Wagenwerkplaats totaal uitgebrand. Rusland koopt weer haring. Rijwielachterlicht op 1 Januari a.s. niet verplicht? DINSDAG 17 AUGUSTUS '1937 der Spoorwegen Amersfoort's brandweer stond voor zware taak. Vijf wagons door het vuur verteerd. Vannacht om kwart voor één is in een der loodsen van de wagenwerk plaats der Nederlandschc Spoorwe gen te Amersfoort een groote brand uitgebroken. De nachtwaker, die verblijf hield ln een gebouwtje, dat dichtbij de werkplaats is ge legen, had om half twaalf nog zijn ronde ge daan en toen niets bemerkt. Een uur later werd zijn aandacht getrokken door een brandlucht. Hij begaf zich onmiddellijk naar de loods, waar hij in het midden vlammen zag opstijgen. Hij stelde de politie van den brand op de hoogte, die op haar beurt de brandweer alarmeerde. De politie heeft dadelijk met materiaal van de spoorwegen, een aanvang gemaakt met de blussching. Het vuur breidde zich evenwel snel uit, zoodat zij vrijwel machteloos was. Later kwam de Amersfoortsche brandweer met al het beschikbare materiaal de taak van de politie overnemen. Inmiddels had het vuur zijn onheilspellend werk vervolgd en zich medegedeeld aan het uit glas en hout bestaande dak, de brandweer bestreed het vuur met tien stralen, doch kon niet ver hinderen, dat de bijna 70 M. lange en 30 M. breede loods, geheel uitbrandde. Vijf wagons, die zich voor reparatie in de loods bevonden, werden door het vuur verteerd. Tegen half drie had de brandweer het vuur onder de knie. Hartjesdag bracht weer het nootlige rumoer. Amsterdamsche politie had soms de handen vol. 29 Straatbranden gebluscht. De derde Maandag van de maand Augustus is sinds menschenheugenis de Hartjesdag voor den Amsterdammer. Wel is waar heeft dezen dag in den loop der jaren veel aan beteeke- nis ingeboet, maar gevierd wordt hij nog. De uitwassen hebben echter noodzakelijk ge maakt, dat de politie groote waakzaamheid aan den dag moest leggen om ergerlijke balda digheden te voorkomen. Zoodra de zon goed en wel weg is, komt de jeugd en vooral de opgeschoten jongeling schap te voorschijn met allerlei soorten vuur werk. In breeder opzet worden er vuren in de openlucht aangelegd, waar allerlei brandbare oude rommel en onbruikbaar huisraad aan de vlammen worden prijs gegeven. „In de Indische buurt waren deze straat- branden veelvuldig. Zesmaal moest de brand weer daarheen, maar grove baldadigheden kwamen er niet voor. In de Dapperbuurt, een der klassieke brandpunten van den Hartjes dag moest de politie voortdurend surveillee- ren en samenscholingen tot doorloopen aan manen. Het gejoel bleef natuurlijk niet uit. Een enkele maal werd in de Commelinstraat en de Wagenaarstraat met steenen naar de politie gegooid, hetgeen onmiddellijk met een charge werd beantwoord. Een andere buurt, welke de ononderbroken aandacht van de politie vordert, de Kinker- buurt, leverde ook haar relletje. De „viering" van Hartjesdag werd hier geuit in het werpen van brandende voetzoekers naar de politie. Ter hoogte van de Nicolaas Beetsstraat werd er daarom met de gummistok omstreeks tien uur fiksch op ingeslagen, zoodat de „pret" er gauw af was. Ook aan de overzijde van het IJ had de politie handen vol. Daar concentreerden de baldadigheden zich rond het Mosveld en den Hagedoornweg. De opgeschoten jeugd bepaal de zich hier niet tot het stoken van vuurtjes, herhaaldelijk werd met steenen naar de poli tie gegooid en een tweetal agenten liep dan ook verwondingen op. Een kreeg een steen te gen hoofd en borst, een tweede liep bij een charge een bloedende wonde aan de hand op. Bij een der vele charges kreeg een 16-jarige expeditieknecht uit de Pirolastraat een hevi- gen slag met den gummistok op het voor hoofd. Nadat hem een voorloopig verband was gelegd op het bureau Adelaarsweg werd hij naar het Binnengasthuis vervoerd. Daarheen werd ook overgebracht een 18-jarige bewoner van het tuindorp Oostzaan die zich tusschen de menigte had begeven en op het Mosplein een sabelhouw over voor- en achterhoofd had ontvangen. Een 23-jarige bewoner van de Malvastraat liep eveneens