VIEILUIW Schulte en Anneese uit den koers genomen. Rubriek voor Vragen Ongerepte en gecultiveerde natuur In de „Hooge Veluwe" bezit Nederland een nationaal park, dat recht heeft op een ruim bezoek van onze natuurminnende landgenooten. Wie te voet, per fiets, per auto of per auto bus de talrijke wegen van het Park doorkruist wordt sterk geïmponeerd door de schoonheid van dit deels gecultiveerde, deels in ongerep- ten staat verkeerend gebied. Daar zijn de heidevelden met hun wijde vergezichten; de uitgestrekte zandverstuivingen, die aan de eeuwenoude worsteling van de natuur her inneren; de prachtige bossehen, waarin de schuwe viervoetige bevolking een veilige schuilplaats vindt. Velen hebben den vorigen zomer en ook daarvóór de „Hooge Veluwe" bezocht. Zij zijn enthousiast huiswaarts ge keerd, omdat zij in een stukje Nederland hadden vertoeft, dat door zijn wonderwel ge slaagde combinatie van cultuur en natuur een onvergetelijken indruk bij hen achterliet. De bezoeker, die het Park door den hoofd ingang aan den openbaren weg Otterlo-Hoen- derlo betreedt, bevindt zich al spoedig voor het Jachtslot Sint Hubertus, schepping van een der grootmeesters der vaderlandsche bouwkunst, dr. H. P. Berlage. In 1914 ontving (jr. Berlage, toen een nog verre van algemeen erkend kunstenaar, de opdracht een in de omgeving passend landhuis te bouwen, waar bij hij de vrijheid kreeg zich bij dien bouw door eigen architectonisch inzicht en liefde voor den baksteen te laten leiden. Geïnspi reerd op de bekende sage van Sint Hubertus construeerde hij het slot in den vorm van een hertenkop. De gebogen onderbouw geeft met zijn vertakkingen het gewei, de voorgevel den kop van het hert weer. Het kruis en het gewei uit de legende de verheffing van den geest boven de materie is ook in den toren aange bracht. Met zijn strengheid en soberheid en zijn omgeving van vijvers, weideland en loof hout vormt het jachtslot een indrukwekkende entree op het nationale park. De wegteekens van den A. N. W. B. volgend bereikt men in een half uur het afgerasterde fazantenpark, dat als wandelpark is ingericht, een uitgezocht plekje voor een ongestoorde verpoozing. In de fazanterie wordt dagelijks voeder gestrooid voor de gevederde bewoners, die er geregeld broeden en voor de tallooze zangvogels, die de „Hooge Veluwe" herbergt. Ook een bezoek aan de hier vlakbij gelegen kweekerij met haar uitgebreide collectie plan ten en boomen is de moeite van een bezoek ten volle waard. Verder wandelend bereikt men de Pampelt, waarheen behalve de wandelpaden ook auto- en rijwielwegen voeren. De Pampelt, thans een onbewoond boerenhuis, was eenmaal een een zame herberg aan den ouden Hessenweg. Eikenboomen en een enkele monumentale linde herinneren nog aan de oude nederzet ting. Bij deze historisch plek begint het Museum park, waarvan het mooiste punt ongetwijfeld de Fransche Berg is. Van dezen hoogsten heu vel van de Veluwe af heeft men een schitte rend uitzicht over de omgeving. Aan de zuid zijde grenst de Fransche Berg aan de Wild baan, een „wildernis" van zandverstuiving en vliegdennen, hier en daar door jeneverbessen afgewisseld. Eén enkele autoweg voert door dit uitgestrekte gebied, waar men de natuur welhaast den vrijen loop gelaten heeft. Van den weg af is de hertenbevolking van het Park op grooten afstand waar te nemen. Wie er met het „gewapend oog" op uitgetrokken en eenigszins met deze dierenwereld op de hoogte is, zal de verschillende soorten kunnen