HET NIEUWE AVONDBLAD De incidenten in de Turksche wateren. Mooi opsporingswerk Velsensche politie. Geurmakerij. Groot aantal diefstallen van rijwielplaatjes. 22e JAARGANG NO. 250 VRIJDAG 27 AUGUSTUS '37 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 8 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - Umuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DB KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid J 2000.— overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim f 100.één üd duim f 50.alle leden wijsvinger f 60. één of twee leden wijsvinger j 25-—, alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk f 30.enkelbreuk f 15.polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van f 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben, jjog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Het zilveren jubileum van „Stormvogels". De feestelijke herdenking. Na de welgeslaagde tournoolen voor de adspiranten- en junioren-elftallen volgde Zaterdag jl. de interessante kamp tusschen VS.V. Kinheim, Z.V.V. en Stormvogels. De jubileer ende vereeniging vergastte haar aanhang op een fraaie partij voetbal en plaatste zich als nummer één. Op Koninginnedag des namiddags te vier uur wacht den voetballiefhebbers een extra gebeurtenis. De Stormvogels zullen dan op eigen terrein den strijd aanbinden tegen een Haarlemsch elftal samengesteld uit de eerste klassers en tweede Passers van Haar lem en omstreken. Vermoedelijk zal ook de internationaal Kick Smit van de partij zijn. Hiermede worden de feestelijkheden op de sportterreinen gesloten en zullen zij zich verplaatsen naar de feestzalen. Op Zaterdag 11 September a.s. des na middags van 3.305.30 uur zal het bestuur der jubileerende vereeniging recipieeren in Hotel „Kennemerhof" het clubgebouw der Stormvogels, voor welk doel zoowel de bo ven- als benedenzaal beschikbaar zijn. ge steld. Tenslotte wordt op Donderdag 16 Septem ber a.s. des avonds in de schouwburgzaal „Thalia" aan leden en donateurs een schit terende Cabaretavond aangeboden. De feest commissie is zoo gelukkig geweest, voor de verzorging van dezen avond beslag te heb ben kunnen leggen op Henri Wallig, die als conférencier van het Tuschinski-Cabaret vele lauweren oogstte en wiens naam waar borg is voor een hoogstaand programma. Na afloop van dezen avond zal zoowel in „Tha lia" als in Hotel „Willem Barendz" gelegen heid zijn.tot het maken van een dansje, ter wijl In het clubgebouw „Kennemerhof" voor hen die rustiger willen samenzijn, volop ge legenheid zal zijn om zich te verpoozen. EXCURSIE NAAR HET CREMATORIUM De afdeeling Velsen der Vereeniging voor facultatieve lijkverbranding organiseert Vrij dagavond 3 September a.s. een excursie naar het crematorium te Driehuis-Westerveld voor leden, huisgenooten en verdere belangstel lenden. Voor deze excursie is in verband met de uitbreiding en de aansluitende verbouwing van het bestaande complex slechts een zeer beperkt aantal toegangsbewijzen beschik baar. Twee nota's der Turksche regeering. ANKARA, 26 Augustus (Havas- A.N.P.). Het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken heeft op 24 Augustus den diplomatieken mis sies twee nota's laten overhandi gen: een ten aanzien van de in den grond boring van Spaansche schepen in de zeeëngte, de an dere ten aanzien van verdenkin gen, welke gerezen zijn over de mogelijke aanwezigheid van een buitenlandsche duikboot in de Zee van Marmora. De eerste nota kondigt de opening aan van een oficieel onderzoek, welks resultaat later aan de diplomatieke missies zal worden me degedeeld. Het betreft de torpedeering van het Spaansche schip Armuro op 18 Juli in de Turksche wateren. De tweede nota rapporteert, dat een eenheid der Turksche vloot op 19 Augustus bij het eiland Marmora in de zee van dien naam aanwijzin gen heeft gekregen, welke reden ge ven tot de onderstelling, dat zich in die buurt 'n buitenlandsche duikboot ophoudt. De Turksche regeering heeft door watervliegtuigen twee ver kenningsvluchten, welke zonder re sultaten bleven, laten uitvoeren. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken meent te weten, dat indien de aanwezigheid van een duikboot zou worden waargenomen Turksche mi litaire strijdkrachten van dezen oor logsbodem, welke de zee-engten-con- ventie en de regelen van het inter nationale recht heeft geschonden, zouden eischen zich over te geven. In geval de bevelhebber zou weigeren hieraan gevolg te geven, zou zijn schip worden aangehouden even tueel worden vernietigd. Het wordt weer stil aan het strand Kampeerders en badgasten keeren naar hunne haardsteden terug. Strandpaviljoens maakten slechte zaken. Officieel is de maand Augustus de laatste maand van het zomerseizoen. Maar in werke lijkheid is het seizoen al afgeloopen voordat deze maand verstreken--is. Men moet om dezen tijd van het jaar, zoo in de dagen nadat de lagere scholen weer begonnen zijn, maar-eens in onze badplaatsen kijken. Zelfs bij het aller mooist denkbare zomerweer, bij een tempera tuur nog mooier dan op den warmsten dag in het hartje van het seizoen, ligt het strand leeg en verlaten. Er zijn natuurlijk altijd nog eenige late vacantiegangers die profiteeren van het mooie weer van den nazomer, maar het is of het strand heel anders is dan één of meer weken geleden. Niet alleen deze stilte, ook de vochtiger warmte kondigt het einde van den zomer aan. Op de Zuiderpier is het uit met het drukke geflaneer van luchtig gekleede badgasten. De pier wordt weer hoe langer hoe meer het do mein van den hengelaar, het ras der geduldi- gen, dat nooit uitsterft. Het is er lekkerder dan op vele midden-zomersche dagen, maar er is bijna niemand om daarvan te profiteeren. En ook in het water is het lang niet meer dat vroolijke, drukke geplas; tentjes zijn er haast niet meer en de badkoetsjes staan op non activiteit. Ook de loopplank a 1 cent per persoon wordt afgebroken. Het heeft niet veel gescheeld of de exploitant van dit nuttige verbindingsstuk tusschen pier en strand was van dit werk ver schoond gebleven. Want verleden week heeft de zomerstorm zijn stellage leelijk bestookt, zoo erg, dat het kaartjesbureau werd weggespoeld. De steiger hield echter stand; maar nu is ook zijn tijd gekomen. Met een tikje weemoed bleef ik even bij deze afbraak staan; veel te weinig heb ik dezen zomer van zijn diensten kunnen profiteeren. Het is voor de strandbedrijven een slechte zomer geweest en wel in de eerste plaats door dat de ouderwetsche drukke dagen uitbleven. Umuiden is niet meer zoo in trek als eenige jaren geleden. Zelfs op den mooisten Zondag hebben we de invasie der tienduizenden moe ten missen. Wijk aan Zee en Castricum ont nemen IJmuiden steeds meer bezoekers. Maar er is nog een andere oorzaak aan te wijzen, waaróm de exploitanten weinig drukte hebben gehad. Zij hebben het onderste uit de kan gewild, maar kregen het deksel op den neus. Want het is maar al te zeer bekend, dat het verbod, op het verpachte strand te baden zonder gebruik te maken van een badkoets en nog veel meer moeilijkheden, die de vrijheid op het strand leelijk in het gedrang bracht, in de verordening is opgenomen ten gerieve van de pachters. Het staat er wel niet bij. maar het is zoo. En het resultaat hiervan? De bom is verkeerd gebarsten; want het verpachte strand werd zooveel mogelijk vermeden. De bewoners van het tentenkamp zochten het vrije strand op, met het gevolg, dat het vrije strand druk en het onvrije strand stil werd. En dat was de bedoeling niet. Wedden, dat van de zijde der exploitanten straks het verzoek bij het gemeentebestuur komt, om deze bepalingen in de Algemeene Politieverordening maar weer te schrappen? En het kampeerterrein? Ruim 450 tenten hebben dezen zomer de be bouwing uitgemaakt van het kampeerterrein. Ook hier lijkt het minder druk geweest te zijn en als er desondanks wat meer kampeergeld in het laatje van den gemeenteontvanger is gekomen komt dit niet door een drukker be zoek, maar door een wijziging van het tarief (verandering van het afsluiten van" de week) bij welke verandering