W: Sportief en toch gekleed. (Jo Menu van de week Recepten VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1937 Kleinigheden van de Jamboree. Teet je wat ik een van de meest opvallende verschijnselen van de Jamboree vind", zegt iemand tegen me, die er al verscheidene malen is geweest alles mag er, je kunt over al komen, en toch is het er ordelijk. Is het u ook niet opgevallen: overal loopt het publiek, overal kijkt het, daar gaat een oude dame eens gauw even een kijkje nemen in een groote tent van de Belgen onberispe lijk in orde gebracht, zegt ze prijzend. daar klampt een verlegen hummel een levensgroo- ten leider aan met zijn autogrammenboekje, en hij krabbelt gewillig zijn naam. daar be moeit een juffrouw zich met het rookerige ge- kook van een niet al te handigen „keuken meester", die haar maar laat praten, want hij begrijpt immers niet wat ze zegt. Iedereen loopt waar hij wil, iedereen kijkt waar hij wil en iedereen is opgeruimd goedsmoeds. Als publiek, dus als buitenstaander krijgt men vóór alles den indruk: wat een verhaspe len van talen! Een Engelsche jongen zegt tot een paar Hol- landsche meisjes die zijn handteekening vra gen: „Cheemerier", wat tot uitbundige vroo- lijkheid van de meisjes „Geef maar hier" moet voorstellen. Een niet al te snuggere juffrouw die, onder de torenhooge M van de ingangspoort van Danmark doorloopend. vraagt: welk land is dit nu. krijgt te hooren: Denemakke, waarbij het jeugdige Deentje zich verbeeldt, dat hij het keurig in het Hollandsch heeft verteld. In een open keukentent heeft een dei- jongens een pannetje met soep gevuld, maar hij overweegt dat het toch wel wat al te vol is. Ook niet erg, een jongensmaag kan altijd wat gebruiken en wat er teveel in is, slurpt hij resoluut uit. Bij de oprijlaan van huize Vogelenzang, ach ter de arena, staat een groot bord met „Ver- loren Welpen" erop. Eronder zit een klein groen welp je met een stout snoetje, echt een ondeugd, om aan de aandacht van de leid sters te ontsnappen, en hij wacht op zijn be vrijding als verloren welpje. Wanneer we een heelen tijd later weer langs komen, zit hij er nog, maar nu wel wat gekalmeerd en een goe dige padvinder doet zijn best hem te verma ken onx hem op peil te houden. Voor de leidsters is het intusschen een heele toer om al dat kleine grut bij elkaar te hou den; ze moeten elkaar in een lange sliert bij de hand houden, maar het is zoo bekoorlijk om nu eens hier en dan eens daarheen te hollen om te gaan kijken, bijvoorbeeld naar den zee verkenner en den Oost-Indiër, die broederlijk een paar klompen en een paar schoenen ge deeld hebben. We hooren een leidster tegen één van haar welpen, die zich aan dit schouwspel verlustigt, zeggen: je moet heusch handen geven Jan, je ziet nu hoe gauw we elkaar kwijt raken. Maar even later staat Jan alweer naar een anderen padvinder te kijken, die. alsof het dagelijksch werk is, met een soeplepel zijn maal naar bin nen werkt. Vele vriendschapsbanden worden aange knoopt, maar vlot loopen de gesprekken niet steeds, want de talen werken als struikelblok ken. Daar komen een Hongaar en een Engelschman: de jongens zijn in hun gesprek verdiept, de eerste kent blijkbaar wel wat Engelsch, maar omdat het den Engelsehen jongen toch niet .vlot genoeg gaat naar zijn zin, doet hij, wat iedereen doet die een ander zijn taal wil laten begrijpen: hij praat als te gen een doove met luider stem. Dat dit aanleiding geeft tot groote vroo- lijkheid, kan iedereen zien die de ontmoe tingen bijwoont tusschen de buitenlanders en de meisjes in en buiten het kamp waar ko men opeens die massa's aardige bakvisschen vandaan, vraagt iemand zich verbaasd af. Dit is een feest van de jeugd, een feest met een ernstigen ondergrond, en voor ons oude ren is het goed dat wij zien met hoeveel enthousiasme dit feest gevierd wordt. Al deze frissche jongelui, al dat sportieve gedoe, al deze gezondheid van lichaam en geest stem men optimistisch ten opzichte vaix het op groeiende geslacht. E. E. J.