HET NIEUWE AVONDBLAD Voorrangsweg eischt slachtoffer VELSEN Hervatting. 22e JAARCANC No. 248 WOENSDAG 25 AUG. 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2*4 cents Incasso, per kwartaal f 1.2C plus S cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTTèN16 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. BIJ abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekerir^, voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid J 2000.— overlijden J 400.verlies van hand, voet of oog i 200.beide leden duim f 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger f 60. één Of twee letten wijsvinger f 25.—, alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger f 5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk 15.polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz 400 bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor aiwnnes op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJmuidenaar op den Amsterdamschen weg overreden en gedood Stak den weg over zonder uit te zien of deze veilig was Op den betonweg VelsenAmster dam tusschen de zijkanalen B en C is gisteravond omstreeks half zes een noodlottig ongeval geschied, waarbij de 46-jarige D. van Campen, wonende Eikenstraat IJmuiden-Oost, het slachtoffer werd. Het slachtoffer was naar den polder gegaan om een zak aardappelen te halen. Op zijn weg huiswaarts wilde hij, van den stillen Spaarn- dammerweg komende, den hoofdweg, een voorrangsweg oversteken. Het uitzicht is hier naar beide richtingen vrijwel geheel onbelemmerd. Aan den Am sterdamschen kant bevindt zich echter een beplanting, die er beter niet had kunnen zijn, want door deze beplanting kan men, van den Spaamdammerweg komende, niet meer dan een 50-tal meters van den hoofdweg overzien. Of het ongeluk door deze beplanting of door '8 mans onoplettendheid geschiedde, zal wel voor altijd een raadsel blijven. Juist toen Van Campen den hoofdweg op reed, naderde van de richting Amsterdam met groote snelheid een luxe auto, bestuurd door Fr. v. d. L., wonende te Velsen. Deze trachtte door hevig te remmen een botsing te voor komen. Maar daarvoor was het helaas te laat. Van Campen werd door den radiator gegrepen en kwam, vermoedelijk met het hoofd, tegen de voorruit, die bijna geheel vernield werd. De auto nam het slachtoffer een heel eind mee, geraakte van den weg en reed door de beplan ting om aan den kant van den berm tot stil stand te komen, ongeveer 35 M. van de plaats waar de botsing geschiedde. Even te voren was het lichaam van het slachtoffer in het gras gevallen. Onmiddellijk werd de politie te Velsen ge waarschuwd die spoedig ter plaatse ver scheen. Ook dr. de Weerdt was weldra aanwe zig. Het slachtoffer schijnt nog even te heb ben geleefd, maar eenige oogenblikken na het ongeluk gaf de man den geest. Onder leiding van den vervangend commis saris werd een uitgebreid onderzoek ingesteld, waaruit gebleken is, dat den bestuurder van den auto geen schuld trof. Deze reed ge heel aan de rechterzijde van den weg, aan welke zijde ook de botsing plaats had. Boven dien is deze weg een voorrangsweg. Slechts een der bovengenoemde omstandigheden kan de oorzaak van het ongeluk zijn geweest. De auto toonde duidelijk de sporen van de botsing. De voorzijde van den radiator was Wat is de maximum-capaciteit der trawlervlo ot? Vermoedelijk kunnen ruim 90 booten in de vaart gebracht worden. Nu er voortdurend meer trawlers in de vaart gebracht worden en de teekenen er op wijzen, dat het bij de bijna tachtig, die thans in ex ploitatie zijn, niet zal blijven, rijst de vraag wat de maximum-capaciteit der IJmuidensche trawlervloot- is. nadat tientallen booten ge sloopt of naar elders verkocht zijn. Het is, nadat de crisis tientallen trawlers tot werkloosheid doemde, een heel gedrang ge weest in de Haringhaven, voor