ZUIDELIJKE KLEURENWEELDE OP HET IJSSELMEER. Boter, margarine, oliën en vetten worden goedkooper. Menggebod opgeheven. Kantteekeningen. Litteraire De overdracht van de „Pie Hein". Midden op de open zee is Zaterdagmiddag het jacht „Piet Hein" in waarheid een Prinselijk jachl geworden. De techni sche commissie, belast met den bouw van dit nationale huwelijksgeschenk, heeft het schip plechtig aan Prinses Juliana en Prins Bernhard overgedragen, die hiermede eigenaren zijn geworden. Het geschenk, dat op 22 December van het vorige jaar slechts sym bolisch kon worden aangeboden, is thans in feite geschonken. Prachtig geslaagde vlootrevue. Het stille Muiden was opgefleurd. Stroomen van volk trokken door de nauwe straat jes en elke straathoek had zijn rijksveldwach ter om het onwennige verkeer in goede hanen te leiden. De toegang tot de jachthaven werd in den vroegen middag afgesloten, zoodat de genen, die zich bijtijds een plaatsje hadden getocht, van het rustige genot daarvan ver zekerd bleven. gen warme zomerzon goot zijn licht over de jachthaven, in welks water de helle kleuren spiegelden van vele vlaggen en rijk gepavoi- seerde masten. Op den hoogen groenen wal, die het haventje veilig omsluit, wemelde het van menschen. Aan boord van de Piet Hein wachtte de leden van de technische commissie de komst van het prinselijk paar. Op het schip waren aanwezig de leden der commissie, de heeren Èrnst Crone, D. C, Endert Jr., W. J. M. Lin den, ir. J. Loeff, oir. J. F. van Royen, Bern. E. Ruys, prof. E. Vossnao'k, benevens de architec ten H. W. de Voogt, ir. S. van Ravesteyn en jj j. Mutters, de bouwer van het schip G. de Vries Lentsch Jr., de heer C. T, Stork, de schipper Otte Blom en twee persvertegenwoor digers. Nadat 't Prinselijk Paar met Prins Aschwin en gevolg voet aan boord had gezet, gleed de piet Hein" van den steiger weg. Staande op het achterschip wuift het Prinselijk Paar naai de duizenden, die op den walkant aan beide zijden ten afscheid nog een extra luid ge juich aanheffen. Zachtjes zoemen de motoren, bijna onhoorbaar en zonder trilling glijdt het jacht voort, terwijl aan 't voorbijtrekken dei- dijken de betrekkelijk groote vaart is waar te nemen. Nog eenige plukjes menschen op den uitersten punt van het landhoofd, een laatste meeuw op een ver vooruitgeschoven meerpaal, en dan vaart het schip in open water, op een blauw grijze zee, die slechts door een frisschen wind wordt gerimpeld en waarboven een strak blauwe lucht zich uitspant. De transen van het Muiderslot glijden ach ter het achterschip weg. Van een regelmatige bezichtiging van het jacht door Prinses en Prins komt-'het eerste kwartier niets. Opgetogen loopen de Prinses en de Prins rond, telkens enthousiast over iets nieuws wat zij ontdekken en tel kens afgeleid door het schouwspel buiten boord. Het duurt niet lang of beiden bevinden zich op het sloepen- dek, het hoogste punt van het schip, waar aan beide zijden een onbeperkt uitzicht vrij is en waar het genot van het varen met volle "teugen kan wor den genoten. Prachtig is het vergezicht op de Gooische kust. Een bezichtigingstocht door het jacht Toen de eerste sensatie van het varen voor- bij was, werd een regelmatige bezicshti- gingstocht door het schip gemaakt. Alles lieten de Prinses en de Prins zich uitleggen, alles openen zij, en telkens waren zij verheugd en verrast over het architectonische raffine ment en het technische vernuft, welke in het interieur is belichaamd en niet het minst ook over de artistieke kwaliteiten van dit met liefde gebouwde verblijf. Opgetogen liet de Prinses zich de verzuchting ontvallen: „Hier moesten we altijd kunnen