—P. VOOR HANDIGE VINGERS De vorige week lieten we u enkele plastrons oftewel „bain de soleils" zien, waarbij opdat ze onberispelijk zouden zitten, nog een klein beetje „haute couture" te pas kwam. Dit keer geven we een heel eenvoudig model letje, dat u zelf kunt maken en dat door het origineele borduurwerk toch iets bijzonders heeft. De hoofddoek en het plastron krijgt in de punt een lang split; de punten worden om den hals vastgeknoopt, terwijl de twee andere ein den op den rug worden gestrikt. Het spreekt vanzelf dat zoowel split als onderkant van het plastron met een smal zoompje worden afge werkt. Enkele aantrekkelijke gedaanteverwisselingenvoor het strand. 't Is alles strandkleeding, wat nu de klok slaat! Daarom gaan we aan dit belangrijke on derwerp nog eens een modeteekening wijden. En ditmaal voor vrouwen, die, hoewel ze graag in het zonnebad de volle zomerheerlijkheid ge nieten, er toch ook prijs op stellexx om een weinig „gekleed" voor den dag te komen. Deze beide wenschen kunnen voortreffelijk worden gecombineerd door de toevoeging van een enkel eenvoudig kleedingstuk, dat ge makkelijk over den arm wordt meegenomen en dat men snel aanschiet, als er opeens kennis sen komen praten of op den terugweg naar huis. 't Vervangt op aangenamere wijze den badmantel, die een zoo erg nonchalant cachet geeft. Een aardig vooi'beeld is 110. 1; een zonnebad- costuum, bestaande uit een „bain de soleil" van effen stof en een gestreept wijd rokje, een „gekleed" dito, bereikt door toevoeging van een effen bolérojasje. Zeer elegant is ook no. 2: een sierlijk klok kende zonnebadjapon van gebloemde katoen of crêpe met aardige koordsluiting; door het bolerotje is het in een oogenblik omgetooverd tot een werkelijk zeer gekleed geheel. No. 3 is eenigszins bijzonder. Het zonnebad- costuum bestaat hier uit bain de soleil en shorts; voort 't geheele aspect heeft men een aardige ..balletjurk" noodig van blauw linnen met koordgarneering. Toch een heel leuk idee voor jonge meisjes. Voor de ouderen onder ons zal vooral model 2 wel de voorkeur genieten. De aardige zeilbootjes zijn mee w... heid en een draadje hel blauwe zijde gemakke lijk aan te brengen. Men kan het best eerst den geheelen lap borduren en hem daarna door midden knippen en afwerken. De hoofd doek drapeert u naar eigen smaak. Helblauwe katoenen of flanellen shorts zullen bij deze combinatie keurig staan. De riem kan worden gekozen in de kleur van plastron en hoofddoek: citroengeel, wit of lichtbruin is wel 't aardigste. Intimiteitmet mate Ons huwelijk zou aan frischheid win nen, als we niet alle huiselijke ditjes en datjes samen bedisselden! Onlangs bereikte me de hartgrondige ver zuchting van een Amerikaansche, die vond dat de mannen van de nieuwe wereld hun vrou wen veel te veel aan zich zelf overlaten. „Ze geven ons geld en zijn trotsch als een pauw als 't flink-, veel is, maar verderalles moeten we zelf doen. Meneer zit in de club en kijkt niet naar z'n echtgenoote om. Neen, dan de intimiteit, de gezellige huiselijkheid, die ka meraadschap bij jullie!" Ik dacht hier eens over na en zei „hm"; ik liet in gedachten allerlei huwelijken, die ik van nabij ken, de revue passeeren, peinsde ook over de hooggei'oemde intimiteit enkwam tenslotte tot de conclusie, dat ook op dit ter rein alles geen goud is wat er blinkt. Natuurlijk hebben