zooverre men van gedrang kan spreken bij aan staal- en andere trossen vastgelegde, bijna aan elkaar roestende schepen. Maar hoe het ook zij, in den loop der laat ste jaren waren er tal van booten van de Vis- schershaven naar de Haringhaven verhuisd. Totdat deze haven ten slotte een geheele vloot van opgelegde schepen herbergde en een kapi taal van eenige millioenen geheel of gedeelte lijk verloren was gegaan. Toen begon verleden jaar, door de slooppre- wie de opruiming. De stijgende ijzerprijzen «eden de rest en de Haringhaven werd hoe langer hoe leeger, zoo leeg, dat terwijl het aan tal trawlers dat men er eenige maanden ge leden kon vinden 60 a 70 bedroeg, dit thans tot een 15-tal teruggeloopen is. De laatste weken is er een geringe oprui ming gekomen, doordat er booten werden weg gehaald, om in de vaart te worden gebracht. Eenige van het 15-tal, dat nu nog in de Ha- nnghaven ligt, zullen nog wel in de vaart ge wacht kunnen worden. En voorts liggen er in de Visschershaven nog eenige booten, die tij- ae«jk uit de vaart genomen zijn. Vermoedelijk zullen in totaal nog 15 booten voor de vaart geschikt te maken zijn, zoodat wanneer voor 31 deze booten een uitvaar-certificaat verkre- !®n.^an worden, IJmuiden thans ten hoogste 95 trawlers in de vaart kan brengen, of de «elft van het aantal van vóór de crisis. PERSONALIA. Mej. E. G. J. van Dijk alhier werd na het 01gen van een cursus aan de Universiteit te öesancon een certificaat van bekwaamheid P |esgnd en na afgelegd examen een diploma de Fransche taal uitgereikt met de vermei - d'hg; zeer goed. geheel ingedeukt en niet alleen de voorruit, maar ook de buitenwaarts geopende zijruit was gebroken. Het lijk werd later naar het Antonius-zie- kenhuis vervoerd. Het stoffelijk overschot zal Vrijdagmiddag op de begraafplaats De Bie zen ter aarde worden besteld. Van Campen was gehuwd, doch hij had geen kinderen. LOCOMOTIEF ONTSPOORD. Gisteren omstreeeks kwart voor twaalf is nabij den overweg in de Ver Loren van The- maatlaan een rangeerende stoomlocomotief ontspoord, vermoedelijk door een verkeerden wisselstand. Vier wielen van de locomotief geraakten van de rails. Spoorwegpersoneel was spoedig aanwezig om de locomotief weer op de rails te helpen. De van de rails geloopen wielen werden met hout opgestopt en daarna kwam een andere loco motief om haar gederailleerde zus weer op den rechten weg te helpen. Hetgeen vrij spoe dig nadat men met het trekken was begonnen, gelukte. Men heeft daarna den wissel, die natuurlijk wel wat geleden had, weer hersteld. IJmuider Operette Vereeniging. Leo Pielage volgt Philip Vlessing op. Leo Pielage. Naar wij vernemen heeft het bestuur der IJmuider Operette Vereeniging, nu haar diri- ;ent Philip S. Vlessing wegens drukke werk zaamheden moest bedanken, den heer Leo Pielage te Beverwijk geëngageerd als leider der vereeniging voor het komende wintersei zoen. De heer Pielage hééft zich in de 10 jaren, dat hij te Beverwijk gevestigd is, naam weten te maken als een bekwaam en temperament vol koorleider. Hij zwaait den dirigeerstaf reeds over het Wijk aan Zee'sche a Capella- koor, het Hoogovenkoor D. Z. T. V., het R.K. gemengd koor St. Caecilia te Krommenie en Het Gemengde Koor te Hoofddorp. De nieuwe directeur der IJ. O. V., die 39 jaar is, werd te Haarlem geboren en is de zoon van den bekenden koordirigent Henri Pielage, die vele jaren in Kennemerland op zanggebied werkzaam was en te IJmuiden o.a. het a Ca- pellakoor nog geleid heeft. Een ander bekend musicus is zijn oom Frans Pielage, zoodat de nieuwe directeur uit een ras-muzikantenfa- milie stamt. Met de zangvereenigingen Beverwijk en Zang Veredelt (thans beide ter ziele) heeft de heer Pielage een werkzaam aandeel gehad in de uitvoeringen van dilettant-revue-ge- zelschappen in zijn woonplaats. Ook mogen we in dit verband niet vergeten te noemen het overweldigend succes, dat de nieuwe dirigent der IJmuider Operette Vereeniging verwierf met de leiding en opvoering van de M. T. S.