Chineesche frontlinie aan den Grooten Muur verbroken. Thijs IJs heeft een raar avontuur Binnen-Mongolië ligt open voorde Japansche strijdkrachten. Ook bij Sjanghai lijden de Chineezen een nederlaag. Franco's troepen maken nieuwe veroveringen in het Noorden. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT De Britsche Radiotentoonstelling. D' ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1937 Japanners hebben, naar het D. N. B. uit Tientsin verneemt, in den Nankau-sector den Grooten Muur ten Zuid-Oosten van Hwailai overschreden en de Chineesche frontlinie over 'n breedte van 15 K.M. doorbroken. De stelling werd door vijf der beste Chineesche divisies verdedigd. De Chineezen trekken zich in allerijl terug in de richting Hwailai. De Japansche legerleiding kent aan het doorbreken der Chineesche stellingen aan den Grooten Muur groote strategische beteekenis toe, daar Binnen-Mongolië hierdoor voor de aanrukkende Japansche strijdkrachten geheel open is komen te liggen. Uit Japansche bron wordt van het front ten noordwesten van Peiping gemeld, dat de Ja panners, komende uit Nankau en oprukkende langs de spoorlijn PeipingSoeijoean gister morgen een krachtigen tegenaanval hebben ondergaan van een Chineesche divisie, die uit het zuiden kwam om den Japanschen op- marsch te stuiten. Den geheelen middag duur de de felle strijd in de bergen op 15 K.M. ten Zuidwesten van Nankau. Voorafgaande tele grammen meldden, dat de Japanners Joelin- poe hadden bezet en Kangtsjoeang aan de spoorlijn naar Soeijoean op een twintigtal K.M. voorbij den Grooten Muur in de vlakte van Hwailai. Des middags trokken de Japan ners de citadel van Kalgan binnen, die door de Chineezen verlaten was. Tevoren hadden de Japanners de hoogten ten zuidwesten van Kalgan genomen. De rechtervleugel van de Japan sche troepen heeft gisteren de hoofd macht van de Chineezen bij Sjanghai in westelijke richting op de vlucht ge dreven. De Chineesche gevangenis op den Separdroad te Sjanghai is door een granaat van de Chineesche artil lerie getroffen. Vijf Chineesche be wakers werden gewond. De Japansche troepen, die Pataling hebben bezet, zijn verder opgerukt en hebben Tsja- tausjeng ingenomen, terwijl andere afdee- lingen op weg zijn naar Yentsjing. De Chineezen hebben te Pataling twee treinen met 2500 bushels rijst en groote hoe veelheden munitie en kleedingstukken ach ter gelaten. Ook langs den spoorweg Peiping- Hankau zijn de Japansche troepen opge rukt en de Chineezen werden uit Hsingang verdreven. Te Lotien houden de Chineezen stand. F]) e woordvoerder van het Chineesche ■^hoofdkwartier te Sjanghai heeft voor de pers verklaard, dat gevechten hebben plaats gevonden te Woesoeng, waar bij het aanbre ken van den dag nieuwe Japansche verster kingen zijn ontscheept. Het meerendeel hiervan werd teruggedron gen, doch een gedeelte wist zich in de om geving te verspreiden.. De herhaalde aanvallen der Japanners in bet gebied van Lotien wijzen op het vaste voornemen, zich op dit punt vasten voet te verschaffen. De in dit gebied ontscheepte troepen zijn ten hoogste 1500 man sterk. Eenige Japansche elementen houden nog steeds Sjang Hoe Pang bezet. Te Hongkioe beeft zich geen verandering voorgedaan en te Poetoeng en Nanwai is het rustig. De woord voerder ontkende nogmaals, dat in het ge bied van Tsjapoe troepen ontscheept zijn. De Chineesche autoriteiten schatten het totaal der Japansche troepen, die aan den mond der Jangtse zijn aangekomen, op 15 a 16.000 man, waaronder zich volgens hen tal rijke Japansche soldaten met communistische neigingen zouden bevinden. Chineesche