„Piet Hein" wordt 28 Augustus overgedragen Regeering verdedigt Grondwetsherziening. Frits-de-Mensch VRIJDAG 30 J Ut I 1937 Vlootrevue op het buiten IJ. Roeiers verzamelen zich op het binnen IJ. Omtrent het gereedkomen van het voor prinses Juliana en prins Bern- hard als onderdeel van het nationale huwelijksgeschenk gebouwde jacht „Piet Hein" vernemen wij thans, dat de overdracht van het schip aan het prinselijk paar zal geschieden op Za terdag 28 Augustus a.s. Zoodra het jacht op 14 Augustus a.s. z zijn te water gelaten, zal het voor den te hou den technïschen proeftocht in gereedheid wor den gebracht. Deze proeftocht zal op diep water, waarschijnlijk in de buurt van het eiland Texel, worden gehouden. Wanneer de proeftocht slaagt - waaraan niet behoeft te worden getwijfeld, daar aan den bouw en de inrichting van het jacht de groot ste zorg is besteed zal de „Piet Hein" ge durende de vaart door het algemeen comité tot aanbieding van een nationaal huwelijks geschenk van den bouwer worden overgeno men. Vervolgens zal Zaterdag den 28sten Augustus de aanbieding aan het prinselijk paar geschieden. Het programma in voor- loopigen vorm luidt als volgt: Prinses Juliana en Prins Bernhard zullen zich met gevolg te vier uur des middags te Muiden aan boord van de „Piet Hein" begeven. Het dagelijksch bestuur van het algemeen comité tot aanbieding van een nationaal hu welijksgeschenk zal de Prinses en den Prins aan boord ontvangen Onmiddellijk daarna zal het jacht uit de haven van Muiden. vertrekken. Buitengaats zullen de Prinses en de Prins het geheele schip bezichtigen. Hierop zal de officieele aan bieding van het huwelijksgeschenk plaats hebben. Onmidellijk na de overdracht, welke te on geveer kwart voor vijf in den namiddag zal geschieden, zal het jacht bij den vuurtoren van het buiten IJ aankomen, waar aan de Prinses en den Prins door de Nederlandsche watersportwereld een grootsche hulde zal worden gebracht. De Koninklijke verbonden Nederlandsche watersportverenigingen nl. namen het ini tiatief tot het organiseeren van een revue van pleiziervaartuigen. Honderden zeil- en motor jachten zullen gepavoiseerd ten anker liggen op het buiten IJ tusschen den vuurtoren en de Oranjesluizen om daar het prinselijk paar te begroeten. De „Piet Hein" zal eenige malen langs de 'revue der.jachten varen en vervolgens schut ten in de Oranjesluizen. Op het binnen IJ zal de wereld van roeiers het "prinselijk paar begroeten. Het prinselijk jacht zal vervolgens varen naar de jachthaven van de Koninklijke Ne derlandsche zeil- en roeivereeniging, waar ge meerd zal worden en waar het permanente lig plaats krijgt. De overdrachtplechtigheid van het natio naal geschenk zal per radio worden uitgezon den, terwijl ook van de reis, te beginnen te Muiden, en van de vlootrevue een radio reportage zal worden gegeven. De saneeringsmaatregelen voor de Bloembollencultuur. Antwoord op vragen van den heer Bierema. Op de vragen van den heer Bierema betref fende intrekking van de regeeringsmaatrege- len ten aanzien van de bloembollencultuur, heeft de minister van Economische Zaken antwoord, dat, hoewel de vergadering van "de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur te Haarlem zich tegen de geldende sanee- ringsmaatregelen voor de bloembollencultuur heeft uitgesproken, de minister na ampele overweging en mede gelet op de andere ziens wijzen, welke hem van vele zijden uit het bloembollenvak zijn kenbaar gemaakt, geen aanleiding heeft g'evoden tot opheffing van alle maatregelen voor de bloembollen over te gaan. Wel heeft de minister besloten, ten ein de aap den aandrang tot grootere vrijheid bij de uitoefening van het bedrijf tegemoet te ko men, eenige wijziging in de bestaande regeling aan te brengen, in dier voege, dat met ingang van 1 Augustus a.s. zoowel de binnenlandsche als de buitenlandsche bindende minimum prijzen voor den oogst 1938 zullen vervallen. Volledigheidshalve oordeelt de minister het