MUREN WANKELEN K" Rubriek voor Vragen De kerk te Schermerhorn oei en blank weerkaatst het licht te gen de witte muren van een 17 e eeuwsche kerk. Machtig koepelt het versierde tongewelf, dat gedra gen wordt door stoere pilaren. Een zonne straal die door gebrandschilderde Gothische boogvensters naar binnen valt teekent kleu rige plekken op banken waarop massieve Statenbijbels nisten en op den grafsteenen vloer. De tijd schijnt ingeslapen.... Dan breekt een knappend geluid galmend de stil te. Wat kalk bladdert ritselend naar bene den. Dan keert de rust weer. De alarmklok luidt: „Historische monu menten dreigen te verdwijnen!" „Cultureele erfgoederen staan op het spel!" „Een natio nale schande!". Monumentenzorg stelt een onderzoek in en moeizaam, uiterst moeizaam worden de koorden van de beurs losgeknoopt, als ze dat worden. Zoo ging het en zoo gaat het nog, in Delft, in Rhenen en nu weer in Alk maar. Hoeveel historische gebouwen staan in een ommanteling van planken en stalen steigers? Wie denkt in dit geval niet aan de Oude Kerk in Amsterdam, den toren van Renkum en aan het harnas van de prachtige vleesehhal te Haarlem? Wanneer het zoo gaat in de groote steden, hoe is het dan wel gesteld met de kleinere, maar niet minder schoone bouwwerken in stadjes en dorpen? „Een historisch document HT usschen de groote droogmakerijen Beern- ster en Schermer, waar de ringvaar ten elkaar tot op een kwartier gaans naderen, ligt langs de verbindingsvaart het Zwet het dorp Schermerhorn. Onaanzielijke huizen, dicht aaneengerijd ter weerszijden van een smalle straat. In het midden op het plein staat een monumentale kerk van zeldzaam harmonische1 verhoudingen. Boven een mach tig leiendak verheft zich een stoere vierkan te toren, door een hoogen achtkanten spits gekroond. Een toonbeeld van eenvoud en zui verheid van vorm. Van deze kerk schreef in 1894 de bekende Victor de Stuers, destijds conservator van het Rijksmuseum o.m. het volgende: „Te Schermerhorn, niet ver van Alkmaar, staat een gebouw, dat reeds sinds meerdere jaren de aandacht van kunst- en oudheid kenners getrokken heeft; het is de kerk der Ned. Herv. gemeente. De reden voor de bij zondere belangstelling, welke haar te beurt valt, is gelegen niet slechts in haar fraaien vorm en in de sierlijke muurbeschilderingen en de twaalf vensters met kunstig ingebrande glazen, maar ook in de omstandigheid, dat dit geheel in gothischen stijl opgetrokken kerkgebouw dagteekent uit het jaar 1636 en Ned. Herv. Kerk te Schermerhorn door Protestanten is gesticht. Deze kerk is een historisch document; zij bewijst, dat men dwaalt als men zooals velen te goeder trouw aannemen gelooft, dat de midden- eeuwsche of gothische bouwstijl in de 16e eeuw „afgeschaft" is, want deze kerk is in 1636 geheel nieuw in dien stijl opgetrokken. Deze hervormde kerk schittert van kleur rijke glazen en de balken en gewelven zijn door Jan Jansz. van Vijselaer van Edam in 1634 met een pracht van ornamenten en een rijkdom van verven beschilderd. Laat ons, begeleid door Barend Roozelaar, den koster met het ringbaardje, hier een kort bezoek brengen. Op een groot, ten deele ver bleekt bord boven den ingang vinden we de geschiedenis van de kerk in dichtmaat ver meld. Hierop lezen we dat hier al in 1450 een kerk werd gebouwd, die in 1504 en in 15.20 opnieuw is vergroot. In 1634 afgebroken, werd twee jaar later de huidige kerk gebouwd. In gedachten zien we op deze plaats de