Blokkade langs de Chineesche kust van kracht. D' Thijs IJs heeft een raar avontuur Londen verontrust over het gebeurde te Sjanghai. De val van Santander VR TT DAG 27 AUGUSTUS 1937 Buitenlandsche schepen worden met rust gelaten k e vice-admiraal Hasegawa heeft bekend gemaakt, dat de vloot, die onder zijn bevel is geplaatst, de blokkade langs de Chineesche kust handhaaft. Tusschen de vastgestelde punten werd elk Chineesch schip aangehouden. Te Tokio worctt medegedeeld, dat deze beslissing wel genomen moest worden tengevolge van de oneerlijke aanvallen van de Chi- neezen op de Japansche legermacht. In Japansche diplomatieke kringen wijst men er op, dat de blokkade alleen geldt voor Chineesche schepen. De Japansche marine zal den vreedzamen handel van'de buitenlandsche mogendheden eerbiedigen en men gelooft niet, dat de Japansche marine er toe zal overgaan de buitenlandsche schepen te visiteeren. Verder zal zij zich vermoedelijk er mee vergenoegen eventueele wapensmokkel ter kennis te brengen van de betrokken consulaten. Woesoeng een puinhoop. Van Chineesche zijde wordt mede gedeeld, dat de Chineesche troepen, na de Japansche bezetting uit Lotien te hebben verdreven, den strijd ten noorden van het dorp voortzetten. Een woordvoerder van de Japansche marine zeide tot een vertegenwoordiger van Havas, dat bij Lotien hevig wordt gestreden, evenals aan de overige fronten, welke bezet zijn door de onlangs ontscheepte troepen, daarentegen is bij Sjanghai alles kalm. De woordvoerder van het Chineesche hoofd kwartier deelde mede, dat een onbekend aan tal Japansche troepen bij Lisjotsjoean en Tsjakioe zijn ontscheept en oprukken naar Lotien. Een Japansch detachement verdedigt Wen Tsjau Pan. Opnieuw heeft de Japansche marine ge tracht troepen bij Tsjang Wan Pang te ont schepen. Twee bataljons Chineesche cadet ten hebben in dit gebied zware verliezen ge leden. Gistermorgen zijn nieuwe Japansche ver sterkingen aan de monding van de Jangste aan land Een buitenlandsche waarnemer heeft te Sjanghai medegedeeld, dat Woe soeng in puin ligt. Bij Nankau behouden de Japanners de overhand -y an Japansche zijde wordt nog gemeld, dat aan 't front bij Kalgan de Japansche Japansche vliegtuigen kunnen volgens Tokio niet opzettelijk gevuurd hebben. Uit Sjanghai, 27 Augustus. Men acht den toestand van den Britschen ambassadeur, die een onrustigen nacht heeft gehad, bevredi gend. Hoewel nog niet alle gevaar is geweken, vreest men toch niet meer direct voor zijn leven. Er is een bloedtransfusie op hem toe gepast. Het Brïtsche departement van bui tenlandsche zaken verklaart, dat de Engelsche regeering het bericht van het gebeurde met de diepste veront rustheid heeft vernomen. De Britsche regeering is doende na dere inlichtingen in te winnen, welke zij noodig heeft, en zoodra zij die ont vangen zal hebben, zal zij in staat zijn dienovereenkomstig op te treden bij de Japansche regeering. Men is te Londen van oordeel, dat het wel te prijzen is, dat de Japansche autoriteiten te Sjanghai uitdrukking hebben gegeven aan hun spijt tegenover den Britschen consul ad interim over het gebeurde met den Britschen ambassadeur in China, maar, zoo doet men opmerken, Groot Brittannie heeft de Chinee sche en Japansche regeeringen er reeds van in kennis gesteld, dat zij verantwoordelijk ge acht zullen worden voor de schade of de ver wondingen, die Britsche