juist hieraan toe te voègen, dat de meening, dat de bloembollencultuur nooit eenigen gel- delijken steun van overheidswege heeft geno ten, niet geheel en al juist is. Esther de Boer—Van Rijk. De bekende tooneelspeelster mevr. Esther de BoerVan Rijk vierde te Amster dam haar 84sten verjaardag. Ter gelegenheid van dit feit had de krasse actrice vele bewij zen van hulde in ontvangst te nemen. BLOEMBOLLENSANEERINGSPLAN Donderdag is uitgegeven het Staatsblad no. 644, besluit van den 28sten Juli 1937, tot wijzi ging van het Bloembollensaneeringsplan 1935 (export). (Dag van inwerkingtreding 31 Juli Valsche spaarzegels besteld. Politie arresteert de vervalschers Botaalzegelbedrijf te Amsterdam dreigde de dupe te worden. In het eind van de maand Juni vervoegde zich op het bureau Leidscheplein te Amster- dam bij den hoofdinspecteur, den heer Ponne, de directeur van het Betaalzegel-bedrijf De Voorzorg", een gunstig bekend staand be drijf die mededeelde een raadselachtigen brief uit Antwerpen ontvangen te hebben. In dezen brief, wélke door een drukkerij aldaar was verzonden, werd aan den directeur van het spaarzegelbedrijf medegedeeld, dat de laatste partij van de door hem bestelde spaar- zege s gereed was en dat de directeur deze zegels kon laten afhalen. Tevens werd ver zocht de partij te betalen. Het raadselachtige was, dat de directeur van het betaalzegelbedrijf nooit zegels in Ant werpen had laten drukken. De politie vermoedde dan ook, dat onbevoegden de zegels welke te Amsterdam In verschillende winkels als betaalmiddel worden aangeno men, hadden laten maken. De politie volgde verschillende draden en wachtte intusschen af, of de valsche zegels als betaalmiddel zouden worden aangeboden. In verband hiermede had zij den winkeliers die de zegels van het betaalzegelbedrijf „De Voorzorg" plegen aan te nemen, een lijst ver strekt, met de voornaamste verschillen tus schen de valsche en de echte zegels. Het be langrijkste verschil bestond hierin, dat de nummers op de echte zegels waren gedrukt, terwijl zij op de valsche zegels met de hand waren gestempeld. Vermoedelijk omdat aan de zaak rucht baarheid gegeven was, zijn de valsche zegels echter nergens aangeboden, zoodat de politie langs dezen weg niet tot een opsporing der daders geraakte. Een ander spoor evenwel leverde meer suc ces op. Reeds eenige maanden geleden was er onder werkloozen in de nabijheid van een stempellokaal in West gesproken over een plan, valsche spaarzegels uit te geven. De politie verhoorde een aantal werkloozen doch vond niemand, die aan het door den Antwerpschen drukker opgegeven signalement beantwoordde. Het bleek echter, dat een der werkloozen met een onbekende een auto tochtje naar Antwerpen had gemaakt. In specteur Ponne deed dezen man op het bureau ontbieden, waar hem een verhoor werd afge nomen en een foto van hem werd gemaakt. De Antwerpsche drukker herkende van deze foto den man, die de spaarzegels had be steld. Daarin vond de politie aanleiding tot zijn arrestatie over te gaan. Dinsdagavond is de man, een inwoner van Amsterdam-West te Heerlen, waarheen hij met zijn gezin per auto was vertrokken, aangehouden. Bovendien zijn drie werkloozen gearresteerd, waarvan echter een op vrije voeten is gesteld, en twee, resp. 32 en 45 jaar oud. met den hoofdverdachte zullen worden voorgeleid. De spaarzegels heeft de politie niet gevon den. De drie verdachten ontkennen tot nu toe Jets met de zaak te maken te hebben gehad. Jongen onder zand bedolven en gedood. Op het terrein van de Christelijke vaeantie- school aan den Watergangscheweg in Am sterdam-Noord, is Donderdagmiddag een ne genjarig jongetje uit de v. d. Pekstraat, bij het spelen in een zandkuil onder het zand be dolven geraakt. Nadat men den knaap had uitgegraven, heeft de G. G. en G. D. met behulp van een zuur stofapparaat pogingen in het werk gesteld om het knaapje, dat het bewustzijn had ver loren, bij te brengen. De levensgeesten waren tóen evenwel