een bloedende won de op. In het gewoel kwamen nog verschillen de kleinere verwondingen voor. In de Bin- nenhofbuurt had de politie bij een drietal winkeliers den geheelen voorraad voetzoekers in beslag genomen, daar de verkoopers hun goederen ongesloten hadden opgesteld. In totaal heeft de brandweer 29 straatbran den, welke ter eere van Hartjesdag waren aangelegd, moeten blusschen NIEUWE GOUVERNEUR VAN MIDDEN-JAVA. BUITENZORG, 16 Augustus (Aneta) Tot gouverneur van Midden-Java is benoemd, met ingang van 27 Augustus a.s. de heer R. K. A. Bertsch, resident te Malang. Generaal Snijders treedt uit Nationaal Herstel. Generaal b. d. C. J. Snijders heeft bedankt voor het lidmaatschap van Nationaal Herstel, aldus meldt de Tel. Ongeveer twee weken ge leden legde hij het eerevoorzitterschap van het verbond neer en verklaarde hij, dat hij '#ch niet verder met de politiek wenschte te temoeien. Het opzeggen van het lidmaatschap hield hij nog in beraad. Hij wenscht, zooals hij het blad thans verklaarde, geen verderen commentaar aan zijn uittreden toe te voegen. MARCHANT Een lange, magere man, een ontzettende moderneling in een gekleede jas en met een bolhoedje dat maar zoo-zoo is. Was een goed advocaat en een nijdig Kamerlid, een op handen gedragen partijleider, en een aan stukken gereten minister. Een man, geboren om met knuppels in hoenderhokken te smijten, dat hennen en haantjes op z'n De Vries en Te Win- kelsch kukelekuën en kraaien van belang. Zijn tegenstanders zorgen voor zijn tijdelijke onsterfelijkheid. En z$lf fietst hij met wapperende jaspanden door Den Haag. Wanneer ergens op een stil plekje een steen zal liggen waarop ge beiteld staat: Hier rust Marsjan Hij was een man. Zal het voor 't eerst en het laatst zijn dat hij rust. Keurmeester te Schagen krijgt berisping. In verband met de vleesch- vergiftiging te Harenkarspel. Noodslachtplaats gesloten. In de Maandag gehouden vergade ring van gemeenten, betrokken bij den vleesehkeuringsdienst, met de gemeente Oudkarspel als centrum, is besloten, volgens art. 22 van het ambtenarenreglement den directeur, hoofd van dienst, den heer U. W., uit Schagen, een schriftelijke berisping te geven, wegens gepleegd ernstig plichtsverzuim, met de bepaling, dat bij herhaling onmiddellijk ontslag zal volgen. Tevens werd besloten de nood- slachtplaats van J. D. te Kerkebuurt tot nader order te sluiten. Autobus stort zich op vrachtauto. Groot aantal gewonden het gevolg van botsing. Maandagavond om tien uur wilde de be stuurder van een Belgische autobus van de onderneming „Mascotte" uit Antwerpen, ko mende van de brug over het Hollandsch diep den voorrangsweg, waarop hij reed, ver laten, en rechtsaf den Gelderschen dijk op gaan. toen tegelijkertijd op dezen dijk uit de richting Zevenbergen een vrachtauto van de firma Hartog uit Bergen op Zoom, geladen met groenten naderde. Een botsing was on vermijdelijk en met een luiden slag vlogen de wagens tegen elkaar. De vrachtauto werd geheel vernield, de chauffeur, J. M. uit Ber gen op Zoom sloeg door de voorruit en moest in levensgevaarlijken toestand naar het zie kenhuis te Breda worden vervoerd. De naast hem zittende groenteman brak een arm. Van de twintig inzittenden van de autobus liepen de meeste lichte verwondingen op. De autobus had zulke beschadigingen ge kregen, dat zij, evenals de vernielde vracht auto naar de garage „De Nieuwe Brug" moest worden gesleept. STAKING IN GOOD YEAR FABRIEK TE BUITENZORG. BUITENZORG, 16 Augustus (Aneta-A.N.P.) In de afdeeling fietsbanden van de Good Year fabriek is een staking uitgebroken. Slechts enkele werklieden van de dagploe? kwamen binnen, De oorzaak moet gezocht worden in een loon-geschil. Caféhouder moet 14 dagen lang om zes uur sluiten. Straf van Rotterdam's burgemeester. Op advies van het- bureau Drankwet en Vermakelijkheden heeft de burgemeester van Rotterdam thans een maatregel genomen die voor zoover bekend, nimmer te voren is toegepast, al bestaat het recht er toe reeds jaren. Een caféhouder, die zijn zaak aan het Hof plein heeft, is namelijk gelast zijn zaak ge durende veertien dagen 's avonds om zes uur te sluiten. Deze caféhouder had geen gevolg gegeven aan een schriftelijke waarschuwing die hij had ontvangen wegens het in zijn bedrijf gelegenheid geven tot „gokken". Daarom werd, mede om een voorbeeld te stellen, deze krasse maatregel tegen hem ge nomen. Zaterdag is deze maatregel van klacht geworden. 