onderdanen van den kant der Chineezen of Japanners bij de vijandelijkheden zouden kunnen oploopen. Ofschoon men aanneemt, dat de Britsche ambassadeur slechts het voorwerp is gewor den van een aanval, ten gevolge van een zui ver ongeval, moet toch ernstig blaam uitge sproken worden over het bombardement van een civiele auto, terwijl de staat van oorlog zelfs nog niet is verklaard. In Britsche krin gen vergeet men niet, dat de Japanner opereeren op buitenlandsch territorium, dat toebehoort aan een land, waarmede zij no minaal in vrede leven en dc Britsche regee ring zal hiermede zonder twijfel rekening houden bij het overwegen van de in dezen aan te nemen houding. Te Tokio kan men zich eenvoudig niet voorstellen, dat de Japansche vliegtuigen met opzet gevuurd zouden hebben op de auto van den Britschen ambassadeur, aldus heeft de woord voerder van het Japansche departe ment van buitenlandsche zaken gis teravond aan een vertegenwoordiger van Reuter medegedeeld. De Japan sche autoriteiten ter plaatse, aldus voegde de woordvoerder hieraan toe, trachten de feiten van dit uiterst on gelukkige incident in hun geheel vast te stellen. De Japansche minister van buitenlandsche zaken heeft den Japanschen ambassadeur opdracht gegeven onmiddellijk zijn sympa thie te betuigen met den Britschen ambassa deur en heeft den Japanschen consul gene raal opdracht gegeven zich naar den Brit schen consul ad interim te begeven en zijn spijt tegenover hem tot uitdrukking te brengen. troepen de 68ste Chineesche divisie achter volgen. Hierbij werd het station van Kingia Hwang 15 K.M, ten Westen van Kalgan, bezet. 25 wagons met munitie vielen de Japansche troepen in handen. Van het front bij Nankau wordt gemeld, dat de Japansche troepen de chineezen langs den spoorweg Peiping—Kalgan ach tervolgen. De achtervolgers hebben Pataling aan den Grooten Muur bereikt, waar de vlag van de rijzende zon werd geplant. Het bergachtige gebied, dat door den Groo ten Muur wordt doorsneden, is nog in han den van de Chineesche achterhoede, welke verwoeden tegenstand biedt, terwijl de hoofd macht snel naar het Zuidwesten opruikt. Verliezen van de lucht machten. De Japansche admiraliteit deelt mede, dat de verliezen van de Japansche luchtmacht sedert het uitbreken van de vijandelijkhe den als volgt zijn: Zestien Japansche vliegtuigen keerden niet naar hun basis terug. Van het vliegveld Yokosoeka werden op 23 Augustus acht vaandrigs en 26 matrozen bij Sjanghai ge dood. De Chineesche luchtmacht verloor 110 vliegtuigen dbor bommen en zeventig wer den tijdens luchtgevechten neergeschoten. VIj-en-twintïg vliegtuigloodsen werden in brand geschoten en verder werden kruithui zen, kazernes, treinen, tanks en bruggen ge bombardeerd. De rol der Mongoolsche troepen. Uit Moekden: Ongeveer 20.000 man Mon goolsche troepen werken samen met deta chementen van het Japansche Kwantoeng-- leger en hebben grootelijks bijgedragen tot de. overwinning van Nankau. De Mongolen maakten het de terugtrekkende Chineezen zeer lastig, terwijl bereden, Japansch-Mon- goalsche afdeelingen. langs den spoorweg PeipingSoeijoean de Chineezen de terug weg afsneden. De woordvoerder van het Kwantoengleger deelde mede, dat de Chinee- zen zware verliezen hebben geleden. Door deze overwinning is de bedreiging te gen de grens van Mandsjoekwo verminderd. Van Japansche zijde wordt ver klaard, dat de