HET NIEUWE AVONDBLAD Juli een zeer goede maand voor de schatkist. -Driemaal per week- naar Batavia K.L.M. breidt in October haar dienst uit Overige middelen brengen ruim f 15.5 millioen meer op dan in Juli 1936. 22e JAARGANG NO. 24t DINSDAG 17 AUG. 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - LJmuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN1—6 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnes. Levenslange ongeschiktheid 2000.— overlijden 400.verlies van hand, voet of oog f 200.beide leden duim f 100.één lid drum f 50.alle leden wijsvinger f 60. één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger f 15.één of twee leden anderen vinger f 5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk f 15.polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400. bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Kog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Onderzoek naar de slerkte der Kanaalharinjr. Nuttig werk van het Rijksinstituut voor biologisch visscherijonderzoek. In het verslag over de vïsscherij gedurende bet jaar 1936 lezen wij het volgende: Het jaarlijksche onderzoek naar de kwan titatieve sterkte der jaargangen bij de haring, oie in de wintermaanden ten Zuiden van 53 eraden N.B. en in het Oostelijk deel van het Kanaal wordt gevangen, werd in de maanden Januari en Februari voortgezet. Het kenmerkende resultaat was, dat jaar- „nr, iic „...j i i,(- gang 1" - duidelijk uitstak boven de onmiddellijk voor afgaande en de volgende jaarklasse. Verder waren de broedjaren 1931 en 1932 bijzonder gunstig geweest. De percentages dezer drie jaarklassen waren respectievelijk 25,30 en 18 pet. terwijl het broed voor 1930, dat in dit levensstadium zijn maximale sterkte moest vertoonen het niet verder dan 12 pet. bracht. Een verwachting van de najaars- en winter- haringvisscherij, op grond van deze gegevens, werd door dr. J. J. Tesch gegeven bij gelegen heid van een voordracht in de vierde afdeeling van het Internationaal Congres van de Zee, van 12—14 September 1936 te Oostende ge houden. Een dergelijk onderzoek van de haring begon weder in October 1936 en werd tot in de eer ste maanden van 1937 voortgezet. In het voorjaar werden rasonderzoekingen aan haringlarven verricht. Het materiaal was eensdeels van de ankerkuilen in het Haring vliet, andersdeels van de weeren in de Ooster- Schelde afkomstig. Het geheele verzamelde materiaal (ook dat van 1935), te zamen meer dan 6000 stuks, gaf aanleiding tot het uitbren gen van een rapport aan den Permanenten Internationalen Raad voor het onderzoek der zee te Kopenhagen. Uit dit rapport bleek, dat de groote meerderheid der larven tot de Downsharing behoorde, met een bijmenging van Kanaalharing. In den voorzomer maakte dr. J. J. Tesch een reis met Hr. Ms. Nautilus naar de Faroër en IJsland, dit op verzoek van de Denen, die .wegens het vergaan van hun onderzoekingsvaartuig in Juni 1935 geen on derzoek in deze wateren konden instellen. Deze reis (22 Mei24 Juni) werd dienstbaar ge maakt aan het verzamelen van hydrografi sche gegevens tiu chen de Shetlands en de Faroër en vandaar naar IJsland, dat geheel omvaren werd; verder aan het analyseeren van trawlvangsten op bepaalde door de Denen aan gewezen plaatsen, en aan het verzamelen van planktonmonsters. Vischeieren en larven van deze monsters werden later uitgezocht en met de andere gegevens naar Kopenhagen gezon den. De gewone hydrografische waarnemingen in de Noordelijke Noordzee konden in het ver slagjaar niet zoo volledig bewerkt worden als in vroegere jaren het geval was geweest. Over de uitkomsten dezer vroegere onderzoekingen bewerkte de heer P. M. van Riel, Directeur van de Filiaalinrichting van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te Am sterdam, een rapport voor het Journal du Conseil. Bovendien werden in October en November doorHr. Ms. Nautilus, op grond van internatio naal overleg, oppervlakte-watermonsters ge nomen in de Zuidelijke Noordzee. Het maandelijksch onderzoek van zeebliek, afkomstig uit de Zuidelijke zeegaten, werd ook