WEEK-ABONNEMENTEN. CASTRICUM Luisterrijke inzet van de versieringsweek te Bakkutn. Enorme drukte in de versierde straten. Zaterdagavond te 8 uur is de feestweek, die de Bakkumer Buurt vereeniging „Bakkum" en de versieringsvereeniging organiseerden, ge opend. Om 8 uur opende het Fanfarecorps D.I.U. de feestelijkheden met eenige pittige marschen, die al direct de stemming er in brachten. Ge volgd door honderden maakte het corps een muzikale rondgang door het dorp. Op den Van der Meyleweg werd halt gehouden, en ein digde. nadat D.I.U. nog eenige nummers ten gehoore had gebracht, de muzikale rondgang. Dank zij de mooie avond was de drukte in het feestvierende Bakkum enorm groot. Slechts voetje voor voetje kon men zich in de versier de straten bewegen. De versieringen trokken de aandacht van duizenden en dit maakte onge twijfeld het succes van de beide organiseeren- de vereenigingen des te grooter. De Vinkebaan, de Bakkumerstraat, de van Oldebarneveldweg en de Stetweg boden alle hetzelfde aspect: even druk en even mooi. Ook de burgemeester gaf nog blijk van zijn belangstelling door de versieringen te komen zien. Ondanks de drukte van feestgangers bleef de politie meester van de situatie en wist eveneens het verkeer in veilige banen te leiden. Zondagmiddag om 5 uur maakte de Cinema Corso eenige opnamen van de drukte, die bij de opening van het theater vertoond zuilen worden. Eerst tegen middernacht werd het kalmer maar het duurde toch nog wel eenige uren, voordat de laatste feestganger den weg naar huis gevonden had. Ook de Zondag is in volmaakte orde verloopen. Geen wanklank werd vernomen en dit maakt het succes des te grooter voor de beide organiseerende ver eenigingen. HET TUINFEEST VAN DEN ALG. BOND VAN FORENSEN Zaterdagavond heeft de afdeeling Castri- cum van den Alg. Bond van Forensen een tuinfeest gehouden in Hotel Bakker, het geen uitstekend geslaagd mag heeten. De feestelijk versierde en verlichte tuin was om 8 uur geheel bezet met genoodigden en belangstellenden, die zich den heelen avond uitstekend geamuseerd hebben. De humorist-conferencier Leo Peelen heeft op schier onvermoeibare wijze het gezelschap weten te vermaken met zijn levensliedjes en vroolijke schetsen. Een band stond hem in deze moeilijke taak uitstekend terzijde en heeft in het verloop van dezen avond een groot aandeel gehad. Het feest duurde voort in de beste stem ming tot het uur van afscheid. Zoo was het geheel een avond waarop de afdeeling Castricum met veel voldoening kan terugzien. „ZANG EN VRIENDSCHAP" Op Zondag 15 Augustus zal de zangver- eeniging „Zang en Vriendschap" een con cert geven. EEN DRUKKE ZONDAG. Castricum en Bakkum hebben weer een drukken Zondag beleefd. Reeds de Zaterdag avond bracht er een voorproefje van, want toen voerden de treinen en bussen talrijke feest- en vacantiegangers aan. Een en ander veroorzaakte in het dorp een gezellige drukte, 't Waren in de eerste plaats de zakenmenschen, die daarvan hun aandeel ruimschoots kregen toebedeeld. En zoo werd het weer een goede dag voor Castricum en Bakkum. Een fraai overzicht van het marktterrein op de Wereldjamboree. (Luchtfoto K. L. M.). BEVERWIJK WIELERCLUB „KENNEMERLAND". De Bevcrwijksche wielerclub „Kennemer- land" hield Zondag een recordrit over 56 K.M. voor de A en B klassen en 45 K.M. voor de C klasse. Aanvankelijk zou een gecombineerde rit gehouden worden, deze vond echter geen doorgang, omdat Zondagavond een groot aan tal renners op de Zaansche Wielerbaan moest starten. De uitslagen van deze ritten zijn: A en B klasse, 56 K.M. 1. C. Moerkerk 1 uur, 44 min. 30 sec., 2. A. Booy, 1 uur, 44 min. 44 sec., 3. A. Drenth. 