HET NIEUWE AVONDBLAD Wegenbouw. 22e JAARGANG No. 244 VRIJDAC 20 AUGUSTUS '37 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 4fl cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 6 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct„ elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.— overlijden 1 400.—, verües van hand, voet of oog 200.—. belde leden duim f 100.—, één lid duim f 50.—, alle leden wijsvinger f 60.—, gén oï twee leden wijsvinger f 25.—, alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk f 15.polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Kog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Stijgende vangsten der stoom trawlers. Aanvoer van schol wordt steeds geringer. Een pleidooi voor het nemen van maat regelen tegen vernietiging van scholpuf is de statistiek betreffende de gemiddelde vangst per reisdag van de Nederlandsche stoom trawlers, die wij aantroffen in het verslag over de visscherijen gedurende 1936. Blijkens deze statistiek bedroeg de gemid delde vangst per reisdag 1438 K.G. tegen 1225 K.G. in 1935. De statistiek loopt terug tot 1927 sinds welk jaar de gemiddelde dag vangst bijna zonder onderbreking gestegen is Van 1927 tot en met 1934 was deze 877 KG, 855 K.G., 807 K.G.. 936 K.G., 1056 K.G. 1047 K.G. 1241 KG. en 1184 K.G. De cijfers van de schol gaan in tegenover gestelde richting: 1927: 247 KXL, 1928: 252 KG 1929: 198 K.G. 1930: 164 K.G. 1931: 122 K.G., 1932 89 K.G., 1933: 120 KJG.. 1934: 111 K.G., 1935: 83 KjG., 1936: 82 K.G. Het laatste jaar was dus het slechtste. Bij de schelvisch is de zaak anders. Daar is wel een groote fluctuatie in de cijfers der verschillende jaren, maar een bepaalde ten- denz treedt daar veel minder naar voren dan bij de schol. De gemiddelde schelvischvangst per réis- da* was: 1927: 223 K.G.. 1928 227 K.G., 1929: 909 K.G., 1930 346 KjG., ,1931: 379 K.G., 1932 321 K.G.. 1933 470 KjG. 1934: 355 K.G. 1935: 282 K.G.; 1936: 262 K.G. Uit deze cijfers blijkt, dat 1933 van al deze jaren het gunstigste was. Opvallend in de laatste jaren was echter het geringe percentage grove visch. Bedroeg de hoeveel heid groote- en grootmiddel in 1928 en 1927 per reisdag 22 a 24 KjG., in 1935 en 1936 was dit nog slechts resp. 10.3 en 9 K.G. TIJDELIJKE AFSLUITING VAN EEN WEG. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat; de Over- bildtweg te Santpoort van Vrijdag, 20 Augus tus a.s. af tot nader order voor het door gaand verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. TERAARDEBESTELLING J. FALK. Onder zeer veel belangstelling had Donder dagmiddag op de algemeene begraafplaats al hier de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. Falk, oud lid van den gemeenteraad van Velsen, een der oprichters en eerste bestuursleden van de IJmuider Vischhandel Vereeniging. Met de familie kwamen mede Ds. L. W. Erd- man, oudste predikant der Ned. Herv. gemeen te alhier en de heer L. Rinkel, pastoor der Oud-Katholieke kerk alhier. Achter de familie sloten zich op het kerkhof aan de leden van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente, waarvan de overledene eere-ouderling was en de leden van het kiescollege dezer gemeente, bestuursleden en vele leden der IJmuider Vischhandel Vereeniging, met den administra teur, den heer P. Krab; een deputatie dei- commissie „Autotochten voor ouden van da gen", de heeren J. E. de Groot en L. Graven maker namens de commissie van beheer van het Oud-Kath. Vereenigingsgebouw. Verder merkten wij op de heeren G. D. Boerlage, no taris te Velsen, J. D. Heykoop, halchef van het StaatsvisschershavenbedrijfS. Wals, oud ouderling en oud-koster der Ned. Herv. ge meente, H. Bijkerk te Haarlem, oud-hoofd der Comité-school en eveneens oud-ouderling der Ned. Herv. gemeente alhier en J. E. Sluiters, raadslid. De heer D. Miezérus sprak als huisvriend en namens het bestuur der Ned. Herv. evangeli satie te Santpoort, waar de heer Falk de laat ste jaren woonde. Spr. zeide den overledene te