Padvinders uit Oost en West op „Het Loo". «vunst in Haarlem en daarbuiten. t 5 Ipg ills S 1 - *WOE N S D A G 11 AUGUSTUS 1937 Demonstraties voor Koningin en Prinses. Schoone dansen. Vorstinnen zeer verrast door gebodene De padvinders uit Nederland's Overzeesche gewesten hebben giste ren een on verge telijken dag mee gemaakt. Zij hebben nl. een bezoek aan „Het Loo" gebracht en zijn daar door de Koningin ontvangen. Tegen twaalf uur kwamen de -jongens op „Het Loo" aan. Voor het bordes liet hopman Ranneft zijn jongens in carré opstellen, met eenige ruimte tusschen de contingenten van West-Indië, Saba en Ned.-Indië. Dan wordt het bevel „geeft acht" gegeven, het fluitorkest zet het Wilhelmus in en H.M. schrijdt naar buiten, terwijl de groet met vaandel en banieren wordt gebracht en de honderden buiten het hek de landsvrouwe hartelijk toejuichen. H.M. laat dan door Haar adjudant, gene raal De Jonge van der Halen, hopman Ran neft aan Haar voorstellen, waarna zij de contingenten inspecteert. Minzaam onderhoudt de Koningin zich met enkelen. De leiders worden door H.M. afzonderlijk begroet met een handdruk, en hopman Ranneft heeft verschillende vragen of inlichtingen te beantwoorden. De leider van de Mangkoenegoro-groep krijgt een paar afzonderlijke woorden en de kleine man, die verantwoordelijk is voor het krijgsgehuil bij de Tjakalele-dans wordt speciaal aangewe zen en krijgt ook in het bijzonder een woordje van H.M. Langzaam, want in volle opmerkzaamheid van H.M., gaat zij langs de troep. Ha een inspectie van zeker een kwartier heeft hop man Ranneft woorden van waardeering van H.M. in ontvangst te nemen. Hij roept zijn mannen op tot het saluut en H.M. treedt we der het paleis binnen. Hierna marcheerden de padvinders af, be zichtigden de tuinen en gebruikten de lunch voor zij in de groote eetzaal hun demonstra ties voor de Koningin zouden geven. Ook Prinses Juliana aanwezig. Te drie uur betrad HM. de groote eetzaal en zette zich aan het hoofdeinde van de zaal. Hare Majesteit was vergezeld van Prinses Juliana, die tegen lunchtijd op Het Loo was aangekomen. Aan het beneden einde hadden de padvinders zich geschaard. Het personeel van he paleis had gelegenheid van de zij uitgangen der zaal het spel te aanschouwen. De voorstelling begon echter niet met het spel zelf. Alvorens dit een aanvang nam traden drie padvinders naar voren, één van Oost-Indië. één van de West en één van Saba, die H.M. bloemen aanboden o.a. een schit terende bloemenmand uitgevoerd in rood, wit en blauw. H.M. was kennelijk zeer ver heugd door deze bloemenhulde. Hierna gaven de padvinders van de West een zangnummer, waarna die van Saba eenige liedjes zongen, welke vocale presta ties door de Vorstinnen en de gasten met applaus werden beloond. Toen nam het spel „de Vijf geschenken aan den Sultan" een aanvang in cadans, zoo als bij het Javaansche hof gebruikelijk is, kwamen de hovelingen binnen, waarachter de Sultan volgt met zijn dienaren die pajong, schild en kris dragen. Plechtig, op de tonen van de gamelang schrijdt hij naar zijn zetel en zet zich. De vorst, die heden feest viert, zal door verschillende afgezanten hulde wor den gebracht. De tjakalele. Een afgezant der Molukken overhandigt hem eer-bewijzen en vraagt verlof voor het vertoonen van een „divertissement" door zijn volgelingen. Dit is dan de woeste tjakalele. de krijgsdans der Molukken. Onder krijgs gehuil dansen de krijgers, gewapend met schild en speer en gekleed in roode lenden doek en hoofddoek rond. De jongste van hen (tevens n.b. de jongste padvinder van het contingent op wien H.M. bij de inspectie al opmerkzaam was gemaakt) vuurt zijn kameraden aan tot