Strijd te Sjanghai woedt verbitterd voort Hevige Japansche bombardementen. Thijs IJs heeft een raar avontuur Ook de Chineesche troepen in het offensief. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT DINSDAG 17 AUGUSTUS 1937 De strijd te Sjanghai neemt nog steeds in hevigheid toe. Heden morgen om half zes hebben de Japanners wederom een ver woed offensief ingezet. Hevige luchtbombardementen, die echter niet altijd succes hadden, teisteren de stad. Zoo zijn o.a. Woesoeng en ook Tsjapei door de Japansche vliegers bestookt. Een bombardement van Nanking had echter geen succes. Vijf malen trachtten de Japanners een raid op Nanking uit te voeren, doch telken male werden hun vliegtuigen door de Chineesche vliegers ver dreven. Ontschepingspogingen der Japanners. De Chineezen beweren, dat de Ja pansche maatregelen tot stui ting van den Chineesehen opmarsch na°r den kant van Poetoeng van de Wangpo geen succes hebben gehad. Veeleer zijn de aan land gezette Japansche strijdkrachten terugge slagen. Tegenover deze bewering staat echter het feit, dat de Chinee zen nog niet het vuur op het vlagge- schip „Izoemo" geopend hebben zoo als hun voornemen was. In Chineesche kringen blijft het gerucht de ronde doen, d^t Tsjang Kai Sjek het bevel op zich genomen heeft van de Chineesche troepen van Sjanghai. Den omvang dezer troepen schat men op 13 divisies. Chineesche kringen zijn van meening, dat de laatste Japansche bombardementen ten doel hadden de ontscheping te Woesoeng, en poetoeng van uit Japan aangekomen Japan sche troepen te vergemakkelijken. De „Izoe mo" ligt thans aan de kade op bijna drie (kilometer stroomopwaartss van de vroegere ligplaats. Eenige troepen Chineesche uitgewekenen hebben getracht rijstmagazijnen te plunde ren. Zij zijn echter door de politie uiteenge dreven. Een Portugeesch onderdaan, die men bij vergissing voor een Japanner had aan gezien, is door de Chineesche menigte dood geslagen. Maarschalk Tsjang Kai Sjek. Aan de Chineesche bladen wordt gemeld, dat de Japansche troepen de kazernes in de Noordelijke wijk van Hohgkou, nebben verlaten. Op verscheidene punten zijn de Chineesche troepen opgerukt. De verliezen zouden verscheidene honderden man bedra gen. Uit Japansche bron wordt gemeld, dat alle Chineesche troepen, die de Japansche wij ken in de internationale concessie omringen, Maandagavond een algemeen offensief tegen de Japansche stellingen hebben geopend. In het gebied van Hongkou kwam een hagel van Chineesche kogels neer. Het Japansche mi nisterie van Marine heeft medegedeeld, dat de Japansche marine-luchtmacht Maandag morgen de luchtvaartbasis Tsja Tsjing in de provincie Tsje Kiang heeft aangevallen en acht Chineesche vliegtuigen heeft gebom bardeerd, terwijl er twee omlaag werden ge schoten. Een ander eskader heeft het vlieg veld Hoengjou gebombardeerd. Een officier werd gewond. Het Japansche admiraalschip heeft den Chineezen zware schade toege bracht bij het beantwoorden van de Ohinee- sche artillerie, die aan den oostelijken oever van de Wangpoe was opgesteld en het schip bestookte. In de laatste drie dagen werden 24 onderofficieren en manschapen van de Japansche landingsdivisie gedood. Hedenmorgen hebben Chineesche vliegtui gen getracht de „Izoemo" te bombardeeren. Zij werden evenwel door het Japansche lucht Qoelgeschut verdreven Evacuatie der buitenlanders. Aangezien de toestand in Sjanghai steeds meer toegespitst wordt, hebben Maandag jmlm 3000 vrouwen en kinderen de stad ver laten. In de eerstvolgende drie dagen ver trekken 700 Amerikaansche vrouwen en kin- toren uit Sjanghai. 