gjwcANc N. »49 H E T NIE UWE AVO N D B L AD Het dorp Velsen krijgt een ander aanzien. Rotary Verboden in Duitschland. VELSEN IJMUIDEN VOOR DEN1 IPOLITIERECHTER— IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 cts., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnês. Levenslange ongeschiktheid 2000.— overlijden 400.verlies van hand, voet of oog S 200.beide leden duim f 100.één lid duim f 50.alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger f 25.—, alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk 15.polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400. bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. [log afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Verbreeding van het Noordzeekanaal en tunnelbouw maken den aanleg van een nieuwen verbindingsweg noodzakelijk. •De „opperste rechter" van de Deutsche Na- zional-Sozialistische Partei heeft een verbod uitgevaardigd voor leden van die partij om lid te zijn van Rotary International. Omtrent de motiveering van dit besluit geven wij op een andere plaats in dit nummer uitvoerige bijzonderheden. Het is aldus geformuleerd, dat de Nazis die op 1 Januari a.s. niet voor Rotary bedankt zullen hebben van het lid maatschap der N. S. D. A. P. vervallen zullen worden verklaard. Dit beteekent natuurlijk practisch een verbod. In een dictatoriaal-ge- regeerd land is de uitwerking van zulk een maatregel niet twijfelachtig. En het verdere effect zal niet uitblijven. Het meerendeel der Rotarians die geen leden van de N. S. D. A. P. zijn zal veiligheidshalve ook wel voor Rotary bedanken. Slechts zeer weinig menschen zijn tot martelaarschap geboren en de meesten verkiezen, eenmaal voor de keuze gesteld, hun plicht tegenover hun gezin dat van hun inkomsten moet bestaan. In zijn motiveering heeft de opperste par- tijrechter, die natuurlijk namens Adolf Hit ler optreedt, eenige merkwaardigheden ten beste gegeven omtrent overeenkomsten van het statuut van Rotary International met de beginselen der nationaal-socialisten eener zij ds en met die van de vrijmetselarij ander zijds. Dit zou, zooals zooveel Duitsche propa ganda, in ons land verkeerd begrip kunnen wekken. Daarom zij met nadruk verklaard dat Rotary noch met politieke partijen, van welke richting dan ook, noch met de vrijmet selarij eenig contact heeft. Zijn doelstelling, waarin niets geheims is evenmin als de be weging überhaupt iets verheimelijkt, luidt in volledigen tekst als volgt: „Het doel van Rotary is het aankweeken en aanmoedigen van dén wil om te dienen (het Dienst-Ideaal) bij al wat ondernomen wordt. In het bijzonder wekt Rotary op om: 1. Velen te leeren kennen, teneinde velen te kunnen dienen. 2. De toepassing te bevorderen van hoog staande beginselen in het zaken- en beroeps leven; de waarde te erkennen van eiken nut tigen arbeid en eiken werkkring te verheffen tot een middel om de gemeenschap te dienen. 3. Het dienen toe te passen in ieders per soonlijk, maatschappelijk en zakelijk leven. 4. Internationale waardeering, verdraag zaamheid en vrede te bevorderen door een wereldbond van zaken- en beroepsmannen, vereenigd door het Dienst-ideaal". De Rotary-beweging is gesticht door den Amerikaan Paul Harris en heeft haar inter nationaal hoofdkwartier in Chicago, haar Europeesch hoofdkwartier in Zürich. In de geheele wereld telt zij op het moment ruim 184.000 leden behoorend tot ruim vierduizend clubs. Verreweg het meest verbreid is de be weging in de Vereenigde Staten en in Groot Brittannië. Niettemin is zij ook in Europa, waar zij later begonnen is, steeds groeiende. In ons land zijn er 28 clubs met bijna duizend leden. In vrijwel alle Europeesche landen be zit Rotary haar clubs. Aanvankelijk heeft het Duitsche nationaal- socialistische bewind