steeds woester dans. De aanvoerder van den vijand wordt gevangen genomen en binnengebracht en onthoofd, waarna allen een krijgslied aanheffen, waar mede de dans eindigt. Zoowel H.M. als de Prinses volgden den fantastischen dans met gespannen aandacht en een hartelijk ap plaus klonk toen deze ten einde was. „Draak en bal". De gezant van China volgt. Ook hij brengt zijn volgelingen mede, die het spel van De verlaging: van den toeslag, op melk. De verlaging van den toeslag op melk. waarvan reeds melding werd gemaakt, zal niet op Maandag 16 Augustus, doch op Zon dag 15 Augustus ingaan. 115 millioon tekort op de rijksbegrooting voor 1938? Naar ,De Tijd" meldt, zal het tekort op de Rijksbegrooting 1938 ongeveer 115 millioen bedragen, tenzij nog tijdig de middelen wor den gevonden, waarmede dit officieel ver wachte tekort zou kunnen worden gedekt. Gestolen geld nog te achterhalen. Verdacht aan medeplichtigheid aan den diefstal te Rotterdam van een geldsbedrag van zesduizend gulden, op 1 October j.l. uit een postauto, staande op het handelsterrein aan de Rosestraat te Rotterdam, gepleegd, zijn thans twee mannen gearresteerd, beiden chauffeurs te Rotterdam. De politie had reeds eerder de hand weten te leggen op den dader, een heler en een medeplichtige. Het geld is echter nooit gevonden. De kans, dat het terecht komt, is door de aanhouding van twee chauffeurs, die het geld na den dief stal een eind weegs hebben vervoerd, ver groot. „draak en bal" brengen. Onder het slaan op bekkens laten zij den draak in allerlei bochten wringen om den bal te bemachtigen. Schrikwekkend is de muil van het ondier, vuurspuwend en rood van bloed. Het is het traditioneele spel der Chineezen dat steeds op feestdagen wordt vertoond onder geknet ter van het vuurwerk, dat ditmaal natuur lijk weg moest blijven. De afgezant van Arabië brengt met zijn hovelingen hulde door het zingen van een Javaansch lied. Het glanspunt van het spel. Dan komt het glanspunt van het spel: de voorstelling van een episode uit de Javaan sche sagenleer, voorgesteld door de leden van de Mangkoenegoro-groep in schitteren de kleederdracht. De sierlijke hoofdbeklee- ding. de kleurige slendang (gordeldoek met wapperende uiteinden) het komt alles goed uit. onder de kristallen kroonluchters. Sier lijk dansend bootsen de hoofdpersonen uit deze legende, de onbesuisde Bolodewo en zijn edelmoedige heer Gatoetkotjo, een ge vecht na. Verwoed stormen zij op elkaar in en trachten de overhand te krijgen, doch geen moment gaat een beweging buiten de strenge rythme van de gamelan. Een prach tige dans, welke met groote aandacht door Koningin. Prinses en haar gezelschap werd gevolgd. Een hartelijk, klaterend applaus steeg op toen de dansers hun taak op voor beeldige wijze hadden volbracht. Het spel is uit. Maar dan staat de sultan op. Zijn va zallen en hovelingen scharen zich om hem heen. De gamelan klinkt sonoor door de zaal en in strenge Javaanschen dans nadert men de Landsvorstin, om, bij haar zetel ge komen, Haar een prachtig album met foto's van de overzeesche gewesten te overhandi gen. Hare Majesteit was kennelijk verrast en verheugd door deze hulde. De dans had haar zeer geboeid en na afloop complimenteerde zij minzaam de verschillende personen, die hierin een rol hadden gespeeld, voor het schoone en interessante wat zij gaven. Ook de Prinses onderhield zich nog met de dan sers. Tenslotte gaf H.M. haar hooge inge nomenheid met het gebodene aan hopman Ranneft te kennen. Zeer voldaan over de prestaties van de padvinders der overzeesche gewesten verlie- ,en de vorstinnen te half vijf de zaal. De padvinders gebruikten hierna de thee ten paleize om dan