7000 gulden aan obligaties gestolen. Zondagavond hebben onbekenden zich toegang verschaft tot de tweede verdieping van pand 222 aan den Goudschen Singel te Rotterdam, bewoond door de familie P. B. van der Z. De bewoners, die 's avonds afwe zig waren geweest, kwamen laat thuis en ontdekten, dat een geldkistje, dat zij in een kast in de kamer hadden opgeborgen, ge opend op tafel stond, terwijl de inhoud was verdwenen. Deze bestond uit obligaties Nederlandsche staatsleeningen van 100 500 en 1000 gulden tot een bedrag van 7000 gulden. Van de die ven was er geen spoor. Aangezien er in de kamer weinig overhoop was gehaald en er geen sloten waren verbroken, neemt de po litie aan, dat de inbraak is gepleegd door personen, die goed met de situatie ter plaat se op de hoogte waren. Een nauwgezet on derzoek wordt ingesteld. Plotseling oversteken blijft steeds weer slachtoffers eiscben. Op den Oudhoornschenweg te Alnhen aan den Rijn is Maandagavond de veertienjarige E. van B. bij het plotseling oversteken van den weg aangereden door een auto. bestuurd door den heer M. uit Spijkenisse. Met ernstige hoofd- en beenwonden en een zware hersenschudding werd de jongen op genomen en nadat hem medische hulp was verleend, in ernstigen toestand naar de ouderlijke woning vervoerd. 1653 personen dakloos door brand te Batavia. Schade bedraagt ƒ27.0 BATAVIA, 16 Augustus. (Aneta-A.N.P.) Door den brand, welke gistermiddag in de buurt van Tanah Tinggi woedde, zijn 1653 personen dakloos geworden. De schade bedraagt ruim f 27.000. SCHIPPERSKNECHT VERDRONKEN. Maandagochtend om half elf is een onge veer 35-jarige schippersknecht van het sleepschip „Judea" dat te Well (L.) stroo ldgt te laden,' bij het scheppen van water over boord gevallen en verdronken. Ofschoon men onmiddellijk ging dreggen, is het lijk nog niet opgehaald. De man laat een vrouw en een kind ach ter De werkloosheid daalt. Bemoedigende cijfers over de laatste week van Juli. De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 25 t/m 31 Juli 1937 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 456.500 per sonen (de landarbeidersbonden met 74.700 leden zijn hierin niet begrepen). Van deze 465.500 verzekerden was in genoem de week de geheele week werkloos 22,8% (in de vorige verslagweek, 5 t/m 10 Juli 1937, was dit percentage 23,3). Het werkloosheidspercentage voor hen, die de geheele week werkloos waren, was in de tweede verslagweek van de maand Juli in de laatste jaren a.v.: 1934: 24,4, 1935: 27,2 1936: 29,5 en 1937: 22,8. Bij 1053 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 31 Juli 1937 in totaal 329.667 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 311.166 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 312.220 werkloos, onder wie 298.997 mannen. De daling van de werkloosheid, welke uit bovenstaande cijfers blijkt, is ook te zien uit de aantallen ingeschrevenen bij de organen der arbeidsbemiddeling, welke over de tweede ver slagweek van Juli als volgt waren (tusschen haakjes zijn vermeld de aantallen werkloozen onder de ingeschrevenen): 1934- 318.084 (295.091), 1935: 352.090 (333.932), 1936: 393.175 (373.269), 1937: 329.667 (312.220). In September moeten 26.000 Scbotscbe vaten worden geleverd. Door de reedersvereeniging voor de Nederlandsche haringvisscherij is thans het eerste contract met Rus land afgesloten voor de levering van haring vangst-1937. Dit eerste con tract gaat over een partij groot 26000 Schotsche vaten. Van deze 26000 vaten- moeten er 13000 in de eerste helft van de maand September a.s. worden geleverd en het restant in de tweede helft dier maand. De levering geschiedt f.o.b. Rotter dam. Voor Autokoplampen zou ook een