blijven wonen", een wel niet letterlijk bedoelde wensch, doch een uitstekende tolk voor haar gevoelens van be wondering op dat moment. Toen de rondgang voltooid was en de vor stelijke personen in de deksalon terugkeer den, vonden zij daar de andere opvarenden rond een microfoon geschaard en werden zij aldus geplaatst in een kleine vergadering, waarin de plechtige overdracht van het na tionale huwelijksgeschenk zou plaats heb ben. Gezeten op de bank van de deksalon hoorden Prinses Juliana en Prins Bernhard een rede van den heer Crone aan. dienst doen. Moge u gedenken, dat om dit schip zweven de beste gevoelens van het Ne- derlandsche volk, die ik op gebrekkige wijze slechts weer kon geven. Moge dit schip be antwoorden aan alle uwe ver langs. Moge het onder uwe standaard veilig en gelukkig varen. Met dezen innigen wensch draag ik namens het Nederlandsche volk dit schip aan u over.' Antwoord van Prins Bernhard. Hierop heeft Prins Bernhard als volgt geantwoord: Mijnheer de voorzitter der techni sche commissie: Na het bezichtigen van dit zoo bij zonder fraaie schip, dat onze stout ste verwachtingen overtreft, ontbre ken mij de woorden om u onze groote erkentelijkheid te betuigen voor dit geschenk. Prinses Juliana en ik zijn er van overtuigd, dat de „Piet Hein" meer dere malen ons huis zal zijn, niet al leen, wanneer wij voor bezigheden ver van Soestdijk verwijderd zullen zijn, doch ook en dit zeer zeker in be langrijke mate wanneer wij rust zoeken in het mooie Nederlandsche waterlandschap. Met u hoop ik, dat 'n ieder, die ons dit schip schonk, zal medewerken om ons die rust te geven. Ik mag u dan ook wel verzoeken de tolk te willen zijn bij allen, die van hoog tot laag in zoo belangrijke mate hebben bijgedragen aan de totstand koming van dit zoo fraaie geschenk, ook degenen, die geschenken hebben aangeboden wilt u onzen dank wel overbrengen. Mijne heeren leden van de techni sche commissie, Veel is er door u gearbeid om dit fraaie geheel te doen worden tot een aanwinst van de Nederlandsche jacht- vloot. U hebt hierin neergelegd een studie op het gebied van scheepsbouw en architectuur en van nog zoovele an dere zaken, welke in den loop der ja ren gebleken zijn 'n integreerend deel te zijn van 'n goed Nederlandsch jacht. Uwe denkbeelden en aamvijzigingen zijn tenslotte in dit jacht verwerkt door architecten en scheepsbouwers. Wanneer ik daarbij noem de naam van uwen voorzitter, den heer Crone, dan weet ik, dat u zich met mij zult verheugen wanneer de naam Crone ook in de toekomst ten nauwste aan de totstandkoming van dit jacht zal blij ven verbonden. Uw bezielende leiding mijnheer Crone, is niemand ontgaan en het verheugt mij dan ook u te mogen uitreiken het officierskruis van de huisorde van Oranje, dat Hare Maje steit de Koningin u als erkentelijk heid voor dit werk wel heeft willen verleenen. Op deze mededeeling van Prins Bernhard volgt luide instemming der aanwezigen en de heer Crone wordt van alle zijden hartelijk gelukgewenscht. De plechtige overdracht wordt dan met een dronk bezegeld. De heer Crone droeg het jacht over Na verschillende technische bijzonderheden te hebben vermeld en gewag te hebben ge maakt van de talrijke geschenken, welke zijn gegeven, eindigde de heer Crone zijn toe spraak met erop te wijzen, dat allen, die deel Jebben aan dit Nationale Huwelijksgeschenk hopen, dat het jacht de „Piet Hein" ook een huis voor het Prinselijk Paar zal zijn. „Uw huis, want een schip als dit, is niet alleen een vervoermiddel te water tot het maken van tochten, het is tevens een ver plaatsbare villa aan boord waarvan U zult hunnen logeeren, wanneer de vervulling