HET NIEUWE AVONDBLAD Velsen heeft nu ook een „Stofzuiger - 1 Vogelvrij-heid. 22e JAARGANG No. 252 MAANDAG 30 AUG. 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,per maand 40 cents plus 2% cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 6 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmulden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE p W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.— overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim f 100.één. lid duim 150.alle leden wijsvinger f 60 één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger f 15.—één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—. polsbreuk ƒ15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.— wj verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben, fjog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare Gemeentereiniging voorheen en thans. rr De moderne begrippen der hygiëne hebben vooral in de laatste 25 jaren op allerlei gebied bestaande toestanden veranderd. Als we thans nog eens tot de toestanden van eenkwart eeuw geleden zouden moeten terugkeeren, zou menigeen de haren ten berge rijzen en zich niet kunnen voorstellen, hoe men betrekke- liik zulk een korten tijd geleden zoo heel an ders leefde dan thans. Tit geldt ook de open bare reinigingsdiensten, die vooral in de ste den een groote evolutie hebben meegemaakt. Vooral in de steden; inderdaad! Op het plat teland vindt men dikwijls nog toestanden, die den stedeling „onbestaanbaar" voorkomen. In Velsen half stad, half platteland kon men in zekeren zin de beide uitersten terug vinden. Maar deze uitersten komen hoe langer hoe dichter bij elkaar, dank zij het feit dat in onze gemeente thans in wording is een riolee- ring, die nog wel niet volmaakt, toch aan sommige plattelandsche toestanden voorgoed een einde zal maken. En dat onze Gemeentelijke Reinigings- en Ontsmettingsdienst met zijn tijd meegaat, is overbekend. De moderne techniek heeft het mogelijk gemaakt, dat onze gemeente voor on geveer 2.25 per jaar per inwoner schoonge- houden kan worden. Tal van moderne hulpmiddelen kan men m de groote wagenloodsen van den dienst aan treffen. En sedert eenige dagen is het materiaal ver rijkt met een machine, die wel als het laatste snufje op dit gebied beschouwd mag worden. Dit is de nieuwe kolkauto, in de wandeling bekend als de „stofzuiger", die niet alleen zuigt, maar ook perst als zulks noodig mocht zijn. Het lijkt wel een rijdende fabriek en de be diening ervan eischt ongetwijfeld heel wat vaardigheid, wat op zichzelf weer een kwestie van oefening is. De kolkauto heeft een watertank van 600 L. en een moddertank van 2450 L. Hij wordt gebruikt voor het ledigen van straatputten, beerputten en rioolputten. Een waterpomp is aanwezig voor waterkoeling en om de zuigbuis tot persbuis te maken. Een tweede pomp doet dient als vacuumpomp. De zuigbuis is als persbuis voorzien van een inrichting, die eenigszins doet denken aan Van Wienen's duiktoren. Met bet inpompen van water kan men den grond in de straatkolken losspuiten, waarna door overgang van persen tot zuigen de inhoud weggezogen kan worden. Door olie druk kan de moddertank schuin omhoog ge bracht worden, waarop deze zich vanzelf le digt. De zuigbuis is geheel draaibaar, zoodat deze op een gemakkelijke manier daar ge bracht kan worden waar dit noodig is. Ook de