De Vierdaagsche Afstandsmarschen De Vierdaagsclie. BEVERWIJK Sic transit... WIJK AAN ZEE CASTRICUM SANTPOORT Dinsdag zijn te Nijmegen de jaarlijksche Vierdaagsche Afstandsmarschen weer aange vangen na den gebruikelijken feestelijken vooravond met veel muziek, vlaggenparade en een geweldige menschenmenigte op het Keizer Karei Plein. Natuurlijk is het aantal deelne mers alweer grooter dan vorige jaren: vijfen veertighonderd waren er ditmaal ingeschre ven. Behalve militaire- en politie-detachemen- ten nemen er duizenden burgers aan deel, voor het meerendeel behoorend tot de steeds in aantal toenemende wandelclubs. En de bui- tenlandsche groepen, ditmaal afkomstig uit zes landen Denemarken, Duitschland, Enge land, Frankrijk, Oostenrijk en Zwitserland getuigen van de belangstelling en geestdrift die ook buiten onze grenzen voor de wandel sport bestaat. Men onderneemt er reizen voor om in onzen Vierdaagsche mee te kunnen kuieren. Toch is het geen wedstrijd en er wor den geen buitengewone athletische prestaties voor vereischt. Wel een gezond lichaam en een flinke voorbereiding, want het valt niet mee gedurende vier achtereenvolgende dagen tel kens zoovele tientallen kilometers binnen den gestelden tijd af te wandelen. Het leven heeft vele aspecten en de sport heeft ze dus ook. Er zijn zeker veel sportsmen die geenerlei belangstelling hebben voor ge beurtenissen waarbij geen kampioenschappen, geen records, zelfs geen „eerste plaats" op het spel staan. Maar er ziin er duizenden anderen die deze prikkels niet noodig hebben om zich stevige voorbereiding en inspanning te ge troosten terwille van hün sport. Men vindt hen niet alleen onder de wandelaars. De vaardig- heidsproeven van den N. B. L. O. zetten hen ook op velerlei ander sportgebied in actie. En wellicht zijn zij de gelukkigsten onder de sportsmen. De sfeer waarin geen topprestaties nagestreefd worden is niet geladen met na ijver, persoonlijke reclamezucht, protesten, heldencultus en opgeblazen gedoe over „na tionale eer". Het is een rustiger en blij der sfeer, waarin men elkander en eikaars pres taties beter weet te waardeeren dan in die andere, die als middel voor „internationale verbroedering" al zoo vaak heeft teleurgesteld. Maar vermoedelijk zullen de verschillende soorten van sportbeoefening wel altijd naast elkaar blijven voortbestaan. De menschen zijn niet hetzelfde, ook niet in hun sportief stre ven en er is een derde groep aan te wijzen die eveneens voor lange afstands-prestaties voelt en ze volbrengt ook, maar dat liever voor eigen rekening doet en heelemaal geen be hoefte aan medestrijders, organisaties, mu ziek en vlaggenparades en zoo heeft. Overigens herinneren het stijgende succes van de Vierdaagsche en van de vele andere afstandsmarschen, door wandelclubs georga niseerd, er ons aan dat een kwade voorspel ling in de laatste jaren is gelogenstraft. Die voorspelling hield in, dat de geweldige uitbrei ding van mechanische verkeersmiddelen den mensch tenslotte het loopen geheel zou af- leeren. Sommige profeten zagen al een tijd naderen waarin de mensch heelemaal niet meer zou kunnen loopen. Dit soort krasse uit spraken wordt altijd gelogenstraft omdat het voortvloeit uit te eenzijdige redeneering, de andere verschijnselen van een nieuwen tijd onopgemerkt laat en bovendien de wet van actie en