gedurende de wintermaanden van 1936 gere geld voortgezet. Ditzelfde had plaats met de marktmetingen te IJmuiden van kleine schel- visch en schol, wederom onder auspiciën van de Nederlandsche Visscherijcentrale. Merkwaardige ontdekking hij Waddenzee-haringen. Een groot haringmonster, in April uit de Waddenzee te Nieuwediep aangebracht, gaf aanleiding tot een leeftijds- en rassenonder- zoek. De haring was in overgroote meerder heid 3 en 4 jaren oud; maar belangwekkender was, dat het gemiddelde wervelaantal dezer beide jaargroepen vrijwel precies hetzelfde was, hetgeen daarom verwondert, omdat de jaargang 1932 nog in de niet-afgesloten Zui derzee, die van 1933, wegens het inmiddels gereedkomen van den afsluidijk, in de Wad denzee, dus in een geheel ander milieu, met grooter zoutgehalte, moest zijn opgegroeid. Intusschen schijnen ook in 1933, blijkens mededeeling van dr. B. Havinga, talrijke „Zui- derzee"-haringlarven in het IJselmeer te zijn waargenomen, zoodat de aanvankelijke ge volgtrekking, dat erfelijkheidsfactoren een pootere rol spelen dan het milieu, waarin de larven opgroeien een vraagstuk, dat in het voorgaande jaarverslag werd aangeroerd aog voorbarig is. In Mei nam dr. Tesch wederom deel aan de jaarvergadering van den Internationalen Raad voor het onderzoek der zee te Kopenhagen. Op 20 November hield het hoofd van de af deling zeevissscherij voor de Vereeniging tot Bevordering van het vischgebruik in Nederland te IJmuiden een lezing over de kwantitatieve fluctuaties in de jaarklassen van schol, schel- visch en haring, waaraan beschouwingen werden vastgeknoopt over minimum maas- wydte van den kuil der trawlnetten en over minimum maten voor bepaalde vischsoorten. Twee dagen later vertrok dr. Tesch met den neer W. J. Janssens, Inspecteur der Vissche- hjen, Hoofd van het le district, naar Londen, teneinde aldaar deel te nemen aan een door de Britsche Regeering bijeengeroepen confe rentie over een uniforme maaswijdte en mini mum maten. Op deze conferentie, waaraan vertegenwoordigers van 11 Staten deelnamen, kwam men in hoofdzaak tot overeenstemming aangaande maaswijdte. Over de minimum maten werd nog geen overeenstemming be- reikt, daar verschillende landen, waaronder Nederland óf een kleinere maat voorstonden dan de voorgestelde, óf zich in bepaalde geval len eerst wilden beraden en gegevens verza melden over de kleinste marktsorteeringen. thans 6 jaar oud, in getalsterkte Op de conferentie zelf, die tot 29 November duurde, werd een voorloopige overeenkomst geteekend. Gedurende het geheele verslagjaar werkte de Chineesche student King F. Wang, alum nus van de Universiteit te Nanking, ter vol tooiing zijner studiën door bemiddeling van de Academie Sinica en het Departement van Buitenlandsche Zaken alhier naar Nederland verwezen, op het laboratorium van de afdee ling zeevisscherij. Ook nam hij deel aan een reis van Hr. Ms. Nautilus in JuniJuli en aan eenige tochten met de V. I. 4 in de Zuidhol- landsche en Zeeuwsche wateren. Ned. Bond van Kleinhandelaren in den Vischhandel en het Haring- bedrijf. Hoe komt men uit de impasse? Gisteravond heeft in ..de Griffioen" een vergadering plaats gehad van den Bond van Kleinhandelaren in den Vischhandel en het Haringbedrijf. De vergadering was bedoeld om de moeilijk heden, die zich buiten den wil van de klein handelaren voordoen, te bespreken en meer bekendheid te geven aan de ellende waarin de kleinhandel zich bevindt. Als eerste spreker trad op de heer J. van Leeuwen, voorzitter van de afdeeling Deven ter. Deze sprak over het onderwerp: Is redding van den kleinhandel nog mogelijk'? Om deze mogelijkheid te bezien moet men, zeide spreker, eerst de bron waaruit de ellende ontspringt trachten te ontdekken. De oorzaak van de ellende is de maatschappelijke ont wrichting. Deze ontwrichting is het gevolg van de uitbreiding van het menschelijk ver nuft, waarop de samenleving niet was inge steld. Gevolg: werkloosheid in alle bedrijven en hierdoor vermindering van koopkracht. Dit drukt zwaar op den kleinhandel.Omdat de kleinhandel in alle