danken voor wat deze als „geestelijk broeder" voor hem was geweest en herdacht hem als een oprecht en trouw Christen. Pastoor L. Rinkel zeide dat zijn eerste be zoek aan de familie Falk ambtelijk was, maar dat toen al dadelijk de vriendschapsband was gelegd. Spr. had den overledene leeren kennen als een eerlijk, welmeenend en blijmoedig Christen. Al was hij met heel zijn hart zijn kerk toegedaan, hij was ruim genoeg om an- derer geloofsovertuiging te waardeeren. De naam van den heer Falk werd dan ook steeds niet groote waardeering in sprekers gemeente genoemd. Het was een genoegen voor den overledene toen zijn huis, waarin hij zoo lange jaren lief en leed met de zijnen had gedeeld, in handen van de Oud-Katholieke kerk kwam. De heer A. P. Bakker sprak namens het co mité „autotochten voor ouden van dagen" en zeide dat de heer Falk daarvan de ziel was. Namens de commissie en de ouden van dagen bracht spr. den overledene een laatsten groet. Tenslotte sprak Ds. L. W. Erdman namens den kerkeraad en het kiescollege der Ned. Herv. gemeente. Spr. herdacht wat de over ledene als ouderling en vooral ook als orga nist was geweest. Toen de kerk aan de Ka naalstraat er nog niet was en de godsdienst oefeningen werden gehouden in het tegen woordige gebouw voor Chr. Belangen, was de beer Falk reeds organist en kwam tweemaal eiken Zondag van Velsen, om het orgel te be spelen. Hij was een begenadigd kind van God en legde steeds zijn ziel in zijn spel. Hoevelen heeft hij daarvan doen genieten. Ds. Erdman verzocht de aanwezigen een lievelingslied van den overledene te zingen en wel Gezang 49 1: Waar is een vreugd, een kalmte, een heil; zoo zalig als dit hoogst ge not", en eindigde daarna met dankgebed. De oudste zoon heeft voor de groote be langstelling dank gezegd. Geen gunstig vooruitzicht voor de sclielvischvisscherij Theorie en practijk in conflict. Blijkens een overzicht, samengesteld door dr. Raitt te Aberdeen, waren de vooruitzich ten der schelvischvisscherij voor de naaste toekomst niet gunstig' in verhand met de in het algemeen onvoldoende recruteering van den vischvoorraad. Immers in de Noorde lijke Noordzee, zoowel als aan de Westkust van Schotland en in het Skagerak kwamen sinds 1930 slechts twee goede broed jaren voor, nl. 1931 en 1935, terwijl in deze periode niet minder dan drie subnormale broedpro- ducties voorvielen (1930, 1932 en 1934). Alleen 1933 was nog tamelijk normaal. In verband met het feit, dat deze laatste jaargang aan het einde van 1936 praktisch weggevangen zal zijn, en het broed van 1934 weinig talrijk blijkt te zijn, zal men in 1937 in hoofdzaak aangewezen zijn op het broed van 1935, dat in de eerste maanden van dat jaar nauwe lijks marktwaardig is. De talrijke slechte broed jaren van de schelvisch in dit gebied vormen met de scherpe bevissching der Noor delijke Noordzee een vicieuse cirkel, die het nut van eenige bescherming (wijde mazen in het kuileinde van den trawl) in een duide lijk licht stelt. Aldus lezen we in het verslag over de vis- scherij gedurende het jaar 1936. Het is zeker interessant, aan de hand van de feiten eens na te gaan, of de prognostiek van dr. Raitt uitgekomen is. En dan is het heel gemakkelijk, aan te toonen dat er wel iets op aan te merken is. Ongetwijfeld zijn de onderzoekingen, die biologen als dr. J. J. Tesch en anderen nu sinds jaren- verrichten van groote waarde voor de visscherij. Vooral op gebied van ha ring- en schelvischonderzoek is veel en nut tig werk gedaan en de practijk heeft het hare kunnen doen met wat de theorie voorspelde. Maar of de voorspellingen van dr. Raitt uitgekomen zijn? Een feit is het, dat de laatste jaren weinig schelvisch gevangen is. Door den geringen aanvoer heeft deze vischsoort op de markt langen tijd een bijzondere plaats ingeno men, het was de volksvisch. die met luxe prijzen betaald werd en kwam als zoodanig langzamerhand alleen op de dure menu's voor. Maar de prognostiek van Mr. Raitt ten spijt, is het juist in 1937 anders