DINSDAG 24 AUGUSTUS 1937 Hollende paarden brengen Haag&che binnenstad in rep en Materieele schade aangericht Geen persoonlijke ongelukken. Twee paarden, die Maandagochtend te on geveer 11 uur in de Kerkstraat te 's-Graven- hage op hol sloegen, hebben automobilisten, wielrijders en voetgangers, die op dat tijdstip den Denneweg, het Lange Voorhout en de Lange Houtstraat passeerden, eenige angstige momenten bezorgd. De twee paarden waren gespannen voor een vleeschwagen, welke in de Kerkstraat voor een slagerij stil stond. De voerman, een jongen van 16 jaar, stond öp een gegeven moment achter den wagen, toen de paarden er eensklaps vandoor gin gen. Blijkbaar waren zij ergens van geschrok ken, doch dat is nog niet vastgesteld kunnen worden. In razende vaart renden de paar den door den drukken en smallen Denneweg, den zwaren vleeschwagen achter zich aan sleepende en het spreekt wel vanzelf, dat on gelukken niet konden uitblijven. Het eerste slachtoffer was een auto. welke langs het trottoir stond geparkeerd. Het linkervoorwiel en het spatbord, evenals de bumper, werden gekraakt. Het tweede slachtoffer was een fiets die langs den trottoirband stond. Er bleef niet veel van over. voort holden de steigerende paarden met daar achter een slingerenden wagen. Op het Lange Voorhout, stond o.m. een politie-auto met twee re chercheurs. Toen deze de dolle paarden op zich zagen afkomen, renden zij den wagen uit, paarden en wagen slingerden evenwel netjes om de auto heen. Dwars over het Tournooiveld kwamen de hollende paarden nu in de Lange Houtstraat. Men zal zich de angst kunnen voorstellen van een glanzenwasscher, die boven op een ladder zijn werk verrichtte en de paarden recht op den ladder zag aankomen. Het was een stom geluk, dat de wagen den ladder niet raakte, maar op nauwelijks 10 c.M. af stand er langs scheerde. De wagen van den glazenwasscher, die eenige meters verder stond werd wel geraakt en beschadigd. Het vierde slachtoffer was weer een personen auto, waarvan spatborden en ibumpers in on zachte aanraking kwamen met den slinge renden vleeschwagen. Op het Plein bleven de paarden uit eigen beweging staan. Een van de beesten had een snij wond aan den hals gekregen, het andere paard had den dolzin- nigen tocht er goed afgebracht. De vleesch wagen werd niet noemenswaardig bescha digd. Het tramverkeer in de Lange Hout straat en op het Plein was geruimen tijd gestagneerd. Het mag wel een wonder hee- ten, dat de op hol geslagen paarden in dit drukke stadsgedeelte geen persoonlijke on gelukken hebben veroorzaakt. Bij oorzaak van auto-ongeval? Vrachtauto op stilstaande auto's gereden KIND DOOR MOLENWIEK GETROFFEN EN GEDOOD. Te Visvliet is het vierjarig dochtertje van de fam. S. Wobbes op onverklaarbare wijze in aanraking gekomen met een van de wieken van de watermolen. Het kind viel bewusteloos neer en is korten tijd later overleden. MOTORFIETS GESLIPT. Zondagavond is op den Haarlemmerweg bij- Half weg een motorfiets komen te slippen. Een 23-jarig meisje, dat op de duo zat, sloeg te gen den grond en kreeg een hersenschudding. Zij is naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Twee jeugdige avonturiers. Tweemaal aan de politie ontsnapt. Na een zwerftocht aangehouden. De politie te Rotterdam heeft aangehou den twee jongemannen, die nooit eerder met de politie in aanraking zijn geweest, maar wier avontuurlijke aanleg hen thans parten heeft gespeeld. Na een zwerftocht door Nederland, die op gezet was in verband met het feit. dat de knapen eerst naar Duitschland en later via België naar Spanje wilden gaan, zijn beiden in een leegstaand pand te Rotterdam ge arresteerd. wegens eenige overtredingen, ge pleegd te Rotterdam en Arnhem. Donderdagavond j.l. zag een surveilleerend agent van politie in de buurt van den Rand weg twee jongens, die op nogal vreemde wijze rondscharrelden. Toen zij den agent zagen, gingen zij aan den haal, doch na een korte achtervolging slaagde de agent er in hen aan te houden. Na aanvankelijk gewil lig te zijn meegegaan, sloegen zij plotseling vlak bij het politiebureau op de vlucht, zoo dat de agent opnieuw de achtervolging in zette. Thans kon