Onze Indische Luchtpostbrief. SPORT IN OOSTENRIJK. H' Een e-Ioos boek. Geïsoleerd. - Geen wedstrijden tegen Italië en Duitschland. - Klachten uit Johannesburg. De val van een rampokker, De verleiding der contanten. Het spook der 01 bevolkingNieuws van de Frobenius- expeditie en van den Volksraad. Onze ö.d. 21 Indische correspondent schrijft ons Juli van Batavia uit: oewel men in den laats ten tijd heel dat minder hoort over de rampok- partyen in Wesfc-Java, blijkt toch uit de telkens door druppelende be richten, dat marechaussees en veldpo litie niet stil zitten en telkens opruiming kunnen houden onder het gespuis, dat de bevolking langen tijd heeft geterroriseerd. In zekeren zin speculeert de politie hier op de ijdelheid dezer inlanders, die, wan neer ze een misdaad begaan hebben, tel kens weer in hun oorspronkelijke woon plaats terugkomen en daar den grooten meneer uithangen om zoo door te gaan voor iemand, die „brani" genoeg is om het gezag te trotseeren. In tegenstelling met den Europeaan, die met zijn buit zoo gauw moge lijk over de grenzen zal trekken Het is daarom, dat de politie voornamelijk op spionnenberichten moet afgaan en op deze manier de geestelijke leiders der uiteengesla gen rampokbenden in hun eigen dessa's op het spoor moet komen. Zoo liep tot voor kort de bekende bandiet Ilias what is a name' in Depok, Mr. Cornells en Buitenzorg vrij rond, niet meer zooals vroeger zijn over vallen en knevelarijen bij het volle daglicht be. drijvend maar nu in het vallend duister de afgelegen kampongs brandschattend. Onver moeid werd hij opgejaagd, tot dat een spion nen bericht binnenkwam, dat Ilias op een Zondagmorgen bezoek zou brengen aan één zijner vier vrouwen. De politie verschool zich in de woning en bij het tikken op de deur, vloog de agent met de revolver naar buiten. Ilias wilde woedend zijn mes trekken, maar een scherpe knal velde den roover neer. Na zijn verpleging in het hospitaal zal de lange lijst van misdaden hem kunnen voorgehouden worden Zeer onlangs trof de marechaussee te Pasar Minggoe een van de gevaarlijkste knapen, die reeds vroeger in een vuurgevecht was ge wikkeld geweest, op de markt aan, waar hij kalm zat te eten. Ook hier verzet en een schot, waarna bleek, dat de bandiet een revol ver met 24 patronen op zak had en van plan was geweest zijn leven duur te verkoopen. Door deze successen keeren de rust en het vertrouwen langzamerhand weer terug en de arme boer kan weer zijn eigen rijst volledig in de schuur brengen, instede van een wreede contributie aan den rampokleider te moeten afdragenals hij den oogst reeds niet langen tijd geleden heeft voorverkocht! De Javaansche tani (boer) kan immers in den regel geen weerstand bieden aan de ver leiding om zij.' product geheel of voor een groot deel te velde reeds te verhandelen tegen contanten. Men ziet reeds maanden van te voren de kaboels (opkoopers) het platteland met dat doel doorkruisen en overal con tracten afsluiten. Nu tevens onder allerlei maatregelen tot verhooging van de inheem- sche volkswelvaart ook die voorkomen tot een redelijke verhooging van den rijstprijs bijvoorbeeld door het weren van buitenland- schen import brengt deze zwakheid van den Javaan een nog grooter nadeel, want dooi de rijstprijsstijging worden de kosten van eerste levensonderhoud tezamen met die van het geheele productie-apparaat voor die men- schen ook duurder. Maar het grootste nadeel is nog, dat die menschen( met de contanten in handen het geld aan allerlei onnutte zaken besteden. Eenerzijds beproeft men aan dit euvel tege moet te komen door kleine desabankjes in het leven te roepen om de bevolking aan contan ten te helpen zonder volledige verkooping. Anderzijds oppert men het practische denk beeld om maar zoo spoedig mogelijk met de