Dikhuiden brachten groote consternatie. DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1937 Escapade door Rotterdam. De leidster „Jenny" wordt gemist. „Jenny", de mentor der olifanten van Sa- rassani is Dinsdag gestorven, terwijl het circus op weg was naar Rotterdam, waar het op „Dijkzicht" Woensdag het gebruikelijke gewoel bracht. Wat de invloed van „Jenny" betee- kende, bleek, nu de oude olifant er niet meer was. Vijf olifanten, die aan vankelijk rustig van het station D.P. naar het aangrenzende gedeelte van het land van Hoboken waren overge bracht, braken daar los en ondernamen een tocht op eigen houtje door de Maasstad. Drie dikhuiden liepen langs de omheining der tentenstad en braken tenslotte door de omheining. Dit drie tal was spoedig gepakt, doch de beide anderen maakten een langeren tocht. Aan de achterzijde braken zij door de af scheiding van het terrein der tentenstad heen en liepen den achteruitgang van de hoofdtent binnen, waar zij tusschen het vele werkvolk, dat in de piste bezig was, de toestellen in orde te brengen, groote verwarring stichtten. Zon der evenwel veel materieele schade te veroor zaken, kwamen zij den vooruitgang van de tent weer uit, verbraken de barricade aan den voorkant en landden daarna in de Rochussen- straat aan, waar zij hun grooten tocht pas goed aanvingen. Het ging via 's-Gravendijk- wal, Claes de Vrieselaan, Zwaer de Croon- straat, Vliegerstraat, Heemraadssingel, Hon- diusstraat en Claes de Vrieselaan, waar zij tenslotte door de kornaks in samenwerking met de politie werden gepakt. De heele tocht, welke anderhalf uur in beslag pam, werd in behoorlijken draf volbracht. In het tentenkamp heerschte den heelen avond een onrustige stemming omdat de drie olifanten, die al eerder gepakt waren, steeds onrustig bleven, daar zij kennelijk „Jenny" misten. Persoonlijke ongelukken zijn bij de escapade der dikhuiden gelukkig beperkt ge bleven. De kornak Janichow liep een rechter- kuitbeenfractuur op en ls naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Verder zijn er eenige lichtgewonden, die ter plaatse be handeld konden worden. De verwarring in de tentenstad werd bovendien nog vergroot door dat tengevolge van het ongegeneerde bezoek van de olifanten verschillende lichtleidingen onklaar waren geraakt en derhalve alles in het donker werd gehuld. De beide laatste oli fanten zijn, zoodra zij gevangen waren, teruggeleid naar het kamp. Ronselaars in de Betuwe? Twee jongemannen worden sinds Maandag morgen vermist. Sedert Maandagmorgen worden twee jonge mannen vermist, één uit het Betuwsche dorp Tricht en één uit Rotterdam. Vermoed wordt dat beiden naar Spanje zijn geronseld en er wordt dan ook een uitgebreid onderzoek in gesteld om de verblijfplaats der verdwenen jongemannen op te sporen en wie hen bewo gen zou hebben naar Spanje te gaan. Van den Trichtschen jongeman, die bij zijn ouders woont, staat vast, dat hij Zondagavond nog in Tiel op een dansavondje is geweest. Doordat hij vroeger in Tiel gewoond heeft, ontmoette hij daar verschillende oude ken nissen en eenigen van hen heeft hij verteld van zijn voornemen om naar Spanje te trek ken. Hij heeft dien avond zelfs getracht zijn vroegeren buurjongen mee te krijgen, maar deze voelde daar niets voor. Maandagmorgen heeft hij thuis verteld, dat hij in een andere plaats vast werk gekregen 'had en is toen met een geleend rijwiel ver trokken. Men vermoedt dat hij per rijwiel naar Eindhoven is gegaan en vandaar naar Spanje is vertrokken. De ouderlooze Rotterdammer is, naar men meent, Zondagavond met den Trichtschen jongeman in Tiel geweest en daarom neemt men aan, dat ook hij naar Spanje vertrok ken is Loos alarm doet