Hevige gevechten te Sjanghai RuslancTs nieuwe kieswet. Thijs IJs heeft een raar avontuur De indeeling van het parlement. N' Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT ZATERDAG T4 AUGUSTUS 1937 Chineesche vliegtuigen bombardeeren het Japansche hoofdkwartier. Ook de Japansche oorlogschepen nemen deel aan den strijd. De strijd te Sjanghai neemt voortdurend in hevigheid toe. Niet alleen dat de Chineesche troepen heftigen tegenstand bieden, zij gaan ook geregeld tot den aanval over en dikwijls niet zonder succes. Vrijdag avond te half tien plaatselijke tijd is de strijd eenige oogen- blikken gestaakt om later weer in alle hevigheid te ontbranden. Van Chineesche zijde wordt bericht dat na een artillerie gevecht de Chineesche troepen de Pasoe-bruggen bezet heb ben. Zij wisten deze bruggen tegen de aanvallen van de Japansche troepen te verdedigen. Tijdens het artilleriegevecht werden groote gebouwen in de Pau Hanstraat vernield. Daar en In de Tien Toen Ganstraat werd hevig gevochten. Volgens de laatste berichten trachten de Chineezen door te dringen naar het noordwes ten, waar het Japansche hoofdkwartier ligt De bladen berichten, dat de Chineesche troepen de voorstad Pau Tse Jao, drie kilome ter benoorden het Noorderstation hebben be zet. Verder wordt gemeld, dat de Chineesche voorhoeden Liang Siang aan den spoorlijn PeipingHankau, tien K.M. ten zuiden van Tsjang Ting Sien zijn binnengedrongen. Ook zouden de Chineesche troepen afdeelingen van het Japansche leger uit de omgeving van Nan kau hebben verdreven. Ook in Sjapei zijn de gevechten, volgens Havas, ernstiger geworden. In de concessies hoort men het kanongebulder zeer duidelijk Uit betrouwbare bron verneemt men, dat Ja pansche oorlogsschepen de wijk Pauzoeau bombardeeren.De Japansche mariniers heh ben een groote spinnerij in het westen ont> ruimd, nadat drie bruggen op den weg, die naar de spinnerij leidt, door de Chineezen vernield waren. In de havenwijk Jangtsepoe, hebben de Chi neezen volgens Japansche berichten verschei dene Japansche fabrieken aangevallen. De Chineesche troepen worden door oorlogssche pen beschoten. Het gerucht doet de ronde, dat veer twee Japansche divisies ontscheept zijn Rivieren versperd Uit goede bron wordt vernomen, dat de Chi neesche autoriteiten verscheidene schepen tot zinken hebben laten brengen om de Sjanghai- livier te versperren. Volgens een uit Japansche bron afkomstig telegram uit Sjanghai hebben de Chineezen toe Chineesche schepen van 3000 ton dwars over de rivier Wangpo tot zinken gebracht op vijfhonderd meter voor de Japansche haven. Vervolgens brachten zij een twintigtal jonken tot zinken en versperden zoodoende de rivier geheel. De schepen zijn tot zinken gebracht door de Chineesche rivierpolitie op bevel van de commandanten van de Chineeesche garni zoenen te Sjanghai en Woesoeng. De Chineezen hebben ook een boot en vijf jonken op de Jangtse laten zinken. Mede door ce afsluiting van de Wangpo zijn de water ogen naar Sjanghai thans versperd. Acht Japansche en verscheidene andere buiten landsche vaartuigen liggen opgesloten. Het Japansche hoofdkwartier gebombardeerd. Een oorverdoovend rumoer ontstond In de zakenwijk van Sjanghai, toen Chineesche bombardementsvliegtuigen over dit stadsdeel vlogen en Japan sche kanonneerbooten met haar af weergeschut op de toestellen vuurden. Chineesche vliegtuigen hebben het hoofdkwartier der Japansche marine- troepen gebombardeerd, terwijl de Ja pansche oorlogsschepen de verster kingen te Woesoeng met zwaar ge schut begonnen te bestoken. De Chi neesche toestellen hebben getracht het vlaggeschip „ïzoemo", dat op nog geen 200 meter van het Britsche consulaat ligt, te bombardeeren, doch oorlogs schip en consulaat werden niet ge troffen. Verklaringen van minister Koeng. De Chineesche minister van financiën, weng, die op het oogenblik te Berlijn ver hit, heeft ten aanzien van het conflict in -.wd-China verklaard, dat het een nieuwe pase is in den droom van Japan over de wgomonie in Azië en de