samenwerking aan de troepen van Binnen-Mongolië met Japan het voorspel is van het be werken van de onafhankelijkheid van Binnen-Mongolië met steun van Japan. De naam van dezen nieuwen staat zal zijn Mongoekwo en zij zal onder leiding staan van Prins Teh, die thans aan het hoofd van de regering vin Binnen-Mongolië staat. Volgens de Japansche autoriteiten zijn de Mongolen de meest betrouwbare bondgenoo- ten van de Japansche troepen in dezen strijd. Eisch tot echtscheiding van de gravin van Covadonga. Ex-kroonprins van Spanje voornemens Cuba te verlaten. Havas meldt uit Havana 26 Augustus: In de omgeving van de nieuwe gravin van Cova donga, wordt vernomen, dat zij voornemens is een eisch tot echtscheiding in te dienen, gegrond op onvereenigbaarheid der gemoeds gesteldheden. De graaf heeft heden zijn woning verlaten om zijn intrek te nemen in een hotel. Naar verluidt is hij voornemens Cuba te verlaten, zoodra de echtscheiding is uitgesproken. Dr. Bias Roeafort, de vader van de gravin van Covadonga, heeft bevestigd, dat zijn dochter echtscheiding zal aanvragen. Ernstige onlusten in Kenya. Elf Arabieren gedood. Havas verneemt uit Londen, dat tijdens ongeregeldheden te Mombasa in Kenya Don derdag elf Arabieren gedood zijn. De politie chargeerde met de bajonet op het geweer. De toestand is zeer gespannen en politie- versterking is van Nairobi naar Mombasa gezonden. Egypte's toekomstige koningin. Zal „Farida" of ,,De eenige" heeten. Naar officieel uit Kaïro wordt medege deeld, zal de nieuwe koningin Farida heeten, hetgeen ,,de eenige" beteekent. Deze naams verandering is noodig, omdat de oorspron kelijke naam Perzisch is en de koningin van Egypte beslist een Egyptischen naam moet dragen. DOODELIJK ONGELUK BIJ UNIVERSI TAIRE SCHERMWEDSTRIJDEN TE PARIJS. Tijdens een schermtournooi binnen het ka der der universitaire spelen is een Fransch student in een wedstrijd tegen een Mexicaan zoo ernstig gewond, dat hij onmiddellijk naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Korten tijd na te zijn opgenomen is de jonge man aan zijn verwonding bezweken. INSTORTING IN KIEZELGROEVE IN DUITSCHLAND. In een kiezelgroeve in Gransee zijn vier arbeiders door de instorting van zandmassa's bedolven. Eén hunner kon in zwaar gewon den toestand geborgen worden de drie ande ren waren, toen zij bevrijd waren, reeds over leden. Felle brand op Franscli vliegveld. Loods met vijf vliegtuigen vernield. Het D. N. B. meldt uit Parijs, dat op het vliegveld te Villeneuve sur Lot een loods door brand vernield is. Vijf particuliere vliegtuigen werden door de vlammen verteefd, terwijl verscheidene vlieg tuigmotoren werden vernield. De schade wordt op twee millioen franc geraamd. DOODEN EN GEWONDEN BIJ AUTO BOTSING IN ITALIë. Bij een autobotsing in de buurt van Saler no zijn drie personen gedood en vier gewond. JOODSCHE KOFFIEHUIZEN IN OPPER-SILEZIë GESLOTEN. GLEIWITZ, 26 Augustus. De politie- prefect van het district Gleiwitz in Opper- Silezië heeft last gegeven 22 koffiehuizen, welke door Israëlieten werden gedreven, te sluiten. Ook te Peiskretscham. Ratibor en Oppeln zijn verscheidene van deze zaken gesloten. Als reden wordt opgegeven, dat de zaken niet overeenkomstig de hygiënische voor schriften van de politie zijn ingericht. Schip onder Britsche vlag door vliegtuig aangevallen. Bommen raakten het schip niet. Uit Athene: Van particuliere