politiemacht uitrukken. Van inbrekers geen spoor te bekennen Telefoontje van anonymus oorzaak van alles. Woensdagavond omstreeks kwart voor elf werd het hoofdbureau van politie te Rot terdam opgebeld door een anonymus die mededeelde, dat er gisteravond of vannacht zou worden ingebroken in het pand van de Incassobank aan den Popmpenburgsingel al daar en dat men er goed aan zou doen daar eens poolshoogte te gaan nemen. Aangezien er eenige jaren geleden in het zelfde bankgebouw een overval is gepleegd, rustte men op het hoofdbureau direct een overvalswagen uit, welke met een aantal rechercheurs van het Haagscheveer naai den Pompenburgsingel reed. Inmiddels was eveneens het politiebureau aan de Meer manstraat gewaarschuwd en ook van dit bureau rukte een klein legertje politiemannen in uniform en in het burger, uit, onder leiding van drie inspecteurs Spoedig had de politie macht het geheele blok: Pompenburgsingel— Kortebrandtstraat en Bosch je, afgezet. De bewoner van het huis boven het bankgebouw kwam juist thuis. Door diens huis bereikte men het dak. Het geheele bankgebouw werd doorzocht, alle daken van de aangrenzende panden, werden geïnspecteerd, maar men vond geen inbreker. Het is mogelijk, dat de inbrekers er niet zijn geweest en het telefoontje als een af leidingsmanoeuvre hebben aangewend, of de heeren zijn er inderdaad geweest, maar zijn gevlucht. Voor dit laatste heeft men echter geen enkele aanwijzing. Het onderzoekingswerk van de groote pa- litiemacht bracht een groote menigte men- schen bijeen. In een ommezien stond het zwart van de menschen, die evenwel op be hoorlijken afstand werden gehouden. De politie is bijna eer. uur meta het onder zoek bezie geweest doch positief resultaat beeft het'niet opgeleverd. Brand te Sevenum richt groote schade aan. Twee gebouwen totaal verwoest. Woensdagavond omstreeks half negen is brand ontstaan in de fabriek van de Coöperatieve Handelsvereeniging en Landbouwbank gelegen nabij het station HorstSevenum. Twee gebouwen, welke van onder tot boven met veldvruchten meel hooi en stroo waren gevuld, stonden spoedig in lichter laaie. De brandweer van Sevenum bestreed het vuur met alle kracht doch kon de beide ge bouwen niet meer redden. Het derde gebouw was gelukkig door een brand vrijen muur van de andere gescheiden. Het bevatte een kostbare machine installatie voor het persen van vee koeken en stroo. Om dit pand voor het vuur te be hoeden, werd assistentie gezocht van de Venlosche brandweer welke om kwart voor tien op het terrein van den brand verscheen. Toen was het pleit gauw beslecht. De oorzaak van den brand is on bekend. Verzekering dekt de schade, welke ongeveer een ton bedraagt. De proefvaart met de „Piet Hein". Technische Commissie meer dan tevreden. De voorzitter der technische commissie be last met den bouw van het Prinselijk jacht, de heer Ernst Crone, heeft het A.N.P. verteld van zijn ervaringen bij de proefvaart van de ,Piet Hein" op het IJselmeer. De heer Crone toonde zich zeer enthousiast over de manoeuvreervaardigheid, de nautische hoedanigheden en het comfort van het schip. Bij tegenwind had het schip een snelheid van ongeveer 23 K.M. per uur gedurende langen tijd volgehouden, zonder dat men voer op diep water eenige vibratie is opgetreden. Of het schip trillen zal, is altijd een kwestie van afwachten, men weet dit nooit vooruit met zekerheid te zeggen. De „Piet Hein" heeft zijn bouwers geenszins teleurgesteld. Het schip was bij een vaart van 12 mijl in diep water zeer goed bestuurbaar. De grens der bestuur baarheid lag op iets lager snelheid in ondiep water. De berekeningen, welke op grond van iroefnemingen met een model van de „Piet lein" in het