DINSDAG 3 AUGUSTUS 1937 Auto ramt een boom. Eén der inzittenden gedood. Bestuurder zwaar gewond. Maandagavond reed de heer K. M. Jr. uit Middelburg met een door hem gehuurde auto, met als medepassa gier de 35-Jarige heer H. C. Wielandt, assuradeur te Middelburg, met vrij groote snelheid van Middelburg naar Veere. In een bocht van den weg verloor de heer M. de macht over het stuur. De wagen zwaaide naar links, daarna naar rechts en botste toen in volle vaart tegen een boom. De schok was zoo hevig, dat de boom geheel in den wagen drong en het voertuig geheel vernielde. Toegesnelde hulp trof den heer Wielandt met gespleten schedel aan. Hij gaf nog eeni- ge teekenen van leven, doch bezweek weldra. De heer M. had verschillende min of meer ernstige verwondingen opgeloopen en bo vendien een hersenschudding. De heer Wielandt was te Middelburg een bekende persoonlijkheid, die o.a. zitting had in het bestuur van de vereenlging voor Vreemdelingenverkeer, in het bestuur van de vereeniging „Uit het Volk, voor het Volk" en in dat van het Middelburgsche muziekcorps. De juiste toedracht van het ongeluk is nog niet vastgesteld. Man door tramtrein gedood. Bij een poging om nog voorlangs te passeeren. Op den overweg in den weg Gouda Stolwijk nabij Stolwijkersluis is Maan dag de 59-jarige reiziger J. G. Bik door een tramtrein gegrepen en op slag gedood. De wielrijder moet den trein gezien hebben, doch blijkbaar heeft hij getracht den over weg nog voor den tramtrein te passeeren, het geen evenwel mislukte. Hij werd door den trein gegrepen en een dertig meter meegesleurd. De man was op slag dood. Toevallig waren twee leden van het Roode Kruis in de nabijheid, doch hun hulp mocht niet meer baten. Amsterdam's begrootin; Nog vele moeilijkheden te overwinnen. Invloed van de werkloosheid. Verschenen is het ontwerp gemeentebegroo- ting voor 1938 van de gemeente Amsterdam, sluitende op een totaalbedrag van f 127.634.838 welk bedrag op de begrooting 1937 f 130.165.235 was. In hun toelichting op de begrooting weipen B. en W. een terugblik op de financiën der gemeente gedurende de crisisjaren. Daarbij herinneren zij er aan, dat van 1930 af terzake van steun en werkverschaffing enorme bedra gen (in totaal f 121.100.000 dat is f 81.100.000 meer dan normaal) ten laste der gemeente zijn gebleven. Het bedrag, dat de gemeente in de crisisjaren uit het gemeentefonds minder heeft ontvangen dan het geval zou zijn ge weest, indien de wet van 1929 op de financieele verhouding van rijk en gemeenten ongewijzigd zou zijn gebleven, bedraagt rond f 19.450.000. Voegt men daarbij nog de daling van de opbrengst der belastingen en de aanzienlijke teruggang in de uitkomsten der gemeentelijke bedrijven, dan is het duidelijk, dat de finan cieele moeilijkheden der gemeente van enor- men omvang waren. De lasten, waarvoor de gemeente kwam te staan, zijn voor een aanzienlijk deel gedekt door drastische vermindering van uitgaven. In 1936 waren de gewone uitgaven volgens de algemeene begrooting de stijging van de kosten van armen- en werkloozenzorg. buiten beschouwing latende rond f 18.500.000 en de exploitatiekosten der afzonderlijk geadmi nistreerde bedrijven rond f 12.500.000 tezamen dus rond f 31.000.000 lager dan volgens de re kening over 1931. Het aantal ambtenaren ongerekend nog het onderwijzend personeel en werklieden, dat einde 1931 resp. 10.513 en 12.429 bedroeg, was einde 1936 verminderd tot resp. 9750 en 9498; het totaal hunner salarissen en lbonen, over 1931 nog bedragende f 52.380.000 was in 1936 gedaald tot f 35.208.000, derhalve met f 17.172.000. Er is sedert de behandeling der begrooting voor 1937, in den economischen toestand van ons land en ook in Amsterdam