In het grootste vischcentrum der wereld. HET NIEUWE AVONDBLAD TAXIBRANDWIJK Warmte. N.V. „VELSERBAD" Visscherij-Snufjes 22e JAARGANG No. 233 ZATERDAC 7 AUG. 1937 IJMUIDER COURANT A B O N N E M E N T E Nper week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN16 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NE VEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid t 2000.— overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim f 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.—, één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger f 5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk 15.polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van f 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Genius treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Het Nederlandsclie muziek concourswezen. De blinde jury. In een vorig artikel knoopten wij aan ons overzicht van het muziekleven in deze ge meente enkele beschouwinigen vast over het experiment met een blinde jury, hetwelk op het jongste aan de Zaan gehouden concours, toegepast werd. Dit experiment heeft maar weinig instem ming gevonden; wel heeft het tot gevolg ge had, dat de euvelen, waar het Nederlandsche concourswezen mank aan gaat, weer eens druk besproken werden. Behalve de vakbladen mengde ook de pers zich in het dispuut. Schrijver dezes mocht ook enkele bewijzen van lezers, pro en contra, ontvangen, met welks vermelding we hierbij kunnen volstaan. Een hunner, van wien wij weten, dat het welzijn van het dilettant-muziekwezen hem zeer na aan het hart ligt en die reeds jaren op het gebied van het muziekdilettantisme en het concourswezen „meeloopt", willen wij echter gaarne aan het woord laten om van zijn kijk op de tekortkomingen en fouten te kunnen ge tuigen. Het is een verheugend verschijnsel, schrijft hij, dat de pers haar kolommen openstelt voor deze zaak van zeer groot cultureel belang, waarvan de waarde voor een volksgemeen schap als de onze, tot nu toe helaas maar al te zeer is onderschat. In een der bladen voeren de heeren J. Ha gen Jr., muziekcriticus, en Molenaar, secre taris van den Zaanschen Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen, thans een pennestrijd en geven hun zienswijzen over het muziekcon courswezen in ons land, ten beste. Wij willen de heeren niet in hun betoog bijstaan of het becritiseeren, slechts willen we opmerken, dat beiden in een opzicht het met elkander eens zijn en-wel, dat het huidige concourswezen ons mnziekvereenigingsleven in kunstzinnig op zicht te gronde doet gaan. Noch de heer Molenaar, als de pionier van her betere systeem, noch de heer Hagen als de vakman brengen de zuivere oorzaak van den huidigen stand van zaken naar voren. En dit is toch een eerste vereischte: de ziekte in haar oorsprong aantasten, dan eerst kan men be terschap verwachten. De naakte, ontstellende waarheid is, dat niet alleen ons geheele con cours, maar ook een groot deel van ons ver- eenigingsleven, beheerscht en bedorven wordt door een verkeerden financiëelen basis. De offers, zegt schr., die wij dilettanten en liefhebbers ons in financieel opzicht dikwijls met zeer groote moeite getroosten, worden met blindheid gestort en komen grootendeels terecht bij hen, die op die offervaardigheid als het ware parasiteeren. Als de Zaanstreek met haar op hoog peil staand vereenigingsleven het initiatief meent, te moeten nemen tot verbetering van mis standen, dan ligt het voor de hand, dat zij, die verbeteringen zou toetsen aan een jarenlange practijk op het gebied van het concourswezen Logisch is het ook, dat dit geschiedt door hen, die de corpsen zonder eenig financieel eigen belang op een zeer hoog artistiek peil hebben weten te brengen, door hen die er energie en veel tijd voor over hadden en dit alles deden uit liefde voor het mooi, kunstzinnige vereeni gingsleven: door de Zaansche dilettant-diri genten. Het stelt schr. teleur, dat dezen, die de oor zaak der misstanden zoo door en door kennen, niet hebben willen zeggen; tot