HET NIEUWE AVONDBLAD TAXIBRANDWIJK De Jamboree. 22e JAARGANG No. 227 ZATERDAG 31 JULI 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 6 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - Umuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MU. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN1—6 regels 10.75. Elke regel meer 15 cfc. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het GeHlus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Heden wordt de Wereld-Jamboree der Padvinders te Vogelenzang geopend en de Hollandsche leiding heeft Donderdag met trots kunnen zeggen „Wij zijn klaar; het publiek kan komen." De Jamboree heeft het publiek, dat eiken dag van 128 uur welkom is, niet alleen noodig om de hooge kosten te helpen dekken door zijn entrées, maar ook omdat het bezoek van ouders met kinderen groote propagandistische waarde zal hebben voor de wereldbeweging der padvinders. Er zijn 2J4 millioen padvinders en hun aantal is steeds stijgende. In ons land zal het natuurlijk ver sneld gaan stijgen als gevolg van de jamboree. En dat vooruitzicht kan ons verheugen 'als wij het nobele streven van de Padvinders- beweging overdenken. Haar oprichter en opperhoofd, de Engelsche gep. generaal Lord Baden Powell, die thans als gast van Hotel Duin en Daal in ons midden vertoeft, heeft onlangs in een Boodschap verklaard dat de beweging zich snel ontwikkelt tot een wereld broederschap. Die broederschap, geleid door de Padvin dersbelofte en de wetten der beweging, zal een internationale eenheid van goeden wil en dienstvaardigheid vormen. Daarom rust een groote verantwoordelijkheid gepaard aan een groote kans op eiken Padvinder: door zijn leven en zijn daden moet hij bewijzen dat vriendschappelijkheid en hulpvaardigheid jegens anderen voor ieder levenspractijk kunnen worden. Bij voldoende ontwikkeling zal dit tot een nieuwen geest in alle landen der wereld leiden. En die nieuwe geest zal een vaste basis vormen voor de schepping- van het Koninkrijk Gods op aarde, door het overheerschen van vrede en goeden wil on der de menschen. Zoo heeft de opperste Padvinder zich in zijn Boodschap geuit en wij weten allen dat liet hem en zijn medewerkers in zoovele lan den diepe ernst is. Wij weten ook, uit jaren- lange waarneming van het optreden der jeugdige Padvinders en Padvindsters, dat dit inderdaad door vriendschappelijkheid en hulpvaardigheid gekenmerkt wordt en dat een stuk zeer belangrijke karaktervorming van de jeugd zich dus in deze beweging vol trekt. In een land als het onze is zulk een streven zeker niet minder op zijn plaats dan in andere landen. Aan de karaktervormende eigenschappen van de sport, zooals die zich ontwikkeld heeft, hapert op velerlei gebied heel veel en in vele gevallen wordt meer op succes dan op sportiviteit gelet. Ons vader- landsche onderwijs is wel in veel sterker mate op het verwerven van parate kennis dan op karaktervorming gericht en is veeleer een (in diploma's-aan-den-finish bezegelde) aanloop in den strijd-om-het-bestaan dan een voorbereiding' tot eenheid, samenwer king, vriendschap en hulpvaardigheid jegens den medemensch. Wij kunnen inderdaad de Padvindersbeweging best gebruiken. Zij is ook voor het Nederlandsche volk een goede zaak. In haar ideëele 'doeleinden staat zij na tuurlijk niet alleen. Er zijn andere instellin gen, ook internationale, die het dienstideaal in hun vlag voeren en nastreven. Veelal zijn dat evenwel organisaties van