artikelen, eenzeifde belang heeft, wekte spreker de aanwezigen op, zich niet alleen bij den vischhandel te bepalen, maar organisatorisch verband tot stand te brengen voor den geheelen kleinhandel. Vervolgens wees spreker er op, dat de klein handelaren een groot belang hebben bij de sociale vraagstukken der samenleving, de be lastingen, alsmede den import- en export- handel. Wat heeft de kleinhandel noodig om zich te kunnen handhaven? Door de drukkende omstandigheden hebben vele bonafide klein handelaren hun bedrijfskapitaaltje ingeteerd. Voor dezen zou spreker wenschen een steun in den vorm van een regeeringscrediet. De kleinhandel is 'voor den groothandel een on misbaar apparaat, en waar de regeering be lang heeft bij den groothandel, daarom is het zeker geen hooge eisch, dat de regeering den kleinhandel steun geeft, op dat deze zich kan herstellen. Spreker wekte de aanwezigen op, als kleinhandelaren zich en bloc te organi- seeren. Alleen hierdoor is herstel van den kleinhandel mogelijjk. Hierdoor zou men zelfs op de prijzen invloed kunnen uitoefenen. Als tweede spreker trad op de heer L. Res- ner, algemeen bondssecretaris uit Amsterdam. Deze wees er op, dat er onder de kleinhande laren een drang naar voren komt, zich meer te organiseeren .Deze drang vindt hierin de oorzaak dat de kleinhandel, trots dat er van eenige opleving sprake, is, nog steeds diep in den put zit. Hieraan zal de kleinhandel nooit ontkomen, tenzij deze er zich zelf uitredt. Doet men dit niet dan zal men nog dieper den put ingaan, mede door den druk, die door re geering en gemeentelijke instanties den klein handel wordt opgelegd. Was de kleinhandel goed georganiseerd, dan zouden de opgelegde financieele lasten zeker in andere banen ge leid worden. Vervolgens bracht spreker de aandacht op de moeilijkheden die zich voor namelijk voordoen in den kleinhandel in visch. Spreker zou wenschen dat de regeering dezen zou beschermen tegen oneerlijke con currentie. Na met voorbeelden te hebben aan getoond, dat de regeering dit voor andere be drijven en den groothandel wel doet, stelde spreker de vraag, of de kleinhandel dan zoo weinig beteekent, dat men hiermee nimmer eenige rekening heeft gehouden. Spreker zei- de, dat de regeering wel eens verkeerd wordt ingelicht. Vervolgens bracht spreker de ver schillende moeilijkheden, waarmee de klein handel in visch heeft te kampen naar voren. De heer Uitzinger heeft in de groothandels- Naar wij vernemen zal de drie- maal-wekelijksche dienst van de K. L. M. AmsterdamBatavia v.v. met ingang van 1 October a.s. in werking treden. Het eerste vliegtuig zal dezen dienst in de richting Amsterdam Batavia op 2 October beginnen. In de richting Batavia—Amsterdam zal het eerste vliegtuig 9 October ver trekken. De vertrekdagen zijn bepaald op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag en wel in beide richtingen. De sluiting voor de mail valt dus op Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond, laatste lichting. vereeniging gezegd, dat de moeilijkheden nog erger waren dan de bondsvoorzitter aange toond had. Het verwonderde spreker dan ook niet dat de heer Uitzinger zijn functies als secretaris heeft neergelegd. Als straks de bondsvergadering zich zal uitspreken dan zal het ongetwijfeld tot een feilen strijd komen met de groothandelsvereeniging. De valsche aantijging dat de heer Lammers financieel verbonden is met den heer Uitzinger wees spreker ten sterkste af. De heer Uitzinger staat achter den klein handel omdat deze eerlijk genoeg is te erken nen de moeilijkheden waarin deze zich be vindt. Met een opwekkend woord zich te orga niseeren besloot spreker zijn met aandacht gevolgde rede waarna de vergadering gesloten werd. Oranje vereeniging „Wilhelmina'' Oproep tot alle vereenigingen en organisaties. De Oranjevereeniging „Wilhelmina" heeft besloten tot het organiseeren van een op tocht, waaraan zoo mogelijk al onze plaat selijke vereenigingen en organisaties zullen deelnemen. Na afloop van den volkszang op het Wil lemsplein, welke onder leiding van al onze plaatsejijke