hiertoe! mede, omdat zij zoovele malen getoond hebben, de veel omvattende, juiste opvatting van het lei derschap te bezitten, een opvatting waarbij de vereenigingen in haar ontplooiing financieel niet werden geremd door voor deze corpsen te hooge salarissen en onnoodige provisies. Schr. meent, dat zij verzuimd hebben in dit opzicht tot voorbeeld te zijn van de geheele Nederlandsche diiettant-muziekgemeenschap. Als de bondssecretaris schrijft, dat het con- courswezen een melkkoetje geworden is voor de heeren jury-leden, dan had hij er waar heidsgetrouw aan kunnen en moeten toevoe gen, dat voor een groot deel der dirigenten pre cies hetzelfde geldt, maar dat de invloed van het laatste euvel een nog funesteren invloed heeft. In een slotartikel zullen we den schrijver van bovenstaande meening gelegenheid geven de maatregelen, die z.i. tot verbetering zouden kunnen leiden, uiteen te zetten, vergezeld van de visie van W. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN De dienst der apotheken wordt morgen waargenomen door de IJmuider Apotheek, Koningsplein 3, welke apotheek tevens Is aangewezen voor den nachtdienst in de ko mende week. De apotheek „Velsen-Noord" is geopend; deze apotheek is steeds des nachts geopend. DAMMEN. DE WEDSTRIJD DUKEL—MERTENS Donderdagavond is de vierde partij ge speeld van de match DukelMertens, om den kampioenstitel van Groot-IJnniiden. Deze partij eindigde in remise, al zag het er naar uit, dat Mertens zou winnen. In het middenspel verraste deze Dukel met een fraaie damcombinatie, die wel is waar, gelijk materiaal hield, maar belangrijk nadeel voor Dukel in de positie beteekende. Met den 42en zet toen de volgende positie ontstond, verzuimde Mertens winst: Zwart Mertens: 2 3 6 7 20 23 Wit B. Dukel: 16 31 36 38 39 47 Mertens speelde overmoedig 2024 met remise! Winst is 2329! Door dezen uitslag behoudt Dukel den ti tel. De stand na 4 wedstrijden is: Dukel 5 p Mertens 3 p. Er wordt nog één partij ge speeld. Fish and chips het Engelsche volksvoedsel. En tot slot: een leering voor IJmuiden. GEDURENDE de maand April 1937 werd in Engelsche havens aangevoerd 1.317.000 cwts. ver- sehe zeevisch. In dezelfde maand in de laatste jaren voor den oorlog was de gemiddelde aanvoer ongeveer 835000 cwts. In Nederlandsche havens was de aanvoer in April 1937 ongetwijfeld minder dan die in dezelfde maand der laatste jaren voor den oorlog. Hoe komt dat? Het antwoord is heel eenvoudig: Engeland had weinig uitvoer en dus ook weinig te ver liezen; Nederland voerde veel uit en had dus veel te verliezen en verloor ook veel, toen Duitschland en andere landen den invoer gingen beperken. Maar dit is niet alles. Dat Engeland de capaciteit van zijn visscher ij bedrijf, ondanks dat dit, ook vóór den oorlog reeds van zulk 'n geweldigen omvang was, nog met c.a. 50 kon uitbreiden, vond zijn oorzaak in het feit, dat de visch'nandel meer dan hier, met het getij ook de bakens verzette. Engeland is steeds geweest een land met een hoogen levensstandaard. Totdat ook dat land door de crisis werd getroffen, waardoor deze vischetende natie iets anders vroeg dan tong, tarbot of schol. De arbeidende klasse vroeg een goedkoope visch met weinig afval. Zij kreeg die in den vorm van de fillets. En het is deze fillet-industrie, die het Britsche visscherijbedrijf, ondanks de crisis op de been hield niet alleen, maar dit bedrijf in staat stelde, oude trawlers naar den slooper te brengen en er nieuwe te doen bouwen, nieuwe prachtige schepen met een buiten gewoon groote vangcapaciteit. Zooals bijv. de supertrawler Scottish, die dezer dagen door de Vinnur Steam Fishing Co. te Grimsby in de vaart werd gebracht, een trawler van 190 voet lang met een bergruimte voor 5000 kis ten visch en welke trawler op zijn proeftocht een vaart van 14 mijl haalde. In mijn artikelen over het visscherijbe- drijf van Hull en Grimsby heb ik er reeds op gewezen, welke enorme massa's visch in Grimsby, maar vooral in Huil gefileerd wor den. Zeventig procent van alle visch die in Huil wordt aangevoerd, wordt