HET NIEUWE AVONDBLAD Een Oorzaak. Op een vrouw geschoten 22e JAASCANG No. 228 MAANDAG 2 AUGUSTUS '37 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 et. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid S 2000.— overlijden 400. één of twee leden wijsvinger 125.—, alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger ƒ5. bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Keg afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim f 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.- arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk f 15.polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400.- IJMUIDEN De jaelitrace IJmuiden—Solent begonnen. Start geschiedde bij fraai zeilweer en gunstigen wind. Zondagmiddag één uur vond nabij de 3 mijl buiten de haven van IJmui den liggende brulboei de start plaats van de groote jacht-race IJmuiden Solent, als aansluiting op de verleden week gehouden race Helgoland IJmuiden. Op het startschot van den heer E. Crone, voorzitter van de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging te Am sterdam passeerden acht van de ne gen ingeschreven jachten de kleine Mar I Sol, die ook ingeschreven had was niet opgekomen de startlijn, een denkbeeldige lijn, gelegen tus- schen de brulboei en de sleepboot Stentor van Bureau Wijsmuller, aan boord waarvan zich de starter bevond. De race is onder de gunstigst denkbare om standigheden begonnen. Er stond een stijve bries van het Noordwesten en ofschoon de lucht zeer bedekt, was was het mooi droog weer. Het was de bedoeling, dat de start te 12 uur zou geschieden, maar doordat de jachten te laat uit Sixhaven waren vertrokken en dus ook te laat in IJmuiden aankwamen, was de heer Crone genoodzaakt, de start een. uur later te doen geschieden. Aan boord van de sleepboot Stentor, die de vlag der Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging, welke de race organiseerde, in top had, heb ben we dit interessante watersportfestijn als gast van den heer Crone mogen meemaken, een festijn, dat heel wat vreemdelingen naar IJmuiden had gelokt, waarvan de meesten naar den kop van de Zuiderpier waren ge wandeld, vanwaar men wel het best het le vendige gedoe op het water kon volgen. De jachten waren door de sleepboot Atjeh van de Mij. Nederland van de Sixhaven naar IJmui den gesleept en toen ze in de Middensluis waren aangekomen, voer de Stentor ze tege moet. In de buitenhaven liet de sleepboot de jachten aan hun lot over en spoedig gingen de blanke zeilen omhoog en voeren de sier lijke scheepjes zeewaarts, begeleid door de Stentor. Het was een prachtig gezicht; steeds meer zeilen werden bijgezet en toen alles er op stond de bries liet dit gemakkelijk toe was het alsof een vlucht meeuwen op de gol ven was neergestreken. Nu eens laveerende, dan weer scherp bij den wind zeilende, steven den de acht jachten, kris en kras doorelkaar varende, naar de startlijn, die haar uiteinden vond in de brulboei en in de Stentor, die 200 a 300 M. en W. van deze boei werd neergelegd. Het was nu voor de deelnemers van belang, goed te letten op de tijdaangeving. Twintig minuten voor één klonk het eerste tijdschot, tien cninuten later volgde het tweede. De jach ten kozen positie, waarbij ze herhaalde malen langs de Stentor voeren, waar de opvarenden natuurlijk hartelijk begroet werden. Het har telijkst was deze begroeting als de Zeearend van den heer C. Bruynzeel Jr.., de eënige Hol lander in de race voorbij zeilde. Waarbij na tuurlijk ook een „good luck" niet achterwege bleef. Precies één uur klonk het startschot. Zes jachten, waaronder de Zeearend, lagen fraai voor de startlijn en deze waren dan ook het eerst weg. Spoedig volgde het zevende en als laatste kwam de Arktur over de