we allemaal toen we vijf, tien, twintig jaar geleden! den grooten stap in het ranke bootje waagden, het zeer ernstige voornemen gefiad, er het beste van te maken, maar toch hebben we ons eigen huwelijk niet kunnen behoeden voor fouten en onevenwichtigheden. Ons huwelijksleven is de som geworden van ons beider karakter en deze factor vooral niet te vergeten! van onzen landaard. En als ik nu eens enkel over dit laatste punt doordenk, dan zie ik tegenover de fouten van het Amerikaansche, al te zakelijk huwelijk, een groote fout van ons, n.l. dat we zoodra we de wittebroodsweken of laat ons zeggen het eer ste jaar van ons gemeenschappelijk bestaan achter den rug hebben al te intiem met el kaar worden. Ik hoop niet, dat u me misverstaat en ver ontwaardigd uitroept: „Maarer is toch niets heerlijker, niets verheveners dan het één-zijn in alles, ook in kleinigheden!" Ik zou 't eenigszins anders willen zeggen: Er is inderdaad niets heerlijkers in een hu welijk dan het één-zijn in alle.belang- r ij k e dingen, dan het samen bespreken van alle.gewichtige punten. Maar waar de Amerikaansche vrouw, blij kens haar verzuchtingen, gebukt gaat onder een tekort aan belangstelling in haar dagelijk- sche belangetjes, daar kan in echt-Holland- sche huwelijken hiervan weieens een teveel zijn. Velen van ons vinden 't heel gewoon, dat onze echtgenoot mee-delibereert over de vraag wat zullen we eten? en nóg gewoner, dat we van elke nieuwe japon, die we laten maken, hem eerst een staaltje onder den neus duwen. Waarom ook niet? „Is er iets verheveners dan kameraadschap in alles? Nu, dit soort ka- meraadschap is heusch niet verheven, 't is een voudig een aanwendsel, dat sommige naturen „gezellig" vinden, maar dat anderen want ixiet alle mannen zijn in aanleg 't zelfde hopeloos irriteert, zonder dat ze bij machte zijn, in den bestaanden toestand verandering te brengen. Vele Hollandsche mannen weten op een haar nauwkeurig welke japonnen hun wederhelft in de kast heeft, hoe ze haar gelaat verzorgt, wat ze met het meisje of het hitje bespreekt, hoe ze de „beurten" regelt, wat de groente kost enz. enz. En heusch, dat vinden ze meestal volstrekt niet zoo prettig. We moesten in dit opzicht eens wat meer naar Amerika kijken, waar de vrouw al de speciaal-vrouwelijke zaken zelf zoo terloops regelt, er niet over rept in de en kele uren, dat ze met haar man samen is. Wij huiselijke menschen zijn veelal iederen avond samen en 't is, naar ik veilig mag aannemen, érg gezellig zoo met z'n twee tjes en als de kinderen naar bed zijn, maar zou 't niet nóg gezelliger zijn, als we niet over die alledaagsche, intiem-vrouwelijke en huis houdelijke ditjes en datjes praatten, tenzij het strikt noodig was? Onze kostbare tijd tusschen het avondblad en 't naar bed gaan zou nuttiger kunnen wor den besteed over een frisch gesprek over wat ons allebei werkelijk interesseert de onder werpen zijn natuurlijk legio! en ons per soontje zou waarschijnlijk nóg meer belang stelling van zijn kant wekken, als we eens, geheel „anders dan anders" verschenen in een japonnetje, dat hij niet zelf had helpen uitzoeken. De Amerikaansche vrouw moge dan noodge dwongen teveel alles zelf bedisselen, de Fran- caise is misschien de eenige, die hierin het juiste midden houdt: in zaken en belangrijke dingen de kameraad van den man, even in telligent, even pienter als hij, houdt ze haar speciaal-vrouwelijke intimiteitjes voor zich. Eix ik geloof, dat er daardoor in het Fran- sche huwelijk een element van levende be langstelling, van frischheid blijft ook nog na jaren! dat bij ons (missen we het zelfs nog wel?) mét de jaren onherroepelijk slijt. Wordt u ook nu niet al te