een verdere aanmerkelijke verbetering gekomen. Evenwel vertoont de begrooting van Amster dam voor 1938 geen gunstiger beeld dan haar voorgangster. Hoewel ook in Amsterdam de werkloosheid is verminderd en ook de totale uitgaven voor steun aan armen en werkloozen alsmede voor werkverschaffingen voor 1938 rond f 3.500.000 lager geraamd kunnen worden dan bij de be grooting voor 1937, is de last, welke te dezer zake op de begrooting drukt voor 1938 nog rond f 2.300.000 grooter dan vcflgens de be grooting voor 1937. B. en W. hebben om in het tekort op de be grooting te voorzien, in de eerste plaats beslo ten. voor te stellen, het nadeelige saldo van rond f 3.775.000 van den dienst 1936 in de rekening van dat jaar naar den kapitaaldienst over te brengen. Voorts hebben B. en W. in de begrootingen der takken van dienst, waarop art. 252 der gemeentewet is toegepast, de afschrijvingen voor 1938 beperkt tot de verplichte aflossin gen op de leeningen, welke voor die bedrijven door de gemeente werden aangegaan. Door deze beperking der afschrijvingen, wor den de uitkomsten, van deze takken van dienst tezamen tot een bedrag van f 5.880.000 gunstig beïnvloed, welk bedrag aan de algemeene be grooting ten goede komt. In de begrooting voor 1938 zijn voorts, even als in die voor 1937 geen bedragen opgenomen voor bijdragen aan den kapitaaldienst voor afschrijving op uitgaven, welke over een ge ring aantal jaren plegen te worden verdeeld en evenmin een bedrag voor afschrijving op het tekort van het opgeheven crisisfonds. Overigens is in de begrooting voor 1938 ge rekend op voortzetting van nog velschillende andere reeds eerder aangebrachte wijzigingen, zooals de bijschrijving der aflossingen op de leeningen voor het grondbedrijf, het op den gewonen dienst boeken van de toeslagen van 5 en 7 procent op de erfpadhtscanons voor voortdurende erfpacht en dergelijke. Ook is geen rekening gehouden met een ver hooging van de bijdrage aan het gemeentelijk pensioenfonds welke noodzakelijk zou zijn met het oog op het zéér aanzienlijke tekort in dit fonds. De begrooting, zooals zij tenslotte wordt in gediend, geeft volgens B. en W. niet het beeld van een normale begrooting. opgemaakt met inachtneming van een beleid, zooals dat in vroegere jaren kon worden gevoerd. Een be grooting, op die basis opgemaakt, zou een aan zienlijk grooter bedrag aan lasten moeten be vatten. In vertmnd met dit aspect hebben B. en W. getracht, zich een voorstelling te vormen van de financieele vooruitzichten van de gemeente voor de niet al te ver verwijderde toekomst. Zij kunnen geen grond vinden voor de ver wachting dat het normale evenwicht zal wor den bereikt, zonder ingrijpende herziening van de financieele verhouding van rijk en gemeen- I teil, Jongeman door auto aangereden en gedood. Maandagmorgen is de ongeveer 23-jarige wielrijder J. Wageman, wonende in Zwaag Westeinde aan den Frieschen Straatweg on der Visvliet aangereden door een auto uit Groningen. De jongeman werd van zijn rijwiel geslingerd en bleef met ernstige verwondin gen op den weg liggen. Een dokter kon slechts den dood constateeren. De man was gehuwd en vader van een kind. Auto te Iaat gezien. Motorrijder en zijn zoontje zwaar gewond. Maandagmorgen om half twaalf reed op den Rijksstraatweg bij den Deyl, te Wassenaar, een uit de richting Leiden komende personen auto, bestuurd door K. uit den Dolder, terwijl uit de tegenovergestelde richting de motor rijder G. uit Ginniken kwam met als duo passagier zijn zoontje, die op weg waren naar de Jamboree. G„ die de van Zuylen van Nijeveltstraat wilde inrijden en hiertoe den straatweg moest oversteken, zag de auto, die rechts van den weg reed, te laat en reed met groote