de gemeente aan het langste eind trok. IJmuidens kampeerterrein is echter toch nog goedkooper dan dat van Castricum. Hoe komt het, dat Castricum desondanks meer in trek is? De oorzaak ligt voor de hand. Men heeft den kampeerders in IJmuiden het baden te moeilijk gemaakt. Het gemeentebestuur van Velsen heeft wel wat al te zeer in de kaart van de exploitanten gespeeld. Die nu, door schade en schande wijs geworden, wellicht weer naar den ouden toestand terug verlangen. De mat-gouden zonneschijf maakt al lange schaduwen. Pittige golfjes kabbelen langs den muur van betonblokken, die de pier beschermt tegen de zware zeeën die zich, .als de storm wind giert uit het Zuidwesten er op zullen uit storten. Een groote zwerm meeuwen laat zich wiegen door het kalme zeetje; van het strand tot het eind van de pier liggen ze in een lange rij op eenigen afstand van de steenen. Ze doen zich zeker te goed aan de bliek die er rond zwemt. Een enkele hengelaar doet vergeefsche pogingen om een gulletje of een pieterman te vangen. Eenige garnalenvisschers met den grooten ijzeren pot vol kokend water en een hoop gekookte garnalen aan dek, komen puffend de haven in, eenige trawlers kiezen zee. Het is nu nog heerlijk, te wandelen op de pier. Maar niet lang duurt het of de najaars stormen jagen de zee. er over heen en maken -haar ontoegankelijk. En als het dan weer eens druk aan den zee kant is, dan is het niet van de badgasten, maar van menschen, die van heinde en ver zijn gekomen om het grootsche golvenspel te aanschouwen. S. B. DE VLUCHT VOOR HET OORLOGSGEWELD. Inwoners van Sjanghai verlaten met huisraad beladen de door de Japanners bestookte stad. van de Hieraan is het te dankendat de dader van het misdrijf te Santpoort zoo spoedig kon worden aangehouden. Een uiteenzetting van den directeur van het Provinciaal Ziekenhuis. Er is in de bladen den commissaris van po litie te Zwolle veel lof toegezwaaid in verband met de spoedige aanhouding- van den 37-jari- gen F., die inderdaad de dader van het mis drijf, in den Neethof te Santpoort gepleegd, bleek te zijn. Wij willen niets te kort doen aan de ver diensten der Zwolsche politie in verband met deze aanhouding, maar nu ons iets meer om trent deze zaak bekend is geworden, mogen wij niet nalaten er op te wijzen, dat het alleen aan het mooie opsporingswerk van de ge meentepolitie van Velsen, onder leiding van den vervangenden commissaris te danken is, dat de dader zoo spoedig kon worden achter haald. Het is bekend, dat directie en personeel van het Provinciaal Ziekenhuis het voor onmoge lijk hielden, dat F. de dader van het misdrijf was. De politie van Velsen dacht er echter anders over en om deze reden werd de aan houding van F. verzocht. Dat deze zoo spoedig kon volgen, is wel in de eerste plaats te danken aan de activiteit van de Velsensche politie. Het was haar bekend dat de gezochte de richting Zwolle was uitge gaan en in verband hiermede heeft de ver vangend commissaris de politie van Zwolle en van eenige plaatsen in de omgeving telefo nisch verzocht, goed uit te kijken. Hetgeen inderdaad geschiedde, met het bekende resul taat.- De vervangend commissaris heeft zich giste ren per auto naar Zwolle begeven om den aan gehoudene een verhoor af te nemen. Deze leg de ten slotte een volledige bekentenis af. F. is daarna meegenomen naar IJmuiden en later naar het Provinciaal Ziekenhuis teruggebracht. De directeur van het Provinciaal Ziekenhuis deelt ons het volgende mëde: F. werd sinds jaren in het Provinciaal Zie kenhuis verpleegd, en wel wegens andere stoor nissen dan die, welke zich door dit afschuwe lijk voorval openbaarden. Het spreekt vanzelf, dat patiënten, waarvan ook maar eenigszins bekend is, dat zij neigingen hebben, die kun nen leiden tot dergelijke handelingen, geen vrijheid tot wandelen is toegestaan. De vele doktoren, die dezen patient gedurende zijn langdurig verblijf hebben behandeld, hebben bij hem dan ook nimmer afwijkingen op sexueel gebied waargenomen. Deze uitingen kunnen, gezien het feit, dat mishandelingen als deze helaas in de maat schappij meermalen voorkomen, plotseling ontstaan, ook bij personen, die tevoren door een ieder voor normaal werden gehouden. Het ligt in het voornemen den patient naar elders over te plaatsen. Omtrent den toestand van het knaapje ver nemen wij, dat deze bevredigend is. Er konden bij het Röntgen-onderzoek geen fracturen worden vastgesteld. EEN NIEUWE BOTTER. Alhier is gearriveerd de botter Vertrouwen UK 242, gebouwd bij Appelo te Zwartsluis welk vaartuig van hier uit de visscherij zal uitoefenen. 