geworden. Het jaar 1936 was nog een mager jaar, voor al wat de grovere schelvischsoorten betreft. Op een totalen schelvischaanvoer (in IJmui den) van 4911000 K.G. bevond zich slechts 170.000 K.G. groote en groot-middelschel- visch. Voor 1935 waren deze cijfers resp. 5.560.000 K.G. en 247.000 K.G. Autenthieke gegevens omtrent de schel- vischproductïe in 1937 zijn ons natuurlijk niet hekend, maar toch kunnen wij thans reeds het vermoeden uitspreken, dat deze in 1937 belangrijk grooter zal zijn dan in de vorige jaren. De trawlers, die op de schel- vischgronden visschen, komen meermalen met 250 a 300 manden schelvisch van de vis scherij terug, waarvan 50 a 70 manden grove en de rest kleine, d.w.z. van den jaargang, die volgens het onderzoek van dr. Raitt een slechte broed had opgeleverd. Waarbij nog opgemerkt dient te worden, dat in 1937 een grooter aantal trawlers deze visscherij uit oefent dan de laatste jaren, mede natuur lijk dank zij de betere resultaten van de visscherij De statistiek zal nu officieel moeten be wijzen, of dr. Raitt ver mis is. VELSEN HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat door hen aan D. de Groot te IJmuiden vergunning is verleend tot het oprichten van een banket bakkerij, waarin zullen worden gebezigd een gasoven en een eletcromotor van 1V2 P.K., in het perceel Cederstraat no. 53. SANTPOORT TOONEEL. De tooneelvereeniging „Jan van Domme len" is zich al weer ernstig aan het voorbe reiden voor het komende seizoen. In studie is genomen „De Sabijnsche Maagdenroof", waarmede men in de eerste helft van Octo ber voor het voetlicht denkt te komen. Het bestuur der vereeniging heeft eenige wijziging ondergaan. Het dagelijksch bestuur bestaat uit den heer A. Tabernal. voorzitter, mevr. Holtman, secretaresse en den heer A. de Vries, penningmeester. VANDALISME. Onze muzieknis kan aan de open zijde niet afgesloten worden. Dit wordt als een ernstig gemis gevoeld, want nu wordt zii maar al te vaak door kinderen als sneelnlaats gebruikt en heeft het zijn bezwaren lessenaars enz. er in achter te laten. Verder is bovendien gebleken, dat zij niet veilig is voor hen, die we als vandalen zouden willen betitelen. In hun zucht tot vernielen wisten zij niets be ters te doen dan in een der zijwanden, die uit een dikke kartonachtige vezelstof be staan, een tweetal gaten te steken, die het prettig aandoende intérieur der nis ten zeer ste ontsieren. Dat niemand dergenen, die met het toe zicht op het Rijkenspark belast zijn, hier senige blaam treft, ligt voor de hand; Het HET NOORDERSTATION TE SJANGHAI is door de hevige bombardementen van de Japansche vlegtuigen totaal vernield. Onze foto toont de in de nabijheid van het station gelegen Russische Kerk, die eveneens in een ruïne werd herschapen. (De K.N.A.C. heeft hij den Minis ter van Waterstaat aangedrongen op het beschikbaarstellen voor 1938 van een grooter bedrag dan het wettelijk, minimum voor den aanleg en de verbetering van rijks wegen.) Er is in d' afgeloopen jaren Aan Neerland's wegen veel gedaan, Dat dienen allen te verklaren. Die veel over die wegen gaan. De Knae is echter niet tevreden, Zij vraagt uit naam van het verkeer, Hoe dankbaar ook voor het verleden, Voor 't naast verschiet beduidend meer, Zij weet met cijfers aan te geven, Hoe redelijk is, wat zij vroeg, Men dient vooral naar spoed te streven, Het tempo is niet snel genoeg. Nog ondervindt men heel wat hinder, Waarop de Knac zoo dikwijls wijst, Er is nog hier en daar en ginder, Een toestand, die voorziening eischt. Wij komen licht tot vergelijken, Van hier is 't goed. daar ongehoord, Een leus komt om het hoekje kijken, Noblesse oblige is het woord. Wanneer het hier zoo mooi kan wezen, Dat iedereen ervan geniet, Moet men de kwaal daarginds genezen En niet verschuiven naar 't verschiet. Het is er zoo dus mee gelegen. Het tempo mag wel wat versneld. En dus: de Knac zoektnieuwe wegen. Voor het besteden van het geld. P. GASUS. is ten eenenmale onmogelijk den geheelen dag