HET NIEUWE AVONDBLAD Gestadige Voortgang Na reeds 4200 Een hulpdok onder een droogdok. Paardekrachten. ELZER's Heeren Modehuis TAXI Brandwijk Visscherij-Snufjes 22e JAARGANG NO. 251 ZATERDAG 28 AUG. 1937 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2ya cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - Umraden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN15 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.— overlijden 400.—. verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim f 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger f 60.- tón of twee leden wijsvinger f 25.—, alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger f 5.—, arm- of been-breuk 30.—, enkelbreuk f 15.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.- Mj verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van f 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben, Nog afaonderlifke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Een primeur van het Staatsvisschershavenbedrijf. Naar de ingewandenvan de Visschershaven. Eenige maanden geleden gaven we in ons blad een verslag van de tewaterlating van een merkwaardig instrument, een groote houten kuip van een 12-tal meters lang, een gevaarte dat een gewicht heeft van circa 12 ton en dat moet dienen als hulpmiddel bij het schoon maken van den onderkant van den -bodem der droogdokken van het Staatsvisschershaven bedrijf. De tewaterlating had een vlot verloop en sindsdien dreef de houten kuip in de buurt van de plaats, waar de tewaterlating ge schiedde, d.w.z. nabij de droogdokken. Maar thans is het instrument ver dwenen, in zooverre verdwenen, dat men het niet meer ziet. Want de kuip Is een soort hulpdok geworden en zit nu onder een der beide dokken. Alleen een klein stukje van het opstaand ge deelte komt boven water uit en daar op berust het geheele principe van het instrument. Als de rand van het op staande gedeelte niet boven water uit stak dan...,. Dan kon het niet gebruikt worden voor het doel, waarvoor het gemaakt is. Over een paar vlotjes en een paar smalle balken kwamen we bij de plaats, waar het dok sedert eenige dagen onder het dok zit. Nog even over een vlotje en dan staan we bij de opening; een beetje griezelig geval. Zoo maar uit dat diepe water grijnst de opening jê tegemoet. Het doet je denken aan den muil van een zeemonster, dat zich onder het dok verscholen heeft. Niet het monster van Loch Ness. maar het m-onster van de Visschers haven. In den muil staan een paar mannen op een trapje. ,Ze teeren den zijwand van het droog dok. Nu en dan komt van het vlotje een man met een emmertje kokende teer, dat door den muil wordt opgeslokt. En een teerwalm stijgt uit den muil omhoog. De heer van Staalen, technisch ambtenaar van het Staatsvisschershavenbedrijf is ons voorgegaan naar de ingewanden vande Visschershaven. Langs een loodrecht trapje dalen we af in den muil van het monster. De mannen met de teerkwast hebben even het werk gestaakt want onze kleeding is niet be stand tegen heete teer. En zoo komen we op den bodem van het hulpdok en onder den bodem van het droog dok, waar ook mannen aan het werk zijn. Het is er best uit te houden. Een sterke looplamp gaat met ons mee, zoodat er voldoende licht Is. En een kleine electrische waaier zorgt voor wat luchtstrooming om de teer- en waterdam pen naar buiten te jagen. Naast ons en beneden ons is het allemaal water, dat met een opwaartschen druk van 35000 K.G. het hulpdok tegen den bodem van het droogdok perst. En goed ook, want nergens ls lekkage. Hier en daar sijpelen eenige drup pels in de houten kuip en alleen bij den in gang komt een klein beetje water binnen. Maar dat is geen bezwaar. De heer van Staalen vertelde ons op welke wijze men de kuip onder het dok gekregen heeft. Men heeft deze eerst in zinkenden toestand gebracht door de tank, die zich in den bodem van de kuip bevindt en de kuip zelf vol water te laten loopen door het openzetten van de afsluiters. Dat ging gemakkelijk genoeg. Zoo, in zinkenden toestand heeft men het gevaarte met behulp van een staaldraad, die onder het droogdok was doorgehaald en aan een lier op het dok was vastgemaakt, onder het dok ge- ANSJOVISBERICHT. 