volwassenen. Jeugdopvoeding in deze richting is zeker van liet grootste belang voor de* wereld: zij heeft een ruimer toekomst en opent dus ook het uitzicht op de grootste resultaten. Tegen het soort jeugdopvoeding en karak tervorming, in Baden Powell's Boodschap ge kristalliseerd, kan ook niemand eenig bezwaar opperen. Als men het vergelijkt met de tal- looze pogingen van onzen tijd, om de jeugd te winnen voor politieke ideologieën waarvan zij door gebrek aan rijpheid en maatschappelijke ervaring de draagwijdte niet peilen kan doet het karaktervormïngs-program der Padvin- dersbeweging extra-weldadig aan. Het is eenvoudig en begrijpelijk, het ligt binnen de macht van jonge menschen om het te verwezenlijken en zijn waarde te beseffen. En het is daarom vooral niet min der groot, veelomvattend en verstrekkend in zjjn beteekenis. Dat de Wereld-Jamboree in Nederland er veel toe moge bijdragen de verwezenlijking van dit program verder te brengen hoop ik van harte. Zij wordt gehouden op een mo ment in de wereldgeschiedenis, waarop de monstraties van goeden wil, samenwerking, internationale vriendschap en dienstvaardig heid noodiger en gewenschter zijn dan wel licht ooit tevoren. Met te meer vreugde en vol doening heeten wij de Jamboree welkom in ons land en in ons district. R. P. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN De Zondagsdienst der apotheken wordt Zondag waargenomen door de Kennemer Apotheek aan de Wijk a. Zeeërweg. Deze apo theek is tevens aangewezen voor den nacht dienst in de komende week. De apotheek Velsen-Noord is Zondag gesloten. Deze apo theek is in de komende week ook 's nachts geopend. UMUIDEN De ontwikkeling der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken. De inschakeling' der nevenbedrijv.en* Aan het verslag in „De Ingenieurs" van de voordracht van ir. A. H. ïngen Housz ge houden voor het Kon. Inst.'van Ing. ontleenen wen nog het volgende: De belangrijkste factor in de verlaging van den kostprijs was het inschakelen van de nevenbedrijven. Deze waren noodig om alle bijproducten tot waarde te brengen, waar mede de KNH.S. een begin had gemaakt door de gaslevering aan verschillende gemeenten en de levering van electriciteit aan de P. E. G. E. M. Thans kwamen aan de orde de verwerking van het overschot kookovengas tot synthetische stikstofproducten (de Mekog) en die van een groot deel der slakken in den vorm van slakkenzand tot hoogovencement (de Cemij). Ook mag in dit verband genoemd worden de stichting op het terrein der K.N.H.S, van de nieuwe electrische centrale onzer Provincie, waarin gelegenheid bestaat al het, of nage noeg al het overschot aan hoogovengas te verstoken ter opwekking van electrische ener gie, waarbij dan tegelijk de electriciteitsleve- ring van het bedrijf aan do PJE.GJE.M. een einde nam en men ook de eleetriciteitsopwek- king voor eigen behoefte staakte en die aan het PjE.N. overdroeg. In de jaren van de stichting der nevenbe drijven (19271930) vonden wij partners, resp. de Bataafsche Petroleum Maatschappij en de E.N.C.I., die belang zochten of had den in de bedoelde bedrijfstakken, en met wie een samen gaan dus tot stand kwam op grond van het combineeren van onze belan gen met de hunne. Er werden voor deze nevenbedrijven afzonderlijke N.V.'s gesticht, telkens onder leiding van een Raad van Be stuur, waarin onze partners en de Directie van Hoogovens vertegenwoordigd zijn, terwijl dan steeds aan die leden van den betrokken Raad van Bestuur, die