2000 Engelsche vrouwen ®n kinderen zouden nog weggevoerd worden, voor een eventueele evacuatie van Duitsche onderdanen is het s.s. „Gneisenau" ter be schikking gesteld. Van Chineesche zijde werd medegedeeld, tot van de Britsche autoriteiten gqen enkel i verzoek is binnengekomen om de vijandelijk heden tijdelijk te staken, teneinde de eva cuatie der vrouwen en kinderen te verge makkelijken. Tevens werd verklaard, dat de burgemeester van Sjanghai den Britschen autoriteiten heeft aangeraden, heden niet tot evacuatie over te gaan, in verband met het gevaar van luchtbombardementen. Een nader Reuter-telegram meldt echter dat de eerste groep Britsche en Amerikaan sche vluchtelingen bijeen is gebracht. De vluchtelingen, voor het meerendeel vrouwen en kinderen, zijn in groote kalmte aan boord gegaan van de schepen, waarmede zij zullen worden geëvacueerd. Terwijl het Britsche oorlogsschip Duncan vol vluchtelingen op weg was naar Woesoeng, donderden het veld- en het scheepsgeschut. Uit Chineesche vuurmonden afgeschoten granaten kwamen op de Japansche zijde dei- rivier tot ontploffing. Aan beide oevers woedden branden. Ook evacuatie uit Nanking. De Britsche ambassade te Nanking heeft maatregelen genomen ten behoeve van de evacuatie van Britsche kinderen uit Nanking. Tot dusverre bestaan er echter nog geen vaste plannen. De evacuatie biedt ook de grootste moeilijkheden, doordat de scheep vaart op de Jangst beneden Tsjingkang stop gezet is. Men moet nu stroomopwaarts naar Hankau en vandaar per trein naar Kanton om uit deze stad naar Hongkong te komen. Deze geheele reis duurt ongeveer een week. De Amerikaansche ambassade is gereed ge komen met de regelingen voor de evacuatie van Amerikaansche kinderen en vrouwen, in het geheel 50 vrouwen en dertig kinderen. De 40 Amerikaansche mannen hebben den wensch te kennen gegeven te blijven. De vrouwen en kinderen zullen in twee groepen weggebracht worden, De eerste groep, 25 vrouwen en 13 kinderen zijn reeds vertrok ken. Het vliegen boven de internationale concessie. De burgemeester van Sjanghai heeft aan den correspondent van Reuter verklaard, dat hij bereid is te garandeeren, dat geen Chineesche vliegtuigen meer boven de inter nationale concessie zullen vliegen, mits het Japansche vlaggeschip „Izoemo" niet langer de internationale concessie als basis voor haar operaties gebruikt en naar elders ver plaatst wordt. In antwoord op het Britsche protest naar aanleiding van het bombardement van de internationale concessie te Sjanghai heeft de Nanking-regeering te Londen haar leed wezen over dit betreurenswaardige incident betuigd. Gebrek aan levensmiddelen. De kosten van het levensonderhoud in Sjanghai zijn met vijftig procent gestegen door de moeilijkheid levensmiddelen aan te voeren. Tengevolge van het verbod zich 's nachts op strat te bevinden, konden de groentehandelaren de stad niet binnen komen, zoodat een groot gebrek aan levens middelen is ontstaan. Ook is er gebrek aan geld. aangezien de banken gesloten zijn. De kooplieden weigeren op crediet te ver- koopen. JEen nader Kavas bericht meldt echter dat de Chineesche banken heden heropend zou den worden. De buitenlandsche bankfirma's zouden hun bureaux naar de Fransche con cessies verplaatst hebben. Buitenlandsche versterkingen. Een compagnie mariniers van de Ameri kaansche vlootbasis Manilla is ter versterking van de Amerikaansche troepen in de inter na Monale nederzetting te Sjanghai gezon den. Er bevonden zich thans acht Engelsche oorlogsschepen in de omgeving van Sjang hai. Deze maken allen deel uit van de vloot in de Chineesche wateren. Tot deze acht schepen behooren o.a. de kruisers Cumber land, Suffolk en Danae. Tot dusverre is nog geen enkel koopvaar dijschip gebombardeerd. Bij wijze van voor zorgmaatregel echter zullen de koopvaar dijschepen voorzien worden van enorme vlag gen, wit en in verschillende nationale kleuren.