1 Het vaartuig is 20.50 M. lang, 5.55 M. breed en 2.27 M. diep en is uitgerust met een 120 P.K. Deutsch Dieselmotor die het vaartuig een snelheid van 10 mijl geeft, zoodat het zich met den besten stoomtrawler kan me ten. Het schip Ls verder geheel electrisch ge outilleerd. Moge de Ajk 242 zijn naam eer aan doen. (Tegen een mandie een jeug digen kantoorbediende f 500 liet betalen voor een filiaal van een parfumeriezaak en daarna met het geld verdween, is een gevangenis straf van 2 jaar en 3 maanden geëischt). Als je kantoorbediende bent En je carrière graag wilt maken, Met werklijk of vermeend talent, Dan droom je graag van eigen zaken. Dan kan het op een kwaden dag, Als je in kranten zit te speuren; Gebeuren dat je 't luchtbeeld zag, Hoe j' in parfumerie kunt geuren. Je leest daar van een groote zaak, Die houders vraagt van filialen. Je voelt je toekomst in den maak Al moet je eerst een som betalen. Je spreekt een zeer gewichtig man, Die zijn parfum zoo weet te mengen, Dat je geen lucht krijgt van zijn plan En hem je goede geld komt brengen. Je voelt in droomen op z'n minst, Een zoete geur je neus al streelen, Je geestesoog ziet groote winst, Je droomt van ware „luchf'kasteelen. Totdat je toekomstvizioen Opeens beweegt langs andre lijnen, Doordat de man, die wel zou doen, Niet anders doet dan stil verdwijnen. Dan treft j' opeens de kwade geur Van iemand die je tracht te fnuiken, En dan begin je. naast odeur Die snel vervliegt, ook lont te ruiken. Er was terecht een luchtje an Het zaakje, naar je nu zou blijken, De geurmaker had slechts het plan; Zich op je kosten te verrijken. Als je kantoorbediende bent, En niet je daden wilt berouwen, Laat dan een man dien je niet kent, Geen „luchtkasteelen" voor je bouwen. VELSEN ZONEN VAN DE ZUIDZEE IN DE PONT. Wederom komt de directie van De Pont met een zeer bijzondere film: „Zonen van de Zuid zee" met Mala en Lotus in de hoofdrollen. De korte inhoud van deze prachtige film, die is opgenomen door een expeditie van Metro-Goldwyn-Mayer in Fransch Polynesië en gespeeld door inboorlingen, is als volgt: Op het Zuidzee-eiland Tafoa rooven de krij gers hun bruiden nog heden ten dage bij vijandige stammen op nabij gelegen eilanden. Taro, een jong en moedig krijgsman, maakt zich meester van de schoone Lilleo en brengt haar, zeer tegen haar zin, naar Tafoa mee terug. Maar het opperhoofd van dit eiland be geert het meisje voor zichzelf. Taro beroept zich op het inheemsch krijgsrecht, waarbij be paald wordt, dat hij, die een bruid heeft ver overd, haar mag huwen. Dus voert de jonge man Lilleo naar zijn huis, naar zijn moeder. Nadat Taro een haai heeft gedood en haar ge red heeft van een wild zwijn, zoodat hij zich thans haar liefde waardig heeft getoond, be antwoordt zij zijn liefde en zij trouwen in we derzij dsche, opperste extase. Een vreemd schip loopt Tafoea binnen. De nieuwsgierige inboorlingen klimmen aan boord. De blanke zeekapitein biedt hun geschenken aan en een bedwelmenden drank, dien zij nog nooit hebben geproefd. De kapitein koopt het gewetenlooze opperhoofd van het eiland om, zoodat deze hem een troep sterke mannen le vert, die van Tafoa naar het eiland Patoea zullen worden gevoerd, om er als slaven te werken in de phosphaatmijnen. Zonder ervan 'oewust te zijn, teekenen Taro en de anderen door middel van een kruisje het „contract" om vijf jaar lang op Patoea te arbeiden. De dronken gevoerde inboorlingen vallen in slaap en zij die overbodig zijn, worden aan wal ge