zich geenszins tegen de Rotary-beweging verzet en er zelfs openlijk een soort van instemming mee betoond. Na "vier jaren slaat deze houding plotseling om. De bovengenoemde Walter Buch doet moeite om dit te motiveeren. Hij constateert dat Rotary niet anti-semietisch is (ofschoon de Duitsche clubs in 1933 hun Joodsche leden hebben afgedankt) en daar heeft hij volko men gelijk in. Rotary is niet alleen niet tegen de Joden; het is tegen geen enkel ras gekant. Het kent geen rassenhaat. Verder is Buch blijkbaar huiverig' voor de internationale za kenrelaties van Duitsche Rotarians en meent hij dat deze hen tekort zouden kunnen doen schieten in hun plichten jegens den Duit- schen staat. En dan voert hij nog wat aan over leden van de al veel vroeger verboden Duitsche vrijmetselaars-loges die thans Ro tarians zouden zijn. Hier zij opgemerkt dat in vrijwel alle lan den de Roomsch-Katholieke Kerk het lid maatschap van Rotary aan haar leden ver oorlooft. In Nederland is dat niet zoo; het Hederlandsche Episcopaat neemt in dit op- 2mbt een afwijkend standpunt in en stelt 2ich klaarblijkelijk daarbij op het standpunt, dat Katholieken in het algemeen geen lid mogen zijn van instellingen met een ideëel doel, wier beginselen niet gegrondvest zijn op die van de R.K. Kerk. Maar dit is niet het Katholieke standpunt ten opzichte van Ro tary; het is alleen het standpunt van het Ne- derlandsche Episcopaat. Rotary International telt dan ook duizenden Katholieke leden, ook Engeland b.v., waar het Katholicisme in de minderheid is evenals in ons land. In de verklaringen van den oppersten i partij rechter Walter Buch treft in het bijzon der de volgende zin: „De partij kan niet ach terblijven, want evenals een officier en een ambtenaar heeft ook een partijlid zich verre te houden van een organisatie, welke hoe dan ook internationaal verbonden is." Een zoo krasse verklaring van Duitsch iso lement hebben wij, naar ik meen, nooit eerder gehoord. Zij moet wel alarm wekken, in het buitenland zoowel als bij de veleDuitsche beroeps-instanties die nog internationale verbintenissen hebben. Natuurlijk stelt men zich de vraag waarom Duitschland op deze verregaande wijze internationale vriend schapsbanden verbreekt. Het besluit ten aan zien van Rotary, dat een volkomen ideëel doel heeft waarmee ieder weldenkend mensch zal instemmen natuurlijk ook het Ne der landsche R.K. Episcopaat al heeft dat dan zijn organisatorische bezwaren zal vooral in Amerika een buitengewoon slechten in druk maken. Want de invloed van Rotary als ideëele instelling is in de Vereenigde Staten buitengewoon groot. Ook in Engeland en ver der in tientallen andere landen zal de uit werking niet achterwege blijven. Er wordt weer een stuk goede internatio nale verstandhouding afgebroken. R. P. DE CURSUSSEN VOOR WERKLOOZEN BEGINNEN WEER. Met ingang van 6 September a.s. zullen in de school aan de Bothastraat de P.B.N.A.- cursussen voor werkloozen weder aanvangen. Aan deze cursussen kunnen werkloozen van eiken leeftijd deelnemen. Gelegenheid tot aanmelding bestaat aan de school op 1, 2 en 3 September a.s. des morgens van 9 tot 12 uur en des namiddags van 2 tot 4 uur. Na dere inlichtingen worden aan dè school ver strekt. DE ORANJEFEESTEN. Op Koninginnedag zal de Oranje vereeni- ging Velsen alhier verschillende feestelijkhe den organiseeren, die kwart voor negen be ginnen met een optocht, waaraan c.a. 1100 kinderen zullen deelnemen. Medewerking hierbij verleenen „De Eendracht" en „St. Caecilia". De optocht volgt de volgende route: Banjaerdstraat, Koningsweg, Duinvlietstraat, Wij kers traatweg, Watervlietstraat, Geelvinck- straat; Meerweidenlaan. Ladderbeekstraat, Watervlietstraat naar Van Gelder's Sport park. Hier zullen de kinderen worden ont haald en