tevens Directeur van Hoog ovens zijn, de dagelijksche leiding van zaken werd opgedragen. Daarbij is dan telkens aan een onzer ingenieurs, als procuratiehouder der betrokken N.V., de directe bedrijfsleiding- der fabriek opgedragen, is onze administrateur procuratiehouder van alle N.V.'s en is ook de commercieele leiding op soortgelijke wijze ge organiseerd. Verder werden langjarige leve- rings-overeenkomsten voor gas, slakken, ener gie, het bewijzen van hulpdiensten, enz. afge sloten. Zoodoende kon een bedrijvencomplex ont staan onder centrale leiding en toch met deelname van vreemd kapitaal en onder be nutting van anderer deskundigheid. De ge centraliseerde bedrijfsleiding bracht ook mee, dat tal van algemeene diensten gecentrali seerd konden blijven en een uitgebreid veld van ervaringen werd geopend. Zoo verneemt de stikstoffabriek de ervaringen van haar zusterfabriek in Californië maar ook heeft zij bijv. voor een vraagstuk bij de verpakking van haar product kunnen profiteeren van de kennis daaromtrent bij de Cementfabriek. Ook hebben bij den afzet der verschillende pro ducten de commercieele ervaringen met het eene opgedaan, bevruchtend gewerkt bij het zoeken naar de oplossing voor een ander pro duct. Wij hadden met den hier gesehetsten be heersvorm reeds gunstige ervaringen opgedaan op een ander aanverwant gebied n.l. de ver werking van ons bijproduct de teer te Uit hoorn. Ook daar nam de K. N. H. S. zitting in den Raad van Bestuur, evenals bij de kalkafceen- groeve te Namèehe (België). Als aanverwant bedrijf de afgraving van den slakkenberg voor de levering van wegenbouwmateriaal. De aldus tot stand gebrachte verwerking- der bijproducten was een groot succes, daar zij den resteerenden kostprijs van het ruw- ijzer tot een zeer laag peil omlaag bracht. Weliswaar was de bedrijfsvoering en evenzoo de commercieele gestie, er niet eenvoudiger op geworden, want er bestaat tusschen al deze bedrijven een innige samenhang en daardoor ook een zeer directe beïnvloeding, welke maakt, dat bij de bedrijfsvoering voort durend met de belangen van alle deelen moet worden rekening gehouden en géén onder deel op eigen houtje kan werken. Toen men aldus omtrent einde 1931 de grootst mogelijke verlaging van den kost prijs had bereikt, was inmiddels ook de groote daling in de afzetmogelijkheden van ruw- jjzer ingetreden en nu is het opvallend, uit alle handelscijfers te kunnen zien, hoe deze lage kostprijs K.N.H.S. in staat stelde den om vang der productie zonder belangrijke reductie te handhaven en onze concurrenten de mark ten te zien veriaten, terwijl wij zelf er kon den blijven. Een hevige slag, die het bedrijf trof, was het heffen van 331/3 pet. invoerrecht op ruwijzer door Engeland op 14 Juni. 1932. Voor dien had men echter reeds den blik gewend op de Vereenigde Staten, waar de afzet zeer geslonken was en waar het opnieuw een markt kon opbouwen, die al spoedig tot het allergrootste afzetgebied werd. Het werd hier in gesteund door de zeer verlaagde scheeps- vrachten en doordat deze afzet zóó groeide dat het bedrijf zelf schepen kon charteren voor het vervoer van ijzer naar de overzijde van den Oceaan. Sindsdien is gelukkig de politiek der lijnreederij gewijzigd en kunnen de K. N. H. S. tegen passende vracht ijzer met de schepen der nationale lijn naar de Vereenigde i Staten verzenden. Deze belangrijke marktaanwinst is eigen lijk het eenige punt van vooruitgang in de jaren na 1929, want overigens deden