HET NIEUWE AVONDBLAD IJMUIDEN Saxofoon. Verzoeningspoging loopt niet goed af 22e JAARGANG No. 246 MAANDAG 23 AUG. 1937 IJMUIDEQ COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGA VEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels 10.75. Elke regel meer 18 et. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.— overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim f 100.één lid duim f 50.alle leden wijsvinger 60.—, één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk 15.polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Polowedstrijden in „De Heeren- duinen". V. Z. V.'ers gehuldigd. Een talrijk publiek, aardig- zwemiweer het had nog wel wat warnier kunnen zijn en goede zwemsport, maakten dat het zwem feest, dat gistermiddag- in het zwembad „De Heerenduinen" gehouden werd in verband met de huldiging van de twee polo-zevental len van V. Z. V. n.l. V. Z. V. I en V. Z. V. II weer een goede propaganda voor de zwem sport is geworden, een sport die in onze plaats even populair belooft te zullen worden als de voetbalsport. De heer Borst, voorzitter van V. Z. V. heeft vóórdat het zwemfeest begon, de 14 polo spelers gehuldigd in verband met het be haalde kampioenschap. „We zijn trotsch op onze jongens", zeide de heer Borst door de microfoon „en daarom willen we hun een stoffelijk blijk van waardeering schenken." En nadat hij in het kort de polo-loopbaan van V. Z. V. had geschetst, kwam een groote doos op de proppen en daarin bevonden zich 14 prachtige badmantels, uitgevoerd in de kleuren van de club: blauwe mantels met goudgele kragen en met ingeweven het vignet van V. Z. V. Het spreekt vanzelf dat „de jongens" erg blij met het fraaie geschenk waren, waarin ze spoedig trotsch rondwandelden. De gelukkige bezitters waren: van-het eer ste elftal T. v. d. Broek, P. Visman, G. Janus, H. Kluijver, N. Schoone, C. Visman en P. Swier en van het tweede: P. Vissink, H. Jor- daan, J. de Maijer, Chr. Visman, C. Zwemmer, A, Koningstem en C. v. d. Broek. De- polowedstrijden, hadden het volgende resultaat: V. Z. V. I—Poelmeer I 3—1 H. V. G. B. I—A. Z. 1870 2--0 Verliezersronde Poelmeer I—A. Z. 1870 80 Winnaarsronde V. Z. V. I—H. V. G. B. I 21 De uitslag was dus: V. Z. V. Ie prijs, een Wisselbeker, H. V. G. B. I tweede prijs, draagmedailles, Poelmeer derde prijs, draagmedailles en A. Z. 1870 vier de prijs, draagmedailles. De wedstrijd V. Z. V. II—H. V. G. B. III werd door eerstgenoemde club met 10 ge wonnen. Tusschen de wedstrijden door gaven de heeren Lotgering, Het IJ, Haven en van dei- Horst beiden D. W. R. en Schoen V. Z. V. een demonstratie schoonspringen. En voorts was er een komisch nummer en een demonstratie van verschillende zwemslagen, waarbij de butterfly natuurlijk niet ontbrak. De prijzen werden door den heer Borst uitgereikt. NAAR ZEE. De stoomtrawlers Maria, Johanna, Oostzee, Zeeleeuw en Eendracht zijn Zaterdag naar zee vertrokken. De Zeehond gaat deze week naar zee. Het aantal in de vaart zijnde trawlers be draagt thans ongeveer 80. EEN GIFT VOOR DE TWEEDE GEREF. KERK Een aantal leden -van de Gereformeerde Kerk (West) heeft zijn dankbaarheid voor het feit, dat Ds. R. J. v. d. Meulen voor het beroep naar Stadskanaal heeft bedankt, betuigd door het schenken van een bedrag van f 100 voor het bouwfonds voor een tweede kerk, echter onder voorwaarde, dat de bouw voor deze kerk vóór 31 Augustus a.s. moet worden aanbesteed. Wij vernemen, dat de bouwcommissie de plan nen uitwerkt en hoopt, spoedig tot den bouw over te kunnen gaan. R.K. MIDDENSTANDSVER. DE HANZE. 