reiniging van slangen en buizen kan op een gemakkelijke manier geschieden. Aan beide zijden bevinden zich groote bakken, waarin 44 M. slang geborgen kan worden. Vragen van het raadslid W. P. Mets Over een eventueele bezetting van het pantserfort. Van de heer W. P. Mets ontvingen B. en W, onder dagteekening van 13 Augustus 1937 het volgend schrijven: „Hiermede heb ik de eer. in verband met art. 17 van het Reglement van Orde voor den Gemeenteraad, de volgende vragen tot Uw College te richten: 1. Heeft het College kennis genomen van de mededeelingen in de dagbladen, dat het Ministerie van Defensie het voornemen heeft wederom in verschillende gemeenten een gar nizoen te formeeren; 2. Achten B. en W. het om verschillende redenen ook niet wenschelijk, dat het Pant serfort te IJmulden weer bezet wordt; 3. Zouden B. en W„ indien het antwoord op vragen 1 en 2 bevestigend luidt, zich met het betrokken Ministerie in verbinding willen stellen teneinde ook te IJmuiden 'n garnizoen te krijgen?" Vraag 1 wordt door B. en W. bevestigend beantwoord. Wat betreft de vragen 2 en 3 merken B. en W. op, dat het al of niet vestigen van een garnizoen in deze gemeente wordt beoordeeld door de militaire autoriteiten en dat daarbij uitsluitend het defensiebelang den doorslag geeft. B. en W. achten het om die redenen onnoodig, zich terzake met het betrokken Mi- .histerie in verbinding te s'tellen. DE POST OP KONINGINNEDAG. De Directeur van het post- en telegraaf kantoor alhier maakt bekend, dat het hoofd kantoor alsmede de postagentschappen Ken nemerlaan en Zeeweg te IJmuiden en Drie huis gem. Velsen op 31 Augustus a.s. voor den postdienst niet langer zijn opengesteld dan tot 13 uur. De hulpkantoren te IJmuiden-O, en te Velsen hebben voor dien Dienst op 31 Augustus a.s. de eindsluiting respectievelijk te 12.30 en te 12.00. Alle kantoren zullen dien dag gesloten zijn voor de behandeling van postwissels (uitgezonderd telegrafische) post- bewijzen en quitantiën, aanneming belasting betalingen, pasmuntdienst, postcheque- en girodienst, (behalve voor het aannemen van stortingen, waarvan spoedbehandeling of spoedbericht wordt aangevraagd, voor het uit betalen van cheques, waarvan de ontvangen adviezen zijn voorzien van de aanteekening ^spoedbehandeling") en voor het doen van uitbetalingen op reispostchequeboekjes. De laatste briefpostbestelling wordt op 31 Augustus a.s. niet uitgevoerd. De openstelling voor de telegraaf- en tele foondiensten ondergaat op dien dag geener- isi wijziging. De cabine is met harmonicadeuren afgeslo ten, waardoor er geen gevaar bestaat, dat de deuren op den weg aangereden worden. De be sturing van de auto kan zoowel binnen als bui ten de cabine geschieden. Op de foto ziet men de moddertank om hoog gedrukt. De afsluitklep is veerend aan de tank bevestigd. Wordt de tank weer in ho rizontalen stand gebracht, dan sluit deze zich vanzelf. Links vindt men de watertank. De kolkauto is gebouwd door de fa. Geesink en Zoon te Weesp. Zwemwedstrijden Kring Haarlem K. N.Z. B. M. Maurits en A. J. v. d. Meer Jr. winnen. De V.Z.V.er P. Swier wint voor de tweede maal den IJmuider Courantbeker. In de zweminrichting der Velser Zwemver- eeniging in den sluisput werden Zaterdag middag wedstrijden gehouden van den Kring Haarlem van den K.N.Z.B., die door schitte rend zomerweer begunstigd werden. De be langstelling was niet