1830er werden gedaan a f 16, 193-ler a f 19J4. NAAR ZEE. De Inie Urn. 5 is voor reparatie en klaar maken naar Amsterdam gebracht. DE TWEEDE KRUISTOCHT „DE HOOP". Groot aantal ziektegevallen. Van 12 Juli tot 25 Augustus heeft het hos- Pitaalschip „de Hoop" zijn tweeden kruistocht van dit seizoen gemaakt. Als scheepsarts be vond zich aan boord de heer H. J. B. van Wel en als predikant de heer P. van Lelyveld. Op dezen toch werd in totaal 198 maal ge neeskundige hulp verleendin volle zee werden 143 patiënten geholpen, in de haven 52 en 3 malen werd uitsluitend radio-advies gegeven. Naar nationaliteit verdeeld werden 187 Ne derlanders geholpen. 7 Polen en 3 Duitschers en 1 Engelschrnan. vijf patiënten met in totaal 44 verpleeg- üagen werden in het hospitaal opgenomen en verpleegd. Oe reis kenmerkte zich door het groote a.anj-al ziektegevallen van ernstigen aard, zoo- ate blindedarmontsteking, bloedvergiftiging en Waag operaties. Uit dit overzicht blijkt wel duidelijk welk ddn belangrijken dienst het hospitaalkerkschip .he Hoop" aan de visscherij heeft bewezen. Donderdag 2 September vertrekt „de Hoop" weer nit IJmuiden voor de derde reis. Als ge- neesneer zal dan meevaren dokter H. Smits- „f,mP uit Zeist en als predikant ds. J. W. Maas bit Boxtel. trokken. Toen werd eerst de tank in den bodem van de kuip leeggepompt. Dat had al tot ge volg, dat de bekleede rand daarvan tegen den onderkant van het droogdok ging drukken, zoodat er zich een afsluiting vormde, die hoe wel niet waterdicht, het toch mogelijk maakte dat men met behulp van een pomp de kuip leeg kon maken. Dit geschiedde natuurlijk dooi den verhoogden ingang, die men vooraan op de foto ziet. En hoe leeger de kuip werd, des te sterker werd de opwaartsche druk, des te dichter de afsluiting. Zooals wij reeds opmerkten veroorzaakt dit hulpdok onder het droogdok een opwaartschen druk van 35000 K.G. Zoo groot is deze druk, dat de eene zijde van het dok de kuip loopt tot iets over de helft van de breedte onder het droogdok door 30 c.M. wordt opgelicht, zoo dat het dok eenigszins scheef is komen te liggen. Deze technische primeur de gevolgde werkwijze is, voor zoover ons bekend, geheel nieuw, is van veel beteekenis voor de exploi tatie der dokken. Wanneer vroeger de dokken een schoonmaakbeurt moesten ondergaan, moesten ze naar Amsterdam worden gebracht om daar te dokken. Al dien tijd was men dan zoo'n dok kwijt. Nu het op deze wijze geschiedt is dit niet het geval. Men neemt het dok onder handen als het eens gemist kan worden. Heeft men het dan weer noodig, dan haalt men het hulpdok weg en het dok kan weer gebruikt worden. En bovendien geeft het werk aan 12 a 13 arbeiders. Dus weinig bedrijfsschade en werk aan den winkel. De technische dienst van het Staatsvisschers havenbedrijf heeft met deze vinding een mooi stuk werk geleverd. De kustvisscherij en de visscherij in het IJsehneer in Juli. Gunstige resultaten der aalvisscherij in het ILJselmeer. De af deeling Visscherij en van het Depar tement van Economische Zaken deelt het volgende mede omtrent de kustvisscherij en de visscherij in het IJselmeer, waarbij de tusschen haakjes geplaatste cijfers betrek king hebben op de maand Juli 1936. In de Waddenzee en het niet-afgesloten ge deelte van de Zuiderzee en in de Zuidhol- landsche stroomen en zeegaten