zullen ze door een poppenkastver- tooning en een goochelaar gezellig worden beziggehouden. Des middags half twee wordt een optocht gehouden met de deelnemers aan de volks spelen. Deze optocht gaat van de Kanaal kade langs Kruisstraat, Burgemeester Weerts straat, Doodweg, Corverslaan, Wijkerstraat- weg naar het sportpark waar verschillende spelen zullen worden gehouden. Hiervoor zijn fraaie prijzen beschikbaar. Te 6.30 uur vindt een voetbalwedstrijd plaats tusschen Kinheim I en Z. F. C. I. Te 7.30 uur begint de gecostumeerde voetbalwed strijd en te 9 uur een openlucht bioscoopvoor stelling. Een en ander opgeluisterd door. muziek CHR. ORANJE VEREENIGING. Op 31 Augustus zullen evenals vorige jaren op het terrein, gelegen naast de Schapen wei des morgens van 9—12 uur voor de kin deren der drie Chr. scholen, spelen gehouden worden. Des n.m. van 2.306 uur zijn er volksspelen o.a. ringrijden per fiets, behendigheidsrijden per fiets en hindernis loopen. De leeftijd voor de deelnemers is bepaald op 1420 jaar. Het inleggeld is 10 cent per persoon. Allen kunnen er aan meedoen. Hiervoor zijn mooie prijzen beschikbaar ge steld. CONCERT „KUNST NA ARBEID". Het concert dat „Kunst na Arbeid" 28 Juli in Velserbeek zou geven, doch dat wegens het slechte weer moest worden uitgesteld, zal thans gehouden worden Vrijdag 3 September om 8.10 uur. Een mooi programma zal ten uitvoer wor den gebracht, w.o. de Fremersberg. OPENLUCHT SAMENKOMST. Het Evangelisatie Verbond der Gerefor meerde Kerk, IJmuiden-Oost houdt a.s. Za terdagavond een openlucht samenkomst op het Velserduinplein. Vlootvermeerdering. De N.V. Zeetransport te Rotterdam heeft onderhauds het Noorsche stoomschip Sva- nefjell, dat 2500 ton kan laden, aangekocht. Het bijzondere van dit stoomschip is, dat het de stoomketels op dek gebouwd heeft waar door het laadvermogen belangrijk werd ver groot. Maaskcrk voorloopig hersteld. Het met strandingsschade te Dakar aange komen stoomschip Maaskerk heeft aldaar voorloopig gerepareerd en zou vermoedelijk heden de reis naar Havre kunn'-n voortzetten om daarna naar Nederland te gaan tot al- doende herstelling. De schade schijnt nog al tamelijk omvangrijk te zijn. Voorloopig komt er nog maar de rioleering. In het oude dorpje Velsen, dat jaren lang, we mogen wel zeggen eeuwenlang er uit heeft gezien zooals het er ook nu nog uitziet, zijn groote veranderingen op til. Jarenlang heeft het daar zoo rustig gele gen rondom de kerk en het gemeentehuis. O, zeker, die oude straatjes zullen nog wel blij ven, de kerk en het gemeentehuis gaan ook niet weg, maar lang zal het niet meer du ren, of langs den buitenkant zullen groote veranderingen komen. Het Noordzeekanaal komt dichter bij het dorp. Het is in de eerste plaats de uitbreiding van het Noordzeekanaal, die hiervan de oor zaak is. Reeds sedert eenige jaren wordt er gewerkt aan de verbreeding van dit kanaal; de werkzaamheden naderen hoe langer hoe meer onze gemeente, hebben feitelijk onze gemeente reeds bereikt. Want de bouw der pontwoningen nabij het kruispunt der rijks wegen naar Amsterdam en Haarlem houdt verband met de verbreeding van het ka naal, daar hierdoor de oude woningen langs het kanaal moeten verdwijnen. Postkantoor en deel van den Stationsweg verdwijnen. Wanneer ook nabij het pontveer de ver breeding wordt uitgevoerd, kunnen belang rijke veranderingen verwacht worden. Het kanaal komt aan deze zijde dichter naar het dorp, angstwekkend dicht zelfs. Het komt als 't ware te kabbelen vlak langs den Noord kant en waar nu nog het postkantoor staat zwemt over eenige jaren de paling. En ook de Stationsweg hier ter plaatse zal verdwijnen. Misschien blijft er langs het huis van notaris Boerlage nog voldoende grond over voor een voetpad, maar daar houdt het mee