maatregelen tegen de blokkade. De regeëring te Nanking poogt, naar de correspondent van de Jomioeri Sjimboen meldt, twee luchtvaartverbindingen in het leven te roepen tusschen China en Europa, een van de Sian naar Berlijn via Moskou en een van Kanton naar Parijs via Hanoi. Reeds zou de regeering twee groote Junkervliegtui- Scn hebben besteld. Japan moet nieuwe finan- cieele offers brengen. Men verwacht te Tokio de aanvrage van ccn derde aanvullend crediet van 2.450 mil- !loen yen zulks met het oog op den toestand m China, de beide eerste aanvullende ere meten beliepen in totaal 526 millioen. Voorts heeft de ministerraad besloten den jj&nddag verscheiden ontwerpen van wet voor te leggen, welke beoogen de controle op leggingen in den handel en de koopvaart verzekeren in de plaats van een wet, welke de controle van het nationale bedrijfs cel) omvat. toe» ^P^sing der nieuwe wet zal worden «vertrouwd aan de speciale commissie, welke georganiseerd is door de industrieele en oeconomische groepen. Deze beslissing beteekent een belangrijke overwinning van industrieele kringen op de kringen welke een ordening voorstaan. Duitsch schip lost voor China bestemde wapens in Japan! Uit goede bron verneemt Havas dat het Duitsche stoomschip „Gneisenau" al het oor logsmateriaal, dat oorspronkelijk voor China bestemd was, in Japan heeft gelost. De la ding van het schip bestond o.a. uit talrijke luchtaf weer kanonnen. Voor de lossing heeft het Duitsche schip drie dagen te Kobe moe ten liggen, in plaats van 24 uur, zooals oor spronkelijk de bedoeling was. Japanners pogen Russisch consulaat-generaal te bezetten. Internationale politie te Sjanghai grijpt in. Reuter verneemt uit Londen 27 Augustus: Na telefonische besprekingen met minister president Chamberlain, die in Schotland ver toeft, heeft Eden beslist, welke maatregelen genomen zullen worden naar aanleiding van het incident met den Britschen ambassa deur in China. Ofschoon deze maatregelen nog niet na der zijn omschreven, kan aangenomen wor den, dat deze verder zullen gaan dan een eenvoudig protest. Het standpunt van Japansche kringen, dat de ambassadeur, alvorens de reis van Nan king naar Sjanghai te ondernemen, de Ja pansche militaire autoriteiten had moeten verwittigen, wordt in Britsche kringen als onzinnig gekenmerkt en men merkt op, dat er geen enkele aanwijzing bestond, dat de weg onder vuur genomen zou worden. Geen bezorgdheid over de blokkade. De Britsche regeering maakt zich weinig bezorgd over de Japansche blokkade van de Chineesche kust, daar in de Japansche ver klaring uitdrukkelijk is gezegd, dat neutrale koopvaardijschepen niet lastig gevallen zul len worden. Thans weer 32 Trotskisten99 terechtgesteld Het blad „Vostotsjno Sibirskaja Prawda", dat te Irkoetsk verschijnt meldt, dat op 20 Augustus twee en dertig leden van een „Troskistische bende" terechtgesteld zijn. Zij hadden zich schuldig gemaakt aan het or- ganiseeren van aanslagen en spionnage ten gunste van Japan. Britsche schepen bij Gijon gebombardeerd. Een der vaartuigen getroffen? Reuter verneemt uit St. Jean de Luz, dat. de Britsche stoomschepen Marian Moller en African Trader gisteren bij hun vertrek uit Gijon gebombardeerd zijn. Een ervan zou, naar men gelooft, getroffen zijn en een lek hebben. Het Britsche oorlogs schip Foresight zou zich in de na bijheid bevinden. Havas meldt nader uit Londen: De admiraliteit bevestigt, dat de African Trader is gebombardeerd. Een door het mi nisterie uitgegeven communiqué meldt, dat het schip gistermorgen tusschen Gijon en Bordeaux gebombardeerd is. Tengevolge hier van