streep. Om een ons onbekende reden was dit jacht een eind Noordwaarts gevaren, zoover dat het bij het tweede tijdsein, dus 10 minuten voor de start eenige mijlen van de startlijn verwijderd lag. Het was een prachtig gezicht, de snelle scheepjes dicht bijelkaar de reis van 240 mijl Haar de Solent, het water dat het eiland Wight van het vasteland van Engeland scheidt, te zien beginnen. Met een snelheid, die de des kundigen aan boord van de Stentor op 8 a 9 Htijl of ca. 1516 K.M. per uur schatten, ver dwenen de witte vogels in Zuid-Westelijke richting, nagestaard door de opvarenden van de Stentor en van de Pres. van Heel, waarvan öe eigenaars een „uitstapje" naar de start hadden georganiseerd, van welke gelegenheid velen gebruik hadden gemaakt. Gestart zijn de Senta (Bremer Jacht Club), de Ettsi IV (Wassersportliche Vereinigungi, de Hamburg (Norddeutscher Regatta Verein), de Roland von Bremen (Segelkameradschaft das Wappen), de Arktur (Stettiner Sesler verein) en de Asta (Marine Degatta Verein), hue Duitschland, de Peter von Danzig (Aka- demischer Seglerverein), Danzig en het Neder landsche jacht de Zeearend (Kon. Ned. Ziel en Roeiver.) met de bemanning C. Bruynzeel schipper. C. Felger marconist, A. van Gies- "sen, de bekende skilooper J. Loopuijt, P. v. d. Laarse, Dr. H. Reijnders, A. Warners en O. Muller, kok. Onder de genoodig>den aan boord van de stentor bevond zich een 20-tal „Vodni Skauti", waterscouts uit Tsjecho-Slowakije", bezoekers van de Jamboree, met twee leiders, die opge togen waren over dit interessante tochtje op Noordzee, die ze geen van allen eerder ge zien hadden. De jongens hielden zich kranig; siecnts een van hen werd wat bleek om den neus, De jongens weten trouwens wel wat het op zee te varen want naar een der leiders ^vertelde, maken ze elk jaar een tocht op oe Adriatische zee van Dalmatië. Ze troffen net wel heel bijzonder, want toen de jachten zich m de buitenhaven voor de race gereed maakten, kwam juist de Cordillera binnen en men de Stentor terug voer konden ze dit groo te motorschip weer zien vertrekken. En de wmuidenaren aan boord zagen Neerlands Smotsten stoomtrawler, de Erin IJM. 12 van zijn eerste reis onder Nederlandsche vlag van de visscherij terugkomen. De Tsjecho-Slowaaksche jongens hebben met dit zeetochtje een goede training gehad voor hun zeereis naar Engeland, die ze na afloop van de Jamboree zullen maken. Ze gaan dan n.l. via Oostende en Dover naar Plymouth. WATERPOLO. WEDSTRIJD V. Z. V.—NEPTUNUS. Na het uitzwemmen is V. Z. V. het eerst bij den bal welke nu naar achteren gespeeld wordt. Vandaar wordt hij op Kluyver toe gespeeld welke er snel mee van door gaat en onhoudbaar doelpunt: 10 voor V. Z, V. Het spel volgt vlug op en neer en als Janus den bal van Kluyver toegespeeld la-ij gt geeft hij hem over aan den vrijliggenden Zwier, die er 20 van maakt. De keeper van Neptunus weet een paar vinnige schoten van Janus en Schoone te stoppen ,maar kan toch niet verhinderen, dat C. Visman er 30 van maakt. Spoedig klinkt nu het signaal voor de rust, maar wegens het late uur besluit men meteen te draaien. De tweede helft geeft ongeveer hetzelfde spelbeeld te zien als de eerste helft. De V. Z. V.-doelman stopt een schot en plaatst den bal naar Kluyver. Deze geeft hem over aan Zwier, die er snel mee vandoor gaat en hem op het juiste moment overgeeft aan Schoone, die het vierde doelpunt in de touwen jaagt. Na circa vier minuten spelen maakt C. Visman er 50 van. Na den ingooi krijgt V. Z. V. den bal te pakken; G. Janus gaat er snel mee aan den haal en besluit zijn spurt met een doelpunt 60. De keeper van Neptunus weet nog eenige schoten van Visman en Janus te stoppen, dan kondigt scheidsrechter Blitz het einde aan en heeft V. Z. V. een zesde overwinning in suc cessie behaald. DE WEDSTRIJD DUKEL—MERTENS. De tweede partij van den wedstrijd Dukel Mertens eindigde evenals de eerste in remise. Ook deze partij gaf weer hetzelfde beeld; Dukel stond gewonnen, één nonchalante zet en Mertens die uitstekend de kunst verstaat, de partij zonder één fout te spelen, slaagde er in de partij tot remise te brengen. De stand na den 53sten zet van zwart-luidde Zwart Mertens: 9, 14, 15, 22, 25, 36'. Wit Dukel: 23, 24, 32, 33, 34. 