vissehersbevolkmg, die zoowel ter haring- als ter walvischvangst ging, de scheepsbouwers en de rolreeders, ter kerke gaan. De mannen in hun korte „pijtjes", de vrouwen met haar „pelskens om de middel met een rand van rood koleur". Zij dragen de „hulsters die uit één stuk gehooid zijn." Later komen naar deze kerk de rijke boeren uit B'eemster en Schermer in hun versierde sjeezen, met de welgedane vrouwen, getooid met de blanke kap, de oorijzers en de bloedkoralen ket tingen. Aan zijn voet droeg men omstreeks 1700 de meest vermaarde Pinksterbloem van ons land interieur der Ned. Herv. Kerk. De Noordzijde met de koorvensters Boerin. Detail van het glas van Schermer's Beschermer. Door droogmaking van de Scher mer komt inplaats van visscherij, veeteelt. rond. Dat was de glorietijd van het Scher mereiland. Heel Holland werkt mee. n dezen tijd was het ook dat kunst- vaardige handen vorm gaven aan de ge voelens van dankbaarheid die deze Kenne- mers bezielden en dit gebouw schiepen. Het blijkt dat geheel Holland zich interesseerde voor den bouw dezer kerk. De glazen toch zijn, behalve door parti culieren geschonken door Medemblik, Alkmaar Edam, Hoorn, Enkhuizen en Monnikendam en stellen de wapens dezer steden voor, om geven door bloemenranken, cartouches en fantastische figuren, als Neptunus, de Vrucht baarheid, de Welvaart e.d. Deze zes glazen zijn grooter dan de andere en zijn in het koor ondergebracht. Een drietal er van toont aan den voet een minitieus schilderijDat van Hoorn laat de haringvloot van die stad zien, met als onderschrift een lofzang op rijm, waarin melding wordt gemaakt van het feit, dat daar het eerste haringnet werd gebreid. Medemblik liet haar stad, uit zee gezien, schilderen, terwijl Enkhuizen de slag op de Zuiderzee liet uitbeelden. Deze voorstellingen, in grisaille uitgevoerd, toonen in de rijkheid van schildering wel de buitengewone kunst vaardigheid van haar makers. Ook Amster dam en Haarlem lieten zich niet onbetuigd. Amsterdam schonk twee vol-getuigde scheep jes die in het gebouw zijn opgehangen. Haar lem zorgde voor alle koperen lichtkronen, die naast dat van Schermerhorn met geslagen Haarlem's wapen prijken. Beemster en Schermer schonken elk hun wapen in ge brand glas, de Hoogheemraden der Uitwate- rende Sluizen van Westfriesland hun em bleem met de voorstelling van het eerste consilium der apostelen. Boven de deur be vindt zich in een timpaan een schil derij „de Herders in het veld ontvan gen de blijde boodschap". Een rouw- kas uit 1694 met het wapen van een Spaansche Edelvrouwe hangt tegen den zui dermuur. Predikstoel, koorhek en doopvont spreken ons van den kunstzin van onze i7e eeuwsche kunstenaars. Nog zijn vermeldens waard de grafsteenen die den vloer bedekken en in eenige waarvan afbeeldingen zijn uit gehouwen. Zoo duidt een scheepstimmerwerf nog op de voormalige visscherij met ha ringbuizen.. Ontstellende ontdekking. ij nadere beschouwing der glazen, die met hun door den tijd gerijpte kleuren, waarlijk juweelen van glasschilderkunst zijn, komen we tot een ontstellende ontdekking. Boven een glas in den westwand, met een voorstelling van Salomo's eerste gerecht loopt een vingerbreede scheur in den muur omhoog Hierdoor zien we fel wit de buitenlucht blin ken. Ter linkerzijde van het fraaie wapen van Schermer's Beschermer staat een vis- scher met de hand in het haar, daar men hem twee jaar voor den bouw der kerk door droogmaking van den Schermer, zijn visch- water