nog een wandeling door de tuinen te maken en dan huiswaarts te keeren. Hun laatste en misschien hun schoonste padvindersdag van de Jamboree, namelijk als genoodigden van de Lands- vorstinne, was hiermede ten einde. Dieven maken 1800 buit. Bij inbraak in Lingeriehuis te Rotterdam. Gisternacht hebben onbekenden zich toe gang weten te verschaffen tot het „Lingerie huis" aan de Hoogstraat te Rotterdam. Uit de brandkast, welke in het kantipor stond, is een bedrag van ongeveer f 1800 in bankbiljetten van f 10 en f 25 gestolen. De ongewenschte gasten hebben aan den steigerkant een deur geforceerd, waardoor zij in het fietsenhok kwamen. Via dat hok kon den zij in den kelder komen en langs de kel dertrap kwamen zij in den -winkel. Daar is in een afzonderlijk gedeelte het kantoortje on dergebracht, waar de brandkast staat. De inbrekers hebben daar rustig het slot uit de brandkast geboord en het geldkistje, dat zij er in aantroffen, opengebroken. Met mede neming van den inhoud, ongeveer f 1800 zijn de dieven langs denzelfden weg weer ver dwenen. Tot dusver ontbreekt elk spoor. ONGELUK IN EEN ZWEMBAD. De 14-jarige J. de Maat uit de Zwartjan- straat is in het zwembad te Hillegersberg, door de gladheid van den vloer, van den springtoren gevallen. Met een hersenschud ding en een schedelfractuur is de jongen per auto van de G.G. en G.D. naar het St. Fran- ciscusgasthuis vervoerd, waar hij in vrij era- stigen toestand is opgenomen. Jongen onder autobu§. Doodelijk ongeval te Rotterdam. Dinsdagmiddag is in de Middellandstraat te Rotterdam ter hoogte van de Claes de Vrie- selaan een ernstig verkeersongeval gebeurd, waarvan de 6-jarige F. de Haan, wonende m de Jan Porceilisstraat het slachtoffer is ge worden. Het knaapje, dat vergezeld was van zijn zusje, wilde tusschen twee trams over steken, juist op het moment, dat er een auto bus, bestuurd door G. A. van O. uit Weesp, na derde. Het meisje bleef staan, maar her knaapje liep door, waardoor het door de auto bus werd gegrepen. Het rechtervoorwiel gmg den jongen over het hoofd, waardoor hij op slag is gedood. Gemakkelijke douaneformali- DE ONTPLOFFING AAN BOORD VAN DE „MANVANTARA". Naar aanleiding van het uit Soerabaja ont vangen Aneta A.NP.-bericht inzake de ont ploffing aan boord van het Nederlandsche tankschip „Manvantara" deelt men ons mede, dat bij dit ongeluk geen Europeanen betrok ken zijn. TUSSCHEN WAGON EN KRAAN TUSSCHEN WAGON EN KRAAN BEKNELD De 22-jarige C. G. Vuyk uit de Veldstraat te Rotterdam is op het terrein van een scheepswerf bekneld geraakt tusschen een wagon en een kraan. Met inwendige kneuzin gen is de man per auto van den geneeskundi gen dienst naar 't ziekenhuis aan den Cool- singel overgebracht, waar hij in ernstigen toestand is opgenomen. Vrachtrijder door paard gedood. Dinsdagmorgen is in de Dubbele Buurt te Hoorn een ernstig ongeluk gebeurd in de stal van den heer Kwantes. De ongeveer zestigjarige vrachtrijder C. Berkhout uit Oosterblokker had zijn paard in bovengenoemde stal gebracht en moest bij het verlaten van den stal langs twee paarden, die naast den uitgang waren vastgebonden. Zonder dat iemand er iets van merkte, heeft een der paarden den heer Berkhout tegen den borst getrapt, waardoor zijn borstkas ge heel werd ingedrukt. De heer Berkhout was evenwel nog in staat zich naar buiten te slee pen, waar hij door voorbijgangers werd opge merkt. De inmiddels gewaarschuwde geneesheer kon echter slechts den dood constateer en. teiten. ALS MEN MET DE K. L. M. NAAR ENGELAND GAAT. Voor een verblijf van vijf dagen geldig. De K.L.M.