zangvereenigingen zal geschieden zal ongeveer 8.30 uur de optocht worden sa mengesteld. De bedoeling is, dat iedere vereeniging zich zal voorzien van lampions en fakkels, terwijl het tevens op hoogen prijs zal worden ge steld, dat men in een bepaalden vorm uiting' zal geven aan het streven, dat de desbetref fende vereeniging voorstaat. Het bestuur verwacht, dat de deelneming algemeen zal zijn. Het mocht reeds nu ver schillende bewijzen van instemming ontvan gen. Men wordt verzocht zich op te geven bij den heer Chr. F. Smit, Houtmanstraat, die belast is met de leiding tot uiterlijk 24 Aug DE HARING TEELT. Dat de haringteelt dit seizoen overvloedig is, blijkt wel uit de aanvoerstatistieken. De Nederlandsche haringvloot had tot 12 Augustus j.l. aangevoerd 243.000 kantjes tegen 162.000 op denzelfden datum in 1936. De aanvoer van de Duitsche drijf netvis- scherij tot 4 Augustus j.l. bedroeg 277.034 kantjes tegen 213.000 op denzelfden datum in 1936. Het aantal in de vaart zijnde haringloi gers bedraagt 173. Het stadsdeel Tsjapei in Sjanghai ,dat thans weer zwaar door het oorlogsgeweld wordt geteisterd. De Juli-maand zal de beheer ders van onze schatkist in de handen doen wrijven, want de opbrengst der Overige Middelen over die maand is volgens het jongste overzicht der Rijksmidde len geweest 43.7 millioen. D.w.z. 15.6 millioen meer dan over Juli 1936; 12.6 millioen meer dan de ra ming 3.3 millioen meer dan over Juni j.l. De stijging in de opbrengst dezer middelen blijft dus aanhouden. Het leeuwenaandeel in deze vermeerderde opbrengst neemt de dividend en tan tièmebelasting voor haar rekening. Zoo als te verwachten was, zijn de cijfers aanmer kelijk hooger dan in Juli 1936. De opbrengst bedraagt thans f 8.347.401 tegen f 1.777.820 in 1936, een verschil dus van ruim 6Vz millioen gulden. De omzetbelasting deed het in Juli minder goed dan wij de laatste maanden van haar gewend zijn. Wel is waar was de op- brengst grooter dan in Juli 1936, maar de f 4.907.884 van de afgeloopen maand bleven ruim drie ton onder de raming. De accijnzen doen het 't heele jaar al minder goed. Met name de accijns op het ge distilleerd en op suiker bleven in de afgeloopen 7 maanden met resp. f 85.207 en f 594.106 onder de raming over die periode. Ook met den accijsn op bier vlot het niet al te best. De eerste 7 maanden van 1937 heb- hen thans, wat de overige middelen betreft, opgebracht 252.832.561, dat is bijna 49 millioen meer dan in de overeenkomstige periode van het vorige laar en ruim 34 millioen gulden meer dan de raming voor 7 maanden. Het netto-kohierbedrag voor den dienst 1937 van de directe belastingen steeg in RIJWIELDIEFSTAL. Een bewoonster van Utrecht heeft aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel, dat zij had geplaatst in een voortuintje in de Kenne merlaan. DIEFSTAL VAN LOOD. Aangifte is gedaan van diefstal van een looden pijp uit een leegstaande woning aan den Achter Stationsweg alhier. ZWEEDSCHE KOTTERS AAN DE MARKT. Gistermorgen waren twee Zweedsche kotters aan den afslag, de GG 409 en de GG 301, met een mooie vangst, hoofdzakelijk schar. Aan gezien er weinig platvisch was aangevoerd, maakten de schepen goede prijzen. Zij besom- den resp. f 1020 en f 610. DE AANVOER VAN MAKREEL. Tot deze week was nog geen enkele trawler met een behoorlijke vangst makreel aan de markt geweest. Gisteren was echter de Caro line aan den afslag met bijna 400 manden. Dank zij den hoogen prijs, dien de handel voor deze gewilde visch betaalde, ca. f 9 per kist maakte de trawler, die Donderdag 5 Augustus was vertrokken, een mooie besomming, nJ. f 4010. EEN DRUKKE DAG IN DEN VTSCHAFSLAG. Het was gisteren een drukke dag in den vischafslag. die zich kenmerkte door grooten aanvoer. Vier haringtrawlers voerden ca. 4350 kisten versche haring aan. Verder waren er 10 trawlers met gewone visch, 2 kotters en 24 loggers. De totale aanvoer bedroeg ongeveer 8000 kisten, die in enkele uren tijds uit de markt verdwenen waren. R.K. VOLKSBOND. De kring Umuiden-Oost van den R.K. Volks bond vergadert Woensdagavond 18 Augustus