1 uur, 45 min. 44 sec. C-fclasse, 45 K.M.; l. J. van Balen, 1 uur, 15 min., 2 sec., 2. W. Neyzing 1 uur, 16 min., 3 sec., 3. W. Koomen, 1 uur. 16 min., 11 sec. 4. G. Bak, 1 uur, 19 min., 38 sec. HENGEL AARSVEREENIGING ,,'T KARPERTJE". Zondag heeft de hengelaarsvereeniging ,.*t Karpertje" een onderlingen wedstrijd op witvisch gehouden in het Noord-Hollandsch Kanaal te Akersloot, 's Morgens om vier uur vertrokken de deelnemers per fiets van het clubgebouw aan den Alkmaarschenweg. De vangst was ditmaal niet zoo groot als gewoon lijk, doch als men bedenkt, dat het weer de laatste weken er geen goed aan gedaan heeft, kan men toch tevreden zijn. Nadat de deelnemers weer in het clubgebouw waren aangekomen, bleek, dat de voegende personen voor een prijs in aanmerking kwa men. Eerste prijs: P. Put, met extra-prijs voor den kleinsten visch. Tweede prijs: J. Beentjes met twee extra-prijzen voor 'den grootsten en den laatsten visch. Derde prijs: H. Beumer. Vierde prijs: J. Straat, Vijfde prijs: B. Kleine. De prijzen werden met een toepasselijk oord door den voorzitter, den heer J. Maen- hout, aan de winnaars uitgereikt. Hij bracht dank aan de schenkers van de prijzen. ROODE KRUIS TRANSPORTCOLONNE. Op Zaterdag 28 Augustus zal een collecte gehouden worden voor het Roode Kruis Zie kenhuis en het Vredeswerk. FEESTAVOND VAN DEN R.-K. BOND VAN TECHNICI. Zaterdagavond heeft de plaatselijke af deeling van den R.-K. Bond van Technici, St. Bernulphus, in de bovenzaal van Hotel „Ter Burg" in een feestelijke bijeenkomst iiaar eerste lustrum herdacht. De voorzitter van de afdeeling de heer P. Ree sprak een woord van welkom en betreur de het dat de belangstelling zoo gering was. In de afgeloopen vijf jaar, aldus de voorzit ter, heeft de afdeeling vele ups en downs doorgemaakt. De afdeeling telde met de op richting 19 leden en na vijf jaar is het onge veer gelijk gebleven. Spr. hoopte, dat de le den krachtig zullen medewerken om de ju- bileerende afdeeling tot grooteren bloei te brengen. Namens het hoofdbestuur heeft de heer F. J. J. Uyen een woord van gelukwensch gesproken. Spr. hoopte dat nu de kinder ziekten voorbij zijn, St. Bernulphus een be teren tijd tegemoet mag gaan. Hij herinnerde er aan, dat professor Ver aart heeft gezegd, dat de hoofdarbeiders het zwaarst onder de crisis geleden hebben. Wanneer een professor dit opmerkt, aldus spreker, dat de intellectueelen het zwaarst geleden moeten hebben, dan moet het met de technici inderdaad erg geweest zijn. De laatste tijd heeft bewezen dat de technici ge trapt en geslagen zijn. Velen hebben het zware juk van de werkloosheid gevoeld. Voorts herinnerde de heer Uyen aan de moeilijkheden met werkloozenkas. De orga nisatie heeft met ontzettende moeilijkheden te kampen gehad en ondanks de energie blijft het ledental beneden peil. Degenen die geen lid waren beseften niet, dat zij moesten toetreden tot deze katholieke organisatie, maar de crisis bewees hun het tegendeel. Steeds moest men optornen tegen de moei lijkheden. maar toch hebben wij het hoofd boven water kunnen houden. Voorts zei spreker dat de sociale organi saties meer voordeelen genieten dan de R.-K, Bond van Technici. De soc.-democratische organisaties suggeeren dat zij de stuwers zijn en dat de R.