de nis onder toezicht te stellen. Doch wel ware het te wenschen, dat de oudere be zoekers van het park in dezen wat meer ac tief waren. Maar dit laat vaak wel te wen schen over. In dit verband deelde het raads lid, de heer Heeremans, ons nog een kras staaltje mede: Op een wandeling door het Rijkenspark zag hij eenige kinderen in de nis spelen. Hij zeide hun, dat dit niet mocht, waarna een der kinderen zei, dat hij „het toch wel tegen zijn vader zou zeggen". De vader bleek zich inderdaad in de nabijheid te bevinden, had dus gezien, dat de kinderen op een plaats speelden, waar ze niet hoor den, zonder dat hij zulks verbood en durfde toen nog den heer Heeremans op onheu- schen toon te vragen, waar hij zich mee be moeide Kijk, als ouderen zoo weinig medewerken, en als het jonge geslacht zoo opgevoed wordt dan behoeft het geen verwondering te ba ren. als steeds meer bordjes met ..Verboden Toegang" zullen geplaatst worden! EXAMENS. Bij de te Amsterdam gehouden examens der „Federatie voor Stenografie „Groote" slaagden de volgende candidaten: Machineschrijven; aangemeld en geslaagd 2. De dames L. Visker en M. Bossen. Stenografie Nederlandsch 130: aangemeld en geslaagd 3. De dames L. H. Kroon. C. Over- meyer en E. W. Wallbrink. Stenografie Duitsch 100: aangemeld en ge slaagd 2. De dames T. M Beun en C. Drees. Stenografie Fransch 100: aangemeld en ge slaagd 2. De dames T. Broersma en J. v. Dam. Bij de examens der „Vereeniging van Leeraren" slaagden voor Handelscorrespon dentie „Duitsch": de heer G. J. van Dam; voor Handelscorrespondentie „Engelsch": de heer G. J. van Dam en mej. J. Kolderie. Bij de examens van „Mercurius" slaagden voor Handelscorrespondentie .Duitsch": mej. P. E. M. Wagemaker; voor Handelscorrespon dentie „Engelsch": de heer P. A. Bos en mej. J. E. C. Zwitser. z Bij de gehouden examens van „L.I.T.EJH." slaagde voor Handelscorrespondentie Duitsch: de heer G. Mulder. Dit zijn allen leerlingen van Handelsinsti tuut „Baltussen" te Haarlem. De heer G. Wlertz, te Haarlem, is ge slaagd voor de akte Engelsch L.O. Mej. H. van Servellen, te Aerden hout en de heer C. J. v. d. Coord, te Be verwijk slaagden voor Fransch. L. O. ARROND. RECHTBANK Inbraak te Hillegom. Een 35-jarig man, die reeds herhaaldelijk was veroordeeld en 15 Maart uit de gevange- nis was ontslagen, moest terechtstaan, omdat hij op 25 Juli te Hillegom inbraak had ge pleegd. Hij had een ruitje van een huis in de Weerestijnstraat uitgenomen door de stopverf te verwijderen, waardoor hij een spanjolet kon overhalen en zoo een deur openen. Daarna was hij het huis binnen gegaan en had er een rij wiel, een actentasch, twee paar schoenen en eenige zilveren lepeltjes weggenomen, waarop hij zich naar Den Haag had begeven, waar hij spoedig werd gearresteerd. Hij bekende het feit en zei uit armoede te hebben gehandeld, aangezien hij geen geld en geen middel van bestaan had. De officier van justitie eischte wegens dief stal een jaar gevangenisstraf en wegens land- looperij een dag hechtenis met 2 jaar opzen ding naar Veenhuizen. Mr. Stomps, de verde diger, drong aan op een lichte gevangenis straf, omdat het hier geen ernstige diefstal betrof en de verdachte in wanhoop had ge handeld. Pleiter achtte opzending naar Veen- huizen de beste straf. Opmaken van een valsch contract. Een koopman was failliet gegaan met een passief van ongeveer 57000. waartegenover een klein actief stond, zoodat crediteuren slechts één procent van hun vorderingen kre gen. Korten tijd daarna erfde de vrouw van den koopman 3750 en de crediteuren, die er ken nis van kregen, wilden hun recht op de erfe nis doen gelden. De koopman, die geen midde len meer bezat, zag zich de erfenis niet graag ontgaan, want hij had hiermee, naar hij dacht, weer wat kunnen beginnen. Hij zon op een middel om de erfenis te be machtigen en wendde zich tot een advocaat, nadat hij eerst bij een zaakwaarnemer was geweest. Hij wilde de erfenis cedeeren en wel aan iemand, die zoogenaamd een vordering tot