w VROUW Onmisbaar Strandkleedingstukje Vacantie Menu van de week Recepten VRIJDAG 30 JULI 1937 EEN VINGER LANG e vinden allemaal, dat we toch wel erg kort vacantie hebben! De eene heeft drie dagen, de ander een week, een derde tien dagen, een vierde twee weken, een vijfde brengt het tot drie weken, een zesde misschien tot een maand, maar daarmee is het dan toch wel zeker afgeloo- pen. Behalve leeraren en professoren, maar van die twee of drie maanden blijven ook meestal niet meer dan een paar weken over om zuiver als vacantie te mogen bestempelen. Wie maar enkele dagen vacantie heeft kan dit toch zeker wel kort noemen, cnaar wie langer heeft dan die driemaal vierentwintig uur°beklaagt zich omdat z'n een of twee weken door veel regen en kou op geen stukken na tot hun recht kwamen. Of hij moppert omdat zijn hotel of pension erg tegenviel ?n het vacantiegenoegen daardoor vergald werd. Bij een ander was het vacantie-oord veel minder mooi dan men zich had voorgesteld, of het reisgezelschap bleek alles behalve aangenaam te zijn. Voor den een was de reis veel te vermoeiend, weer een andere had zich zelf een vacantie toebedeeld met teveel rust en te weinig activiteit en zoo kan zelfs hij die een maand lang vacantie kan vieren, vinden dat zijn vrije dagen allesbehalve aan het doel beantwoord hebben, dus dat er best nog een weekje bij had mogen komen. Dat zijn de mopperaars die nooit tevreden zijn met wat ze hebben, maar die altijd mee- nen dat het hun goed recht zou zijn om er nog wat bij te krijgen, en dat laatste verleng- stukje, ziet u, dat zou dan die onvolprezen, volmaakte vacantie zijn. Maar ook voor velen, die werkelijk genoten hebben, is de vacantie heusch te kort geweest, want juist toen het op z'n allerleukst was, moesten ze weer naar huis en aan het werk. Te weinig beseffen zij, dat de vreugde, die op haar hoogtepunt wordt afgebroken, meer licht en warmte-weerschijn afstraalt, dan de vreugde die aan het verloopen was, en de zelfde katterige indruk nalaat als een feest, dat uitgaat als een nachtkaars. Voor hen die werkelijk van hun vacantie met volle teugen kunnen genieten, kunnen drie dagen meer intense vreugde geven dan voor een die deze kunst niet verstaat een vacantie van drie weken. Op de lengte komt het in bet geheel niet aan, alleen maar op de vreugde, die het heeft verschaft. En die vreugde kan alleen zuiver zijn, wanneer zij tot het einde toe blijft bewaard. Nu moeten wij niet met onze vacantie doen als die aartsmopperaar, die haar brommend thuis doorbracht, omdat hij toch zeker wist, dat zijn stemming na een week op reis wel weer tot onder nul zou zakken! Maar men moet zich voornemen om een in zinking van de vacantievreugde geen kans te geven, om ervoor te zorgen, dat tot het einde toe iedereen blijft zeggen: wat jammer, dat het alweer om is, we hadden dolgraag nog wat willen blijven. Maar dan is het genoegen ook volkomen geweest. E. E. J.P. Emancipatie en Huwelijkskansen In het I.A.V.