suprematie over de ^estelijke mogendheden. Deze droom wordt wral gekoesterd door de verstokte militai- nsten. Minister Koeng is evenwel van meening, dat f 'n Japan nog helderziende en voor rede vat- d! staatslieden zijn, die de dwaasheid van Inkt0 lek der inzien en het mis- S8n 5iervan voorzien. Ongelukkigerwijze Ziiue- deze staatslieden overheerscht door de militairen. Verder wordt gemeld, dat Tsjen Tsjau Tsjoeng, de voorzitter van het comité tot be houd van den vrede, lid van den politieken raad is geworden. Tsji-Tsjoeng-Mo, de nieuwe chef van Oost-Hopei, heeft officieel zijn intrek genomen te Tsjantsjan, de nieuwe hoofdstad. Volgens de Chineesche pers bevinden zich 60.000 vluchtelingen te Peiping. De plundering van het Russische consulaat te Tientsin. In antwoord op een tweede vertoog van den Sovjet-Russischen zaakgelastigde te Tokio, Deutschman, tot het ministerie van Buiten landsche Zaken, heeft minister Hirota ver klaard, dat de Japansche autoriteiten niet medeplichtig zijn aan de plundering van het Sovjet-Russische consulaat-generaal te Tient sin en de minister stelde voor een onderzoek ter plaatse te doen instellen door bemidde ling van den Sovjet-Russischen en den Ja panschen consul-generaal. Hierop heeft Deutschman geantwoord, dat een onderzoek niet noodig was, aangezien de verantwoordelijkheid van de Japansche mili taire autoriteiten in deze zaak vaststond. Toch stelde hij voor een ondezoek in te stellen onder oppertoezicht van den Franschen,, Britschen of Amerikaanschen consul te Tientsin. Hierop verklaarde Hirota dat dit voor Japan niet aanvaardbaar is. De Sovjet-Russische consul Koeznetsof heeft den Mandsjoerijschen commissaris van Buitehlandsche Zaken medegedeeld, dat de Russische consulaten te Heiho en Soeifeiiho binnenkort zullen worden gesloten. Tsjapeï in brand. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat in het district Tsjapei een brand is uitgebroken, wel ke de geheele wijk dreigt te vernielen. Japansche industrieelen verwachten een groote opbloei van de zware industrie, nu werkelijk gestreden wordt in China, doch zij vreezen, dat de minister van Financiën de winst zal beperken. De bankiers zijn somber gestemd, de fi- nancieele vooruitzichten worden slechter, nu een derde aanvullende begrooting wordt ver wacht om de onkosten van het incident van Shanghai te dekken, welke op meer dan een millioen pond sterling per dag worden ge raamd. De stad Tokio is rustig, alleen ziet men opmerkelijk weinig soldaten op straat. De bladen mogen geen berichten publiceeren over het vertrek van troepen of verplaatsin gen van vlooteenheden. De nota der groote mogendheden De gemeenschappelijke nota, die door de vertegenwoordigers van Duitschland, de Vereenigde Staten, Frankrijk, Engeland en Italië gelijktijdig aan de regeering te Nan king en den Japanschen ambassadeur in China is overhandigd, vestigt de aandacht op de aanzienlijke belangen der mogend heden in Sjanghai, in verband waarmede aan de Chineesche regeering verzocht Is, haar troepen terug te trekken en aan de Japan sche regeering om geen versterkingen te zenden. Ook de buitenlandsche consuls hebben te vergeefs getracht een wapenstilstand te be reiken. Naar verluidt zouden zij hebben voorgesteld, dat de Chineesche troepen zich zouden terugtrekken uit gedemilitairiseerde zone, welke is ingesteld na de vijandelijk heden van 1932 terwijl de Japansche verster kingen eveneens teruggetrokken zouden wor den. De toestand te Nanking. De Chineesche autoriteiten zijn vastbe sloten de stad en de rivier te verdedigen. De maatregelen tegen aanvallen uit de lucht zijn gereed en op vele plaatsen in de stad zijn loopgravene en versperringen aangelegd. Emgelaind Geen nieuwe uitzettingen. In officieele kringen spreekt men het be richt, als zouden opnieuw verscheidene Duit- schers bevel gekregen hebben het land te verlaten, tegen. (Havas.) Amerika De torpedojagers voor Brazilië. De Argentijnsche ambassadeur heeft een onderhoud gehad met den plaatsvervangen- den minister van