santander is gevallen. H Thijs IJs heeft een raar avontuur Opstand ging den val vooraf. Blokkade van de Chineesche kust. DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1937 franco 's troepen zijn de stad gisteren binnengerukt. et opperbevel der rechtsche Spaansche troepen voor Santander deelde om half twee gistermiddag mede dat de linksche autoriteiten officieel verklaard hebben, dat de stad zich aan de troepen van Franco overgeeft. De rechtsche colonnes verhaastten daarop den opmarsch naar de stad. De rechtsche zender aan het front van Madrid deelde later mede, dat om zes uur in den middag verscheidene rechtsche bataljons in Santander waren binnengerukt. Alle linksche strijdkrachten, die nog te Santander waren gebleven en waarvan de sterkte op 15.000 man wordt geschat, boden hun onder werping aan. Een verslaggever van Havas te Santander deelde in het begin van den middag mede, dat een opstand onder de bevolking was uit gebroken. Men eischte, dat de stad zou worden overgegeven en in de straten werd gevochten. Vreeselijke wanorde in de stad. |2 ritsche uitgewekenen uit Satan der die te St. Jean de Luz zijn aangekomen, hebben een corres pondent van Reuter verteld, dat Santander vóór den val zonder wa ter, zonder licht en zonder burger lijke organisatie was. Er werd ge plunderd en gestolen, blindelings werd in de straten geschoten, er heerschte niet meer de minste con trole van de Guardia Civil, een zui vere anarchie had haar intrede ge daan. Honderden kleine booten der visschers maakten zich gereed man nen, vrouwen en kinderen uit de stad te brengen, er werd gevochten om een plaats. Een soort niet officieele politie-organisatie, bekend onder den naam „vijfde colonne", die cestond uit aanhangers der opstandelingen, En die de stad al sinds vele weken vreesde, opende het vuur op de zich verdringende menigte, die trachtte aan boord der scheep jes te komen. FRONT V. SANTANDER De ooggetuigen wijten de snelle ineen storting van de verdedigingslinies van San- '•mder en de onbeperkte wanorde aan het ralkomen ontbreken van discipline bij de rardedigingstroepen van Santander en isturië en aan het volkomen afwezig zijn ran een doelmatige organisatie. De president der Baskische regeering, Aguirre, is, komende van Santander, te Bayonne aangekomen. Het oorlogschip Keith heeft den haven meester van Santander niet kunnen redden. Men gelooft, dat hij zich aan boord van een fa1 talrijke visschersscheepjes bevindt, die ffflgroot aandeel hebben genomen in de J,"g van vrouwen en kinderen. De alge- vlucht werd het grootst toen verno men werd, dat de weg naar Asturië was af gesneden. Schepen met uitgewekenen bereiken Bayonne. Qistermiddag zijn vijf schepen uit Santan der te Bayonne aangekomen met 400 mi- --fmanschappen, Guardia Civil, vrouwen en roeren. De autoriteiten hebben beslag ge- "d op een bedrag van 200.000 pesetas, dat 'passagier bij zich had. Volgens de vluch ten is santander stikvol menschen en wat 'de haven belegerd door de brigades -r'tiemanschappen, die naar Frankrijk wiljen gaan. het centrum voor Spaansche uit- trp v en' *s vo1 vluchtelingen. Doordat gis- oavel gegeven is te verhinderen, dat JMl'tiemanschappen contact onderhielden de bevolking, hebben zich gisteren pro- j'wegingen en ongeregeldheden voorge- a 11 ^et centrum der uitgewekenen, dat aakt wordt door de politie. Engelsch oorlogsschip vervoert 25 gijzelaars. Brtt'5,meIdt nader uit St. Jean de Luz: Het •de oorlogschip