in ning van de landrente te beginnen, zoodat als dan tenminste een deel der oogstgelden goed besteed wordt! Door verschillende onderzoekingen is echter wel gebleken.i' dat door deze mentaliteit van vóórverkoopen de tani nog slechts voor een zeer klein deei de vrije beschikking heeft over de inkomsten van zijn eigen aanplant. Zelfs wordt niet zelden geconstateerd, dat de ge heele opbrengst vaak voor een lange reeks van jaren aan geldschieters verbonden is, zoodat. in dergelijke gevallen de landbouwer practisch uit zijn eigendomsrecht is gestooten. Zorgwek kend is daarbij dat dit geen incidenteele ge vallen zijn, maar zooals het verslag van de Algemeene Volkscredïetbank zegt, groote groe pen der bevolking daarbij betrokken zijn. De schuldenlast ten plattelande heeft enorme af metingen aangenomen en daarom kan van een algemeene volkswelvaartvermeerdering als gevolg van den conjunctuuromslag voor- loopig nog geen sprake zijn. Een scherp on derscheid blijft hierbij te maken tusschen ge bieden waar handelsgewassen een voorname rol spelen met hun hoogere exportprijzen, en die streken, waar men in eerste instantie af hankelijk is van de inkomsten uit de rijst oogsten. Daarbij moet nog geconstateerd worden, dat een verhooging van de welvaart door uitbreiding van bebouwde gronden op Java nog slechts in zeer beperkte mate kan plaats vinden. Wanneer men in gedachten houdt, dat een aanzienlijk deel van de bergstreken althans moet gereserveerd blijven voor bebossching. wil men de wa tervoorziening niet geheel in de war bren gen en daardoor ook de voedeslvoorziening. Er zijn misschien, aldus de rede van den directeur van Economische Zaken op het houtvesterscongres te Bandoeng, nog rond 300.000 H.A. ontginbare vrije gron den op Java, terwijl de bevolking jaarlijks met minstens 500.000 zielen aangroeit. De opbrengst van den grond zal moeilijk nog verder kunnen worden opgevoerd .terwijl ook voor de ondernemingscultures geen verdere uitbreiding mogelijk is. Aldus ma terialiseert zich het spook der overbevol king thans van jaar tot jaar meer tot een wezenlijke dreiging. Waren de oogsten niet vele jaren achter een zeer gunstig uitgevallen, dan zouden nu reeds de gevolgen niet te overzien zijn geweest. Een betrekkelijk geringe mindere opbrengst van 20 pet. zou voor het gouver nement reeds tot een extra-uitgave voor im port-rijst moeten leiden van f 40 millioen. In dat bedrag zou de bevolking met haar vele schulden niet kunnen bijdra- S<Volgens mr. Hart is deze dreigende over bevolking toch niet geheel ontmoedigend, omdat het noopt om het bevolkingsvraag stuk krachtig in beschouwing te nemen in verband met de emigratie naar de Buiten gewesten. Door een intensieve propaganda zal deze emigratie wellicht het tienvoudige gaan bereiken van thans en zal daardoor de bevolkingsaanwas van Java tot belangrijk kleinere proporties zijn terug te brengen. Daar blijven nog vele afgelegen streken tie romantiek geven, die wij zoo gaarne aan de tropen willen toekennen. Zoo maakte de Frobenius-expeditie onlangs kennis met zeer interessante bijzonderheden op Ceram. Ook na het binnendringen van het Christendom is daar op bepaalde plaatsen nog veel van het oude bewaard, of weet men althans nog veel van wat vroeger geschiedde. Een van de bergen wordt door een deel van de Wemale Alfoeren beschouwd als de verblijfplaats van de zielen der afgestorvenen. Moeten zij daar om een of andere reden vertoeven dan nemen zij een diep stilzwijgen in acht en durven nauwelijks in het rond te kijken. De eerste Alfoer, die zich had laten doopen, sliep eens op dien berg en vertelde den volgenden dag. dat hij door zware droomen gekweld was en bezoek had gehad van zijn gestorven oom die. hem zijn overgang naar het christen dom en naar de „Kompenie" (het