HET NIEUWE AVONDBLAD D Eén granaat doodt 250 menschen Ontzettende UMUIDEN VOORDEN- -POLITIERECHTER Tandbederf. Britsch Torenhuis te Sjanghai vrijwel verwoest VOOR DEN KANTONRECHTER 22e JAARGANG No. 247 DINSDAC 24 AUGUSTUS '37 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,per maand 40 cents plus 2% cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 6 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - Umuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIèN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIeNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis OngevaUenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid J 2000.— overlijden f 400.—, verlies van hand, voet of oog f 200.—, beide leden duim f 100.—, één lid duim f 50.—, alle leden wijsvinger 60.— één oi leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger f 5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk 15.polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben, trog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De visscherij in Sovjet-Rusland. Vangst van 1937 geschat op 1.800.000 ton. In 1936 was de totale opbrengst der Rus sische visscherij 1.600.000 ton. Voor 1937 wordt de vangst geschat op 1.800.000 ton, hetgeen het dubbele is van 1913. Tengevolge van de mechanisatie van de visschersvloot, het stichten van ondernemin gen. die de visch op verschillende manieren verduurzamen, en het steeds grooter worden de aantal koelhuizen, is het mogelijk, het land met zijn millioenenbevolking van groo- te hoeveelheden versehe, gefileerde, bevro ren. gerookte en gedroogde visch te voorzien. Waar in het Rusland van voor de revolutie 30 pet. van de aan de markt gebrachte visch bestond uit gedroogde of slechte gezouten visch bestaat de aanvoer thans uit 708 ver schillende soorten en kwaliteiten. De vischconservenindustrie heeft zich even eens sterk ontwikkeld. In het Rusland van vóór de revolutie was de geheele opbrengst van die industrie 800.000 blikken per jaar. Verleden jaar produceerde één firma uit Astrakan 30 V2 millioen blikken. Naar schat ting zullen dit jaar in totaal 200 millioen blikken gemaakt worden. Gedurende het eerste en tweede vijfjaren plan kwamen vele verbeteringen in de uit rusting der schepen tot stand en de vloot werd met vele nieuwe schepen uitgebreid. Behalve de Staatsvisscherij zijn er heel wat coöperaties, die meer dan 50 pet. van het totaal voor hare rekening nemen. Van zeer veel nut voor deze coöperaties is het systeem van de stations, dat door den Staat in het leven is geroepen, waar olie ingeno men kan worden en herstellingswerk kan worden verricht. HARINGEXPEDITIE NAAR IJSLAND. Vermoedelijk zal ook in dit jaar een expe ditie van Noorsche en Farösche schepen naar de IJslandsche wateren gaan voor de haring vangst. Het Deensche stoomschip Isafold uit Thorshavn zal dan als moederschip mede- filmavond van „mercurius". De afdeeling Velsen van den Nation alen Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" organiseert op Donderdag 2 Sep tember a.s. een filmavond in het Herv. Ver- eenigingsgebouw, Kalverstraat. Vertoond zullen worden de Internaatfilm en een of meer amusementsfilms. werklooze zeevisschers naar duitschland. Naar wij vernemen is een viertal werklooze zeevisschers van hier naar Duitschland ver trokken om aldaar dienst te nemen op de stoomtrawlers. van de westkust. Niet alleen de Ita, maar ook de Jan Mayen- land (ex-Adriatic) blijkt nog een reis naar de Westkust te hebben gemaakt. Laatstge noemde trawler had een mooie vangst hake, nl. 260 kisten. Een besomming van bijna f 4000 was het resultaat van deze reis. opdracht. Het verbouwen van het winkelhuis Zeeweg 55—57, voor rekening