Opvoering van tooneelstuk verboden DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1937 Besluit van den Haagschen Burgemeeste Te duidelijke toespeling op den Rijksdagbrand De Haagsche burgemeester mr. S. J. R. de Monchy, heeft voor den Haag de opvoering van het tooneelstuk „De Dag des Oordeels", van den Ameri- kaanschen schrijver Elmer Rice, dat van 1 September af door het Hofstad- tooneel ter opening van het nieuwe tooneelseizoen zou worden gespeeld in den Koninklijken Schouwburg ver boden, omdat het „een te duidelijke toespeling op den Rijksdagbrand was". De heer Cor van der Lugt Melsert, directeur van het Rotterdamsch Hofstadtooneel ver klaarde aan de Tel, door deze beslising, welke hij niet verwacht had, gezien het on gehinderd opvoeren van dit tooneelstuk sedert maanden te New York en Londen onder den titel „Judgments Day", zonder een enkele aanmerking van Duitsche zijde of eenigerlei manifestatie, zeer gedupeerd te zijn daar hij op 't allerlaatste oogenblik ge noodzaakt is geweest zijn repertoire om te gooien. „Ik had reeds vele kosten gemaakt voor décors, costuums en had van wege de groote bezetting, een zevental tooneelspelers extra geëngageerd en dit gevoegd bij het feit, dat er tegenwoordig zoo weinig goede stukken zijn te krijgen, heeft het mij heel wat hoofdbrekens gekost, alsnog vóór 1 Septem ber met een nieuw stuk te komen", zeide de heer Van der Lugt. De heer Van der Lugt heeft in verband met de beslissing van den burgemeester, nog een onderhoud met dezen gehad. In dit onderhoud heeft hij den burgemees ter er op gewezen, dat het stuk in geen en kel opzicht 't proces van den Rijksdagbrand wil imiteeren, doch dat 't proces dat er in voorkomt, in een sfeer gehouden is, die mis schien aan dat andere proces doet denken. Hij is er zeker van, dat geen enkele Duit- scher aan dit stuk aanstoot zou nemen. De Amerikaansche tooneelschrijver heeft het groote gebeuren van dezen tijd aan zich laten voorbijgaan en daarin een stuk geschre ven. Trouwens het feit, dat noch in Londen, noch in New York ooit een opmerking van Duitsche zijde tegen de vertooning is gei maakt, terwijl de Duitschers en de Duitsche journalisten in Londen van het stuk toch op de hoogte moeten zijn geweest, bewijst z.i. wel, dat men er hier meer achter zoekt dan er in zit. De burgemeester bleef evenwel van mee ning dat het een. zeer duidelijke toespeling op den Rijksdagbrand was, in sarcastischen vorm. Daarna heeft de heer v. d. Lugt den bur gemeester er op gewezen, dat een 25 jaar ge leden in Amsterdam het proces-Dreyfus werd gespeeld en later het proces van de Van Hoogerhuizens, welke wel degelijk sloegen op de destijds zooveel gerucht makende pro cessen. Daarop is toch nooit aan een verbod gedacht. „Welke normen moet ik mij voortaan stel len bij het beöordeeelen van op te voeren stukken", vroeg de heer Van der Lugt. „Het wordt ons steeds moeilijker gemaakt. In tien maanden tijd heeft men drie goede stukken met groote kunstwaarde verboden: „On schuldige meisjes", „De Witte Ziekte" en nu weer dit. Ik lees de stukken nooit met de ge dachte: welke politiek kan er achter zitten. Ze worden door mij uitsluitend beoordeeld naar hun kunstwaarde. „De Dag des Oordeels" is geen „Schund- stuk", het brengt geen enkel gevaar voor manifestaties. Nu denk ik natuurlijk niet meer aan op voering elders ook. Dan zou men misschien zeggen Van der Lugt heeft er een sensatie van willen maken, nu het in Den Haag ver boden is en daradoor zou er juist gevaar, voor manifestaties gaan ontstaan. Daaraan wil ik niet medewerken". De heer Van der Lugt heeft het blad voorts nog meegedeeld, dat hij op 1 Augustus j.l. een schrijven van den gedelegeerde van de gemeentelijke Schouwburgcommissie, mr. G. A. van Haeften, had ontvangen, dat de Schouwburgcommissie geen bezwaar- had tegen de opvoering. Daarop is op 10 Augustus een schrijven van den burgemeester bij hem binnengekomen, inhoudende, dat het stuk voor vertooning verboden werd. Crisisraad weer