hij er slechts één te pak ken krijgen. Weer ging de tocht bureauwaarts en weer slaagde de arrestant er in in de na bijheid van het bureau te ontkomen. De agent loste een schot in de lucht, doch daar bleef het bij. Ook deze jongeman wist te ontkomen. Het adres van een der jongens was echter bij de politie bekend. Een agent vervoegde zich aan de ouderlijke woning, waar hij van den vader vernam dat de zoon des huizes, de 19-jarige koperslager C. P. K. en diens vriend, de 18-jarige behanger C. P. van T. even te voren een tent hadden gehaald en waren verdwenen. K. beschikte over een eigen fiets, Van T. leende er zoolang een van zijn zuster. In de Briélschelaan zag hij een heerenrijwiel staan dat hem beter beviel. Dus verwisselde hij de damesfiets voor het heerenrijwiel. Het twee tal toog via Utrecht naar Cleef, waar zij de Duitsche grens wilden passeeren. Daarvan kwamen zij echter terug, aangezien slechts een der beide wereldreizigers over een pas beschikte. Zij besloten daarom terug te keeren naar Arnhem, waar Van T. andermaal een fiets ontdekte, mooier dan zijn „eigen" rijwiel. De jongeman paste dus weer het systeem van inruiling toe. Nu het trappen zoo makkelijk ging, ver langde ook de maag zijn rechten: uit een bakkerswagen voorzagen de jongelui zich van brood, uit een melkwagen eigenden zij zich wat boter toe. Aldus gesterkt, besloten zij via België naar Spanje te trekken, maar ook dit plan lieten zij tenslotte in verband met de bekende pasmoeilijkheden varen. Zij keer den in arren moede naar Rotterdam terug, waar zij hun intrek in een leegstaand pand aan de Zuidpolderstraat namen Daar wer den zij door een zusje van Van T. ontdekt. De beide ondernemende jongelui zijn in bet bureau Sandelingplein ingesloten. Man doodelijk gewond. Maandagmorgen reed de 39-jarige M. C. uit Amsterdam met zijn auto op den rijks weg van Delft naar Rotterdam. Op ongeveer 300 M. voor het viaduct bij de Schielaan te Overschie zag hij een defecte auto staan, waarvan de bestuur, de 45-jarigeg L. de S. uit Haarlem, bezig was het defect te her stellen. C. stopte en reeds zijn auto voor den stilstaanden wagen geheel ter rechterzijde van den weg om S. te assisteeren. Inmiddels naderde uit de zelfde richting een vrachtauto, bestuurd door den 43-jarigen A. G. uit Zoeteriheer. A. G. heeft later in het afgenomen ver hoor verklaard, dat voor hem een West- landsche vrachtwagen reed, die plotseling uithaalde naar links. Andere getuigen hebben dezen wagen echter niet gezien. Op dat oogen- blik, aldus verklaart G„ vloog hem een bij ■in het gezicht en toen hij het insect weg sloeg kreeg hij pas de beide stilstaande auto's in het vizier. Hij kon niet meer uitwijken en hoewel hij zoo hard mogelijk remde, was een aanrijding niet meer te voorkomen. De vrachtwagen drukte de achterste per sonen-auto geheel in elkaar, waardoor de heer C. bekneld geraakte tusschen deze auto en zijn eigen wagen. Beide beenen werden hem verbrijzeld. De bij hem inzittenden medereiziger van C., de 40 jarige handelsreiziger N. W. werd ernstig aan het hoofd gewond en kreeg bovendien inwendige kneuzingen aan de borstkas. Na voorloopig behandeld te zijn door den politie-arts, dr. G. de Graaf, zijn beide ge wonden per Roode Kruis-auto naar het Zie kenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam overgebracht. Daar is C. Maandagmiddag aan zijn verwondingen overleden. De vrachtauto werd aan de voorzijde ern stig beschadigd. De wagen van C. werd aan de achterzijde in elkaar gedrukt. De drie auto's zijn, in verband met het politie-onderzoek, in beslag genomen. GOOISCHE TRAM RIJDT TEGEN STATIONSGEBOUW OP. AMSTERDAM. 23 Augustus. Vanmorgen had bij het Stationsgebouw van de Gooische tram bij de Weesperpoort een ongeluk plaats, dat nog goed is afgeloopen. De be stuurder van een motorwagen wilde achter uit rijden. Inplaats daarvan reed de wagen echter vooruit en botste tegen den achter muur van het stationsgebouwtje. De onder kant van den muur werd ongeveer dertig centimeter naar binnen gedrukt. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats, de tram liep geen schade op. zoodat de dienst geen vertraging ondervond. Mannen liepen midden op den weg Door vrachtauto aangereden. Eén van hen op slag gedood. Op den rijksweg Arnhem—El-den zijn Maandagavond twee voetgangers, die van de kermis te Eldên terugkeerden en die om on verklaarbare redenen midden op den weg liepen, van achteren door een vrachtauto welks bestuurder hen te laat opmerkte, aan gereden. Een 'der voetgangers, een ongeveer 40-jarige man uit Arnhem werd terstond ge dood De andere voetganger brak eenige ribben en is per ziekenauto naar het gemeente ziekenhuis te Arnhem overgebracht, waar hij ter verpleging is opegnomen. Een derde man, die in het gezelschap van de beide aangeredenen was, werd niet aangereden MOTORRIJDER RIJDT TEGEN BETONNEN PAALTJE. Op den Haarlemmerweg, dicht bij den Hoofdweg te Amsterdam is een 23-jarige motorrijder tegen eeri betonnen paaltje ge botst en tegen den grond gesmakt. De be stuurder van het motorrijtuig liep een ont velling aan den neus op, terwijl hij voorts een diepe snede in het been kreeg. Zijn op de duo gezeten 19-jarige verloofde werd eveneens licht gekwetst. Beiden zijn na in het Wilhel minagasthuis te zijn verbonden, naar huis vervoerd. BOND VAN PROCUREURS- EN DEUR WAARDERSKLERKEN EN CANDIDAAT- DEURWAARDERS. De bond van procureurs- en deurwaarders- klerken en candidaat-deurwaarders heeft Zaterdag te Groningen onder voorzitterschap van den heer A. C. Legel zijn jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. In zijn openingsrede memoreerde de voor zitter het feit, dat het dit jaar 35 jaar ge leden is, dat op initiatief van de heeren A. W. A. Goudart en B. Stoppelsteen tot op richting van den bond werd besloten. In verband met de tijdsomstandigheden is besloten het 35-jarig bestaan niet feestelijk te herdenken. Er was nochtans een zeldzaam jubileum, hetwelk werd herdacht en gevierd, n.l. dat van den heer K. Droog te Rotterdam, administrateur der werkloozenkas en redac teur van het bondsorgaan, die kortelings den dag mocht herdenken, waarop hij vóór 25 jaar lid van den bond werd. De voorzitter sprak woorden van hulde tot den jubilaris, en bood hem namens de leden eenige geschen ken aan. De secretaris, de heer Lamb. A. P. Tebben bracht verslag uit over den toestand van den bond. Het ledental per 1 Juli 1937 bedroeg 372 tegen 345 per 1 Juli 1936. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer H. K. de Jong, sloot met een nadeelig saldo van f 160.33, waardoor het kapitaal van den bond op 1 Juli bedroeg f 6678.94. Tot leden van het hoofdbestuur zijn her kozen de heeren A. C. Legel, Schiebroek, voorzitter, G. G. M. Verhaen, 's Gravenhage, vice-voorzitter, Lamb. A. P. Tebben, Amstel veen, le secretaris, J. M. C. Krebbers, Rot terdam, 2e secretaris, H. K. de Jong, Am sterdam, penningmeester, C. W. Willegers, Breda en A. H. A. van Haasteren, Rotter dam, commissarissen. Tot administrateur van de werkloozenkas werd herbenoemd de heer K. Droog te Rot terdam, wien ook de redactie van het orgaan De Rechtsstrijd" werd toevertrouwd. Als plaats voor de volgende jaarlijksche algemeene vergadering is 's Gravenhage aangewezen. BUZIAU. Een karakteristiek van dezen man? De kunstredacteur heeft hem: „een geniale clown" genoemd. De andere kunstredacteur„de meester van het tragi komische". De redacteur binnenland, die den kunstredacteur mag ver vangen, wanneer deze met vacantie is, zoog op het dopje van zijn vulpen en schreef„de koning van de bevrijdende lach". De meneer van de administratie met kunstzinnige adspira- ties sloeg Bergson op en begon zijn recensie voor het Drachtster Dagblad met de woorden „Heeft Bergson niet gezegd En de jongste bediende van den boekhouder van het Dag blad voor Schuddebeurs schreef de onvergetelijke woor den „Wie zóó de menschen kan laten lachen is een tragisch mensch." Mag hier nu alle gras voor onze voeten is weggemaaid en er geen enkele gemeenplaats meer beschikbaar is dan maar volstaan worden met de eenvoudige constateering „DIT IS BUZIAU"? De rest verzint u er zelf wel bij West-Friesche Kanalenvereeniging ontbonden. Naar wij vernemen, werd Maandag door de algemeene vergadering van leden der Westfriesche Kanaalvereeniging gevestigd te Schagen, gehouden in