scheepsbouwkundig proefstation te Wageningen zijn gemaakt, zijn ten volle bekrachtigd. Hetzelfde was het geval met de berekeningen van den heer H. W. de Voogt en prof. E. Vossnack betreffende de stabiliteit. Ook de motoren voldeden uitstekend. De stemming van de bouwers steeg dan" ook tijdens de proef vaart tot boven die der tevredenheid De heer Crone deelde ons nog mede', dat het aantal aanmeldingen voor de vlootrevue van Zaterdag a.s. tot 600 is gestegen. JONGEN VAN AARDAPPELENKAR GEVALLEN. Doodelijk gewond. Woensdagnamiddag is in de Geranium straat te 's-Gravenhage, de 10-jarige J. D., wonende aan de Jan ten Brinkstraat no. 55 aldaar, die op den bok van een aardappel wagen een eind met den bestuurder wilde meerijden, door een onverhoedsche beweging daar afgevallen, met het gevolg dat een van de wielen van den wagen over zijn lichaam "mg. In deerniswekkenden toestand is de knaap door den G.G.D. naar het Roode Kruiszieken- huis overgebracht, waar hij bijna onmiddel lijk na aankomst aan de bekomen verwon dingen is bezweken. Epileeren on rle wet op de Geneeskunst. Schoonheidsspecialiste als verdachte. Een Utrechtsche schoonheidsspecialiste heeft zich voor den waarnemenden kanton rechter aldaar, mr. Steenberghe, te verant woorden gehad. Haar was, volgens de N.R.Ct. ten laste gelegd dat zij artikel 3 van de Wet regelende de uitoefening van de geneeskunst, had overtreden. Dit artikel luidt: Alleen de geneeskundige mag binnen de grenzen zijner bevoegdheid in het openbaar aankondigen dat hij de geneeskunst uitoefent, of een titel voeren, die hem aan het publiek als genees kundige aanwijst. Verdachte, die zich ter zitting deed ver tegenwoordigen door mr. G. Kramer, had zich in een advertentie aanbevolen voor het blij vend verwijderen van gezichtsharen. Als ge tuige werd de inspecteur van de volksgezond heid, dr. G. D. Hemmes, gehoord. Volgens dee verklaringen van dezen getuige kan het verwijderen van gezichtsharen een handeling in het belang van de gezondheid zijn als het een afwijking betreft. Een dergelijke hande ling behoort z.i. te geschieden door een ge neeskundige. Dat verdachte zich aankondigt als wetenschappelijk gediplomeerde specia liste op dit gebied wekt volgens getuige bij het publiek den indruk, dat zij de genees kunst uitoefent. Op een desbetreffende vraag van den ver dediger antwoordde dr. Hemmes, dat het ge woon verwijderen van een haar niet onder de uitoefening van de heelkunst gerekend dient te worden. Wanneer echter, zooals in het onderhavige geval, de haarwortel door invloed van warmte en eleetrieiteit wordt ge dood, is dat wel het geval, evengoed als bijv. het verwijderen van de kern van een likdoorn door een pedicure. De ambtenaar van het openbaar ministerie, wees erop, dat het hier gaat om een prin- cipieele kwestie, die voor de eerste maal in een openbare zitting van het kantongerecht wordt behandeld. Hij zou dan ook in de zaak gaarne een uitspraak in hoogste instantie zien. De ambtenaar wees er inderdaad op, dat nog nooit is uitgemaakt of er inderdaad ziekte of een kwaal aanwezig moet zijn om overtreding van de wet mogelijk te maken. Spr. wees op een arrest van den Hoogen Raad van April 1933 betreffende een geval van in enting van vee, waarbij de Hooge Raad uit maakte dat het inenten van gezond vee is te beschouwen als uitoefening van de genees kunst. Hieruit is de conclusie getrokken, dat een medicus, die een gezond mensch behan delt, ook de geneeskunst uitoefent. Spr. concludeerde, dat verdachte strafbaar is. In verband met het principieele karakter vroeg de ambtenaar een geldboete van één gulden subs, een hechtenis van één dag. Mr. Kramer drong aan op vrijspraak. Dc kantonrechter zal over