47. Wit aan zet speelde 3429. Direct uit is 24—19, 14—20 of? 19—14, 9—13, 3228 en wit wint. In de partij liep het spel met 34—29? 15—20, 2530, 3228, 3035 toch nog remise. Ds. A. A. WILDSCHUT Ds. A. A. Wildschut, Ned. Herv. predikant alhier, die het beroep naar Rotterdam heeft aangenomen, is voornemens aldaar Zondag avond 19 September a.s. zijn intrede te doen na tevoren te zijn bevestigd door prof. dr. M. v. Rhijn van Utrecht. PERSONALIA Voor akte N XVI A (radiokunde) eerste ge deelte is geslaagd de heer W. Verbeek te IJmuiden. HEEL IJMUIDEN LEERT ZWEMMEN. Weer heeft een contingent jeugdige en minder jeugdige IJmuidensche zwemsters en zwemmers ..afgezwommen". Ditmaal was het de zwempret van de v.Z.I. vanwaar een aan tal toekomstige Willy's en Riekjes met een diploma naar huis gingen. Het diploma van V.Z.V. behaalden: Betsie Verwoerd, Dick Bakker, Leni We zenbeek, Jeile Wiersma, Arie Rosier, Leni Karsten, Ilse Parlevliet, mevr. Bart. v. d. Duyn-Schouten, Jo Kleijbergen, Marie Visser Het K.N.Z.B.-diploma werd behaald door I. Klein-Onstenk, Willy de Waard, Tineke Kramers, Wim Hamers, Ina de Vries, Luci Wijminga, Jopie de Krijger. Gerard van Muy- den, Piet Kramer, K. Wijker, M. Kwak. OP DE HARINGVANGST. Na te Amsterdam van een nieuwe winch te zijn voorzien is de trawler Cornelis, IJM 15, Zaterdagmiddag voor de haringvisscherij naar zee vertrokken. Om te dokken. Teneinde in één der droogdokken te Amster dam te worden opgenomen voor het uitvoeren van herstellingen worden hier in ballast bin nen verwacht de Grieksche stoomschepen Elena R., komende van Liverpool en Keramiai, komende van Middlesborough. IJzerverscheping. Het Nederlandsche stoomschip Orpheus is van Amsterdam bij de Hoogovens aangekomen om een partij ijzer bij te laden. Het vertrok later naar Kopenhagen. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen hier bin nen 47 stoomschepen en 21 motorschepen, te zamen 68 schepen tegen 77 schepen in de week tevoren. Naar zee vertrokken 67 stoomsche pen en 20 motorschepen, tezamen 87 schepen tegen 74 schepen in de voorafgaande week. Uit en naar zee passeerden in de laatste week 155 schepen of 4 schepen meer dan in de voor laatste week. Passagiers ingescheept. Gisteren arriveerde in de Buitenhaven al hier 't Duitsche motorschip ..Cordillera" van Hamburg om een aantal voor West Indië be stemde passagiers in te nemen, waarna het schip na een kort oponthoud is vertrokken. Ertsaanvoer. Het Noorsche stoomschip „Carrier" kwam gisteren van Caen met een lading ijzererts aan het Hoogovenbedrijf. Toeristenreis voortgezet. Na een bezoek van twee dagen aan de hoofd stad is het Poolsche toeristen-motorschip „Pilsudski" weer van Amsterdam vertrokken om een bezoek te brengen aan Oslo. (Wanneer er niet radicaal wordt opgetreden tegen het voortdurend toenemend lawaai, aldus verklaart een Engelsche professor, zal de mensch mettertijd geen ooren meer hebben.) Kom nou, kom nou, hooggeleerde Overdrijf niet het gevaar, Wat u nu opeens beweerde, Daar heb ik geen ooren naar. Steeds heb ik twee open ooren. Voor de wijsheid die men hoort, Uit den mond van professoren. Maar kom daar niet mee aan boord. Al dat leven in ons leven Vergt wel veel van ons gehoor, Dat geloof ik, maar wij geven Daar ons oor toch maar niet voor. 