eep. der zalen van de Nederlandsche Handelmaatschappij N.V. te Amsterdam, besloten tot ontbinding dier ver- eeniging. De heer dr. C. J. K. van Aalst werd tot liquidateur benoemd. Door den secretaris der Kamer van Koop handel in Westfriesland te Hoorn werd den heer dr. Van Aalst dank gebracht voor al hetgeen hij in het belang der thans ontbon den vereeniging en voor de tot stand kóming der kanalen in Westfriesland heeft gedaan. JONGETJE VERDRONKEN. Maandagavond laat hebben de ouders van een 7-jarig jongetje uit de Kerkstraat te Amsterdam, zich bij de politie van het bureau Stadhouderskade vervoegd, waar hij mede deelden, dat hun zoontje dat omstreeks 7 uur van huis was gegaan en nabij den water kant van den Amstel had gespeeld, nog niet thuis was gekomen De politie ging dadelijk aan het dreggen met het resultaat, dat omstreeks één uur het jongetje uit het water kon worden opge haald. De levensgeesten waren toen even wel reeds geweken. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is aan J. H. A. Frieswijk, op zijn verzoek, met ingang van 1 October 1937, eer vol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Doornspijk, met dankbetuiging voor de langdurigediensten door hem als zoodanig bewezen. B'ij K. B. is aan J. J. Janssens, op zijn ver zoek, met ingang van 15 September 1937, eervol ontslag verleend als burgemeester dei- gemeente Schijndel, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als bur gemeester bewezen. Bij K. B. is aan A. Schram, op zijn ver zoek, met ingang van l October 1937, eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Chaam, met dankbetuiging voor de langdurige diensten .door hem in die betrek king bewezen. Het verbod van „De dag des Oordeels''. Interpellatie over het verbod in den Haagschen raad. De Haagsche raadsleden Vliegen (S.D.) en De Visser (Comm.) hebben verzocht te mo gen interpelleeren over het verbod door den burgemeester tot opvoering hier aer stede van het tooneelsbuk „De dag des oordeels" (Judgment-day). Op voorstel van den burgemeester werden deze interpellaties toegestaan, met bepaling- dat zij in de volgende gemeenteraadsverga dering zullen worden gehouden. Kind onder een auto. Doodelijk ongeluk te Noordwijkerhout. Maandagmiddag klom het vijfjarig zoontje van den tuinder N. van G., wonende te Noordwijkerhout, ongemerkt op de treeplank van een stilstaanden zwaren bloemenauto van den heer M. L. uit Rijnsburg. Zonder dat de bestuurder het kind gewaar werd reed hij weg. Een vijftigtal meters verder hoorde hij een kreet van een meisje, dat de jongen in zijn gevaarlijke positie zag. De bestuurder remde onmiddellijk, doch juist op dat oogen- blik viel de jongen van de treeplank, vóór een der dubbele achterwielen, dat hem over het hoofd ging. De knaap was terstond dood. KIND VERDRONKEN. Maandagavond omstreeks vijf uur is het 2y2-jarig zoontje van den heer Z. te Nieuwe- brug, dat met zijn broertje een vlieger aan het oplaten was, te water geraakt en ver dronken Prins Bernhard bezocht koning Leopold. Prins Bernhard, die een bezoek heeft ge bracht aan Koning Leopold te Laeken, is op het paleis Het Loo teruggekeerd. Het bezoek aan den Belgischen Koning is streng incog nito geweest en had slechts kennismaking ten doel. Drie Nederlanders te Antwerpen gearresteerd. Zij boden kostbare voorwerpen te koop aan Herkomst konden zij niet verklaren. Door den recherchedienst van het parket van Antwerpen zijn Maandag in de Pelikaan straat, aldaar drie personen van Nederland sche nationaliteit gearresteerd, aangezien zij zich op verdachte wijze ophielden in de om geving van de Diamantclub en trachtten zil veren voorwerpen en juweelen aan den man te brengen. Geen van de drie gearresteerden resp. H. de L. uit Hilversum, J. H. uit Hilversum en J. K. eveneens uit Hilversum, kon voldoenden uitleg verstrekken omtrent de herkomst van de aangeboden zilveren voorwerpen en ju weelen. In afwachting van wat een nader onderzoek zal uitwijzen, zijn de mannen voor loopig opgesloten. Bij de Nederlandsche justitie worden thans inlichtingen omtrent hen ingewonnen. De „Van Galen" te Sjanghai. De „Van Galen" is Maandagmiddag oe 15 uur in Sjanghai