boos! Ik weet .wel. dat het Hollandsche huwelijk weer andere, misschien diepere kwaliteiten heeft. Ik denk aan onze groote gezinnen, aan het samen wor stelen voor de opvoeding van de kinderen, aan de gezelligheid van ons huis en aan vele ande re groote zegeningen. Maar men kan zoo eens met een schuin oog naar anderen gluren en een goed ding over nemen zonder zichzelf te minachten of weg te werpen. op Zondag: Gerookte zalm geroostei'd brood. Witte ragoütsoep Fransche andijvie Aardappelen Blanc manger Bessen en frambozen Maandag Tomatensoep Ribstuk Spercieboonen Aardappelen Komkommersla Chocoladevla Dinsdag: Vleeschkoekjes Kropsla Aardapoelen Vruch :gruel Woensdag: Vermicellisoep Biefstuk Snijboonen Aardappelen Citroenrijst met va nillesaus. Donderdag: Kalfslappen Stoofsla Aardappelen Wentelteefjes Vruchten. Vrijdag: Roei'eieren met to maten Gestoofde kabeljauw Aardappelen Vanillevla met bes- sencompöte, Zaterdag: Macaroni met poulet Tomatensla Beschuit met kaas Meloen VEGETARISCHE MENU'S. 1 Vruchtenschotel Zachte eieren met peterseliesaus Aardappelen Kropsla Rijstpudding met frambozensaus 2 Rijstrand met champignons Gesmoorde aardappe len Tomatensla Koffie vla met room 3 Eieren met kaas saus Gebakken brood Andijvie Bruine boter Aardappelen Vruchtén 4 Macaroni met to matensaus. Aardappelen in blok jes geneden gebak ken. Spercieboonen Komkommersla Hangop met beschuit en suiker. Fosco. Benoodigd: 75 gr. poederchocolade, 200 a 250 gr. suiker, vanille, y L. water. Het water met de vanille laten trekken. Sui ker en cacao droog door elkaar roeren, aan mengen met wat koud water tot een dun papje en bij het water, waarin de vanille af- getrokken is gieten. Dit mengsel onder voort durend roeren plm. 15 minuten door laten koken, vanille verwijderen en in een schoone flesch schenken. Voor het gebruik verdunnen met 2 a 3 maal zooveel koude melk. Fosco blijft 3 a 4 weken, mits op een koele plaats bewaard, goed. ETEN OM MOOI TE ZIJN! In Amerika is een cri de coeur opgegaan te gen de ascetische leefregels en de tallooze kunstmiddeltjes die de dames en bovenal de Hollywood-aanbidsters toepassen om mooi te worden. Een zekere Benjamin Hauser, die zich reeds jaren verdienstelijk maakt als leider van een schoonheidsinstituut in de filmstad, heeft zich de tolk gemaakt van deze kreet om vereenvou diging om natuur en gezond verstand in dienst van de schoonheid te stellen. Hij zegt in een gloednieuw boekje op dit ge bied: Als we maar vasthouden aan een ver standige voeding, dan worden onze nagels, on ze oogen, ons haar en onze huid vanzelf mooi. We vermijden dan automatisch al die kleine misères die onze publieke fouten en gebreken vormen. Het boekje dat Hauser's schoonheidsraad en talrijke recepten bevat, heeft alle oplaagre cords in Amerika glansrijk geslagen! VOOR SPORT EN SPEL Dit aardige sportjasje is gebreid van don- kerblauwe z.g. Stemm wol, waarvan ook wel ski-pakken gebreid worden. We hebben noo dig 7 knotten wol van 75 gr., en 2 pennen no. 4V2. We beginnen met den rug en zetten hiervoor 52 steken op (maat 4244). Eerst 8 pennen gewoon recht, daarna 1 pen r. 1 pen aver. Na de 8 pennen recht minderen we om de 6 pennen af tot 48 st., waarna we nog 8 pen nen bij de 60 st. (van de eerste en laatste st. 2 maken). Na 66 ribbels (de eerste 8 pennen niet meegeteld) beginnen we aan het armsgat, waarvoor we 8 st. afkanten(3-2-2-1), Nu breien we tot het jasje de gewenschtc lengte heeft, daarna breien we 15 st. voor den schouder, kanten 14 st. stevig af voor den hals en breien weer 15 st. voor den anderen schouder. Den schouder breien we schuin op: vanaf den hals eerst 10 st. breien, dan 5 st. en dan afkanten. Linkervoorpand. Voor