reeds geweken. KIND DOOR VALLENDE SCHUIFDEUR GEDOOD. OUDE PEKELA, 29 Juli. Vanochtend om tien uur was het twee-jarig dochtertje van den timmerman P. Smid, wonende te Glaner- brug, dat met haar moeder logeerde bij de familie J. Smid, koster bij de Gereformeerde kerk te Oude Pekela, in een der lokalen van de kerk aan het spelen met een schuifdeur die zij heen en weer bewoog. Plotseling liep de deur uit de katrollen viel omver en kwam boven op het kind te recht, waardoor het op slag gedood werd. „Flamingo"-slachtoffers zijn alle geïdentificeerd. Teraardebestelling begin volgende week. Thans zijn ook de stoffelijke resten van den werktuigkundige Wapperon en van den Ame rikaan Blum herkend, zoodat alle omgekome nen bij de „Flamingo"-ramp zijn geïdentifi ceerd. De heer A. Plesman, directeur van de K.L.M. kon nog slechts enkele mededeelingen doen. De experts van de K.L.M., ter plaatse van het ongeval aanwezig, zijn met het uitgraven van de motoren nog niet begonnen. Zij zou den het liefst, wanneer het werk eenmaal is gebeurd, de motoren naar Amsterdam doen vervoeren om aldaar in de motorwerkplaatsen na te zien. Niet de heer Van Os, maar de heer Bruine- steyn is als motordeskundige naar België ver trokken. Ook een deskundige van de Wright- fabrieken is op de plaats van het ongeval aan wezig. Vermoedelijk, zoo vernamen wij tenslotte, zal de begrafenis van de leden der bemanning Maandag a-s. geschieden. Het stoffelijk overschot van den bestuurder, den heer Steensma zal te Wageningen ter aarde worden besteld, terwijl de begrafenis van den mecanicien, den heer Geering, te Rotterdam zal geschieden. Het stoffelijk overschot van den heer N. Nathans zal waarschijnlijk Vrijdag naar Am sterdam worden vervoerd. De crematie zal in hét begin der volgende week op Westerveld geschieden Memorie van Antivoord van minister van Boeyen. Het verzamel-ontwerp. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. NOORDWIJKERHOUT, 29 Juli. Giste ren is in de sloot de Maandagsche Watering nabij de ouderlijke woning het 17 maanden oude dochtertje van de familie R, van de Nieuwe Dijl, verdronken. De kleine werd voor over liggend in de sloot gevonden door haar broertje, dat direct zijn moeder waarschuwde. De levensgeesten waren toe reeds geweken.i) Leerlingenafdeeling bij de F okkerf abrieken. Hoewel in verschillende belangrijke Neder landsche fabrieksbedrijven, zooals bijv. Phi lips, Stork, Werkspoor e.a., reeds langen tijd speciale leerlingenafdeelingen bestaan voor de vorming van toekomstige arbeiders, is zulks tot nu toe in de Nederlandsche vliegtuigin dustrie nog niet het geval geweest. Met de vorming van een dergelijke af deeling heeft de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfa- briek Fokker onlangs een aanvang gemaakt in verband met de wenschelijkheid, ook in de toekomst over voldoend geschoolde arbei ders voor den steeds gecompliceerder worden den vliegtuigbouw te kunnen beschikken. Met de voorbereiding en de leiding van een en ander is belast ir. F. A. Holleman, die in vroeger jaren bij de Fokkerfabrieken en andere vliegtuigindustrieën werkzaam is ge weest en zich sindsdien op het gebied van technisch onderricht heeft bewogen. Ir. Holleman heeft bij zijn voorbereiding studie o.a. groote medewerking ondervonden van ir. G. Hofstede, inspecteur-generaal van het Nijverheidsonderwijs te Den Haag en van de directies der reeds vermelde Nederland sche fabrieken, die hem met groote welwil lendheid in staat stelden de inrichting van overeenkomstige afdeelingen aldaar te be- studeeren. Ook bracht hij hiertoe een bezoek aan de Engelsche vliegtuigfabriek Airspeed Ltd. te Portsmouth, waarmede de Fokkerfabrieken zijn gelieerd. De eerste ploeg leerlingen zal op 1 Augus tus a.s. bij de Fokker fabrieken in dienst tre den en is met zorg gekozen uit de oudste klas se van de vijfde ambachtsschool aan de Meeuwenlaan te Amsterdam; de directeur dezer school, de heer P. A. Capel, heeft aan een en ander zijn medewerking verleend. De selectie geschiedde mede op grond van eenvoudige psychotechnische proeven, die onder leiding van den heer Holleman in de Fokkerfabrieken werden afgenomen Het betreft hier jongens van 1517 jaar oud- die onder leiding van een specialen baas gedurende een jaar in een afzonderlijke af- deeling zullen werken en vervolgens in de fabrieksafdeelingen zullen worden geplaatst. Een Edele Huidverzorging Gebruik overdag Witte Purol. Dit wrijft on zichtbaar uit, houdt de huid mooi en zuiver en voorkomt en geneest tevens zonnebrand en vervellen. Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) In het voorloopig verslag der Tweede Ka mer over de Grondwetsherziening in tweede instantie hadden eenige leden betoogd, dat er slechts voor de regeling van het inkomen van den Prins-gemaal reden tot grondwets herziening zou zijn, maar dat zoo'n regeling ook zonder verandering van de Grondwet zou kunnen worden tot stand gebracht. Hierop antwoordt minister Van Boeyen in de thans verschenen memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, dat* inderdaad bij gewone wet een inkomen aan den Prins-gemaal zou kunnen zijn toegekend. Dit had dan echter moeten komen boven het inkomen, dat vol gens de Grondwet de Prinses, vermoedelijke troonopvolgster, uit 's lands kas geniet. Zoo'n oplossing zou niet hebben gestrookt met wat beoogd werd. Daarom wordt deze wijziging in de Grondwet thans voorgesteld. Dat het feitelijk motief voor deze herziening zou zijn het streven van de regeering om van den angst van de S. D. A. P. voor een zoogenaamde fascistische dictatuur gebruik te ma ken om voorgoed de dictatuur van de regeerende partijen, in de eerste plaats van de R.K. Staatspartij te vestigen, is een bewering, zoo los daarheen geworpen, zoozeer ontdaan van zelfs iedere schaduw van argu mentatie, dat van de regeering niet kan worden gevraagd, daarop nader in te gaan. Ons volk is wars van alles wat zweemt naar dictatuur, gelijk de laatste stembusuitslag nogmaals zon neklaar heeft bewezen. Het geheel der voorstellen zou een ernstige inbreuk vormen op de historische vrijheden van het volk. Deze stelling is onhoudbaar, evenzeer als de daaraan verbonden tweede stelling, dat deze historische vrijheden sinds 1814 systematisch zijn beknot. De regeering staat op het standpunt, dat artikel 7 der Grondwet niet in den weg staat aan een wet, waarbij een tijdelijk verschij ningsverbod van een bepaalde uitgave wordt geregeld. Dat dit standpunt typeerend zou zijn voor een „revolutionnairen geest" van het hui dige regime, is een opvatting van revolution- naire gezindheid, zóó diametraal tegenover gesteld aan de gangbare, dat de regeering de gedachtenlijn niet kan volgen. Even verward schijnt aan de regeering de daaraan vastgeknoopte bewering, dat d revolutionnaire geest van het huidige regime is te verklaren zoowel uit den oorsprong van het heerschende stelsel, namelijk de Fransche revolutie, al's uit de overtuiging, dat dit stel sel ten einde loopt en het tijdperk van den autoritairen staat nadert. Door eenige leden is ernstig beden king geopperd tegen het voorgestelde bedrag van de schadeloosstelling van de leden der Tweede Kamer. Deze leden komen tot die conclusie, aange zien naar hun oordeel de Tweede Ka mer overbodig is. Deze leden zullen niet de verwachting hebben gekoes terd. dat de regeering zich zou gaan zetten aan een betoog, dat de Tweede Kamer geenszins overbodig is. De re geering bepaalt zich tot de opmerking, dat zij handhaving van ons staats bestel een van de. hoogste waarden acht, waarvoor zij op de bres zal staan. Ministers zander portefeuille. In het licht van de voorgeschiedenis meent de regeering de bewering van eenige leden, dat voor invoering van het instituut van mi- of: het eeuwige-Student-zijn. Frits-de-Mensch, zooals de onlangs over leden Utrechtsche „eeuwige-student" Frits Coers genoemd werd, heb ik maar even ge kend. Een paar uur in een heel