-jaarboek geeft dr. Posthumus —v. d. Groot in een artikel „Eenige statisti sche gegevens betreffende de vrouw in Neder land" een overzicht van bovengenoemd vraag stuk. Het veelbesproken onderwerp „vrouwen overschot" of „tekort aan mannen" is een heerlijk stokpaardje. De schrijfster zegt er het volgende van: meestal wordt, zonder de statistieken te raad plegen, aangenomen, dat het tekort aan- mannen in ons land zoo gering is geworden, dat het geen beteekenis meer heeft. Dit is niet juist. De gewone statistiek laat zien, dat in 1849 op iedere 1000 mannen, 10.40 vrouwen waren; in 1909 op iedere 1000 mannen 1021 vrouwen; in 1920 en 1930 was het aantal vrouwen 1013. Deze berekening is echter niet geheel zuiver, daar alle mannen en vrouwen, van zuigelingen tot hoogbejaarden, zijn mee geteld. Wanneer we echter de grenzen trek ken tusschen de 20 en 60 jaar, dan was op iedere 1000 mannen het aantal vrouwen in 1849: 1057; in 1909: 1038; in 1920: 1032; in 1930: 1035. In werkelijkheid is dus het vrouwenover schot in ons land nog een groot vraagstuk. Dit overschot is uitsluitend te wijten aan de emigratie; indien geen jonge mannen ons land verlieten, zou er thans in Nederland een surplus van 200.000 mannen zijn. Naast de bijna 70.000 Nederlandsche vrou wen tusschen de 20 en 60 jaar, voor wie geen partner aanwezig is, zijn er nog vele, die om andere redenen ongehuwd blijven, zoodat het aantal ongehuwd vrouwen in deze leef tijdsklasse meer dan 600.000 bedraagt. Het aantal gehuwde vrouwen tusschen 20 en 60 bedroeg in 1849 53.8 pCt. van 't geheele aantal, in 1909: 62.2 pCt.; in 1920: 63.7 pCt. en in 1930: 65.1 pCt. Conclusie: in tegenstelling met wat men zoo vaak hoort beweren, n.l. dat de eman cipatie een daling van huwelijkskansen mee brengt, is het feit, dat het aantal Nederland sche vrouwen, die in huwelijkschen staat leeft, steeds stijgende is. Er is dus op dit punt geenerlei reden tot bezorgdheid. VOOR HANDIGE VINGERS rooit DE Voor Handige Vingers Gezellige knoopen voor onze zomerjurken! „Plastron" of „bain de soleil" moet een behoorlijke coupe hebben. Naast de meer volumineuse soorten worden ook de kleine platte taschjes met treksluiting veel gedragen. Ze zijn heel gemakkelijk bij het maken van visites en niet duur, zoodat we ons kunnen permitteeren, bij ieder japonnetje een verschillend taschje te hebben. Wie een beetje handig is, maakt het zelf. Het taschje op onze teekening is gemaakt van lichtbruin peau de suède met een sierdriehoek geen overslag! van donkerbruin dito en is opgevroolijkt met groene en roode recht hoekjes. De stiksels zijn lichtbruin. Het werk is heel eenvoudig, wanneer men eerst de stukjes leer even op het taschje rijgt. Als het strand op een uitgezocht-heerlijken zonnedag plotseling overstroomd wordt met badende en roosterende menschen, dan kun je vreemde 'dingen beleven! Aan bloote ruggen neemt niemand meer aanstoot en daaromdenken heel veel jonge meisjes, dat ze nu ook volkomen „gekleed" zijn, wanneer ze bij haar short of strand- pyama een breede reep cretonne of ruitjes katoen, eindigend in twee lange sliertjes op artistieke wijze om de buste wikkelen, net als een negervrouw van 't een of andere eiland in de Stille Zuidzee het zoo handig doet! Dit nonchalante gebruik is niet minder dan afschuwelijk. Wilt u zonnebaden? Goed, wie zou het u niet gunnen? Maar laat de voorzijde van uw lichaam op correcte wijze bedekt zijn. De Parisienne, die veel gebruik maakt van het hypermoderne kleedingstukje, dat zij „bain de soleil" heeft gedoopt, weet ook hier in een goede coupe te brengen. Onze teekening geeft u een paar voorbeel den: Boven een vest van crêpe, waarvan de ruimte is opgenomen in een hooge centuur met een punt. Van boven loopen de voorpanden smal uit en omvangen den nek in een omgeslagen boordje; de ceintuur loopt eveneens smal uit en wordt op 'den rug met knoopen gesloten. Vervolgens: een corsage van effen crêpe, met vier lange punten, die van achteren hoog op den rug worden samengeknoopt. Het ein digt