bracht, ook de vrouwen, waaronder Lilleo zich bevindt. Als Taro ontwaakt, is het schip al ver in zee. Als hij beseft, dat hij .van zijn geliefde ge scheiden is, tracht hij in een boot te ontsnap pen, wat hem echter niet gelukt. Hij wordt Steekt de Nationale vlag uit op 31 Augustus. Verzoek van den Burgemeester. De Burgemeester der gemeente Velsen verzoekt den ingezetenen op 31 Augustus a.s., den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin, de nationale vlag uit te steken. De meeste gevallen in de binnenstad. Georganiseerde bende aan het werk? HAARLEM Donderdag. De Haarlemsche rijwieldieven schij nen op het oogenblik hun aandacht hoofdzakelijk te concentreeren oip de nieuwe rijwielplaatjes, en gisteren werden niet minder dan achttien plaatjes en drie fietsen ontvreemd. De rijwieldieven hebben gisteren, voor namelijk ook dank zij de onvoorzichtigheid van het publiek, een goeden slag geslagen. Niet minder dan elf personen kwamen aangifte doen van de vermissing van hun rijwiel, dat zij eenigen tijd onbeheerd hadden laten staan. Deze rijwielen werden, op een drietal na, in den loop van den dag op de meest uiteenlig- gende plaatsen weer teruggevonden, zij het zonder de waardevolle, koperen belastingkwi tanties. Drie rijwielen werden in het geheel niet terug gevonden, terwijl men van twee rij wielen de plaatjes onmiddellijk verwijderde en de karretjes liet staan. Het feit, dat de meeste dezer diefstallen in de omgeving Zijlstraat, Nieuwe Groenmarkt en Nassaulaan, in het algemeen in de onmiddel lijke omgeving van de Groote Markt gepleegd werden, doet het vermoeden rijzen, dat het hier geen afzonderlijke gevallen betreft, doch dat een min of meer georganiseerde bende aan het werk is. Het spreekt wel van zelf, dat de politie alles in het werk stelt, om den dief of dieven te achterhalen. Daarom is het ook zaak, dat men zoodra men zijn rijwiel mist, zich onmiddellijk met de politie in verbinding stelt, zoodat deze onmiddellijk haar maatregelen kan nemen. Verder zou het verstandig zijn, zijn rijwiel zoo min mogelijk aan het gevaar van diefstal bloot te stellen, want al is dit niet steeds mogelijk, toch wordt er vaak allerzonderlingst met de karretjes omgesprongen. Een zeer brutaal staaltje, dat waarschijnlijk geen verband met de andere gevallen houdt, hebben de dieven in Heemstede uitgehaald. Daar werden, in een garage aan de Johan de Wittlaan van niet minder dan acht fietsen de plaatjes ontvreemd. Zoo begeerig waren de dieven, dat ze zelfs een plaatje van het jaar 1934-'35 meenamen. overmand en in de boeien geslagen. Op Patoea moet hij met vele anderen in de phosphaat- mijnen werken, en niet alleen door de afschu welijke arbeids-voorwaarden, doch ook door het gemis van Lilleo voelt Taro zich diep ongelukkig. Er gebeurt een ongeluk in de mijnen en de jonge krijger redt een blanken opzichter. Als belooning voor zijn heldenmoed belooft de blanke commandant, dat hij de geliefde vrouw van Tafoa naar Patoea zal laten overbrengen. Als de kapitein haar op eerstgenoemd eiland gaat halen, hoort hij, dat het opperhoofd op het punt staat haar tot zijn vrouw te maken. Niet geneigd dezen tegen zich in 't harnas te jagen, besluit de blanke gezagvoerder zonder haar terug te keeren. Maar Lilleo komt toch op het eiland. En ten slotte staat niets hun ge luk in den weg. SLUITINGSUUR DER TAPPERIJEN OP KONINGINNEDAG. De Burgemeester van Velsen brengt ter al gemeene kennis, dat door hem is bepaald, dat de tapperijen in de gemeente op 31 Augustus 1937 geopend mogen zijn tot des nachts 1 uur. Voor de tapperijen wordt hierbij op dien datum tot genoemd uur vergunning ver leend tot het geven van muziek en dans. SANTPOORT DAMCLUB „STABIEL". Naar wij vernemen gaat het met de dam club „Stabiel" steeds crescendo. Na een be staan van één jaar telt de vereeniging reeds 34 leden, zoodat in het a.s. seizoen met drie tientallen in de competitie gespeeld kan worden, Het spreekt vanzelf, dat nieuwe leden steeds welkom zijn.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1