onder scheiden. Hij zal de slanke ree opmerken, het edelhert met het geweldige gewei op den for- sohen kop, de mouflon, het wilde schaap van Zuid-Europa met zijn krulhorens. Behalve de herten komt de vos voor en natuurlijk is het aantal konijnen en eekhoorns er legio. Ook de vogelwereld is ruim vertegenwoordigd in de wildbaan en daarbuiten. Wij noemen kwik staart, tapuit, wulp, korhaan en van de roof vogels, havik, boomvalk en sperwer. Het zal een ieder duidelijk -zijn, dat in een natuur reservaat als de Hooge Veluwe de jacht in den zin van „sportief genoegen" onbekend is. De jacht bepaalt zich hier dan ook uitsluitend -tot elimineeren van het surplus aan konijnen en de oude, ziekelijke of „achterlijke" dieren. Behalve haar natuurschatten bevat de Hoo ge Veluwe verscheidene producten van Ne derlandsche beeldhouwers. Zoo kan men in het Otterlo'sche zand het prachtige monument Twee Amerikaansche vliegtuigen verongelukt. Negen dooden. SAN DIEGO (Californië) 24 Augustus (D.N.B.) Tijdens nachtelijke oefeningen is een Amerikaansch marinevliegtuig veronge lukt. Van de acht inzittenden kwamen zes oin het leven. De beide anderen werden gewond. Het verongelukte toestel behoorde tot het type, waarmede, als een der modernste ma chines, de massavluchten zijn ondernomen haar Hawai en Panama. Neergestort en verbrand SAN LUIS, 24 Augustus (A.N.P.) Op 18 pijlen van hier is een vliegtuig van de Pan American Airways, dat op weg was van Men- ooza naar Cordoba, neergestort en verbrand une leden der bemanning kwamen hierbij om Engelscli schip door vliegtuigen gebombardeerd. Vaartuig niet getroffen. PAHIJS, 23 Aug. <D:N.B.) Uit Perpignan wat gemeld, dat het Engelsche stoomschip «eemi Julia, dat op weg van Marseille naar Barcelona hedenmorgen gebombardeerd is, de 5v®n van Port Vendres is binnengeloopen. 7® kapitein van het schip verklaarde tegen- ver vertegenwoordigers van de pers, dat bo- zijn schip vanmorgen tusschen acht en um' °P den 42sten lengtegraad en den bpp'v1 breedtegraad twee vliegtuigen hadden °P de vleugels een zwarte ko- re\nKolet een doodskop en de nummers 528, JJJ 529 droegen. Toen de beide vliegtuigen m weggevlogen waren, was om kwart over Vn eeh bombardementstoestel verschenen n fad twee bommen neergeworpen, die op 10 rpJn afstand van het schip in het water wa- neeïgekomen. Het schip was niet getroffen. De kapitein verklaarde verder, dat schip de vlag der niet-inmenging had gevoerd en twee controleurs aan '01'd had, een Engelschman en een van Mendes da Costa voor Christiaan de Wet bewonderen men herinnert zich wellicht dat de Boerengeneraal eenmaal in deze omgeving vertoefde. 6 De forsche Steynbank is een ontwerp van prof. van der Velde, het legendarische steenen hert en het in relief gehouwen granieten her tengewei zijn scheppingen van John Raedeker Het is ongetwijfeld een verheugend feit, dat in dit Nationale Park ook aan de Ne derlandsche kunst op de daarvoor passende punten een plaats werd afgestaan ,/De Hooge Veluwe" wordt doorsneden door wegen voor auto- en rij wiel verkeer en wandelpaden. De autoroute is aangegeven door middel van groote witte borden met. blauwe letters, de rijwielpaden door de be kende „paddestoelen" van den A.N.W.B. De wandelroutes worden aangeduid door mid del van kleine ronde A.N.W.B. bordjes in verschillende kleuren. Abessynië als Italiaansch bezit. LONDEN, 24 Augustus (A.N.P.) De „Times" publiceert hedenochtend een ingezonden stuk, onderteekend door Lord Robert Cecil en