het bijeen gebrach te niet anders noemen dan tentoonstelling. Iets anders is dat B. en W. vrijstelling kun nen verleenen en in verband met wat Mr. Tonino meedeelde, is spr. gaarne bereid de zaak nog eens te bezien. De heer Vermeulen (A.-R.) vraagt dit dan te doen op korten termijn, omdat de va- vantles begonnen zijn. De heer Homburg (A.-R.) vraagt meer inlichtingen omtrent steun aan zelfstandi gen. Wethouder Visser (S.DAP.)zegt dat in de betrokken commissie te willen bespreken, maar de dingen omtrent de personen kan spr. niet wereldkundig maken Wijziging gemeente- begrooting. Ingevolge den wensch van Gedeputeerde Staten stellen B. en w. een aantal wijzigin gen voor in de begrooting der gemeente en van verschillende bedrijven voor 1937. De heer Homburg (A.-R.) zegt dat de leden der financieele commissie gaarne een betere indeeling der stof hadden, of inzage der betrokken stukken. Het voorstel wordt goedgekeurd. Wijziging verordening ont- smettingsdienst en geneeskun dige dienst. Gedep. Staten verzoeken in deze verorde ningen enkele administratieve wijzigingen aan te brengen. Goedgekeurd Wijziging Schoolgeld ver ordening In verband met een wensch van den mi nister van binnenlandsche zaken stellen B. en W. voor het tarief te wijzigen. Mr. v. d. Flier (s.d.a.p.), vroeg of de mi nister ook motieven heeft opgegeven. Wethouder N ij s s e n (R.K.) zegt dat deze zaak in onderling overleg is geschied. Goedgekeurd. Bezoldiging van de ambtenaren. Naar aanleiding van de wensch der re geering stellen B. en W. voor de beloonini voor het secretariaat van commissiën en voor het maken der notulen van de raadsvergade ringen te schrappen. De heer ten Broeke (CjH.), betreurt, dat enkele ambtenaren hierdoor getroffen worden. Spr. vraagt te willen bezien of deze niet veel overwerk moeten verrichten. Wethouder Visser (s.d.a.p.) zegt dat on der de oogen te willen zien. Het voorstel wordt goedgekeurd. Aangaan van grondruilingen, De voorstellen betreffende grondruilingen tot verbetering van de Iepenstraat en van den Wijk aan Zeeërweg te IJmuiden worden goedgekeurd. Aankoop en overname van grond. B. en W. stellen voor van F. J. Kochx te Beverwijk en W. F. J. Meyer te Velsen om niet over te nemen 1585 M2 grond en aan te koopen 1551 M2. bouwterrein aan Velseroord- straat en Heidestraat te IJmuiden voor f 4 per M2. en om dit bouwterrein onder te brengen in het Grondbedrijf. Verder om van J. B. Klauwers te Sant poort over te nemen 171 M2 grond bij den Bloemendaalschenstraatweg aldaar, ten be hoeve van den bouw van een riool-water- pomp-station. Goedgekeurd. Bepaling scheidingslijn. Het voorstel van B. en W„ om de scheidings lijn van het bouwterrein aan de Wulverder- laan te Santpoort, dat onlangs aan de Vereeni ging „Dochters van O. L. Vrouw van het H. Hart" te Waalwijk werd verkocht, te bepalen op 6 M. achter den Z. W. gevel van de te bouwen speelzaal, werd zonder hoof dellij ke stemming aangenomen. Benoemingen. Wegens het bedanken van mevrouw F. Bar biersSeelemeyer als raadslid worden be noemd; tot lid der commissie voor onderwijs zaken mr. A. v. d. Flier.; tot lid der commissie voor de parken en plantsoenen de heer J. v. d. Kerkhoff; tot lid der reclamecommissie inzake vergun ningsrecht mr. A. v. d. Flier; tot lid der commissie van toezicht op de Visscherijschool, wegens het overlijden van den heer B. G. Schuitenmaker, wordt benoemd de heer J. H. Th. Eerman te IJmuiden. Aan de agenda worden de volgende punten toegevoegd. Aanbieding van de gemeente-rekening over 1936. Die van de gemeente sluit met de vol gende cijfers: uitgaven f3.960.336, inkomsten f3.847.429, nadeelig