langere overgangstermijn in overweging zijn. Wijziging Motor- en Rijwiel reglement in voorbereiding. Men zou momenteel bezig zijn een wijziging van het motor- en rijwiel reglement voor te bereiden, aange zien het in de practijk niet mogelijk zal zijn alle auto koplampen voor 1 Januari a.s. te keuren. De dezer dagen in de Staatscourant gepu bliceerde keuringseischen gelden namelijk alleen voor nieuwe koplampen. In bevoegde kringen staat men volgens de Tel. uiterst sceptisch tegenover de vraag, wie de lan taarns zou moeten keuren van de bijna 200.000 auto's en motorrijwielen, die al in ge bruik zijn. Ook zou het vaststellen van eischen voor die keuring in de practijk op schier onoplosbare moeilijkheden stuiten. Daarom ligt het in de bedoeling om den overgangstermijn, welke thans nog slechts ruim 4 maanden bedraagt, voorloopig tot medio 1938 te verlengen. Het is zeer waarschijnlijk, dat men bij deze gelegenheid tevens een la- teren datum zal vaststellen voor de invoering van het verplichte rijwiel achterlicht, zoodat dit niet met in gang van 1 Januari 1938 op onze fietsen zou moeten zijn aangebracht. De waarnemer op de „Mongioia" in ons land terug. Met het lijntoestel der K.L.M. uit Parijs is gisteravond te 11 uur op het vliegveld Waalhaven aangekomen de Nederlandsche waarnemer der Non- Interventie-Commissie, gezagvoerder Bruin, die bij de vliegerbomaanval op het Italiaansche s.s. „Mongioia" mede gewond werd. In een onderhoud, dat de Msb. met den heer Bruin had, heeft deze o.m. verteld: Zeer prettige herinneringen heb ik aan de Hollandsche kolonie in Algiers. Dat is klein Holland in groot formaat. Ze wisten van elkaar niet, dat ze er woonden. Maar allen bezochten mij spontaan uit eigen beweging en overlaadden mij met hun hartelijkheid. De heele kolonie was aanwezig bij het ver trek van het schip. Ik kan niet zeggen, hoe blij ik ben weer in Holland te zijn en een degelijke Hollandsche doktersbehandeling te krijgen. Volgens doktersattest zal het geval minimaal drie, waarschijnlijk vier maanden duren, daar de bovenarm in vieren is gebro ken. Ik hoop dat u uitsluitend dit zult schrij ven en geen fantastische verhalen over bijv. dat ik de nationaliteit van het vliegtuig zou hebben verkend en meer dergelijke onwaar heden. Alléén dus over mijn privé-zaak kan ik u iets zeggen. De dienst der non-interventie verbiedt mij verdere inlichtingen te geven. Ik hoop binnenkort bevrijd te zijn van de shell-shock, die mij de tweede verdieping in mijn hoofd schijt en mij sedert het onge val per nacht nooit langer deed slapen dan twee hoogstens drie uren. Over de Algiersche journalisten was de heer Bruin zeer slecht te spreken, evenals over de behandeling in het ziekenhuis. Toen een der drie mijn arm ondersteunen de kussens verschoven was, zoo zeide hij, belde ik voor de nachtzuster, 32 minuten, en toen ik niemand zag opdagen een on gediplomeerde verpleegster heeft de wacht over 3 étages (pl.m. 30 zieken) ben ik onder hevig lijden opgestaan en heben op de gang geroepen om assistentie. Twee nachten lekte de gaskraan in de badkamer van mijn kamer, welke lek niet werd verholpen. Zoo zou ik tientallen ge vallen kunnen opnoemen. Iemand, die niet ziek is moet daar ziek worden. Herhaaldelijk heb ik gedacht aan de heer lijke zekerheid die men heeft in een Hol landsch ziekenhuis, waar de zusters ronden maken en regelmatig op de hoogte blijven van haar patiënten. Laat ik het maar zeggen, de kapitein van de „Mongioia", die des avonds om 11 unr geopereerd was, overleed des morgens om zeven uur, zonder dokter. Een hulpverpleeg ster gaf hem injecties als de pijn ondraag lijk was. De eerste machinist heeft den ka pitein bijgestaan, maar toen had hij al tien uur bloed verloren. De heer Bruin was, in tegenstelling met al deze slechte ervaringen, zeer tevreden over de K.LM.-service. Het was hem een genoe gen te reizen met de K.L.M. Een der piloten wijdde voortdurend bijzondere zorg aan hem. De heer Bruin dankte den hemel, dat hu weer in zijn Hollandje was.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2