genoemd bedrag op hem had. Een buurman toonde zich bereid als begunstigde op te tre den, maar de koopman, die het geval toch niet heelemaal recht vond, wilde weten, of hij er kwaad mee kon en vandaar zijn bezoek bij den advocaat. Deze gaf als zijn meenïng te ken nen, dat de koopman het geld kon cedeeren, zonder zich strafschuldig te maken en hij maakte een acte van cessie op, waarin stond vermeld, dat de koopman aan zijn buurman wel en deugdelijk 3750 schuldig was. Toen later een ander advocaat voor de crediteuren optrad, hield de buurman zijn vordering vol en de eerste advocaat, die nu geen praktijk meer uitoefent, zei, dat hij niet beter had ge weten, of de buurman had een vordering op den koopman gehad, omdat hij dezen te vo ren het bedrag had geleend. Toen de politie in de zaak was gemengd hield de buurman aanvankelijk ook vol, dat hij een vordering op den koopman had, want zoo was overeen gekomen. Later gaf hij toe, dat het niet waar was. De koopman en zijn buurman hadden zich nu te verantwoorden voor valschheid in ge schrifte. De eerste advocaat was getuige. Op een vraag van den president gaf deze toe, wel geweten te hebben, dat de buurman geen vor dering van 3750 op den koopman had, wat hem een ernstige berisping van den president bezorgde. De koopman gaf toe, dat hij hei contract had laten opmaken om te voorkomen, dat de erfenis den crediteuren ten goede zou komen, maar hij meende, dat hij daarmee geen strafbare handeling verrichtte, omdat de ad vocaat het hem had gezegd. De buurman verklaarde in denzelfden geest en zei geen voordeel van de cessie te hebben gehad: wel zou de koopman hem vroeger een leening van een paar honderd gulden in uit zicht hebben gesteld, toen er nog geen sprake was van de cessie. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde bewezen en noemde het een ernstig feit. Daar de crediteuren in het faillissement er met een onbeteekenende uitkeering waren afgekomen, kwam de erfenis hun in de eerste plaats toe. Het moge waar zijn. zei de officier, dat de verdachten zich op hei advies van den advocaat hebben verlaten, de verdachten wis ten zeer goed, dat zij een unfaire daad ver richtten, al zou ze niet strafbaar zijn ge weest. In aanmerking nemende, dat verdach ten nimmer veroordeeld zijn geweest en de koopman in behoeftige omstandigheden ver keerde, eischte de officier een gevangenisstraf van 3 maanden tegen den koopman en tegen den buurman, die minder schuldig is, 6 weken Mr. v. Dam, de verdediger, pleitte oen voor waardelijke straf. Mislukte poging tot ontvluchting. Twee personen, gedetineerd in het huis van bewaring alhier, hadden het plan opgevat te ontvluchten en ze hadden afgesproken om, als de bewakers des avonds zouden komen, hen in het nachtverblijf in te sluiten, dien bewakers een bijtend vocht in de oogen te gooien, van de consternatie gebruik te ma ken, teneinde de sleutels te bemachtigen en daarmee de deuren naar buiten te openen. Zij hadden ieder in een beker wat zout water, ver mengd met eenig creosoot gedaan en toen de bewakers kwamen, wierpen zij hun dat in het gezicht. Een der twee gevangenen ontrukte toen den eenen bewaker de sleutels, die deze met een ketting om de pols had en beiden snelden naar den uitgang, maar zij konden de eerste deur niet open krijgen, zoodat ze dra waren gevat en ze werden in het cachot gestopt. De beide bewakers hadden het zoute water in de oogen gekregen, wat een lichte ontste king veroorzaakte en de eene bewaker was bo vendien aan de pols gewond, doordat hem de sleutels waren ontrukt. Nu moesten de twee gedetineerden voor mis handeling van de bewakers terecht staan en zij bekenden: dat wil zeggen de een, maai de ander ontkende opzettelijk het vocht te hebben gegooid. Wel had hij, zei hij, den be waker aangegrepen, maar het vocht was daar bij bij ongeluk in de oogen van den bewaker gekomen. Zij verklaarden, volstrekt niet ge beten te zijn op de bewakers en ze hadden de zen niet willen mishandelen, maar ze hadden