1 Het bestuur der afdeeling van de R.K. Mid- denstandsvereeniging De Hanze doet een op roep tot de winkeliers en middenstanders, om hi verband met de vestigingswet de noodza kelijke kennis op te doen. Daartoe zal de R-K. Middenstandsbond cursussen geven. Deze cursussen duren drie jaar voor hen, die alleen lager onderwijs hebben genoten en één jaar voor hen, die het Mulo-diploma met boekhouden bezitten. Het bestuur der afdee- hng verstrekt inzake deze cursussen alle ge- wenschte inlichtingen. MELK, PAP EN EIEREN OVER DE STRAAT En een gehavende motordriewieler. Er zijn in onze plaats heel wat beruchte hoeken, die meermalen het tooneel zijn van verkeersongelukken. Zulk een hoek is ook daar, waar de J. P. uoenstraat, de Houtmanstraat en het Ken- nemerplein elkaar ontmoeten. Er is daar een oruk verkeer en het uitzicht is er heel slecht en menige aanrijding is daarvan het gevolg geweest. Ook die, welke er Zaterdagmorgen plaats vond tusschen een autobus en een motor- driewieler van den melkslijter F. B. Het spreekt vanzelf, dat de motorbakfiets het ^Lerspit delfde; dat is wel het lot van alle driewielers als ze met een vierwieler in con- jiict komen. Het gevolg was, dat de driewie- f* onderstboven ging en de inhoud, een aan tel flesschen melk en pap, alsmede een hoe veelheid eieren op de straat terecht kwam, waarbij de flesschen met hun kostelijken in houd en ook de eieren op hun beurt moesten ondervinden, dat ze tegen de klinkers van de Umuidensche straten niet opgewassen zijn. Het was een jammerlijk tooneel, dat niet zonder griezeligheid was, want midden in de Pias van melk. pap en eierstruif dreef iets rt>ods, dat wel bloed leek, maar niets anders was dan wat emballage-materiaal. Bloed heeft er gelukkig niet gevloeid en fle schade werd onderling geregeld. JAPANSCHE PADVINDERS IN DUITSCHLAND. De Japansche deelnemers aan de Wereld-Jamboree maken thans een reis door Duitsch- land. Het contingent op de tentoon stelling Schaffendes Volk". Prachtige Westkust-teelt van de Alkmaar. Maar nu is het afgeloopen. Het is een slecht land, waar het niemand goed gaat- Dit spreekwoord is ook van toepas sing op IJmuiden, waar men de laatste jaren met heel veel moeilijkheden té kampen heeft en waar de- stoomtrawler Alkmaar IJM 31 de gunstige uitzondering moet vormen. Deze trawler heeft een Westkust-teelt ach ter den rug, die wel heel bijzondere resulta ten heeft afgeworpen. Tijdens den duur van deze teelt, ongeveer 10 weken, heeft deze boot vier reizen naar de Westkust gemaakt, ter uitoefening van de hakevisscherij. En de be sommingen van deze vier reizen brachten niet minder dan f 26000 op. Het schijnt thans met de hakevisscherij wel afgeloopen te zijn. Thans vischt alleen nog de Ita IJM 22- aan de Westkust; deze trawler wordt binnenkort in IJmuiden terug ver wacht. De Mary IJM 189 is na 8 dagen aldaar te hebben gevischt, in verband met de geringe vangst, naar de Noordzee gegaan. Druk bezoek aan de Noordcrsluis. Hagenaars en tippelaars. De Noordersluis heeft zich gisteren weer in een druk bezoek mogen verheugen. In de eerste plaats waren het de 500 deelnemers aan den Jan Passtoorsmarsch, wier weg de sluis kruiste; en bovendien kwamen met zes auto bussen omstreeks 150 Haagsche winkeliers, leden van de Winkeliersvereniging „Die Haghe" een bezoek aan de grootste sluis van de wereld brengen. IJzerverscheping. Ten einde een partij ijzer in te nemen voor een Oostze'ehaven arriveerde Zaterdagmorgen j.l. het Duitsche s.s. „Orla" van Rotterdam aan de Hoogovens. Het schip heeft inmiddels de reis voortgezet en vertrok Zondagmorgen via Bremen naar Lib au. Toerïstenreis. Het Nederlandsche s.s. „Jan Pietersz Coen" vertrok Zaterdagmiddag voor het maken van een toeristenreis van hier naar Aelesund. Kolenaanvoer. Met een lading steenkolen arriveerde gis teren het Nederlandsche s.s. „Sint .Annaland". van Newcastle aan het Hoogovenbedrijf. Voor de eerste reis vertrokken. Dezer dagen maakten wij melding van het nieuwgebouwde m.s. „Plato" van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. Het schip heeft thans zijn eerste reis aanvaard en vertrok Vrijdagavond naar Stettin. Aanvoer papierhout. Zaterdagmorgen kwamen achter elkander twee schepen alhier binnen met een lading papierhout voor de papierfabriek te Velsen. Het eerste was het Russische m.s. „Komiles", kort daarna arriveerde het Nederlandsche s.s. „Alcor", die thans langs de kanaaldijk lig plaats hebben gekozen. Groote diepgangen. Het Vrijdagmiddag j.l. naar de „West" ver trokken Nederlandsche m.s. „Colombia" pas seerde het Noordzeekanaal met een diepgang' van 8,7 Meter. Het Britsche tank-s.s. „Lunula" kwam al hier binnen van Port Arthur, geladen met pe troleum naar Amsterdam, met een diepgang van 8,5 Meter. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen alhier bin nen 56 stoom- en 24 motorschepen, tezamen 80 schepen tegen 76 schepen in de vorige week. Naar zee vertrokken 44 stoom- en 18 motorschepen, tezamen 62 schepen tegen 82 schepen in de week tevoren. Uit- en naar zee passeerden er in de laatste week 142 schepen tegen 158 in de voorlaatste week. Vestigingswet kleinbedrijf in toepassing. Toekomstige middenstanders naar school. Men schrijft ons: Eenigen tijd geleden is de Vestigingswet voor het Kleinbedrijf afgekondigd en verwacht mag worden, dat zij binnenkort voor de eerste takken van bedrijf zal worden toegepast. In de toekomst zal zij het geheele middenstands bedrijfsleven gaan omvatten. Waar komt dit op neer? In het kort hierop, dat, zoodra de wet van toepassing is verklaard op een bepaalden be drijfstak, het niet meer mogelijk zal zijn zich te vestigen, wanneer niet is voldaan aan de gestelde bekwaamheidseischen en dit zal men hebben aan te toonen.cloor 't overleggen van de daartoe noodige diploma's Voor de toe komstige middenstanders is hier dus sprake van een allergewichtigsten maatregel. Zoons of dochters, die straks als zelfstan dig middenstander een zaak willen gaan drij ven of in een bestaande zaak willen opvolgen, moeten eerst aantoonen, dat zij daarvoor ook inderdaad bekwaam zijn. Daarvoor is noodig, dat ze een opleidingsperiode doormaken, ze zullen dus moeten gaan studeeren. Dit is ab soluut noodzakelijk; zonder bekwaamheid is het niet meer mogelijk zich te vestigen of in een bestaande zaak op te volgen. De opleiding is een tweeledige. Vooreerst de opleiding ter verkrijging van de noodige handelskennis, welke men zal moeten hebben voor elk vak en verder de opleiding die noodig is om voldoen de vakkennis te verwerven voor het gekozen vak. Met de studie van de handelskennis moet men zoo vroeg mogelijk beginnen, elk talmen kan zich later wreken. De mogelijkheid hier toe bestaat nu reeds omdat de middenstands bonden hebben ingesteld een Middenstands diplom-a Algemeene Handelskennis. Onver schillig welk vak men kest zal men hiermede kunnen volstaan voor wat betreft de handels kennis. Heeft men dit diploma behaald, dan rest er nog zich de noodige vakkennis voor het gekozen vak te verwerven. De Ned. R.K. Middenstandsbond is bezig cur sussen op te richten, waar men voor dit diplo ma zal kunnen worden opgeleid. De cursus zal drie jaar duren voor hen die alleen lager onderwijs hebben gehad en één jaar voor hen die het Mulo-diploma (met boekhouden) hebben. De periode, dat het volgen van onderwijs een liefhebberij was voor -den een of ander is nu afgeloopen. Het is van nu af aan plicht, een noodzakelijke eisch voor de toekomst. En waarom zou men dan wachten met de oplei ding, nu het onherroepelijk vaststaat, dat straks zoons of