Buitenlandsche Zaken, Welles, in verband met de plannen tot het verhuren van torpedojagers aan Brazilië (D. N. B.) Uit betrouwbare Braziliaansche -bron ver neemt men, dat de Braziliaansche ambassa deur Welles heeft medegedeeld, dat zijn re geering er geen bezwaar tegen heeft, dat de onderhandelingen over het uitleenen van Amerikaansche torpedoboootjagers aan Bra zilië worden uitgesteld, zooals de Argentijn sche ambassadeur heeft voorgesteld. Van welingelichte zijde wordt verder vernomen, dat de Britsche ambassadeur de vrees heeft uitgesproken, dat een dergelijke leening een gevaarlijk precedent zou vormen, zonder bloedvergieten verloopen. Na het af- I treden van de regeering hebben de leiders van den opstand van president Franco geëischt, dat deze een junta van officieren zou vormen. Spanje Het bombardement in de Middellandsche Zee. De officieele woordvoerder van het natio nalistische Spanje ontkent ten stelligste, dat vliegtuigen van Franco's strijdmacht de drie schepen in de Middellandsche Zee gebombar deerd hebben. Het is, naar hij zeide, volkomen onwaar, dat de autoriteiten op Majorca op eenigerlei wijze erkend hebben, dat de aanval door de nationalisten is gepleegd. Het betreft hier een nieuw soort propaganda der regeering van Valencia, met de misdadige bedoeling, den burgeroorlog in Spanje te doen uitgroeien tot een internationaal conflict. Autocar valt in een ravijn. Vier inzittenden gedood, zeven ernstig gewond. Uit Belluna in Italië wordt gemeld, dat een autocar, waarin elf reizigers hadden plaats genomen, in een ravijn gevallen is. Vier inzittenden kwamen om het leven, ter wijl zeven ernstig gewond werden. (Havas) De vlucht van Lewanefski. Ongerustheid te Washington. De militaire autoriteiten te Seattle hebben te 16.39 uur Greenwichtijd een draadloos be richt van het Sovjet-Russische vliegtuig op gevangen, waarin werd gezegd, dat het vlieg tuig worstelde tegen een sterken wind. Het toestel wordt niet voor middernacht Green wichtijd te Fairbanks in Alaska verwacht. Een nader Havas-telegram meldt echter dat de Russische ambassade te Washington sedert 17 uur zonder bericht van de Poolvlie- gers is. Men had het toestel reeds te Fair banks verwacht en maakt zich dan ook ern stig ongerust over het lot van Lei.anefski en zijn tochtgenooten. Protest van de buitenlandsche pers te Berlijn. Tegen de aanvallen op de correspondenten. De commissie van de buitenlandsche pers- vereeniging te Berlijn heeft gisteren maat regelen genomen tegen de aanvallen, die de geheele week in de Nationaalsocialistische pers gedaan zijn op Britsche- en andere dagblad correspondenten. De commissie heeft een delegatie benoemd, die op het ministerie van Buitenlandsche Za ken en op dat van Propaganda een protest "al indienen. Tegelijkertijd is aan het blad „Der Angriff", dat een leidende rol heeft gespeeld bij het uiten van de aanklachten tegen de te Berlijn .zetelende journalisten, een verklaring ge zonden, waarin de bewering, dat buitenland sche dagbladcorrespondenten te Berlijn en in het bijzonder Ebbutt, zich aan on juste en kwaadwillige berichtgeving schuldig zouden hebben gemaakt, met kracht van de hand ge- j wezen wordt, en er voorts den nadruk op ge legd wordt, dat tot dusver van de geuite be weringen nog niet het minste steekhoudende bewijs is geleverd. De buitenlandsche persver- eeniging geeft tenslotte als haar meening te kennen, dat de door „Der Angriff" gepubli ceerde beschuldigingen onvermijdelijk -de goede ontwikkeling der internationale betrek kingen moeten schaden. van (Van onzen Russischen correspondent). u Stalin alle complotten in Rusland met wortel en tak uitgeroeid heeft aan de thans nog plaats vindende arrestaties en executies mag men geen bijzondere beteekenis meer toekennen komt de nieuwe kieswet in het middelpunt der belangstelling. Deze wet is onlangs door het Al-Russische Uitvoerenlde Comité, tijdens een buitengewone zitting in het Kremlin, te Mos kou, aangenomen. Wordt zij nauwkeurig nage leefd, dan gaat Rusland een nieuwe