van den heer W. Steen- huysen, is opgedragen aan den heer P. de Jong alhier, zijnde op een na laagste in schrijver, voor f 4685. Architect is de heer Th. J. Verzijlbergh. van stoommachine tot motor. De KW 85, die tot nu toe door stoom werd voortbewogen, zal worden omgebouwd tot motorschip. nijverheidsonderwijs. Voor den heden aanvangenden nieuwen cursus van de dagschool der Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs in Kennemerland alhier hebben zich niet minder dan 175 nieuwe leerlingen aangemeld. De dagschool begint dus met 285 leerlingen. Voor de avondschool hebben zich tot nu toe 160 leerlingen aangemeld. Hiervoor kun nen zich nog leerlingen aanmelden. nagekomen besommingen van maandag. Besommingen loggers: KW 75 f 150. KW 89 f 320. KW 169 f 350; KW 166 f 210; KW 155 f 400; KW 24 f 350; KW 178 f 470; KW 27 f 270; KW 105 f 360; KW 23 f 390; K W175 f 430; KW 162 f 420; KW 60 f 318; KW 59 f 350; KW 28 f 370; KW 35 f 400; KW 177 f 420; KW 91 f 450; KW 132 f 630; KW 51 f 510. de aanstaande hoofdklasse competitie. Nu door het bondsbestuur is bepaald, dat 15 September de hoofdklassecompetitie aan vangt. rust op D.C.IJ. dit jaar de bijzonder zware taak, het behaalde kampioenschap van Nederland te verdedigen. Het bestuur van D.C.IJ. zal dan ook zorg vuldig de tien deelnemers moeten kiezen. Naar wij uit goede bron vernemen, zal dit hental er vermoedelijk als volgt uitzien: hord 1 a. Ligthart, 2 B. Dukel, 3 H. de Boer, 4 C. Suyk, 5 P. Ley te, 6 H. Laros, 7 J. H. H. Mertens, 8 F. Basstra. 9 G. Postma, 10 H. Buis. Met de training is reeds een begin ge haakt. Mertens heeft reeds met B. Dukel een match gespeeld en thans spelen Suyk en Dukel een oefenwedstrijd. De eerste partij eindigde in remise. Ook de andere spelers komen tegen elkaar in het veld, zoodat D. C. IJ. niet ongetraind haar titel zal verdedi gen. Oorlog in het Verre Oosten. Een Chineesche schildwacht op post bij Luakouchio. Nog meer booten naar zee. Het schijnt wel, dat we naar een crisis record gaan wat betreft het aantal in de vaart zijnde trawlers. Het begint er veel op te gelijken, dat het komende winterseizoen alle booten in de vaart komen, die zonder al te veel herstellingen geëxploiteerd kun nen worden. Het zijn thans de Eemmond, de Holland 4 en de Perseus, die voor de vis scherij worden klaar gemaakt. Amerikaansclie Republikeinen verwachten zetelwinst. Hamilton acht het bewind der democraten een mislukking. WASHINGTON, 23 Aug. (A.N.P.) John D. Hamilton, de voorzitter van het Republikein- sche Nationale Comité, heeft gisteren als zijn meening te kennen gegeven, dat de republikei nen een goede kans maken om bij de het volgende jaar te houden verkiezingen voor het congres een flinke zetelwinst te behalen. Ha milton noemde de leiding van de democraten een mislukking. Hij gaf een opsomming van de activiteit der republikeinsche partij tijdens de eerste zittingsperiode van het 75e congres en bracht hulde aan de minderheidspartïj voor haar medewerking aan het schrappen van Roosevelt's wet inzake de reorganisatie van het hooggerechtshof en voor haar met succes be kroonde aanvallen op andere punten van het program der ,-New Deal". Hamilton zeide voorts, dat hij, als voorzitter van het Republikeinsche Nationale Comité, Roosevelt's plan inzake het hooggerechtshof wenschte te zien verworpen, wegens het po litieke voordeel dat de oppositie hiermede be haalt, wanneer het volk inziet dat de aan het bewind zijnde partij een poging onderneemt in breuk te maken op zijn rechten. Naspel van Warenhuis-diefstallen Eenigen tijd geleden stonden eenige juf frouwen terecht, die warenhuizen hadden bezocht en buiten tot de ontdekking kwa men, dat er kousen, onderlijfjes