is het schip dat naar Bordeaux vaart, lek geworden. Twee Britsche torpedojagers, de „Fearless" en de „Foresight" zijn het schip te hulp gezonden. Wrak van Amerikaansch vliegtuig gevonden. Nabij Albany in den staat New-York heeft men het wrak gevonden van een vliegtuig. De vier inzittenden bleken dood te zijn. Daar het vliegtuig niet op den bepaalden tijd op de plaats van bestemming was aan gekomen, had men zich al eenige uren te voren over zijn lot ongerust gemaakt. Onlusten op Mauritius. T)ooden en gewonden hij botsingen met de politie. Naar uit Port Louis aan Reuter gemeld wordt is het op de suikerplantages van het eiland Mauritius in den Indischen Oceaan opnieuw tot stakingsonlusten gekomen. Bij de bloedige botsingen tusschen de politie en de stakers ziin verscheidene personen gedood en gewond. De stakers trekken op het oogen- bllk op naar de zuidelüke districten en ste ken de suikerrietnlentagp^ en de woningen der Indiërs in brand. De planters bebben de regeering dringend om energieke maatrege len gevraagd. Zeep uit steenkool. Binnenkort in Duitschland op dé" markt. Volgens de „Deutscher Volkswirt" zal de Duitsche industrie binnenkort beginnen met het vervaardigen van zeep uit steenkool. Dit nieuwe procédé is noodzakelijk geworden door de onvoldoende hoeveelheid ter be schikking staande vetten en den noodzaak den invoer te beperken. Groote oorlogsbuit hun deel. Reuter meldt uit Bilbao, 27 Augustus: De kuststrook, die in handen was van de regeeringstroepen ten Oosten en Zuid-Oosten van Santander, is thans in de macht van de rechtschen, die nu den weg Bilbao—Santander con troleeren. Aan het front van Santander, aldus meldt Radio ESpana, blijven de verschillende colonnes dorpen be zetten en oorlogstuig bijeen brengen. Het aantal krijgsgevangenen, dat tij dens de operaties aan dit front ge maakt is, bedraagt ruim 50.000. Onder het buitgemaakte oorlogs materiaal bevinden zich 750 vracht wagens en driehonderd mitrailleurs. Uit Oviedo komt het bericht dat de mili taire bevelvoerders der regeerïng van San tander in Gijon zijn aangekomen aan boord van een onderzeeër. Uit Santander meldde de zender, dat de rechtsche troepen hun opmarsch langs de kust voortzetten. De vroegere civiele gouver neur der provincie, Roberto Alvarez, is gear resteerd. Men raamt, dat de militietroepen ruim 200 bruggen en wegwerken hebben doen sprin gen in een omtrek van 10 K.M. rond San tander. Gijon gebombardeerd. VALENCIA, 27 Augustus. Uit Gijon wordt gemeld, dat 'vliegtuigen der opstandelingen gisteren Gijon hebben gebombardeerd waar door drie huizen verwoest werden en talrijke personen gedood of gewond. Nadat zij nog de haven van Musel hadden gebombardeerd, werden zij door jachtvliegtuigen der re geering op de vlucht gedreven. Nederlaag der Nationalisten in Aragon. Havas meldt uit Barcelona: Ten aanzien van de operaties in Aragon verklaart Radio Barcelona, dat de vijand bij Burgos de Ebro een verschrikkelijke nederlaag heeft geleden, toen hij trachtte de door de regeeringstroe pen veroverde stellingen te hernemen. De bij Villa Mayor oprukkende colonne heeft tal van stellingen veroverd, evenals de colonne, welke bij Zuera opereêrt. De verbindingswegen tusschen Teruel en Saragossa worden bedreigd. Val van Santander in Rome gevierd. In het gebouw van het algemeen commando der fascistische militie te Rome is de val van Santander door den chef van den generalen staf der militie, in tegenwoordigheid van de RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD, TELEF. 