reactie vergeet. •De zegetocht van den motor heeft niet al- i leen tot een „opleving in het wandelen" maar ook tot de herleving van de paardensport geleid, die zeker nog nimmer op zoo groote schaal is beoefend als in den laatsten tijd. Het motorische vervoermiddel heeft niet al leen het nadeel, dat men er te dik en te lui door wordt, het is ook juist door zijn technische volmaaktheid al te betrouw baar geworden. Het mist de gril van het onverwachte geheel. En als gevolg vindt het paard, nog immer be hept met een eigen karakter en een vaak grillig humeur, nieuwen aanhang in duizenden. En het neemt óók deel in afstandsritten. De Vierdaagsche der wandelaars heeft het Dinsdag prachtig met het weer getroffen, maar heden minder. Intusschen: mogen allen „het halen"! Tien jaren gas van Hoogovens. Na 1927 belangrijke winsten. R. P. EEN WEDSTRIJD OP WITVISCH. Op Zondag 1 Augustus zal de Hengelaars- vereeniging ,,'t Karpertje" een onderlingen wedstrijd op witvisch houden. Het terrein van den strijd is het vischwater te Aker sloot. De hengelaars vertrekken reeds Zondag morgen te vier uur vanaf het clublokaal café „De Vriendschap" te Akersloot. De prijzen bestaan uit rookartikelen, ter wijl verscheidene leden extra prijzen beschik baar stelden. In het jaarverslag over 1936 van de ge meentelijke lichtbedrijven werd ten aanzien van het gasbedrijf opgemerkt, dat het op 2 December 1936 juist 10 jaren geleden was, dat het gas-productiebedrïjf van Beverwijk werd stilgelegd en het voor de distributie benoo- digde gas werd betrokken van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden. Het daartoe strekkende besluit van den ge meenteraad heeft voor de gemeente en voor de gasverbruikers in het algemeen zeer be langrijke voordeelen opgeleverd. Zoo heeft men in het verslag kunnen lezen, dat voor 1927 nimmer eenige noemenswaardige winst aan de gemeente kon worden uitgekeerd, ter wijl de afschrijvingen te laag en de gasprijzen aan den hoogen kant waren. Aan het afsluiten van het contract met Hoogovens zijn langdurige onderhandelingen vooraf gegaan en aan strijd heeft het in die dagen ook in den B everwij kschen gemeente raad niet ontbroken. De burgerij had slechts belang bij een be tere gasvoorziening, die vooral in de tweede helft van 1925 zeer veel te wenschen had over gelaten. De toestand was zelfs op een gegeven moment zoo critiek, dat de distributie bijna gestaakt moest worden en bijzondere deskun dige hulp werd ingeroepen, om het bedrijf zoo goed en zoo kwaad als het ging aan den gang te houden. Wat dit betreft kon het voor de ingezetenen niet slechter, maar wel beter worden en naar dit laatste werd verlangend uitgezien. Met Hoogovens, waarvan de gemeente Vel- sen reeds eenige jaren gas betrok, werden onderhandelingen aangeknoopt over de gas- leverantie aan Beverwijk. Een concept-over eenkomst werd opgemaakt en dat was een bron voor studie. De Raad wenschte zich in de eerste plaats door een deskundige van voorlichting te la ten dienen. Op 21 December 1925 benoemde de inmiddels gevormde commissie daarvoor de heer Ir. J. P. Vader, directeur van de Gemeen telijke Lichtbedrijven te Zaandam. Deze bracht op 16 Februari een uitvoerig rapport uit, waaruit o.a. bleek, dat een even- tueele aansluiting bij Ho. jovens op de basis van de door B. en W. overgelegde concept