zich telkens nieuwe ongunstige factoren voor. Het lichtpunt daarbij bleef, dat de concurrenten in veel sterkere mate achteruit gingen dan KNK.S., waardoor een relatief steeds belang rijker deel in de wereldmarkt van ruwijzer verkregen werd. en in 1932 zoowel Engeland als Frankrijk en Duitschland achter gelaten werd wat den omvang van den export be trof. Daartegenover moet de aandacht worden gevestigd op het opstaan van tw^e nieuwe concurrenten: Britsch-Indië en Rusland, waarvan de eerste zich in hoofdzaak toelegde op den uitvoer naar Engeland en naar Japan en die K. N. H. S. slechts in de Vereenigde Staten voelbaar als concurrent tegenkwamen, terwijl Rusland plotseling zeer sterk is komen opzetten, doch waarschijnlijk slechts als een tijdelijk concurrent moet worden beschouwd, daar in den opbouw van zijn industrie de hoogovens het eerst zijn gereed gekomen en de staalfabrieken pas later, waardoor er tij delijk een belangrijk overschot aan ruwijzer is geweest. Dit is voor een groot deel afgevoerd naar Japan, doch men moet er zich reken schap van blijven geven, dat de ijzerpro ductie van Rusland zóó groot is (rond 300.000 ton per week, evenveel als die van K.N.H.S. in 'n heel jaar) dat een kleine discongruentie tus_ schen ruwijzer- en staalproductie dadelijk groote overschotten aan ruwijzer kan geven, waarvoor men afzet zal willen zoeken. Kennemer Jagers terug van de Vierdaagsche. Allen volbrachten den tocht. De vier leden van de Wandelsportvereeniging De Kennemer Jagers, die hebben deelgenomen aan de Vierdaagsche hebben allen den tocht volbracht, hetgeen zeker een mooie prestatie genoemd mag worden. Het zijn de heeren W. v. d. Braber en P. v. d. Steen, die beiden 55 K.M. hebben geloopen en mej. Cl. Zwart en de heer A. A. Baak. de nestor der vereeniging, die aan den 40 K.M. tocht hebben deelgeno men. Gisteravond zijn eerstgenoemde drie (de heer Baak miste door een vergissing bij het uit reiken der belooningen den trein) op een ka meraadschappelijke manier door hunne club leden van den trein gehaald. Met acht tam boers voorop marcheerden de tippelaars eerst van het Kennemerplein naar het eindstation, waar spoedig een groot aantal belangstellen den bijeen was. Toen de drie kranige tippelaars van het perron kwamen werden ze met tromgeroffel en hoera's ontvangen, terwijl mej. Zwart bij de vele Nijmeegsche bloemen een eenvoudig bouquet werd aangeboden. Daarna trokken de wandelaars achter de tambours naar de Zandersstraat waar de heer v. d. Braber, de leider der vereeniging woont, waarna men, nadat de heer v. d. Braber zijn clubleden voor de hartelijke ontvangst en de politie voor de begeleiding had bedankt, uit eenging. WIJDINGSDIENST. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin zal de Chr. Oranjevereeni- ging te IJmuiden-Oost een wijdingsdienst hou den op Maandagavond 30 Augustus a.s. Het Chr. gem. zangkoor Nieuw Hosanna, dir. de heer S. Wiersma, zal aan dezen avond zijn medewerking verleenen. CREDIETBESCHIKKING PEKEL- EN STEURHARING. De minister, van Economische Zaken heeft met ingang van 1 Augustus 1937 de expor- teursci'edietbeschikking 1936 (pekel- en steur- haring) ingetrokken R.