zijde wordt gemeld, dat het vrachtschip Bonford. dat onder Britsche vlag vaart, Donderdagmorgen uit Barcelona in den Piraeus is aangekomen. De kapitein heeft tegenover de autoriteiten verklaard, dat op een afstand van ongeveer 20 mijl van Barcelona zijn schip door een vliegtuig van onbekende nationaliteit is aan gevallen. Het wierp vijf bommen naar het schip. De bommen ontploften zeer dicht bij het schip, zonder dat dit echter geraakt werd. R.K. KERK. DeBisschop van. Haarlem heeft., benoemd; tot Pastoor te Bennebroek: den ZeerEerw Hoog gel. Heer Prof. L. J. H. Wolf. - Tot,Kapelaan: den WelEerw. Heer-U'. J. A: Camphens te Aerdenhout. Te Bloemendaal: den WelEerw. Heer S. J. de Bot. Te Haarlem: den WelEerw. Heer Dr. A. I. M. Kat (Kathe draal Sint. Bavo). Te Haarlem: den WelEerw. Heer J, Sijm (Mariastichting). Te Haarlem- merliede: den WelEerw. Heer A. C. W. Berk hout. Te Halfweg: den WelEerw. Heer H. G. A. Wensveen. Te Heemskerk: den WelEerw. Heer J. M. Th. Reiber. Te Heemstede: den WelEerw. Heer J. N. Kossen. Te Vogelenzang: den WelEerw. Heer F. C. Verheul. NA DEN VALV.SANTANDER SANTANDER ggNATIONALEN REGEERING In Italië noemt men de overwinning typisch Italiaansch". Vijftig schepen met vluchtelingen op Fransch gebied aangekomen. Havas bericht uit Santander, dat de eerste afdeelingen van het leger van Franco Santander binnen rukten voorafgegaan door tanks. Hoewel geen enkel schot werd gelost, trok- ken de troepen in kleine groepen 'de nauwe straatjes voorzichtig binnen. De afdeelingen vereenigden zich vervolgens voor den triomfantelijken intocht bij de Cantabrische poort. Om zeven minuten over half elf deden Ita- liaansche patrouill-es de Zwarte Vlammen" en de „Zwarte Pijlen" hun intocht. Toen deze troepen de stad binnentrokken, richtte de brigade „Navarra", die Torre la Vega heeft ingenomen, zich naar Asturi'ë, in de richting van San Vicente de la Barquera. De Italiaansche pers is trotsch op 'den val van Santander. Men noemt deze overwinning „essentieel en typisch Italiaansch" en roemt de militaire waarde van de zwarthem- den, die de stad binnentrokken. De „Tribuna" schrijft: .Niemand zal zich er over verwonderen, dat-deze overwinning van Franco met warmte in Italië wordt begroet zooals nergens anders. In werkelijkheid is deze essentieele en tvpische Italiaansche overwinning behaald door de broederlijke samenwerking met de triomfeerende legermacht van Franco". Volgens het blad is deze overwinning Ita liaansch om vier redenen: lo. Omdat twee complete Italiaansche vrij- willigers-devisies, „Littorio" en „Zwarte Vlammen" met talrijke andere Italiaansche contingenten aan de zijde van Franco stre den. 2o. Omdat de opzet van de manoeuvre typisch Italiaansch was. 3o. Omdat twee divisies zwarthemden een moeilijke taak vervulden. 4o. Omdat de actie en het gevecht typisch Italiaansch zijn. De „Popoio d'Italia" schrijft, dat de val van Santander een harde slag is voor de ver schillende volksfronten in Europa, evenals voor alle vijanden van de as Rome-Berlijn en van alle „sanctionisten", die hoopten in Spanje het in Abessynië verloren terrein te herwinnen. Vluchtelingen ïn Fransche haven aangekomen. Tot nu toe zijn ongeveer vijftig, SpaahjSche visschefsscliepen met vluchtelingen aan'boord in de havens van het district Roche fort aan gekomen.' 