van .voren in een puntje dat met een knoop op den rok of short wordt bevestigd. Daarnaast een zeer ruim corsage, flatteus door de gerimpelde voor- en zijkanten. Het is gedacht in crêpe of su-rah en versierd met zwart bandfluweel. Links onder: een zeer „gekleed" model, ver vaardigd van wit piqué, geslooten met drie knoopen en afgezet met boorband van afste kende kleur, bijv. rood of blauw. Rechts onder: een lange schuine reep ge bloemde stof, gebruikt als „bain de soleil". De ruimte wordt achter in den nek door rimpel tjes ingehaald, over de borst loopen de einden gekruist en worden tenslotte van voren met een gesp gesloten. U mag echter bij dit model niet vergeten, aan de beide zijkanten „cos- tuumnaadjes" aan te brengen, anders zit het niet correct! Het eerste en vierde model bieden het voor deel, dat ze op warme dagen heel goed bij een mantelpakje kunnen worden gedragen. De Stad der teleurstellingen Twintig duizend mooie meisjes komen jaarlijks naar Holly wood. Waar blijven ze? Hollywood is misschien de eenige stad ter we reld, waar de serveuse, die uw tafeltje afruimt, vergulde nagels heeft en waar het meisje, dat de aardappels schilt, eruit ziet of ze naar een bal gaat. Het is genoegzaam bekend, dat nergens ter wereld zooveel meisjes met teleurgestelde har ten en vervlogen hoop rondloopen als te Holly wood, de filmstad. Maar dat neemt niet weg, dat er toch ieder jaar weer twintigduizend nieuwelingen daar arriveeren, in de vurige hoop, een Garbo of een Mariene te worden. Tweehonderd meisjes sla gen er gemiddeld in, voor korteren of lange- ren tijd figurante te worden, dus nauwelijks één percent van het aantal der hoopvol ge stemden wat wordt er van de overigen? Er zijn er duizenden en duizenden: men struikelt over de knappe meisjes te Hollywood. Men komt ze tegen in de wachtkamers der filmmaatschappijen, meest ondervoed en hy pernerveusniet alleen om der wille van de slanke lijn. Men treft ze aan bij den be roemden kapper Max Factor, waar ze regel matig haar laatste centjes deponeeren om heel vaak met wanhoop in het hart met eer. nieuw kapsel, een nieuwen opmaak, nogeens haar geluk te beproeven. Men ziet ze op straat, in groepjes of alleen, drentelend om den tijd te dooden, wachtend, verlangend Totdat, na maanden en soms na jaren pas, de spaarduitjes, die ze van huis meebrachten, zijn opgeteerd. Dan accepteeren ze, noodge dwongen, alle werkjes, die ze maar krijgen kunnen. De kapsters in Holy wood en dat zijn er talrijke honderden, de winkelmeisjes, de kell- ner innen, de secretaresjes, de kleedsters, zelfs de loopmeisjes't zijn allemaal mislukte filmsterren. In al die aardige kopjes heeft, het ideaal geleefd. Bij sommige is 't voorgoed gestorven, bij an dere niet: die hopen nog altijd op het onmoge, lijke, bijna bovenatuurlijke: ontdekt te worden! Men moet niet vergeten, dat het publiek ten slotte de sterren kiest en dat de regisseurs dus ware speurtochten ondernemen om telkens weer dat ééne meisje te vinden, dat het nu juist in dit tijdsverband, in deze rol, in de oogen van het veelkoppig monster „publiek" doen zal. En 't zou kunnen gebeuren, dat Deze stille, misschien nooit geheel uitge- bluschte hoop is ook de reden, dat men in alle Hollywood-restaurants bediend wordt door de mooiste meisjes ter wereld. Ze zijn zoo talrijk als de gondels in Venetië. Men kent in Amerika niet de café's met buitenterras; wat er het meest op lijkt is de z.g. „drive-in", een soort groote, open kiosk, waar men per auto