HET NIEUWE AVONDBLAD Danscompetitie. J2e JAARGANG NO. 238 VRIJDAG T3 AUGUSTUS 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cfcs., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal 1.20 plas 5 cents incasso, losse nummers 3 cents, Kantoor: Kennemerlaan 42 - Umuïden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnês. Levenslange ongeschiktheid i 2000. overlijden 400.verlies van hand, voet of oog f 200.beide leden duim f 100.één lid duim f 50.alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk ƒ15.polsbreuk 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. jjog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN De uitvoer van versclie haring. Contingent van Tsjecho-Slowakije aanzienlijk hooger dan verleden jaar. Het laat zich thans reeds aanzien, dat de fcans groot is, dat de trawlharingvisscherij dit jaar van grootere beteekenis zal zijn dan verleden jaar, toen er drie millioen K.G. minder versche haring werd aangebracht dan in 1935. Alhoewel het nog vroeg in het seizoen is, wordt deze vissoherij thans reeds druk uitgeoefend en over de resultaten heeft men niet te klagen. Wel is de prijs af en toe heel laag geweest, maar dikwijls speelde de kwaliteit hierin een groote rol, terwijl ook de export nog van weinig beteekenis was. Het was verleden jaar voor de exporteurs een groote teleurstelling dat een der beste afnemers Tsjecho-Slowakije, waarheen de laatste jaren veel haring verzonden werd, het contingent voor ons land tot 600.000 K.G. verlaagde. Dit is op den gang van zaken van grooten invloed geweest. De toestand ziet er echter, wat den uitvoer naar genoemd land be treft, dit jaar veel gunstiger uit dan verleden jaar. Aan ons land is thans nl. een contingent toegewezen van p/, millioen K.G. of bijna 3 millioen K.G. meer dan verleden jaar. Ver der is de kans niet uitgesloten, dat ook Polen meer afneemt dan vroe ger. Dit Is 'een hoopvol verschijnsel, maar Tsjecho-Slowakije en Polen alléén kunnen, met wat er in ons land geplaatst Ikan wor den, geen voldoende basis vormen voor een behoorlijke teelt der trawlharingvisscherij. Daarvoor heeft men ook nog andere landen noodig, als België, Duitschland en Frank rijk. naar welke landen de uitvoer van ver sche haring de laatste jaren steeds minder werd. Maar van de exportmogelijkheden naar deze landen is nog weinig te zeggen. In Duitschland speelt de deviezenkwestie een groote rol, in de andere landen zijn het weer andere factoren, die een woordje meespre ken. Het is dus ln hoofdzaak nog een kwestie van afwachten. Er is echter alle reden om aan te nemen, dat 1037 voor de versche ha ringteelt beter zal zijn dan 1936. DE NEELTJE JACOBA BRACHT EEN GARNALENVIS SCHER BINNEN. Op het bericht, dat er bij Zandvoort een klein visschersvaartuig ronddreef, is gister middag de motorreddingboot Neeltje Jacoba uitgevaren om te assisteeren. Het bleek een garnalenvisscher te zijn, de IJM 308, die een defect aan den motor had bekomen. Het vaartuig is daarop door de Neeltje Jacoba naar de haven gesleept. SPELDJESDAG E.H.B.O. De vereeniging E.H.B.O. houdt Donderdag 19 Augustus a.s. een speldjesdag. Dames of heeren die zich met den verkoop van speld jes willen belasten kunnen zich opgeven bij Germs. Gerard Doustraat 51, de Vries, hompstraat 10. de Koning, Willem Ba- rendszstraat 10 en P. v.' d. HoffPelsstraat 35, Velsen-N. RIJWIELDIEFSTAL. Een der werklieden in dienst van de Ra dio-Centrale kwam tot de ontdekking, dat zijn rijwiel, dat hij toen hij zijn werkzaam