veertien dagen schriftelijk vonnis wijzen. NEGUS, Een jaar geledennog maar één jaar geledenwas hij het levend symbool van de overweldigde, nobele zwakkere. Toen heeft de menschheid hem ontdekt en een vuurzuil van verontwaardiging steeg omhoog van de aarde. Een ,kre,et van, afgrijzen, een schreeuw om gerechtigheid klonk van alle hoeken der aarde waar menschen wonen. Maar alle menschen hebben een boterhammetje met kaas gegeten en een kopje thee gedronken en zij zijn naar de bioscoop gegaan om 't journaal te zien van den Italiiaansch- Abessijnschen oorlog. En nu is de Koning der Koningen vergeten. En de Leeuw van Juda is een heer-met-een-baard. Wat zou de hoofdredacteur van de Hoogezandster Nieuws bode schrijven? Hij zou schrijven „Sic transitEn hij zou g e I ij k hebben. Dienstweigeraars worden aan deQ arbeid gezet. Dagje uit noodlottig afgeloopen. Onder een tram geraakt en levensgevaarlijk gewond. Woensdagmiddag om kwart voor vijf is een tien-jarige jongen uit het Noord-Hollandsche plaatsje Hem, nabij Hoorn, op het Rokin bij den Dam te Amsterdam onder een motor wagen van lijn 11 geraakt en in ernstigen toestand opgenomen. Hij had een schedel- basisfractuur en een gebroken dijbeen op- geloopen en is in hoogst zorgwekkenden toe stand naar het Binnengasthuis vervoerd. De jongen had met zijn ouders een dagje in Amsterdam doorgebracht. Het drietal was op weg naar het Centraalstation en kwam met de tram van het Muntplein. Op den Dam is de familie uitgestapt, om, alvorens naar dei trein tegaan, nog iets te gebruiken. De knaap wilde achter de stilstaande tram de rails oversteken en lette daarbij niet op de van den anderen kant komende tram met het gevolg, dat hij gegrepen werd. ERNSTIGE VAL UIT EEN KAPSCHUUR Woensdagmiddag is de 46-jarige gehuwde arbeider E. H., wonende te Niebert, gemeente Marum, bij het verrichten van werkzaamheden in een kapschuur van een hoogte van tien me ter omlaag gevallen en op den leemen vloer terecht gekomen. De man brak een arm en eenige ribben en liep bovendien ernstige in wendige kneuzingen op. Na voorloopig te zijn verbonden, is hij in ernstigen toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht. KIND VERDRONKEN Het bijna driejarig zoontje van den land arbeider M. M. Cuiper, wonende aan de Am- stelkade te Mijdrecht, is in een onbewaakt oogenblik in den Amstel geraakt en verdron ken. PAULA DE WAART. Naar wij vernemen is de actrice Paula de Waart, leidster van het kinderoperette- en blijspelensemble „De Narren" Woensdag in het R.K. ziekenhuis te Den Haag opgenomen voor het ondergaan van een operatie. INSCHRIJVING 3Vi pct.'s LEENING AMSTERDAM. Naar wij vernemen is bij de Woensdag ge houden inschrijving op f 19.671.000 3 1/2 pet. Amsterdam, zesde leening, zpodanig prefe rent ingeschreven, dat voor" de vrije in schrijvingen slechts een klein bedrag be schikbaar is, zoodat daarop slechts een ge ring percentage kan worden toegewezen. Verlichting Rijksweg onder Limmen wordt verbeterd. Op haar verzoek om de doelmatigheid van de reeds aangebrachte natriumverlichting op den weg Haarlem-Alkmaar onder Limmen te verhoogen door het aanbrengen van ver lengde schorten aan de aanwezige armatu ren, heeft de K.N.A.C. van den burgemeester van Limmen bericht ontvangen, dat men er in geslaagd is aan de bestaande armaturen een lange matglazen schort te bevestigen, waarbij de geheele lamp binnen de schort blijft, zoodat er thans van eenige flikkering geen sprake meer is. Aangezien tot den ombouw der armaturen langs het geheele van natrium verlichting voorziene weggedeelte aanstonds zal worden overgegaan, is, volgens de K.N.A.C. de ver wachting gewettigd, dat een aanmerkelijke verhooging der