Het vuur woedt te Sjanghai. Thijs IJs heeft een raar avontuur Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT Italië streeft naar betere verhoudingen met Engeland. ZX TERDAG 21 AUGUSTUS '1937 Steeds maar Japansche bombardementen. Alle gebouwen op den Broadway te Sjanghai over een lengte van vijftienhonderd meter, tusschen Hongkioe en Jangtsepoe, zijn tengevolge van het Chineesche bombardement in brand geraakt De strijd in dezen sector is de laatste 24 uur zeer levendig geweest. In een katoenopslagplaats van een Britsche firma, die zeer dicht nabij de ligplaats der Fransche kruisers is gelegen, is een groote brand uitgebroken. De hoog oplaaiende vlammen verlichten de in de Wangpoe voor anker liggende buitenlandsche oorlogsschepen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, kort na middernacht, is brand uit gebroken in de petroleum-haven van Poetoeng. De Chineezen hebben zestien kilometer stroomafwaarts van de „Bund" de kade opgeblazen, waar de Japansche mariniers aan land worden gezet om tegen Poetoeng op te rukken. Zaterdagochtend vroeg hebben de Japansche oorlogsbodems ge durende een kwartier Poetoeng gebombardeerd. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD. TELEF. 16726 Pijnloos trekken inbegrepen. Tegen onze bekende lage tarieven. (Met garantie) BESLIST PLJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 14 uur, Zaterd. 9—12 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. MedJ Ontploffing aan boord van Britsch stoomschip. LONDEN, 21' Aug. (Havas) Gisteravond heeft zich aan boord van het Britsche stoom schip Benguela, dat ter reede van Falmouth ligt, een ontploffing voorgedaan. Vier leden der bemanning zijn ernstig gewond, terwijl een vijfde opvarende over boord werd geslin gerd. De ontploffng wordt toegeschreven aan de ontbranding van uitstroomend gas. DE „TASMAN" HEDEN TE HONGKONG? De directie der Koninklijke Paketvaart Mij. deelt mede, dat het s.s. „Tasman" heden bij het aanbreken van den dag te Hongkong wordt verwacht Ook Nanking moet hei weer ontgelden. Vrijdagavond hebben de Japanners onder het schijnsel der talrijke bran den, die den Oostenlijken hemel rood kleurden, een groote zuiveringsactie ingezet tegen,de talrijke kleine Chi neesche afdeelingen, die een guerilla tegen de Japansche troepen waren begonnen. De Japanners hebben me degedeeld dat na een strijd van eenige uren de woonwijk langs de Wangpoe was gezuiverd en dat de voor het ver keer belangrijke Jangtsepoestraat weer veilig was. Volgens het agentschap Domei heeft de admiraliteit medegedeeld, dat de Japansche luchtmacht het vliegveld Kwangteh nabij Nanking, heeft gebombardeerd, waarbij met acht bommen een groot aantal Chi neesche vliegtuigen en een groote loods werd vernield. Bovendien wer den vier of vijf Chineesche vliegtui gen, die een tegenaanval wilden doen, neergehaald. De Japansche vliegtui gen leden geen verliezen. Geen beroep op den Volkenbond? De Chineesche gedelegeerde bij den Vol kenbond, dr. Hoo, heeft in het internatio naal studenten-tehuis te Genève een redevoe ring uitgesproken, waarin hij een verklaring gaf van de gereserveerde houding der Nanking- regeering onder de tegenwoordige omstandig heden ten opzichte van den Volkenbond. „Wij wenschen niet de vergissing te herhalen, die wij begaan hebben met Mandsjoerije. Voort gaande gaf dr. Hoo uiteenzettingen van de redenen, waarom China nog geen beroep heeft gedaan op den Volkenbond Hoewel sinds het Mandsjoerijsche conflict veel gesproken is over „de collectieve veiligheid en de ondeel baarheid' van den vrede" lijkt de geestestoe stand der mogendheden niet aan te duiden, dat zij werkelijk de beteekenis van die