willen ontvluchten. De officier van justitie eischte tegen ieder der verdachten een gevangenisstraf voor den tij:d van een jaar, aangezien beiden een zeer zwaar strafregister hebben. De verdedigers, Mrs. Ten Bokkel en Stomps, wezen er op, dat de bewakers in het huis van bewaring de gedetineerden zeer menschlievend behandelen, zoodat hier geen sprake is van eenige wraakneming, maar de zucht naar vrij heid. ieder mensch eigen, had verdachten tot de daad gebracht, die heel dom was. want ze was tot mislukking gedoemd. Daar de mishan deling van weinig beteekenis is. vroegen plei ters een lichte straf. Het gevaarlijke mes. Twee caféhoudsters in IJmuiden konden het niet goed met elkaar vinden; er was volgens de eene juffrouw broodnijd, omdat een klant van de een het beter had gevonden zijn ten ten bij de ander op te slaan. Hoe 't zij, als de dames elkaar zagen, begonnen ze te schelden. In den laten avond van den 16en April zat de eene juffrouw in gezelschap van een paar kennissen in een eethuis een biefstukje te ver werken, toen de andere juffrouw daar binnen kwam, gewaarschuwd door haar man, die er zich ook bevond en even te voren door de bief stuk etende juffrouw zou zijn uitgescholden, naar hij beweerde. Toen zijn eega het eethuis binnenstapte, nam zij het voor haar man op en weldra schoten van weerskanten giftige pijlen door het eet huis. Daar had het bij kunnen blijven, als de dames ieder van af haar eigen tafeltje waren blijven schelden, maar de juffrouw, die het laatst was binnengekomen, meende, dat de ander haar op een afstand van 3 of 4 M. niet goed kon verstaan, waarom ze. in niet te kalm tempo, naar het tafeltje met de biefstuk ging. Volgens de andere juffrouw zou zij haar te voren hebben uitgenoodigd mee naar buiten te gaan. waar zij haar dan de keel zou dichtknij pen. Aan deze uitnoodiging was geen gevolg- gegeven. want, als gezegd, de juffrouw was bij haar biefstuk gebleven, doch toen de tegen partij met een vaartje naderde, bekroop haar de vrees, dat de aangekondigde operatie bij het tafeltje zou worden verricht en zij sprong op, zwaaiende met de hand. waarin het biefstuk mes. Dadelijk daarop liep er bloed langs den arm der andere juffrouw en dat kon slechts het biefstukmes gedaan hebben. De juffrouw, die biefstuk had gegeten, moest nu voor mishandeling terecht staan en ze zei. dat ze niet had gestoken. Nu, dat kon ook eigenlijk niet, want het mes had geen punt. maar een getuige verklaarde, dat hij de juf frouw had zien hakken en dat kon wel. De juffrouw erkende, dat ze was opgestaan met het mes in de hand eti dat ze de armen als molenwieken had gezwaaid, vreezende voor een aanval. Of daarbij het mes den arm dei- tegenpartij had getroffen, wist ze niet, moge lijk was het wel, maar opzettelijk gesneden had ze niet. De officier nam aan, dat de nadering van de getuige, die tamelijk solide gebouwd is, bij de andere juffrouw een zeker gevoel van on veiligheid kon verwekken, maar dat rechtvaar digt het gebruik van het mes nog niet, want de ander had de juffrouw met het mes nog niet aangeraakt, toen haar bloed reeds vloei de. Daarom eischte de officier een gevangenis straf voor den tijd van een maand. Oneerlijke concurrentie. Een man, die met een karretje van een stoo- merij en ververij langs de straten ging, zag een collega van een concurreerende firma en ver nam. dat deze bij een dame in de Santpoorter straat een rokje kon halen, dat gestoomd of geverfd moest worden. Met die wetenschap stapte hij even latei- naar het gegeven adres, zei daar, dat hij van de andere firma kwam en kreeg het rokje mee. zoodat de ander later bot ving. wat nog een kloppartij tusschen de concurrenten ten ge volge had. Maar nu moest de man, die het rokje gehaald had, voor oneerlijke concurrentie terecht staan De officier keurde het sterk af dat de een zoo onder eens anders duiven gaat schieten en eischte een maand gevangenisstraf. Uitspraak in alle zaken 30 Augustus.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1