en meer artikelen in hare tasschen waren blijven steken en die daarop met kwistige hand van haar overvloed aan andere dames uitdeel den. De begunstigden op haar beurt vonden het doodgewoon, dat zij die goederen cadeau kregen, alsof zij in een soort luilekkerland leefden, waar de gebraden duiven iemand in den mond vliegen. Maar de beheerders van een warenhuis beschouwen dit niet als een luilekkerland voor de bezoeksters, al zou men het uit de aanbiedingen wel eens denken en ook de po litie staat erg nuchter tegenover het cadeau krijgen van een paar kousen, zoodat de da mes voor den rechter kwamen, de geefsters beschuldigd van diefstal, de begunstigden van heling. Maar toen kon de zaak niet tot klaarheid komen. Weliswaar werd een juf frouw, die bekende iets weggenomen te heb ben, voor diefstal veroordeeld, maar hoe het precies verder was gegaan, werd niet duide lijk. Immers de bovenbedoelde juffrouw ver klaarde, dat de andere juffrouwen ook had den gestolen en dezen wezen die beschuldi ging af, bewerende, dat zij de een een lap zijde, de ander kousen, de derde weer wat anders van haar hadden gekregen, en drt werd weer door die juffrouw tegenge sproken. Bij zooveel verwarring verwees de rechter de zaak terug naar den rechter-eom- missaris, die daarop een nader onderzoek in stelde. Nu kwam de zaak opnieuw voor en de veroordeelde juffrouw zag zich achtereenvol gens tegenover de drie anderen geplaatst. Maar noch de rechter-commissaris noch de politierechter slaagden er in het kluwen te ontwarren. Als de getuige zei, dat de juf frouw in de beklaagdenbank de lap zijde niet had gekregen, maar zelf gestolen, sloeg de beschuldigde de oogen ten hemel en ver zuchtte: „Hoe is het mogelijk!" En wanneer zij tegenover een andere be klaagde beweerde, dat niet zij kousen had uitgedeeld, maar een ander, wierp de juf frouw, die de kousen had gekregen, de hg- (Op de postzegelmarkt te Amster dam is dezer dagen een knoeierij met de tanding van Nederland- sche jiibileamzegels geconstateerd, waardoor deze grooter waarde kregen voor verzamelaars. De poli tie heeft de zaak in onderzoek.) Een postzegel, dat is een ding, Dat sommigen slechts nieuw waardeeren, Doch andren, ter verzameling, Vooral als het gebruikt is, eeren. De tweede menschcategorie Betaalt voor vreemde exemplaren, Als. offer der philatelie, Soms sommen of het schatten waren. Op grond van dit bekende feit, Is 't zaak voor haar, goed uit te kijken, Dat knoeiers niet met sluw beleid. Zich aan haar trachten te verrijken. Zoo is 't in Amsterdam geschied. Dat een (het strekt hem niet tot schande), Zich tijdelijk bedotten liet, Door postzegels metvaLsche tanden. De booswicht had het knap volbracht En mocht daardoor victorie kraaien, Hij kon den kooper onverdacht Een tandrad voor de oogen draaien. Die kooper, eenmaal thuis beland, Heeft 't zegel nog eens goed bekeken, Hij voelde 't duchtig aan den tand En toen is het bedrog gebleken. Straks leert een knoeier, dat men hier, Hoe handig men er naar mag streven, Niet op oneerlijke manier. Zoo maar van hand in tand kan leven. schuldiging op de getuige terug. Wel erken den de verdachten, dat ze iets hadden ge kregen, maar dat dit in het warenhuis of ergens anders gestolen kon zijn, daaraan hadden ze niet gedacht. De politie had in het vooronderzoek niet alles, wat gestolen was. vertoond, of mis schien niet kunnen vertoonen, terwijl het nu niet meer te achterhalen was en zoodoen de kwam men voor het eigenaardige geval te staan, dat, ofschoon overduidelijk bleek, dat er was gestolen en geheeld, dit juridisch niet voor elk gestolen artikel kon worden vastgesteld en de Officier verklaarde dan ook met een zucht, dat hij vrijspraak moest vra gen. De