dochters, die zelfstandige mid denstanders willen worden dit niet kunnen, wanneer ze niet voldoen aan de gestelde eischen. Neemt nu reeds maatregelen. Straks zal men van ieder jaar uitstel spijt hebben. Stelt u omtrent den cursus in uw plaats in verbinding met het bestuur van de R.K. Mid- denstandsvereeniging secretariaat de heer Sanders, Ratelsstraat 14, IJmuiden-Oost. (De uitvinder van den saxophoon, Antoine Sax, die in 1814 werd ge boren, zal in zijn geboorteplaats Dinant met een standbeeld wor den geëerd.) O Antoine Sax, geachte vriend, Gij hebt wat hulde wel verdiend, Al komt ze lang na uw verscheiden; In Saxophoon geniet uw naam Terecht een wereldwijden faam, Men mag u dus een standbeeld wijden. Gij hebt. het is mij welbekend, Voor 't góed recht van uw instrument Een mensclienleeftijd lang gestreden; Het was een bitter zware strijd, Waar gij in nu verleden tijd Als kunstenaar door hebt geleden. Dat'is voorbij, uw saxofoon Klinkt voor het oor nu zeer gewoon En kan het oog niet meer verbazen; Al mag zijn wat nasale toon Nog velen reden zijn tot hoon, Hij brengt veel andren tot extase. Nu zet de wereld, u ter eer, Daar in Dinant een standbeeld neer, Helaas ku.nt ge niet zelf beleven, Dat gij, zoo lang en wreed miskend, Nu voor datzelfde instrument, Hoog op een voetstuk wordt geheven. Maar ach, misschien is 't wel zoo goed, Dat, nu uw strijd is uitgewoed, Dat voorrecht u niet is gegeven; Want het is inderdaad een feit, Dat in uw naam in onzen tijd Wel heel veel zonde wordt bedreven. Dus, als uw oog het nu eens zag En als vooral, vandaag den dag. Uw ooren het eens konden hooren; Dan zoudt gij zeggen aan 't publiek: Voor zulk gebruik, voor die muziek, Heb ik het ding niet uitgevonden. Arbeider van steiger gestort. Twee anderen door zijn val gewond. Bij het gebouw van het electriciteitsbedrijf van de Pegus aan het Merwedekanaal te Utrecht, heeft Zaterdag een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij een arbeider werd ge dood en twee gewond. Aan het bestaande gebouw is een nieuw ge deelte aangebouwd. Rond dit nieuwe gedeelte zijn steigers aangebracht, welke door korte ladders met elkander zijn verbonden. De 53-jarige arbeider J. de Jong is, bij het naar boven klimmen, door nog onbekende oorzaak gevallen. Hij was op slag dood. Tijdens den val greep de man een van de kleine ladders vast en sleurde deze mede. Om niet door den vallenden man en den ladder te worden geraakt moesten eenige arbeiders ijling op zijde springen. Hierbij zijn sommigen van hen eveneens gevallen. Een hunner is met inwendige kneuzingen naar de rijks-klinieken vervoerd. Een ander kreeg lichte schrammen, De overigen kwamen met een hevigen schrik vrij. Man brengt zijn vrouw met een dolkmes eenige steken toe Zichzelf ook gewond Zondagmiddag heeft de 23-jarige ijzerwer ker J. J. S., die sedert eenigen tijd in onmin leeft met zijn 19-jarige echtgenoote H. V. V., na een mislukte poging om tot een verzoening te komen, op den Nesserdijk onder Rotterdam zijn vrouw een aantal steken met een dolk mes toegebracht en daarna de vlucht geno men. Omtrent de toedracht is gebleken, dat beide echtgenooten Woensdag aanstaande een de finitieve beslissing in hun echtscheidingspro cedure moesten nemen. De man, die wist dat zijn vrouw met haar moeder en haar kindje Zondagmiddag een bezoek aan eenige familie leden zou brengen, is het drietal gevolgd en heeft de vrouw op den Nesserdijk ingehaald en aangesproken. Toen zij weigerde om hem Woensdag in de verzoeningskamer te ontmoeten heeft hij een dolkmes te voorschijn gehaald en haar in het wilde weg eenige steken toegebracht. Toen hij zag dat zijn vrouw ineen zakte nam hij de vlucht in de richting van Rotterdam, waar