heden was 'gaan verrichten, ergens had neer gezet, verdwenen was. V. Z. V. I kampioen. En nu op naar de eerste klas! De Polo-commissie van den K.N.Z.B., had in de Woensdagavond gehouden vergadering beslist, dat van de Maandagavond, door den scheidsrechter, ontijdig afgebroken wedstrijd V.Z.V. I—A,Z. 1870 de resteerende tijd (3% minuut) nog gespeeld moest worden, hoor A,Z. is echter verzocht in verband met het feit dat twee spelers van .verdere deelneming waren uitgesloten, den wedstrijd ak geëindigd te beschouwen, zoodat deze wedstrijd met een gelijk spel 11 is geëin digd. Hiermede is dus het protest der V.Z.V. 'egen de beslissing van den scheidsrechter aanvaard. Door dezen uitslag is dus V.Z.V. 1 onge slagen kampioen van de 2e klasse van den K.N.ZH., waarmede wij de V.Z.V.'ers van harte feliciteer en. V.Z.V, dit dit jaar voor het eerst in de «c kl. speelde, heeft het weten klaar te spe- Ien- ongeslagen het kampioenschap te ver overen. Een mooi succes voor deze nog zoo jonge vereeniging, temeer daar ook het 2e zeven- to-het kampioenschap heeft behaald. .Als Wij zoo het lijstje eens naslaan dan vinden wij V.Z.V. 1 in'193,2 kampioen 3e klasse ping Haarlem, in 1933 idem idem en in 1934 kampioen le kl. Kring Haarlem en na pro motie-wedstrijden overgegaan naar de 3e kl. K.N.Z.B., doch na het spelen der promotie- ocgradatie niet overgegaan. !n 1936 V.Z.V. 1 kampioen 3e kl. K.N.Z.B. etl na. bet spelen promotie-degradatie wed strijden over naar de 2e kl. en 1937 ongesla gen kampioen der 2e kl., voorwaar een mooie S'aat van dienst, waaruit wij kunnen aflei den, dat er bij de V.Z.V. ernstig geoefend I a en er door de hiding gewerkt wordt. Hedenavond 7.30 uur. worden de eerste Pmmotie-degradatiewedstrijden in de Vel- ser Zweminrichting gespeeld tusschen V.Z.V. ^tar 1 te Utrecht en V.Z.V. 2 en D.W.R. 2 Vermindert de belangstelling voor IJmuiden's strand? Te weinig gastvrijheid en te veel belemmeringen. Een mooie, warme dag in Augustus. De lucht is effen blauw en het zonnetje, dat zich dezen zomer nog niet al te vaak heeft laten zien, schijnt iets jegens ons goed te willen maken. En de zee ligt daar rustig te kabbelen en noodt met haar vriendelijk gebaar to't een bad, een uitnood'iging, d'ie door velen in dank wordt aangenomen. Het is nu de tijd, dat de eene helft van het Nederlandsehe volk met vacantie is, terwijl de andere helft tot de minder gelukkige categorie behoort, die haar vacantie ;al gehad heeft, of het woord vacantie alleen bij name kent. Het is de tijd, dat er overbevolking heerscht op een groot deel der Nederlandsehe kust. En hoe staat het met de drukte aan het strand van IJmuiden? Het kampeerterrein is volmaar de drukte aan het strand, het bezoek van dagjes- menschen dus, lijkt ons mind'er dan andere jaren. Taant de belangstelling voor ons mooie strand? Het begint er op te lijken. Dien indruk krijgt men vooral als men ziet, welk een groot ge deelte van den fietsenstroom, die zich Zondags van Amsterdam naar Velsen beweegt, den Stationsweg te Velsen links laat liggen en de pont over trekt naar Wijk aan Zee of Cas tricum. Wij kunnen dit heel goed begrijpen. Het IJmuidensche strand is bezig zijn reputatie te verliezen, doordat de laatste jaren allerlei bepalingen in het leven zijn geroepen, waaruit men zou kunnen afleiden, dat het „welkom vreemdeling", het devies, dat door andere bad plaatsen zoo hoog mogelijk wordt gehouden, in onze badplaats opgerold is, keurig verpakt in een serieartikelen der Aigemeene Politie