ontwikke lingsperiode tegemoet, die door alle vrienden van de ware democratie toegejuicht moet wor den. Eind October van dit jaar, op den dag, dat het 20 jaar geleden is, dat de bolsjewis tische revolutie ontstond, zal, naar thans be loofd wordt, het Russische volk ter stembus tijgen. De Russische kieswet lag, reeds jaren gele den, geheel uitgewerkt gereed. Niemand kon echter aannemen, dat zij ooit van kracht zou worden. Maar Stalin weet wat hij wil en hij' acht thans het oogenblik gekomen om zijn land een nieuwe constitutie te schenken. On danks alle burgeroorlogen en samenzweringen, hongersnooden en verwoestingen, heeft het groote land, van de Poolsche grens in het Oos ten tot aan den Stillen Oceaan, een geweldige ontwikkeling doorgemaakt: in een tijdperk van nauwelijks 8 jaar is het aantal industrie arbeiders gestegen van acht tot vijf en twintig1 millioen. De boeren hebben de ouderwetsche bodembewerking, die veel deed denken aan RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD, TELEF. 16726 Pijnloos trekken inbegrepen Tegen onze bekende lage tarieven. (Met garantie) BESLIST PLJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 1—4 uur, Zaterd. 9—12 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. ingez. Med.) Duitseh vliegtuig neergestort. Acht inzittenden gedood. Boven het vliegveld te Hannover is gister middag een Duitseh vliegtuig neergestort en in brand geraakt. De acht inzittenden kwamen om het leven. Het ministerie van luchtvaart heeft vol gens Havas medegedeeld, dat het bij Han nover verongelukte vliegtuig geen militair, noch een burgervliegtuig was, doch een toe stel, dat gebruikt werd voor proefnemingen. De acht slachtoffers zijn allen Duitsche bur gers. Ontploffing van een benzinetank te Metz. Twee militairen gedood. Tijdens een feest, dat door de onderoffi cieren van. het 16e regiment artillerie in het kamp Veckerling te Metz was georganiseerd, is een blik benzine ontploft. Een onderofficier en een soldaat werden gedood, een derde militair werd ernstig gewond. (Havas). De gevaarlijke Spaansclie wateren Thans een Deensch schip tot zinken gebracht. De maritieme gedelegeerde te Barcelona deelt mede, dat het Deensche schip Edith' dat ongeveer 30 mijl ten Zuiden van Barce lona voer, door vier vliegtuigen der nationa listen gebombardeerd is. Twee visschersvaar- tuigen snelden te hulp. De twintig opvarenden en de Fransche waarnemer, die aan boord was, zijn hier aangekomen. Volgens hun ver klaringen is het Deensche schip gezonken, nadat de vliegtuigen 25 bommen hadden laten vallen. Convooi van oorlogsschepen geëischt. TUNIS, 14 Aug. (Havas). De gezagvoerder van het Fransche vrachtschip „Parame", dat gisteravond hier is aangekomen, heeft ver klaard, dat in de nabijheid van zijn schip een torpedo tot ontploffing was gekomen. Onmid dellijk na de ontploffing kwam een duikboot van niet bekende nationaliteit boven water om weer te verdwijnen. In verband met dit voorval hebben de bemanningen der te Tunis voor Anker liggende schepen zich tot de vak- vereenigingen gewend met de vraag, of deze stappen wilden doen om te bewerken, dat de schepen door oorlogsschepen begeleid worden Zuid» Amer 3 ka Personen uit de omgeving van Koeng, verklaren volgens Havas, dat "ij een overeenkomst heeft gesloten riet een groep Zwitsersche en Ne- derlandsche bankiers, welke ten doel heeft, den economischen en finan- cieelen toestand van China te ver beteren. Nog steeds gevechten bij Nankau. J^Peiping wordt gemeld, dat rondom Nan- schiin?g steeds hevig gevochten wordt. Het en u" da^ de Chineezen weerstand bieden bpJ6 u *k maken van het voordeel, dat het Yin? terrein hen schenkt. Uit de omge- Peiping zijn aanzienlijke Japansche «erkmgen naar Nankau vertrokken, waar- °Pmaakt, dat de Japanners vastbeslo- zijn, zich van deze strategisch belangrijke meester te maken. De opstand in Paraguay geslaagd. Regeering tot aftreden gedwongen. President Franco is voor den druk der mi litairen gezwicht: hij heeft het ontslag van het kabinet