langs rijdt om dan, zonder het stuurrad te verlaten, in 't voorbijgaan te worden bediend door slan ke .gracieuze jonge meisjes, steeds vriendelijk glimlachend, omdat nu eenmaal een regisseur óók weieens dorst heeft en omdat je nooit kunt weten Een groote dosis philosofie is noodig, om het in de stad der teleurstellingen uit te houden, En tochde gevallen van zelfmoord, van verwoeste levens, zijn zeldzaam. De meeste meisjes schikken zich in haar lot en vinden troost en gezelligheid bij elkaar. Ze zouden Hollywood met zijn schijnglorie en schoonheidscultus tóch niet willen missen. En soms komen ze tot de overtuiging, dat haar lot nog zoo hard niet is in vergelijking met dat van de beroemde sterren, die heel vaak na enkele maahden weer hebben daan Eerst komt de zekerheid, dat je er tus- schenuit zult breken, één week, twee weken, nog langerwat doet het er toe? De eene mensch geniet en beleeft meer in een dag dan een ander in zes weken! 't Gaat dus heelemaal niet om den duur van de vacantie, al heb je uit sleur en napraterij natuurlijk! steeds weer de nei ging, het ras der leeraren en onderwijzers te benijden. Zijn dat dan gelukkiger men schen dan wij, die met onze tien dagen, met onze ééne week, moeten woekeren? Weineen immers! 't Komt er maar op aan, hoe je je vacantie weet te gebruiken, hoe je die gulden dagen weet op te bouwen tot een hoogtepunt in je leven! Daartoe zijn noodig: dankbaarheid, voor zorg en een kinderlijk hart. Dankbaarheid voor wat je genieten gaat en een radicaal totaal afzien van anderen. Waarom te kijken naar degenen, die 't schijnbaar beter hebben, naar de vrouwen, die maar hebben te kiezen tusschen heele series morgen-, middag- en avondtoiletten, strandpyama's en honderd andere heerlijk heden? Zijn dat dan gelukkiger menschen dan wij? Och, weineen immers, want het meest intense genot óók het echte vacantie- genot moet op het leven worden veroverd. Misschien is je vacantie al héél beschei den, misschien moet je iederen gulden voor de reis, voor 't eenvoudig pension of voor de kampeertent wel tienmaal peinzend om draaien met verscheurende twijfelingen óf hij wel op de allerbeste wijze is besteed.... Maar juist dan groeit je vacantievreugde langzaam onder je moeizaam bouwende vin gers. Misschien kan er maar één extra jurk op overschietenmaar juist dan is de vol doening, als de coupe prima is uitgevallen, zoo bijzonder groot! En dan als alles en alles voor elkaar is De tijd is voorbij, dat op alle katoenen en linnen zomerjurken steevast een witte knoop met vier gaatjes werd gezet. De knoopen worden hoe langer hoe fantas tischer en zijn dan ook niet eens duur. We kunnen zelf ook aan die fantasie mee doen, door voor onze zomerjurken een rijtje gezellige knoopen te borduren. We laten een routen knoop overtrekken met de stof van de apon of met wit linnen en werken er met rorduurkatoen een motiefje op. Natuurlijk zorgen we ervoor, dat ons mate riaal goed waschbaar is en niet doorloopt. U ziet hier enkele aardige motiefjes ter keuze. De molen en de gieter zijn gedacht in groen, het lievenheersbeestje in rood met zwart, de visch in terra. zet je voet op de treeplank met een kin derlijk hart. Snijd af alles wat achter je ligt. Vergeet, gedurende hek volle aantal uren, dat je vacantie telt: Je gewichtige persoonlijkheid. Je problemen en complexen. Je huiselijke en maatschappelijke plich ten. Je geldzorgen. Je toekomst na deze vacantie. Er staat maar één werkwoord op 't pro gram, maar dat staat er met