termen hebben begrepen, of in ieder geval, dat zij zullen optreden als wenschten zij oprecht handvest toe te passen", zoo zeide dr. Hoo. Verder verklaarde hij: „Sinds het Mandsjoe rijsche conflict is het internationale moreele peil zoo laag mogelijk, dat het moeilijk is van een Volkenbond te verwachten, dat hij meer doet dan in het verleden. Ik beschuldig den Volkenbond of het handvest niet, maar wij moeten toegeven, dat zij niet meer kunnen doen dan de mogendheden wenschen te doen. Ik wil evenmin zeggen, dat China geen be roep op den Volkenbond zal doen of op zijn minst, dat het den Volkenbond niet officieel in kennis zal stellen van den toestand in het Verre Oosten. China heeft een les geleerd in de vijf laatste jaren, en zal zich niet geheel en uitsluitend verlaten op de instrumenten van den Volkenbond en de internationale in- stumenten voor zijn welzijn. Mijn regeering zal hen natuurlijk steeds eerbiedigen en altijd optreden in overeenstemming met hen en hun de plaats geven, die zij verdienen in zijn in ternationale betrekkingen." In tegenstelling met de verklaringen van dr. Hoo meent men in Chineesche kringen te Londen evenwel te weten, dat China vóór de volgende bijeenkomst van de Volkenbonds vergadering, welke op 15 September gehou den zal worden, een beroep op den Volken bond zal doen. De strijd in Noord-China Het Japansche telegraafagentschap Domei meldt, dat ernstige gevechten tusschen de voorhoede der Chineesche troepen en afdee- r-ngen Japansche troepen in de nabijheid van Tsjautsjau ontstaan zijn. Tsjautsjau ligt op 50 K.M. ten Zuiden van Peiping aan de spoor lijn Peiping—Hankau. Deze gevechten wijzen op het uitbreken van vrij groote krijgsver richtingen in het gebied van Peiping— Tientsin. De laatste dagen zijn langs den spoorweg van Peiping naar Soeijoean. Tientsin en Poe- kau Japansche versterkingen aangekomen ten getale van 10.000 man, In deze sectoren verwacht men een weder oplaaien der vijan delijkheden. Naar vernomen wordt hebben de Chineezen een aanval der Japanners op de hoogten, die bij den Nankau-pas liggen .afgeslagen. Gemeld wordt, dat de Chineesche strijd krachten, die langs het Noordelijk gedeelte ▼an den spoorweg Tientsin—Poekau gecon centreerd zijn, in de richting Tientsin tot den aanval zijn overgegaan. De voorhoede bereik te Janloetsing, op 15 K.M. ten Oosten van Tientsin. Ook aan den spoorweg van Peiping naar Hankau zijn gevechten op groote schaal gaande tusschen de Japansche troepen en de troepen der Chineesche Centrale regeering. De Japansche generale staf meldt, dat twee of drie divisies troepen der centrale regeering-, komende uit het gebied van Paotingfoe, in Westelijke richting langs den spoorweg van Peiping naar Nankau opgerukt zijn. Een ge deelte dezer troepen heeft Sangtsjang be reikt. op drie kilometer ten Z.W. van de Ja pansche stellingen te Liang Hsiang. klaarblij kelijk met de bedoeling de aandacht af te ;eiden om het front van Nankau te ontlasten waar de regens de operaties der Japansche troepen hebben bemoeilijkt. Voorts wordt vernomen, dat de beurs van Tsingtao in verband met den toestand te Sjanghai en in de provincie Sjantoeng is ge sloten. Dr. Koeng blijft nog in Europa. De Chineesche minister van Financiën, Dr. Koeng, heeft in een onderhoud met een ver tegenwoordiger van den „Piccolo" verklaard, dat hij op het oogenblik van vertrek van het s.s. Scharnhorst, waarmede hij naar China zou terugkeeren, van inscheping heeft afge zien om een kuur te ondergaan in Bad Nau- heim, in Duitschland. Dit plotselinge besluit had zich hem opgedrongen in verband met hartstoornissen, die zich de laatste dagen met grooter hevigheid hadden doen gevoe