aanvaard. De president is in de militaire school gevlucht. De leider der op standige beweging, Paredes, heeft in een me- dedeeling aan de oud-strijders gezegd, dat Franco aan het bewind zal blijven. De be weging beteekend geenszins, dat de libera len weer aan de macht zullen komen. Nader verneemt Havas nog: De troepen zijn in de kazernes terugge keerd zonder dat zich botsingen hebben voorgedaan. President Franco is weer in zijn paleis ge trokken in gezelschap van de ministers van Oorlog, Justitie en Openbaar Welzijn en van kolonel Paredes, den leider der beweging. Franco zal een nieuw kabinet aanwijzen. I Volgens berichten uit de hoofdstad van I I Paraguay, Asuncion, is de militaire putsch I ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLINC In heet .Vreeskouniet, zei het grappige kereltje en mijn vriendje heet Traanoog. Zoo, zei Oom Mopperniet, maar voor we verder praten Wij hebben zoo'n honger en kunnen niet verder, kan je ons wat te eten geven? Vreeskouniet, dat een vriendelijk mannetje scheen te zijn, riep Ga maar mee, we hebben wat voor U om heelemaal op te knappen. En Oom en Thijs stapten vol moed met Vreeskouniet naar zijn huis, dat in den berg was gemaakt en Oom kreeg uit een groote flesch wat te drinken. Hij nam een stevige slok, maar viel op den grond van schrik want het was versche vette levertraan. Vreeskouniet, die om Oom moest lachen zei, Ja, lekker-lekker-vanmorgen pas gemaakt, wordt sterk van, veel nemen! Maar Oom had er genoeg van. de landbewerking in West-Europa tijdens de! Middeleeuwen late schieten. Nu werken zit met machines. Voorts kan een groot gedeelte der arbeiders- en boerenbevolking lezen. Er is in het geheele Russische rijk geen papier ge noeg om den lust van het volk tot lezen te bevredigen. Natuurlijk heeft de ononderbroken propaganda van de communistische partij- organen de politieke belangstelling in hooge mate geprikkeld. Stalin's nieuwe plannen zijn met groote geestdrift door het volk ontvan gen. De populariteit van den leider is met 100% toegenomen Volgens de nieuwe kieswet zal iedere Sovjet burger, die den leeftijd van 18 jaar bereikt heeft, gerechtigd zijn aan politieke verkiezin gen deel te nemen. Ook het leger mag stem men, zij het dan ook in een apart kiesdistrict. De candidaten kunnen door alle legale orga nisaties, die aangesloten zijn bij de communis tische partij, gesteld worden, bijv. door de werkgemeenschappen en de coöperatieve en cultureele vereenigingen. Ook de industrie- arbeiders, de boeren en soldaten mogen hun eigen candidaten benoemen. Gekozen is die candidaat, die in zijn district de meerderheid van het aantal uitgebrachte stemmen heeft verworven. De verkiezing is dus direct. Is in een of ander district minder dan de helft van het aantal stemgerechtigden opgekomen, dan moet er een nieuwe stemming gehouden wor den. Wie de bepalingen van de kieswet over treedt, wordt met zware straffen bedreigd. Het nieuwe Russische parlement zal als titel' „Hoogste Raad" krijgen. Het bestaat uit twee kamers: De Rijksraad en de Nationaliteiten raad. De verkiezing voor den Rijksraad heeft plaats in districten, met elk 300.000 kiezers. Neemt men aan dat twee derde gedeelte van de bevolking stemgerechtigd is, dan zal de Rijksraad 350 leden tellen. Is drie vierde ge deelte stemgerechtigd, dan zal het aantal leden tot 400 stijgen. Voor den Nationaliteitenraad zullen bijzon dere afgevaardigden gekozen worden. Hiertoe worden de 7 bondsrepublieken elk in 25, de autonome republieken in elk 11 en de auto nome gebieden in elk 5 districten onderver deeld. De kleine minderheden, zooals b.v. Abchasien en Adsc/harien in Kaukasië, worden elk als apart district beschouwd. Voor de ver- kiezing van den Nationaliteitenraad is dus het 'volgende schema op te stellen; 7 Bondsrepublieken, elk van 25 districten, kiezen 175 leden. 15 Autonome republieken, elk van 11 distric ten, kiezen 165 leden. 15 Autonome gebieden, elk van 5 districten, kiezen 75 leden. 