-K. Bond aan hun leid draad liep. Maar wie zijn de stuwers ge weest, aldus spr.. de R.-K. Bond van Tech nici en de R.-K. Bond van Handels- en Kan toorbedienden. Deze twee organisaties waren toch de eerste die met de directie van Phi- lipsfabrieken confereerden. Ook de salarissen van de technici zijn vol gens spr. beneden peil. Hij toonde dit aan met eenige voorbeelden. Voorts deelde hij mede dat op 1 Januari de bondscontributie zeer sterk verlaagd zal worden. Deze verlaging gaat voor nieuwe le den met Seutember in. Het verdere deel van den avond was aan de vroolijkheid gewijd. De humorist-confe rencier Jack Funny zong een reeks aardige üe^es. waarmede hij al spoedig de juiste "•'ruiming wist te wekken. De bekende zan geres. mej. Schrama. verleende ook haar medewerking en oogstte met haar operette- en schlagerliedjes een welverdiend succes. Het feest duurde voort in de beste stem ming tot het uur van afscheid. De jubileerende afdeeling kan zeker op een prachtig geslaagden feestavond terug zien. EXAMENS. Geslaagd voor het Mulo-diülomaRie van Huiten te Uitgeest. Willy Houtwipper en Nvnke Betzema. allen leerlingen van de Openbare U.L.O.-school in het Villapark te Beverwijk. Van deze school slaagden 4 leerlingen voor het B-diploma en 9 voor het A-diploma. „VOOR HET ZWAKKE KIND". Op Donderdag 12 Augustus zal waarschijn lijk wederom een gecostumeerde voetbalwed strijd plaats hebben. De opbrengst komt ten goede van de stich ting ..Voor het zwakke kind". De R.K. Sportvereeniging D.E.M. zegde haar medewerking toe, terwijl de Westelijke kampioensploeg H.B.C. is uitgenoodigd op denzelfden avond een wedstrijd tegen D.E.M. te spelen. NOG EEN KRANIGE TIPPELAAR. Het is ons gebleken, dat nog een plaats genoot den vierdaagschen afstandsmarsch te Nijmegen tot een goed einde heeft gebracht. Dat was namelijk sergeant J. Kaayk van de speciale Comp van het Regiment Jagers, wo nende in de Hofdijkstraat, alhier. Hij be hoorde voor de eerste maal tot de deelnemers. DE BOTTOCHT VAN PLAN WEST. Zooals we reeds berichtten is de belang stelling voor den boottocht van de Winke liers Combinatie „Plan West" dit jaar over weldigend. Reeds zijn twee booten volgeboekt. Naar wij vernemen zal het bestuur er waar schijnlijk in slagen nog een derde boot te huren, zoodat alle kinderen wel van het mooie watertochtje zullen genieten. HARDDRAVERIJ „PRINS BERNHARD" De foto van den hoofdprijs der harddrave- rijvereeniging „Prins Bernhard" is niet ge- etaleerd bij de fa. Bata, zooals abusievelijk gemeld werd, maai" in Hoogenbosch' schoe nenmagazijn, Breestraat 22 HEEMSKERK EXAMEN Onze plaatsgenoote mejuffrouw Annie Blan- kendaal slaagde te Harlingen voor coupeuse. PATROONFEEST Bij gelegenheid van het patroonfeest van den H. Laurentius dat Zondag a.s. wordt ge vierd, zal de zeereerwaarde heer W. J. War- menhoven, pastoor te Voorburg, vroeger ka pelaan alhier, de feestpredicatie houden. ST. ELISABETHVEREENIGING Deze week zullen de dames van de St. Eli- sabethvereeniging de jaarlijksche ronde doen. Giften en gaven worden dankbaar aanvaard. ZELATRICEN VAN HET H. HART. Woensdag zullen de dames zelatricen van het H. Hart per autobus een uitstapje maken naar de H. Landstichting. WIJK AAN ZEE OPBRENGST COLLECTE De collecte voor „Herwonnen Levenskracht" R.K. vereeniging voor bestrijding der tu berculose heeft 21.90 opgebracht. LAMPIONOPTOCHT De lampionoptocht, die vastgesteld was op Vrijdag 13 Augustus, zal Donderdag 12 Augus tus worden