vaart tegen deze op. Het rechterbeen van G. werd verbrijzeld, zijn zoontje liep een schedelbreuk op. ONTSLAG BIJ DE FORD-FABRIEKEN TE AMSTERDAM. Bij den aanvang der vacantie voor het per soneel der Fordfabrieken te Amsterdam heeft de directie aan ongeveer 80 leden van het personeel ontslag aangezegd. Naar de directie heeft medegedeeld, is het niet uitgesloten dat deze arbeiders na verloop van tijd weder te werk zullen worden gesteld, daar het ontslag verband houdt met den aan vang van een nieuw fabricage program, dat tijdelijk de medewerking van een aantal ar beiders overbodig maakt. MOTORRIJDER AAN VERWONDINGEN BEZWEKEN. Vrijdagmiddag is tijdens de groote verkeers drukte na afloop van de „Vierdaagsche", de motorrijder van Setten op den Daalscheweg te Nijmegen door een auto aangereden. De man kwam te vallen en liep een hersenschud ding en een hoofdwonde op. Hij werd naar het Wilhelminaziekenhuis overgebracht, waar hij aan zijn verwondbigen is overleden. UIT DE STAATSCOUANT. De consul der Nederlanden te Rangoon, de heer A. Verhage, is met een verlof van 4 maan den van zijn post vertrokken. Onze oud-stadgenoot de heer C. L. C. Voskuil is belast met de waarneming van het consu laat. GIDS VAN BERGEN (N.-H.) Door de Vereeniging tot Bevordering van het vreemdelingenverkeer te Bergen (N.-H.) is een gids uitgegeven met een kaart van de gemeente. De gids is geïllustreerd met een tiental fraaie foto's en bevat voorts gegevens over duinwandelingen terwijl voor bezoekers die slechts kort in de gemeente kunnen ver blijven, eenige van de meest interessante wandelingen zijn aangegeven. Een in acht kleuren uitgevoerde nauwkeu rige kaart van Bergen maakt deze gids tot een waardevol bezit. Hoe de naam Elesaberthus ontstond. Het gebeurde te Dordrecht, waar een ge lukkige vader zijn eerste kind kwam aan geven. De ambtenaar: „Naam?" De trotsche eigenaar; „Antonius Joannes Elisabeth". De ambtenaar (schrijvend en voor zich uit prevelend: „AntoniusJoannes ElisaHé, daar hadden wij ons bijna in de vingers gesneden!' De gelukkige vader (met opgetrokken wenkbrauwen) „Hoezoo als ik vragen mag?" De ambtenaar (met het volle gewicht van zijn autoriteit: „Wel, ziet u, Elisabeth is een uitgesproken vrouwelijke naam". De vader overweegt in de eenvoud van zijn ziel, hoe zijn schoonmoeder (ter wier eere die naam moest worden toegevoegd!) een uit gesproken vrouwelijke persoonlijkheid is. Dit argument echter terzijde latend, brengt hij slagvaardig naar voren: „En Maria dan? Hoeveel jongens dragen niet Maria als tweede naam?" De ambtenaar (in verregaande welwillend heid tegenover een dergelijke stupiditeit): „Jawel, jawelMariaMaar, éh vergeet u niet dat Maria duidelijk 'religieus is.duidelijk religieus, nietwaar?" Dit plotseling opgeworpen religieuse pro bleem is den verbouwereerden vader teveel. En de stem van achter de afscheiding ver volgt :„We zullen het- maar een beetje ver anderen. vindt u niet? Weet u wat, we zullen er Elisaberthus van maken Zoo ontstond op 29 Juli 1937 de naam Eli saberthus De ambtenaar moet in eere gehouden wor den. Wanneer hij op dit ingeslagen pad vroolijk verder gaat, wordt het in Dordt amusant wonen. - Zeg, Geertruidaberthus heb jij mis schien ook Jacobaberthus ook gezien? Hij wordt met smart gezocht door Cristinaber- thus. Jawel, hij wandelde straks met Anna- berthus en Teresiaberthus. Msb. J)& £OL£MJ>e. L. .