professor Gilbert Murray, beiden bestuurs leden van de Volkenbondsvereeniging, waar in zij verklaren, dat kort geleden het ge rucht ging, dat overwogen wordt in de eerst komende vergadering van den Volkenbond de positie van Italië in Abessynië te regelen. Beide inzenders wijzen er nogmaals op, dat de inval in Abessynië en de bezetting van een deel van het land een duidelijke over treding was van de verplichtingen, welke het Volkenbondsverdrag aan zijn onderteeke naars, waarbij inbegrepen Italië, oplegt. Zij achten het ondenkbaar, dat de Bond een actie zou ondernemen tot het erkennen of goedkeuren van een handelwijze, welke de meeste van zijn leden beschouwen Sis een internationale misdaad. „Wij hebben allen grond om aan te nemen, dat onze regeering aan zulk goed praten geen deel zal nemen. Lord Baldwin zeide ver leden jaar Mei, dat „de verovering van Italië niet zou worden erkend en dat geen leenin gen zouden worden verstrekt". Wanneer wij juist zijn ingelicht, dan heeft het ministerie van Buitenlandsche Zaken onlangs deze ver klaring bevestigd". In verband met deze verklaringen be schouwen Lord Cecil en professor Murray de geruchten als ongegrond en in ieder geval vertrouwen zij, dat de Britsche regeering zich niet schuldig zal maken aan een dergelijk verraad aan de internationale wet en recht vaardigheid. N. R. V.-MARSCH. Wij ontvingen den in druk verschenen N. R. V.-marsch van Will van Dijk. Dze marsch, welke door den componist aan de Nederlandsche Reisvereeniging is opgedra gen, is gedrukt en uitgegeven door G. Alsbach en Co., Amsterdam. Wij twijfelen er niet aan of deze pittige melodieuze marsch zal zijn weg wel vinden. Op het kleurige titelblad komen de emble men der N.R.V., de drie letters welke den we reldbol omspannen en de twee trekkende hergtoerjsten, duidelijk uit. AUTOMOBILISME. Fraaie prestatie van Gatsonitles en v. d. Hunt. Zij eindigen als vierde bij den wedstrijd LuikRomeLuik. De buitengewoon moeilijke uithoudings wedstrijd Luik-Rome-Luik over een afstand van bijna 4500 K.M. is geëindigd in een groote Duitsche overwinning. De eerste drie plaatsen worden bezet door Duitsche equipes, maar minstens zoo bijzonder is de prestatie van de Nederlandsche equipe Gatsonides-van Hunt geweest, - die van de 82 deelnemers als vierde achter de Duitschers aankwam. De Nederlandsche rijders hebben het er wel zeer goed afgebracht, indien men bedenkt dat er slechts drie landgenooten uitkwamen, nl. Gatsonides en van Hunt met een Riley en de heer Barendregt, die met den Duitscher Klein met een Ford deelnam. Deze laatste equipe viel onderweg uit. Van de 17 Duitsche deelnemers kwamen er tien aan, van de 17 Belgen geen enkele, van de 20 Fransohen 2, van de 4 Italianen 2, van de vier Zwitsers geen enkele, van de twee Engelschen geen enkele, terwijl ook de eenige Amerikaan niet aan het punt van aankomst verscheen. De officieuze uitslag (de officieele zal, in verband met de moeilijke berekening, nog wel eenige dagen op zich laten wachten) luidde als volgt: 1. Haberle-Glocker (Duitschland) met Ha- nomag. 2. Von Guillaume-mevr, Bahr met Imperia. 3. Von Haustein-Bund (Duitsch land) met Hanomag. 4. Gatsonides-Van Hunt (Nederland) met Riley. 