16726 Pijnloos trekken inbegrepen. Tegen onze bekende lage tarieven. (Met garantie) BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 14 uur, Zaterd. 9—12 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) Expositie, die van ondernemingszin getuigt. Televisie neemt een belangrijke plaats in. vIIüC J_ Onze Londensche correspondent schrijft ons: e Londenaars trekken weer in troepen naar Olympia om er de nieuwste snufjes in radio-toestellen te gaan bewonderen, Het succes van deze tentoonstelling is altijd bij voorbaat verzekerd, ook al zou men kunnen verwachten dat er niet veel nieuws te zien zou zijn. Wel, er is nu wel wat nieuws, de televisie, die voor de groote menigte haar geheimen en verrassingen hier voor het eerst openbaart. Bij vorige gelegen heden was er nog geen televisie, maar dat deed niets af aan het magnetisch karakter van de radio-show. Het is de hoogspannings reclame vooraf in haar soort even effectief als die voor de bokspartij LouisFarr die zulke hooge verwachtingen wekt in het pu bliek, dat het onweerstaanbaar naar Olympia wordt gedreven tegen het uur. dat de poorten er open gaan. De Londenaars houden van vertier en verzet. Deze tentoonstelling geeft het, niet alleen in de aanschouwing van de wonderlijke kastjes die geluid van den heelen aardbol naar zich toe halen, maar ook. en vooral, in het radiotheater, dat altijd deel uit maakt van het feest en waar men zich in de magische keuken van Broadcasting House kan wanen. Want de studio's van het officieele hoofdkwartier van de Britsche radio zijn er nagebootst en, wat meer zegt, vele geliefde en vermaarde omroep-artisten verschijnen er in levenden lijve. Men vindt het interessant en het is interessant al die van de huiselijke radio-spreker zoo bekende liedjeszangers en zangeressen, grappenmakers en instrumentale virtuozen in levenden lijve te aanschouwen. De zelfde ontroeringen, die zooveel opgewon den vrouwen naar een aanlegplaats van een boot of naar het perron van een station sturen om een vermaarde filmartist of lieftallige filmartiste te zien, zijn ook aan het werk om Radiolympia en zijn theater vol te doen stroomen. Deze tentoonstelling is ook altijd voor ons gevoel een treffend getuigenis van de vitali teit van den Engelschen ondernemingszin. Hier prijken de producten van een industrie, die 15 jaar geleden nog moest worden geboren. De vlucht, die dit bedrijf in zulk een korte officieren der zwarthemden, en andere af- deelingen militie gevierd. Generaal Russo las een dagorder voor aan alle zwarthemden. De militiemannen zongen liederen der fascisti sche revolutie. Vele Italianen lieten voor Santander het leven. Bij den strijd voor Santander hebben de Italiaansche vrijwilligers, naar Stefani meldt, van 14 tot 23 Augustus de volgende verliezen geleden: 16 officieren gesneuveld en zestig gewond, 355 minderen gesneuveld en 1016 gewond. De namen van de ge vallenen zullen bekend worden ge maakt, zoodra de verlieslijsten uit Spanje zullen zijn ontvangen. De commandant van de zwarthem den in Italië heeft den duce een tele- grarrf gezonden, waarin hij mededeelde aan het hoofd van zijn troepen het bevrijde Santander binnen te ruk ken. Allen zijn verheugd bij te heb ben gedragen aan de taak, welke hen was opgedragen en gestreden te heb ben voor de glorie van het fascistische Italië. Franco en Mussolini wisselen telegrammen. Mussolini heeft van generaal Franco het volgende telegram ontvan'gen: „Op het oogenblik, dat de troepen van het vreemdelingenlegioen in nauwe en broeder lijke samenwerking met de nationale troepen Santander binnenrukten in naam van de Westelijke beschaving tegen het Aziatische barbarendom, na een van