gouverne ment) had verweten, en hem met een mes bedreigde om hem afvallig te makenDe expeditie wijdt bijzondere aandacht aan de verschillende tegenstellingen onder de stam men en zal eind Juli naar Nieuw-Guinea vertrekken met uitzondering van dr. Jensen die naar Duitschland terugkeert. Ondertusschen luisteren wij hier op Java kalm naar hetgeen de Volksraad te vertellen heeft. Helaas handelen niet alle leden naar de door den heer Abdul Rasjid geciteerde Oostersche zegswijze, dat ..wanneer men iets kan zeggen zonder te spreken, het beter is te zwijgen". Over de verhouding Holland- Indië wordt echter in veel gematigder termen gesproken dan voorheen; men heeft het ver der over de lage loonen en over de wensche- lijkheid van meerdere lastenverlaging; men heeft het buitenlandseh verlofreglement in tweede lezing aangenomen en wil ten slotte voorloopig t.a.v. de „in hooge mate onrede lijke rechten van het Philipsconcern" een motie in dienen. Zoo leeft de politiek naast de romantiek. (Nadruk verboden). Verduistering te Lisse. Dader meldt zich bij de Haarlemsche politie aan. Maandagavond kwart voor elf heeft zich aan het Haarlemsche politiebureau aangemeld een -jarige reiziger uit Hillegom, die mededeelde dat hij ten nadeele van zijn te Lisse wonenden patroon verduistering had gepleegd tot een to taal bedrag van f 2500. Dit geld had hij voor zijn firma geïnd. De man is naar Lisse over gebracht en ter beschikking van de politie al daar gesteld. NIEUWE FUNCTIE BIJ HET P.E.N. Ged. Staten stellen aan Prov. Staten voor, in art. 1 van het salarisreglement 1920 op te nemen een nieuwe functie: „Portier dienst en administratiegebouw P.E.N.. met een be zoldiging van f 1690f 1937 per jaar. (Een Amerikaanseh auteur heeft een roman van 50.000 woorden ge schreven, zonder gebruik te maken van de letter e.J Dat is weer echt Amerika. Wie doet het hier dien schrijver na. Om in wel vijftigduizend woorden. Geen enkle e te doen bestaan, Hoe krijgt de man zooiets gedaan, Zonder zijn boek zelf te vermoorden? Als iemand hier zooiets verzon. Zou 'k zelfs niet weten, hoe het kon. Je kunt de e hier niet vermijden; Neem nu het onderwerp a'lleen, Er kan er „letterlijk" niet een Een werklijk e-loos leven lijden. Er mag geen woord in staan van eer, Van heldenmoed, van zedeleer, Van teere edele gelieven; Aan 't ernstig mensch kom je niet toe, De dief is evenzeer taboe En met hem ook de detective. Het kan niet van 't verleden zyn, Van toekomst of van heden zijn. Geen werk over merkwaardigheden; Gebannen is de levensles, Zooals ook geld en het succes, Ja, 't moet een boek zijn zonderreden. Dit is weer echt Amerika, Geen mensch hier doet dien man het na, Dat zei ik. naar ik meen, al vaker; Ik voeg er niet aan toe: helaas. Maar wel goddank, ik vind zoo'n dwaas. Geen kunsten aar maar kunstenm aker. Al is er dan het woord roman, Dat zonder e het rooien kan. Geen lezer kan een boek genieten. Dat „letterlijk", niet maar in schijn. Aldus beroofd, eenbok zou zijn, Die hier geen schrijver ooit zal schieten. P. GASUS. De Schotsche doedelzakkers in hun schilder achtige kleedij tijdens de groote demonstratie die Maandag in de arena gegeven werd De Frans Halslentoonstelling. De twintigduizendste bezoeker is er al geweest. Groote be langstelling voor de tentoonstel ling bij de buitenlandsche pad vinders. HAARLEM Dinsdag. Vanmorgen om kwart voor elven bereikte het zeer drukke bezoek aan de Frans Hals Ten toonstelling een nieuwen mijlpaal, want de twintigduizendste bezoeker trad binnen. Het was, om precies te zijn een bezoekster: mej. A. Kamminga te Haarlem. Haar werd verzocht in de kamer van den directeur te willen komen, waar de heer G. D. Gratama haar toesprak en haar een bouquet en den geïllustreerden cata logus der tentoonstelling aanbood. Het