- revue te Haarlem ter gelegenheid van het 15- jarig bestaan dezer school. De heer Pielage, die juist van een zware ziekte is hersteld, zal begin September de lei ding der IJ. O. V. op zich nemen. Van hem geldt het gezegde „dat hij zijn menschen laat zingen". Hoe, dat hebben we kunnen consta- teeren op concoursen, waar Pielage met zijn koren uitkwam: muzikaal, enthousiast, vol temperament maar toch uiterst beschaafd. Hem wacht bij de IJ. O. V. een zware doch dankbare taak. De keuze van het in te studeeren operette- werk is nog niet bekend; wij hopen dit binnenkort te kunnen mededeelen. R.K. BOUWVAK ARBEIDERSBOND. De afdeeling van den R.K Bouwvakarbei dersbond St. Joseph houdt a.s. Donderdag avond eer. ledenvergadering in het Patronaats gebouw. De agenda bevat o.a. candidaatsteiling voor den Bondsraad en bespreking viering van het 20-jarig bestaan der afdeeling. Generaal Faupel, die afgetreden is als Duitsch gezant bij de regeering-Franco. Muziek in de Opvoeding. Op het in ons vorig artikel aangehaalde congres te Parijs is vooral veel gesproken en gedelibereerd over het stelsel der jeugdcon- certen. Ook hier was men het tot op zekere hoogte allen met elkander eens, namelijk, dat de jeugdeoncerten een noodzakelijk on derdeel van de muzikale opvoeding moeten zijn. Doch daarna rezen allerlei meeningsver- schillen: de een acht alleen moderne pro gramma's effectief, de andere daarentegen wil van moderne muziek voor de jeugd niets weten. Anderen bepleitten weer een variatie naar leeftijd, naar milieu, naar karakter enz. Vast staat wel, dat, wanneer eenmaal de muziek als wettig kind onze scholen wordt binnengehaald, zorgvuldig overwogen moet worden op welke wijze men het zal behande len. Want met concerten alleen zal men niet kunnen volstaan. En zeer zeker zal men moeten breken met de wijze waarop het jeugdconcert hier te lande tot dusver is op gediend. Want daar gaat het meestal toe op de manier van „een vreemde taal in 12 les sen", met dit verschil dan, dat muziek nog heel wat meer eischen stelt, dan het leeren van een taal. En dat een Berlitz-methode in ieder geval recht op het doel afgaat en men geen tiid verspilt met praterij. In dit verband is het duidelijk, wat Willem Pijper eens aan een journalist van ..Het Va derland" in ietwat krasse termen te kennen gaf; .,In Nederland hebben de jeugdeoncer ten een funesten invloed; zooals men ze hier opvat zijn ze versimpelde uitgaven van ge wone concerten met een al dan niet inte ressant causerietje vooraf. Zij hebben het deplorabelste resultaat dat onderwijs heb ben kan, want na een paar keer denken de jongelui, dat ze het hu wel weten". Waar het om gaat is tenslotte ook niet, wat men zégt, maar wat men spèèlt. En dit rechtvaardigt nergens den titel van jeugd concert en is ook niet bevorderlijk voor de muzikale ontwikkeling der jeugd in het alge meen. Er is onderscheid tusschen jeugdcon cert en jeugd-concert: het concert te geven dóór de jeugd en het concert te geven vóór de jeugd. Wil men de jeugd muzikaal opvoeden, dan bestaat er maar één feïllooze richting: het doen beoefenen van muziek door de jeugd zelf. Niets is heilzamer, niets is doelmatiger dan het rechtstreeksche contact met den klank. Er zij dan voorbereiding in den vorm van ontwikkeling van het muzikale gehoor en het muzikale begrip, terwijl aan een ac tief musiceeren een groote plaats worde in geruimd. Er valt dus nog genoeg te doen eer men eindelijk op denkweg is, die naar het doel leidt. Doch dat men naar dit doel zoo stil letjes aan op weg is. gelooven wij wel. Als nu maar eens de nog vrij ongenaakbare ves ting der autoriteiten wordt veroverd. Zij is al ten deele aan het