'k Heb al vaak hooren beweren: Als een menschelijk orgaan, Heel lang niets hoeft te presteeren, Zal het ook niet voortbestaan. En dit leven afls een oordeel, Wordt, naar deze theorie. Dus misschien nog tot een voordeel, Als 'k het van dien kant bezie. Al is dat ook overdreven, Aan uw vrees hecht 'k geen geloof, Ik ben niet zoozeer voor 't leven Dan voor uw oor-oordeel doof. Zeker moeten w' allen werken Aan beperking van 't lawaai, Inclusief, waag 'k op te merken, Ook al het onheilsgekraai. BRIDGECLUB „IJMUIDEN". Door de Bridgeclub „IJmuiden" die haar speelavonden houdt eiken Maandag in de zijzaal van Hotel no. Eén zijn voor Augustus de volgende speelavonden vastgesteld 2 Augustus: Onderlinge duplicatewedstrijd. 9 Augustus: Drive volgens het Howell- systeem om kleine prijzen. 16 Augustus: Wilde-duplicate. 23 Augustus: Onderlinge drive. 30 Augustus: Oranje-drive met verrassin gen. DE BELGISCHE TRAWLER JOHN CLAUDE. De ongeveer drie weken geleden in het droogdok alhier opgenomen Belgische stoom trawler John Claude en Odin IJM 168 is thans zoover met zijn reparaties gereed ge komen, dat het schip deze week weer naar zee kan vertrekken. VELSEN T Vereen, van Vrij Hervormden. De a.s. veranderingen. In verband met het feit, dat het gebouw aan den Groeneweg gedurende de zomer maanden Juli en Augustus door de eigenlijke eigenaresse, de Vereeniging „Oosterspeeltui nen" uit Amsterdam wordt gebruikt, wordt er gedurende deze maanden, gelijk ook in de vorige jaren het geval was, geen dienst gehouden. In de zomermaanden moet, daar de ver eeniging dan geen beschikking heeft over haar gebouw ook dit jaar het vereenigings- leven bijna geheel stil liggen. De financiën laten het op het oogenblik niet toe, schrijft dr. H. Faber in het Ver- eenigingsorgaan, een in Velsen zelf wonen den voorganger aan onze Vereeniging te ver binden, maar wij hebben wat de predikantsmoeilijkheid betreft nu een oplossing bereikt, die voor de eerste jaren aan onze gemeenschap de best mogelijke „verzorging" biedt. Ds. J. H. Hanneman uit Uitgeest, een van mijn vrienden uit mijn studententijd, heeft zich bereid verklaard elke week een dag naar Velsen te komen voor catechisatie en zieken- en huisbezoek en eenmaal per maand een kerkdienst te leiden. Voor de andere diensten zullen dan andere predikanten worden uitgenoodigd. O.a. hoop ik zelf vrij geregeld te komen". Wat het gebouw betreft, voor een jaar is voorloopig het voormalige koffiehuis aan den Stationsweg (Velsen) dicht bij het viaduct gehuurd. Het zal eenigszins worden ver bouwd. zoodat de vereeniging de beschikking •krijgt over een gebouw met een zaal, waar pl.m. 120 bezoekers gemakkelijk een plaats kunnen vinden. Ingevolge de op de leden vergadering gemaakte opmerkingen heeft het bestuur een speciale bijeenkomst gehouden in het gebouw ter bepaling van de hinder lijkheid van het op straat voorbijgaande verkeer. Algemeen was het gevoelen, dat de last van dat verkeer niet van dien aard was, dat het huren van dit gebouw ontraden moest worden. Integendeel, het viel nogal mee! Met algemeene stemmen benoemde het bestuur verder de leden, de familie Gjaltema, tot concierge in het nieuwe gebouw. De datum van den afscheidsdienst van dr. H. Faber, die tot voorganger der Vrijz. Her vormden te Schiedam is beroepen, is nog niet vastgesteld. LIJST VAN GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden te IJmuiden een armband, een dameshandschoen, een rijwielbelastingmerk en een fototoestel in étui. Oceaanzeilers op weg naar de start voor de zeilrace IJmuidenSolent. Op den voorgrond: Waterscouts uit Tsjecho-Slowakije op de Stentor. Gevonden in IJmuiden-Oosteen gouden ring, een rijwielbelastingmerk, een jongens fiets, een padvindersriem, een halsketting, een