overeenkomst niet mogelijk was, meer speci aal als gevolg van het door Hoogovens ge maakte voorbehoud, dat de overeenkomst te allen tijde kon worden opgezegd bij het stop zetten van het kooksovenbedrijf. Èen derge lijk voorbehoud kon, naar de meening van de Commissie van voorlichting inzake het be trekken van gas van Hoogovens, niet worden geaccepteerd, omdat daardoor de mogelijk heid zóu kunnen bestaan, dat de fabrieksbe- zittingen nog niet geheel zouden zijn afge schreven, indien bijvoorbeeld na 5 jaar de kooksovens door welke oorzaak dan ook, wer den stopgezet. De daarover met de directie van Hoogovens gevoerde besprekingen leidden tot gunstig re sultaat. O.a. werd de contractsduur met 5 ja ren verlengd en in plaats van op 10 jaar op 15 jaar bepaald of indien Beverwijk dit wenschte zelfs öp 20 jaren. Hoogovens zou het gas leveren de eerste één millioen kub. M. tegen 3" ct. per kub. M„ het meedere tegen 2 ct. per kub. M. bij een kolen- prijs van f 12.— per ton. Het financieele voordeel voor de gemeente werd aldus becijferd: voor de eerste 11 jaren een bedrag van ten minste f7500.per jaar na aftrek van f 8500. aan wachtgeld en f 12000.aan af schrijving op de fabrieksbezittingeir; voor de volgende 4 jaren een bedrag van tenminste f 16000.per jaar, na aftrek van f 12000.op fabrieksbezittingen. De winstcijfers hebben deze schatting verre overtroffen. Na het tiende jaar van gaslevering door Hoogovens werd afgeschreven f48.777.11, ter wijl aan winst aan de gemeente kon worden uitgekeerd een berdag van f23.583.68. De feiten hebben in deze eerste tien jaren de raadsleden, die destijds aansluiting bij Hoogovens krachtig bepleitten, volkomen in het gelijk gesteld. Het betrekken van kooksovengas heeft te vens tot gevolg gehad, dat de aangrenzende gemeenten alsmede de gemeenten Uitgeest en Limmen van gas konden worden voorzien, zoo dat ook de inwoners van die gemeenten van de aan het gebruik van gas verbonden voor deelen en gemakken, kunnen profiteeren. UITSLAGEN VAN POSTDUIVEN- WEDVLUCHTEN. De postduivenvereniging „De Reisduif" heeft deelgenomen aan een wedvlucht van St. Cathelijne Waver over een afstand van 166 K.M. De uitslag van dezen wedvlucht is als volgt: M. van 't Hof 1 4 18, Gebr. van Roon 2 5 8 32 39, D. Philippi 3 20, A. Weeda 6 40 47, C. Westrate 7 14 38, J. van der .Heuvel 9, J. de Vries 10 24 43, W. A. Schouten 11 31 33, A. de Kraker 12 25 49, P. Luit 13 50, A. Kat 15 17 22 41, G. van der Winden 16 35 44, P. van dei- Hout 19, M. Koorn 21, J. Schipper 23 26 46, H. Claus 27 28 37, P. van Dessel 29 48, A. de Prijeker 30 34; J. Dingerdis 36 42, J. Exalto 46. De snelste duif vloog 1145.14 meter per minuut. De Postduivenvereeniging „De Stormvogel" nam eveneens deel aan den wedvlucht van St. Cathelyne Waver. De uitslag is als volgt: W. Smit 1 2 12 16 18; A. van der Wel 3, J. Timmer 4 5 25, A. Koster 6, L. de Vries 7 17 21 30, L. Kneppers 8 10 29, J. Hoefakker 9, C. Kochx 11. A. van Lint 13 23 24 28, F. Braun 14 15 19 22 26 27, C. Dek ker 20. Beide verenigingen zullen a.s. Zondag deel nemen aan den wedvlucht van Vilvoorde over een afstand van 173 K.M. (Het stoomjacht Hirondelle, dat in 1911 voor 5 millioen gulden voor den vorst van Monaco is gebouwd en ook eenigen tijd door Keizer Wilhelm II is gebruikt, zal voort aan in Amerika als bananenboot varen.) Het