len. De banken Maandag weer geopend. Medegedeeld wordt, dat de buitenlandsche banken in Sjanghai Maandag weer zullen opengaan voor de normale zaken. Polen De boerenstaking neemt ernstige wending. De boerenstaking neemt een steeds grooter omvang aan. In enkele streken hebben de ar beiders zich bij de beweging aangesloten. Dit was o.a. het geval te Kielce waar slechts de beide staatsbedrijven vandaag werkten. Te Bochnia nabij Krakau werden in een vuurge vecht tusschen politie en stakers twee perso nen gedood en verscheidene gewond. Volgens de gemeentelijke statistieken is de prijs van groenten op de markt te Warschau met 50 tot 80 pet. gestegen. Oostenrijk Nationaal-socialisten veroordeeld. Het schepengerecht in Graz heeft twintig- Nationaal Socialisten uit Birkfeld (Ooststier marken) veroordeeld tot kerkerstraffen van verscheidene maanden, resp. tot arrest. In het geheel stonden 31 Nationaal Socialisten te recht. Een werd vrijgesproken. (D. N. B.) Nationalistische opniarsch naar Santander voortgezet. Verovering slechts een kwestie van dagen. Regecringstroepen beheerschen den toestand bij Madrid. Gisteren is de opmarsch der nationalisti sche troepen aan het front van Santander voortgezet. Een colonne van Franco is Mol- ledo reeds gepasseerd en nadert Las Arenas, waar de weg eindigt, die, komende van On- tameda, de verbinding vormt tusschen de twee hoofdwegen van Burgos en Pallencia naar Santander. Een andere afdeeling heeft Arriela bezet, waar zich de stuwdam bevindt voor het drinkwater voor de voorziening van Santander. Van dezen kant zijn de natio nalisten meer dan 18 K.M. van Terre la Vega verwijderd. Op den linkervleugel van het aanvalsfront hebben de legionnaires het dal van de rivier de Pas bereikt, en het belangrijke dorp Vega de Pas omsingeld. Franco's mannen staan daar op 35 K.M. van Santander. Volgens de eerste inlichtingen, afkomstig van de luchtmacht heerscht in het Noorden der provincie een ware paniek en is de vijand overal op de vlucht. Met een schip uit Requejada. nabij San tander, in Bayonne aangekomen reizigers verklaren, dat de opmarsch der nationalis ten methodisch voortgezet wordt en dat de bezetting van Santander nog slechts een kwestie van dagen is. De ravitailleering der stad zou bijna geheel in gebreke blijven en de bevolking zou zich de ergste beperkingen moeten opleggen. Ook in de omgeving der stad zouden geen levensmiddelen meer zijn. Bij Madrid. De aanval, dien de troepen van Franco ontketend hebben op een der regeeringsstel- lingen in Villanueva del Pardillo had ten doel de nationalistischs linies in dezen sector recht te trekken. De troepen van Franco trachtten contact tot stand te brengen tus schen de verschillende stellingen, die zich hier ter plaatse bezet houden. Gedurende twee uur poogden zij den tegenstand der re- geeringstroepen te breken. Hun aanvallen werden afgeslagen. Aan de andere Madri- leensche fronten is de rust bijna volkomen. Voor Santander blijven de rechtschcn oprukken. Het groote hoofdkwartier van Franco heeft medegedeeld, dat de troepen er, niettegen staande het slechte weer, in slaagden de bruggen welke de regeeringstroepen hebben opgeblazen, te herstellen. De opmarsch van de nationalistische troepen duurt voort. Manilla door aardschokken geteisterd. Twee geweldige aardschokken hebben gis teravond de stad Manilla geteisterd, juist op het oogenblik, waarop de Amerikaansche uitgewekenen uit Sjanghai aankwamen. De schokken hadden een groote intensiteit. De electriciteitsverzorging en het telefoonnet zijn verbroken, de ruiten der winkels bra ken. In allerijl werden de bioscopen ont ruimd. De schokken waren heviger dan men sinds minstens