-K. DAM- EN SCHAAKVEREENIGING „GEZELLIG SAMENZIJN". Een dezer dagen speelde het le tiental van G. S. afd. dammen tegen de jubileerende Dam- vereeniging „St. Bavo" uit Haarlem, om den St. Bavo-'beker. De uitslag is als volgt „G. S." „St. Bavo": 1. P. van BuurenJac. Drayer 20 2. G. HaverJ. Warmerdam 11 3. P. BalmP. Veen 02 4. Jac. JasperseL. v. d. Voort 02 5. Jan JasperseJ. Stevens 20 6. Jan SpeetS .Broekman 02 7. Chr. BakkerJ. Willemse 2—0 8. J. Beentjes—C. Prins 0—2 9. B. GeertsenS. Diependaal 11 10. W. GomesT. van Steen 2—0 10—10 Dinsdag 3 Augustus a.s. speelt het le tien tal schakers tegen „St. Bavo II". Zilveren jubileum van den heer H. Amse. De „Cerberus" van Concordia' Den lOden Augustus a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer H. Amse aangesteld werd tot concierge van het gebouw Concordia der Kon. Ned. Papierfabrieken van Gelder Zonen, als opvolger van den heer F. Warbroek. De heer Amse, die in den loop dezer 25 jaren zich een oprecht medewerker getoond heeft van de besturen der verschillende vereenigin- gen, die het gebouw „bespelen", geniet ook bij zijn directie alle achting. Nauwgezet heeft hij zijn taak, die werkelijk geen sinecure is, steeds vervuld, trouw daarin terzijde ge staan door zijn vrouw. De heer Amse is een der oude leden van de harmoniekapel „De Eendracht" en heeft op het terrein van het muziek-dillettantisme reeds heel wat beleefd; hij is van deze kapel plaatsvervangend dirigent en tevens organist van de Ned. Herv. Kerk te Beverwijk. Het zal den heer en mevr. Amse op hun a.s. feestdag zeker niet aan belangstelling ont breken. Dc oude Rijwielplaatejs. Gedenkt de bestrijders der t.b.c. Heden doet het oude rijwielplaatje voor het laatst dienst. Het wordt dan verwisseld voor een nieuw; werpt het oude echter niet weg, maar deponeert het s/v.p. aan ons kantoor, Kennemerlaan 42, in de brievenbus. De redactie zorgt er voor, dat de oude plaatjes naar hen, die de t.b.c. bestrijden, doorgezon den worden. Onze lezers dragen zoodoende gratis een steentje bij tot de bestrijding van deze vreeselijke ziekte. EXAMEN HANDENARBEID. Voor het op 28 en 29 Juli j.l. gehouden exa men handenarbeid (akte r.) slaagde mej. J. A. v. d. Giesen te Beverwijk. Mej. v. d. Giesen is opgeleid door de Ver. Handenarbeid te IJmui den. VELSEN Ernstige aanrijding bij de Pont. Ordonnans zwaar gewond. Vrijdagmiddag omstreeks drie uur reed een militaire autocolonne op den Wijkerstraatweg in de richting van het pontveer toen een vrachtauto van de Alkmaar Packet, bestuurd door den chauffeur N. L. uit Beverwijk, de colonne bij de bioscoop de Pont trachtte te passeeren. Een ordonnans van den Motordienst, de 20- jarige sergeant M. y. d. Z. uit den Haag, die met het toezicht óp de formatie belast was. geraakte met zijn motor beklemd tusschen een der militaire auto's en den vrachtwagen. Hij kwam te vallen en werd eenige meters mee gesleurd. Het slachtoffer werd ernstig gekwetst; met een dubbelen beenbreuk, bloedend gelaat en inwendige kneuzingen is hij per ziekenauto van v. Gameren naar het ziekenhuis St. Joan, de Deo te Haarlem overgebracht, nadat dr. R. W. Fierstra de eerste hulp verleend had. De motor werd geheel vernield. ONGEVAL IN DE PAPIERFABRIEK. De 23-jarige werkman Th. P., wonende in de Smit van Gelderstraat was Vrijdagmiddag in de Papierfabrieken bezig met het herstel len van pijpleidingen. Hij stond daartoe op een lange ladder, maar verloor het evenwicht toen een der pijpleidingen brak. Hij stortte omlaag- en kwam met zijn borst op een der motoren terecht. Onmiddellijk werd hij naar het Roode Kruisziekenhuis vervoerd, waar men consta teerde, dat hij eenige ribben gebroken had, zonder dat gelukkig de longen gekwetst wa ren. Zijn toestand is redelijk. BURGERLIJKE STAND GehuwdenH. G. F. Smakman