het linkervoorpand zetten we 40 st. op en breien aan den mid- den-vxoorkant de eerste 8 st. telkens recht voor de bies. We breien weer eerst 8 pennen gewoon recht en dan als boven; we minderen aan den zijkant eerst weer af tot 28 st. (om de 6 pennen), dan breien we nog 6 pennen en meerderen weer bij, als boven tot 35 st. Na 66 ribbels kanten we voor het armsgat 12 st. af (4-3-2-2-1), en breien 10 pennen minder dan aan den voorkant. Voor de ronding van den hals kanten we nu eerst 10 st. af, daarna 2-2-1-1 st., waarna we weer 15 st. overhouden voor den schouder, die we als boven schuin opbreien. Het rechtervoorpand is een spiegelbeeld van het linker, maar nu maken we om de 7 ribbels in de bies een kixoopsgat, door heen gaande na de eerste 3 st. er 3 af te kanten en die, teruggaande er weer bij op te zetten. Mouw. We beginnen aan den kop en zetten hiervoor 24 st. op. Om de 3 pennen maken we er voor en achter 1 st. bij tot 40 st. Dan in een keer voor en achter 15 st. er bij opzetten en 4 pennen breien. Nu minderen we om de pen tot 44 st., dan om de 10 pennen tot 32 steken. Als de mouw de vereischte lengte heeft breien we nog 8 pennen gewoon recht en kanten af. Voor het grappige rechtopstaande boordje zetten we 8 st. op en breien de halswijdte (aan het eind het knoopsgat niet vergeten!) voor de ceintur eveneens 8 st. opzetten en de taille wijdt breien, ook met knoopsgat. Zakken. Voor de zakken zzetten we 20 st. op en breien aan den eenen kant telkens 8 st. recht. Dit wordt de bovenkant van den zak. We breien tot we een vierkante lap hebben en kanten af. Opmaak. De opmaak, van dit jasje is een belangrijke zzaak. Eerst strijken we elke lap afzonderlijk, m.d.v., dat de verkeerde kant van het breiwerk de rechte kant is. Nu stikken we de bies van voren, de ceintuur, het boord je, en den bovenkant van de zakken eenige malen op de machine door b.v. 7 x naast el kaar, waarna we het boordje er ook op de machine aanstikken. De zakken worden er ook opgestikt, de mouwen van boven stijf ingehaald en er in gezet. Nu nog een rijtje aardige knoopen er op en u zult versteld staan van het geheel. Sp.—Th. GLOEDVOLLE KAPSELS. Na de gekleurde kapsels van enkele jaren terug pruiken natuurlijk! kent Parijs de mode van de kapsels met gekleurden glans. Het haar blijft gewoon blond, bruin of ros sig, doch door een bepaalde shampoo wordt een gekleurde gloed verkregen, die in har monie moet zijn met de kleur van het toilet. De kunst der kappers heeft het reeds ge bracht tot dertien nuances. NIEUWE UITGAVEN Mannen en vrouwen in dc overgangsjaren. Bij A. W. Bruna en Zoon's Uitg. Maat schappij N.V. te Utrecht verscheen het beek „Mannen en vrouwen in de overgangsjaren" door Marie Carmichacl Stopes. Dr. P. II van der Haag schreef een vocrrcord, arts II Hij- der van de Graaf een inleiding. De vertaling is van Elsa Kaiser. Bij Kluitman is verschenen; „Meisjes spelen het klaar", door Mar got V/arn- r'nck. Van den uitgever- H. Mculcnhoff te Amster dam ntvingen wij: „Met -ol-go3 ar/er dc Oceaan", door Freek Melchicr. „Mieke Heisvoort", door Emmy Tollenaar. „De familie Van Dam voor de Radio", door .f rank van Duin. „Ncileke", door Johanna E. Kuiper. Voor Handige Vingers Weer een paar nieuwe ideeën voor borduurwerk. Het aantal aardige ideetjes voor toepassing van borduurwerk op uw zomertoiletjes is legio: men moet er maar op komen! Hierbij nog een paar aardige modellen: boven schouderstuk en mouwopslagen van dit witte japonnetje versierd met een eenvoudig motief in gi'oen en goudbruin of rood en blauw; beneden 't zelfde werkje toegepast op een modern bolero-jasje.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 8