Keith, dat eergisteravond .ndaye was vertrokken om te trachten :y- .ars der Baskische regeering en Britsche S>rpien ui^ Santander te evacueeren, is ki;ln te St. Jean de Luz na volbrachte taak '-J&ornen. - is er in geslaagd 25 Baskische •aft de laatste Britsche onderdanen -aaade fengen- Luitenant Gascoyne, een heeft een tragisch relaas gedaan westand te Santander; de stad is ^7Van water, gas en electriciteit. Er en gemeentebestuur. In de stra- te groote wanorde. Vreugde te Rome. lossing" een groote stap vooruit heeft gedaan- en dat dit in Londen en Parijs op de houding der regeeringen invloed kan uitoefenen. Stefani meldt, dat de vreugde te grooter is, „daar de Italiaansche legionaires zich als helden gedragen hebben aan het front van Santander en op beslissende wijze hebben bij gedragen tot het schitterende succes van het offensief". Te Rome zijn betoogingen geïmproviseerd bij de lokalen der fascistische groepen, in de voornaamste straten en openbare instellingen, waar luide gejuicht werd voor Mussolini, de legionaires en het rechtsche Spanje. Generaal Yaque in ongenade? Uit St. Jean de Luiz, 25 Augustus. Naar hier vernomen wordt is generaal Juan Yaque, die het bevel voerde over de troepen voor Madrid, van zijn commando ontheven en met een missie naar de Canarische Eilanden ge zonden. De generaal zou in ongenade gevallen zijn, omdat hij in nauwe relatie stond met de oude Spaansche Phalanx, die onlangs is opgegaan in de door Franco gevormde een heidspartij. Zwaar bombardement op Madrid. In dpn nacht op Woensdag is Madrid op nieuw gebombardeerd. Te middernacht kwa men de batterijen van Franco in actie en ge durende een half uur vielen de granaten in zeer snel tempo op de binnenstad. Geheele huizen werden vernield. Korten tijd na het begin van het bombarde ment antwoordden de kanonnen van de regee- ringstroepen in even snel tempo. Gedurende twintig minuten verging hooren en zien door het lawaai van het geschut. Zooals gebruikelijk zochten de bewoners snel een toevlucht in de kelders. Ongeveer tien personen werden ge dood en 25 gewond. Naar schatting zijn 500 bommen op de stad terecht gekomen. In het bijzonder werd de binnenstad getroffen. Jeugdige Phalanxisten naar Duitschland. Gistermiddag is een groep leden der jeugd organisatie van de Spaansche Phalanx naar Lissabon vertrokken om van daar naar Duitschland scheep te gaan. Hun bezoek wordt gebracht op uitnoodiging der Duitsche regee ring en zal ongeveer anderhalve maand duren. Zuid'Amerika Diplomatiek geschil om een postzegel. Tusschen Nicaragua en Honduras is een diplomatiek conflict uitgebroken over een door eerstgenoemd land uitgegeven luchtpost zegel, waarop een landkaart van Nicaragua voorkomt. Honduras heeft er tegen geprotesteerd, dat op de postzegel een gebied voorkomt, dat betwist wordt en intrekking van de post zegel geëischt. Reeds hebben geruchten de ronde gedaan, over botsingen tusschen de troepen van beide landen, doch deze zijn tegengesproken door den president van Nicaragua, die de meening van Nicaraguaansche rechtsgeleerden heeft gevraagd ten einde tot een regeling van dit reeds jaren bestaande geschil te komen. Generaal Somoza heeft voor de pers ver klaard, dat de nationale rechten langs diplo- matieken weg in broederlijke eensgezindheid verdedigd zullen worden. Engeland laat te Rome bekend ge- 1 van Santander is in deze stad met >e vreugde vernomen. De bladen i net vermoeden uit, dat met deze 51le actie de „nationaal-Spaansche op- Bescherming der Britsche koopvaardijvloot Het Britsche kabinet heeft aandacht ge wijd aan het toenemende aantal aanvallen op koopvaardijschepen in de Middellandsche Zee. De Britsche regeering is voornemens voor het oogenblik ten minste een flottilje torpedojagers en twee zwaardere schepen in het westen van de Middellandsche Zee te houden voor de bescherming van de Britsche schepen. Dit zal neerkomen op in het geheel elf oor logsschepen, zonder de oorlogsschepen, die de Middellandsche Zee passeeren Polen Toestand blijft gespannen. De door de boerenstaking in Galicië ont stane toestand, die thans weer verergerd is door de staking in Krakau, wordt in politieke kringen nog steeds als zeer ernstig beschouwd. De Lembergsche „Wojwode", Bilyk, heeft, naar uit een officieel communiqué blijkt, een inspectietocht ondernomen in de steden Przemysl en Jaroslaw, die midden in het sta- kingsgebied liggen. Hij heeft hier met de Starosten langdu rige besprekingen gevoerd en delegaties uit de verschillende plaatsen van het district ontvangen. Deze besprekingen hebben, naar van welingelichte zijde verluidt, betrekking gehad op den door de boerenstaking gespan nen toestand. In enkele steden van het district Galicië zou de boerenstaking reeds merkbaar worden door gebrek aan levensmiddelen. Portugj Het conflict met Praag. Het Portugeesche blad „A Voz" schrijft over het conflict met Praag: De breuk tus schen Tsjecho Slowakije en Portugal brengt voor dit laatste land geenerlei moeilijkheden van politieken of economtschen aard met zich mede. Een initiatief tot het weder aanknoopen van de diplomatieke betrekkingen kan slechts van Tsjecho Slowakije rechtstreeks uitgaan en slechts bestaan in volledige genoegdoe ning voor Portugal. Gisteren door den Japanschen vice-admiraal Hasegawa afgekondigd. Vice-admiraal Hasegawa, de commandant van het derde 3a- pansche eskader, heeft gisteren verklaard, dat na zes uur in den avond van 25 Augustus de Chi neesche kust geblokkeerd zal worden van 32 graden vier minu ten Noorderbreedte 121 graden 44 minuten Oosterlengte tot 23 graden 14 minuten Noorder breedte 116 graden 48 minuten Oosterlengte. Deze blokkade geldt alleen Chineesche schepen. Japansche schepen en schepen van andere nationaliteit zullen de blokkade vrij mogen passeeren. Volgens een telegram uit Tientsin hebben de Japansche troepen Woensdag een alge meen offensief ingezet op alle fronten in Noord-China. De Japansche militaire autori teiten trachten, aldus Domei, de ontknoo ping van het Chineesch-Japansche conflict te verhaasten, zij hebben hun passieve hou ding laten varen en geven er thans de voor keur aan, tot krachtdadige actie over te gaan. De Japansche troepen, die zich langs den spoorweg van Peiping naar Hankau bevin den .hebben bezit genomen van het op een tiental kilometers ten westen van Liangsjan gelegen Fangs jan, en die welke langs den spoorweg Tientsin-Poekau liggen, hebben het op 45 K.M. ten Zuiden van Tientsin ge legen Tsinghai veroverd. Chineesche strijdkrachten zouden vluchten naar Kiang Wan. Onafhankelijke waarnemers te Sjanghai zijn van meening, dat de Japansche. actie, In het bijzonder die van de Japansche oor logsschepen een zekere beweging bij de Chi neesche strijdkrachten zou doen ontstaan. De Chineesche troepen zouden reeds op den terugtocht zijn naar Kiangwan. Japansche stellingen gebombardeerd. Reuter meldt uit Sjanghai, dat de verdekt opgestelde Chineesche