van We hooge ambtstaak u op verren afstand Tan uw paleis zal voeren. Moge dit schip in zijn dubbele functie zijn De vlootrevue. Ongemerkt vervlogen de minuten. Het was ongeveer een kwartier na de overdracht, omstreeks kwart voor vijf, toen de aandacht getrokken werd door de dubbele rij van mas- ;en, die aan den horizon tegen de Noordhol- landsche kust opdoemde. Het waren, de hon derden schepen, die aan de vlootrevue in het Buiten IJ deelnamen. Het Prinselijk Paar, het gevolg en alle opvarenden begaven zich op het sloependek, waar de Prinses op een zetel plaats nam. Zij wapende zich met een zonne bril, want thans voer de „Piet Hein" recht in de richting van de zon, die, toen het schip de vuurtoren bij Durgerdam was genaderd, een straat van licht wierp tusschen twee rijen schepen, die zich als zwarte silhouetten op het verblindend lichte watervlak afteekenden. De „Piet Hein" hield koers naar de rechter zijde van den vaarweg, welke tusschen de twee rijen der gemeerde schepen was vrijge laten. Een klit van Volendamsche botters opende de rij, vol van visschers en visschers- vrouwen in hun frissche dracht en van deze botters klonk een welgemeend: „Lang zullen ze leven". Dan volgden afge laden zolderschuiten, vol zwaaiende en jui chende menschen en de tonen van „Piet Hein en zijn zilvervloot" klonken het jacht tege moet. Er zat climax in de muziek: de volgen de boot liet het Wilhelmus hooren, doch dan was het ook uit met de muzikale geluiden en stoomfluiten, scheepshoorns, scheepsb ellen, en vooral veel juichende menschen, over stemden de muziek. Overstelpend enthousiasme. Van nu af aan was de tocht van het jacht langs de honderden schepen, gekenmerkt door een alles overstel pend enthousiasme, dat nauwelijks officieelc normen kende en zich spon taan uitleefde in armgezwaai, hoera geroep en uitbundige sprongen. De officieele groet, het strijken van de vlag, werd weinig gebracht, doch destemeer klonk de hartelijke groet van het enthousiasme op tot de Prin ses en de Prins, die haar van het hooge sloependek af wuivend beantwoorden. De lange reeks van overbemande vaartui gen bood een schouwspel van onuitputtelijke, afwisseling: buiten den vuurtoren lagen de passagiersschepen, twee dekken hoog en zwart van menschen en vervaarlijk overhellend naar de zijde, waar het prinselijk jacht pas seert, maar ook miniatuurscheepjes, waarin man en vrouw of moeder met de kinders zich tusschen de groote booten hebben gewaagd en niet minder enthousiast en niet minder tevreden met hun plaats de vorstelijke per sonen toewuifden. Als de Burgerdammer dij k, die zwart van de menschen stond, was gepas seerd, begon de rij van motor- en zeil jachten, die het hun slanke rompen, hun rijke pavoiseerïng en hun ellen lange wuivende oranje wimpels op het blauwe water een schouwspel vorm den, zoo exotisch, zoo zuidelijk-fan- tastisch, zoo kleurrijk, dat men zich ver bezuiden onze Noordelijke hemel streken zou wanen. Er kwam haast geen eind aan de rij. Toen de „Piet Hein" de Oranjesluizen was andere rij van jachten, die zich aan de Zuid zijde had opgesteld, langs te varen, noodigde de heer Crone Prins Bernhard uit met hem op het voorschip te komen waar de heer Crone hem verzocht het eere-voorzitterschap van de Koninklijke Nederlandsche Zeil- en Roeivereeniging te aanvaarden. Na eenige oogenblikken werd aan den voorsteven de driekantige le den vlag door de rechthoekige voorzittersvlag vervangen, ten teeken, dat Z.K.H. de eere-functie heeft aanvaard. Rond de Oranjesluizen, waar de „Piet Hein' tezamen met een persboot, die van Muiden af was gevolgd, stonden honderden belangstel lenden het schutten