hoofdletters: genieten, genieten, genieten! Geniet van alles en klaag nooit. Geniet van de reis, want iedere seconde heb. je moeizaam veroverd. Geniet van de natuur, want zij is de kostbare gave Gods, óók als het regent. Geniet van het weerzien der oude bekende dingen óf van het onverwachte, gloednieuwe. Geniet van de andere taal om je heen of alleen maar van het feit, dat je den maal tijd niet zelf hebt klaargemaakt. Geniet als een kind, maar nog dieper, om dat je bewuster genieten kunt. Geniet van elkanders gezelschap en vermijd alle kleine ruzietjes. Bouw, spelende, maar wakker, in deze gulden dagen aan elkanders gemoeds leven: er ontstaat een hechte band tusschen vriendinnen, tusschen man en vrouw, tus schen ouders en kinderen, door het samen genotene. VERWIJDER VLEKKEN ZORGVULDIG. Chocolade en Foscovlekken verwijdert men door ze af te wrijven met een dotje watten en lauw warm water. Daarna de plek zoo droog mogelijk kloppen en bedekken met een laagje magnesia, wat na een uurtje weer ver wijderd kan worden. Mocht er nog een vlek achterblijven dan de bewerking herhalen met wat mierenzuur door het water. Het verdient aanbeveling, bij het ontvlekken een badhand doek, eenige malen dubbel gevouwen, onder de te bewerken vlek te leggen en deze af en toe met een drogen kant naar boven te kee- ren. Zondag: Nieuwe haring op geroosterd brood. Julienne soep. Kalfshaas met ver schillende groenten. Aardappelcroquetten. Gevulde meloen. Maandag: Varkenskarbonaden. Andijvie au jus Aardappelen. Rabarbercompóte. Dinsdag: Londonderrysoep. Komkommers gevuld met gehakt. Aardappelen. Deensche vla. .Woensdag: Gebakken lever. Sperciboonen. Aardappelen. Maizenapudding met bessen en frambozen- compote. Donderdag: Roastbeef. Doperwten en worteltjes. Aardappelen. Vanillerijst. Vruchten. Vrijdag: Macaronischelpen met kaas. Gebakken forellen. Botersaus. Aardappelen. Chocoladepudding, met slagroom. Zaterdag: Haché met rijst. Groentesla. Yoghurt met beschuit en suiker. Vruchten. Groentekoekjes. Benoodigd: 8 flinke lepels gekookte groen te, bijv. stoofsla, andijvie, spinazie, l ons rijst of koude aardappelen, zout, peper, nootmus kaat, paneermeel, 40 gr. boter, l ei. De groente met gekookte rijst, of aardappe len vermengen, het ei en de kruiden en zout toevoegen en roeren tot men een goed samen hangende massa heeft. Hiervan ronde koek jes vormen, deze paneeren en in boter in de koekepan bruin bakken. Tomatensaus er bij geven. Komkommers met gehakt. Benoodigd: 2 komkommers, 2V2 ons gehakt, oud brood, peper, zout, nootsmuskaat, 1 ei, pe terselie, 20 gr. boter. De komkommers schillen en overlangs in tweeën snijden en in bakjes van 10 c.M. lang verdeelen. Het zaad met een lepel er uit ha len en ze in water met zout pl.m. 15 minuten laten koken. In dien tijd het gehakt op de ge wone manier aanmaken. De boter in de koeke pan laten smelten, het gehakt erin doen en af en toe roerende gaar, maar niet bruin la ten worden. De komkommers hiermee vullen, ze in een vuurvaste schotel leggen met een paar stukjes boter en in den oven zetten tot zich een korstje gevormd heeft. Voor het op dienen wat fijngehakte peterselie er over strooien. Zomerzorg voor de voeten Er is niets zoo voortreffelijk als een paar vacantieweken aan 't strand of in de bos- schenook voor onze beenen en voe ten. Loop veel en zoo mogelijk ongeschoeid of tenminste op sandalen. De arme mishandelde teenen, die in 't gunstigste geval toch 't heele jaar door opgesloten hebben gezeten in