veertig jaar hier heeft mee gemaakt. Het plaatselijk bureau van Reuter is ernstig beschadigd. Gaat Mussolini naar Duitschland? BERLIJN, 21 Augustus (Havas). Duitsche en Italiaansche politieke kringen spreken niet het gerucht tegen, dat Mussolini binnen kort een bezoek aan Duitschland zal brengen. In zekere kringen beweert men, dat de duce het Nationaal-socialistisch partijcongres te Neurenberg zal bijwonen. Indien dat niet het geval mocht zijn, zou de duce kort daarna een bezoek aan Hitier bren gen. Hij zcu eerst te Berchtesgaden de eigen lijke politieke besprekingen voeren en zich vervolgens naar Berlijn begeven om zijn be zoek het volledige karakter te geven van een demonstratie van politieke solidariteit tegen over Europa. Officieel communiqué van de Tsjechische regeering. Over de verbreking der diplomatieke betrekkingen met Portugal. In een officieel communiqué over de verhr king der diplomatieke betrekkingen tussphf Portugal en Tsjecho-Slowakije wordt VP klaard, dat het ministerie van buitenlandJf Zaken den Portugeeschen gezant op 3 Auoe"5 tus officieel heeft medegedeeld, dat het noegen zou nemen met een verklaring f? Portugeesche regeering, dat de bestelde i pens niet naar een der in Spanje strijdeS partijen zouden worden doorgezonden dert dien ging het uitsluitend om den teof nischen kant van de levering. n" Het is volgens het communiqué niet h.hf dat de levering der wapens tot in alle hiS' derheden, o.a. wat den levertijd betreft S" overeengekomen, was De besprekingen hadden een bevredieenri verloop, toen het ministerie van Buitenland sche Zaken op 1 Augustus vernam, dat d» Portugeesche regeenng een decreet had een» bliceerd, waarbij de Tsjecho-SIowaaksche fiï' ma's van de lijst der leveranciers waren schrapt. Desondanks heeft het ministerie van buitenlandsche Zaken niet geaarzeld alsnnï zijn goeden wil te toonen door te verklaren dat de Tsjecho Slowaaksche regeering hau toestemming zou verleenen tot de levering van wapens voor de in het begin bestelde hoeveel heden binnen den door de Portugeesche re geering gestelden termijn, alsmede voor de 1?" vering van de later bestelde hoeveelheden bin" nen een termijn, die in overeenstemming met het bewapeningsprogramma der Tsie cho-Slowaaksche regeering. Toen de Portui* sche regeering verklaarde, dat zij met enkele wijziging van den leveringstermijn accoord kon gaan, werd voorgesteld binnen den gestelden termijn wapens te leveren doch van een ander type. Alleen de handelswijze van de Portu»ee sche regeering, zoo besluit het communiqué ij oorzaak geweest, dat de levering niet is door gegaan. De as Rome-Berlijn nog steeds van kracht. Groote rede van den Duce te Palermo. Te Palermo heeft Mussolini zijn reeds lang aangekondigde groote rede gehouden. Aan het slot van zijn toespraak zeide Mussolini: „Ik doe een beroep op alle landen, welke bespoeld worden door de Mid- dellandsche Zee, waar de bescha ving van drie werelddeelen is samen gevloeid, om den vrede te handhaven. Wij wenschen, dat dit beroep weer klank vindt, doch indien dit niet het geval zou zijn, dan nog is Italië gerust. Het fascistische Italië is gees telijk en materieel zoo sterk, dat het elk lot kan weerstaan". Verder verklaarde de Duce te wen schen de beste betrekkingen met En geland en Frankrijk te willen onder houden, hij bevestigde de kracht van de as RomeBerlijn en hij zeide, dat Italië onmogelijk kan dulden, dat het Bolsjewisme zich nestelt aan de Mid- landschc Ze.». De Duce begon zijn rede met te zeggen, dat hij in het eerste gedeelte van zijn toespraak over Sicilië zou spreken en in het tweede gedeelte de internationale betrekkingen zou behandelen. T^fopens de