gade te slaan. Op het „Binnen IJ", waar officieel geen revue was, was het nauwelijks minder druk dan buiten de sluizen. Ook daar passagiersbooten en als nieuw element vele roeibooten. Gevolgd door tientallen motorbooten, die de oppervlakte van het IJ tot een woelig water ploegden, zette de „Piet Hein" koers naar de De Ruyterkade, waar het alweer zwart van de menschen stond. Een gladde zwenking, die de manoeuvreervaardigheid „van het jacht bewees, bracht het vaartuig aan de kade waar de auto's reeds wachtten om het Prinselijk Paar naar Soestdijk terug te brengen. Op het achterschip, waar de op varenden zich verzamelden, nam het Prinse lijk Paar afscheid, doch niet zonder nog eens uitdrukkelijk aan den voorzitter der techni sche commissie en in hem aan het Neder landsche .volk te hebben gezegd hoezeer zij met dit huwelijksgeschenk zijn ingenomen, Heffing op boter tien cent verlaagd. Andere heffingen vijf cent. Vermoedelijk in verband met de verbeterde economische omstandig heden vertoont het verbruik van boter op dit oogenblik een stijgende tendenz. De minister van economische zaken heeft gemeend dit meerdere verbruik van boter te moeten bevorderen door onge acht de wijziging van de heffing, welke in verband staat met de wis seling van de Leeuwarder noteering de heffing op boter met 10 ets. per K.G. te verlagen. Dientengevolge is met ingang van Zondag de heffing op 55 ct. per K.G. vastgesteld zoodat de boter met 10 ets per K.G. goedkooper wordt. In verband met de stijging van de prijzen van verschillende andere levensmiddelen zal deze prijsdaling te meer welkom zijn. De heffing op oliën en vetten wordt in verband hiermede verlaagd met 5 ets. per K.G., terwijl de heffing op margarine zoodanig is va&ge- steld. dat de prijs van de door den fabrikant af te leveren margarine met 5 ct. wordt verlaagd. De wijziging van de heffing op boter en margarine komt vanzelf in een lageren prijs voor den verbruiker tot uitdrukking. De mi nister vertrouwt, dat ook de producenten van oliën en vetten hun prijzen met een over eenkomstig bedrag zullen verminderen, waar door de verbruiker ook van deze verlaging zal profiteeren. Moch dit onverhoopt niet het ge- BEVERWIJK EEN ERNSTIG WOORD TOT DE KWEEKERS In verband met de opleving in den bloem- bollenhandel heeft het bestuur van de Bloembollenveiling „Beverwijk N.V. een cir culaire tot de kweekers gericht. Wij ontlee- nen daaraan het volgende: Het zal allen zijn opgevallen, dat de toloem- bollenveiling te Beverwijk, de laatste weken een flinke belangstelling geniet. Wekelijksch een zaal vol belangstellende, goede koopers en kweekers. Ook heeft men ongetwijfeld ervaren, dat op de Beverwijksche markt, de prijs voor de bloembollen te maken is en dat voor de kweekers in deze omgeving de meest aan te hevelen wijze van verkoop in de veiling is. Men kan nu echter spreken, van veel be langstelling, doch tekort aanvoer. Immers een driedubbele aanvoer had even vlot ver kocht kunnen worden. Het bestuur zou niet goed besturen, wan neer het in deze omstandigheden geen ern stig woord zou richtèn tot de kweekers in deze omgeving, om hen aan te sporen, hun medewerking te verleenen ook door hun aan voer, die belangstelling in stand te houden en te benutten. Een veiling in eigen omgeving, goed inge richt en gehuisvest, biedt vele voordeelen en gemakken; gemakkelijker aanvoeren en steeds op de fiets de veiling bezoeken. Zon der veel moeite en kosten kan het contact met de veiling onderhouden worden. Het bestuur richt zich dus tot alle kwee kers in de omgeving met een opwekking na de gewestelijke veiling nu te steunen, door hun aanvoer van bloembollen. Deze