zoo groot als andere jaren wat ongetwijfeld daaraan moet worden toegeschreven, dat aan deze wedstrijden wei nig bekendheid was gegeven. De wedstrijden bestonden uit 1500 M. borst- crawl dames en heeren en 1500 M. schoolslag dames en heeren, benevens ter opluistering uit een tweetal polowedstrijden. De deelnemende vereenigingen waren de Heemsteedsche Zwem- en Poloclub (H.P.C.), Zwemclub „Haarlem"-„Zignea" OH.Z.), Zwem- vereeniging „Velserend" (Z.V.V.), Haarlemsche Zwem- en Poloclub (H.V.G.B.) en Haarlemsche Zwem- en Poloclub De Waterratten (D.W.R.) De jury was als vollgt samengesteld: P. Borst voorzitter-kamprechter, G. L. Vriend starter, J. J. Aufderheide, C. Janus, J. Rol Sr. en P. Visman tijdwaarnemers, G. L. Vriend en J. C. de Mayer keerpuntcommissa rissen en J. W. Schachtschabel Jr. secretaris. 1500 M. borstcrawl. Begonnen werd met de 1500 M. borstcrawl, voor welken wedstrijd aan den start versche nen de dames M. Kuijper en M. Prent, beiden D.W.R. en de heeren M. Maurits (H.P.C.), P. Swier, N. Schoone en C. Broek, allen V.Z.V., A. A. v. d. Bogaerde, C. Terpoorten en J. v. d. Boogaard D.W.R. en J. Ketelaar H.V.G.B. en D. Adrichem K.Z. In dezen wedstrijd heeft vooral de V.Z.V.-er P. Swier uitgebloken. Gedurende de geheele baan heeft hij Maurits het vuur na aan de schenen gelegd. Na 2 banen van 250 M. was Swier zijn rivaal 8 seconden voor. Gebrek aan wedstrijdroutine zal wel de oorzaak geweest zijn, dat hij ten slotte verloor. Maar eerst hal verwege de laatste baan komt Maurits voor. Het wordt een vinnige eindstrijd, die de Haar lemmer wist te winnen. Zes seconden voor Swier tikt hij aan. Om de derde en de vierde plaats werd een felle strijd gestreden tusschen v. d. Bogaerde en N. Schoone, welke strijd ook door den Haarlemmer werd gewonnen. Bij de dames werd het een vrij gemakke lijke overwinning voor mej. Kuijper. Uitslag heeren: 1. M. Maurits 23 min. 29 sec., 2. P. Swier 32 min. 35 sec., 3. A. A. v. d. Bogaerde 25 min. 30 2/5 sec. De tijd van Schoone was 26 min. 1 3/5 seconde. Als eerstaankomend lid van V.Z.V. won P. Swier den IJmuider Courantbeker, die thans tweemaal door C. Visman en tweemaal door Swier gewonnen is. Uitslag dames: 1. Mej. M. Kuijper 27 min. 55.4 sec., 2. mej. M. Prent 29 min. 13 sec. 1500 M. schoolslag. Voor de 1500 M. schoolslag startten de da mes S. Paap, H.Z., mej. M. G. van Looij, D.W. R. en mej. C. Kraft en de heeren K. de Rid der, H.P.C., J. Roeland en A. J. v. d. Meer Jr., H.Z., P. Vissink, H. v. d. Boogaard en H. Jor- daan, V.Z.V., K. Bongertman en J. S. Kemp Jr., H.V.G.B., D. van Viersen, J. A. van Sluis en R. J. Rohlfs, D.W.R. Deze wedstrijd vertoonde veel overeenstem ming tusschen den eersten. Een vinnige strijd om de eerste en tweede plaats en wel tus schen v. d. Meer en van Viersen, een niet minder vinnige strijd om de derde en vierde plaats n.l. tusschen Bongertman en Vissink. De andere deelnemers hebben bij de 1500 M. schoolslag evenmin als bij de 1500 M. borst crawl een rol van eenige beteekenis gespeeld. De strijd tusschen v. d. Meer en van Viersen was nog spannender dan die tusschen Mau rits en Swier. De eindspurt moest de beslis sing geven en hierin toonde v. d. Meer zich de meerdere. Maar het verschil bedroeg slechts 2/5 seconde! Vissink wist echter op de laat ste baan definitief met Bongertman af te rekenen. Bij de dames leverden mej. Pa,ap en mej. van