ontnam. Ter rechterzijde staat een boerin met een koe, de toekomstige landbouw symboliseerend. Driehonderd jaar stond die visscher daar radeloos.Thans is ook zijn visch- tuig aan 't verdwijnen.Ook daardoor zien we in den blauwen lucht. Het glas van Hoorn, van niet minder gehalte, vertoont een bazuin blazende engel met een grijze, decimeters groote vlek. Het blijkt dat de koster er dit stuk glas destijds heeft ingezet. Niet dat zijn schoonheidsgevoel de oorzaak van deze „res tauratie" zou zijn, maar de duiven die in groote menigte in den toren broeden, vlo gen naar binnen en bevuilden de kerk. En zoo is er meer. Monumentenzorg gewaarschuwd. |n 1934 werd Monumentenzorg gewaar- schuwd. De heer Kalf kwam persoonlijk een onderzoek instellen en toonde zich ver baasd in een zoo nederig dorpje een zoo groote schoonheid aan te treffen. Voorwaar, hiermede kwam de zaak in goede handen!. De westmuur vertoonde een bedenkelijke verzakking. „Hier moet noodig ingegrepen worden," luidde het advies. De helft wilde het Rijk betalen, de andere helft moest de gemeente bijdragen. Maarde gemeente is noodlijdend, de ingezetenen bestaan uit tuinders en kleine veehouders en zij waren niet in staat de benoodigde enkele honder den guldens op te brengen en zijn het nog niet. Er is dus niets gebeurd, slechts gecon stateerd. Niets veranderd; Ontluistering van het land. ]f][oe is het met dén toren gesteld? Reeds het bekende werk: Noord Hollandsche Oudheden, door G. van Arkel en A. W. Weissman (Uitgegeven vanwege het Kon. Oudheidk. Genootschap, 1894 A'dam) ver meldt: Aan de westzijde bevindt zich een steenen toren, met houten spits, ten deele in de kerk gebouwd en in tamelijk bouwval- ligen toestand. Ook de koster geeft u een wenk tijdens de beklimming op een bepaald gedeelte voorzichtig te zijn. In den toren han gen twee klokken, waarvan de kleinste door de beroemde gebr. F. en P. Hemony gegoten is. Leunend op de Renaissance-balustrade zien we over het, door honderden slooten doorsne den weideland, We zien daar een droevig schouwspel: de ontluistering van een uniek landschap, het verdwijnen van Holland's mooiste molencomplex, de Schermermolens. Van de massieve balken bouwt men dure vil la's in Bergen. Fluitend giert de noordwester storm en boldert over de vlakke weiden, knisterend buigt het riet. Ongeremd beukt hij tegen een 17e eeuwsche kerk. Krakend wiegen de mu ren. Een stuk glas rinkelt in duizend splin ters op den grafsteenen vloer. Regen siepelt door een spleet naar binnen Den volgenden dag veegt een koster met eèn ringbaardje moeizaam kleurige scherven op een vuilnisblik. Zullen over eenige tientallen jaren kundige handen het glas voorzichtig uit de omlijsting lichten en transporteeren? En zullen pië teitvollere nazaten voor duur geld de glazen restaureeren? Zoo fraai als ze waren worden ze nooit meer. Of zal een geschiedschrijver vermelden: Deze kerk was een historisch document HOLLANDERS WAECKT VOOR UW SAECK! Vleeschvergiftiging in Harenkarspel. Veertig gezinnen ziek geworden. HARENKARSPEL, 11 Aug. In de buurtschap Kalverdijk (gemeente Harenkarspel) doet zich een ernstig geval van vleeschvergiftiging voor. Een veertigtal gezinnen is door de vergiftiging aangetast, o.a. een gezin, bestaande uit elf personen. Allen lig gen te bed, ook de andere patiënten, die zich onder doktersbehandeling moesten stellen, moeten het bed houden. Het onderzoek wordt geleid door de rijks politie van Burgerbrug, daar