'waarvan '35 te La i^allité. De gendarmerie belet de Spaansche vluch telingen aan land te gaan. Onder de vluch telingen bevinden zich talrijke militieman nen. Gisteravond is een sleepboot met levens middelen langs de Spaansche treilers met vluchtelingen gevaren om hen van brood melk. chocolade en drinkwater' te voorzien.' Het aan land gaan van de vluchtelingen is vastgesteld op vandaag. Successen der regeeringstroepen. Aan het front van Teruel in de richting van den weg TeruelSaragoèsa heeft het regee ringsleger de stellingen van Suertes Altas, Los Mases, San Cristobal de Camanas, het dorp Camanas Santa Barbara de Visiedo, eenige hoogten ten Noord-Westen van Lidon en an dere ten Zuiden van Pancrudo bezet. Eveneens werden bezet Para Gallina, Canada, Seca, Collado de la Silla en de hoogten, die Buena beheerschen. De voorposten zijn aangekomen op de vlakte, die zich uitstrekt voor Santa Eulalia. Het ministerie van defensie deelt voorts mede, dat aan het Aragonsche front de loyale troepen Villa mayor de Gallego hebben bezet, zoodat zij Saragossa onder kanonvuur heb ben. Tijdens een groot luchtgevecht nabij Saragossa hebben de regeeringstoestellen vijf vliegtuigen der rechtschen neergeschoten. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Pierel was naar de deur gegaan en opende deze. Hij keek naar buiten en ja, hoor, daar kwamen ze al aan. Als een soort voorhoede kwamen zijn drie zoontjes vooraan, maar hij had al spoedig in de gaten, dafr er nog vele vriendjes achter volgden. Hei, jongens, kom maar te voorschijn! Ik heb jullie al lang in de gaten! Kom maar hier, we hebben bezoek! De vrienden waren nu ook dichterbij gekomen en keken Pierel ver baasd aan. Hebben we bezoek? vroeg de oudste zoon van Pierel een brutaal kereltje. Ja. gaan jullie maar mee naar binnen, dan zal ik je laten zien, wie er is. En allen volgden ze pierel in den ijsberg. Andrew Mellon overleden. Oud-Amerikaansch minister van financiën. e Andrew Mellon. Uit New York 27 Augustus: Andrew -I Mellon, die van 1921 tot 1932 minis- ten van financien en van 1932 tot 1933 ambassadeur te Londen is ge- j weest, is in den afgeloopen nacht op 82-jarigen 'leeftijd aan longontste king overleden. Andrew Mellon werd in 1855 te Pittsburgh geboren. Na zijn studies aan de universiteit te Pittsburgh te hebben voltooid, ging Mellon in zaken. Hij wijdde zich in hoofdzaak aan aluminium en petroleumondernemingen en het bankbedrijf. Mellon, die tot de rijksten in den lande be hoorde, heeft een groote collectie schilderijen en kunstvoorwerpen ter waarde van 50 millioen aan den staat vermaakt. De zeeslang gedood Na een strijd van twee dagen. LONDEN, 26 Augustus. Naar uit Fortune Harbour op New Foundland gemeld wordt, hebben New Foundlandsch i vissebprs in de nabijheid van deze haven na een strijd, die twee dagen geduurd heeft, en waarbij zij ge wapend waren met geweren, harpoenen en lansen, een zeeslang, die 11 meter lang zou zijn, gedood. È^ljU PROfiMMMA ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1937. HILVERSUM I, 1875 M. VARA-uitzending. 10.00—10è20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 „Fantasia", reportage en interview en orgel. 12.001.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Filmpraatje. 2.15 Gramofoonplaten. 3.15 „Bij het. zilveren jubileum van de Nederlandsche,. Periodieke Pers", causerie. 3.30 „De Fliereflui-, ters",-en solist. 4.30 „Van kermisklant tot kunstéhaar", causerie. 