verkeersveiligheid bij duister nis zal zijn verkregen, zoodat ook de klach ten over verblinding e.d. dezer verlichting wel achterwege zullen blijven. FEESTELIJKE BIJEENKOMST OP „VILLANDRY". Ter gelegenheid van het dertig-jarig be staan van de Herstellingsoord-vereeniging „Villandry" te Nijmegen is een landdag ge houden op het terrein van het herstellings oord. De voorzitter, p. Moltmaker, heette allen welkom en sprak er zijn vreugde over uit, dat bij de viering ook de patiënten van het rustoord deze belangrijke, doch korte ver gadering konden bijwonen. Men heeft het plan opgevat een vacantie- oord voor de leden van Villandry te stichten Uit de vergadering van de ledenraad kwam het voorstel naar voren aan het bestuur blanco-mandaat hiertoe te verstrekken het geen door spr. destijds met kracht is be streden. Met het oog op het feit, dat het bestuur snel moet kunnen handelen, stelt het bestuur de vergadering thans voor, vrij mandaat aan dit college te verstrekken om een vacantie- oord te stichten, tot een bedrag van circa f 50.000. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aanvaard. Daarna bood de heer Arlaar met eenige hartelijke woorden den voorzitter een enve loppe met f 1200 aan, als een bewijs van er kentelijkheid van de leden voor het groot- sche werk dat tot stand is gebracht. Aan den heer Balkestein, den oud-voorzit- ter bood spr. een gong aan voor het her stellingsoord. De heer Moezelaar namens de patiënten die thans verpleegd worden, sprekend, bood den vooratter een karpet, een klok en een lamp aan. alles ten behoeve van het huis De heer v. d. Ploeg uit Haarlem bood ver volgens een aantal nieuwe leden en een bou quet bloemen aan. Op het eiland Rozenburg Voor inpolderings- en verdedigingswerk^ Dienstweigeraars zullen in de toekomst n tig werk te doen krijgen. Zij zullen on fl eiland Rozenburg in een kazerne bijeen den gebracht en den strijd aanbinden W het vernielend werk, dat de zee sinds en dag aan de westpunt van dit eiland j» richt. Binnen korten tijd zullen de eert* groepen het gebouw achter het KoninkS jachtdomein -betrekken, zoodat dit jaar n het werk zal kunnen beginnen, aldus nw3 het „Rott. Nws.blad". mel(" Aan de overzijde van Hoek van Hollar ligt de punt van het eiland Rozenburg w natuurmonument De Beer. Vooral in het a deel te van dit eiland, dat aan de Noordi" grenst vindt men de opgerepte floral fauna der duinen. Sinds vele jaren is dit deel van het eiland verboden terrein. Het behoort tot de rife domeingronden, waar het jachtgebied van wijlen Prins Hendrik is. Zoo zwermen er kluten, scholeksters, stem* mantel- en zilvermeeuwen en de b vrij rond. De konijnen hebben er een c„ stoord leven, tot de groote jacht er een'eind aan maakt. Q De uitgebreide duinenrij, begrensd door Noordzee, Nieuwe Waterweg en Oude Maa« wordt nog al eens aangevallen door de zm die al menige verovering heeft gemaakt Vlak achter het duingebied, in Oostelijk richting dus, is een polder, die sinds eenie jaren voor een klein gedeelte 300 H.A - door de landbouwers H. J. de Bruyne en Celuk in cultuur is gebracht. Naast dit be. drijf staat de groote steenen schuur, die nu ingericht zal worden als kazerne voor de dienstweigeraars, die op De Beer te werk zullen worden gesteld. Het is stil in deze omgeving. Enkele malen per dag gaat de veerman uit Hoek van Holland met zijn bootje over om den postbode of enkele zakenlieden over te brengen. Des zomers komen bezoekers uit Hoek van Holland De Beer bezichtigen, doch verder is er niet veel te beleven en hebben de bewoners van de boerderij met de arbei ders, die er vlak bij wonen, het er bijzonder rustig. Het werk, Het werk van de dienstweigeraars zal be staan uit het versterken