de schitterendste overwinningen van dezen oorlog, ben ik ver heugd Uwe Excellentie te kunnen mededeelen trots te zijn deze troepen onder mijn com mando te hebben. Ik bewonder hun moed en kunnen, welke zij bij dezen snellen opmarsch hebben getoond". Mussolini heeft geantwoord, verheugd te zijn, dat de Italiaansche troepen zoo hebben bijgedragen tot de overwinning. De broeder lijke samenwerking van beide legers zal de eindoverwinning brengen en zal Spanje en de Middellandschme Zee bevrijden van iedere bedreiging tegen de gemeenschappelijke be schaving. ONZE DACELIJKSCHE KADERVERTELLING. spanne tijds heeft genomen is weinig minder dan fabelachtig. Wij herinneren ons de eerste radio-show, 12 jaar geleden. Na veel zoeken en tasten had de industrie toen de eerste on zekere en hachelijke jaren achter den rug en had ze zich georganiseerd. De eerste gedachte was een tentoonstelling. Enkele dozijnen fir ma's brachten peperdure ontvangers naar een enkele zaal van het groote Olympia-gebouw. Radio was nog een noviteit en men telde het aantal „ontvangststations" (zoo heet in Enge land uw woning voor de autoriteiten, die 10 shilling per jaar voor een radio-vergunning verlangen) in duizenden zooals men het thans in millioenen telt. De tentoonstelling kreeg ook maar enkele duizenden bezoekers. Een radio toestel van alsnog bedenkelijke hoedanigheid kostte toen bijna evenveel als een televisie ontvanger thans kost. Nu verwacht men op goede gronden, dat een half millioen menschen de show zullen hebben bezocht, voordat de poorten voorgoed sluiten. Meer dan 160 firma's hebben er haar apparaten tentoongesteld. De radio-industrie heeft meer dan 60.000.000 van beleggers tot zich getrokken en 950.000 personen verdienen er hun brood in. Het aantal „Ontvangststations" voornoemd bedraagt meer dan 8.000.000. En men rekent er op dat het tot 10.000.000 zal stijgen. TOT et groote belang van de tentoonstelling ILJLligt dit jaar in de inzendingen voor televisie. Verleden jaar was de televisie er weinig meer dan symbolisch vertegenwoordigd. Er was een enkele televisie-ontvanger, waarmede de BBC. demonstreerde. Het was waarschijn lijk het eenige toestel van dezen aard in het land. Het werd zorgvuldig bewaakt en de of ficieele menschen, die het behandelden, waren er erg geheimzinnig mee. Het stond in een donkere zaal en het publiek mocht zijn weg nemen door die zaal en zonder stil te staan een blik werpen op een schermpje, dat in het duister scheen en waarop zoo nu en dan kleine levende beelden verschenen die de ontstellende hebbelijkheid hadden telkens in vonken uiteen te spatten. Nu zijn er een paar dozijn televisors, van 14 fabrieken. Elk toestel heeft zijn eigen zaaltje en het publiek kan er op zijn gemak gaan zitten en zich ver meien in de vaardigheid waarmede de wonde ren der techniek beelden van ver af voor zijn oogen brengen. Televisie-ontvangers zijn nu te koop. Ze zijn nog wel erg duur, maar toch al heel wat minder duur dan een half jaar geleden toen ze aan de markt waren geko men. De goedkoopste televisor op deze show kost 00 guinjes. Een guinje is zooals men zal weten de deftige geld-eenheid in Engeland. En omdat ze zoo deftig is kost ze 1 shilling meer dan het pond sterling. Voor 63 pond sterling dus kan men eigenaar worden van een televisie-toestel. Enkele maanden geleden moest men er nog minstens 90 guinjes voor betalen. Het is prettig voor het vaderlandsch gevoel, dat een Nederlandsche fabriek, al thans een fabriek van onvervalseht Neder landsche afkomst, met haar televisie het in drukwekkendst voor den dag komt. Dit in Eindhoven ontworpen