aantal 20.000 is wel zeer snel bereikt; men is dan ook buitengewoon tevreden over de belangstelling voor de tentoonstelling. In de laatste dagen is die sterk beïnvloed ook van de zijde van de Jamboree. Groote contingenten buitenlandsche padvinders verschijnen dage lijks in het Museum, onder aanvoering van hun leiders, om kennis te maken met de prachtige verzameling scheppingen van een der grootste schilders die de wereldhistorie kent. Zoo ont moeten de internationaal-bijeengebrachte menschen uit het verre verleden, die nog voor ons schijnen te leven in Hals' edele herschep ping, en de internationaal-bijeengebrachte _eugd van het Heden elkaar in Haarlem. Het is een uiting temeer van de ongekende ge beurtenissen die onze stad thans beleeft en die haar plotseling in het centrum der wereld belangstelling hebben geplaatst. Hoe zeer deze unieke verzameling van Frans Hals' meesterwerken de aandacht trekt, zelfs tot ver buiten de landsgrenzen, moge blijken uit het volgend lijstje van be kende personen uit kunst- en overheidskrin gen die sinds de vorige opgave het Frans Halsmuseum bezochten: Dr. Max J. Friedlaender, de heer H. Sca- venius, Deensch gezant Den Haag; Mr. Char les J. Livingood. President of the Board of Trustees van Le Due de Trevis te Parijs; The Cincinnati Art Museum; Dr. A. Bredius, Dr. A. H. Cornette, Directeur van het Mu seum van Schoone Kunsten te Antwerpen; Graf von Moltke, Conservator Wallraf- Richartz Museum te Keulen; Albert L. Kop pel te Zürich; de heer Kerkmeyer. Directeur van het West-Friesch Museum te Hoorn; Jhr. D. C. Roëll, Directeur van de Gemeente- Musea te Amsterdam; Mr. Dr. A. Baron Röell, Commissaris der Koningin in Noord- Holland; Z.Exc. Jhr. Dr. J. Loudon. H.M. Bui tengewoon Gezant en Gevolm. Minister te Parijs; Jhr. H. Loudon, Commissaris van de Kon. Petr. Maatschappij; Baron S. van Heemstra. Secr. v. H.M. de Koningin; Jhr. Mr. Dr. H. A. v. Karnebeek, oud-minister v. Buitenlandsche Zaken; Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Ook de jeugd laat zich niet onbetuigd! Telkens weer komen er de laatste dagen ook groepjes padvinders, die in stille bewon dering het werk van den Haarlemschen meester beschouwen. Juist de intense belangstelling voor deze oude kunst onder de jongeren heeft een vreugdevolle verrassing opgeleverd. Het gemeentebestuur van Bloemendaal heeft Maandag een maaltijd aangeboden aan de Jamboree-leiding. Staande Lord Robert Baden Powell of Gil- well, aan zijn rechter hand, even zichtbaar, Jhr. mr. C. J. A. den Tex, daarnaast Prms Gustaaf Adolf van Zweden en staatsraad Rambonnet, hoofdver kenner voor Nederland. (Van onzen Weenschen correspondent) Weenen, 29 Juli. Oostenrijk verkeert op sportgebied op het oogenblik in een buitengewoon eigenaardige, eenigszins benarde en geenszins benijdens waardige positie, daar er een soort sport- oorlog met Italië is uitgebroken en wedstrijden tegen Duitschland onder de huidige omstan digheden ook wel tot de onmogelijkheden be- hooren. De Oostenrijksche sportsmen en sport- dames zijn hier het slachtoffer van de politiek en van de politieke gevoelens geworden. Let wel: ik houd deze uiteen, omdat zij van héél verschillenden aard zijn. Oostenrijk als staat leeft in innige vriendschap met Italië, maar het gros van het Oostenrijksche volk kan de Italianen niet uitstaan.dit is niet alleen een gevolg van Italië's gedrag in den wereld oorlog. maar het is een van de voorouders geërfde afkeer van de Oostenrijkei's van alles wat Italiaan isen daarom is het in Oos tenrijk bij wedstrijden, die tegen Italiaansche tegenstanders gespeeld werden, steeds tot felle anti-Italiaansche betoogingen gekomen, die vooral in den laatsten tijd steeds ernstiger vormen aannamen. Het toppunt was wel de voetbalmatch, welke enkele weken