batterijen bij het Noorder-station reeds van het aanbreken van den veertienden dag der vijandelijkheden af de Japansche stellingen te Hongkau onder vuur hebben. Tot nu toe hebben de Japan- neezen nog geen tegenstand geboden. Cholera te Hongkong. Uit Hongkong wordt gemeld, dat daar een cholera-epidemie woedt. Gistermorgen waren in de stad 800 zieken, waarvan zestig procent is overleden. De ervaringen zijn zeer verse hillend. Zwitserland is deze vacantiemaanden over stroomd met vreemdelingen. Eiken Zaterdag en Zondag voeren extra-treinen duizenden reizigers te Bazel aan en het aantal gasten overtreft dit jaar zelfs ver dat van den tijd der hoogconjunctuur, vóór de crisis. De Zwitsers schrijven dit toe aan drie oor zaken en wel aan de devaluatie van den Zwit- serschen franc, waardoor de Engelschen en Amerikanen weer in grooten getale naar hun land komen, den algemeen beteren econo mischen toestand en.... het hotelplan. Het hotelplan is voor Zwitserland een zeer groot succes geworden, vooral dezen zomer, nu het meer algemeene bekendheid heeft ge kregen. In 1936 kwamen in Zwitserland op den eersten vacantie-Zaterdag in Juli 1200 Nederlanders, 60 Engelschen en 120 Belgen aan, die volgens het hotelplan reisden. Dit jaar waren die getallen respectievelijk 4200, 600 en 1200, een bewijs dus, hoezeer het hotel plan is ingeslagen. Uit deze cijfers blijkt wel overtuigend, dat er in Nederland verreweg het meest gebruik van wordt gemaakt en men is hiervoor in Zwitserland dan ook zoo erkentelijk, dat de Zwitsers in de bladen worden aangespoord om zoo veel mogelijk de Hollandsche bad plaatsen aan de Noordzee te bezoeken. De organisatoren van het hotelplan hebben uitstekend ingezien, hoe zij de vreemdelin gen naar hun land moesten trekken. Niet alleen door de verlaging van de reissom naar Zwitserland, welke met de zoogenaamde „hoplatrein" thans niet meer dan f 13 retour derde klas en f 20,50 tweede klas Bazel kost, maar vooral door de invoering van de zooge naamde „Regionale-Feriën-Abonnemen- ten", waardoor men voor zeer weinig geld f 10,50 per persoon gedurende een week 7 werkdagen gebruik kan maken van de bergspoortjes en booten in het region, waar men logeert. En dit vooral is een zeer groot voordeel, want een ieder, die in Zwitserland heeft gereisd, weet, dat het juist deze booten en bergspoortjes waren, die het reizen in Zwitserland zoo buitensporig duur maakten. Men behoeft niet van het hotelplan ge bruik te maken om toch van de voordeelen van dit plan te profiteeren. Een ieder, die met de „hopla-treinen" reist, geniet dezelfde reductie als de hotel-plan reiziger en de „Re- gionale-Feriën-Abonnementen" kan een elk in Zwitserland krijgen. En omdat de duurdere hotels, die zich oorspronkelijk afzijdig heb ben gehouden van het hotelplan, al spoedig de groote voordeelen van deze organisatie in zagen, hebben de meesten zich aangesloten bij het zoogenaamde „Alpina-plan", dat wel wat duurder is, maar toch ook op denzelfden grondslag van coöperatie is georganiseerd. Vraagt men mij nu, of het hotelplan den reiziger voldoet, dan moet ik zeggen, dat de ondervinding van velen zeer verschillend is geweest. Persoonlijk heb ik niet volgens het hotelplan gereisd en van eigen indrukken kan ik dus niet spreken. Ik heb in Zwitserland verschillende Hollan ders ontmoet, die in alle opzichten ook over de hotels zeer tevreden waren, maar daar tegenover stonden ook minder gunstige on dervindingen. Zoo hoorde ik van