4.50 „Melody Circle",- 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 „Ramblers" 7.05 „Filmland". 7.30 „Ontstaan der Katholieke Kerk", causerie. 8.00 Herha ling SOS-berichten. 8.03 Berichten A.N.P., VARA-Varia. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.45 „Fantasia". ,9.00 Radiotooneel. 9.15 VARA- Groot-orkestxen solist. 9.50 Declamatie. 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 Vervolg concert. 11,00 Bont programma (gr.pl.) 11.3012.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM n, 301 M. KRO-Uïtzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. Om 1.00 Gramofoonmuziek en postduivenberichten. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Kinderuurtje. 3.30 Gramofoonmu ziek. 3.45 Overdracht prinselijk jacht „Piet Hein" en reportage vlootschouw. 5.30 Espe- rantonieuws. 5.45 KRO-orkest. 6.20 Journa listiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 „Idealen en geen idolen 7.35 Aetueele aetherflitsen. 10.00 Berichten A. N. P. KRO-Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale illustratie. 8.35 KRO-Melodisten en solist. 9.40 Gramofoonmuziek. 10.30 Berich ten A.N.P. 10.40 Filmpraatje. 10.55 KRO-Boys. 11.30—12.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.35 Gramofoonmuziek- 12.05 BBC-Northern-Ireland-orkest en solist. 12.50 Henry Hall en zijn Band. 1.20 Commo dore Grand Orkest en sportreportage. 2-2U Gramofoonplaten. 3.05 Het Colombo Octet. 3.50 BBC-Schotsch-orkest. 4.50 Gramofoon muziek. 5.20 Sportreportage. 5.35 Billy Thor- bum's Band. 6.20 Berichten. 6.40 Vioolvoor dracht. 7.05 Mantovani en zijn Band. 7-3» ABC-Cabaret. 8.20 BBC-Symphonie-orkest en solisten. 10.00 Berichten. 10.20 „Why we meet causerie. 10.30 Het Orchestre Raymonde. 11-^ Henry Hall en zijn Band. 11.50 Berichten. 12.00—12.20 Vervolg Henry Hall. RADIO PARIJS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek. iz.zu Orkestconcert en zang. 2.50 en 4.20 Gramo foonmuziek. 5.20 Labis-orkest. 7.30 Zang. Gramofoonmuziek. 8.00 Pianovoordracht 8.w Omroeporkest en solisten. 10.50 Gramofoon muziek. 11.20—1.20 J. Bouillon-dansorkest. KEULEN, 456 M. 6.50 Ferdy Kaufmann's orkest. 8.50 Omroep orkest. 12.20 Silezische Orkestvereenigmg. 2.« Gevarieerd concert.-4.20 H. Hagestedt's orlc®,' Omroepschrammelensemble en solisten, o-2° Omroepsextet. 8.30 Omroeporkest. 10.50—1-2» Egon Kaiser en Oswald Heyden's dans- orkesten. BRUSSEL, 322 M. ef 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Kleinorkest- 1.30 Salonorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.z» Zang. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.35 Luc Darcy orkest. 4.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroep orkest. 6.20 Trioconcert. 7.20 Gramofoonmu ziek. 8.20 Cabaret. 9.20 Omroeporkest. HM» Omroepdansorkest. 11.20—12.20 Gramofoon muziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. z.zu L. Darcy's orkest. 3.20 Gramofoonmuziek. Omroeporkest. 5.20 Edith Almera's orkest b.z» Muzikale causerie (Met gr.pl.) 7.00 en o;2» Gramofoonmuziek. 8.50 Omroepsymphonie- orkest. 10:30 Gramofoonmuziek. 11.25—12-2» Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Omroeporkest, -koor, en solisten. 9-2 Berichten. 9.35 Vervolg concert. 10.20 Bericn- ten. 10.50 Trioconcert. 11.05 Weerbericht. 12.15 Egon Kaiser en Oswald Heyden u16 hun dansorkest.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2