-diensten van ons land met Engeland ontwikkelen zich tot een slagader van het Europeesche luchtverkeer. Dage lijks bevindt zich een 150-tal reizigers in de Douglasvliegtuigen tusschen Croydon, Schip hol en Rotterdam, terwijl ook het verkeer op de lijn naar Liverpool en Doncaster zich be gint af te teekenen. In de laatste drie weken steeg de bezettingsgraad resp. met 5, 48 en 63 pet. in vergelijking met de overeenkom stige weken van het vorige bedrijfsjaar De uiterst snelle verbinding met Liverpool rond 550 K.M. welke afstand in 9 Kwartier wordt afgelegd komt nog beter tot haar recht nu de K.L.M.-dienst zoowel te Doncaster als te Liverpool goede doorverbindingen heeft met het midden-Engelsche industriegebied, Schotland, Ierland en het eiland Man. Een belangrijke verbetering om het pas- sagiersverkeer op de luchtlijnen tusschen Nederland en Engeland en in omgekeerde rich ting te vergemakkelijken heeft de K. L. M. thans bereikt door de invoering der z.g.n. no passport tickets, welke een paspoort niet langer vereischen, zij het onder bepaalde omstandigheden. Het no-passport ticket is strikt persoonlijk en kan in plaats van een paspoort gebruikt worden alleen door passagiers van Nederland sche en Britsche nationaliteit, waarvan de eersten echter voorzien moeten zijn van een bewijs van Nederlanderschap. De no-passport tickets zijn bedoeld als do cumenten voor het verkeer op korten termijn. Voor upitgaande reizigers worden de beschei den verstrekt op Vrijdag, Zaterdag en Zondag, voor thuiskomende passagiers tot en met Dins dag daarop volgend. Zij worden bij het be spreken van een overtocht aan de passage kantoren direct in het K.L.M. plaatsbiljet ge hecht. Zoodoende kunnen onze landgenooten zonder vervulling van uitgebreide douanefor maliteiten met de K.L.M. op een bewijs van Nederlanderschap voor een vijfdaagsch ver blijf naar Engeland reizen. Een penteekening van Coen Met- zelaar, in particulier bezit. Het is een voorrecht voor wie niet alleen theoretisch, maar ook practisch dagelijks met kunstwerken verkeert, dat hem zoo nu en dan dingen onder de oogen komen waar de ande ren nog zoo zeer geen weet van hebben, omdat er nog niets of heel weinig over in de boekjes te vinden is. Een dergelijk genoegen beleefde schrijver dezes, toen hem enkele maanden geleden, ongezocht en onver-wacht, een kleine verzameling schetsen en teeke- ningen vertoond werd uit een familiebezit, af komstig van een schilder uit den begintijd der Haagsche school, van wiens naam de lezer vermoedelijk nooit de klank vernomen heeft en wiens werk toch zeker niet van belang ontbloot is. Toen het mij was toegestaan daaruit voor eigen studie het een en ander te doen foto grafeeren leek het niet onaardig onze lezers daarvan te laten profiteeren, door een Woens- dagsch kunstpraatje aan dien artist te wijden en daarbij een nooit te voren gepubliceerd plaatje te geven. Men overschatte de belangrijkheid dier pu blicatie nu weer nietde belangstelling voor dien schilder is slechts een onderdeel van die voor een gansche periode, waarin te vele kun stenaars te weinig gekend werden, door den zwaren druk door den wereldroem van den allergrootsten uitgeoefend. Te vaak ten on rechte. Toen het boek van G. H. Marius over de Hollandsche schilderkunst der negentiende eeuw verschenen was, het boek waaruit nog altijd met succes geput kan worden door wie over die materie te praten of te schrijven heeft, kwam de even scherpzinnige als goed- gedocumenteerde Jan Veth in een tijdschrift artikel met zijn lof op dat werk op de proppen, maar vond tevens reeds in den titel „Vergeten Schilders" gelegenheid, op een paar interes sante figuren te wijzen, die door Marius over het hoofd gezien waren. En toen noemde hij in de eerste plaats Coen