- Tijdens een Japansch bombardement van Poetoeng, is het Amerikaansche admiraal schip Augusta, dat het eenige buitenlandsche oorlogsschip was in de gevaarlijke zone, meer stroorrTafwaarts gaan liggen. Er wordt een compagnie Amerikaansche soldaten te Sjang hai uit de Philippijnen verwacht. Japansche offensief aan hervat. Nankau-front De Japansche strijdkrachten hebben het offensief aan het front van Nankau hervat. Vliegtuigen bombardeeren de Chineesche stel lingen. De staf maakt echter niets bekend van de bereikte resultaten en legt slechts den nadruk op de terreinmoeilijkheden en den krachtigen tegenstand. De Chineesche ambassade te Berlijn, deelt mede, dat de laatste drie dagen bij de ge vechten om Nankau vijfhonderd Chineezen en een twee maal zoo groot aantal Japanners zijn gesneuveld. Conferenties te Tokio. De Japansche regeering heeft tegen 22 en 23 Augustus een conferentie bijeengeroepen van de voornaamste politieke en financieele persoonlijkheden en van leidende persoonlijk heden uit andere kringen, teneinde uiteen te zetten, dat de oorlog noodzakelijk is en dat het land zich op een zware beproeving moet voorbereiden. De datum van bijeenroeping der buitengewone Lagerhuiszitting is vervroegd tot begin Sep tember. De Japansche ambassade is uit Nanking teruggeroepen. Het geheele personeel van de Ja pansche ambassade is reeds uit Nan king naar Japan vertrokken. Oorlog van langen duur. WEENEN, De Chineesche minister van Financiën, Koeng, heeft te Wee nenden verklaring aan de pers afge legd, waarin hij o.m. als zijn mee ning te kennen gaf, dat de oorlog in China van langen duur zal zijn. „Het doel van Japan is", zoo zeide hij ver der, „in China een springplank voor een veldtocht tegen Rusland te scheppen. Op deze voorwaarden zou een vrede met Japan mogelijk zijn, een vrede van zuiveren schijn, die ons zou plaatsen onder Japansche mili taire overheersching. China wijst ieder bondgenootschap van de hand, dat gericht is tegen welk land ook, Het wil in vrede met Rusland en met geheel Europa leven. China zal strij den voor zijn onafhankelijkheid tot den laatsten man". Voorts sprak dr. Koeng de geruch ten tegen, volgens welke Tsjang Kai Sjek voornemens zou zijn zich slechts met militaire zaken bezig te houden en het premierschap aan dr. Koeng af te staan. Zooals wij echter reeds berichtten doet in Chineesche kringen te Shanghai hardnekkig het gerucht de ronde, dat Tsjang Kai Sjek zelf de operaties te Sjanghai zal leiden. Nieuw incident te Tsjingtou. Uit Japansche bron wordt gemeld, dat een Chineesch burger revolverschoten heeft ge lost op een Japansche patrouille, bestaande uit twee mariniers. Een daarvan werd i dood, de andere gewond. De aanvaller wist per auto te ontkomen. Dit incident dreigt een nieuwe haard voor Chineesch-Japansche vijandelijkheden te doen ontstaan. De toestand in Noord-China. .De militaire toestand in de door de Japan sche troepen bezette Noord-Chineesche ge bieden is over het algemeen ongewijzigd. Sinds Vrijdag weerklinkt de groote Chineesche muur in het gebied van den