gefileerd. Dat is visch die grootendeels terecht komt in de ,.fish and chips shops" waarvan men er in de groote steden tientallen vinden kan. Hier eet de mindere man, als hij een dagje uit is en het er af kan, zijn gebakken visch. En zoo goedkoop en zoo fijn dat ik er van over tuigd ben, dat wanneer men ze in ons land zoo goedkoop en zoo fijn kon opdienen, het vischverbruik zeer belangrijk zou toenemen. W at IJmuiden Is voor Amsterdam is Withernsea voor Huil. Zondags trekken de dagjesmenschen bij treinen-vol naar deze badplaats. Het strand is er vreeselijk ongezel lig; men loopt er niet op zand, maar op grind; het is bezaaid met allerlei rommel en dat er zooveel menschen naar Withernsea gaan, is omdat er niets beters in de buurt is. Hornsea, iets Noordelijker gelegen, is maar weinig beter en ik ben er van overtuigd, dat het grootste deel der stedelingen naar deze badplaatsen gaat om te gokken In de groote gebouwen of loodsen, waarin honderden gok automaten als fruitautomaten waarin men geen munten maar pennies werpt, staan op gesteld. Maar in Withernsea is ook Redfern's Fish Shop en daar maakte ik voor de eerste maal kennis met Albion's nationaal gerecht; fish Bij duizenden zijn de padvinders Donder dag naar 't strand getrokken, om koelte te zoeken in het zilte nat. De verkoopster tjes van fruit e.d. maakten goede zaken. and chips. Dat is gebakken visch met aard appelen, als de Belgische patates frites ge bakken. Voor one and three, één shilling drie pence of in Nederlandsch geld 57 cents kreeg ik daar: een gebakken schelvischfilet, een por tie chips, drie dunne sneetjes brood en een kop thee. En de menschen hadden geen han den genoeg om de klanten te bedienen. Visch zoowel als aardappelen waren zon der zout gebakken, maar zout is er op tafel en tevens saus om de visch naar smaak te bewerken. Heel Engeland eet fish and chips. De fil lets, 's morgens uit Huil verzonden, kan men 's avonds eten in een restaurant, honderden kilometers van de zee gelegen. En men eet ze niet meer in donkere winkels en nauwe straatjes, men wordt niet meer bediend door vischbakkers in mouwschort; neen, de res taurants zien er keurig uit en hupsche En gelsche meisjes komen met het menu op u af en u heeft maar uit te kiezen. De prij zen staan er bij, men betaalt in den regel aan een kasjuffrouw, dus tipping (fooien geven) is er niet bij. De ranges (fornuizen) waarin de visch ge bakken wordt, zijn staaltjes van moderne techniek en steeds zijn de fabrikanten er op uit, iets nieuws te vinden. Laat ik er direct bij vertellen, dat het ook in deze industrie, evenals in het Engelsche reederijbedrijf, niet alles goud is wat er blinkt, hoofdzakelijk doordat er teveel van deze zaken zijn gekomen, waardoor de con currentie zeer groot is geworden. Vooral vele kleine bedrijven kunnen zich moeilijk staan de houden. npoch ligt er aan de overzijde een les voor ons land. Er is, als we de bijkomstige omstandigheden even wegcijferen, geen enkele reden, waarom in Engeland zooveel meer visch wordt gegeten dan in ons land. Meer visch zal er steeds worden ge geten. omdat het Engelsche ontbijt zoo heel anders is dan het continen tale. Men begint in Engeland den dag gaarne met ham ana eggs en/of gebakken visch en dat „ligt" ons nu eenmaal niet. Maar als we de zaken zoo aan pakken als men dit in Engeland doet, kan het vischverbruik niet onaan zienlijk worden opgevoerd. Maar dan moet eerst de olie-ac cijns verdwijnen, want zoolang de olie zoo duur blijft, is er geen sprake van, dat de consumptie vergroot kan worden. En dan zou ik onzen vischbakkers eens willen raden, de visch te bakken zooals men dat in Engeland doet. Wanneer men ze zoo behandelt, wordt de eenvoudigste visch, een gul- letje, een wijting of eenschelvischje een delicatesse. En dan die onooglijke visch in de etalages! Met een verbrand of een niet-heelemaal gaar scholletje van een ons of daaromtrent voor 12 of 15 etsDat is niet bevorderlijk voor het vischverbruik, dat lokt geen koopers. Een gemeenschappelijke actie van alle organisaties