5 Kleine Minderheden, elk van 1 district, kiezen 5 leden. Aantal leden Nationaliteitenraad 420. Elk district kiest slechts één afgevaardig de, zoodat de Nationaliteitenraad, volgens de nieuwe kieswet, uit 420 leden zal bestaan. Deze raad is er overigens een bewijs voor, dat I Stalin aan zijn erkenning van de naties, die het Russische Rijk omvat, vasthoudt. Terwijl de Czaar tijdens zijn regeering Rusland als eenheidsstaat beschouwde en alle niet-Russi- sche volken onderdrukte, proclameerde Stalin op 15 November 1917 in groote trekken zijn nationaliteitenpolitiek, welke hij tot op den huidigen dag trouw gebleven is. "OTet is nog te vroeg, om over de eventueele verkiezingen reeds beschouwingen te houden. Wel hebben wij bewijzen welke hooge verwachtingen de nieuwe kieswet gewekt heeft, en met welk een spanning met de publicatie van Stalin's nieuwe constitutie tegemoet zag. In het district Danilowsk (gouvernement Ja- roslaw) las en herlas men de nieuwe wet Men kwam tenslotte tot de conclusie, dat dit het einde beteekende van het collectieve be drijf „Novy Byt" („Het nieuwe leven") en dat het privé-eigendom in eere hersteld werd. Er werd een groote samenkomst belegd, waarvoor ook de functionarissen van de communistische partij uitgenoodigd werden. Plechtige rede voeringen werden afgestoken over het nieuwe tijdperk, dat thans door de nieuwe wet inge luid was en men prees Stalin als een groot weldoener. Ieder zou nu weer zijn eigen stuk land en zijn eigen bedrijf krijgen. Het leven 'werd weer vrij enwaard om geleefd te worden. Den volgenden dag reeds verdeelden de boeren het land en het vee van het collec tief bedrijf. Deze verdeeling gaf aanleiding tot feestmaaltijden en vroolijke samenkom sten. Tenslotte nam iedere boer bezit van zijn akkers, paarden, koeien enz. en voelde zich weer heer en meester De geruchten over de radicale veranderin gen in het betreffende district drongen ook tot Moskou door. Men geloofde daar in het eerst niet, wat verteld werd, maar voor alle zekerheid stuurde men er toch enkele gehei me agenten heen, om te onderzoeken wat er gaande was. Deze agenten kwamen inderdaad, tot de ontdekking dat de communistische collectieve bedrijven geliquideerd waren. Zij kwamen ook tot de ontdekking, dat het ge bied teruggevallen was tot een kapitalistische boerengemeenschapOnmiddellijk werden de leiders van de communistische partij in het gouvernement Jaroslaw en 5 partijfunctio narissen gearresteerd, onder verdenking het kapitalistische systeem in Rusland weer inge voerd te hebben. Wat men zal doen met de boeren* die de verandering zoo vol vreugde aanvaard hebben, is nog niet bekend. De „Px-awda" en andere dagbladen klagen de besturen van de collectieve bedrijven aan, be schuldigen de leden van onwetendheid en on kunde en eischen een ingrijpende verbetering op dit gebied. inr et zal natuurlijk nog lang duren, voor men in Rusland aan de nieuwe kieswet ge wend is en geleerd heeft, hoe zij gebruikt moet worden. Toen Czaar Nicolaas II in 1905 aan het volk een wetgevend lichaam schonk, dat door verkiezingen tot stand kwam, heerschte er in de twee eerste Doema's, zoo als zij toen genoemd werden, zulk een verwar ring, dat zij tot nuttigen arbeid niet in staat waren. Zij werden dan ook zoo spoedig moge lijk ontbonden. Pas de derde Doema functio neerde behoorlijk. Dit lichaam oefende b.v. zeer veel invloed uit op de controle van de financiën. Als de oorlog er niet tusschen ge komen was dan had Rusland, op vreedzame wijze, tot een constitutioneele monarchie kun nen rijpen. Op dit oogenblik vangt Stalin eigenlijk aan, waar Rusland in 1905 is blijven staan. Ook toen heerschte er chaos, ook toen spande men overal samen, in alle hoeken en gaten, tegen het hoofd van den staat. En juist op dat oogenblik gloorde de nieuwe kieswet als een hoopgevend symbool aan den kim, waarbij de ordelievende burgers, die prijs stel den op het behoud van den staat, hun kans grepen en benutten. Zóó was het 32 jaar ge leden Zóó is het op het oogenblik ook,

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7