Nankau-pas van. de ontploffingen. Naar te Tientsin bekend wordt lijken de Japansche vorderingen niet van belang. Laaghangende regenwolken maken het ge bruiken van vliegtuigen onmogelijk. De me- dedeelingen van het Japansche hoofdkwartier zijn over het algemeen terughoudend. De Chineesche berichten over successen worden echter onjuist genoemd. De verklaringen van 't Japansche hoofdkwartier worden te Tient sin aldus uitgelegd dat de aanval tot staan is gekomen. De strijdende Japansche troepen worden op 16.000 man geschat. Zij worden voortdurend versterkt. De Japansche burger bevolking trekt in groote troepen uit Tienst- sin. De schepen hebben reeds tot September alle plaatsen bezet. Verklaring van Franco. Over het bombardement van de „British Corporal". De nationale autoriteiten te Palma de Majorca hebben den Britschen vice-consul een nota overhandigd, waarin verklaard wordt, dat de vliegtuigen, die de „British corporal" hebben gebombardeerd, gecamou fleerd waren, teneinde ze voor nationalis tische vliegtuigen te doen doorgaan. In Britsche diplomatieke kringen wordt nogmaals verklaard, dat men de formeele be wijzen bezit, dat de aanval is gedaan dooi' vliegtuigen van Generaal Franco, en den Britschen ambassadeur te Hendaye zijn dan ook instructies gezonden om generaal Franco erop te wijzen, dat de Britsche regeering de bovengenoemde lezing niet kan aanvaarden. Palestina. De Fransche regeering misnoegd. Omdat Engeland geen overleg heeft gepleegd inzake de ver deeling van Palestina. Volgens de „Evening Standard" heeft de Fransche regeering aan Londen een lang me morandum gezonden, waarin zij weliswaar erkent dat Engeland het recht heeft te be palen, wat zoowel in het belang van den vre de als in dat van het Britsche Rijk de beste politiek is ten aanzien van Palestina, doch er niettemin haar verrassing over uitspreekt, dat tot zulk een politieke wijziging besloten is kun nen worden zonder eenig voorafgaand overleg tusschen Londen en Parijs. Er wordt op gewe zen, dat Frankrijk het mandaad over Syrië heeft, met welk land Palestina steeds belang rijke betrekkingen heeft onderhouden. De Fransche regeering merkt op, dat Frankrijk mede zal moeten werken aan de uiteindelijke beslissing, die de Volkenbond ten aanzien van Palestina zal nemen en zij geeft uiting aan haar misnoegen over het feit, dat niet van tevoren vriendschappelijke besprekingen zijn gevoerd. Reuter bevestigd, dat de Britsche regeering een memorandum van de Fransche regeering heeft ontvangen, waarin gewezen wordt op het belang, dat Frankrijk heeft bij iedere nieuwe regeling in Palestina, met het oog op het Fransche mandaat over Syrië. Het Kabinet van Irak afgetreden. Het kabinet van Irak is, naar Reuter ons uit Cairo meldt, afgetreden. Groote overstroomingen Britsch-Indië. Tweeduizend dorpen door het water vernield. De opmarsch van de nationalistische troe pen aan het front van Santander heeft gis teren den geheelen dag voortgeduurd, evenwel niet zonder hevige gevechten. Tegen den avond waren de troepen van Franco acht kilo meter opgerukt, hun voorhoede bevond zich bij Corconte, op 63 K.M. afstand van Santan der.. Het ministerie van Landsverdediging te Va lencia verklaart in een officieel communiqué omtrent de operaties aan het noordelijk front: Santander: de druk van den vijand duurt voort, met name op Portillo de Suano, waar de aanvallen der nationalisten met de bajo net werden afgeslagen. Soncillo: De troepen van Franco hebben op zeer groote schaal van artillerie gebruik ge