de gemeente veldwachter van Harenkarspel, de heer de Wijze, eveneens door deze vergiftiging is aan getast. De doktoren Groenhart uit Dirkshorn en van Hesperen uit Warmenhuizen verlee- nen den zieken geneeskundige hulp. Het vleesch, dat de patiënten gisteravond gebruikt hebben, is afkomstig van den slager van D. uit Kerkebuurt. De geheele voorraad is in beslag genomen. Wij vernemen nader, dat de eerste pa- tienten, lijdende aan vermoedelijke vleesch vergiftiging reeds Zaterdag ziek geworden zijn. Het waren leden van de familie Wed. Spaan, die in de buurtschap Kalverdijk woont. Gedurende den Zondag en Maandag werden meer in de buurt wonende men- schen ziek. Allen vertoonden vergiftigings verschijnselen, welke zich door de gewone symptomen als braken enz. openbaarden. De Jamboree en de Spoorwegen. 623.000 reizigers van en naar Vogelenzang. We hebben bij de Directie van de Neder- landsche Spoorwegen te Utrecht geïnformeerd hoe groot het aantal reizigers, dat gedurende de Wereldjamboree van en naar Vogelenzang per trein vervoerd is. Dit aantal is buiten alle verwachting heel groot geweest. Men had gerekend op ongeveer 5000 reizigers per dag en dat zou al veel geweest zijn. Maar de belangstelling voor dit padvindersfestijn is zóó overweldigend geweest, dat het aan tal bezoekers eiken dag veel en veel grooter is geweest. De cijfers bedroegen: Zaterdag 31 Juli 6000 reizigers, Zondag 1 Augustus 10.000; Maandag 2 Augustus 12.000, Dinsdag 3 Augustus 17.000; Woensdag 4 Augustus 35.000, Donderdag 5 Augustus 25.000; Vrijdag 6 Augustus 26.000; Zaterdag 7 Augustus 24.000; Zondag 8 Augustus 40.000 en Maandag 9 Augustus 15.000. Naar schatting zijn ruim 623.000 reizigers van en naar Vogelenzang vervoerd en dat heeft op het kleine station Vogelenzang niet de minste aanleiding tot stagnatie geven. Wel een bewijs dat de Nederlandsche Spoorwegen alles uitstekend georganiseerd hebben. Apeldoorn heeft 70.000 inwoners Dinsdagmiddag om twaalf uur heeft de heer Tjipke Hoogstra, wonende Hamelweg 8 te Apeldoorn bij den burgerlijke stand aldaar aangifte gedaan van de geboorte van een zoon. m Deze pasgeborene bleek de zeventigduizend- ste inwoner van Apeldoorn te zijn. De vader werd door den burgemeester in hartelijke be woordingen toegesproken en gefeliciteerd. Dertig firma's hebben cadeaux gezonden, ter wijl het aan de noodige bloemen evenmin ontbrak. Moeder en zoon maken het naar omstandigheden redelijk wel. Hyacinten voor de padvinders. Geschenk van het Centraal Bloembollen Comité. Door het Centraal Bloembollen Comité te Haarlem, is aan de deelnemers van de We reld-Jamboree een pakketje hyacinten uit gereikt. Op den laatsten dag der Jamobree werden de daarvoor speciaal vervaardige doosjes, bevattende een roode, een witte en een blauwe hyacint, over de subkampena ver deeld en onder de padvinders gedistribueerd. In de doosjes bevinden zich behalve de hya- cintenbollen een in het Fransch, Duitsch en Engelsch gestelde gebruiksaanwijzing voor hyacinten op glazen en een circulaire, waarin den padvinders gevraagd wordt, te berichten, hoe hun bevindingen met de bollen zijn. Op deze wijze wordt dit specifiek Neder- landsch product over de geheele wereld ver spreid. Den volgenden winter zullen, als her innering aan de Jamboree, in vele huiskamers over de geheele wereld de Hollandsche hya cinten in de kleuren van de Nederlandsche vlag, staan bloeien. MARKT BODEGRAVEN. Aangevoerd 468 partijen Goudsche kaas, Prijs met R.M. Ie soort f 28 tot f 30.50. 