internationale betrekkingen van Italië zeide de Duce o.a. dat Italië voor alles de betrekkingen tot zijn buren wil verbeteren. Zonder twijfel zijn de betrekkin gen tot Zuid-Slavië verbeterd door het ver drag van Maart jl. De betrekkingen met Oostenrijk en Hongarije zijn onveranderd gegrond op de protocollen van Rome, welke zich van veel nut hebben betoond. De be trekkingen met Zwitserland zijn meer dan vriendschappelijk. Wat Frankrijk betreft, zoo zeide de Duce verder, de betrekkingen tot dit land geven geen aanleiding tot een drama. Deze betrek kingen zouden zeker beter zijn, wanneer in Frankrijk niet stroomingen waren, die se dert 15 jaar met de hardnekkigheid 'n betere zaak waardig, wachtten op den val van het fascistische bewind. De verhouding met Engeland. „Overgaande van de landgrenzen tot de zee- en koloniale grenzen", zeide de Duce, „ontmoeten wij Groot-Brittannië. Ik zeg ont moeten en ik verzoek hen, die mijn rede ver talen of verdraaien willen, onderscheid te maken tusschen ontmoeten en botsen. Wan neer ik mij de betrekkingen met Engeland gedurende de laatste jaren herinner, dan kom ik tot de slotsom dat eigenlijk een ge brek aan begrip bestaat. De Britsche open bare meening is blijven hangen aan het be grip van het schilderachtige Italië, dat ik haat. Men kent nog niet het jonge, stoere en vastberaden Italië. Met de overeenkomst van Januari jl. kwam eenige opheldering. Daarna kwamen nieuwe betreurenswaardige episoden, waaraan het nutteloos is te her inneren en thans moet de horizon opnieuw opgehelderd worden". Mussolini gelooft, dat deze opheldering met betrekking tot de ge meenschappelijke koloniale grenzen moge lijk is. Italië bereid. Italië is bereid mede te werken aan de oplossing van alle problemen, die het leven van Europa bemoeilijken, doch hierbij moet rekening worden gehouden met de werkelijkheid, op de eerste plaats het imperium. Men heeft gezegd, dat Italië erkenning hiervan door den Volkenbond ver langt. Dit is absoluut onjuist. De Duce wees verder op de scheiding, welke in den bond bestaat tusschen degenen, die het imperium hebben erkend en zij, die dit niet hebben gedaan. De as Rome-Berlijn. Een andere werkelijkheid, waarmede reke ning moet worden gehouden is de as Rome- Berlijn, zooals deze thans algemeen wordt genoemd. Men kan in het vervolg niet naar Rome komen, en Berlijn over het hoofd zien of tegen Berlijn zijn, evenmin als men naar Berlijn kan komen en Rome over het hoofd zien of tegen Rome zijn. Tusschen beide regimes bestaat een doeltreffende solidari teit. Verder verklaarde Mussolini, dat Italië nooit zal toestaan dat 't bolsjewisme of iets dergelijks zich aan de Middellandsche Zee nestelt. TALRIJKE COMMUNISTEN GEARRESTEERD De politie te Warschau heeft 56 militante communisten gearresteerd. Zij heeft tevens de hand weten te leggen op een belangrijke hoe- veelheid propagandamateriaal en andere be zwarende documenten, zooals kwitanties, afge geven door de Spaansche regeerings-autoritei. ten voor de bedragen afkomstig van een in- zameling onder de communisten ten behoeve van het linksche Spanje. HET VERMOGEN DER PANEUROPA IN BESLAG GENOMEN. De „Neue Zuericher Zeitung", meldt uit Weenen, dat graaf Coudenhove Kalergi me- dedeeling heeft ontvangen, dat de Duitsche geheime staatspolitie het geheele vermogen van de Paneuropa Unie in Duitschland in be slag genomen heeft. Granaat op Amerikaaiiscli oorlogs» scliip te Sjanghai. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Ga maar eens met me mee_ zei de oude Eskimo.Dan zal ik ie wat moois laten zien! Thijs volgde hem met nieuwsgierige oogen ter wijl de oude man hem verschillende verwonderlijke dingen aanwees Thijs wilde graag den naam van den Eskimo weten. Ik heet Thijs, zei hij daarom handig. Zoo? Nu mijn naam is Pierel. Ik leef hier al negentig iaar Dat zou je niet denken, hè? Thijs knikte verbaasd met zijn hoofd. Negentig jaar! Tjonge het wilde wat zeggen, al dien tijd hier gewoond te hebben! En nu zal ik je eens wat moois laten zien! lachte Pierel on- gewekt. Daar zul je verbaasd van staan! p Thijs liep hem vlug achterna. Een doode, 18 gewonden. Een Amerikaansch matroos is gedood en achttien anderen zijn gewond op het Ameri kaansche admiraalschip „Augusta" tenge volge van het neerkomen op den voorsteven van een luchtafweergranaat, gisteren om zes uur 40. Het is niet bekend of de granaat uit een Chineesch of een Japansch luchtafweerka- non afkomstig is geweest. Verscheidene Brit sche oorlogschepen lagen vlak achter de Augusta" gemeerd. (Reuter). Een Amerikaansch protest. Op het Amerikaansche departement van Marine werd medegedeeld, dat men verwacht te dat de commandant van de Amerikaansche vloot in de Chineesche wateren krachtig zal protesteeren, zoowel bij China als bij Japan inzake de ontploffing van den granaat op de „Augusta". Het bericht van dit incident verspreidde zich snel door Washington. Verscheidene le; den van het congres zijn van oordeel, dat het thans tijd wordt dat president Roosevelt de neutraliteitswet van kracht verklaart. In een persconferentie heeft Roosevelt ver klaard, dat iedere noodzakelijke maatregel door de Amerikaansche autoriteiten ter plaatse zullen worden genomen, aangezien zij het beste over den toestand kunnen oordee- len. Dergelijke incidenten zijn bij een toe stand welke op het oogenblik te Sjanghai heerscht vrijwel onvermijdelijk. Hij voegde hieraan toe, dat het afkondigen van de neu traliteit wachtte op het afbreken van de di plomatieke betrekkingen tusschen China en Japan. Het Amerikaansche kabinet heeft Vrijdag den toestand te Sjanghai besproken. Overwo gen werd onder welke omstandigheden de Ja pansche militairen, die eventueel naar de in ternationale nederzetting zullen worden te ruggedreven, ontwapend zullen moeten wor den. De regeering acht de huidige verdediging van de internationale nederzetting te zwak. Deze legermacht bestaat op het oogenblik uit 6500 man. Naar aanleiding van het incident met de „Augusta" verklaarde minister Huil, dat du betreurenswaardig is, doch dat de Amerikaan sche onderdanen te Sjanghai beschermd moeten worden, zoolang zij daar zijn, or- schoon hun aangeraden is, voor zoover mo gelijk de stad te verlaten. De voorzitter van de commissie van Buiten landsche Zaken uit het Huis van afgevaar digden zeide, dat wel zal blijken, dat het bom bardement niet met opzet is geschied. Senator Pittmann achtte het incident mei een reden om de Amerikaansche politiek te wijzigen. „Onze oorlogsschepen, zeide hij, 1°°* pen onvermijdelijk risico's, zooals ook een po litieagent doet. Daarom hebben wij een ma rine." Volgens een rapport aan het Ministerie van Marine te Washington zou de granaat af komstig zijn geweest uit de Chineesche stel ling. De Amerikaansche regeering zal rechtstreeks te Nanking protesteeren in ver band met het gebeurde, doch admiraalYar1^'1 en de Amerikaansche consul-generaal zul en energieke stappen doen bij de plaatselijk Chineesche autoriteiten. Volgens mededeeling van een der leden van het ministerie te Washington echter, dat gis teravond een bijeenkomst heeft gehouden, zou dit college de mededeeling hebben ont vangen, dat de „Augusta' door een JaPa®" sche granaat is getroffen. Hij weigerde eenter I de bron te noemen, waaruit deze mededeeimi I afkomstig was.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6