capituleeren, getuige het professoraat in de muziekwetenschap te Utrecht en de staatsexamens voor muziek. Wij zullen ons nu maar niet verdiepen in de vraag, of met die staatsexamens de re geering eigenlijk niet bij het verkeerde eind is begonnen. Maar hierover kan men het toch wel eens zijn, dat een regeering, die het zich tot plicht rekent het muzikaal vakonderwijs onder haar controle te moeten stellen, tegenover de muzikale ontwikkeling in het algemeen niet onverschillig mag staan. Het een is op zijn minst even belangrijk als het ander. W. DE HARDDRAVERIJ. Donderdag 9 September zal de Tromp straat weer het tooneel zijn van een belang rijke gebeurtenis. Voor de tweede maal zul len kostbare viervoeters, door bekwame jockeys bestuurd, in een edelen wedstrijd elkaar de overwinning bekampen, zullen deze jockeys al hun rijvaardigheid aan den dag leggen om met de eer van de overwinning en de daaraan verbonden prijzen naar huis te gaan. Het was voor velen in onze plaats onge twijfeld verblijdend nieuws toen ons blad de tijding bracht, dat de draverij kon door gaan. Het energieke bestuur van de jonge vereeniging had met vele moeilijkheden te kampen, maar tenslotte slaagden de heeren Stevens c.s. er in, met behulp van winkeliers en particulieren de noodige contanten bij elkaar te krijgen. Het is niet weinig, dat voor het organisee- ren van een dergelijke draverij noodig is. Noemen we alleen maar de prijzen: f 300, f 100, f 50 en f 25 of totaal f 475. Maar be halve hiervoor is ook voor het in orde bren gen van de baan en voor zoovele andere din gen nog veel geld noodig. Gelukkig mag IJmuiden ook nu weer op de medewerking van Beverwijk rekenen, een medewerking, die door de IJmuidenaren ten zeerste ge waardeerd wordt, en zonder welke de moei lijkheden niet te overkomen zouden zijn ge weest. Gestart wordt volgens het systeem Ferrée, waardoor de tallooze valsche starts voorko men worden. Weer een daling van het aantal werkloozen. Sedert verleden week 73 minder. Het aantal werkloozen in onze gemeente is ook de af geloopen week weer flink verminderd. Het bedroeg op Bouwvakarbeiders Metaalbewerkers Houtbewerkers Landarbeiders Havenarbeiders Visschers Kantoorbedienden Losse arbeiders Overige beroepen Totaal werkloosheid 21 Aug. '37 en op 22 Aüg. '36 379 207 23 30 191 45 570 T 264 'T. 7 j aai- 1808 jaar 61 jaar 7 jaar 9 1885 454 308 37 28 122 286 50 648 313 2246 121 26 2409 Sedert verleden jaar was er dus een vermin dering van 524. Sedert de vorige week daalde het aantal werkloozen met 73. Alleen bij de metaalbewerkers en de landarbeiders viel een geringe stijging te constateeren. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: R. A. Kras—Koene, d., Alex. Bell- straat 5, IJmuiden. J. Jonkmanvan Heerden, z., Hagelingerweg 86, Santpoort. A. van Don genRas, z., Edisonstraat 33, IJmuiden. G. Katei'svan Brummen, z„ Alb. Cuypstraat 19rd,. IJmuiden. A. Handgraafvan Schie, z., Wüstelaan 68, Santpoort. C. Arisz—Jak. d.. van Speijkstraat 51. IJmuiden. E. F. M. Denijs van-Deelen, d.. Da Costalaan 1, Velsen. A. M. Schoorl—Heeremans, d., Hofgeest 5, Santpoort. Overleden: geen. Het is niet meer enkel maar spel en maar jool, De plicht eischt haar deel weer, de plicht. van de school, De weken van vrijheid zijn schielijk ver- loopen, De deur die gesloten was, staat nu weer open, Van allen kant stroomen zij 's ochtends weer aan, De fietsen of armen met tasschen belaan, En dartelend gaan ze de schooldeuren binnen, Om vroolijk opnieuw met de ernst te beginnen. 