politierechter vertelde aan de vrouwen, de overtuiging te hebben, dat zij bij de dief stallen betrokken waren geweest, maar dat hij ze aan de hand van de wet niet .kon ver- oordeelen, maar zijn vinger wees dreigend omhoog, toen hij de dames waarschuwde, dat zij moesten zorgen, niet weer dergelijke han delingen te verrichten. Het was zoo goed als een voorwaardelijke veroordeeling. SJANGHAI, 23 Aug. (Reuter-A.N.P.) Er zijn naar schatting 250 a 350 per sonen gedood bij de ontploffing van een granaat, die op het Britsche to renhuis op den hoek van den Nanking- weg en den Tsjckiang-weg is neerge komen. De ontploffing deed de geheele stad trillen. Tot een mijl in den omtrek zijn alle ruiten vernield. De plaats der ontploffing biedt een afgrijselijken aanblik. Deerlijk ver minkte lijken baden in plassen bloed en overal liggen stukken puin. Een andere granaat heeft vijf ver diepingen van een opslagplaats der Amerikaansche marine, die aan den Sze Tsjoenweg is gelegen, doorboord, doch is niet ontploft. Men meent, dat vier buitenlanders tot de gewonden behooren, de andere slachtoffers zijn evenwel Chineezen. Gemeenschappelijke nota der vloot- commandanten. TOKIO, 23 Augustus Havas-A.N.P.) Uit Sjanghai werd uit Japansche bron bericht ontvangen, dat de bevelhebbers der Fransche, Amerikaansche en Britsche smaldeelen van ochtend tot de vlootautoriteiten te Sjanghai Veearls van Naarden geschorst. Hij heeft zich oneerbiedig over het gemeentebestuur uitgelaten. NAARDEN, 23 Augustus. B. en W. van Naarden hebben den keuringsveearts H. ten B. geschorst, omdat hij zich op oneerbiedige wijze over het college van B. en W. heeft uit gelaten. Dezer dagen is door B. en W. een strafklacht tegen den veearts ingediend bij den officier van Justitie te Amsterdam. De gemeenteraad is in verband met deze quaestie tegen Dinsdag a.s. bijeengeroepen voor een spoedeischende vergadering. Chamberlain naar Londen. Ter bestudeering van den toestand in het Verre Oosten. LONDEN, 23 Aug. (Reuter.) Reuter verneemt, dat minister-president Neville Chamberlain deze week een dag te Londen zal vertoeven om zich persoonlijk grondig op de hoogte te stellen van den alge- meenen toestand voor hij zich naar den ko ning op Balmoral Castle zal begeven. Er zijn geen schikkingen getroffen om deze week een kabinetszitting te houden. De eerste- minister zal niet voor een speciale reden naar Londen gaan. Zijn voornaamste doel is noch tans de laatste ontwikkeling van de buiten- landsche zaken te bestudeeren. een gemeenschappelijke nota hebben gericht, waarin zij verzoeken de Japansche schepen tot zeker punt van de Wangpoe. te verplaat sen. Schout-bij-nacht Hasegawa, de comman dant der Japansche divisie in China,, heeft den Amerikaanschen admiraal Yarnell ge antwoord, dat de Japansche schepen zich niet naar de aangeduide plaats kunnen begeven, daar zij zich dan te ver zouden verwijderen van het gebied dat zij moeten beschermen. Toch zullen zij spontaan van ligplaats ver anderen om de schepen der andere mogendhe den buiten de gevaarlijke zone te verplaatsen voor het geval van een Chineeschen aanval op Japansche schepen. De Japansche nota verzoekt verder aan de Fransche, Britsche en Amerikaansche vloot autoriteiten, dat zij er de Chineesche autori teiten voor zullen waarschuwen, dat zij zich moeten onthouden van vijandige daden in het door Japansche schepen bezette gebied. Admiraal Yarnell heeft hierop geantwoord, dat hij over deze zaak overleg zou plegen met de Engelsche en Fransche vlootcommandan- ten. Een Engelsche nota aan Tokio. TOKIO, 23 Aug. (D.N.B.) in kringen van het departement van buitenl. zaken wordt de onvangst bevestigd van de Eng. nota inzake de eischen tot