in het Patronaatsgebouw. De agenda bevat behalve de gewone punten voorstellen tot de benoeming van een commissie voor het 25-jarig bestaan der afdeeling en bespreking van het Patroonsfeest. NAGEKOMEN BESOMMINGEN VAN GISTEREN. Loggers: KW. 89 f 350, KW. 175 f 460, K.W. 162 f 440, KW. 166 f 440, KW. 169 f 370, KW 60 f 380. KW. 154 f 380, KW. 177 f 490, KW. 91 f 420. KW. 178 f 490. KW. 46 f 400. KW. 52 f 460, KW 105 f 380, KW 64 f 420. KW 28 f 400, KW. 24 f 360. KW. 59 f 460, KW. 155 f 500 KW. 35 f 330, KW. 23 f 450. Juli van f 57.775.374 tot f 79.731.114 (v.J. f 71.620.460). Voor de rijwielbelasting is Juli een belangrijke maand. Zij bracht f 3.618.802 op tegen f 3.705.425 in 1936. Men zal de opbrengst van Augustus dienen af te wachten, of de totale raming van TVz millioen gehaald zal worden. De motor rijtuigenbelasting die f 1.950.378 in de schatkist deed vloeien, geeft nog geen al te grooten stoot naar de f 22.500.000, die eind December binnen moet zijn. IJMUIDER REDDINGSBRIGADE. Hedenavond zal Dr. J. Mac Daniel in Hotel Willem Barendsz aan de leden, die slaagden voor het Diploma E.H.B.O.. de diploma's offi cieel uitreiken. Leden en belangstellenden zijn welkom. Aanvoer papierhout. Met een lading papierhout arriveerde giste ren het Finsche s.s. „Britannic" an de papier fabriek te Velsen. Haarlem als zeehaven. Gistermorgen passeerde alhier het Neder landsche motorschip „Insulinde", komende met een lading antharciet van Britonferry en bestemd naar de losplaats Haarlem. Dit is het tweede schip dat rechtstreeks uit het buiten land zijn lading aanvoert en te Haarlem lost op de plaats van bestemming. Eerstbedoeld schip was het Nederlandsche motorschip „Eban", eveneens geladen met anthraciet. Om te bunkeren. Zondagmorgen passeerde alhier het Brit schestoomschip „White Crest", komende van Kotka met een lading gezaagd hout, naar Amsterdam. Aldaar heeft het schip zijn bun- kervoorraad aangevuld en zette kort daarna de reis voort naar East-London (Z. Afrika). Engelsche reeders laten hun schepen n.l. in havens van het vasteland bunkeren omdat de kolen daar.... goedkooper zijn dan in het traditioneele land der kolenmijnen zelf. Teveel van het goede. Dezer dagen werd een aantal badgasten aan de kust bij Vemmingbund (Denemarken) on aangenaam verrast omdat zij op een gegeven oogenblik temidden van een groote school makreelen kwamen te zwemmen. Deze school was de bocht ingekomen en kon door de men- schen met handen en schepnetten worden op gehaald. Visschers uit Sonderborg, die opmerkzaam waren gemaakt, achtten het evenwel niet de moeite waard om met hunne bootje te komen omdat de aanvoer van makreel zoo groot was dat er geen prijs voor te maken was. VELSEN Collecte voor E. H. B. O. Het comité van aanbeveling. Voor den 19 Augustus a.s. te houden speld jesdag voor de Ned. Vereeniging E.H.B.O. af deeling IJmuiden heeft zich een comité van aanbeveling gevormd, waarin zitting hebben genomen de volgende doctoren; A. J. van ThielBruijel, J. F. Kuijer, J. Mac Daniël. A. J. van Leusen, J. F. Bekker. L. S. Limborgh Meijer. J. de Graaf, A. A. Oosterwijk, P. C. de Weerdt D. J. Boosman en R. W. Fierstra. Bovengenoemde geneeskundigen, benevens dr. D. v. d. Kooi betuigen hunne instemming met het werk der Nederlandsche Vereeniging E.H.B.O. De Coloradokever weer in ons land. Waarschuwing voor den landbouw. WAGENINGEN 14 Augustus. Eenige dagen geleden werd voor de tweede maal de Colorado-kever in ons land gevonden, en wel te Baarlo CL.). Ditmaal waren het le vende kevers, welke uit den grond kwamen. Alle noodige maatregelen worden door den Plantenziektenkundigen dienst getroffen. Met den grootsten nadruk wordt er daarom op ge wezen, dat het van het hoogste belang is dat alle landbouwers, vooral die in Limburg, Noord- Brabant en Zeeland nu nog met groote nauw keurigheid on de aanwezigheid van den kever in hun aardappelgewas letten want als de kevers zich door onoplettendheid verspreiden, kan dit voor hen en voor vele anderen zeer groote nadeelen opleveren.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1