-*3 ALFONSO Zijn land en zijn volk bloeden uit duizend wonden. En hij wacht mèt de heele wereld wat er geschieden zal. Maar hij wacht anders dan gij en ik. Zou hij er van droomen koning te zijn? En zou dat een droom zijn waar hij glimlachend uit ontwaakt, of een waaruit de angst ontwaken doet? Om alle koningen zijn vele vraagteekens. Om dézen koning is veel angst en veel verdriet. Maar hij heeft geleerd te glimlachen en te lijden zonder te klagen. Proces over een huizentransactie. Koffer met obligation in het geding. Pleidooien voor de Amsterdamsche rechtbank. Maandag is voor de Eerste Kamer der Ar- rondissements Rechtbank te Amsterdam ge pleit in een civiele zaak tusschen de N.V. Maatschappij van Gemeenschappelijk Bezit en expl. van Onr. Goederen „Twijnderslaan 2" gevestigd te Haarlem als eischeres contra de N.V. Nederlandsche Arbitrage en Effecten Associatie, gevestigd te Amsterdam, als ge- Voor eischeres trad op mr. T. A. M. A. van Löben Seis, voor gedaagde mr. E. Emme- ring. Het betreft hier een aankoop van eenige huizencomplexen te IJmuiden, Haarlem en Heemstede, eigendom van de N.V. „Twijn derslaan 2" en door den heer D. v. d. Leest verkocht door bemiddeling van den heer Julius Barmat aan de Crehabank te Rotter dam. De heer Barmat heeft deze koop gefinan cierd door de Crehabank, waarvan hij alle aandeelen aldus eischeres in handen zou hebben gekregen. De betaling had plaats in obligaties ten laste van de Crehabank, tot een nominal? waarde van f 154.500 en door het teekenen van accepten. Het laatste ac cept werd niet betaald, waarop de N.V. Twijn derslaan 2 den heer v. d. Leest in gebreke stelde. De heer v. d. Leest had de obligaties der Crehabank overgedragen aan de N.V, Twijnderslaan 2 en deze obligaties waren ver strekt onder garantie, dat ze na een termijn van twee jaar voor 80 pCt. der nominale waarde door de Crehabank zouden worden teruggekocht. In tusschen drong de heer v. d. Leest op betaling aan, doch men wilde hem voldoen met vorderingen op den heer v. d. Leest die de Crehabank had opgekocht bij curatoren van de gefailleerde Veendammer en Middenstandshypotheekbank. Een dezer vorderingen op v. d. Leest, groot c.a. f 100.000 voor een borg was voor een gering bedrag in handen gekomen van de N.V. Nederland sche arbitrage en effectenassociatie. De heer v. d. Leest kreeg een aanbieding van mr. I. om namens principalen, die hij niet kon noemen, de obligaties der Crehabank over te nemen, voor 73 pCt. der nominale waarde. Uitdrukkelijk werd zijn aandacht ge vestigd op de sperrbepalingen, dat niet de heer v. d. Leest maar Twijnderslaan 2 eigenaar der obligaties was. Voor mr. I. vormde dit geen bezwaar en Twijnderslaan 2 was bereid tot verkoop. De overdracht vond plaats ten kantore van een notaris ze Amsterdam er. toevallig juist op het oogenblik, dat mr. I. zou betalen, ver scheen een deurwaarder met twee getuigen, die beslag legde op de koffer met obligaties namens de N.V. Nederlandsche Arbitrage en Effecten Associatie onder mededeeling, dat de koffer van den heer v, d. Leest was en deze executoriale beslaglegging gegrond was op het feit, dat de N.V. Nederl. Arbitrage en Effectenassociatie een vordering van ca f 100.000 had op den heer v. d. Leest. Dit proces gaat nu over de vraag, wie d eigenaar is van de obligaties der Crehabank. „Twijnderslaan 2" eischt opheffing van het beslag op de obligaties. Van den tweeden ge daagde, den heer v. d. Leest, wordt gevraagd, dat hij deze veroordeeling zal „geheugen en gedoogen". Mr. Van Löben Seis betoogde, dat de obli gatie eigendom zijn van „Twijnderslaan 2" en niet van v. d. Leest, zoodat het beslag on rechtmatig is gelegd. De heer Julius Barmat had alle aandeelen der Crehabank in handen en door deze bank behandelde hij den aankoop van de huizen complexen. PI. drong aan op ofheffing van het beslag. Mr. Emmering, optredende voor gedaagde betoogde, dat Twijnderslaan en v. d. Leest één combinatie is en dat alle contracten tusschen die partijen waren gesloten om beslag en verhaal onmogelijk