oproep geldt ook en vooral' straks voor den aanvoer van gladiolen en andere artikelen voor de na-pakkerjj. Verkoopt de producten niet te vroeg uit de hand, de ondervinding wijst den weg naai de veiling. OP KONINGINNEDAG GESLOTEN. Alle kantoren en bureaux van gemeente lijke diensten en instellingen zullen op Ko ninginnedag gesloten zijn. WANDELSPORTVEREENIGING „DE VOOR TREKKERS" De Wandelsportvereen. „De Voortrekkers" zal op den avond van Koninginnedag deel nemen aan den te houden fakkeloptocht. In verband hiermede worden de leden uitgenoo- digd des avonds te half tien ten huize van den voorzitter, den heer K. Hienen, Duinwijk- laan 21 bijeen te komen, vanwaar in groeps verband naar het punt van opstelling wordt gemarcheerd. HET BEVERWIJKSCH GEMENGD ZANGKOOR Naar wij vernemen heeft de heer Louis Stiens ontslag genomen als dirigent van het Beverwijksch Gemengd Zangkoor, Vanaf de oprichting heeft de heer Stiens dit koor ge leid. De afgetreden dirigent heeft zich be reid verklaard de repetities te blijven leiden, tot in de vacature is voorzien. HEEMSKERK OPENING FANCY-FAIR. Zaterdagavond 7 uur werd door burgemees ter W. M. J. A. Vreugde de fancy-fair geopend welke vier dagen lang in het R.K. Vereeni- gingsgehouw wordt gehouden. Bij de opening waren o.a. tegenwoordig pastoor v. d. Nouweland, de kapelaans Schou ten en Reiber en talrijke genoodigden. Pastoor v. d. Nouweland heette allen yan harte welkom en deelde mede dat het idee van een fancy-fair van hem was uitgegaan en uitgewerkt was door kapelaan Schouten. Hier na gaf hij het woord aan den burgemeester. De opbrengst van deze fancy-fair, aldus dé burgemeester, is gedeeltelijk bestemd voor een te stichten kinder-speeltuin. Dit vond spr. 'n nuttige instelling vooral voor deze gemeente waar zooveel groote gezinnen zijn. Vooral in de vacantie-tijden is het voor de ouders een geruststelling, te weten waar de kinderen zich bevinden. Het andere gedeelte der opbrengst is be stemd voor de vrouwelijke-jeugd, tot oprich ting van een afdeeling van de „Graal". Met den wensch dat de fancy-fair aan het gestelde doel mag beantwoorden verklaarde spr. haar voor geopend. De twee groote zalen waren in een volledige kermis herschapen. Een lachpaleis, sprookjes- tuin, spookhuis en vele andere vermakelijk heden waren aanwezig, terwijl een groot draaiorgel voor muziek zorgde. Den geheelen Zaterdagavond en Zondag heersehte er een opgewekte stemming. DIPLOMA- EN WEDSTRIJDZWEMMEN. Door de Heemskerksche Zwemelub werden in haar inrichting aan de Maerelaan vaardig- heidsproeven afgenomen en hierna werden val blijken, dat zou moeten worden overwogen de verlaging van de heffing, voor zoover deze niet aan den verbruiker wordt doorgegeven, weder ongedaan te maken. Tenslotte heeft de minister nog be sloten om het menggebod van boter in de margarine op te heffen. Het meng- percentage, dat destijds 40 pCt. heeft bedragen, was in den laatsten tijd reeds sterk verlaagd en bedroeg thans Ï0 pCt. De verlaging van deze heffingen beteekent voor 't landbouwcrisisfonds vermindering van inkomsten van ruim 8 millioen gulden. Deze vermindering is mogelijk zonder dat aan de tot nu toe geldende beginselen van de steun verlening aan melkveehouders wordt getornd, doordat in den z,g. zuivel- pot (heffingen krachten de crisis-uit voerwet) nog een belangrijk bedrag aanwezig is. De nieuwe regeling is Zondag in werking getreden. onderlinge wedstrijden zoowel voor meisjes als voor jongens georganiseerd. De proeven werden afgenomen door de heeren Th. Koopman, Jac. Kloos en A. C. Beentjes. De geslaagden waren: Meisjes: Gre v. Diepen, Marie v. Diepen, Alie Res, Gre Verdonk, Gre Rijs, Annie v. Hooff, Gre v. Hooff. Van de jongens: Th. Schuurman, F. Bek- ker en W. Vendel. Twee meisjes en twee jongens werden af gewezen; deze zullen over veertien dagen nog een kans krijgen. Hierna vonden voor jongens en meisjes wedstrijden plaats. 