2e soort f 26 tot f 27.50. Handel matig. Het ïubileum van Dr. J. Weener. HAARLEM Woensdag. Zooals we reeds eerder meldden herdenkt Dr. J. Weener, de nestor van de Ned. Herv. predikanten te Haarlem, zijn 40-jarig ambts jubileum. Jan Weener werd 15 Februari 1873 te Zuilen (waar zijn vader steenfabrikant was) geboren. Hij studeerde aan het gymnasium en de rijks universiteit te Utrecht en werd in 1896 can- didaat in Zeeland. Op 15 Augustus 1897 beves tigde ds. Verhagen van Zuilen hem te Ter Aa in zijn eerste gemeente, waaraan dr. Weener zich verbond sprekende over 2 Cor. 4:5. MARKT WOERDEN. Aanvoer 468 partijen kaas. Met rijksmerk 1 kw. f 28 a f 30.5^ Met rijksmerk 2e kw. f 26 a f 27.50. Handel matig. Dr. J. Weener. De jubilaris, die op een dissertatie getiteld: „Schepping en voorzienigheid" promoveerde tot doctor in de theologie, vertrok in 1901 naar Wageningen, welke standplaats hij in 1904 met zijn tegenwoordige verwisselde. 26 Juni van dat jaar bevestigde ds. A. J. Montijn, em. predikant te Utrecht, toen te Haarlem, dr. Weener en dien dag verbond de jubilaris zich aan deze gemeente sprekende over Joh. 6:68. Tal van jaren was dr. Weener lid van het hoofdbestuur van het Java-comité, alsook van dat van de Evangelische Alliantie, die hij ook als secr. heeft gediend. Vele jaren was hij ook praeses van het classicaal bestuur van Haar lem. Thans is hij nog lid van het Prov. kerk bestuur van Noord-Holland; scriba-archivaris van den kerkeraad. Hij was ook scriba van den ring Haarlem. Ook had hij zitting in het bestuur van de afd. Haarlem van de Evangelische Maatschap pij. Verder maakt hij deel uit van het bestuur van de Noord-Holl. Predikantenvereeniging. Evenals dit in Wageningen het geval was, maakt dr. Weener ook in Haarlem deel uit van de commissie van toezicht op bet M.O. Her haaldelijk was hij gecommitteerde voor de eindexamens van de kweekscholen te Haar lem, Amsterdam, enz. Hij was godsdienstleeraar aan de Nutskweekschool voor onderwijzeressen te Haarlem en is bijkans 25 jaar godsdienst leeraar aan de Rijkskweekschool voor Onder wijzers. Van zijn hand zag o.m. een bundel medita ties het licht getiteld: „Bij de bron", terwijl bijdragen van zijn hand het licht zagen in Theol. Studiën: „Overdenkingen en Practisch Christendom". Ook schreef hij een verhande ling over: „De Christen en de militaire dienst". Hij is tenslotte medewerker aan het zendingstijdschrift „De Kennemerbode". Er heeft zich te Haarlem een comité ge vormd om Dr. Weener een huldeblijk aan te bieden. Het jubileum zal eerst gevierd worden op Vrijdag 3 Sept. a.s. Dr. Weener is voorne mens, Zondag 5 September een gedachtenis rede uit te spreken. EXAMEN HANDENARBEID. Haarlem 910 Aug. geëxamineerd 12 vrl. en 2 mnl. cand. Geslaagd: de dames: W. C. M. Bakker, W. de Ruiter, N. Gelderblom, J. Pel, A. van Vliet, M. Beets, S. A. Kriig— Niesen, A. Zandstra; de heere-n: J. Kramer, H. J. Binnendijk. EXAMEN HOOFDAKTE. Haarlem 10 Aug. Geëxamineerd 2 vr. en 6 mnl. cand. Geslaagd de dames: A. N. Kos, Abbekerk en de heeren R. Kramer, Breezand, G. P. Luttikhuizen, Velsen-Nrd. Internationale padvinders- conferentie. De eerste spreker in de middagvergadering was de Hongaarsche gedelegeerde dr. P. Sztrilich, die een voordracht hield over: „De training van de patrouilleleiders in Honga rije". De verkenners in Hongarije moeten twee examens voor patrouilleleider afleggen, het tweede mogen zij