5. Massa-Brunetto (Italië) met Alfa Romeo. De Haarlemmer Gatsonides die in de rit LuikRomeLuik een prachtige prestatie leverde door met zijn part ner als vierde te eindigen. -T^T Het oogenblik, waarop v. d. Vijver te Kopenhagen den Franschman Georget in de finale sprint klopt. Betreurenswaardig incident te Kopenhagen. KOPENHAGEN Dinsdag De-zon scheen op den vierden dag van de wereldkampioenschappen wielrennen te Ko penhagen al even vroolijk als op de voorgaan de dagen. Evenals bij de professionals was de start voor de wegwedstrijden amateurs om acht uur op het circuit van Lyngby bepaald. Er stond weinig wind. in totaal vertrokken 56 amateurs voor 24 ronden, een totalen af stand van 204 km. In de eerste ronde bleef de groote groep bij elkaar en in den tijd van 13 min. 20 sec., met een gemiddelde uursnelheid van 37,3 km., kwam het geheele peloton na de eerste ronde door. Ook in de tweede ronde bleven allen bij elkaar. De Luxemburger Bidinger verloor en kele seconden. In de derde ronde nam de Belg Taclc 200 m. voorsprong, terwijl ons land groo te pech had door het feit, dat onze beste rij der, Schulte, een lekke band kreeg, waardoor hij 11/2 minuut op het peloton ten achter kwam. Na de derde ronde kwam Tack alleen voorbij, direct gevolgd door het peloton, op 1 min. 30 sec., door den Luxemburger Bidinger, op 1 min. 35 sec. door Schulte. Na zeven ronden hadden Jones, Hoefner en de Italiaan Cottur, die zich bij de beide eer sten gevoegd hadden, het eerst den afstand afgelegd, op 46 sec. gevolgd door een tweetal renners, .den Zwitsers Bolliger en den Duit scher Hackebeil, die uit het groote peloton wa ren ontsnapt, gevolgd op 1 minuut pi^cies door het groote peloton. In de achtste ronde ont stond er een valpartij, waarvan o.a. Anneese het slachtoffer -wérd. Zeven a acht renners kwamen te vallen, enkele machines gingen stuk en vooral de Franschman Coudrain en de Engelschman Holmes hadden wel bijzon dere pech door grooten achterstand op te loopen. Na acht ronden kwamen de drie lei ders, Jones, Hoefner en Cottur 40 sec. voor Bolliger en Hackebeil door, op 1 min. 10 sec. gevolgd door een peloton. Alle drie Nederland sche renners, Schulte, De Hoog en Demmeme, zaten nog bij elkaar, terwijl, naar men weet, Anneese door een valpartij een achterstand van een ronde had gekregen. In de negende ronde had Anneese kans gezien een andere fiets te krijgen, en voegde zich, toen de drie leiders voorbijkwamen, bij hen. In deze ron den hebben de koerscommissarissen in de volg auto's herhaaldelijk getracht, den Amsterdam mer te beduiden, dat hij gedubbeld was en dat hij dus volgens de reglementen uit den koers moest gaan. Maar de Amsterdammer, die van meening was dat hij met de leiders zou kun nen trachten zijn achterstand op het peloton in te halen, bleef doorrijden, hetgeen de in leiding was van een zeer noodlottig incident, waardoor alle kansen voor Nederland zouden verdwijnen. In. de tiende ronde gebeurde iets zeer be langrijks. Bolliger en Hackebeil slaagden er in de drie leiders in te halen, zoodat de kop groep thans uit vijf renners bestond. Maar Tack en Schulte zagen, dat zij er tusschenuit moesten gaan, om de kopgroep van vijf te kunnen inhalen. Na de tiende ron de kwamen de vijf leiders met 42 sec. voor sprong op Schulte en Tack door, gevolgd op 1 min. 20 sec. door het groote peleton In de elfde ronde gebeurde het zeer onaan gename incident, dat een zwarte schaduw zou werpen over dezen geheelen wedstrijd. Anneese was, ondanks de vele waarschu wingen van de vele koerscommissarissen .toch nog doorgegaan, versterkt in de meening. zoo als wij reeds schreven, dat hij zijn ronde' ach terstand zou kunnen inhalen. Hij viel terug van de vijf leiders op Schulte en Tack, die uitstekende pogingen