op. De veranderingen, die in Velsen op til zijn houden dus nauw verband met de oplossing van het verkeersvraagstuk. Want behalve de verbreeding van het Noordzeekanaal, zijn er nog de tunnelplannen, waarover nog wel niet 't laatste woord gesproken zal zijn Amster dam verzet zich met hand en tand tegen een tunnel zonder spoorlijn maar waarmede toch rekening gehouden moet worden. Riolen en wegen. Heel onze gemeente is men sedert vele maanden bezig het binnenste buiten te kee- ren. Diepe voren worden in den bodem gegra ven en daarin verdwijnen kilometers riool buizen. Van de Kanaalstraat in IJmuiden en de Hoofdstraat in Santpoort komen de hoofd riolen, die elk weer hun vertakkingen heb ben naar alle uithoeken der gemeente, naar het dorp Velsen. Steeds meer naderen ze dit eindpunt. Zoo graaft men thans een diepe sleuf in den Stationsweg en verdwijnen ook daar de groote cementen ringen in den bodem. Maar opgelet nu! Deze rioleering gaat niet rechtdoor door het smalle deel van den Sta tionsweg langs het gebouw van Openbare Werken en het postkantoor. Dit zou Sisy- phuswerk zijn want. wij vertelden het reeds, dit deel van den Stationsweg is ten doode Uit Zürich wordt bericht, dal de beroemde danser Waclaw Nijinski eens de partner van Pavlova die sedert zestien jaar wegens geestesziekte in een sanatorium vertoeft, aan de beterende hand is. Een foto van Nijinski in zijn glanstijd in een parodistischen dans. opgeschreven. Men gaat dit riool leggen daar waar in de toekomst de weg komt, die den Stationsweg met den Rijksweg naar Haar lem zal verbinden. En waarlangs tevens de verbinding komt met den ingang van den tunnel, ongeveer ter hoogte van den Boschweg langs Waterland. Deze weg is geprojecteerd van den Stationsweg af rechts ombuigend naar den ingang van Velserbeek, vervolgens door de tuinen van het gemeentehuis tus schen het oude koetshuis en de pastorie der N. H. Kerk door naar den Driehuizerkerkweg, verder door het weiland naar den Rijksweg en den ingang van den tunnel. Maar aan den weg zijn we nog niet toe; voorloopig blijft het bij de rioleering. En ook hiermede stuit men op een moeilijkheid want niet alleen de weg, ook de rioleering kan niet door het weiland gelegd worden want dit is niet. van de gemeente. Jaren geleden heeft de gemeente getracht, het in eigendom te verkrijgen, maar men kon het over den prijs niet eens worden. En nu is men genoodzaakt, een noodverbinding te maken tusschen het riool van den Stationsweg en het hoofdriool SantpoortVelsen, welke noodverbinding langs den Driehuizerkerkweg gelegd wordt. Zoo zal er in het oude dorpje heel wat ver anderen, men weet echter in de verste verte niet wanneer dit zal geschieden; voorloopig blijft alles bij het oude. Er komt een sleuf dwars door dezen hoek van Velserbeek, daarin komt de rioleering en verder gebeurt er voorloopig niets. Hoe het met den tunnel loopen zal, weet men ook nu nog niet; maar wat men nu wel weet is, dat de verbreeding van het Noordzeekanaal bij het pontveer eèn kwestie van eenige jaren is, zoodat de nieuwe verbin ding tusschen den Amsterdamschen weg en den Stationsweg een urgent vraagstuk be gint te worden. Er staat in Velsen dus heel wat werk te wachten. En als dat alles klaar is, is er zoo veel veranderd, dat de oude bewoners van de buitenplaatsen hun dorpje niet meer zou den herkennen. Het woord in deze is echter niet aan de ge meente, maar aan het Rijk; want alles wat hier mnet geschieden houdt ten nauwste ver band met Rijkswerk: de verbreeding van het Noordzeekanaal en het bouwen van den tunnel. HET ZATERDAGAVONDSCHOT. De tijd, dat het Zaterdagavondschot weer opgang zal maken, is ook aanstaande, aldus Toenadering. Wij hebben vertrouwen, dat i.v.m. de ge voerde actie en de toezegging van de