ingesteld. Kreet om liulp werd niet als ernstig beschouwd. Jongeman te Harderwijk verdronken. Woensdagmiddag omstreeks kwart voor vijf gingen de tweelingbroers Nuse met een vriend nabij het havenhoofd te Harderwijk, waar het krachtens politieverordening verboden is te zwemmen, baden. Op een gegeven oogen blik zonk een der tweelingbroers weg. Hij riep nog om hulp, maar de anderen beschouw den den kreet niet als ernstig, tot 'zij de ver- schrikkelijke werkelijkheid gewaar werden. Toen was het echter te laat. Na anderhalf uur hebben visschers het lijk met de kuil opge haald. Maatregel van minister Steenberghe. De minister van Economische Zaken heeft besloten tot wederinstelling van den Crisis- raad, waarin onder zijn presidium zitting heb ben de secretaris-generaal van het departe ment van economische zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, de directeur-generaal van handel en nijverheid, dr. H. M. Hirschfeld, de direc teur-generaal van den Landbouw, Ir. A. L. H Roebroek, de regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij, ir. S. L. Louwes en de regeeringscommissaris voor handel en nijverheid, dr. W. L. Groeneveld Meijer. Dze raad. welke een maal per week verga' dert, heeft ten doel het bespreken van de be langrijke aanhangige economische vraagstuk ken en in het bijzonder het coördineeren van de belangen van landbouw eenerzijds en han del en industrie anderzijds. Gelijk bekend, heeft deze raad ook onder het eerste ministerschap van mr. Steen berghe bestaan. De gunstige ervaringen, des tijds opgedaan, hebben den minister doen besluiten den crisisraad weder in te stellen. Remmen van eleetrisclien trein waren in orde. REIZEN NAAR HONGARIJE. K.N.A.C. verzoekt ophef fing visum. De K.N.A.C. heeft de aandacht van den minister van Buitenlandsche Zaken geves tigd op het feit, dat voor reizen van Neder landers naar Hongarije nog steeds een visum wordt vereischt, terwijl voor bewoners van verschillende andere landen deze eisch niet wordt gesteld. Daar het internationale verkeer eerst dan tot volle ontplooiing kan geraken, wanneer zooveel mogelijk de bezwaren worden wegge nomen, welke daaraan in den weg worden gelegd, heeft de K.N.A.C. den minister in overweging gegeven het daarheen te leiden, dat Nederlanders voor hun reizen in of naar Hongarije in het vervolg met een niet gevi geerd paspoort zullen kunnen volstaan. Botsing op Centraal Station te Amsterdam aan fout te wijten? Het treinongeluk op het Centraal Station te Amsterdam zou, naar de Tel. uit bevoegde spoorwegkringen verneemt, te wijten zijn aan een verkeerde bediening van de electri- sche remmen door het personeel. De remmen waren volkomen in orde en, aldus verzeker de men het blad, er is geen enkele reden om aan de veiligheid van de electrische treinen te twijfelen. Nadere mededeelingen kon men op het oogenblik niet verstrekken, omdat een officieele enquête is ingesteld, waarvan het resultaat voorloopig nog niet bekend wordt Minister Weiter stelt zijn vacantie uit. In verband met de gebeurtenissen in het Verre Oosten. Onze regeering houdt zich natuur lijk op de hoogte van de gebeurte nissen in het Verre Oosten en de ontwikkeling van den toestand al daar, evenals de Ned.-Indische re geering, hetgeen wel is gebleken uit de afzending van de Van Galen naar de Chineesche wateren. In verband met een en ander, heeft de minister van koloniën, de heer Weiter, zijn vacantie voorloo pig uitgesteld. Tusschen Den Haag en Buitenzorg bestaat geregeld contact evenals met den Neder- landschen vertegenwoordiger te Sjanghai en met de directie van de K.P.M. Dr. H. Colijn, die nog buitenslands ver toeft, wordt dagelijks van den gang der ge beurtenissen op de hoogte gehouden. Politiemotor gekanteld. Twee Haagsche agenten gewond. Omstreeks vier uur Woensdagmiddag reed een motor met zijspan van de Haagsche po litie op -het Jonckbloetplein, toen de bestuur der plotseling moest uitwijken voor een van rechts komenden motorrijder. Door de on