deden', om zieh bij de kopgroep van vijf te voegen. De koerscommissaris, de Duitscher Schir- mer, heeft Schulte en Tack gewaarschuwd, dat zij niet met Anneese mee mochten rijden Maar hebben de Amsterdamsche jongens en de Belg het Duitsch van den heer Schirmer wel begrepen? Hoe konden zij bovendien op de hoogte zijn van den stand van den koers en wat er met Anneese gebeurd was? De wagens van de beide koerscommissarissen hadden zoo kunnen rijden, dat Anneese den pas tot ver der rijden zou zijn afgesneden. Nu geschiedde het volgende: Schulte en Tack kwamen in deze ronde, de elfde, met Anneese, bij de vijf leiders. Bij het passeeren der officieele tribunes werden Schulte en Tack gediskwalificeerd en de heer Schirmer ontzag zich niet, zich in een der gelijke taal over het noodlottig misverstand uit te laten, dat de Nederlandsche en Belgi sche officials, wier beide renners het meest gedupeerd waren, zich op ontwaardigde wijze daarover uitlieten, Men had zeer scherpe maatregelen tegen Anneese kunnen nemen, maar men had nimmer Schulte en Tack, die aan het incident part noch deel hadden, uit den koers mogen nemen. Anneese had anderhalve ronde lang met de drie leiders meegereden, in de negende ronde. Waarom zijn de drie renners toen ook niet gediskwalificeerd door de koerscom missarissen? Wij hebben die negende ronde, toen An neese het wiel van de drie leiders, Jones. Hoefner en Cottur, pakte, langs het parcours meegereden. Wij schreven reeds, dat Schir mer trachtte, den Hollander te verklaren, dat hij gedubbeld was en dat hij uit den koers moest gaan. 't Duitsch van den heer Schir mer scheen de eenvoudige Amsterdamsche jongen niet te begrijpen. Daarom kwam de auto van den heer Schirmer naar den twee den wagen, waarin wij toevallig hadden plaats genomen en verzocht aan twee Neder landsche journalisten, den landgenoot An neese te beduiden, dat hij uit den koers was. Het merkwaardige was, dat dus de koers commissaris, die de leiding in handen had, er niet in geslaagd was, een renner uit den koers tenémen en vroeg aan twee Neder landsche journalisten, die zich tenslotte niet met den koers hadden mogen en kunnen be moeien, dat hier dus grove fouten door de koerscommissarissen en in het bijzonder door den Duitscher Schirmer zijn gemaakt, ligt duidelijk voor de hand. De verontwaardiging in het Nederlandsche kamp was buitengewoon groot, nu onze beste rijder, die een buitengewone kans had ge kregen door zich met tack bij de vijf leiders te voegen, den koers te winnen, uit den strijd was genomen door een zeer noodlottig misverstand. Het Chineesche geschut in actie. Japansche kazerne getroffen. SJANGHAI, 24 Augustus (D. N. B.) In den afgeloopen nacht is het Chineesche ge schut krachtig in actie geweest. Volgens be- rchten van Chineesche zijde is de Japansche kazerne door talrijke granaten getroffen en zijn de Japansche school in Honkioe en acht Japansche pakhuizen in Poetoeng in brand geschoten. Drie Japansche oorlogsbodems hebben het vuur beantwoord. Volgens berichten uit Nanking is de stad in den afgeloopen nacht door Japansche vlieg tuigen bestookt. MA1KT EIKICITIN De „Van Galen" tussclien de strijdende partijen. Mitrailleurkogels vielen op liet dek! BATAVIA, 24 Augustus (Aneta-A.N.P.) Het departement der marine deelde mede, dat, toen de „Van Galen" de Whangpoe opvoer, twee granaten op een afstand van honderd a tweehon derd meter van het schip ontplof ten. Verder werd waarschijnlijk met mitrailleurs over