Looij een aardigen strijd. Eerstgenoemde was na 500 M. een paar meter voorgekomen Zij wist dien voorsprong niet alleen te behou den, maar hem geleidelijk te vergrooten. Uitslag heeren: 1. A. J. v. d. Meer Jr. in 28 min. 7.6 sec., 2. D. van Viersen in 28 min. 3 sec., 3. P. Vissink in 32 min. 55.2 sec. Uitslag domes: 1. Mej. S. Paap in 31 min. 19.6 sec., 2. mej. M. G. v. d. Looij in 31 min. 34.6 sec. Mej. Kraft had opgegeven. k- '.vN - L ËJ1I IIÉÉ rv J*t 'V- .A «i SlMi In verband met de viering van Haar verjaardag op 31 Augustus publi- ceeren wij een nieuwe officieele foto van H. M. de Koningin opge nomen te Amsterdam door den heer Godfried de Groot. (Verschenen is het Vogelbesluit 1937, dat o.a. bepaalt, dat de zwarte kraai en de huismusch voor onbe- paalden tijd niet tot de bescherm de vogels beliooren.) De menschen zijn nog wel bereid, Om aan het teére vogelleven, In al zijn vormverscheidenheid, Bescherming in 't bestaan te geven. Een aantal geniet steeds ervan, Dat 't in bescherming wordt genomen, Voor andren geldt het nu en dan, Al naar het nuttig; voor mag komen. Het komt er daarbij maar op aan, Of zij den menschen dienstbaar blijken, Dan wel in een kwaad blaadje staan, Doordat zij met een oogst gaan strijken. De musschen slechts zijn vogelvrij (Behalve dan Jan Musch natuurlijk) De zwarte kraai blaast ook daarbij Den kraaienmarsch, zij het figuurlijk. Nu is de kraai een vogelsoort Waarvoor ik mij niet warm kan maken, Dat is misschien niet zooals 't hoort, Maar tja. er blijft verschil in smaken. De musch, die kleine trouwe vriend, Daar kan ik echter wel mee treuren, Heeft die zoo'n vonnis nu verdiend? Het moet je dan toch maar gebeuren. Die kleine grauwbeveerde kop, Die wel brutaal is, maar toch aardig, Daar zet men maar een brandmerk op, Is dat den grooten mensch nu waardig? Daar tjilpt zoo'n rakker in mijn tuin, Omringd door pikkende kornuiten, Hij houdt zijn kop een beetje schuin En doet. als noodt hij mij naar buiten Vriend, jij bent voortaan vogelvrij, Dat wil dan zeggen, dat wij menschen Vrij zijn in muschuitroeierij Wanneer wij zooiets mochten wenschen; 'k Geloof warempel dat je lacht, En ik kan je gedachten lezen, Je denkt: met al jouw menschenmacht, Heb je veel meer dan ik te vreezen. P. GASUS. Tegemoetkoming in kosten voor visschersvaartuigen. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat het in het voornemen van de regeering ligt den eigenaren van visschersvaartuigen, ten aan zien waarvan door de Nederlandsche vissche rijcentrale een uitvaarcertificaat voor de gar nalen- en/of kleine trawl- en snurrevaad- visscherij is verstrekt, die ter verkrijging van een certificaat van deugdelijkheid, hun vaar tuig in het tijdvak van 1 Januari 1936 tot 15 September 1937 hebben doen onderzoeken op de door de desbetreffende in de schepenwet gestelde minimum-eischen, tot een zeker per centage tegemoet te komen in de door de scheepvaart-inspectie geraamde kosten, noo dig om het casco en/of den inventaris van de bedoelde visschersvaartuigen aan de gestelde minimum-eischen te laten voldoen, mits de door de scheepvaart-inspectie geraamde kos ten, welke reeds door dezen dienst zijn opge geven aan de Nederlandsche visscherijcentrale. niet meer bedragen dan: f 800.voor zeilvaartuigen en vaartuigen, voorzien van een benzinemotor of van een oliemotor, waarvan de capaciteit niet meer dan 200 