pas doen, wanneer de „scoutmaster" hen daartoe oproept. Spreker noemde de verschillende punten op, waar aan een patrouilleleider moest voldoen. Bij Boedapest is een groot kamp, waar de pa trouilleleiders hun opleiding ontvangen. Dank zij systematische training is het mogelijk een groot aantal patrouilleleiders tegelijk in het kamp te oefenen. De Tsjecho-Slowaaksche afgevaardigde prof. dr. A. B. Svojsik sprak over het onder werp: „Oude padvinders". Spreker betoogde dat de padvinderij ook in het latere leven moet nawerken. De moeilijke problemen wor den door de padvinderij niet alleen op school opgelost, maar ook in de maatschappij en in de kerk. Daarom is het van zoo groot belang, dat ook de ouderen georganiseerd blijven. De Fransche afgevaardigde F. de Witt Guisot besprak het onderwerp: „Invalide padvinders in Frankrijk", en deelde daarbij een en ander mede over de organisatie, werk zaamheden, resultaten en toekomstplannen van deze afdeeling. De Belgische afgevaardigde L. C. Pica- lausa, sprak over de mogelijkheid van inter nationale welpenleidersbij eenkomsten en meende, dat door dergelijke samenkomsten de band tusschen de padvindersorganisaties van de verschillende landen nog nauwer aangehaald zou worden. Het zal niet moeilijk zijn een welpen- afdeeling te verbinden aan internationale conferenties, zoodat de practische zijde van de zaak geen bezwaren biedt, als men het over het principe eens is. Na afloop hebben de deelnemers aan de conferentie gezamenlijk de thee gebruikt op de pier te Scheveningen. Tweede internationale congres voor vergelijkend recht. 's-GRAVENHAGE, 11 Augustus. In de groote rechtszaal van het Vredespaleis is he denochtend de plechtige slotzitting gehouden van het 2de internationale congres voor ver gelijkend recht, welke zitting door den minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap, pen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruïne, ge- opend is. Achter de hoofdtafel in de zaal had de mi nister in het midden plaats genomen. Aan zijn rechterzijde was gezeten de president van de Academie voor vergelijkend recht, prof. A. g, de Bustamente, rechter in het Permanente hof van Internationale Justitie, naast wien de Vice-President van dit hof, Sir Cecil J. g. Hurst, had plaats genomen. Links van den mi nister was Lord Mac Millan gezeten en naast dezen de burgemeester van Den Haag, mr. s. J. R. de Monchy. Rede van minister Slotemaker. Minister Slotemaker de Bruïne hield een rede, waarin hij zeide, dat de reputatie, welke velen der congressisten met zooveel recht ver worven hebben op het gebied der rechtskundi ge wetenschappen, een waarborg is voor de belangrijkheid van de resultaten van dit con gres. Sprekende over de oprichting van een inter nationale faculteit voor vergelijkend recht, welk plan op dit congres geopperd is, zeide de minister, dat de Nederlandsche regeering dit plan met vreugde heeft begroet. De minister was er van overtuigd, dat vele moeilijkheden overwonnen zullen moeten wor den om te komen tot. de stichting van een der gelijk instituut, „doch moeilijkheden zijn er slechts om overwonnen te worden. Dat dit ook hier zoo moge zijn, is de wensch van de Ne derlandsche regeering". Na de rede van den minister verkreeg de se cretaris-generaal der academie, prof. Balogh, het woord om enkele mededeelingen te doen. Hij deed in de eerste plaats voorlezing van een telegram, ontvangen van H. M. de Koningin in antwoord op een telegram van den presi dent van dit congres. Tijdens de voorlezing verhieven de aanwezigen zich van hun zetels. van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. BELASTING ZAKEN VRAAG: Hoeveel bedroegen de opcenten in de gemeente Velsen over de jaren 1936 en 1937 van a. Pers. bel. en b. Ink.bel. ANTWOORD: a. Pers. bel. 1936 165 opcenten, 1937 dezelfde, b. Ink.bel. 1935/36 100 opcenten. 