het dek van de „Van Galen" geschoten, zoodat de mitrailleurkogels op het dek neer vielen. Aan boord van de „Van Galen" is alles wel. GEVAL VAN CHOLERA OP NEDERLANDSCH MOTORSCHIP? SINGAPORE, 24 Augustus (A. N. P.) Het Nederlandsche motorschip „Cremer" van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij is te Singapore aangekomen met 2000 koelies aan boord. Deze kunnen niet aan land gaan, om dat zich tijdens de reis een geval van cho lera aan boord heeft voorgedaan en er op het quarantaine eiland van Singapore geen ruim te voor hen is. Zij zullen morgen ontscheept kunnen worden, wanneer 1500 personen, die tevoren zijn aangekomen, uit de quarantaine kunnen worden ontslagen. Bij de directie van de Kon. Paketvaartmaat- schappij te Amsterdam was van het boven staande geen bericht ontvangen. Red. A. N. P. AARDAPPELEN- EN VLASMARKT. Rotterdam, 23 Augustus. Aardappelen. Brielsche Eigenheimers 2.80—3.20 per H.L. Zeeuwsche Eigenheimers 2.502.80 p. H.L. Zeeuwsche Blauwe 3.60—4 per H.L. Eigenheimers Blauwe f 2.603 per H.L. Westlandsche ronde zand 44.40 p. 100KG Westlandsche klein 3.503'.80 p. 100 K.G. Vlas-aanvoer: 7500 K.G. Hollandsch geel 6875 ct. per K.G. 150 K.G. blauw, schoon 7080 ct. per K.G. Rotterdam 23 Augustus 1937 Aanvoer: Totaal 1900. Vette runderen 487 Vette kalveren 188. Nuchtere kalveren 69L Prijzen per K.G.: Vette koeien le kw. 77, 2e kw. 68, 3e kw. 5464. Vette ossen le kw. 72, 2e kw. 68, 3e kw. 5464. Vette kalveren le kw. 10.00, 2e kw. 90 3e kw. 7075. Varkens (levend gewicht) le kw. 60, 2e kw. 59, 3e kw. 58. Scha pen le kw. 52, 2e kw. 46, 3e kw. 35. Lammeren le kw. 62, 2e kw. 58, 3e kw. 52. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 28, 2e kw. 23, 3e kw. 18. Lammeren le kw. 18, 2e kw. 16, 3e kw 13. Vette koeien en ossen, aanvoer iets kleiner, handel kalm, prijzen onveranderd. Vette kal veren aanv. iets kleiner, handel redelijk, prij zen hooger. Schapen en lammeren, aanv. rui mer, handel hoog, prijzen iets lager. Varkens aanv. korter, handel vlot, prijzen hooger, VEEMARKT. Amsterdam, 23 Augustus. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 478 vette koeien, waarvan de prijzen waren le kwaliteit 74—80, 2e kwaliteit 6472, 3e kwaliteit 5662 per K.G. slachtgewicht. 85 melk- en kalfkoeien 180—250 per stuk. 70 vette kalveren: 2e kwaliteit 56—62, 3e kw. 4854 per K.G. levendgewicht. 63 nuchtere kalveren 814 per stuk; 116 schapen 1732 per stuk; 440 varkens. Vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 7172 zware varkens 7071, vette varkens 6970, per K.G. slachtgewicht; 18 paarden 100—160 per stuk. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. van alle Abonnés van dit blad worden door een speeialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. PLANTEN. VRAAG: Wanneer en hoe moet ik geraniums stekken ANTWOORD: 't Is nu de tijd. Een scheutje van ongeveer 10 cM. lang. De stek afsnijden onder een blad. De paar onderste bladen er af nemen en de andere wat inkorten om het te veel ver dampen tegen te gaan. 