P.K. bedraagt; f 1000— voor vaartuigen, voorzien van een oliemotor, waarvan de capaciteit meer dan 20 P.K., doch minder dan 79 P.K. bedraagt; f 1200.voor vaartuigen, voorzien van een oliemotor, of andere inrichting voor mechani sche voortstuwing, waarvan de capaciteit meer dan 79 P.K. bedraagt. Indien de door de scheepvaart-inspectie ge raamde kosten voor een vaartuig meer be dragen dan het hierboven vermelde bedrag voor de categorie, waaronder het vaartuig valt, dan zal geen tegemoetkoming worden gegeven. Belanghebbenden, die aan de bovenaange- geven voorwaarden voldoen, en voor de be doelde tegemoetkoming in aanmerking wen schen te komen, kunnen dit aan de Neder landsche visscherijcentrale, Juliana van Stol bergplein 34 te 's-Gravenhage, mededeelen in een schrijven, waarin nauwkeurig behoort te worden opgegeven door welke werf de ver plicht uit te voeren reparaties zijn of zullen worden verricht en/of door welke(n) leve rancier (s) de verplicht aan te schaffen inven taris is of zal worden geleverd. SANTPOORT IIOOIBRAND. Zondagavond ongeveer 7 uur bracht de brandsirene ons dorp in rep en roer. De brand was bij den heer Van Schagen o.p Rozenstein, tusschen Santpoort en Velsen. Ter plaatse aangekomen, bleek de brandweer alras, dat zij het vuur, ontstaan in een kleine hooiklamp, spoedig meester zou zijn. En zoo was het ook inderdaad. Nog maar kort had men water ge geven of men kon niet- het „omhalen van het hooi beginnen. De oorzaak van den brand is onbekend. Vermoed wordt, dat kinderen met lucifers gespeeld hebben. CONCERT UITGESTELD. Het slot-concert, dat het fanfare-korps „Wilhelmina" Woensdag a.s. in de muzieknis hoopte te geven, is wegens vacantie van den directeur één week uitgesteld. DE UITBREIDING DER SCHOOL MET DEN BIJBEL. Zaterdagmiddag vond in het gymnastiek lokaal van bovengenoemde school de offi- ciëele in gebruik stelling plaats van het ge deelte, waarmee de school is uitgebreid. Burgemeester Kwint en de Inspecteur van het L.O. hadden bericht van verhindering ge zonden. Na de gebruikelijke opening heette de voorzit ter van het schoolbestuur, de heer Markerink, allen hartelijk welkom, in het bijzonder den Inspecteur van het Chr. Nat Onderwijs en de afgevaardigden van de Kerkeraden der Ger. Kerk en der Ger. Kerk in Hersteld Verband, het best-uur der Ned. Herv. Evangelisatie, be nevens de afgevaardieden van de naburige Chr. Scholen. JDeze dag", aldus de heer Markerink, ,is voor onze vereeniging een dag van groote blijdschap. Het is nu juist 9 jaar geleden, dat we op deze plaats samenkwamen voor de ope ning onzer school. Wat toen tot stand was gekomen, was nog maar een stekje, geplant met de hoop op wasdom. We begonnen onze school met 45 leerlingen en gebruikte 2 leslokalen van de 3, welke we bezaten. Het hoofd der school werd bijgestaan door één onderwijzeres. Nu, na 9 jaar bedraagt het aantal 176; het hoofd en de onderwijzeressen zijn gebleven, maar nog 2 onderwijzers en één kweekelinge met akte zijn hieraan toegevoegd. Het is te begrijpen, dat bij dezen groei de school te klein werd. Het 3de lokaal was al spoedig in gebruik en toen was er gelukkig nog het gymnastieklokaal, maar dit was na tuurlijk niet de meest geschikté lokaliteit voor gewoon onderwijs. Thans echter is een afdoende verbetering tot stand gekomen. Naast God. danken wij dezen groei aan het onderwijzend personeel, dat zijn werk