1936/37 dezelfde. VRAAG: Ik ben gezinshoofd en aangeslagen naar een inkomen van 1S25. Ik moet 102.42 ink.bel. betalen. Mijn inwonende zoon is aange slagen naar 1800 en moet eveneens 102.42 betalen. Is dat juist? (In ons blad van 30 Juli kwam bovenstaande vraag voor waarop toen abusievelijk een verkeerd antwoord gegeven is. Het juiste antwoord luidt:) ANTWOORD: Beide aanslagen zijn juist. Door het afronden tot geheele bedragen van 100 vol gens het tarief der wet, wordt de gemeente fonds belasting in dit geval naar hetzelfde inkomen berekend. RECHTSZAKEN VRAAG: Mijn dochtertje is van 9 tot 2 uur in betrekking met middageten. Mevrouw gaat 14 dagen met vacantie. Op hoeveel kostgeld heeft zij recht? ANTWOORD: Op 0.60 per dag. PLANTEN. VRAAG: 1. Wanneer moet men een palm ver potten en versche aarde geven? 2. Mijn vinger- hoedkruid in den tuin is nu uitgebloeid, hoe moet 'ik het verder behandelen? Is het een vaste plant? 3. Aan mijn vijgenbladplant komen wel bladen, maar de oude vallen er weer af, Wat kan ik hier tegen doen? ANTWOORD: 1. Met het verpotten van een palm moet u voorzichtig zijn, n.l. dat de kluit niet uit elkaar valt. De beste tijd om te verpotten is half April. 2. Het vingerhoedskruid wordt meestal gere kend tot de tweejarige planten. U kunt ze in Augustus zaaien en ze bloeien dan in het volgen de voorjaar. Snijd u ze af en laat u ze staan, dan bestaat de mogelijkheid, dat ze volgend jaar nog eens bloeien, doch dit is niet de cultuur. 3. Wij kennen geen vijgenbladplant. U bedoelt toch niet een vijgenboom? Zonder nadere gege vens is het niet mogelijk een goed antwoord te geven. RECEPTEN. VRAAG: Hoe maak ik morellen in? ANTWOORD: Wasch de morellen, ontdoe ze van de stelen en van de pitten en vul er de goed schoongemaakte potten mee tot een paar vingers onder den rand. Giet er het uitgelekte morellen- sap bij, voeg geen wa.ter bij de vruchten, maar strooi er desverkiezende wel wat suiker tusschen. Sluit de flesch met een goed uitgekookte kurk, bind de kurk met een z.g. kruistouw goed vast. Zet de flesschen in lauw water en verhit ze even tot onder het kookpunt, laat ze 20 minuten die tempei-atuur behouden. Doop de flesschen met het boveneind in gesmolten hars of lak, zoodat de heele kurk ermee omgeven is. VRAAG: Hoe verwijder ik een vetvlek uit een grijze japon? (zeep en water, noch benzine heb ben geholpen). ANTWOORD: Met dotje watten gedrenkt in perchlooraethyleen afwrijven. Een zachten doek onder de vlek leggen. Met een laagje magnesia de plek bedekken. Magnesia na een uurtje weer verwijderen. VRAAG: Op een beige gabardine regenjas zit ten olievlekken. Hoe kan ik die verwijderen? ANTWOORD: Met zuivere waschbenzine af schuieren, met zachten doek afwrijven en daar na direct bedekken met laagje magnesia, dat na een uurtje weer verwijderd kan worden. DIVERSEN. VRAAG: Waar en in welk jaar waren vorige Wereld-jamborees? ANTWOORD: De laatste 2 jamborees werden houden in 19 33: Hongarije (Gödöllö). In 1929: Engeland (Arrowparte).

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 8