verwachte manoeuvre kantelde de politie motor. De twee agenten werden tegen den grond gesmakt en ook de andere motorrij der kwam te vallen, omdat het hem niet mo gelijk was, den kantelenden politiemotor te ontwijken. De 30-jarige agent W. van D. kreeg een hersenschudding en een wonde aan het voorhoofd, de tweede agent, de 32-jarige C. A. P., bekwam bloedende verwondingen aan het gelaat, terwijl de 43-jarige J. C. M., even eens te 's-Gravenhage, met een gecompli ceerde onderbeenfractuur moest worden op genomen. De G. G. D. verbond de drie gewonden ter plaatse en vervoerde hen naar een zieken huis. De agent P. zal dit spoedig weer mogen verlaten, de beide andere gewonden blijven voorloopig in het ziekenhuis. Postzegels „zeldzaam" gemaakt. Valsche tandingen gefabriceerd. Er zijn verschillende redenen denkbaar waarom een postzegel zeldzaam wordt ge noemd. Een van deze redenen is, dat post-' zegels, die over het algemeen regelmatig ge tande randen bezitten, bij uitzondering wel eens onregelmatig getand zijn. Onregelmatig getande postzegels zijn voor philatelisten het neusje van den zalm, waarvoor zij gaarne veel geld betalen. Een man, die te Amsterdam regelmatig han del drijft in postzegels en een geregeld bezoe ker van de postzegelmarkt is, vond, dat zeld zame postzegels wel wat al te zeldzaam waren. Dies vatte hij het plan op de liefhebbers te verblijden met zeldzame zegels van eigen fa brikaat. Hij nam daartoe enkele jubileum zegels, uitgegeven bij gelegenheid van het zil veren regeeringsjubileum van H. M. de Konin gin en ontdeed deze van de getande randen. Daarna knipte hij met een schaar of waar schijnlijk met een ander instrumentje een nieuwe onregelmatige tanding aan de post zegels, die op deze wijze plotseling zeldzaam waren geworden. De postzegels waren door de ondergane behandeling weliswaar wat kleiner geworden, maar dat viel niet op, zoolang men ze althans niet vergeleek met de niet gecou peerde zegels. Met zijn zeldzame zegels op zak wandelde de man naar de postzegelmarkt, wist er daar een liefhebber voor te vinden en hij kreeg er goed voor betaald. De kooper meende goede zaken te hebben gedaan, want in den winkel zijn zulke post zegels, als ze echt zijn, dikwijls vijftig gulden waard. Maar hij kwam al spoedig tot de ont dekking, dat er iets met het formaat der zegels niet in orde was. Hij keek de zegels op lettend na en kwam tot de conclusie, dat de zeldzaamheid van deze postzegels van geheel anderen aard was, dan hij had vermoed. De zeldzaamheid der zegels school n.l. uitsluitend in het feit. dat er op een handige manier mee geknoeid was. De gedupeerde kooper riep de hulp der politie in, die ontdekte wat er met de postzegels was uitgevoerd. De vervalscher is daarop door de politie ge arresteerd en in hechtenis genomen. TAUBER „Zingen, jongeheer? Jawel. Het hoort om zoo te zeggen bij m'n vak." (Woutertje Pieterse.) Hij zingt prachtig. Hij zingt geweldig. Hij zingt briljant. Maar wij mannen mogen hem niet. Omdat hij een buikje heeft. Omdat hij vette handjes heeft. Omdat hij een onderkin heeft. En slappe wangen met een monocle. En verwaand is. En omdat de vrouwen tóch verteederd op hem zijn. Omdat hij zoo mooi zingen kan. Is dèt nu een reden om met zoo'n griezel-van-een-man te dwepen? Alléén omdat hij zoo mooi zingen kan? Ik zal een grammofoon voor je koopen, Marietje, met twaalf Tauber-platen. Dan kun je d i e aanbidden. Je valt me tegen, Marietje! Alléén omdat-ie mooi zingen kan Heb je het hóófd wel 's goed bekeken? En dat buikje? O, Madchen, mein Madchen1 Tramtrein bij Noord-Barge ontspoord. Groote materieele schade. Woensdagavond omstreeks half zeven is bij de brug over het Oranje kanaal te NoordBarge een tramtrein van de Eerste Drentsche Stoomtram Maatschappij ontspoord. De trein 'bestond uit elf wagons van tien ton en was geladen met hoogovenslak ken, bestemd voor den nieuwen weg Zweelo-Klazienaveen, de tweede wa gon liep voor den ter plaatse lig- genden wissel uit de rails en