met ijver, liefde en toewijding deed. Met woorden van dank aan het-gemeente bestuur, den Inspecteur van het L.O,, de ar chitect en den aannemer voor hun medewer king besloot de heer Ma-rkerink. De heer Van den Berg, oud-hoofd eener school te Amsterdam, die zelf 51 jaren voor de klas had gestaan, wees er op, hoe de Spreu kendichter had gezegd: „De hand des vlijti- gen zal gezegend worden". Dit is hier op on dubbelzinnige wijze tot uiting gekomen, Het personeel heeft onder moeilijke omstandig heden steeds met ijver zijn taak vervuld en daarom is een gelukwenschr hier zeer op zijn plaats. En ook een woord van hulde aan het ijverige schoolbestuur. Ds Harrestein sprak namens de Ger. Kerke- raad eerst een woord van hulde tot den voor zitter van het schoolbestuur, in wien hij het bestuur wilde huldigen. „Wij verheugen ons hartelijk over uw groei", zoo vervolgde spr. Toen ik zoo pas die nu zooveel langere schoolgang zag, dacht ik direct: „Dat be- teekent een nieuw stuk verantwoordelijkheid voor het bestuur en het personeel". Moge Gods zegen op uw arbeid blijven rusten!" De heer J. E. Sluiters sprak namens de Ned. Herv. Evangelisatie. Deze zeide, dat de uit breiding zeker ook zooals was gezegd, te dan ken was aan den goeden nnaam, welke de school had, maar dat de uitbreiding onzer plaats ook een rol speelde. „Als ik nu onze mooie school zie", aldus spr., „ben ik dankbaar, dat onze voorouders zooveel voor ons Chr. onderwijs hebben over gehad. Moge deze school echter niet leiden tot een verloren gaan van energie bij bestuur en personeel, tot een dicht houden van de portemonnaie bij de ouders. Wanneer wij trotsch zijn op onze school dan wil dat echter niet zeggen, dat het open baar lager onderwijs op een lager peil zou staan. Tenslotte hoopte spr. dat de kinderen, die deze school zou afleveren zouden worden, steunpilaren der maatschappij, doch bovenal steunpilaren voor de eere Gods. Nadat de heer Talsma voor Hersteld Ver band en de heer BI ij dorp voor de school- vereen, IJmuiden-West had gecomplimen teerd, sprak de heer Nauta voor het school bestuur van de oudste Christelijke school uit onze gemeente. Spr. wees er op, hoe op deze. oudste school bij meester Vermeulen, ook tal van kinderen van R.K. huize gingen, Dat was een waardeering voor ons Christelijk onder wijs. Toen we vroeger hier op Santpoort de Unie collecte hielden, hebben wij nooit gedacht, dat Santooort voor het Chr. onderwijs ooit iets zou worden. Geen wonder dan ook, dat ik straks vreemd opkeek, toen ik van het groote aantal leerlingen hoorde. Prettig vind ik het, dat men hier volkomen homogeen de schou ders gezamenlijk onder het werk heeft gezet Mede namens de Da Costa-school biedt spr. zijn gelukwenschen aan. Tenslotte bood de heer Verkruyssen, het hoofd der school, namens het personeel zijn gelukwenschen aan. „Toen ik hier 9 jaar geleden kwam", aldus spr., „had ik niet veel te zeggen, wel iets te vragen, n.l. den steun van het bestuur voor mij en. het personeel. Dezen hebben wij volop gehad en daar zijn we dankbaar voor. Moge we zoo in liefde met elkaar bliiven arbeiden". Nadat de heer Markerink allen dank had gezegd, sloot ds. Harrestein met gebed. WFJFK - A RONNFMFNTEN. dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn. daar de bezorgers op Oorderdag afrekenen. DE ADMINISTRATIE,

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1