't Bestaan is niet louter meer vrijheid en vreugd, De lagere school legt beslag op de jeugd. Op vluggen en langzamen, knappen en dommen, Met taaltheorieën en lastige sommen, De school leest deskundig de kleuters de les, Van klas nummer een tot aan klas nummer zes. Daar gaan ze, nu klein, maar de menschen van morgen, Met vroolijk gehuppel, maar niet zonder zorgen, Zoo vaak door het ouder geslacht, onderschat, Omdat het zijn jeugd al te spoedig vergat, 't Is uit met vacantie, het gaat weer be ginnen, Ze gaan weer vol moed en vertrouwen naar binnen, Voor 't eerst gaan de jongsten, de ouderen: weer, Leergierig gestuwd door de leer: leer om leer. P. GASUS. De rioolwater-persleiding in de Wüstelaan. Een uitkomst voor Santpoort-Station en Jan Gijzenvaart. A.s. Donderdag zal de aanbesteding plaats vinden van het leggen van een rioolwater persleiding ter lengte van ongeveer 1370 M. Omtrent het doel van deze persleiding, die wordt gelegd in de Wüstelaan, kunnen wij het volgende mededeelen. Als men thans langs den Rijksweg naar Santpoort gaat, ziet men bijna over den ge- heelen afstand een haast eindelooze reuzen slang liggen. Het lijkt uit de verte gezien een voorwereldlijk monster, waarbij dat van Loch Ness een dwergpinchertje is. Deze slang wordt gevormd door de betonnen buizen van het hoofdriool, dat straks het rioolwater van Sant poort naar het Noordzeekanaal zal afvoeren. Doordat het beginpunt van deze enorme lei ding te Santpoort hooger ligt dan het eindpunt in Velsen, kan de afvoer van het rioolvocht op de natuurlijke wijze geschieden. Immers ook rioolvocht loopt daarheen, waar het 't laagste ls. Met Santpoort-Station, in het bijzonder met Jan Gijzenvaart is het echter anders gesteld. Dit gebied ligt zoo laag, dat wanneer men den afvoer hiervan naar Velsen ook zonder tech nische hulpmiddelen zou willen doen geschie den, men de uitmonding in of bij het Noord zeekanaal en voorts ook het geheele hoofd- rlool in den Rijksweg zoo laag zou moeten leg gen, dat de kosten tienduizenden gulden hoo ger zouden worden. De uitmonding in Velsen zou wellicht 5 a 7 M. dieper gelegd moeten worden dan thans het geval is. Om het hoogteverschil te overbruggen wordt de rioleering in Jan Gijzenvaart met bedoelde persleiding met het hoofdriool in den Rijksweg verbonden. Een pompstation, dat nabij de ge dempte Jan Gijzenvaart gebouwd zal worden, zal het rioolwater door deze persleiding naar het dorp Santpoort voeren. Deze persleiding, die een doorsnede verkrijgt van 40 m.M., wordt uitgevoerd met buizen van gewapend beton, systeem Bonna. De buizen, volgens dit systeem vervaardigd, worden niet alleen geslingerd maar zijn bovendien voorzien van een dunne ijzeren plaat als extra bewapening. Ze zijn dus buitengewoon sterk. De uitvoering van het werk geschiedt niet als werkverschaffing doch als werkverruiming. Een foto genomen tijdens de groote rede van Mussolini te Palermo. Hel Eerste Kamerlid, de lieer S. van den Bergh, 50 jaar gehuwd Het eerste-kamerlid, de heer S. van den Bergh en mevrouw van den Bergh-Willing herdachten Maandag het feit, dat zij 50 jaar geleden in het huwelijk traden. Ter gelegenheid van dit bijzonder gedenk waardig huwelijksfeest hebben de heer en mevrouw Van den Bergh te hunnen huize, de buitenplaats „Wiltzanck" te Wassenaar gere cipieerd. Velen, zeer velen het juiste aantal zal de 1000 wel hebben overschreden heb ben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om het gouden echtpaar met dezen dag ge luk te wenschen. Het was één file van auto's, die van 3 tot 5 uur de breede en door statige boomen omzoomde laan van het in het groen verscholen landhuis in Wassenaar opreed om steeds maar opnieuw een stroom van vrienden, kennissen en andere belangstellenden voor 1 den ingang van „Wiltzanck" af te zetten. I Daarbij waren niet alleen afgevaardigden en vertegenwoordigers van Israëlietische en an- I iere liefdadigheidsinstellingen, voor welke de I heer en mevrouw van den Bergh zooveel heb ben gedaan, daarbij waren ook talloos vele I particulieren, die het jubileerende echtpaar hun gelukwenschen kwamen aanbieden.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1