jacht, dat eens een keizer droeg, Als deze zich wat wou verstrooien, Dat alle anare jachten sloeg In omvang, luxe en het mooie; Dat door een vorst eens was besteld, Opdat hij er, naar zijn believen. En naar zijn groot fortuin in geld, De oceaan mee kon doorklieven; Dat slechts voor tijdverdrijf eens dreef En slechts in welvaart had te varen, Dat opgepoetst in weelde bleef. Gedurende een reeks van jaren; Het jacht, dat eenmaal in zijn soort Een wezen was van hooger orde, Met sfeer van macht en roem aan boord, Is een bananenboot geworden. Het zoekt op Am'rikaansche zee Thans nieuw emplooi en nieuwe wegen, Een maatschappij heeft kortgelêe Het jacht „in vruchtgebruik" verkregen. Het luxepaard werd karrepaard, Zijn naam wordt nauw in de historie, Als oude schittering bewaard, Zoo gaat Ijet vaak met 's werelds glorie. Het kostte eenmaal vijf millioen En diende enkel het genoegen Nu moet het zwaren arbeid doen, Maar 't mag toch nog „vruchtdragend" zwoegen. P. GASUS. Een onbloedig drama in den polder. Man bedreigt zijn vrouw. In den rustigen polder heeft zich Dinsdag avond een gebeurtenis afgespeeld, die de ge moederen danig in beroering heeft gebracht. Een aldaar wonende arbeider kwam in be schonken toestand thuis en toen hij eenmaal de veilige haven was binnen gestevend, was hij daarmede niet tevreden, althans het duur de niet lang of de angstkreten van een vrouw klonken door het stille polderland. Er kwamen omwonenden opdagen en toen zij ontdekten, dat de beschonkene zijn vrouw met een mes nazette, werd ijlings de politie telefonisch waarschuwd. Nog voor haar komst was de vrouw het huis ontvlucht, maar zij bleef ook toen nog aan hevige angst ten prooi, want zij had haar kind in de woning moeten achter laten. Toen de politie arriveerde heerschte in het huis volkomen rust. De politiemannen troffen den woesteling in bed aan, waar hij naast het kind zijn roes uitsliep. Het kind werd spoedig aan de hoede van de moeder toevertrouwd. Voor alle zekerheid werden de zakken van den man even nage zocht. De agent diepte daaruit een groot mes en een zoogenaamde broodzaag op. De mes sen werden door de politie' meegenomen. De dronkaard werd verder maar met rust ge laten. Hij kon geen kwaad meer doen en trou wens, hij was van al die bedrijvigheid om hem heen niet eens wakker geworden. De vrouw en haar kind hebben den nacht bij familieleden doorgebracht. GESLAAGD VOOR HET M.U.L.O.-DIPLOMA. Voor het M.U.L.O.-diploma slaagden Dina Deiman en Joop Slielter, leerlingen van de openbare school voor U.L.O., alhier. LEDENVERGADERING VAN DEN A.N.G.O.B. Op Donderdag 29 Juli zal de plaatselijke af- deeling van den A.N.G.O.B. een vergadering houden. De agenda vermeldt o.m.: verslag van de Algemeene Vergadering, actie tegen de bier reclame en het oprichten van een spaarkas voor een uitstapje. PERSONALIA. Geslaagd voor het Esperanto-examen A: de dames C. E. Burger en T. Tromp en de heeren L. E. A. van Eyk, W. Kaay, P. H. Niester en H J. Pennekamp. LEERLINGEN VAN DE O.L. SCHOOL OP STAP, Dinsdag maakten de leerlingen der Open bare Lagere School haar jaarlijksche uit stapje. Per autobus ging het gezamenlijk langs de Oude, doch niet minder mooie, weg via De Zilk en Katwijk Binnen naar den Haag, waar de leerlingen der laagste klassen den Dieren tuin bezochten, terwijl de hoogste klassen