toestel is het eenige op de show, dat een veel grooter beeld geeft dan tot heden gebruikelijk was, Dat is een groote verbetering want de kleine schermen, 10 bij 8 duim, leenden zich slechts voor sa mengestelde beelden, of voor voorstellingen met massa-beweging. De televisie-ontvanger, die uit Eindhoven stamt, heeft een scherm van 20 bij 10 duim en geeft dus vier maal zooveel oppervlakte voor de beelden. Afgescheiden van het televisie-belang is er het belang van de ontwikkeling van gewone radio-ontvangers. In de meeste gevallen heeft ze den vorm gekregen van gevoeligheid voor alle golflengten. Naast ontvangst op de gemiddelde en de lange golf is die op korte en ultra-korte golven gekomen, zoodat men er mee naar de heele wereld kan luisteren. De Russen op de Noordpool er in begrepen. En de verfijning in de kabinetten komt niet alleen uit in het fraaie hout en in de vormen, die vermaarde meubelkunstenaras van het land er aan heb ben gegeven, maar ook in de vervanging van de draaiknoppen door geribde schijven als centen op hun kant die in de paneelen weg zinken en die men kan verstellen door met een vinger over de ribben te gaan. Het is maar een kleinigheid, maar het staat netjes. Thijs was nog druk aan het hakken, toen de jongens allemaal tegelijk binnen kwamen. Van schrik over zooveel menschen tegelijk te. zien, liet hij zijn houweel uit zijn handen vallen en keek met ang stige oogen naar de nu niet al te vriendelijk uitziende Eskimo jongens. Ik moet oppassen, dacht Thijs, dat ik het niet met hen aan den stok krijg, want dan ben ik nog niet gelukkig. En dan zijn er geen reuzen met Grootoor. die me helpen! Hij stond nu weer bij het prachtige ijsblok, dat door Pierel ge maakt was. De jongens begonnen hem wat opdringerig te worden, daarom deed hij maar voor alle veiligheid een pasje terug. Maar toen kwam hij op een schitterend denkbeeld. Let maar eens op! UIT DE STAATSCOUANT. Bij k. b. zijn benoemd in den Raad voor de Scheepvaart tot plaatsvervangend gewoon lid: de heeren C. J. Canters, gep. kapitein ter zee tit. te Amsterdam en G. J. Lap, oud-kapitein ter koopvaardij te Doorn. Bij k. b. van 23 Augustus 1937 is benoemd tot Officier in de orde van Oranje-Nassau dr. F. B. de Walle, wonende te Doorwerth, ge meente Renkum, voorheen chirurg te Delft. Bij k.b. van 25 Augustus 1937, is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Steenwijk: F. A. J. van de Lint; zijn wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Assen: J. de Bruyn, A. J. van Gelder en K. W. Suers. is wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Deventer: D. J. E. Timmers; is wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Leeuwarden: W. J. Tuin; zijn wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Ter Apel: H. Stoker en O. Visser Gzn.; is aan H. J. N. Kat, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Amersfoort. Dr. Zandvoort hoogleeraar te Groningen. Bij k. b. van 25 Augustus 1937 is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversi teit te Groningen, om onderwijs te geven in de Engelsche taal en letterkunde: dr. R. W. Zandvoort, leeraar aan het le openbaar gym nasium te 's-Gravenhage, Bij k. b. van 23 Augustus 1937, is met ingang van 1 October 1937 op zijn verzoek eervol ont slag verleend uit den rijksdienst aan H. van Heeswijk, architect bij den Rijksgebouwen dienst te 's-Gravenhage; is met ingang van 1 October 1937 benoemd tot architect bij den Rijksgebouwendienst -te 's-Gravenhage, ir. H. de Lussanet de la Sa- bloniere, wonende te 's-Gravenhage.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7