een leeren gevangenis, hebben groote behoefte aan vrijheid en oefening. Laat uw zorg voor beenen en voeten reeds eenige weken vóór uw vacantie beginnen, opdat uw „onderdanen" inderdaad volgzame onderdanen zijn en geen tirannen, die u op uw tochten 't leven zuur maken. Wordt, uw huid op de beenen ontsierd door kleine knobbeltjes? Wrijf ze in met overvloe dig zeepschuim en behandelt ze dan voorzich tig met zachte puimsteen. Verzorg nauw keurig uw teenen. Laat een pedicure de ernstige voeteuvels als eksteroogen e.d. wegnemen. Als u van plan bent om met keurig verzorgde, zelfs wellicht met gelakte teenen voor den dag te komen, wrijf de heele voet dan herhaaldelijk in met olie en duw geregeld de nagelriemen naar beneden. Geef de nagels een ronden vorm en houd ze zorg vuldig schoon. Behandel de plaatsen, waar zich gewoonlijk eksteroogen vormen, zeer voorzichtig met een zacht puimsteentje, op dat de huid niet verdikt wordt. Doe hetzelfde met de hiel en den bal van den voet. Gebruik geen warme voetbaden, dit maakt de voeten onnoodig zacht en doet de weef sels opzwellen. Een geregelde oliebehandeling en als de voeten zeer gevoelig zijn een massage met kamferspiritus zijn voldoende. Enals u sandalen draagt, zorg dan, dat de riempjes niet knellen. En maakt u werkelijk tochten van eenige uren, waarbij bloote voeten onmogelijk zijn, trek dan om der wille van uw voeten oude, of tenminste goed „uitgeloopen" schoenen aan. Een uur van onbedachtzaamheid kan hier rampen veroorzaken. Eerste jaarboek I. A. V. Het eerste jaarboek van het Internationaal Archief voor de Vrouwenbeweging is thans verschenen. Het is een tamelijk lijvig boek werk geworden, waarvan het lezen zeer de moeite loont. Zij, die werk® Hik belangstellen in de vrou wenbeweging en haar geschiedenis, zullen er dan ook goed aan doen, dit boek dat a rai- son van f 2.— aan het archief Keizers gracht 264, Amsterdam verkrijgbaar is, on verwijld mee op haar vacantiereis te nemen. Het is ook op het archief ter inzage. Na een voorwoord, in het Nederlandsch en in het Engelsch, bevat het jaarboek talrijke belangrijke bijdragen tot de geschiedenis der vrouwenbeweging. Interessant zijn o.a. drie. redevoeringen en een artikel van wijlen dr. Aletta H. Jacobs met een naschrift van mr. H. P. Marchant over de wet-Jacobs. Niet minder belangwekkend uit een oog punt van stijl vooral is de beschouwing door mevr. W. Drucker aan dr. Jacobs ge wijd. Een andere pionierster mej. Joh. W. A. Na- ber geeft een eerste proeve van een chronolo gisch overzicht van de geschiedenis der vrou wenbeweging in Nederland, terwijl een der jongeren, mevr. dr. W. H. Posthumus-Van der Goot eenige statistische gegevens betreffende de vrouw in Nederland naar voren brengt. Daarna volgt nog een artikel van de Engel- sche pionierster E. Sylvia Pankhurst geti- teld„Some autobiographical notes" met een introductie door dr. Jane de Iongh, een Fransch artikel, dat tot titel draagt „Quelques apergus sur le feminisme et la province f rangais", een beschouwing van dr. S. C. Regt- doorzee GreupRoldanus over „De vrouw in een oud-Hollandsch plattelandsbedrijf" fde bleekerijen in Kennemerland, van 1575 tot den Franschen tijd) en een artikel van dr. Felicitas Buresch, getiteld „Die ökonomische Lage der erwerbstatigen Frau des österreichi- schen Mittelstandes". Officieele mededeelingen van het l.A.V. be sluiten dit belangwekkende boek, dat een goe de oriëntatie geeft.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 11