verordening. Wij willen niet ingaan op de vraag, of er niet wat teveel gereglementeerd is in 'onze gemeente, maar wel weten wij. dat er door alles wat er den laatsten tijd zooal verboden is, velen hun vrije dagen liever elders door- torengen. En wij vreezen, dat het met het kampeer terrein evenzoo gaat. Want het kampeeren in IJmuiden is duur en den kampeerders is het baden haast onmogelijk gemaakt. Ook de kos ten voor hen, die familie in het kampeer terrein willen bezoeken zijn veel te hoog, voor al nu men verandering heeft gebracht in het afsluiten der week. Wie nu Maandagis komt •en Dinsdags weer vertrekt moet voor twee volle een, dus 40 ets. betalen. De anenschen die naar IJmuiden koimen, smijten niet met geld. Maar toch zouden vele winkeliers in IJmuiden het betreuren, als na het strand, ook het kampeerterrein eens in een zeker boekje terecht zou komen. Want aan de duizenden, die tot nu toe een of meer weken in het jaar hunne tenten opslaan aan den zelfkant onzer gemeente, wordt heel wat verkocht. Men moet 's morgens maar eens in de Kennemerlaan zien, hoe druk daar door de bewoners van de tentenstad gewinkeld wordt. Het zijn hier weer de vele kleintjes die een groote maken. Eens was het stil aan het strand van IJmui den. Toen werd het ontdekt en kwamen er duizenden, ja tienduizenden, soms op één warmen Zondag. Gaan we weer terug naar den ouden tijd? Zullen Wijk aan Zee, Bakkum en Castricum op den duur den concurrentiestrijd winnen? Het lijkt er veel op. En velen in onze ge meente zouden dat lang niet prettig vinden. HARINGAANVOER IN 1936. Blijkens het verslag over de visscherij ge durende het jaar 1936 van het (voormalige) departement van Landbouw en Visscherij, werden in het verslagjaar door de Neder landsehe en Poolsche drijfnetvisschersvaar- tuigen in Nederlandsehe havens aangevoerd 798991 kantjes pekel- en steurharing ter waarde van f 7328892 en 5157843 K.G. ver sche haring -ter waarde van f 405.871, tegen in 1935 511791 kantjes pekel- en steurharing ter waarde van f 4535837 en 8194721 K.G. versche haring ter waarde van f 627930. De demonstratie der Poolsche padvinders in het parachute-springen op Ypenburg. (Het congres van het Neclerlandsch College van Dansleeraren besloot tot het instellen van een commissie, die de mogelijkheid van een natio nale danscompetitie zal bestudee- ren), 't Nieuwste plan: een competitie In ons land op dansgebied, Het verrast me wel een pietsie, Maar tenslotte: waarom niet? Is het billijk, mag men vragen, Dat bij zooveel andre sport Dansen, dat toch ook kan slagen, Hiervan uitgesloten wordt? Neen, het is niet overdreven Als ik zeg: integendeel, Dansen kan een voorbeeld geven Voor het gansch sportief geheel. Geen luidruchtige sensatie. Geen gebotAen geen gedouw, Louter zwevend lichte gratie, In de plaats van wild gesjouw. Geen gewonde hoofden, beenen, Geen „pinanties" of freekicks, Zelfs geen trapjes op de teenen, Elegance, anders niks. Ach, dêt wordt het ideale In 't gemengde dubbelspel, Opgevoerd in volle zalen Van café of van hotel. 