aangekomen. Jongetje stak plotseling den weg over. Door auto gegrepen en op slag gedood. Maandagavond half zeven is te Enspijk op den nieuwen Rijksweg 's Hertogenbosch— Amsterdam het vijfjarig zoontje van de fa milie J. I., dat langs den drukken weg speel de en daarbij plotseling den weg overstak, door een bestelauto, die in de richting Utrecht reed, gegrepen. De knaap was vrij wel op slag dood. De chauffeur trachtte nog een aanrijding te voorkomen, maar mocht hierin niet meer slagen. DUITSCH ZEESCHIP VOER TE SNEL VOORBIJ Het s.s. Potsdam van den Norddeutsche Lloyd heeft gisteren in den vroegen mor gen in de haven van Maassluis een gewel dige consternatie teweeg gebraoht. Toen het schip den Nieuwen Waterweg opvoer en de gemeentehaven passeerde veroorzaakte het door zijn snelheid zulk een zuiging, dat vrij wel alle schepen in de buitenhaven van de trossen lossloegen en stuurloos ronddreven. Staaldraadkabels van behoorlijke dikte bra ken af of het touwtjes waren. Ook een zware ijzeren paal, welke in een betonblok was bevestigd, werd uit den grond gerukt, een groot gat achterlatend. Een visschersboot van de fa. Van Toorn brak door midden met het gevolg, dat tevens de geheele inventaris verloren ging. De havenmeester heeft terstond een rap port opgemaakt van de aangerichte schade. Wij zijn niet bang Wanneer eeri' buitenlander genaturaliseerd wenscht te worden, dan is het noodzakelijk, dat onderzocht wordt of de verzoeker zich actief met de Nederlandsche politiek be moeit. Zoo was het bekend, dat onder de vele vreemdelingen, die een verzoek tot naturali satie hadden ingediend, er zich een bevond, die zeer zekér groote interesse had voor onze politiek en dus kreeg de politie in de woon plaats van dezen a.s. Nederlander opdracht eens even een nader onderzoek in te stellen. De ijverige politie van deze plaats ging op pad, bekeek haar a.s. landgenoot van alle kanten, nam hem nog eens goed op en rapporteerde „Hij is rustig van aard en bang, zoodat hij zich wel als een goed Nederlander zal gedragen." Blijkbaar leeft in de politie des verzoe kers woonplaats geen geest van De Ruyter; haar opvattingen omtrent de eischen, aan een goed Nederlander te stellen, zijn althans van een eigenaardig soort. Of zou zij gelijk hebben, en zou het bij ons zoo populaire lied „Wij zijn niet bangeen soort Coué-in- jectie tegen die bangheid zijn? Er zullen niet veel Nederlanders zijn, die het daarmede eens zijn! (Tel.) De Dieseltreïnen blijven goed voldoen. De Diesel treinen, welke de Spoorwegen aanvankelijk zooveel hoofdbrekens hebben gekost, blijken thans zeer goed in het ge bruik te voldoen. Van het euvel, dat zich in het begin kort na de indienststelling dezer treinen heeft voorgedaan, moet nu niets meer te bemerken zijn. De motoren behoeven thans geen extrareparatie te ondergaan en de her stellingen eraan beperken zich tot het ver vangen van ondergeschikte onderdeelen, welke door slijtage hebben geleden. Het na zien der motoren geschiedt als zij 100.000 K.M. hebben geloopen. Nieuw electrisch materieel tier spoorwegen spoedig gereed. In October misschien reeds proefritten. Met den aanbouw van het nieuwe electri- sche materiaal der Ned. Spoorwegen is men thans reeds zoover gevorderd, dat men zeer vermoedelijk met October a.s. met de proef ritten zal kunnen beginnen. Van de bestel de zeven en dertig electrische driewagentrei- nen zijn de eindrijtuigen, welke bij Beynes worden vervaardigd, reeds gereed. De firma Allan is nog met de middenrijtuigen bezig. Naast reeds elf gereed gekomen tweewagen treinen is Werkspoor nog bezig met twee en veertig van dergelijke tweewagentreinen. De proefritten in October zullen worden gehouden op de lijnen MaarnArnhem en den HaagGouda, omdat men op die trajec ten reeds ongeveer met de electrificatie ge reed is gekomen. Zooals men weet, zal met het nieuwe materiaal met een snelheid van 120 K.M. per uur worden gereden, welke snelheid zelfs bij vertraging tot 125 K.M. mag worden opgevoerd. Daarbij wordt echter nog lang niet de maximumprestatie bereikt, daar de wagens in staat zijn 160 K.M. per uur te halen

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2