leven met iemand spreken en dan nog midden in roeze moezige, van kroegjool-tollende omgeving, is voldoende om hem bij zijn stervensbericht weer vóór u te zien: zilverwit en rose met glinsterende brilleglazen, hoog en luid, en een boord met puntjes. Maar het is niet voldoende om geheel dóór te dringen in hart en geest van den mensch, zeker niet van Frits den Mensch, die achter veel luidruchtigs en beslists en dave rends heel wat zachts en kinderlijks en melodieus' verborgen moet hebben gehouden. Want hoe kan een man anders zijn heele studentenleven lang, dit is: tot zijn zeven tigste- jaar, met zulk een overgave strijden voor het goede recht van oude liederen en gezangen? Aan den mensch Den Mensch wijd ik mij dus niet vandaag, doch wel aan de wijze waarop hij, voor de goe-gemeente der brave burgers van den schoenlapper tot den president van het Hof en van den handels reiziger tot den inspecteur van belastingen van zich deed spreken: geheimzinnig en raar gevonden wordt en dus: veracht werd en ver oordeeld. Een eeuwige-student immers, dat moet een luiaard zijn en een drinkebroer en een lieve- centjes-opmaker en wanneer hij dit allemaal niet is zooals Frits Coers zonneklaar bewees dat hij dat niet was dan is hij in ieder geval raar. En raar-zijn, anders zijn dan de schoenlapper, de president, de handelsrei ziger en de inspecteur, dat mag niet. Wan neer je raar bent, dan wordt je uitgeschol den, of met vuil-van-de-straat gegooid, of alleen maar geminacht. Wanneer je, als dame zijnde, met groene schoenen of een hoedje met drie blauwe rozen er op door Wildervank wandelt, dan gooit de jeugd je met wat haar lieve hand aan gooienswaardig te gooien vindt. En wanneer je als heer zijnde tot je zeventigsten verjaardag student blijft, dan trekt de president zijn neus en de inspecteur zijn bovenlip cp en in geen van beide gevallen ben je gelukkig. Maar wanneer ge de jeugd van Wildevank dom en onbegrijpelijk vindt, en den president en den inspecteu-r onbelangrijk en dom, dan blijft ge uwe groene schoenen en uw blauwe rozen in den vrede des gemoeds en met een gelukzaligen glimlach dragen en dan blijft ge, onverwrikbaar plezierig-gestemd stu dent. Ik geloof dat menschen die eeuwig stu- deeren, of eeuwig niet-verder-komen, of eeuwig het land hebben aan carrière-maken, zoo zijn als ze zijn, omdat zij iets meer van de eeuwigheid gezien hebben dan die anderen. Want dat zij weten, dat alle academische bullen en spullen, alle carrières, alle eerbe wijzen en alle grootheid-in-de-maatschappij in die eeuwigheid zoo licht wegen als het lichtste veertje, dat op den adem van doord wordt weggeblazende eeuwige ver getelheid in. En misschien is het wel véél moeilijker om eeuwig-student te zijn dan tempor air lid van de Witte of eeuwig Commissaris van de Witte of eeuwig Commissaris van de Koningin of tandarts of broodbakker of schoolhoofd. Eigenlijk pleit het voor zulke alével-wat- rare lieden, dat zij die jeugd kunnen vast houden, die wij ons voelen ontglippen zoodra we maatschappelijk en kil geworden zijn in de kille maatschappij. Wij, die het t ij d e 1 ij k e student-zijn heb ben gekend en naar waarde genoten en die onze liefste herinneringen aan dien tijd koes teren op den bodem van ons door onze car rière verharde hart, wij komen wel eens terug in dien studententijd van ons en dan ervaren wij met schrik en ontsteltenis, dat het eigen lijk niet meer gaat. Want hoe ouder ge wordt, hoe ordentelijker, zorgvuldiger en angstiger-voor-uw-figuur en uw naam, hoe méér ge door alles héén gaat zien tot op het geraamte. Gezeten aan een feestdiseh ter eere van een hoogst verdienstelijk en huldigenswaardig medeburger, krijgt ge dien röntgen-achtigen blik, die u dóór alle witte rokplastrons en ket tinkjes-met-onderscheidingen héén, den naak ten, angstigen ijdelen Piet Jansen doet zien zitten waar volgens officieele gegevens en Pyttersens Staatsalmanak Staatsraad jhr. mr, dr. P. H. D. S. Jansen behoorde te