en J. H. Bak ker, Eksterlaan 17, IJmuiden. J. A. Stals en J. Meijer, Platanenstraat 49, IJmuiden. A. J. P. van Borre en R. M. J. Scliong, v. Wasse- naerstraat 39, IJmuiden. J. A. Eskes en C. P. Verkooijen, Trompstraat 64, IJmuiden. N. Kos- sen en A. J. Agter, Iepenstraat 26, IJmuiden. W. van Zanten en E. G. de Wilde, Everlsen- straat 5, IJmuiden. J. van Beelen en N. Hom burg, Vareniusstraat 10, IJmuiden. H. L. van der Valk en J. van Beelen, Bontekoestraat 2. IJmuiden. J. Ellen, bijgen. Otten en M. C. ten Boom, Geelvinckstraaf 14, Velsen-N. L. Spruit en C. A. Roos, D. Hartoghstraat 10, IJmuiden. Bevallen: C. A. Kaas-v. d. Pijl, z., W. Ba- rendszstraat 21, IJmuiden. A. G. Hurg-Falken- hagen, z., Fr. Netseherlaan 6, Santpoort. W. A. Walter-v. d. Lem, d., Beverwijk. A. A. Goeman- Cornelisse, z., Uitgeest. C. J. Sneek-Braam, d., de Weerdstraat 28, IJmuiden. W. M. Visser- Rijkers, d„ Meeuwenlaan 12, IJmuiden. C. G. Joldersma-Schoorl, d., Doodweg 63 Velsen (N.) N. E. Deen-de Zwart, d., Uitendaalstraat 22, Santpoort. K. Visser-Verbaan, d„ Cronjéstraat 3, IJmuiden. Overleden: A. A. Logeman, 71 jaar, wed. v. W. v. d. Wal, Zinneveltlaan 7, Santpoort. M. M. de Ruijter, 27 jaar. echtgen. v. G. A. Smits, D. Hartoghstraat 38, IJmuiden. C. v. d. Steen, 73 jaar, echtg. van J. v. d. Steen, C. Drebbel- ctraat 28, IJmuiden. J. v. Vrede, 61 jaar, echtg. v. P. H. Garritsen, Breestaapstraat 1, IJmui den. C. Poldervaart, 69 jaar, weduwnaar van G. v. d. Veer, de Wetstraat, IJmuiden. W. C. Deterts, 32 jaar, echtgen. v. F. M. Doodeheef- ver, Harddraverslaan 26, Santooort. G. Duijn, 2u jaar, ongehuwd, Tusschenbeeksweg 2 IJmui den. C. E. Alders, 53 jaar, echtgen. van H. van Rixel, Beverwijk. Ondertrouwden: J. de Koning en H. Kooij- man. D. P. de Heer en T. van den Nieuwen- dijk. Th. J. Oosterwal en A. Koster. N. Pronk en P. van den Oever. J. A. A. Poncin en H. M Meijer. L. Dekker en P. Joppe. G. Nat en A. Zeeuw. J. H. Witziers en A. W. C. Holtes. J. C. Boersen en H. Attema. N. Ellen bijgenaamd Otten en H. H. Ch. Czepluch. L. van der End en J. Blanken. WANNEER STEMPELEN? In de week van 1 tot en met 7 Augustus 1937 zijn de stempeluren als volgt: IJmuider Transport Federatie (NAS) van 9—9.15 Algemeene Ned. Metaalbewerkersbond 9.20— 9.40. Algemeene Ned. Bouwarbeidersbond van 9.50—10.10. IJmuider Federatie van 10.2511.10. Christelijke Bond van Fabr. en Transp. ar beiders van 11.1511.45. Ongeorganiseerden van 910. Werkloozenvereeniging van 10.1010.40. - R. K. Bonden van 10.50—11.30. Kleine bonden van 11.40—12.—. CEDERSTAAT 5 TELEF. 5563 (Adv. ingez. Med.) HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter ge meente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J. A. Lensen, te Castricum, om vergunning tot het oprichten van een banketbakkerij, waarin geplaatst 'zullen wor den een gasoven en een electromotr van 1 P.K., in de schuur achter het perceel Zeeweg 372, te Driehuis. Op Vrijdag 13 Augustus a.s, des voormid dags 11 uur, zal ten gemeentehuize gelegen heid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en mondeling en schriftelijk toe te lichten. DRIEHUIS Vereen, voor facultatieve Lijkverbranding. De terreinen rond Westerveld. Zooals in het vorig jaarverslag reeds ter loops werd medegedeeld, hebben de onderhan delingen met grondeigenaren over den aan koop van terreinen in de nabijheid van het crematorium, welke onderhandelingen in De cember 1935 nog niet waren geëindigd, in de eerste helft van 1936 