'k Reken vast op veel ambitie Van de „spelers" en 't publiek, Ja, de dans-in-competitie Zal er ingaan met muziek. Schotsche padvinders bezochten Donderdag de Gr. Kerk te Haarlem, waar die heer Robert het orgel be speelde. De padvinders tijdens het spelen van het Engélsche volkslied. SANTPOORT BOUW ZUSTERHUIS. De bouw van het eerste gedeelte van een zusterhuis op het terrein van het Provin ciaal Ziekenhuis alhier is opgedragen aan P. Scheepbouwer te Castricum voor f 134.600 VAN EEN AUTO GEVALLEN. Bij een bocht van den Duin- en Kruid- bergerweg viel een IJmuidenaar van een vrachtauto, waarna hij op zeer onzachte wijze met een ijzeren hek in aanraking kwam. Leden van de plaatselijke afdeeling van E.H.B.O. verleenden geneeskundige hulp, waarna de man die aan hoofd en armen ge wond was, en waarschijnlijk ook inwendige kneuzingen had opgeloopen, op advies van een dokter naar het ziekenhuis te IJmuiden- Oost werd vervoerd. De kwestie Deterding—Veehouderij Centrale. Dr. Deterding betaalde 22 te veel. Heth Alg. Haandelsblad schrijft over de kwestie, welke tusschen Dr. Deterding en de Veehouderij Centrale is gerezen, omdat hem een hoogeren prijs voor varkens in rekening is gebracht bij uitvoering van het plan-Deter- ding, dan een firma, die 6600 varkens naar Zwitserland exporteerde, o.a. het volgende: „In December contracteerde dr. Deterding met Regeeringscommissaris ^Louwes de over neming van 30.000 varkens Van gemiddeld 120 kilo tegen een prijs van veertig cents ped kilo levend gewicht. Twee maanden daarna, gedurende welken tijd de prijzen het tegendeel van een daling te zien hadden gegeven, werden aan een bepaal de firma varkens overgedragen, bestemd voor export naar Zwitserland. De „enkele duizen den" waren er rond 6600 en de prijs bedroeg vierendertig cents per kilo levend gewicht en bovendein werd vier kilo korting toegestaan per varken. Dr. Deterding betaalde dus voor een varken van 120 kilo een prijs van f 48, doch bedoelde firma behoefde slechts f 39,50 te betalen. Dr. Deterding moest derhalve f 8,50 of twee-en- twintig procent méér per varken betalen dan de bedoelde firma (die de varkens eerst slachtte, alvorens ze naar (Zwitserland te zenden). De gemachtigden van dr. Deterding hebben door een louter toeval n.l. een vergissing van de Veehouderijcentrale dit meten met twee maten ontdekt, bij welke gelegenheid zij tevens de schriftelijke bewijzen van dezen „koehandel" in handen kregen. Dr. Deterding was hierover zeer verbolgen en heeft toen per- soomlijk ingegrepen en den aanvankelijk wei felenden Regeeringscommissaris mondeling voor een alternatief gesteld, waarvan de ééne helft was, dat deze zou goedkeuren, dat van de nog openstaande vorderingen van het Landbouwcrisisfonds op dr. Deterding voor andere producten, een bedrag zou worden in gehouden van ruim een ton. Het resultaat dezer besprekingen was o.a., dat dr. Deterding' de vlotheid had, het prijs verschil te deelen en dus genoegen te nemen met een prijs van 37 cents en dat hij de Rot- terdamsche conditiën van vier kilo korting buiten geding liet, opleverende aldus een te rugstorting van rond f 110.000. Hij had met evenveel recht ruim het dubbele kunnen eischen en ook dat zou hem dan moeten zijn toegestaan." Heden, VRIJDAGAVOND, 7.Ï0 uur: Promotie-Degradatiewedstrijden in de Veiser Zweminrichting „Put'' tusschen V. Z. V. IStar I (Utrecht) en V. Z. V. II—D. W. R. II (Haarlem). Entree 10 ets. (Adv. Ingez. Med.) Twee huizen ingestort in den staat New-York. NEW YORK, 12 Augustas (D.N.B.) In New Brighton in den staat New York, zijn twee woonhuizen ingestort. Tot dusverre zijn 13 lijken uit de puinhoopen geborgen. Het totale aantal slachtoffers staat nog niet vast. Men veronderstelt, dat de zware regenval en binnendringende water de fundamenten der huizen heeft ondermijnd. BUITENLANDSOHE PADVINDERS TE ARNHEM EN DEN HAAG. Ruim 300 buitenlandsche padvinders, die aan de Jamboree hebben