op gebied van vischhandel en visscherij is noodig, om den olie-accijns uit de wereld te krijgen. Want, zooals reeds gezegd, alleen dan kan het visscherijbedrijf de handel en het voor-het-gebruik- gereed-maken zich ontwikkelen in de richting zooals die in het belang van het visscherijbedrijf noodig is. Er is meermalen in ons blad op ge wezen, dat de ruim 8 millioen Ne derlanders voldoende visch kunnen eten om een vloot van 100 en meer trawlers aan het werk te zetten. Dit zou al kunnen als we maar 1/3 van het hoofdelijk verbruik van Enge land hadden. En dat 1/3 kan bereikt worden, wanneer het bedrijf zich inspant, daarbij geholpen door de lichamen} die overheid en belang hebbenden in het leven hebben geroepen, om het bedrijf weer op de been te helpen, als de Visscherij-Centrale en de propaganda commissie. Ik mag wel even er aan herinne ren, dat op de ongeveer een maand gele den gehouden vergadering van kleinhande laren de kwestie van den olie-accijns breed voerig besproken is en dat van die zijde een actie daartegen verwacht kan worden. Deze actie verdient de aandacht, den steun, ook van de vele andere bedrijfsorganisaties, als de IJmuider Vischhandelvereeniging, de Reedersvereenigingen hier en elders enz., want het gaat om een groot belang, een na tionaal belang. En hiermede is mijn werk ten einde. Ik hoop, er in geslaagd te zijn, den lezers een indruk te hebben gegeven van het reus achtige bedrijf, daar aan de overzijde van de Noordzee, dat ik bezocht, en voor zoover het in eenige dagen mogelijk was, bestu deerde, om den lezers en mij zelf in staat te stellen, den toestand daar en hier met-elkaar te vergelijken. En tenslotte hoop ik, dat wat ik in dit slotartikel schreef, mag doordringen tot die plaatsen waar zulks in de eerste plaats noo dig is en er toe mag leiden, dat die maat regelen genomen worden, die er noodig zijn om dit mooie IJmuidensche bedrijf gaande te houden. S. B. HEEREN MODEHUIS JOH. ELZER - Zeeweg 78 iSieutvste dessins Zelfbinders. (Adv. Ingez. Mei.) VELSEN Gem. Arbeidsbeurs. Overzicht over de maand Juli 1937. Het totaal aantal ingeschreven werkzoe kenden bedroeg aan het einde der verslag- maand: a. mannen boven de 18 jaar: 2185 (vorige maand: 2033). b. mannen onder de 18 jaar: 52 (vorige maand: 27) c. vrouwen boven de 18 jaar: 24 (vorige maand: 25) d. vrouwen onder de 18 jaar: 15 (vorige maand 12). - Totaal 2276 (vorige maand 2097). Vergelijkend overzicht van de zuivere werkloosheid naar de voornaamste beroeps groepen: op 3 Juli 10 17 24 31 Bouwvakarbeiders 360 342 355 347 378 Metaalbewerkers 195 187 208 207 220 Houtbewerkers 24 25 23 28 25 Landarbeiders 21 21 24 21 27 Havenarbeiders 106 108 114 114 115 Visschers 362 322 297 278 257 Kantoorbedienden 48 45 43 46 42 Losse arbeiders 532 540 572 581 602 Overige beroepen 275 277 281 289 286 Mannen bov. de 18j. 1923 1867 1917 1911 1952 Mannen ond. de 18 j. 28 27 31 30 54 Vrouwen bov. 18 j. 15 16 14 10 17 Vrouwen ond. de 18 j. 10 9 11 13 13 Tot. werkloosheid 1976 1919 1973 1964 2036 Over 1936 bedroe deze aantallen 2722 2670 2646 2608 2579 De werkloosheid bedroeg naar de leeftij den op 31 Juli: ben. 18 j. 18-24 j. 25-30 31 j. en ouder Mannen: 54 257 325 1370 Vrouwen: 15 7 3 7 Arbeidsbemiddeling. a. Aantal inschrijvingen van werkzoeken den: 1129 m.en 18 vr. b. Aantal plaatsingen van werkzoekenden: 483 m. en 8 vr. c. Aantal aanvragen van werkgevers: 479 m. en 16 vr. d. Aantal voldane aanvragen van werk gevers: 478 m. en 8 vr. Buiten de gemeente werden geplaatst: 1 straatmaker, 3 bankwerkers en een loodgie ter. Werkverschaffing. Aan het einde der maand waren tewerk gesteld a. bij de Centrale Werkverschaffing te Maasbommel 35 man. b. bij de rioleeringswerken 141 man. c. bij de werkverschaffing voor jeugdigen: 10 man. d. bij het onderhoud Park Velserbeek: 4 mannen. Totaal 190 mannen. WANNEER STEMPELEN? Gedurende de week van 3 tot en met 14 Augustus zijn de stempeluren voor de ver schillende organisaties als volgt vastgesteld: IJmuider Federatie 99.45 Chr. Bond van Fabrieks en Transport Arb. 9.50—10.20. Oud Katholiek Vakverbond 10,3010,45. IJmuider Transport Federatie (N.A.S.) 11—11,15. Welaan, hier is de zomer dan. Zoo zomersch als men hebben kan, Een weelde voor vacantiegangers; Een hoogtij voor het luie zweet, Een krachtproef, voor ik het vergeet, Voor goed getrainde muggenvangers. 