te maken. De aandeelen van de Crehabank zijn niet het eigendom van den heer Barmat, -noch bekleedt hij eenige functie. B. is slechts bemiddelend opgetreden. De Bank heeft f 89.000 contant betaald, f 156.000 obligaties gegeven en de huizen nog niet geleverd gekregen. PI. drong aan op afwijzing van den eisch. Na re- en dupliek werd het vonnis op 14 Sep tember vastgesteld. Wielrijder stak onvoorzichtig over. Wielrijdster het slachtoffer van haar manoeuvre. Op den Bezuidenhoutscheweg te 's-Graven- hage is Maandagmiddag een vrachtauto uit Haarlem, bestuurd door G. C., in botsing ge komen met de 30-jarige wielrijdster C. J. M. H., doordat hij plotseling moest uitwijken voor den wielrijder W. J. L. E., die onvoorzichtig den rijweg overstak. De wielrijdster kreeg een schedelbasisfrac- tuur en brak haar linkerarm. In bewusteloo- zen toestand is zij naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Nijmegen zorgt voor de vreemdelingen. Geen parkeergeld voor buitenlandsche automobilisten. In antwoord op een verzoek van de K.N.A.C aan verschillende gemeentebesturen om vreemde automobilisten vrij te stellen van de heffing van een retributie voor het parkeeren op gemeentelijke of verpachte parkeerterrei nen berichtte het college van B. en W van de gemeente Nijmegen, dat het heeft besloten bii de eerstvolgende verpachting van de parkeer plaatsen in de voorwaarden een bepaling on te nemen, waarbij met uitzondering van vracht motorrijtuigen, motorrijtuigen onder buitenlandsche kenteekenen rijdende van de parkeergeldheffingen worden vrijgesteld PPT?'! berichtte aaA de K'N-A.Cdat de bestaande bepalingen een vrystelling van buitenlandsche automobilisten niet toelaten, doch dat een daartoe strekken de wijziging in overweging zal worden "e- nomen. Teraardebestelling Flamingo, slachtoffers. Leden van de bemanning ten grave gedragen. Onder buitengewoon groote belang stelling is gisteren het stoffelijk over schot van de leden van de bemanning der „Flamingo", welke Woensdag ten Zuiden van Brussel is neergestort, ter aarde besteld. Aan het graf van de stewardess, mej M j v d. Laan, op Zorgvliet te 's-GravenW heeft mr. L. H. Slotemaker, algemeen secï' taris der K.L.M. namens die maatschap^ diepe gevoelens van deernis en medeleven jegens de familie bij het verlies van haai dochter betuigd. Dr. D. J. Dozy, Doopsgezind predikant, sprak een troostend woord. Ds. Drost uit Arnhem voerde namens d« familie het woord en ging daarbij uit van dei tekst van psalm 130: „Uit de diepte roep ik^i u, o Heer". Hij besloot zijn woord met hel „Onze Vader", daarna namens de familie danï zeggende voor de belangstelling. Aan de groeve van den eersten piloot c T. R. Steeensma, op de begraafplaats te WaV ningen, heeft de directeur van de K.L.M.,^ heer A. Plesman, getuigd van zijn waardeert voor den piloot Steensma, die zijn vak vol komen verstond en wien een groote toekomst wachtte. Nadat nog hadden gesproken majoor J. G W. Zeegers, en de heeren Bakker en j.' c Steensma, sprak ds. F. A. Visser, Herv. preó te Cadzand, die besloot met woorden van be rusting en troost en het „Onze Vader" bad De zuster van den overledene dankte voor df belangstelling. Op Crooswijk te Rotterdam is het overschot van den tweeden bestuurder, G. Ga ring, aan de aarde toevertrouwd. Kapitei; Raland van de L.V.A. te Soesterberg wees erop dat bij allen die met Geering in aanrakin; zijn gekomen zijn heengaan een groote leegt; zal achterlaten, omdat men niet licht zij: vriendelijk gezicht, zijn mooie karakter vergeten. Met hem is heengegaan, te vroe; heengegaan, een goed mensch. De vader van den overledene heeft gezegd voor de vele blijken van belangstelHm. Daarmede was de korte plechtigheid