werd de vis scherij drukker, in de Lauwerzee en den Dol- lart daarentegen minder druk uitgeoefend dan in Juli 1936. De geldelijke uitkomsten der visscherij in de Lauwerzee en den Dollart, de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zui derzee, het IJselmeer en de Zuidholland- sche stroomen en zeegaten waren beter dan in Juli van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aange voerde visch bedroeg nl. volgens voorloopige opgave respectievelijk in de Lauwerzee en den Dollart 1.583.854 fl.117.607) K.G. en f 21.725 (f 14.448), in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee 2.161.132 (2.145.660) K.G. en f 28.130 (f 19.636) in het IJselmeer 701.982 (505.156) K.G. en f 238.715 (f 202.179), in de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten 260.881 (211.079) K.G. en f 24.376 (f 20.146). Uit Zeeland werden verzonden 2.950.400 (3.333.070) K.G. mosselen ter waarde van f 70.425 (f 81185). Oesters werden in Juli van dit jaar, evenals in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. niet verzonden. In het IJselmeer verliep de aalvisscherij met kuil- en kornetten zeer gunstig. De vangsten waren over het algemeen zeer goed, doch de aal was klein van stuk. De vissche rij met aalfuiken verliep over het geheel eveneens gunstig. Met aallijnen werden daar entegen weinig bevredigende vangsten ge maakt, met uitzondering van de Visscherij benoorden Enkhuizen, vooral als met z.g. lang want werd gevischt. De op deze wijze gevangen aal was groot van stuk en bracht een goeden prijs op. De botvisscherij met staande netten leverde enkele dagen bij den afsluitdijk nog tamelijk goede vangsten op. Met de kuilnetten werd zeer weinig bot ge vangen. Verder werd nog door eenige vis schers op snoekbaars gevischt. Jonge snoek baars, jonge baars en zeer kleine spiering kwam veel voor. In de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee was de kommen- visscherij van geen beteekenis meer. De bot visscherij met schutwant leverde op enkele plaatsen bevredigende vangsten op, daaren tegen was het resultaat der botvisscherij met hoekwant, peur en staande netten minder gunstig. Aal werd nog weinig gevangen. De visscherij op garnalen, welke gekookt wer den afgeleverd, was van zeer weinig betee kenis, De visscherij op garnalen voor de drogerij leverde verscheidene dagen goede vangsten op. De visscherij op mosselen voor eendenvoeder werd door negen Wieringer vaartuigen voortgezet. De alikruikenvissche- rij had niet veel te beteekenen. In de Lauwerzee verliep de garnalenvis- scherij wat de vangsten betreft zeer bevre digend. De garnalen waren echter klein van stuk, terwijl er tevens weinig vraag naar consumptiegarnalen was In den Dollart en de Eems werden veel garnalen gevangen. De botvisscherij was van geen beteekenis meer. Het hulpdok onder het droogdok. (Men zie het artikel hiernevens.) (Malcolm Campbell hoopt met een motorboot van 2000 P.K. het we reldsnelheidsrecord te water tot flink boven 200 K.M. per uur op te voeren. Capt. Eyston zal met een 6000 P.K. auto trachten het snel heidsrecord te land boven 500 of zelfs 600 K.M. per uur te brengen.) Het paard, dat rustig aan een lijn De trekschuit trok in vroeger jaren, En dat niet snel hoéfde te zijn, Daar menschen nog niet jachtig waren; Het paard, dat in dienzelfden tijd, De postkoets trok vol kalme menschen, Die, sjokkend in gelatenheid, Geen grooter snelheid konden wenschen; Dat paard heeft lang reeds afgedaan, Wanneer het aankomt op transporten, Die over langen afstand gaan, Dien men in tijd wenscht te bekorten. Want snelheid is de afgod thans, Als zij geen demon dient te heeten, De trekschuit en de diligence Zijn in 't museum zelfs vergeten. Men haalde in een boot een vaart Van ruim tweehonderd kilometer, Dat 