in het Mauritshuis de schilderstukken van de Oude Meesters bekeken. Vervolgens ging het naar het Noordeinde, waar het Koninklijk Paleis bezichtigd werd. Na ook nog de wachtkamer der Ned. Reisver- eeniging geheel in Tyroler stijl ingericht te hebben bekeken, werd de rest van den dag in speeltuinen doorgebracht terwijl ook nog een wandeling werd gemaakt over de Pier te Scheveningen. In opgewekte stemming en hoogst voldaan over den prettigen dag werden de kinderen door het muziekgezelschap Arion ingehaald. DE BOUW VAN DE BIOSCOOP. De bouw van de Cinema Corso is thans zoo ver gevorderd, dat het dak kon worden ge plaatst. Het is aan geen twijfel onderhevig of de ingezetenen zullen in het a.s. seizoen in hun eigen woonplaats van de nieuwste films kunnen genieten. ONZE WIELRENNERS. Onze plaatsgenooten G. Lute en Luc. Schmidt Jr. zullen Zondag starten in een koppel wedstrijd op de Zaansche wielerbaan te Assendelft. EEN WEDSTRIJD VAN TWEE COMBI NATIES. Dinsdagavond speelde een combinatie van C.S.V. tegen een Alkmaar-combinatie een vriendschappelijken wedstrijd. Toen de rust inging hadden de gasten met 1—0 de leiding. In de tweede helft slaagde C.S.V. er in gelijk te maken. De vreugde was echter van kor ten duur, want spoedig had Alkmaar opnieuw de leiding genomen. C.S.V. gaf zich niet gewonnen. Weldra de stand wederom gelijk. De thuisclub kwam nu in de meerderheid en wist dat in drie doelpunten uit te drukken. Met 52 kwam het einde van dezen prettigen en onder goede leiding gespeelden wedstrijd. De doelpunten voor C.S.V. werden gemaakt door Bakker 2, De Haan 2 en Castricum 1 WOENSDAG 28 JUIÏÏ 1937 INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKE LING. De afdeeling Santpoort-Bloemendaal van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling organi seert in September een excursie naar het Frans Hals-museum. In verband daarmee wekt het de leden op de lezing over de werken van Frans Hals bij te wonen, welke Vrijdag a.s. in t ge bouw „Caecilia" te Haarlem gehouden wordt. LAWNTENNIS. OM DEN DAVIS CUP. Ver. Staten winnen met 41 van Engeland. Uit Londen: Door een 62, 64, 6—2-over- winning van Parker op Hare en een 86. 36, 6—4, 6—3-zege van Budge op Austin zijn de Amerikanen er in geslaagd, den Daviscup te heroveren. In totaal hebben de Vereenigede Staten elf maal den Daviscup gewonnen, Engeland ne gen maal, Australië en Frankrijk elk zes maal. DE HARDDRAVERIJ. Zooals we reeds meldden, wordt op 5 Augus tus de jaarlijksche harddraverij gehouden, Aan deze draverij is het kortebaan-kampioen- schap van Noord-Holland verbonden. De maxi mum afstand bedraagt 325 M. Als prijzen wor den uitgeloofd bedragen van f 400, f 200, f 75 en f 50, benevens verschillende kunstvoorwer pen. Den 4den Augustus vindt de traditioneele ringrijderij plaats, 's morgens op het losse paard, des middags met paard en tilbury. Van 4 tot en met 7 Augustus zullen voorts tal van kermis-vermakelijkheden hier opge steld worden. SCHAKEN. DE VIERKAMP IN DUITSCHLAND. De laatste ronde. Uit Garmisch PartenkirchenDinsdagmid dag is de laatste ronde van den internationa len schaakvierkamp begonnen. Dr. Euwe, die met zwart tegen Dr. Aljechin speelt, moest deze partij in een zeer gecompliceerde stel ling afbreken. Ook de partij tusschen Bogolju- bow en Saemisch moest in een gelijken stand worden afgebroken. De stand is thans: 1. Dr. Euwe ZVz punt, plus 1 afgebroken partij. 