't Beste is om ze direct in potjes te zetten. VRAAG: Kan men slaboontjes drogen in den oven van een gasfornuis? ANTWOORD: Ja, maar dan heel langzaam, anders worden ze te hard en de oven een weinig open, opdat de vochtige lucht kan verdwijnen. VRAAG: Ik heb verleden jaar een Ster van Bethlehem overgehouden, die wel goed bloeit, maar er komen geen bloemen aan. De plant hangt in het licht en uit den tocht. Wat kan ik doen om nog bloemen te krijgen? ANTWOORD: De ster van Bethlehem is een Campanula, die veel licht eischt en betrekkelijk veel water. Uw vraag is niet erg duidelijk gesteld, maar indien zij wel groeit, doch geen bladeren of geen bloem geeft, kan het mogelijk zijn, dat de grond te los is. Druk den grond goed vast aan, houd de plant goed in het licht en vooral vol doende water en dan zult u wel goede resultaten krijgen. VRAAG: Wanneer is het de tijd om een hulst boom te verplanten? ANTWOORD: De beste tijd is de tweede helft van April. Goed nat houden en de hei-groei is verzekerd. Indien noodzakelijk, dan kan het ook van 15 Sept. tot 1 October. RECHTSZAKEN VRAAG: Heeft een meisje, dat heele dagen in betrekking is en 14 dagen vacantie krijgt, recht op loon en kostgeld? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Een meisje is in betrekking van des morgens 8 tot 's avonds 7 uur, met ontbijt, mid dag en avondmaal. Haar werkgeefster gaat 19 dagen met vacantie. Op hoeveel kostgeld heeft het meisje recht? ANTWOORD: 0,75 per dag. VRAAG: Mijn werkster, die in éénmaal per week van 9 tot 1 uur in mijn dienst heb, is ziek geworden. Ben ik nu verplicht haar uit te be talen? ANTWOORD: Ja, gedurende betrekkelijk kor ten tijd. VRAAG: Iemand betaalt zijn pension per week. Moet hij ook zijn pension betalen als hij een week met vacantie gaat? ANTWOORD: Ja, onder aftrek van het niet be taalde voor etenswaren. DIVERSEN. VRAAG: Wat is het verschil tusschen pasteu- riseeren en steriliseeren? ANTWOORD: Het steriliseeren en pasteurisee- ren berust op afsluiting der lucht, in verband met verhitting, men maakt dan gebruik van het feit, dat een bepaalde graad van verhitting, voldoen de lang volgehouden, de aanwezige bacteriën vernietigt en dat binnendringen van nieuwe bac teriën voorkomen wordt door het buitensluiten van de lucht, Deze methode heeft boven alle an dere het voordéel, dat de levensmiddelen het meest hun natuurlijken smaak en geur blijven behouden en dadelijk voor het gebruik gereed zijn, omdat ze gedurende het inmaken reeds gaar zijn gekookt. Men spreekt bij molk. wijn enz. in 't bijzonder van pasteuriseeren (met een verhitting tot pl.m. 70 graden C.). Steriliseeren heeft meer betrekking op groente (met een verhitting tot 100 graden C. en hooger). VRAAG: Waar kan ik duidelijke foto's, af beeldingen of teekeningen krijgen van de nieuwe DC 3-toestellen Wat is daarvan ongeveer de prijs? (Mijn bedoeling ls een geheel gelijkend model te maken). ANTWOORD: Dit zult u het beste kunnen in formeren bij de K.L.M., Den Haag, Hofweg 9 VRAAG: 1. Hoeveel kost het kampeeren met een 3-persoons tent van Zaterdagmorgen tot Zondagavond aan het Bloemendaalsche of kan het Zandvoortsehe strand? Bestaat er nog gele genheid tot gratis kampeeren b.v. ergens tus schen Bloemendaal aan Zee en IJmuiden? 2. Wat is het ontstaan en de beteekenis van den Amsterdamsche^ Hartjesdag en van het trommelen op de Beurs? ANTWOORD: 1. Des nachts kampeeren ls te Bloemendaal niet tregestaan. Gratis kampeeren kunt u tusschen Bloemendaal en IJmuiden niet. (Het kost 0.50 p. d.). Ook niet aan het Zand voortsehe strand. Van Zaterdagmorgen tot Zon dagmorgen kost het kampeeren te Zandvoort 0.50 per dag. 2. De oorsprong van den Hartjesdag is onbe kend. Het trommelen op de Beurs door jongens is door het Amsterdamsche Gemeentebestuur in dertijd toegestaan aan een weesjongen, als be looning voor het feit, dat hij een complot aan den dag had gebracht.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7