's. zacht gezegd, de moeite waard, Maar Campbell streeft naar nog weer beter. Per auto was dezelfde man Reeds aan den rol met haast vijfhonderd, Als Eyston daar nog boven kan, Is men nog nauwelijks verwonderd. Waar blijft het paard? de wereld lacht. Als zij bedenkt, hoe vroeger jaren, De menschen van ons voorgeslacht Content met zijn getreuzel waren. En toch men heeft in elk geval Het nog de glorie niet ontnomen, Dat het, zij 't in vergroot getal. Nog steeds vanpaardekracht moet komen. P. GASUS. OVERHEMDEN nieuwste dessins ZEEWEG 78 IJmuiden-Oost, (Adv. Ingez. Med.) ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN De dienst der apotheken wordt Zondag waargenomen door de Kennemer apotheek aan den Wijk aan Zeeërweg. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. De apotheek Velsen-N. is morgen en in de komende week ook des nachts geopend. WANNEER STEMPELEN? De stempeluren voor de verschillende or ganisaties voor de week van 30 Augustus tot en met 4 September zijn als volgt vastgesteld: IJm. Transport Federatie (N.A.S.) 9.009.15 Alg. Ned. Metaalbewerkersbond 9.209.40 Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond 9.5010.10 IJmuider Federatie 10.2511.10 Chr. Bond van Faforieks en Transportarbeiders 11.1511.45 Oud-Katholiek Vakverbond 11.5512.10 Ongeorganiseerden 9.0010.00 Werkloozenvereeniging 10.1010.40 R.K. Bonden 10.50—11.30 Kleine Bonden 11.40—12.00 TIJDELIJKE AFSLUITING VAN EEN WEG. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis., dat de Van Tuyllweg te Velsen van ren. Stationsweg tot de Dr. Kuijperlaan van Maandag 30 Augustus a.s. af tot nader order voor het doorgaand verkeer met rij- en voertuigen zal zijn .afgesloten. Precies twee maanden ge leden berichtten wij, dat wij aan den 4100sten abonné van ons blad een premie van tien gulden uitkeerden. Deze week hebben wij de 4200 bereikt en ruim ge passeerd. De inschrijving die deze 4200 vol maakte, was die van den heer M. OOSTERHUIS, Schou- tenbosch 39, Castrieuin en naar Castricum gaat dus ditmaal de tien-gulden- premie. Wij wenschen den heer OOSTERHUIS geluk met dit buitenkansje en wach ten intusschen op het bereiken van de 4300. Uang zal die zeker niet op zich laten wachten, want bet is duidelijk te consta- teeren boe bet „tempo der honderden" in den gezonden groei van ons blad geleidelijk sneller wordt. Zoo toont ons blad een gestadigen, gezonden vooruitgang, die meer zegt voor zijn waarde, dan wij in de langste betoogen kunnen doen. MARKTBERICHT. Vlaardingen 27 Augustus. Maatjesharing groen f 14 p. kantje. Maatjesharing jong f 8.40f 9.50 p. kantje. Maatjesharing gewoon l 7.10f 7.70 p. kantje Maatjesharing minder f 6.70f 7 p. kantje Volle haring Zuid f 9f 11.60 CEDERSTRAAT 5 TELEF. 5563 (Adv. ingez. Med.) CCCXVIII. Zeven booten op Vrijdag is in langen tijd niet vertoond. Hieronder waren vier haring booten met een kleine 4000 kisten haring, die door dezen grooten aanvoer natuurlijk voor een zacht prijsje van de hand gingen. Maar door de mooie vangst besomden de booten toch nog ruim f 2000 en de reizen duurden 6 tot 10 dagen, dus dan kan het er nog uit. Er gebeuren trouwens tegenwoordig meer dingen, die in langen tijd niet gebeurd zijn. En dan heb ik in de eerste plaats het oog op het groote aantal booten, dat er thans in de vaart is. Het is na de algemeene inzinking nog niet voorgekomen, dat er zooals nu, te gen de tachtig trawlers in de vaart zijn. En daardoor wordt het hoe langer hoe drukker in e Visschershaven. Nu moet dit „drukker" met een korreltje zout genuttigd worden, want als er thans 15 trawlers op een dag binnen komen vindep we het al druk en vroeger waren daarvoor 30 of 35 noodig met een 20-tal drifters. Druk vonden we het pas als het eene schip voor het andere plaats moest maken om