gehouden. Twee doodelijke ongelukken te Rotterdam. Zaterdag was de 40-jarige kraanmachinist W. J. Tempelaars uit de Persoonstraat, in dienst van de Galak Condensed Milk Company aan de Piekstraat te Rotterdam, in de kraan hut van een electrische transportkraan, die aan de achterzijde van het bedrijf langs de Persoonshaven gebruikt wordt, bezig met het inschakélen van den electrischen stroom. De man had evenwel verzuimd een opslaanbaar gedeelte van de rails, waardoor een onder breking in het spoor kan worden tot stand gebracht, neer te klappen, zoodat de kraan plotseling met beide voorwielen van de rails afliep. Het gevaarte bleef hangen op de ach terste wielen, maar door den schok werd de machinist uit de hut geslingerd en van 10 meter hoogte kwam de man terecht op het Een luchtfoto van het Nederlandsche Kamp van de Jamboree dat gevestigd is in de oude renbaan. (Luchtfoto K. L. M.) Het Zuid-Westelijk deel van het uitgestrekte Jamboree-terrein. (Luchtfoto K. L. M.). Opzegging arbeidsovereenkomsten in de havenbedrijven? 1Acties te Amsterdam en Rotterdam Toezeggingen van werkgevers onbevredigend geacht. De besturen van den Centralen Bond van Transportarbeiders, den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders en den Ned. R.-K. Bond van Transportarbeiders „Sint Bonifacius" zijn sedert April van dit jaar in overleg met de besturen van de scheepvaartvereenigingen Zuid en Noord over verbetering der arbeidsvoorwaarden voor de havenarbeiders van Rotterdam en Amster dam. De besturen der arbeidersorganisaties heb ben zich na gepleegd overleg met hun leden aanvankelijk beperkt tot den eisch van het intrekken van tijdens de crisis genomen maatregelen en van in de crisisperiode tot stand gekomen wijzigingen in de arbeids voorwaarden, Zij hebben tevens verlangd wijzigingen in de arbeidsvoorwaarden aan te brengen, waar door de arbeiders grootere bestaanszeker heid konden verkrijgen en door beperking van overwerk de werkgelegenheid zou wor den bevorderd. Door de besturen der werkgeversorganisa tie is aan de arbeidersbonden medegedeeld, dat men op enkele punten aan de gestelde verlangens wilde tegemoet komen. De gedane toezeggingen worden door de besturen der werknemers organisaties echter absoluut onvol doende geacht. Zij vormen geen basis voor overeenstemming. Waar bovendien tijdens de gevoerde on derhandelingen de kosten van het levenson derhoud steeds zijn gestegen en nog steeds een stijgende tendenz vertoonen, zijn de besturen van oordeel, dat, nu vernieuwing der huidige overeenkomsten aan de orde is. ook herziening der loonen ter sprake moet worden gebracht. De besturen hebben aan de beide scheepvaartvereenigingen medege deeld. dat zij met hun leden op korten termijn over het in te nemen standpunt moeten beraadslagen. Daarbij zal de mede voor het bedrijf belangrijke vraag van opzegging der overeenkomsten, na het onbevredi gend antwoox-d der wei-kgevers, aan de orde worden gesteld. Aan de werkgeversorganisaties is de vraag voorgelegd of zij, vóórdat met de leden over een en ander wordt beslist, op zeer korten termijn alsnog een bespreking gewenscht achten. De contracten kunnen met een maand op zegging direct worden beëindigd. Annexatie van gedeelten van Heiloo en Oudorp gaat niet door. Vreugde in Heioo. Het gemeentebestuur van Heiloo heeft van den minister van Binnenlandsche Zaken be richt ontvangen, dat de door Alkmaar ver langde annexatie van gedeelten van Heiloo en Oudorp niet zal