Metzelaar. Hij noem de ook nog enkele anderen als Alexander Wüst, ondanks zijn buitenlandschen naam een typische Hagenaar en, naar ik meen ook Meyer de Haan, den Amsterdammer, die later tot Gauguin's kring in Pont-Aven behoorde. Jan Veth, die reeds als jong schilder zich voor de gedocumenteerde historie der kunst interesseerde had van Metzelaar, behalve liet schilderijtje in het Rijksmuseum, wel eenig werk onder de oogen gehad en toen Ma rius' boek omstreeks 1900 verscheen, kwam een enkel werk van dien weinig opgemerkten ar tist nog wel in veilingen en derg. voor. Maar toch zelden, en persoonlijk herinner ik mij slechts een klein schilderijtje met roze var kentjes in een kot, dat de oude Van Gogh bezat en zoo mooi was als een vroege Willem of Thijs Maris. Door allerlei toeval zijn wij nu over dien Coen Metzelaar wel iets meer aan de weet ge komen. Bekend was, dat hij in 1846 te Amster dam geboren was en daar in 1881 stierf. Verder dat hij een.leerling geweest is van twee be kende, knappe Amsterdamsche schilders: van den ouden Kars Karsen en van P. F. Greive. Punctum. Veel is het niet, maar zijn eigen aardig levenslot is daar voor een goed 'deel schuld aan. Om zijn figuur goed te begrijpen in zijn tijd moet men zich dus even realiseeren dat hij tien jaar jonger dan Allebé en tien jaar ouder dan Breitner was. Verder dat hij, toen hij be gon te produceeren. een voorsprong dien een Jacob Maris op hem had, kreeg in te halen. Metzelaar was ongetwijfeld een hoogst be- -Ja De steun aan de Stoomvaart Mij, Zeeland. Seine Landschap buiten Parijs (Coen Metzelaar). gaafd iemand, van een zekere ontwikkeling en beschaving, die niet bepaald gemeengoed wa ren van alle schilders uit die dagen. Al wa ren er schitterende uitzonderingen. Of het nu daardoor kwam en men behoeft daarbij volstrekt niet aan zelfoverschatting te denken of door andere motieven, een feit is dat Metzelaar er van overtuigd was, dat hij alleen maar in Parijs carrière zou kunnen maken en dat Holland voor hem „niets ge daan" was. Hij leefde dan ook een goed deel van zijn kort kunstenaarsleven in Parijs en. ondervond er de teleurstelling dat zijn over tuiging er geen weerklank vond. Hij kon zijn arbeid moeilijk aan den man brengen en wanneer hij al iets verkochtwas het aan Hollandsche familie en kennissen, die hij in zijn vacanties in 't vaderland opzocht. Misschien staat daar een andere teleurstel ling mee in verband: zijn verloving met een Hollandsche jongedame, waaruit nooit een huwelijk ontstaan zou. Doch zij nam een groote plaats in zijn hart in en in zijn brieven hield hij haar tot in de kleinste détails van zijn arbeid en plannen op de hoogte. Zooals Van Gogh later in de brieven aan zijn broer Theo allerlei krabbels van ideeën, en onder handen-zijnd werk inlaschte, zoo illustreert Metzelaar de brieven aan zijn meisje met zeer uitvoerig-gedetailleerde penteekeningen, die stuk voor stuk van zijn sterke begaafdheid en technische kunde getuigen. Daar zijn werkelijke prachtblaadjes onder. De penteekening van de rivier de Seine bui ten Parijs, die wij hier reproduceeren, is er één van. De brieven zelf zijn natuurlijk voor het grootste gedeelte niet voor publicatie ge schikt en dan ook onbruikbaar gemaakt. Maar de teekeningen en schetsen zijn gespaard ge bleven en geven, nog meer dan de weinige, bekende schilderijen, de zekerheid dat met den vroegen dood van Coen Metzelaar een buitengewoon knap kunstenaar verdwenen is, die een der eersten der beroemde Haagsche phalanx had kunnen zijn. Wie een teekening „lezen" kan, zal zich daarvan op ons plaatje overtuigen. Een com plete schilderij is reeds in die met groote trefzekerheid neergezette