hij door de politie, die door eenige omstanders gewaarschuwd was, in hechtenis is genomen. Deze trof hem aan met snij wonden aan hals en polsen, hetgeen er op wijst, dat hij getracht heeft zichzelf het leven te benemen. Na een eerste verhoor is hij naar het zieken huis aan den Coolsingel overgebracht, waar heen men ook zijn vrouw per ziekenauto van den geneeskundigen dienst had vervoerd. De toestand van beiden is niet levensge vaarlijk. VRACHTAUTO IN BOTSING MET LOCOMOTIEF. Bij Wreschen in het Woswodenschap Po sen is een vrachtauto, waarin 18 landarbeid - sters en -arbeiders gezeten waren, door ge sloten spoorboomen gereden en in botsing gekomen met een rangeerende locomotief. Vijf inzittenden werden op slag gedood, ze ven zwaar gewond. Drie der gewonden ver keeren in levensgevaar. De heer Visser wint de vierde Scheldevlucht. Bij de Zaterdagmiddag gehouden vierde Nederlandsche Scheldevlucht werd de heer T. Visser te Vlissingen, winnaar van de zil veren Scheldemeeuw voor sportvliegers. Win naar van den zilveren Scheldebeker voor be roepsvliegers werd sergeant Van der Stok te Soesterberg, met twee strafpunten. Restitutie bij uitvoer van eieren verlaagd. Met ingang van heden. Gelijk bekend is, heeft de minister van Landbouw en Visscherij, toen met ingang van 5 en 25 April 1937 de monopolieprijsverschillen bij den invoer van voedergranen werden ver laagd, de restitutie van deze prijsverschillen, welke bij den uitvoer van kippen- en eenden eieren wordt gegeven, niet met een overeen komstig bedrag verlaagd, zulks wegens den zeer lagen eierprijs, waardoor de pluimvee houderij in een moeilijken toestand verkeerde. Daar de eierprijzen de laatste weken gestegen zijn, heeft de minister van Economische Zaken thans aanleiding gevonden de desbetreffende verlaging toe te passen. Vandaar dat de resti tutie, welke bij den uitvoer van kippen en eenden-eieren gegeven wordt, met ingang van heden is vastgesteld op f 0,42V2 per 100 stuks kippen eieren en f 0.25 per 100 stuks eendeneieren. Voor eieren, welke in het tijdvak van 5 April 1937 tot 23 Augustus 1937 in de koelhuizen zijn ingelegd of zijn ingekalkt, blijft de restitutie vastgesteld resp. op f 0.75 en f 0.43 per 100 stuks. Het monopolieprijsverschil bij den invoer van kippen- en eendeneieren is verlaagd tot f 0.421/2 per 100 stuks. De restitutie bij den uitvoer van hoeveel heden van tenminste 25 K.G. niet meer in de schaal aanwezige bestanddelen van kippen en/of eendeneieren is met ingang van denzelf den datum verlaagd tot f 0,081/2 per K.G. netto. ERNSTIG GEVOLG VAN „SNIJDEN". De 20-jarige motorrijder H. K. uit Muider- berg, komende uit de richting Naarden, wilde Zaterdagmiddag om vijf uur voorbij de „Gooische Boer" een auto „snijden", terwijl een auto uit de tegenovergestelde richting naderde. De motorrijder werd aangereden door den tegenligger en botste in volle vaart tegen de andere auto, welke hem een eind meesleurde. De onvoorzichtige motorrijder kreeg een schedelbasisfractuur en een zware hersenschudding en werd in ernstigen toe stand naar de St. Gerardus Majella-stichting overgebracht. Een fraaie foto van de Noordspaansche havenstad Santander, welke door den opmarsch van generaal Franco's troepen weer in het middelpunt der belangstelling staat. Jongen door achterop rijdende auto gegrepen. Enkele oogenblikken later overleden. Op den Bredaschen weg te Tilburg is Za terdagmiddag om vijf uur de vijftienjarige G. de V. uit Eindhoven, die per rijwiel in de richting Tilburg reed, door een hem achter op rijdende personenauto gegrepen. De jon gen werd zoo ernstig gewond, dat hij enkele oogenblikken na de aanrijding overleed.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1