2. Bogoljubow 2Vz punt, plus 1 afgebroken partij. 3. Dr. Aljechin, 2 punten plus twee afge broken partijen. 4. Saemisch 1 punt plus twee afgebroken partijen. De beslissing zal heden vallen, want de drie resteerende hangpartijen zullen worden uit gespeeld. De partij Saemisch—Aljechin uit de vijfde ronde staat in een practisch gewonnen stelling voor Aljechin. WANDELSPORT De eerste dag een succes. NIJMEGEN. 27 Juli (A.N.P.1 In den vroe gen ochtend lag er een dichte nevel over stad en omgeving, Maar de hemel werd licht en kapitein Scholte, die de controle uitoefende op de militaire deelnemende, groepen, keek te vier uur naar boven en zei; „Het wordt goed marschweer". Hij had gelijk; het werd een goede dag voor de 4293 deelnemers, die te vijf uur op marsch gingen. In totaal bleken er voor de marschen 4511 burgers en militairen ingeschreven te zijn. Door verschillende omstandigheden waren er 210 verhinderd aan de marschen deel te ne me, zoodat er Dinsdagochtend 4301 deelne mers aan den start zouden kunnen verschij nen. Maar er bleven nóg acht thuis, dus be gonnen er 4293 den eersten wandeldag met goeden moed. De marschroute was niet ge makkelijk; die ging over het geaccidenteerde terrein van Berg en Dal, Groesbeek, over den St. Maartensberg naar den Piasmolen, een heerlijk stukje natuur, dat nochtans de moei lijkheden bood van enkele smalle, mulle we gen op den heuvelrand. Allen kwamen echter in den besten welstand aan den z.g. Molenhoek tusschen Malden en Mook aan. Hier werden zij begroet door het N. B. L. O.-bestuur. Het was een enthousiaste ontvangst, welke de talrijke belangstellenden ook hier den wandelaars bereidden. Van den Molenhoek naar den Roode Kruis- dienst, die vrijwel op nonactief bleef, ging het in vlot tempo over Overasselt en St. Anna naar Nijmegen, waar langs den weg de tradi tioneele groote belangstelling getoond werd. Men mag over den eersten dag tevreden zijn. Het weer werd in den namiddag zelfs prach tig; het zonnetje brandde niet, maar gaf aan het landschap den gezelligen zomerschen aan blik, die den natuurliefhebber opgewekt stemt. De buitenlanders hebben zich goed gehou den; vooral de Denen, de Oostenrijkers en Zwitsers, die meer individueel ingesteld wa ren, omdat hun groepje zoo klein was, hebben een uitstekenden indruk gemaakt. De Franschen toonden een beteren stijl, dan het vorig jaar; de Engelschen marcheerden correct als altijd. Naar wij vernamen heeft de eerste dag ook weinig uitvallers geeischt. Volgens de offici- eele opgave bedroeg het aantal uitvallers in totaal zestien, waaronder zes dames. Heden zouden dus 4277 wandelaars met goe den moed aan den tweeden dag beginnen. DE PRESTATIES VAN „JAN PASSTOORS". Zooals onze lezers weten nemen ook eenige mannelijke en vrouwelijke leden van de Haar- lemsche Wandelsportvereeniging „Jan Pas- stoors" aan de Vierdaagsche afstandsmarschen deel. Dit kranige clubje heeft uitstekend ge- loopen. Het had geen enkelen uitvaller, hoe wel het parcours, dat weliswaar heel mooi was, toch heel zwaar bleek te zijn, want een groot gedeelte van de route ging langs grint- en teerwegen. VOETBAL. DE COMPETITIE-INDEELING IN HET WESTEN. In Afdeeling II zijn de tweede klassen als volgt samengesteld: Tweede klasse A.: H.V.V.. Quick, B.E.C., U.V.S., Hoek van Holland, De Hollandiaan, V.D.L., Neptunus, D.C.L. en Emma. Tweede klasse B.: Hercules, Vriendenschaar, U.V.V., Overmaas, Gouda, Sliedrecht, O.D.S., Unitas, Alphen en S.V.V. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN 1938. Uit Parijs: Dezer dagen is het organisatie comité voor de wereldkampioenschappen voet bal te Parijs bijeengekomen. Aanwezig waren de heeren Chevallier (Frankrijk), Fischer (Hongarije), Barassi (Italië), Delaunay (Frankrijk), Lotsy (Nederland) en de F.I.F.A.- secretaris Schricker. Voornamelijk werden aangelegenheden van organisatorischen aard besproken. Vast staat, dat het Colombes-staidion te Parijs niet ver groot zal worden. Het zal maximaal 50.000 toe schouwers kunnen bevatten, een capaciteit, welke men ruim voldoende acht. De verschil lende voorwedstrijden werden besproken. Het eindtournooi zal niet vervroegd worden doch vastgesteld blijven op de data van 4—19 Juni 1938. ATHLETÏEK. DE INT. WEDSTRIJDEN TE AMSTERDAM. Wij vernemen, dat de bekende Zwitsersche sprinter Haenni zal deelnemen aan de inter nationale atletiekwedstrijden, welke Zon dag 8 Augustus in het Olympische Stadion te Amsterdam worden gehouden. Hij zal uitkomen op de 100 en 200 meter. Tinbaggermolen ,,Doejoeng,, vertrokken. HOEK VAN HOLLAND, 27 Juli. Nadat eenige dagen op gunstig weer gewacht was. is hedenochtend de, in opdracht van de N.V. Gemeenschappelijke Mijnbouw Maatschappij Billiton door de fa. J. en K. Smit te Kinderdijk gebouwde tinbaggermolen „Doejoeng" ver trokken om door L. Smit en Co's internationa len sleepdienst naar Nederlandsch-Indië te worden gesleept. Zooals ook bij vorige gelegenheden bij den aanvang van een zoo bijzondere tocht, waarvoor speciaal de Nederlandsche zeeslee pers een wereld-reputatie hebben, bestond er van verschillende zijden groote belangstelling voor dit vertrek en voor het eerste gedeelte van den tocht, die in den loop van den nacht te Kinderdijk aanving. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Blommersdijk, 27 v. Rott. n. N.-Orleans. Veendam, Rott. n. N.-York 26, 190 m. W.Z. W. v. Valencia. Edam, 26 v. Rott. te Boston. Volendam, 26 v. Rott. te N.-York. Dinteld .Vanc. n. Rott. 26 v. L. Ang. Leerdam, 27 v. N.-Orleans te Rott. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Gaasterkerk (thuisr.) 25 v. Yokohoma. HALCYON LIJN. Stad Dordrecht, Lissabon n. Benisaf p, 26 Gibraltar. Maasbrug, 25 v. Genua te Morphoubaai, voor Rott.-Vlaard. .Flensburg, 25 v. Vlaard. te Narvik voor Rott- Vlaard. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk (thuisr.) p. 27 Gibraltar. Streefkerk vertr. 7 v. Culc. n. Rott. HOLLAND-AFRIKA LIJN. Boschfontein (thuisr.) 27 v. Dar-es-Sal. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alpherat (thuisr.) 26 v. Santos. Aldabi 27 v. Rott. n. Hamburg. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Ceres, 27 v. Amst. n. Chili. Hermes, Varna n. Amst. via Antw. Hermes, Varna n. Amst. via Antw. 27 (12 's midd.) 180 mijl ZW. v. Ouessant. Perseus, 27 v. Gibraltar n. Genua. Vesta, Rott. n. Alexandrië pass. 26 Gibr. Fauna, 27 v. Triest te Fiume. Nereus, 27 v. Amst. te Kopenhagen. Euterpe, 27 v. Bordeaux te Amst. Ariadne, Rott. n. Tanger pa 26 Ouessant. Euterpe, Bord. n. Amst. p. 26 Dungeness. Fauna, 26 v. Triest n. Fiume. Flore, 26 v. Danzig n. Kopenh. Hercules, 26 v. Alg. n. Patras. Mars, 26 v. Hamburg n. Amst. Odysseus, 26 Messina n. Pal. Orpheus. 