tot aankoop van de be doelde gronden geleid. Een terrein van 4.7 H.A., den grond waarop het crematorium met columbarium en uirnentuinen gelegen zijn aan drie zijden omsluitende, is hierdoor eigendom der Vereeniging geworden. Br is aanstonds een begin gemaakt met het plaatsen van hek werken, waardoor de toegang van onbevoegden over de aangekochte terreinen naar het cre matorium en de begraafplaats ..Westerveld" kon worden verhinderd. Den huurders van gedeelten van den grond werd aangezegd, dat hun recht op 31 December 1936 zou afloopen. De verdere werkzaamheden op de aange kochte terreinen, met name de geschiktma- king voor het uitstrooien van asch en den aanleg van wegen en beplantingen zijn thans in uitvoering. Intusschen waren onderhandelingen met het bestuur der begraafplaats „Westerveld" ge voerd, ter verkrijging van het recht van over gang over een strook grond, de begraafplaats in vollen eigendom toebehoorende, ten einde de aangekochte terreinen langs den kortsten weg van het crematorium af te kunnen berei ken. Het resultaat hiervan is geweest, dat het begraafplaatsbestuur den gevraagden uitweg heeft verleend op conditie dat deze niet benut zal worden voor den aanvoer van lijken, ter wijl het publiek via dezen uitweg geen vrijen toegang tot de begraafplaats mag verkrijgen. Hiertegenover heeft de Vereeniging zich'ver bonden tot den bouw van een columbarium, plaats biedend aan ongeveer 2000 nissen, waarvan de opbrengst voor een derde gedeelte aan de begraafplaats zal worden afgedragen. Ook voor den nieuwen urnentuin is de af dracht op een derde van de opbrengst bepaald, hetgeen gunstig afsteekt bij de regeling welke voor de bestaande columbaria en den eersten urnentuin geldt, n.l. afdracht van de helft van de opbrengst uit verkoop en verhuur van nis sen, keldertjes e.d. Het nieuwe columbarium, met de tweede hal en de uitbreiding van de ovenkomer, volgens het project van den architect Du dok, zal ge bouwd worden op erfpachtsgrond. waartoe de grenzen van het bestaande ■erfpachtsperceel zullen worden uitgebreid. Ook de nieuwe ur nentuin is gedeeltelijk gelegen op grond van de begraafplaats, die aan de Vereeniging in erfpacht zal worden afgestaan, zonder ver hooging van den bestaanden canon van f 1'.— per jaar. Op deze wijze is op redelijke voorwaarden een aanzienlijke uitbreidingsmogelijkheid voor de inrichting geschapen, waarvan reeds bin nen afzienbaren tijd gebruik zal kunnen wor den gemaakt. De Vereeniging telde op I Januari van dit jaar 15.510 leden. Het aantal crematies over 1936 bedroeg 791. De exploitatierekening vermeldt een winst van f42.231.32. Voor goede Veiligheid SCHEERMESJES, moet U bij DULLER'S KAPPERSHUIS zijn. KALVERSTRAAT 184, IJMUIDEN-OOST. (Adv. Ingez. Med.) Motorrijder zag autobus te laat. Slachtoffer aan zijn wonden overleden. Vrijdagmorgen kwam onder de gemeente Veldhoven de ruim 28-jarige J. van O-, wo nende te Veldhoven, van zijn woning met zijn motorrijwiel den straatweg oprijden. Hij had echter te laat opgemerkt, dat uit de richting Eindhoven een autobus naderde. Er was geen gelegenheid meer om uit te wijken, met het gevolg, dat van O. recht op den bus inreed. De man werd tegen den grond geslingerd en liep een zware hersenschudding en een beenfarctuur op. In zeer ernstigen toestand werd het slacht offer naar het Binnen-gasthuis te Eindhoven vervoerd waar hij Vrijdagavond aan zijn verwondingen is bezweken.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1