de derde wagon ontspoorde eveneens. Doordat de koppelingen van de ontsporende wagons braken, bleven de locomotief en de andere wagons in het spoor. De trambaan werd over een afstand van meer dan honderd meter totaal ver nield en het verkeer was dientenge volge geheel geblokkeerd. Een pieiziertram uit Hoogeveen, die 's mid dags een vijftigtal bezoekers naar het die renpark te Emmen had gebracht, kon door de ontstane ravage niet terugkeeren. Met auto bussen van de tramwegmaatschappij werden de passagiers naar Hoogeveen teruggebracht. Persoonlijke ongelukken hebben zich bij de ontsporing niet voorgedaan, De materieele schade is echter vrij groot. Personeel van de Eerste Drentsche Stoomtram Maatschappij is onmiddellijk met het opruimingswerk begon nen. Over de oorzaak van het gebeurde tast men vooralsnog in het duister. De machinist van den tramtrein kon daarover niets zeggen. Gestolen auto achterhaald. Twee mannen gearresteerd. Zaterdagmiddag is op het Damrak te Am sterdam een personenauto gestolen. Woens dagmiddag kreeg de politie een seintje, dat in Amstelveen een auto, die daar in een ga rage was gestald, op eenigzins geheimzinnige wijze te koop werd aangeboden. Twee poli tiemannen in burger togen er heen en deden zich als gegadigden voor. Bij onderzoek van den wagen bleek deze van een kersversch nummerbord te zijn voorzien, terwijl de num mers van de carosserie en van den motor waren weggehakt. Het signalement van de autó klopte overigens met dat van den ge stolen wagen. Het gevolg laat zich denken: in het bu reau-Raampoort wachten twee mannen hun strafvervolging af. ONGELUK IN EEN VACANTIEKAMP. In het bij Ede gelegen vacantiekamp van de Rotterdamsche Graanelevator Maat schappij is een jongen, genaamd Versteeg, bij het nemen van een bad in het zwembas sin uitgegleden en met het hoofd tegen een betonnen rand van het bassin terecht ge komen, waardoor hij ernstig aan den nek werd gewond. De jongen is opgenomen in het Juliana-ziekenhuis te Ede. Voor zijn leven wordt gevreesd. VOOR DE OOGEN VAN VADER EN GROOTVADER OVERREDEN. Woensdagmiddag om vier uur is in de Nieuwstraat te Hoensbroek een driejarig meisje door een vrachtauto overreden en op slag gedood. Het kind was op weg naar haar grootvader, die in genoemde straat woont De vader had de kleine even losgelaten, om het meisje op haar grootvader, die stond te wachten, toe te laten loopen. Een oogenblik daarna is het ongeluk gebeurd. Prins Bernhard kapitein corps rijdende artillerie. Op l'l September zal Prins Bernhard t' Arnhem als kapitein van het corps rijdei - artillerie geïnstalleerd worden. Na afloop van de plechtigheid zal het offi eierscorps van de rijdende artillerie rip Prins een diner aanbieden. n Banketbakkerij in de ascli gelegd Hevige nachtelijke brand te Alkmaar. Een hevige brand heeft hedennacht ri groote banketbakkerij van den heer D p Cramer; staande aan het Ritsevoort te m' maar, geheel in de asch gelegd. De brand werd te ruim één uur door h, vrouw des huizes ontdekt, die door het knetff ren der vlammen wakker werd. Zij kon n juist de overige huisgenooten, waaronder zieke oude vrouw van 81 jaar. op het vuw opmerkzaam maken, zoodat allen zich f in veiligheid konden stellen. Hoewel het twee verdiepingen hooge percepi weldra van onder tot boven in vlama?* stond gehuld, wist men toch den brand in t» sluiten. Om twee uur was het gevaar voor uit breiding geweken. De geheele zaak was to™ uitgebrand. u Om half vier kon het groote materiaal Van de brandweer inrukken, waarna men met rip nablussching een begin maakte. De schade wordt door verzekering i Een bedrag van f 1400 is o.m. in de V verloren gegaan. Eenige belendende perceelen kregen water, schade. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. u De nieuwe Amerikaansche gezant, Aan het Amerikaansche gezantschap te Den Haag komt een bestuurswisseling, Ex. cellentie Grenville T. Emmet gaat heen en hij zal worden opgevolgd door den heer George Anderson Gordon. De heer Gordon wordt tusschen 20 en 25 Augustus a.s. op zijn nieuwen post ver wacht. De nieuwe gezant is 51 jaar oud, een slan ke en energieke figuur, die er ondanks zijn grijze haren jeugdig uit ziet. Hij zal worden vergezeld door zijn vrouw, mrs. Gordon- Van der Bilt, die afstamt van een der oudste Nederlandsche kolonistenfamilies uit de Nieuwe Wereld. Hun zevenjarig dochtertje Audrey zal in September in Den Haag arri- veeren. Gedurende eenige jaren heeft de heer Gordon in Latijnsch Amerika vertoefd, waar hij zoo pas aftrad als gezant in Haïti, ter wijl hij daarvoor als zaakgelastigde van de regeering der Vereenigde Staten optrad In Brazilië. Zijn langsten diensttijd echter bracht hij in Europa door. Nog in dienst van het Ame rikaansche leger maakte hij de vredesconfe- rentie te Parijs mede, waarna hij aan de ambassade aldaar in dienst trad. Later werd hij kanselier van deze ambas sade en vervolgens kanselier en zi tigde aan de ambassade te Berlijn. Veete 0111 stuk land leidde tot doodslag. Verdachte in hooger Geroep, Procureur-generaal acht noodweer-exces aanwezig-. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage diende Donderdag de strafzaak tegen den 36-jarigen landbouwer F. J. G. te Groede, die wegens doodslag door de Middelburgsche rechtbank veroordeeld is tot een gevange nisstraf van vijf jaar. G. heeft op 4 Maart jl. te Groede een re volverschot gelost op den landarbeider van de W„ die daardoor vrijwel op slag is ge dood. De voorgeschiedenis van dit drama was ongeveer als volgt. Tusschen den verdachte en den landbou wer A. A. D. te Breskens bestond een veete over een stuk land. Meermalen werd ver dachte door D. lastig gevallen en door diens arbeiders uitgescholden. Ook de verslagene van de W. was knecht bij D. en volgens de beweringen van verdachte zou hij door zijn baas zijn opgezet om gezamenlijk verdachte aan te vallen. Op den bewusten dag hebben D. en van de W. op den Hoogen Dijk te Groede ver dachte ontmoet en wat er nu precies is voor gevallen, is moeilijk te reconstrueeren, doch de gebeurtenissen eindigden met het doo- delijk schot. De president van het gerechtshof, mr. D. Lodder, liet allereerst verdachte zijn lezing over het geval geven. Deze beweerde, dat hij, op den dijk aangekomen, D. en van de W. heeft ontmoet, die hem met een stok te lijf wilden gaan. Verdachte heeft nog getracht terug- te keeren, doch de beide mannen sne den hem den pas af, Nadat hij verscheidene slagen te pakken heeft gehad, is verdachte zóó bang gewor den, dat hij in zijn doodsangst heeft ge* schoten, met het bekende noodlottige gevolg, G. heeft zich later zelf bij de politie aan gegeven. Dr. Jongsma uit Groede, die ver dachte kort na het gebeurde heeft onder zocht, heeft inderdaad striemen en blauwe plekken op rug en schouders van verdachte geconstateerd, welke van zware stokslagen afkomstig moeten zijn geweest. Veldwachter Van der Vlugt,'die van de plaatselijke toe standen te Groede op de hoogte is, deelde mede, dat van de W. a] eens gewaarschuwd is om G. met rust te laten. In zijn requisitoir sprak de procureur-ge neraal, mr. A. Rombach. allereerst een woord - - -het van deelneming tot de nabestaanden van slachtoffer. Het is een noodlottige Sebelir' tenis geweest, waarbij het gedrag van den verslagene ten zeerste is af te keuren. Doen dit rechtvaardigde geenszins de handelwijze van verdachte. In plaats van iemand maar dadelijk dood te schieten, had hij een schO' in de lucht kunnen geven, of den revolver naar de beenen van het slachtoffer kunne" richten. Een beroep op noodweer gaat du niet op. Toch achtte de procureur-generaal de verdachte niet strafbaar en wel omdat tue sprake is geweest van noodweer exces. Verdachte is zoo in het nauw gedreven e_ voelde zich zoo bedreigd, dat hij in een i danigen gemoedstoestand is gekomen. o» hij de grenzen van de „noodzakelijke dediging" heeft overschreden. hf. Spr. vorderde daarom ontslag van reen vervolging.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2