op verzoek van familie en verloofde is er verde; niet gesproken ten einde. De teraardebestelling te Dordrecht van de: werktuigkundige A. Wapperon, was een zee: sobere plechtigheid, welke juist daarom zee ontroerde. Allereerst is het woord gevoerd doe den onderdirecteur der K.L.M., den hee: Guillonard. Daarna spraken de burgemeeste: van Papendrecht en een turnmakker van de: heer Wapperon, waarna ds. Abbingh met ee; toepasselijk woord de pilechtigheid sloot. De prins van Tsjitsjïboe fë Amsterdam. Broer van den Japanschen Keizer. Met een extra-trein uit Den Haag, waar- hij met den D-trein uit Zwitserland was aan gekomen, arriveerde Zondagmiddag te hal' twee aan het Centraal Station te Amsterdam Zijne Keizerlijke Hoogheid Jasoe Hito, prin van Tsjitsjiboe, broeder van den Japansche?. keizer, vergezeld van zijn echtgenoote, va: den Japanschen gezant Z. Exc. Kuwashims, den gezantschapssecretaris Yamaguchi, de: civielen attaché Nagata en den marine-atta ché overste Tonaki, benevens de leden vaa zijn gevolg. De trein hield stil voor het geonende den hek der koninklijke wachtkamer, waarc: staatsielooper was uitgerold. Ter verwelkome; waren aanwezig kapitein ter zee L. A. C. Doorman als vertegenwoordiger van H.M. c: Koningin, burgemeester dr. W. de Vlugt, (i hoofdcommissaris van politie de heer H. Versteeg, de Japansche consul de heer W. Rehbock en de stationschef de heer Jongstra die door den Japanschen gezant aan hum» keizerlijke hoogheden werden voorgesteld. Een dochtertje van den heer Rehbock bc de Prinses bloemen aan in de Japanschf kleuren, wit en rood, waarna de prinses o aan mevrouw Rehbock de hand reikte. het perron stond als escorte opgesteld hel Japansche contingent van de Jamboree. Per auto vertrok het gezelschap naar he' Amstel-hotel, waar de lunch werd gebruikt e: waar de burgemeester en eenige leden der Ja pansche kolonie in audiëntie werden ont vangen. Beslag op „Baurdo'' niet opgeheven. Verzoek in kort geding niet ingewilligd. Op 9 Juli arriveerde, komende van Archan gel, in de Dordtsche zeehaven het Spaansc'n; m.s. „Baurdo". Het schip voer in „time char ter" voor de „Sofragt", de bevrachtingsorgam- sa tie van Sovjet Rusland, die het schip g?' huurd had van de Baskische regeering. Na i' Dordrecht te hebben gelost ,is de kapitein t opdracht van de agente van de „Sofragt", h?' Nederlandsche bevrachtingskantoor, opgö* stoomd naar Vlaardingen waar het aan de Vul- caanhaven gebunkerd heeft. De eerstvolgende bestemming van de „Baur do" zou Onega zijn, een Russische haven aan de Witte Zee, doch vóór dat het schip vertrok kwam het Nederlandsche bevrachtingskantoor ter oore, dat de kapitein het voornemen had opgevat om koers te zetten naar Bilbao. Daar tegen had niet alleen een deel der bemanniug bezwaar, maar ook de „Sofragt", die beslag o? het schip deed leggen ten laste van de Basi sche regeering. De reederij „Ibarra" te Sevilla, aan wie het schip, dat oorspronkelijk „Cabo Quintess heette, had toebehoord, voordat het door <je Spaansche regeering was geconfisceerd, hee» zich tegen het gelegde beslag verzet en in kort geding voor den president van de rechtbank te Rotterdam, mr. H. de Bie, geëischt, dat het be slag zou worden opgeheven. Voor de eischende reederij, vertegenwoordigd d,oor de agenten Schulte en Bruns, trad op mr. J. Drost, voor de gedaagde, de „Sofragt", ver tegenwoordigd door het Nederlandsche be vrachtingskantoor, mr. A. Blusse. Mr. De Bie was van oordeel, dat er geen ter men aanwezig waren om het beslag op te heffen. Conform deze meening deed hij uitsprak en veroordeelde de eischeres tevens tot het bc* talen van de kosten van het geding, zijnde f i

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2