27 v. Stettin te Amst. Perseus, 26 v. Olhao n. Genua. Rhea, Rott. n. Piraeus p. 25 Ouess. Titus, 26 v. Tunis n. Alex. Trajanus, 26 Catan. te Piraeus. Triton, 26 v. Canea n. Carlovassi. Medea, 25 v. W.-Indië te N.-York. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran (t) 28 te Mars. verw. Kedoe 26 v Batavia n. Rott. Garoet. 27 v. Hbg. n Rott. K. Baroe (t.) p. 27 Gibraltar- Brastagi _(t.) 26 v. Singapore, STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Marnix (u.) 26 v. Belawan. Bengkalis (t.) 27 te Genua. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Polyphemus, Lpl. n. Java 25 v. Singapore. Glenogle (t.) 26 v. Tsingtao. C. of Kimberley (t.) 25 v. Woosung. Diomed, 24 v. Yokohama n. Rott. C. of Oran (t.) 25 v. Manilla. Polydorus, 26 v. Lpl. te Swansea. Nereus, 24 te Batavia vr. Amst. Benarty, Jap. n. Rott. 27 v. Pt. S. C. of Wellington, (t.) Jap. n. Rott. 24 v. Colommbo. Sarpedon (t.) Jap. n. Rott. 27 v. Singapore. Sarpedon (t.) Jap. n. Rott. 25 v. Shanghai. Philoctetes, Jap. n. Rott. 27 v. Singapore. City of Lille, 27 v. Japa. te Rott. Benledi, (t.) Jap. n. Rott. 26 v. Kossichang. Flintshire (t.) Dair. n. Rott. 26 v. Pt. Said. Glenfinlas, (t.) Dair. n. Rott. 24 te Singa pore. Aeneas. Japan n. Rott. 26 te Suez. Neleus, 26 v. Batavia n. Amst. Melampus, 26 v. Marseille n. Amst- Opleidingsschip gepasseerd. Gistermorgen passeerde alhier het Ameri- kaansche opleidingsschip Empire States" naar Amsterdam, waar het ligplaats heeft gekozen aan het Steenenhoofd. Het schip zal ongeveer een week aldaar verblijven, waarna het zijn Europeesche kruistocht zal voortzetten. Snelle rondreis. Het Russische motorschip „Jean Jaures" hetwelk gisteren aan de Papierfabriek te Vel- sen arriveerde vertrok 5 dezer van Gent naar Archangel. Na aldaar snel beladen te zijn kon het schip binnen drie weken te Velsen aanko men na eerst een gedeelte der lading papier hout elders te hebben gelost. Motorjacht voor Turkschen president. Te Berlijn-Piehelsdorf is met goed gevolg het op een werf aldaar gebouwde motor kruiser jacht „Acar", hetwelk gebouwd werd voor den Turkschen president, te water gela ten. Het vaartuig wordt binnendoor naar Hamburg gebracht en vervolgens op een stoomschip geladen, hetwelk het jacht naar de bestemming zal brengen. In het jacht is een motor van 150 P.K. aan gebracht; over den bouw heeft men slechts drie maanden gewerkt, terwijl er een tijd van elf maanden gebruikelijk is. Aangekomen: 26 Juli: Remark m.s. Stugsund. I Galacum s.s. Swansea. Yewvalley s.s. Swansea. 27 Juli: Orpheus s.s. Stettin. Emphire States opl .schip Noordzee Vertrokken: 26 Juli: Evros s.s. Gdynia. Anna m.s. Duinkerken. Duurswold m.s. Scheveninge Laertes s.s. Newcastle. Promotheus m.s. Hamburg. Eden Force s.s. Rotterdam. 27 Juli: Schokland s.s. Swansea. Prowess ms. Londen. Seminole m.s. Aruba. Sendeja s.s. Bilbao. Everalda s.s. Moermansk. In de vaart: De trawler Alma, IJM. 4i weer in de vaart gebracht. Naar den slooper: De Jhr. K. H. v. d. Brande- ler, IJM. 33, vertrok naar Hendrik-Ido-Am- bacht om gesloopt te worden. PassagierenEnkele trawlers zijn naar zee vertrokken met een aantal schooljongens aan boord als passagiers.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7