reeders- vereeniging. dat we kunnen rekenen op een loyale medewerking in dit opzicht, ieder van de urgentie van deze aangelegenheid door drongen zal zijn. Schipper en bemanning hebben hier één lijn te trekken. Wordt dat gedaan, dan ontstaan er geen moeilijkheden. In verband hiermede willen we ook even wijzen op hetgeen Zondag 25 Juli j.l. is voor gevallen. Een Duitsche haringvisscher haalde de seinvlaggen op, dat hij netten wilde overge ven vanwege de overvloedige vangst. Alle schepen lieten dit seinteeken voor wat het was, behalve één Vlaardingsch schip, dat de netten oppikte en inhaalde, met al den arbeid daaraan verbonden. Eerlijkheidshalve noemen we ook het num mer van het schip, daar anders verkeerde gevolgtrekkingen zouden kunnen worden ge maakt. Het betrof hier de VL 207. Als het juist is wat ons is medegedeeld, kunnen we er geen bewondering voor hebben. Hier waren geen onvoorziene omstandig heden aanwezig; menschenlevens stonden er niet op het spel. Alleen wat materieele schade voor de Duit sche reederij, die haar menschen verplichtte tot het zevenmaal visschen. Men krijgt hier den indruk, dat financieel voordeel boven het principe werd gesteld, en dat is nooit goed te keuren. W. G. IJ. Men schrijft ons: Wat beteekenen deze letters? Vraag het maar aan de kinderen, welke dezer dagen, voor 200 zegels van de Winke liers Vereeniging „Groot IJmuiden" een boot tocht met een bezoek aan Artis hebben mee gemaakt. 's Morgens half negen vertrokken ze met de boot, met goed weer en een blij gezicht, maak ten daarna een wandeling door de hoofdstad naar Artis, waar ze om kwart voor elf aan kwamen. Het bezoek aan Artis is altijd weer voor de kinderen nieuw, om de verschillende dieren te zien, vooral daar Artis de dieren meestal in hun natuurleven laat zien. Om p.l.m. 12 uur werd er gegeten en daarna een bezoek aan het Aquarium gebracht, ver volgens weder door de tuin naar de beren en om 4 uur waren allen present bij het voede ren van de leeuwen en de tijgers. En zoo kwam weer een einde aan dit bezoek en ver trokken zij weer in optocht naar de boot om den terugtocht te aanvaarden. Op den terugtocht was er muziek aan boord en werden de kinderen nogmaals getracteerd. Zoodoende bleef de stemming onder de kin deren goed, en kwamen ze zeer voldaan in IJmuiden aan, onder het zingen van „Groot IJmuiden gaat nooit verloren". Een woord van dank aan het bestuur der Winkeliersvereniging „Groot IJmuiden" voor het organiseeren van dezen tocht is hier ze ker op zijn plaats. Een dronken bestuurder. Het gebeurt nog al eens. dat een persoon, die ervan beschuldigd is, .dronken, of althans onder den invloed van sterken drank, achter het stuur te hebben gezeten, dit weerspreekt en dan ziet de rechter zich voor de vraag ge steld, of een zekere hoeveelheid bier, verdeeld over een zeker aantal uren, iemand dronken kan maken, vooral als de getuigenverklaringen niet zoo heel pertinent zijn, de onzekere gang niet zóó onzeker bleek en de traditioneele war taal den toets der critiek niet kon doorstaan. Het wordt dan wel eens moeilijk voor den kantonrechter. Ditmaal echter was die moei lijkheid niet aanwezig, want wat had de man verklaard, die naast verdachte had gezeten en op wien deze zich nog wilde beroepen, onkun dig ervan, wat de vriend eerder had gezegd? Die vriend had verklaard: Verdachte vroeg mij hem naar huis te brengen en ik dorst het niet te weigeren, omdat hij een klant was. Hij wilde met alle geweld sturen, maar ik voelde er niets voor, omdat hij dronken was en voor alle zekerheid hield ik de handrem vast, om in tijd van nood te kunnen stoppen. Hij liet voortdurend de claxon werken, ofschoon dit verboden en onnoodig was. Toen stapte hij bij een café in de Jansstraat uit en nam nog een glas bier, waarna weer