maakt, met steun van tal van vliegtuigen en tanks. Zij slaagden er in onze linies bij Quintanantello, Torres de Abejo, la Ermita, Montoto Pardas te doorbreken. Veertig tanks zijn opgedrongen tot Corconte. Van nationalistische zijde wordt medege deeld De derde dag van het offensief werd de nederlaag van den vijand volbracht. Hij bood overal krachtig tegenstand, behalve te Rei- nosa, welke stad de nationalisten zijn binnen getrokken. In het Noorden zijn de nationalistische troe pen van Franco opgerukt over een afstand van 25 K.M. met een frontbreedte van 40 K.M. OUD-PRESIDENT FRANCO NIET GEARRESTEERD. Kolonel Paredes, de leider van den mili tairen opstand, heeft tegengesproken, dat oud-president Franco is gearresteerd. Hij verklaarde, dat Franco zich in vrijheid be vindt. (Havas). Naar uit Lucknow gemeld wordt, is een deel der „Vereenigde Provin ciën" door geweldige overstroomingen geteisterd. Velen zijn om het leven gekomen. Ruim tweeduizend dorpen zijn of wel door de golven vernield, of wel geïsoleerd. De Indische regee ring en het Congres hebben een aan vang gemaakt met het nemen van steunmaatregelen voor de noodlij dende bevolking. Kruitfabriek in Japan in de lucht gevlogen. Achthonderd huizen verwoest. Domei meldt, dat in den afgeloopen nacht te Uji bij Kioto een kruitfabriek in de lucht is gevlogen. Tot nu toe zijn 22 gewonden gebor gen, 800 huizen zijn verwoest. Groote schade door wervelstorm in Italië. Vier personen gedood. 60 gewond. Tusschen Borgo Vecchio en Igea Marina (prov. Rimini) heeft een buitengewoon hevige wervelstorm gewoed. Zes huizen werden geheel verwoest, vijftig beschadigd. Er zijn vier doo- den en 60 gewonden, van wie 8 ernstig. (Havas) RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD, TELEF. 16726 Pijnloos trekken inbegrepen, Tegen onze bekende lage tarieven. (Met garantie) BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur, Zaterd. 912 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING De opmarscli der Spaansche nationalisten duurt voort. Troepen naderen Santander. Reinosa ingenomen. Zoo was Thijs in zijn eentje wat rond gaan loopen, toen hij opeens in een berg een deur zag. Wat zullen we nou hebben? bromde hij verbaasd. Zou er iemand in dien berg wonen? Maar dan moet ik dat toch eens zien. Het lijkt me wel grappig in zoo'n berg. Kom, ik ga maar eens kijken. Je kunt nooit weten, wat er daar te zien valt. Eskimo's zijn van die rare menschen Zoo gezegd, zoo gedaan en hij liep langzaam op den berg toe, Ja, het was inderdaad waar. Er was een houten deur in den berg uit gehouwen. Een klein venster was er naast. Nou, ik zal maar eens kloppen, dacht Thijs. EEN FRANSCHE WAARSCHUWING. TOKIO, 16 Augustus (Havas). Volgens door de Nitsji Nitsji ontvangen berichten zouden de Fransche autoriteiten te Sjanghai de be langhebbende autoriteiten hebben gewaar schuwd, dat zij na het jongste bombardement op de Fransche nederzetting voortaan de con cessie zelf zullen beschermen tegen overvlie gende buitenlandsche militaire vliegtuigen. Vanochtend hebben de Fransche lucht- afweerkanonnen verscheiden granaten afge vuurd op Chineesche vliegtuigen, die boven hun concessie vlogen. De toestellen werden gedwongen een anderen koers te nemen. PROHAMMA WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1937. HILVERSUM I, 1875 M. VARA-uitzending. 10.00—10.20 v.m., VPRO., 6.30—7.00 RVU, 8.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje 10.00 Morgenwijding. 10.20 „Nieuws", causerie op gr. pl. en gramofoonmuziek. 