saldo f 112.916. Buitengewoon: inkomsten f 1.262.044, uit gaven f 1.098.828, batig slot f 163.215. Betreffende het nadeelig saldo op den ge wonen dienst merken B. en W. op, dat de ge meente over 1936, volgens een door B. en W. gemaakte berekening, nog te vorderen heeft van het Rijk wegens extra-'bijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds en wegens bijdrage in de kosten van ontwikkeling en ontspanning van wex-kloozen enz. rond f 78.000, zoodat het werkelijk tekort over 1936 bedraagt rond f35.000. Verder worden aangeboden de rekeningen der bedrijven enz. Deze rekeningen worden in handen gesteld der financieele commissie en van den verifica teur der gemeente-financien. Aanneming van erfdienstbaarheden. Aangenomen wordt het voorstel tot aanne ming van erfdienstbaarheden van de erfge namen van wijlen Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden te Overveen, Jhr. G. S. Boreel te Beverwijk en Jhr. P. J. Boreel te Ubbergen. Ingekomen stukken. De heer S ta r k (S.D.A.P.) zegt dat bij de goedgekeurde raadsbesluiten is het besluit in zake het contract voor gaslevering met het Staatsvïsschershavenbedrijf. Ged. Staten ach ten den termijn van 30 jaar ook lang, wat spr. verheugt. Spr. vraagt wanneer zich de moge lijkheid voordoet dezen termijn te veranderen. Bij het adres van P. W. Bakker te IJmuiden inzake den toestand van voetpaden vraagt de heer Roelse (S.D.A.P.), om voetpaden in landelijke gedeelten niet met tegels te behar- den. Bij het adres van ouders van kinderen van school F. te Santpoort om verbetering voor de speelplaats zegt Mr. v. d. Flier zich te ver bazen, dat hier geen geld voor is. Spr. dat er altijd wel een weg is om aan geld te komen. Spr. vraagt die bij de begrooting uit te trekken. Er zijn hier veel te veel tegels in de wegen en misschien zijn er genoeg tegels om die naar de speelplaats te doen verhuizen. Dr. de Groot (Lib.), acht den toestand bij deze speelplaats onhoudbaar en dient een voorstel in. waarin B. en W. uitgenoodigd wor den aan dezen levensgevaarlijken toestand een einde te maken. De heer Homburg, A.R. zegt, dat er ook nog bijzondere scholen zonder speelplaats zijn. De heer Sluiters (C.H.), acht den toe stand ook onhoudbaar. Spr. zegt dat er ouders zijn, die zich over dezen toestand scha men en hun kinderen naar Bloemendaal zen den. Spr. vraagt waarom het nu zoover moet komen. De voorzitter vond de speelplaats vrien delijk en lommerijk, zoodat deze niet betegeld moet worden.Spr. heeft de zaak met den direc teur van openbare werken besproken en er zal voorloopig nieuw zand op gebracht wor den. Inzake een adres van J. Faase J. Bzn. te Haarlem, betreffende weigering van een bouw vergunning te Santpoort, zegt de heer Luik- ma n (S.D.A.P.), dat het hem bevreemdt, dat adressant nu toch met de verbouwing bezig De heer Heeremans (R.K.)zegt. dat dit huis niet is afgebrand, maar dat er een bin nenbrandje is geweest en het huis gemak kelijk bewoonbaar is te maken. De heer VanHeyst (Neutr. P.) zegt, dat het huis best hersteld kan worden en protes teert er tegen, dat deze zaken op dergelijke wijze door B. en W. behandeld worden. Wat B. en W. willen geschiedt en de raad wordt uit geschakeld. De heer Vermeulen (A.R.,) zegt, dat de raad in deze zaak niet bevoegd is en dan moet hij er afblijven. De heer Bosman (V.D.) zegt, dat als er binnenbrand geweest is, het herstelling van een huis betreft en dan is er geen bouwver gunning noodig. Wethouder Dunnebier (C.H.) zegt, dat B. en W. geen vergunning hebben gegeven. Er is nu proces-verbaal opgemaakt en deze zaak is nu in behandeling. De heer Bosman (V.D.)vraagt dat B. en W. deze zaak nog eens onderzoeken, wat de heer Van H e y s t onderstreept. De heer Heeremans (R.K.) zegt dat deze zaak niet zoo onschuldig is als de wethouder zegt. Er is een bijzonder tintje aan en voor spr. wordt het een eerezaak. Maar als spr. meer zegt, zou hij ook nog wel eens bij den kan tonrechter kunnen komen. Betreffende het adres van den Ned. Bond van personeel in overheidsdienst met verzoek on wijziging van art. 34 van 't ambtenaren reglement, regelende de belooning voor over uren, vraagt de heer Luikman (S.D.A.P.), of de overuren op feestdagen met 100 pet. beloond worden. De wethouder, dé heer Vis ser, antwoordt bevestigend. De heer Luikman zegt, dat de raadsle den vroeger gedacht hebben van 100 pet. bo ven het loon. Betreffende het verslag der Streekplan commissie vraagt de heer Van Heyst (Neutr. P.), wat de ambtenaren dezer com missie doen. De voorzitter: Zeer veel teekenwerk. Rondvraag. De heer Homburg (a.r.) vraagt verbete ring van het verkeer op den hoek van J. P. Coenstraat, Houtmanstraat en Tasmanstraat. Verder waarom de winkeliers in kleeding uitgesloten zijn van de levering voor den B- steun. Wethouder Visser (S.D.A.P.) zegt dat de levering is opgedragen aan een middenstan der uit de gemeente. Mr. v. d. Flier (S.D.A.P.) vraagt verbete ring van verschillende hoeken van straten. Wethouder Dunnebier (C.H.) zegt dat door verruiming van bochten het verkeer nog gevaarlijker kan worden. De heer Warmenhoven (Comm. p.) vraagt hoe het staat met het onderzoek in zake het duurder worden van levensmiddelen, zulks in verband met de steunverleening. Wethouder Visser zegt deze zaak in B. en W. te zullen bespreken. De heer Heeremans (R.K.) vraagt of de arbeiders bij de rioleringswerken wel ge noeg verdienen. Spr. zegt gehoord te hebben, dat er een soort paniekstemming bij deze menschen heerscht. Zij weten nooit vooruit, wat er in hun loonzakje zal zitten. Spr. vraagt of dat niet anders worden kan. Te Santpoort verdienden arbeiders in 4 dagen 8.80, waar van belasting enz. werd afgehouden, zoodat er menschen met 35 cent naar huis gingen. Spr. zegt dat wanneer hij geweten had, hoe de bezoldiging zou zijn, hij zijn stem daar niet aan zou hebben gegeven. Wethouder Visser (S.D.A.P.) zegt dat B. en W. deze zaak al vaak hebben besproken. Maar 't is vroeger erger geweest met de loo- nen dan thans. Spr. wil de loonlijsten wel voorleggen. B. en W. doen er alles aan wat zij kunnen. De heer Mets (Neutr. p.) vraagt waarom ten behoeve van de Marine de brandweer gra tis diensten heeft verleend. De voorzitter zegt dat hier voor geen retributie bestaat. Als er een oorlogsbodem in de haven ligt, wordt hulp verleend. De heer Vermeulen (A.R.) zegt dat volgens een courantenbericht de Vereen, van Vrijz. Hervormden een ander gebouw gaat betrekken, omdat het vacantie-kindertehuis verdwijnen moet wegens den bouw van het politiebureau. Spr. vraagt of dit al vast staat. De voorzitter antwoordt ontkennend. De heer Vermeulen vraagt of B. en W. de ontruiming dan hebben aangezegd. De voorzitter zegt dat aan het bestuur gezegd is. dat het kan gebeuren, dat het ge bouw ontruimd moet worden. De heer Vermeulen meent dat de op zegging aan den raad is. De v o o r z i tter zegt dat dit dan door den raxcl zal gebeuren. Dr. De Groot (Lib.) zegt een vraag te willen stellen in verband met de openlucht uitvoeringen in Velserbeek. De voorzitter zegt dat het thans het moment niet is. om daarover mededeelingen te doen, maar wil dr. De Groot wel persoonlijk inlichten. Daarna wordt de vergadering gesloten,

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1