werd ingestapt, maar even verder in de Jansstraat stopte hij weer bij een café en dronk er twee glazen bier om daarna met luid getoeter verder te rijden. Toen werden wij door de politie aangehouden, die het rijtuig langs den kant van den weg zette en den bestuurder meenam naar het bu reau". De politie besloot met de mededeeling, dat verdachte voor dronkenschap was ingesloten. Als een verdachte zich te zijner ontlasting op zulke getuigen beroept, is dit te vergelijken met een drenkeling, die een keisteen voor red dingboei wil gebruiken. Veel woorden werden door ambtenaar en kantonrechter dan ook niet aan het geval verspild. Wij moeten, zei de ambtenaar, de menschen tegen zülke bestuurders bescher men en kunnen dit slechts met flinke straf fen. De eisch luidde 14 dagen hechtenis en ont zegging van rijbevoegdheid voor den tijd van een jaar. De kantonrechter gaf 10 dagen hechtenis en wees overigens den eisch toe. Een revolverheld. Een chauffeur moest terechtstaan wegens het zonder vergunning dragen van een revol ver en voorts voor het feit dat hij op andere plaats en tijd met zijn a'uto op de Amster- damsehe vaart iemand had gehinderd door opzettelijk te „snijden". „Er was, meen ik, een vrouw in het spel", zei de ambtenaar en dat maakte het geval inte ressant, maar er volgden geen verdere ont hullingen, zoodat we den roman reeds op de eerste bladzijde moeten beëindigen met een vraagteeken, in afwachting van latere gege vens, want met de revolver scheen gedreigd te zijn en dat krijgt de politierechter ter be handeling. zoodat we daarover later meer kun nen vertellen. Nu hadden we slechts de nuchtere feiten, dat de man onbevoegd een revolver had ge dragen en dat hij door „snijden" de vrijheid en veiligheid van het vtfrkeer had in gevaar gebracht. Voor dit laatste feit werd 12 boete geëischt met een jaar rijverbod, voor het eerste 40 boete. De kantonrechter deed 3 bij de 12 en nam van de 40 er tien af. Het jaar rijverbod werd ook toegewezen. Een musiceerende student. Om op een trompet of dergelijk koperen blaasinstrument muziek te kunnen maken is een zekere oefening van lippen en vingers noo- dig. Zonder dat zal men er of in 't geheel geen geluid uit krijgen of enkele rauwe klanken uitstooten. Een Amsterdamsch student, die op een avond uit café Riche in Zandvoort een instru ment als bedoeld naar een auto zou brengen, zette het onderweg aan den mond en, aange zien hij er niet op kon spelen, bracht hij het niet verder dan een rauwe kreet. Doch een ijve rig agent was van meening. dat elk geluid aan een blaasinstrument ontlokt, muziek ge noemd moest worden en hij vroeg plichtmatig aan den student, of deze van Burgemeester en Wethouders van Zandvoort een schriftelijke vergunning had om op den openbaren weg muziek te maken. De student antwoordde eer lijk, dat hij zoodanige vergunning niet had, waarop hij zijn naam en adres moest opgeven en de agent toog den volgenden dag naar het stadhuis, om daar te ïnformeeren, of werke lijk geen zoodanige vergunning aan den stu dent was verleend. Dit stond tenminste alles in het procesverbaal dat werd opgemaakt en den student voor den kantonrechter bracht. „Deed u het voor geld?" vroeg de kanton rechter met een effen gezicht en de student zei ernstig neen, tot groot vermaak van de publieke tribune, waar de vroolijkheid steeg, toen de student eveneens erkende, dat het dagelijksch bestuur van Zandvoort hem geen vergunning had gegeven. Aan 't gezicht van den ambtenaar was te zien, dat hij de overtreding niet ernstig vond en niet boos geweest zou zijn. indien geen nroces-verbaal was ongemaakt. Hij kon niet minder dan twee kwartjes boete vragen, bij welken elementen eisch de kantonrechter zich aansloot.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1