deelgenomen, En- gelschen, Noren, Luxemburgers en Oosten rijkers, hebben een. bezoek aan Arnhem ge bracht. De jongelui arriveerden per trein en reden vervólgens met extra trams naar het open lucht-museum, dat gedurende de morgenuren werd bezichtigd. Na den koffiemaaltijd te hebben gebruikt, volgde een wandeling door het park Sonstoeek, waarna de padvinders begeleid door de Arnhemsche politie-muziek- vereeniging een marsch door de stad maak ten. Er was veel belangstelling van de zijde van het publiek. In den loop van den middag vertrok het gezelschap weer naar Vogelenzang. De Belgische zaakgelastigde, baron Ruzette, heeft op de legatie een lunch aangeboden aan de hoofdleiders van het contingent Bel gische padvinders, dat de Jamboree heeft bijgewoond. Hierbij zat o.m. ook aan de commissaris van ontvangst, kapitein van rijen. MAKELAARS. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken is ingeko men een verzoek van de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem om advies uit te bren gen betreffende de beëediging van de navol gende personen als makelaar in de achter hun naam vermelde vakken: P. F. Seignette, Beverwijk, Zeestraat 92, in onroerende goe deren. J. Sim. Heere, IJmuiden, Kennemerlaan 64 rood, in onroerende goederen. S. Bouma, Westerbaan, Heemsteedsche Dreef 38, in onroerende goederen. H. Wey, IJmuiden, Lagerstraat 42, in assu rantiën.. G. Henstra, Liewegje 8, Haarlemmerliede in onroerende goederen.. J. P. A. Boot, Haarlem, Gierstraat 56, roe rende goederen. A. J. Verdonschot, Heemstede, Wilhelmina- plein 5. onroei-ende goederen. J. C. van Woerden, Lisse, Broekweg 64, roe rende goederen speciaal bloembollen en aan- verw. Mr. A. Wensing, Haarlem, Bilderdijkstraat 32, in assurantiën. F. Sillem, Heemstede, Jeroen Boschlaan 8, in assurantiën. F. T. C. Z. Ménage .Challa, IJmuiden, Kievit laan 10, in onroerende goederen en meubi lair. DIENSTPLICHTIGEN. Overgang naar de aanvullingsreserve en inlevering van rijksgoederen. Behoudens onvoorziene omstandigheden zullen op 1 October a.s. naar de aanvullings reserve overgaan: 1. de gewone dienstplichtigen der land macht, behoorende tot de lichting 1922, met uitzondering van hen, die de eerste oefening met een andere lichting hebben beëindigd. 2, de gewone dienstplichtigen der land macht van andere lichtingen, die met de lichting 1922 de eerste oefening hebben be ëindigd, met uitzondering van hen, rie reeds eerder naar de aanvullingsreserve zijn over gegaan. De tot de aanvullingsreserve behoorende dienstplichtigen zullen in geval van mobi lisatie eerst behoeven op te komen, wanneer zij daartoe bij afzonderlijke openbare of persoonlijke kennisgeving worden opgeroe pen. De aan deze dienstplichtigen verstrekte rijksgoederen zullen met uitzondering van schoenen en haarkam in de tweede helft van September of in October van dit jaar moeten worden ingeleverd. Blijkt bij de in levering, dat er goederen ontbreken of dat deze niet in den vereisehten staat verkeeren, dan stelt de dienstplichtige, wien het aan gaat, zich oa. aan bestraffing bloot. De ingeleverde zakboekjes worden, na wij ziging of vernieuwing bij het korps, wederom aan de dienstplichtigen verstrekt. Nader zal aan belanghebbenden worden bekendgemaakt, wanneer en waar de inleve ring moet plaats hebben. Aan de hierbij betrokken dienstplichtigen wordt in hun eigen belang aanbevolen, er intijds voor te zorgen, dat hun goederen bij de inlevering geheel in orde zijn.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1