11.00 „Hoe moet ik mijn zuigeling verzorgen?" causerie;' 11.30 Gramofoonmuziek. 1.00—1.45 „Melody Circle", 2.00 Naaicursus, 2.05 Gramofoonmu ziek. 2.30 De Flierefluiters en solist. 3.30 Voor de kinderen. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 „Fantasia" en gramofoonmuziek. 6.00 Orgel spel. 6.30 „Ons land uit de lucht gezien", causerie. 7.05 Solistenconcert. 7.30 „Vrijzinnige Protestanten in Gelderland", causerie. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 VARA-Groot-orkest. 9.15 Pianoduo en solisten. 9.45 Gramofoon muziek. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Gramo foonmuziek. 10.30 Schaakpraatje. 10.45—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301 M. NCRV-uitzending. 6.30—7.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (gr. pl.) 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Ge- lukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Ensemble Van der Horst, en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Vervolg concert. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 3.00 Christ, lectuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Sopraan, piano en gramofoonmuziek. 4.45 Kinderuurtje. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Causerie over stoom machines en binnenaanvaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Landbouwpraatje. 7.45 Repor tage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-be richten. 8.15 Orgelconcert. 9.00 „De Neder- landsche Zeevisscherij", causerie. 9.30 „All round sextet". Om 10.00 Berichten ANP. 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoon muziek. Hierna: Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.35 Gi'amofoonmuziek. 12.20 Het BBC-Northern Ireland orkest en solist. 1.20 Het Coventry Silver Orkest en so list. 2.05 Gramofoonmuziek. 2.35 Het John Mc. Arthur Kwintet. 3.05 „Going places", cau serie, 3.50 Pianovoordracht. 4.20 Vesper. 5.10 Gramofoonmuziek. 5.20 Henry Hall's dans-or- kest. 6.20 Berichten. 6.40 Charles Ernesco's kwintet. 7.20 BBC-Orkest. 8.00 Sportpraatje. 8.20 Variété-programma. 9.10 BBC-Symphonie orkest. 10.00 Berichten. 10.20 Het Leslie Brid- gewater Kwintet. 11.05 Declamatie. 11.20 Hen ry Hall's orkest. 11.50—12,20 Dansmuziek (gr. platen). RADIO PARIJS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.20 J. Ibos' orkest en zang. 2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Zang. 5.20 Derveaux-orkest. 7.50 Piano voordracht. 8.05 Zang. 8.3511,25 Opera-uit zending. KEULEN, 456 M. 6.50 H. Hagestedt's orkest. 8.50 Stedelijk Or kest Bautzen. 12,20 Vliegeniersorkest. 1.35 Will Glahe's orkest. 4.50 Omroeporkest. 6.20 Geva rieerd programma. 6.50 Marschenconcert. 8.30 Omroeporkest, Keuls Pianoduo en solisten. 10.50 Pianovoordracht. 11.2012.20 Omroep» kleinorkest. BRUSSEL, 322 M. 12,20 Max Alexys' orkest. 1.30—2.20 Gramo foonmuziek. 5.25 Paul Godwin's orkest. 6.35 Vioolvoordracht. 7.05 en 8.20 Gramofoonmu ziek. 9.20 Symphonieconcert uit Ostende. 11;0011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12,20 Gramofoonmuziek. 1.302.20 Max Alexys' orkest. 5.20 Zimmerkwartet. 6.20 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 L. Langloi's' or kest. 10.3011.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Omroepkleinorkest en solisten, 8.30 Om roeporkest en pianoduo. 9.20 Sportreportage. 9.35 Solistenconcert. 10.20 Berichten. 10.50 Trautonium en piano. 11.05 Weerbericht. 11.20- 12,20 Omroepkleinorkest.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 3