aan de markt te komen of de trawlers die het laatst binnen waren gekomen, eerst den volgenden dag konden verkoopen. Maar dat is de goede oude tijd „en die komt nooit weerom". Overigens mogen we niet mopperen want, het kan niet ontkend worden, IJmuiden gaat vooruit, d.w.z. de toestand is minder slecht dan een, twee of meer jaren geleden. En IJmuiden, d.w.z. het visscherijbedrijf heeft de crisis overleefd en „stervend IJmui den" is geen „gestorven IJmuiden" gewor den. IJmuiden leeft nog, doordat het als jonge plaats een groot weerstandsvermogen heeft. Er kwamen deze week niet minder dan 47 trawlers aan de markt en naar eigen opgave brachten deze 47 trawlers ongeveer 270-00 manden visch aan. Daar zou een aardig aquarium mee gevuld kunnen wordén, als al die vischj es levend aan wal gebracht wer den. Maar levende visch is uit den tijd; in Augustus zou dit trouwens heel slecht gaan. En daarom vullen we geen aquariums maar onze maag met de visch van IJmuiden, al wordt dat over het algemeen nog veel te wei nig gedaan. Met ons ruim 8 millioen Neder landers moesten we toch gemakkelijk op kunnen eten wat er in IJmuiden aan de markt komt, Maar zoover is het nog niet. Vooral in het begin van de week werden er mooie besommingen gemaakt, ook door de haringbooten. Vrijdag was het al heel wat minder, maar als de booten bij deze vang sten f 2.50 a f 3 per kist kunnen maken, kan het er nog wel uit. „What 's in a name?" Kijkt u maar eens naar de IJM 18. Die heette eerst Adriatic en bracht er toen weinig van terecht. Toen werd het Jan Mayenland en de eerste de beste reis leverde bijna f 4000 op. Er is dus heel wat in een naam. Anders is miin na^n niet PIETERMAN. Kinderfeesten on Koninginnedag. Georganiseerd door de Buuvtvereeniging „Kennemerlaan". De Buurtvereeniging Kennemerlaan or ganiseert Dinsdagmiddag 2 uur kinderfeesten die zullen worden opgeluisterd door de Har monie Crescendo. De feesten zullen worden gehouden in de Kennemerlaan tusschen de Snelliusstraat en het Kennemerplein en be staan uit ringsteken op fietsen voor jongens en meisjes tot 16 jaar en voor jongens en meisjes boven 16 jaar, behendigheids wedstrijden op fietsen voor jongens en meisjes van 913 jaar. en voor jongens en meisjes van 14—17 jaar, behendigheidswed strijden op autopeds voor jongens en meisjes van 69 jaar. Nadere bijzonderheden omtrent d„e aan gifte voor deelneming zullen op ons nieuws- bord worden bekend gemaakt. Voor do verschillende wedstrijden worden tal van aardige prijzen beschikbaar gesteld. V. V. s. u. De Vereeniging van Vrienden der Sovjet- Unie opent het winterseizoen met een film avond, die gehouden zal worden in Thalia op Donderdag 7 October. Ais hoofdnummer wordt vertoond „De Jeugd van Maxim", een film uit de Russische revolutie van 1905. Voorts wordt een journaal vertoond. WEGVERBFTERTNG BIJ DE VTSSCHER SHAVEN. De verbeteringen rondom de Visschershaven blijken zich niet te beperken tot die dingen welke rechtstreeks met het bedrijf verband houden, als hallen, kaden en haven. Want sedert eenigen tijd is men thans doende met het verbeteren van de wegen. Zoo is dezer dagen gereed gekomen het omleggen van den Strandweg nabij den watertoren. Men heeft, hier de bocht aanzienlijk ingekort. Van deze verbetering profiteert vooral het verkeer naar en van het strand. Voertuigen die zich van den Strandweg van den Trawlerkade af naar de Halkade wilden begeven moesten daarvoor een scher pen hoek maken. Ook hier wordt de toestand belangrijk verbeterd, doordat een deel van den knik met kc>n bestraat wordt. Het valt te nrüzen, dat, er juist, onder de huidige omstandigheden zooveel gedaan wordt ter verbetering van alles wat b'j visch- hallen en Visschershaven behoort.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1