zitten. Achter een koelen koeler met een goud-ge- capsuleerde flesch, temidden van een vroo- lijke schare, die volgens de dame naast u nu eens niets anders dan goed publiek be staat, ziet ge Jantje Dinges van vroeger, die zoo slecht leeren kon en die het tot niets zou brengen, maar die een handige Streber was, gouddorst. En Nicolaas Pieter Domoor, met wien ge in de klas gezeten hebt en wiens vader een vermogend bakker was, foxtrot h i e r op de azz-scandeeringen als de heer Domoor van de Lange Lindt, de echtgenoot van de ba ronesse Walewijn van Ooteghem. Geen bestuur en geen weldadigheid of Nicolaas Pieter zit er in, erbij, en eraan. Zoo wordt een eeremaaltijd en een super- de-luxe-avond voor u, ouder gewordene, een lugubere gang door een knekelhuis: onder de gladde voorhoofden en de rose wangetjes wie belen de doodskoppen op hun halswervels en achter de lachende monden klapperen de ka ken van vadertje Pierlala. En dan teruggekeerd bij zijn tijd en wijle in uw studentenfnaatschappij ziet ge uw tijdgenooten als mannen, vermoeid van den strijd en ontgoocheld door het leven en de menschen; of als lachend-gelukzalige godjes in het prettige tempeltje der eigen welge slaagdheid. En de jeugd, die dan nü thuis is in de studentenwereld, waar ééns g ij heer en meester waart, dat zijn dan, met permissie, al lemaal broekjes, die hun papsen en groote- oomes imiteeren en die van het leven, zooals het is, niet één dobbelsteentje kaas gegeten hebben. Zoo zijn wij, eeuwige maatschappelingen, net-mansen en hooggeachte jubilarissen. Zoo zijn wij, die overal doorhéén kijken, maar het voor geen geld van de wereld weten willen. Maar zoo is hij, de eeuwige student, niet. Hij heeft met Staatsraden, Lange Lindten, Marietje-zussen en d'rlui papsen geen bliksem te maken. Hij heeft met de kilte van het knekelhuis geen aanraking en hij behoeft niet vriendelijk te zijn tegen N. P. Domoor. Hij is blijven steken in de verrukkingen van zijn jeugd en hij wil er tot zijn dood in blij ven steken, omdat hij bang is om Commissa ris van de Koningin of President van het Hof te moeten worden, dat wèl een al te groote omweg is naar de vergetelheid, die immers óók voor den eeuwigen student bestemd is. Aan mijn jeugdigen neef, die nog carrière maken moet, die notaris moet worden en hoog geschat medeburger, zal ik het om der wille van zijn lieve ouders niet zeggen, maar ik ge loof. dat zoo'n Frits-de-Mensch zijn eerenaam met éére heeft gedragen en dat hij een benij denswaardig tekort aan desillusies in het grootboek van zijn leven heeft mogen consta- nister zonder portefeuille geen enkele reden aanwezig is dan wellicht alleen de wensch om meer politici minister te kunnen doen worden, ten einde alldus vrienden te kunnen beloonenj voor hun rekening te mogen laten. Een minister zonder portefeuille zal niet be last zijn met het beheer van een departement van Algemeen Bestuur; hij is een gewoon mi nister en als zoodanig zoowel voor zijn optre den als voor zijn beleid tegenover de Volksver tegenwoordiging verantwoordelijk. Niet tegen de N.S.B, De voorgestelde bepalingen inzake revolu tionnaire vertegenwoordigers zouden kenne lijk tegen de N.S.B. gericht zijn, getuige het feit, dat gedurende de 40 jaar dat de SJD.AP. in het parlement optreedt en gedurende de bijna 20 jaar, dat de communistische partij daar zitting heeft, bepalingen van dezen aard niet noodig zijn geweest. Deze voorstelling van zaken is niet juist, Reeds in de vergadering van de Tweede Ka mer van 3 November 1930 heeft het toen malig lid der Kamer de heer Schokking op eon voorziening ter zake aangedrongen. Eenige leden hebben een ordeningsge dachte ontwikkeld, die afwijkt van die der Regeering. De Regeering aarzelt niet, haar ook niet in harmonie te noemen met den geest, levende in het Nederlandsche volk. Naar het oordeel van de Regeering zullen de leden hier aan "t woord, indien zij de stemfbusuitslag van 26 Mei j.l. hébben verstaan, ten deze niet in