't Is prettig dat het pufverbod, Nog steeds niet uitgestrekt is tot Het gilde van de rijmelaren: Ik voel me wel een beetje suf, Ik puf zoo, dus ik heb geen puf, Ik wou, dat er geen kranten waren. Al voel ik m' in dit weer gezond, 'k Wou, dat u in mijn schoenen stond, Die op het oogenblik wat knellen; Als 't warm is, 1 ee s ik graag een rijm, Maar 'k s c h r ij f het niet graag, in geheim Mag 'k u dat zeker wel vertellen. Intusschen heb 'k de warmte graag, U moet niet denken, dat ik klaag, Want dat is werklijk niet de casus; Ten teeken dat ik dankbaar ben Klim 'k nog eens puffend in mijn pen En blijf, met warmen dank, P. GASUS. Algemeene Nederl. Metaalbewerkersbond 11,20—11,40. Algemeene Nederl. Bouwarbeidersbond 11,50—12,10. Kleine bonden 99.20 Ongeorganiseerden 9,2510.25. Werkloozenvereeniging 10,40—11,10. R.K. Bonden 11,20—12,—. Bezoekt de kringwedstrijden in de overdekte BAD- en ZWEM INRICHTING te IJMUIDEN-OOST, op WOENSDAG 11 AUGUSTUS, des avonds te 8 uur. Plaatsbewijzen verkrijgbaar aan de kassa der overdekte en bij de V. Z. V. aan de Sluisput. Prijzen der plaatsen zitplaatsen 1.- en ƒ0.75. Staanplaatsen 0.50, belasting inbegrepen. (Adv. Ingez. Medj CEDERSTAAT 5 TELEF. 5563 (Adv. Ingez. Med.) cccxv In mijn snufje van 15 Juli heb ik afscheid genomen tot den dag van heden. En daar ben ik weer terug. Zoo'n paar weken zijn gauw voorbij, maar ik mag niet mopperen. Ik heb mijn vacantie met volle teugen genoten en de laatste weken van Juli van het jaar 1937 zullen ongetwijfeld nog langen tijd in mijn herinnering blijven, daar ik ze aange naam en nuttig besteed heb. In een critieken tijd van het jaar ben ik weer opgedoken, in den tijd van de warme Augustusdagen en van de slechte besom mingen. Ik voor mij vrees althans, dat we eenige slechte weken voor den boeg hebben, zoowel voor de gewone visscherij als voor de haring. Deze week ging het nog al met de besommingen; ten minste de eerste dagen. Maandag was de Erin van haar maidentrip terug met f 5900. Dat was een goed begin; zoo'n besomming smaakt naar meer, maar men zal den smaak wel mogen onthouden, want voorloopig zal dit kostje wel niet meer opgediend worden. Want het is vooral voor de haring, dat ik weinig goeds verwacht. Er kwamen hier gisteren een paar Katwijksche loggers, die zich in een korten tijd volgevischt hadden. En ook in Vlaardingen en Scheve- ningen komen groote vangsten, aan, waar door een groote prijsdaling verwacht kan worden voor de pekelharing, die natuurlijk ook den prijs van de steurharing meesleurt, wat ook niet voor de versche haring onge merkt voorbij zal gaan. En los van dat alles zou het met de versche haring toch wel mis zijn gegaan bij deze warmte en dezen aan voer. Is men niet wat te vroeg met den trawl achter de haring gegaan? De eerste dagen hebben de haringbooten nog ver boven de Noordzeebooten uitgesto ken, maar later werd het al hard minder en was er weinig verschil te zien, hoewel ook de Noordzeebooten zooveel minder besomden dan in het begin van de week. De Erin was een baas, maar er was een baas boven baas en dat was de Alkmaar, die haar goede reizen met één kon vermeerderen. Een besomming van f 6750 in het hartje van den zomer. En de vorige reis f 7110. Dat zijn nog eens besommingen. Daar aan de West kust is af en toe nog wel eens wat te ver dienen. Er zijn nu al weer heel wat meer booten in de vaart dan de laatste weken vóór mijn vacantie. Het wordt dan ook aardig drukker in de Visschershaven. Er kwamen deze week 40 trawlers binnen, welk aantal in langen tijd niet werd bereikt. Op een vloot van 65 va rende schepen is het trouwens een hoog per centage, hetgeen er op wijst, dat geen lange reizen gemaakt worden. PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1