worden verwezenlijkt. Naar aanleiding van deze voor de beide ge meenten zoo heugelijke tijding werd-te Hei loo een speciale raadsvergadering belegd, waar aan ook de z.g. dubbele raad deelnam. De bur gemeester en vooral ook de gemeentesecreta ris, de heer W. Bruul, die het prae-advies, dat annexatie afwees, had samengesteld, werden van vele zijden hartelijk gelukgewenscht met de gevallen beslissing. Na afloop van de vergadering werd het ge meentebestuur een serenade gebracht door het fanfarecorps „Eensgezindheid". Wereldbond van arbeiders esperantisten. 17de Wereldcongres te Rotterdam. Zondag is het 17e wereldcongres van den Wereldbond van arbeiders-esperantisten (S. A. T.), dat van 1 tot 7 Augustus te Rotterdam ge houden wordt, officieel geopend. De heer B. Wels, voorzitter van het organi satie-comité van het congres, waaraan onge veer 850 esperantisten uit 18 landen deelne men, heette in zijn openingsrede allen welkom en sprak er zijn vreugde over uit, dat ook uit de landen Duitschland, Oostenrijk en Portu gal, waar de S. A. T. verboden is, vertegen woordigers naar dit congres waren gekomen. Daarna sprak de heer Dreves Uiterdijke, eerevoorzitter van het congres en tevens de eerste esperantist in Nederland, enkele woor den. De heer Jan Blok zong met pianobegeleiding van den heer Martin Frank enkele liederen, die in het esperanto waren vertaald. Na deze bariton-soli hielden vertegenwoordigers van verschillende esperanto-sprekende organisa ties toespraken, waarbij als eerste spreker op trad de heer N. Bartelmes uit Parijs, iixter- nationaal secretaris van de S. A. T. De he«r Faihhnher. -"onrzitter van dp f~-*- ïn de Persoonshaven liggende motorscheepje „Vertrouwen" schipper Mastenbroek uit Kra- lingscheveer. De machinist kwam met zijn hoofd op het gangboord terecht en moet, daar hij een zware schedelbreuk opliep, op slag zijn gedood. Het stoffelijk overschot is per geneeskundi gen dienst naar het ziekenhuis aan den Cool- singel vervoerd. Op den hoek van den Visschersdijk en de Keuzerstraat te Rotterdam is een jalouziestel- ling met de pooten van den erker, waartegen de stelling was aangebracht, gegleden. Daar door kwam de stelling scheef te hangen, zoo dat de 25-jarige schilder S. Vuisting van het balkje gleed waarop hij stond. De man sloeg van ongeveer acht meter hoogte naar bene den. Met een schedeflbasisfractuur is hij per geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij bij aan komst reeds bleek te zijn overleden. Een derde slachtoffer te Helmond. Meisje aan haar wonden bezweken Beide andere slachtoffers van filmbrand waarschijnlijk spoedig bewusteloos geraakt. Het ontzettende ongeluk, duit Vrij dagavond in de bioscoop Alcaza/r te Helmond is gebeurd, heeft, zooals werd gevreesd, nog een derde slacht offer geëischt. Zaterdag is in het St. Anthonius Ziekenhuis het tienjarig, en niet twaalfjarig, zooals eerst wei-d gemeld, meisje Van der Made uit Schie dam overleden, tengevolge van de zware brandwonden welke zij had opgeloopen. Nader kunnen wil over de ramp nog het vol gende mededeélen. Toen de brand in de cabine uitbi'ak, zagen de drie zich daarin bevinden de personen zich den uitgang naar het balcon van de bioscoop waarschijnlijk door de hevige vlammen versperd. De heer Tersteeg moet toen een wanhoopspoging hebben gedaan zijn lo geetje te redden. Hij heeft het kind door een raampje van 25 bij 40 centimeter van de cabine op een plat dak geduwd, waar het kind, met