geleden in het Weensche stadion plaats vond. Circa vijf- en veertigduizend toeschouwers woonden den wedstrijd van de Weensche club Admira tegen de club Genoa uit Genua bij. Men weet, dat de spelers tegen het einde van den kamp, in plaats van tegen den bal te trappen, op elkaar losgeslagen hebben Het spel ontaardde in een vechtpartij, waarbij een Italiaan een paar tanden verloor, terwijl zijn kaakbeen op drie verschillende plaatsen gebroken werd. Er wer den ettelijke gewonden van het slagveld, par don het voetbalveld weggedragen, en het Weensche publiek joelde en schreeuwde en schold de Italianen uit en heeft den Italiaan- schen doelverdediger ook nog eventjes in de gauwigheid afgerost. Deze ontmoeting was een van de wedstrij den om den Mitropa-cup. Een week later zou Admira te Genua tegen dezelfde Italiaansche club spelen. Iedereen vroeg zich af, hoe dat zou afloopen. De Weensche spelers, die den Italianen hun excuus hadden aangeboden voor het te Weenen in het stadion in den Prater gebeurde, waren al onderweg en de Italiaan sche grens al over, toen hen het bericht be reikte. dat het Italiaansche ministerie van binnenlandsche zaken de match verboden had. Men deelde hun dit telegrafisch van Weenen uit mede. Dit telegram bereikte de spelers te Venetië. Maar de Italiaansche politie ging nog vérder en liet den Oostenrijkers weten, dat zij Italië binnen vierentwintig uren moesten ver laten. Dit stond dus gelijk met een uitwijzing (al zeggen de Italianen hoffelijk, dat zij de Oostenrijkers „alleen maar vriendelijk uitge- noodigd hebben Italië binnen een etmaal weer te verlaten!") De Oostenrijkers hebben daar op onmiddellijk een athletiekwedstrijd afge last, welke een paar dagen later te Weenen tegen Italiaansche dames had moeten plaats vinden, niettegenstaande men niet bang had hoeven te zijn, dat het daarbij ook tot uit spattingen en betoogingen zou zijn gekomen, daar er ten eerste nooit veel toeschouwers bij dex'gelijke wedstrijden aanwezig zijn en de Weeners dit moet gezegd worden in de tweede plaats veel te galant tegenover dames zijn! De diplomatieke betrekkingen zijn nu op sportgebied om zoo te zeggen tusschen de beide landen afgebroken. Het heet. dat Musso lini in hoogsteigen persoon alle sport-verkeer tusschen Italië en Oostenrijk verboden heeft, daar hij de moeizaam en duur verworven vriendschap tusschen de beide staten niet door geharrewar op sport-gebied naar de maan wil laten gaan. Men heeft het groote publiek in Oostenrijk nog altijd wijsgemaakt, dat er in de reeks der Mitropacup-matches toch nog een wed strijd plaats zou hebben tusschen de clubs Lazio uit Rome en Austria uit Weenen. indien Austria tenminste voor den wedstrijd in aan merking zou komen. In ingewijde kringen ech ter geloofde men daar niet aan. Austria moest te Boedapest tegen de Hongaarsche club Ferencvarosi spelen en de Weensche club moest dezen wedstrijd nu verliezen, wilde men niet, dat zij daarna tegen Italianen zou moe ten spelen. En Austria hééft verloren, en wel flink ook, met eventjes 61. In Weenen is iedereen stom verbaasd ge weest. maar aldra hoorde men overal fluiste ren en spoedig ook op luider toon beweren, dat er iets niet in orde was geweest en dat de Weeners misschien wel geld gekregen hebben onder de voorwaarde te Boedapest op hun kop te krijgen! Tegen Duitschland wordt ook al zoo goed als niet gespeeld, omdat een deel van het publiek in Oostenrijk daarbij altijd pro-Duitsche en pro-nazi-betoogingen in elkaar zet. waarbij „Heil Hitier" geschreeuwd en het Horst Wes- sel-lied gezongen wordt, waarvan de Oosten rijksche bewindhebbers niet gediend zijn. Een ka jak-tocht op den Donau met Duitsche deel nemers werd al verboden en wedstrijden te gen Duitsche sportslui zullen ook voorloopig wel niet plaats hebben. Tegen