van de duinstrook langs de zee en aijkaanleg langs de Oude Maas. Met het versterken van de duinen hebben arbeiders reeds een begin gemaakt. Door aan- plantingen wordt de duinrand telkens opge. hoogd, zoodat men weer een normale hoogte kan verkrijgen voor de duinen, die van de stormvloeden zwaar te lijden hebben gehad, Maar ook de Oude Maas levert haar deel aan het vernielingswerk en zoo loopen bijna ieder jaar honderden h.a. weilanden in den Scheurpolder onder, omdat er geen voldoende bescherming is. De Scheurpolder zelf heeft een oppervlakte van 1000 a 1100 h.a. en is voor het in cultuur brengen zeer geschikt. Mede als object van werkverschaffing zou de regeering hiertoe wil. len overgaan, doch dan moet eerst het water worden gekeerd. Een andere werkgelegenheid vormen de voorbereidende werkzaamheden tot het plaat sen van kanonnen op De Beer. Er zullen d stellingen, elk van drie stukken geschut, a deze zijde van den ingang van den Waterweg Worden geplaatst. Deze werkzaamheden vor^ deren veel graafwerk, transporten, enz, Een speciaal smalspoor zou moeten worden aange legd en een nieuwe steiger aan den Waterweg moet er komen. Aan arbeid in deze omgeving dus geen ge brek en daarom is het niet onmogelijk, dat ook de plannen der werkverschaffing aan werkloo- zen verder worden uitgevoerd. Het gebouw voor de dienstweigeraars biedt wel plaats aan 200 personen, zood-at voldoende ruimte beschik baar is. Enkele woningen aan weerszijden van het gebouw, waar thans arbeiders van de land- j bouwers wonen, zullen worden ontruimd ten dienste van de opzichters. Er worden weinig biggenmerkeu aangebracht. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het aantal aangebrachte biggenmerken in de week van 9 tot 14 Augustus 1937 bedroeg 37.995, tegenover 46.832 in de overeenkom stige week van het vorige jaar. Van de toekenning 1937 zijn van 1 Januari tot 14 Augustus in totaal aangebracht 1.063.550 merken, tegenover 1.253.900 merken in de overeenkomstige periode van 1936. A. SPAANS BENOEMD TOT INSPECTEUB DER P. T. T. Naar wij vernemen is de heer A. Spaans, adjunct-directeur van het telegraafkantoor te Amsterdam, met ingang van 1 September benoemd tot inspecteur der P.T.T. bij het hoofdbestuur in Den Haag. OTTO DE NOBEL. De toonkunstenaar Otto de Nobel, die ge- ruimen tijd ernstig ziek is geweest, zaï ai. Zaterdag het R.K. Ziekenhuis te 's-Graven hage verlaten, teneinde thuis nog eenige weken rust te nemen alvorens zijn werkzaamheden te hervatten. UIT DE STAATSCOUANT. Bij Kon. besluit van 23 Augustus 1937, is met ingang van 1 September 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Broek nn Langendijk: H. Schelhaas. u De heer Schelhaas, werd 29 September l geboren en is thans secretaris van de 0e- meente Broek op Langendijk. SLAPENDE TIJGER IN EEN HALTEGEBOl'ff DER Z. S. S. c. Het Bat. Nwblad schrijft d.d. 17 Augustus. De bewoners van kampong Laboean Rawe, een Z.S.S.-halte bij Tandjongkarang, klaagu® sinds weken over het bezoek van een tijger de avonduren. Daar de kampongbewonen geen moeite deden om het beest weg te jage of neer te schieten, werd het met den brutaler. Op een nacht kwam de koning *a het woud op het achterer-f van den haltecne waar een paar geiten gestald zijn. De bewon ontdekte het bezoek tijdig en maakte lawaa om den ongenooden gast weg te jagen. In denzelfden nacht tegen vier uur, toen buffethouder van de halte zijn buffet wji openen, zag hij tot zijn niet geringe ontsie tenis, dat de tijger uitgestrekt lag op deni vio van het haltegebouw! Het geval werd ou politie gerapporteerd. Twee beroepsjagersa ten nu al twee dagen op het beest te loe.ej

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2