zware brandwonden overdekt, in zeer opgewonden toestand werd opgemerkt. Het meisje dreigde aanstalten te maken om van het dak te springen, maar zij werd hierin verhinderd door eenige personen, die ijlings een ladder hadden gehaald en het kind veilig naar beneden brachten, waarna het naar het ziekenhuis werd vervoerd. Haar toestand was evenwel hopeloos en het meisje is dan ook Zaterdag overleden. Het politieonderzoek naar de oorzaak van de ramp heeft nog geen positief resultaat op geleverd. Opgemerkt zij nog, dat de dampen welke de brandende fillmstrooken ontwikkel den de gevaarlijke nitro-cellulose-dampen zijn. Als gevolg van de ontwikkeling van deze gas sen zijn de twee oudste slachtoffers waar schijnlijk binnen weinig oogenblikken bewuste loos geraakt. Watervliegtuigen over den Oceaan De Clipper in Foynes, de Cambria fa Botwood geland. Het Amerikaansche transatlantische water vliegtuig, de American Clipper, is gisteren uit Botwood komende, na een vlucht van 12 uur 44 minuten te Foynes in Ierland geland. Het Britsche watervliegtuig Cambria, ko mende uit Foynes, landde Vrijdag na een Vlucht van 17 uur 48 minuten te Botwood. De ramp van de „City of Baltimore''. Twee opvarenden om het leven gekomen. Bij den brand van de „City of Baltimore" zijn twee personen om het leven gekomen, drie worden nog vermist en zes werden licht gewond. UITVINDER VAN DEN VLAMMENWERPER GESTORVEN. WEENEN, 31 Juli (Reuter). Gabriel Szakats, kapitein in het keizerlijke Oosten- rij k-Hongaarsche leger, en uitvinder van den „vlammen werper", welk wapen in den we reldoorlog voor de eerste maal is gebruikt, is te Boedapest in volslagen armoede gestorven. Kapitein Szakats, die wegens zijn uitvin ding op de door de geallieerden opgestelde lijst van 400 oorlogsmisdadigers stond, heeft door deze en andere militaire uitvindingen 'n groot fortuin gemaakt. De devaluatie van de Oos- tenrijk-Hongaarsche valuta heeft hem ech ter weer van al zijn millioenen beroofd en hij is als een arm man overleden. EXAMENS HOFDACTE. Haarlem, 30 Juli. Geëxamineerd 8 m. cand. Geslaagd: de heeren H. J. Eizema, Haai'lem; W. Le Fèbre, Haarlem; W. Th. Wildenberg, Den Helder; J. H. Wolkorte, de Rijp; P. A. Hinze, Aalsmeer; J. Verhagen, Haarlem. PERSONALIA Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens voor dipl. Onderwijzeres Costuum en Mantel vak slaagden de dames M. Bons Esser, C. Heyne en M. de Vries. Voor Onderwijzeres Lingerie: mevrouw M. Bons Esser. Voor Coupeuse Costuum en Mantelvak: J. Schravendijk. Allen leerlingen der Mode Vak school te Heemstede. ratie van arbeiders esperantisten, sprak zijn misnoegen uit over het feit, dat op de we reldjamboree geen padvinders-esperantisten samenkomst zou mogen plaats hebben. De heer Loubert, vertegenwoordiger voor Brussel, deelde, mede, dat het volgend jaar het 18e congres te Brussel gehouden zal worden. Verscheidene andere sprekers voerden nog het woord, waaronder een afgevaardigde van het Spaansche volksfront uit Valencia, die een zeer suggestieve rede hield. 2600 VATEN HARING NAAR POLEN. Zaterdag is uit de Scheveningsche haven met bestemming naar Polen, vertrokken het motorvrachtschip ..Beta", afkomstig uit Gro ningen. Het schip heeft aan boord 2600 vaten haring, bestemd voor Gdynia, voor rekening van de visscherij-maatschappij ..Newa" te Scheve- ningen. dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Dorderdag afrekenen. DÉ ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6