mededingers uit de twee grootste naburige staten kunnen de Oostenrijksche sportbeoefenaars dus niet meer uitkomen. Minder prettig ook vindt men in sport kringen de berichten, die men uit Zuid-Afrika krijgt. Een ijshockey-team van de Wiener Eis- laufverein is daarheen getogen oen er zijn kun sten te laten zien. Nu zijn er ernstige ver schillen van meening tusschen den organisator van deze reis en de vereeniging ontstaan, maar tot overmaat van ramp heeft het be stuur van de vereeniging der in Johannes burg woonachtige Oostenrijkers zoowel aan het officieele Oostenrijksche Sport- en Turn- front als aan den Oesterreichischen Eis- hockeyverband en aan den Wiener Eislauf- verein geschreven, dat de Oostenrijksche spe lers zich daarginds minder fraai gedragen hebben. Bij een banket, waarop nogal veel ge dronken werd, schijnen de Weensche ijshockey jongens wat al te vriendelijk tegen verschil lende jongedames geweest te zijn. De landge- nooten in Johannesburg beklaagden zich daarover en wanneer de spelers te Weenen terug komen zal deze zaak streng onderzocht worden. Prettig vooruitzicht voor de repatri- eerende ij sj on gelingen, wier hart niet van ijs schijnt te zijn! Overval op de Russische ambassade te Tientsin. Door Wit-Russen gepleegd? TOKIO, 3 Augustus (Havas). Het minis terie van buitenlandsche zaken heeft de pers het volgende communiqué verstrekt: „In den middag van den eerste Augustus heeft de Sovjet Russische consul te Tientsin Smirnof, den Japanschen consul getelefoneerd om hem er van in kennis te stellen, dat vol gens zekere "geruchten een groep Wit-Russen in den nacht van den eersten op den tweeden Augustus een aanval zou doen op het Rus sische consulaat. Tijdens een conferentie van alle op verzoek van den Russischen consul Smirnof, bijeengekomen consuls, deelde deze mede. dat zijn consulaat was overvallen door een groep bandieten van onbekenden oor sprong. Op twee Augustus protesteerde dezelfde consul bij den Japanschen collega. Een onder zoek wees uit, dat de Wit-Russen ons volko men onbekend waren. Wij hebben met deze zaak niets uit te staan, de strijd tusschen Witte en Roode Russen is een bekend feit, dat in de geheele wereld bestaat. Wij willen daar volstrekt niet in gemengd worden. Wij heb ben op het oogenblik reeds voldoende zorgen. Ons daarin te willen meesleepen geeft bewijs van een zuivere Sovjet-drijverij, die heel wei nig goeds voorspelt. Het ministerie van bui tenlandsche zaken weet niets van een protest of een démarche van Moskou en heeft geen enkel protest ontvangen van den Sovjet ambassadeur te Tokio. Geruchten over nieuwe arrestaties in Rusland. Uit MoskouOnbevestigde geruchten spreken over de arrestatie van generaal Chripine. lei der der militaire organisatie „de onafhanke lijke luchtmacht". Deze luchtmacht bestaat uit eenheden, die ter directe beschikxing van het centrale conmandement staan. Verder zou generaal Pomarantsef, dc directeur van de academie voor de militaire luchtvaart, gear- dresteerd zijn. Men weet alleen, dat beide ge neraals sedert langen tijd niet meer gezien zijn, hetgeen voldoende is om geruchten te doen ontstaan. Voor het eerste kampvuur, dat Maandagavond op toesig de Wereldjamboree te Vogelenzang ontstoken werd en waarbij het publiek aan- mocht zijn, bestond een enorme belangstelling BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 3 Augustus. Bevallen 31 Juli: G. J. Hulsegge—van der Putte, z.; 1 Augustus: W. J. van der Linden- van de Vooren, d.; L. L. W. A. Klaassen— Ritter, d.; 2 Augustus: J. Immïng—Kaart, d.; M. G. ValentFlipsen, d.; G. H. A. Merks- Booms, d.; E. A. de LangSzesny. d.; 3 Aug.: D. van Kampen—Hoolwerf, d. Overleden 2 Augustus: G. Harmens—Vcgter, 79 j., Jansstraat.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 8