broche, een damesschoen een armband en aan komen loopen twee honden. Gevonden te Velsen-Noord een sleutel, een paar damesschoenen, een rijwielbelasting merk en een plamuurmes. Gevonden :e Velsen: een huissleutel. Gevonden te Santpoort: een aanzetslinger van een auto en een rozenkrans. De werkloosheid. Minder bouwvakarbeiders, metaalbewerker» en losse arbeiders aan het werk. Het aantal werkloozen in deze gemeente bedroeg op 31 Juli '37 en op 1 Aug. '36 Bouwvakarbeiders Metaalbewerkers Houtbewerkers Landarbeiders Havenarbeiders Visschers Kantoorbedienden Losse Arbeiders Overige beroepen Mannen boven 18 j. Mannen onder 18 j. Vrouwen boven 18 j. Vrouwen onder 18 j. Totale werkloosheid Het aantal werkloozen was dus 543 minder dan verleden jaar. Het is sedert de vorige week echter met 72 gestegen, doordat er minder bouwvakarbeiders, metaalbewerkers en losse arbeiders aan het werk waren. 378 468 220 320 25 36 27 34 115 135 257 363 42 47 602 684 286 323 r— 1952 2410 54 115 17 27 13 27 2036 2579 Dader rent de straat op. Zich later bij de politie gemeld. Zondagmiddag omstreeks half een heeft zich in een perceel aan de Nieu we Haven te 's-Gravenhage een drama afgespeeld, waarbij een vrouw zeer ernstig gewond is. De 49-jarige grondwerker Van der M„ die in genoemd perceel in den kost is bij de bewoonster, de 56-jarige we duwe W., heeft na een woordenwisse ling, waarbij hij zich zeer opwond, met een revolver op de vrouw gescho ten. De weduwe W. werd daarbij zeer ernstig gewond aan de linkerzijde van het hoofd. Ten zeerste ontsteld over wat hij gedaan had, liep de dader het huis uit en de straat op. Zeer korten tijd later meldde hij zich bij de politie in de Prinsestraat, waar hij een relaas deed van wat er gebeurd was. Onmiddellijk stelde de politie een onderzoek in en werd de geneeskundige dienst gewaarschuwd. Men vond de gewonde vrouw, die er met haar hoofdwonde ernstig aan toe bleek te zijn, in bewusteloozen toestand werd zij naar het zie kenhuis aan.den Zuidwal vervoerd. Het schijnt dat de grondwerker, die als kost ganger bij de weduwe is huis woonde, voor de vrouw gevoelens koesterde, die door haar niet beantwoord werden en dat hij in opgewonden toestand tot zijn daad is gekomen. Meer dienstplichtigen? Duur eerste oefening zou tevens verlengd ivorden Even na de start van de zeilrace IJmuidenSolent. Derde van links is de Zeearend. Voorstellen van het legerbestuur. Naar de N. R. Crt. uit doorgaans welingelichte bron verneemt, zou het legerbestuur het voornemen koeste ren het jaarlijksch contingent vast te stellen op 32.000 man en den duur der eerste oefening voor onberede- nen op 11 maanden De verhooging van het contingent tot 32.000 man is noodzakelijk om den bestaanden ach terstand aan personeel in een snel tempo te kunnen inhalen, waardoor het mogelijk wordt wanneer binnen betrekkelijk korten tijd zou moeten worden gemobiliseerd, ook de nieuw op te richten en uit te breiden wapens op oorlogssterkte te brengen. De verlenging van den duur der eerste oefening van de onberedenen houdt niet slechts verband met het feit, dat het noodig is het peil der geoefendheid, vooral dat van de infanterie, te verhoogen, maar ook met de omstandigheid, dat het ontoelaatbaar is, dat het grootste gedeelte van het jaar niet over geoefende troepen wordt beschikt. Dat een eerste oefeningstijd van 11 en niet van 12 maanden zal worden voorstel d zou als reden hebben, dat ons legerbestuur van mee ning is met dezen oefeningstijd genoegen te kunnen nemen, terwijl in het gebrek aan voldoend geoefende troepen gedurende een. zeer korten tijd van het jaar kan worden voorzien door het gedurende dien tijd onder de wapenen roepen van herhalingslichtingen.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1