pennestreken uitge sproken. Alle „waarden" tusschen licht en donker, iedere „kracht" in de opposante kleu ren is er reeds volledig in aangebracht. De etserige lijnenwirwar, waarmee de wolken lucht is aangegeven, doet aan de sterk saam- gevatte manier van Jongkind's etsen denken al was deze nog veel sterker in zijn een voud en, als het ware, directer en minder af geleid. Het rivierlandschap eronder heeft de elegante levendigheid van een Vollon, en is wel van een typisch-Franschen geest door trokken. Het pleit voor zulk een blaadje, dat men onwetend wie het maakte, toch direct het met werk van uiterst begaafden in verband brengt. Zulk eén was dan ook Coen Metzelaar en het zou de moeite loonen zoo men er in slaagde zjjn weinige werk eens bij elkaar te zoeken en te toonen. Va" .^?n anderen vergeten schilder, Alexan der Wüst, wiens naam hierboven genoemd werd, zou dat in ons land nog meer moeite opleveren. Wüst vertrok, vrij jong nog, naai de Rijnprovincie en had daar succes. In het Museum van Düsseldorf hing indertijd een landschap met vee van hem, dat men zonder bezwaar voor een vroegen Willem Maris hou den kon. En zoo zijn er nog wel meer te noe men, die in den glorietijd over het hoofd be zien en thans vergeten zijn. Als de moderne musea niet zoo beweeeliik waren, zouden ze misschien eens rustig naar die verzuimde waardeeringen kunnen gaan zoeken en van de werken, die door een en an der weinig handelswaarde hebben, iets ver zamelen. Wat voor veel bezoekers een verras sing en voor de „vergeten" kunstenaars een weinig eerherstel zou beteekenen. J. H. DE BOIS Vele leden tegen financiering uit het Verkeersfonds. Aan het voorloopig verslag der Tweede Ka- mer over de wetsontwerpen tot wijziging e" verhooging van de begrooting van uitgave, van het verkeersfonds voor het dienstjaar 1937. (Deelneming in preferent kapitaal der N.V. Stoomvaartmaatschappij Zeeland) deel- neming in preferent kapitaal van de N.V Stoomvaartmaatschappij Zeeland, (bevorde ring van vernieuwing van de vloot) wordt het volgende ontleend: Algemeen juichte men het streven van d5 regeering toe om de N.V. stoomvaartmaat schappij Zeeland door middel van geldelijken steun in staat te stellen haar vloot te moder- niseeren. Men erkende, dat hier door een landsbelang tevens een voornaam Zeeuwsen belang wordt gediend. Inderdaad heeft deze maatschappij wel eenige aanspraak op steun van het rijk, gezien de omstandigheid dat zij gedurende den wereldoorlog op uit drukkelijk verlangen van de regeering zoolan? mogelijk haar dienst op Engeland is blijven volhouden, wat haar op belangrijke verliezen aan schepen en geld te staan kwam. Van verschillende zijden sprak men de stellige hoop uit, dat de nieuwe schepen in Nederland zullen worden gebouwd, indien al thans de kosten daardoor niet belangrijk hoo- ger zullen worden dan bij bestelling in het buitenland. Vond het bieden van steun aan de „Zeeland" dus algemeen waardeering, bijna even algemeen achtte men het onjuist, dien steun ten laste van het verkeersfonds te brengen. De thans voorgestelde maatregel zou het in- slaan van een nieuwe richting beteekenen, waarin zeer vele leden niet zouden willen meegaan. Iedere nieuwe last op dit fonds toch zal tot gevolg hebben, dat minder voort varend aan de outillage van het wegverkeer en aan de coördinatie van het verkeer wordt gewerkt en dat de vermindering van de te zware lasten, die op het wegverkeer naar een verder verschiet wordt In dit verband wezen eenige leden er op, dat hier eens te meer blijkt, dat steeds meer misbruik van bestemmingsheffingen wordt gemaakt. Het werkloosheidssubsidiefonds en het verkeersfonds zijn daarvan sprekende