schadevergoeding. Over de hou ding welke Japan hiertegenover zal aanne men, bewaart men het stilzwijgen, maar men zegt, dat de nota spoedig beantwoord zal wor den. Voorts bevestigde de zegsman van het mi nisterie van buitenlandsche zaken, dat de commandant der Amerikaansche Marine in Sjanghan aan denJapanschen Marinecomman dant den wensch te kennen heeft gegeven, het Japansche vlaggeschip uit de onmiddel lijke nabijheid der Amerikaansche oorlogs schepen te doen verwijderen. Hasegawa, de Ja pansche commandant heeft aan dezen wensch terstond voldaan. Volgens Domei komen in Sjanghai nieuwe versterkingen aan, waardoor met een nieuwe ontwikkeling van de krijgsverrichtingen re kening gehouden wordt. Koning. Victor Emanuel en Mussolini tijdens de groote manoeuvres op Sicilië. Spelevaren Een motorschipper voer met een snelheid van 10 a 12 km. in zijkanaal F in de richting Spaarndam, toen hij voor zich uit een zeil bootje bemerkte, dat tegen den wind in ook naar Spaarndam koerste en vanwege den te genwind laveerde. De motorschipper, die de stuurboordzijde van het kanaal hield, doch wegens de ondiepte een twintig meter van den kant bleef, zag de jol naar zijn vaarwater koersen, doch behield zijn richting en zijn vaart, in de veronderstelling, dat de zeiler, als hij hem genaderd was, overstag zou gaan. Dat deed de zeiler niet, maar deze schoot vóór den motorschipper, met de bedoeling aan diens stuurboordzijde te komen, om dan bij zwen ken achter de motorschuit om te zwaaien. Hij dacht, dat de motorschipper wel naar bakboord zou uithalen. De manoeuvre lukte niet; het an ker voor aan het zeilscheepje haakte in de reeling van de motorschuit, zoodat deze ge- enterd werd, tengevolge waarvan de kluiver boom in de stuurkast van den motorschipper drong. Het zeilscheepje kwam eveneens ge havend uit den strijd en nu moest de kanton rechter beslissen, wie eigenlijk de schuldige was, want de zeiler had een klacht bij de po litie ingediend en de ambtenaar had den mo torschipper gedagvaard, omdat deze niet had gestopt en achteruit geslagen. Gelukkig was de kantonrechter deskundig, want hij had, zei hij, veel aan zeilsport ge daan en de motorschipper had een Amster- damschen advocaat meegenomen, Mr. v. Dam, die in alle geheimen van binnenscheepvaart is ingewijd. Nadat de motorschipper verklaard had, dat hij niet anders had kunnen handelen dan hij gedaan had, doch dat de schuld bij den zeiler lag, een oud majoor van de rijksveldwacht, die niet in zijn vaarwater had mogen komen, waarop de majoor verzekerde, dat daar hij in dezelfde richting voer als de motorschuit, deze naar bakboord moeten uithalen, kwam de ambtenaar aan het woord, die meende, dat de motorschipper had moeten stoppen en achter uitslaan, waarom hij 10 boete of 5 dagen hechtenis eischte. Mr. van Dam, de verdediger, zei, dat de ambtenaar weinig van de vaarderij afwist, want in het binnenscheepvaartreglement stond, dat een schipper zoo noodig moest stoppen en volstrekt niet, dat hij dit altijd moest doen. En omdat in de dagvaarding niet stond, dat het stoppen noodig was geweest, en waarom, moest, meende de verdediger, hierom reeds vrijspraak volgen. Maar bovendien, zei pleiter, lag de schuld geheel bij den zeiler, die niet had mogen oversteken en tusschen rech ter en verdediger ontspon zich een levendig debat over gevierde schooten, klapperende zeilen, korte en lange draaien en wat zoo meer tot het gebied van laveerende zeilbooten be hoort, waaruit de deskundigheid van beide sprekers bleek. Ten slotte zei de kantonrechter, dat hij nog eens op zijn gemak over de zaak moest na denken en dat hij over 14 dagen schriftelijk vonnis zal wijzen.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1