een dame die het door het hotelplan voor haar gereser veerde hotel te Bazel geheel bezet vond en heel den avond tevergeefs getracht heeft nog een kamer in die stad te krijgen, zoodat zij genoodzaakt was 's nachts om half een door te reizen naar Alten, waar zij eindelijk onderdak kon krijgen. Twee andere dames konden de volgens het hotelplan voor haar besproken kamers pas betrekken na bijbetaling van toeslag. Ik heb dan ook den indruk gekregen dat men in Zwitserland niet op zooveel reizigers heeft gerekend en men alle hotelplan-gasten niet of althans heel moeilijk heeft kun nen plaatsen. Dat velen door de overgroote volte in Zwit serland dit jaar onaangename ervaringen hebben opgedaan, bleek mij ook uit het ver haal van twee dames, die in een hotel te Weggis door een zeer bekend Nederlandsch reisbureau kamers hadden laten reserveeren, maar deze kamers niet alleen bezet vonden! maar ook in heel Weggis geen kamer meer konden krijgen, zoodat zij genoodzaakt waren naar Beckenried door te reizen, waar nog logies te krijgen was. Het was dus niet alleen Het aantal bezoekers overtrof alle verwachtingen. in de bij het hotelplan aangesloten hotels, dat men dit koopje kon treffen. Aan hen, die in het voor- en naseizoen rei zen, biedt het hotelplan ongetwijfeld zeer groote voordeelen, maar het lijkt mij zoo toe, dat men in het volle reisseizoen ln Zwitser land thans de grens heeft bereikt en men zeker in de toekomst maatregelen zal moeten treffen, opdat het getal van de beschikbare plaatsen niet worde overschreden. Want wanneer meerderen dezelfde onder vinding mochten opdoen als de door mij ge noemde dames, dan zouden velen worden af geschrikt om van het hotelplan gebruik te maken, wat zeker jammer zou zijn, omdat dit plan juist is ontworpen om ook de minder goed gesitueerden in de gelegenheid te stellen in het prachtige Zwitserland te rei zen. J. B. SCHUIL. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELL1NC. HEIBB Thijs sloeg met alle kracht op de klomp ijs, omdat de leelijke stukken er eerst af moesten. En het ging best. Pierel stond er bij, doch toen pakte ook hij een stuk ijs en begon er op te hakken, dat het een lust was. Ik geloof, Thijs, dat daar mijn kinderen aan komen, ik ga even kijken, hoor! En Pierel maakte, dat hij naar de deur kwam, hij moest zorgen, dat hij er bij was, als zijn kinderen binnen kwamen. Ze zouden wel weer wat vriendjes meegebracht hebben. Nou, en dan wist hij wel, hoe laat het was! Ondertusschen zette Thijs zijn arbeid ijverig voort. Tjonge, dat viel niet mee, hoor! Even rusten maar. Britsche vliegtuigen in botsing. Drie dooden. Uit Londen, 25 Augustus: Boven Fontley in Hampshire zijn twee militaire vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen. Drie personen vonden daarbij den dood. De lijken zijn nog niet geïdentificeerd. LOCOMOTIEF TE LAEKEN ONTPLOFT. Te Laeken bij Brussel is een locomotief, die dienst deed bij de werkzaamheden aan het Albert-kanaal ontploft. De stoker werd door ontsnappende stoom zoo ernstig gewond, dat hij korten tijd later overleed. De machi nist en een arbeider werden levensgevaar lijk gewond Het huwelijk van koning Faroek. In Februari van het volgend jaar? Volgens nog niet bevestigde berichten in de Egyptische bladen zou het huwelijk van koning Faroek geschieden 12 Februari 1938, een dag na den achttienden verjaardag van den koning. FV06MMMA VRIJDAG 27 AUGUSTUS HILVERSUM I, 1875 M. 8.— VARA 10.— VPRO 10.20 VARA 12.— AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO 9.— VARA 10.40 VPRO 11.— VARA 8.Gramofoonmuziek 10.Morgenwijding 10.20 Declamatie 10.40 Gramofoonmuziek 11.10 Vervolg Declamatie 11.30 Gramofoon muziek. 12.— Kovacs Lajos" orkest en so liste. 2,Sylvestre-Trio en declamatie 3.15 AVRO-Dansorkest 4.„Fantasia" en gramo foonmuziek. 7.05 „Nieuws", causerie 7.25 Gra mofoonmuziek 7.30 Berichten 7.35 Reportage van de conferentie te Barchem. 8.Slot- godsdienstoe-fening van de VPRO-Barchem- Conferentie. 9.— VARA-Orkest en solist 10.— Gramofoonmuziek 10.30 Berichten ANP 10.40 Avondwijding 11.— Jazzmuziek (gr.pl.) 11.30 12.Gramofoonmuziek HILVERSUM II, 301 M. Algem. programma verzorgd door de NCRV. 8.— Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (gr.pl.) 8.30 Gramofoonmuziek 9.30 Ge- lukwenschen 9.45 Gramofoonmuziek 10.30 Morgendienst 11.Cello en piano 12.Be richten 12.15 Sopraan en gramofoonmuziek I.Gramofoonmuziek 1.30 Ensemble v. d. Horst 2.30 Christ, lectuur 3.— Gramofoon muziek 3.30 Vervolg concert 4.30 Gramofoon muziek 5.30 Orgelconcert 6.30 Tuinbouw- praatje. 7.— Nederlandsch Christ. Persbureau 7.15 Literaire causerie 7.45 Reportage 8.— Be richten ANP, herhaling SOS-berichten 8.15 NCRV-orkest en solist 9.— Declamaties 9.30 Vervolg concert 10.30 Gramofoonmuziek 10.45 Gymnastiekles 11.00—12.— Gramofoonmu ziek. Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 6.20—7.20 Sportreportage 11.20 Gramofoon muziek 12.05 Sopraan en orgel 12.50 Henry. Hall en zijn Band 1.35 Het Schwiller Strijk- sextet 2.20 Gramofoonmuziek 3.05 Pianovoor dracht. 3.35 Radiotooneel met muziek 4.15 Revue- 4.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Het Wal- ford HydonZlgeuner-orkest. 6.20 Berichten 6.45 Het Salvationist Publishing and Supplies orkest 7.35 Voor tuinliefhebbers 7.56 Relais uit Amerika. 8.240 Sportreportage. Hierna: Eddie Carroll en zijn Band. 9.10 BBC-Sym- phonie-orkest 10.Berichten 10.20 ..People on the move", causerie 10.40 Het Krish Septet en soliste. 11.20 Oscar Rabin en zijn Band II.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek 12.20 Caussade-orkest en zang. 2.35 Gramofoon muziek 4.20 Zang 4.50 en 5.50 Gramofoonmu ziek 7.20 Zang 7.50 Relais uit Amerika 8.50 Operettekoor en solisten 10.50 Gramofoon muziek 11.20—1.05 Rhené-Baton-orkest. KEULEN. 456 M. 6.50 Politiemuziekkorps 8.50 Gramofoon muziek 12.20 Omroeporkest 2.35 Gevarieerd concert 4.20 Symphonie- en Kurorkest Ba den-Baden 5.40 Kamermuziek 6.20 Blaascon- cert 8.30 Gramofoonmuz. 9.20 Marschencon- cert 10.50—12.20 Hans Bund's dansorkest en Fred. Hippmann's orkest BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroepdansorkest 1.50—2.20 Gramo foonmuziek 5.20 Jo Bouillon's dansorkest en de Lanigiro Hot Players. 5.20 Salonorkest 7.20 en 8.20 Gramofoonmuziek 8.50 Sympho- nieconcert uit Spa m.m.v. solist 11.0011.20 Omroepdansorkest. BRUSSEL. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.40 Zang 12.50 Omroepdansorkest 1.05 Gramofoonmuziek 1.30 Salonorkest 1.40 Zang 1.502.20 Gramo foonmuziek 5.20 Accordeonmuziek 6.en 6.35 Gramofoonmuziek 6.50 Klarinetsoli 7.05 Gra mofoonmuziek. 7.35 Zang 8.20 Voor Oud- Strijders 8.35 Radiotooneel 9.10 en 9.40 Om roeporkest 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Omroeporkest 9.20 Berichten 9.35 Ca baretprogramma 10.20 Berichten 10.50—12.20 Hans Bund's dansorkest, Fred. Hippmann's orkest en solisten.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 3