voorbeelden. Arbeider te water geraakt en verdronken. Dinsdagmorgen is de 34-jarige G. Boven berg uit Vlaardingen, die werkzaamheden verrichte aan boord van een werkschuit, welke in de petroleum-haven onder voormalig Pernis lag, overboord geslagen. De man verdween direct in de diepte. Personeel van de Neder landsche Beton Maatschappij heeft langen tijd naar den man gedregd en hem in c' loop van den morgen opgehaald. De leve: geesten waren toen geweken. DE MOORDAANSLAG IN AMSTERDAM- ZUID. AMSTERDAM, 10 Augustus. Omtrent de moordaanslag, welke gistermorgen in de Roerstraat is gepleegd, vernemen wij nader, dat niet de man van de vrouw, waarop de revolverschoten waren gelost, doch haar oom de dader was. Deze man, een zekere S., was zeer verbe ten op zijn familieleden, omdat hij meent, dat zij belangrijke bedragen uit de erfenis van zijn vader hij was buitenlands toen zijn vader stierf hadden verduisterd. In ver band met deze kwestie heeft de politie reeds geruimen tijd geleden een broer en een zwager van S. gearresteerd, welke beide man nen thans nog in voorarrest zitten. S. was werkloos en genoot geen ondersteu ning, zoodat het verklaarbaar is, dat hij een wrok tegen zijn familieleden koesterde, vooral omdat de kwestie over een zeer belangrijk bedrag liep. Zooals gemeld is het gisteren tot een uit barsting gekomen. Christ. Boeren- en Tuindersbond, Vergaderingen van de permanente commissie in Den Haag. Tuinbouw. 's-GRAVENHAGE. 10 Augustus. dagen vergaderde de permanente commissie voor den tuinbouw uit het hoofdbestuur van den C.B.T.B. Ten aanzien van de berekening van ae Kost prijzen der verschillende tuinbouwprooucien was de commissie van oordeel, dat hierbij ae invloed van de practische tuinbouwers te ge* ring is. Dit klemt te meer, nu de productie kosten in den tuinbouw aanzienlijk zijn ge stegen. Besloten werd aan te dringen op samenroeping der pr ij zencommissie. Voorts werd besloten aan den minister van Economische Zaken een schrijven te richten met het verzoek den overmatigen invoer van perziken uit Italië tegen te gaan en maat regelen te nemen tegen misbruik van het Hol landsche fust. Algemeen wordt gevreesd, dat de expon naar Duitschland het derde kwartaal van H»' zal lijden onder een tekort aan deviezen. Hei wordt gewenscht geacht, dat de Nederlandse™ regeering alsnog pogingen in het werk sten om verhooging van het clearingbedrag voo. het derde kwartaal te verkrijgen. Beslot© werd om in dien geest een schrijven te zenaea aan den minister van economische zaken. Akkerbouw en veehouderij' Eveneens vergaderden de permanente com missies voor akkerbouw en veehouderij uit ne. hoofdbestuur van den C.B.T.B. De vergadering was gewijd aan een bespre' king van de crisismaatregelen in de naaste toekomst. Het landbouwcrisisfonds zal zijn nivellee- rende werking ook in de naaste moeten blijven behouden. Slechts een enKeie uitzondering zou op dit principe kunnen worden, voor die producten welke zichzelf kunnen worden geholpen. De tarweregeling, de regeling voor de con sumptie- en fabrieksaardappelen kunnen niet worden gemist. t Ook de steun voor de vlasbewerking kan mei worden opgeheven. In verband met den la?eB prijs van verschillende peulvruchtensoorten, behoort een deugdelijke toeslagregeling te blik ven bestaan. Ook de kalverbeperking kan no? niet gemist worden, al zal hier en daar eemg* uitbreiding der toewijzing toegestaan moeten worden. Tevens werd besloten, in overleg met ce beide andere centrale landbouworganisatie, or bij den minister van Economische Zaken °P aan te dringen, de richtprijzen voor tarwfl en erwten te verhoogen.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2