twijfel verkeeren. De Regeering zou niet gaarne de politieke partijen opgeheven zien; onze volksgemeenschap zou daardoor ar mer worden. Niet allen kunnen over prlncipieele vraagstukken van Staats beleid gelijk denken. Het is beter, dit verschillend inzicht uit te wisselen, in een geest van elkaar wederkeerig willen begrijpen en waar deer en, dan alle staatkunde en sociaal denken te wringen in een keurslijf. Het verzamel-ontwerp. De Regeering betreurt, dat door den loop der omstandigheden tegen het verzamel-ont werp bedenkingen zijn gerezen. Zij hoopt, echter, dat de leden, die verklaarden tegen sommige onderdeelen van het wetsontwerp bezwaar te hebben, met de verschillende ver beteringen voor oogen over Jiun bezwaren zullen kunnen heenstappen. NEDERLANDSCHE PIONIERS TER ZEE EN IN DE LUCHT. Een wandschildering op Schiphol. Het betreurenswaardige ongeluk, dat de K1.M. getroffen heeft, heeft B. en W. van Amsterdam aanleiding gegeven af te zien van een officieele onthulling van de door den heer G. V. A. Röling in opdracht van de gemeente Amsterdam uitgevoerde wandschil dering in de stationswachtkamer van Schip hol. De schildering, welke dezer dagen gereed gekomen is, stelt voor een wereldkaart, waarop zijn aangegeven de „pïoniersreizen door Ne derlanders gemaakt, te water en door de lucht". De scheepvaartroutes zijn aangeduid in verschillende kleuren en verlucht met de af beeldingen van de zeilscheepjes, waarmede deze reizen werden volbracht. Zoo kan men de reizen volgen van Barentz, Van Noort, Crijnssen,, Tasman, Roggeveen en anderen, alsook de reis van de K 18. De luchtlijnen zijn aangeduid in goudlijnen van verschillende teekening. Het in Spanje aangehouden Neder landsche echtpaar. Thans vrijgelaten en op weg naar Nederland. De beide Nederlanders, de heer en mevr. Molenaar, die eenigen tijd geleden in Spanje zijn gevangen genomen, hebben thans tele grafisch hun familieleden hier te lande er van op de hoogte gesteld, dat zij zijn vrijge laten en zich reeds over de grens, te Per- pignan, bevinden. Zaterdagmorgen hopen zij weer in ons land terug te keeren. HET rondhuppelen met Marietje-zus, wier paps zoo teeren, toen hij op zijn doodsbed de balans gefortuneerd was, en achter zijn glimlachende heeft opgemaakt. hoofschheid staren de kraaloogjes van zijn 1 mr e. ELIAS NEDERLANDSCHE FILMKUNST IN BUITENLAND. Joris Ivens' nieuwe film „De Spaansche Aarde". Joris Ivens en zijn cameraman John Fern- hout waren vier maanden in Spanje aan de fronten van Madrid, Jarama, Brihuega etc. en in het dorp Fuenteduena voor de opnamen' van deze film. De bekende Amerikaansche schrijver Ernest Hemingway verleende zijn lit teraire medewerking en onze landge noot Helen van Dongen monteerde de film in New York. Op 9 Juli j.l. waren Joris Ivens en Hemingway de gasten van President en Mrs. Roosevelt op het White House in Washington. Na het diner vond aldaar een speciale vertooning van de film plaats. President en Mrs. Roosevelt en de gasten spraken hun groote bewondering voor de film „De Spaansche Aarde" uit welke, zooals zij zeiden is de eerste film die een duidelijk beeld geeft van de waren toestand in Spanje. Mrs. Roosevelt schreef in haar dagelijksche rubriek in de „World Teleeram" van 10 Juli: Na het diner vertoonde Joris Ivens Hollander en de meest artistieke en onver- schrikken filmregisseur ons zijn film. in teressant is dat deze film niet werd gemaakt voor persoonlijk voordeel. De opbrengst van deze film zal worden besteed voor het aan- koopen van ambulances om de zieken en stervenden te helpen in dat gedeelte van de wereld dat op het oogenblik door oorlog ge teisterd is Joris Ivens vertrok op 11 Juli naar Holly wood voor een speciale vertooning van „de Spaansche Aarde" in de Philharmonic Audience. Direct na zijn terugkomst in New York wordt begonnen met het maken ^an een Fransche en Spaansche versie voor de vertooningen in Europa.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6