100 Meter vrije slag meisjes: 1. Cath. Voor- meer 1.549i/0 sec., 2. Rie Meijer 1.55 1/10 sec.; 3. Lena Voormeer 1.56 sec. Jongens: 100 Meter vrije slag: E, Winkel 1.46 5/10; 2. W. Vendel 1.49 6/10; 3. O. v. Duyn. Wedstrijdleider was de heer J. Jorna. Er werd op chronometer gestart. A. D. O. Uitslagen van Zonda-g 29 Aug. SVA 1—ADO 2 1—2 IEV 1—ADO 3 9—1 OIV a—ADO a 5—7 OIV b—ADO b 4—2 ZILVEREN VEREENIGINGS JUBILEUM. In October zal het 25 jaar geleden zijn dat het Noordorper veefonds werd opgericht. E'en jaar geleden toen door oneenigheid een groote afscheiding is ontstaan, dreigde het oude oude fonds ten onder te gaan. Een flink aan tal getrouwen blijven echter, zoodat het oude fonds bleef bestaan. De heeren C. Baltus en C. de Ruyter respectievelijk als voorzitter en secretaris penningmeester waren van de oprichting af bestuurslid. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 28 Aug. 1937. Bevallen. 23 Aug.: A. JansenHentschel, z. 27 Aug.: J. J. Boeser—Schouten, z. M. Kooij- Kuijer, d. T. Kramer-Swiezerijn, z. M. M. Tensen-Zwarter, d. W. T. Kuijper-Ranzijn, z. C. E. v. d. Swaluw-v. Hout, z. 28 Aug.: C. Pop- penburg-Hartgerink, d. Overleden. 26 Aug.: E. J. Jansen-Speekman, 69 jaar Emmakade. 27 Aug.: H. C. v. Bilder- beek, 84 jaar, Nobletstraat. H. Walter, 60 jaar, Spaarndamscheweg. H. Leuven, 61 jaar, Kam perlaan. C. Bood, 85 jaar, Teslastraat. Fre Dommisse. Het Licht op den Drempel. Rotterdam, Brusse N.V. »De liefde die ongekende krachten in ons verwekt, waardoor men steeds weer niouwe wegen zoekt en blijft zoeken. De notae, die den mensch in staat stelt tot op- wering en toewijding. Liefde die „niet on- Whiktelijk handelt, die niet zichzelve zoekt, 2die alle dingen gelooft, die alle dingen °°Pt en die alle dingen verdraagt". „Die liefde te wekken zich door die liefde i alle krachten in zich besluit, gedragen y en.> dat is de taak van den voor- en g«enst voor geesteszieken, dat is: Het ent op den Drempel". voc besluit zuster Til Perk haar lezing Yon een andere vereeniging die zich w verplegingsproblemen interesseert. Zij jj1.ais leerling-verpleegster reeds begre- dat voor de geesteskranken een groote i..[r °P keil gelegen is in de voor- en nazorg de gestichten, in een geheel of ge deeltelijke gezinsverpleging, in een arbeids- therapie binnen en buiten de ziekenhuizen. Zij heeft zich met hart en ziel aan haar ver- pleegsterstaak gegeven en in het bijzonder zich verdienstelijk gemaakt bij den controle- arbeid onder de gezinsverpleegden, bij het zoeken naar de voor dezen geschikte omgeving en bij alles wat daar aan vast zit. Zij is de rechterhand van den dirigeerenden genees heer geworden en de vraagbaak der patiënten die voorzichtig in de maatschappij moeten worden teruggebracht, zoowel als van de ver zorgsters dezer nog wankele lieden. Fre Dom misse laat haar lezers het leven van Til Perk van den ochtend tot den avond meeleven en ze met heele en halve patiënten, met zware en lichte gevallen kennis maken en brengt ze in de families die zich het lot dezer „gevallen" hebben aangetrokken. Dit nu is alles heel mooi en wel, doch heeft met litteraire kunst weinig uit te staan. Hetgeen dan ook door Fre Dommisse wel niet beoogd zal zijn. Toch herinneren wij ons van haar eens een vroeger werk hier be sproken te hebben, waarin onder andere een ontroerende visie op een patiëntje dat, des nachts uit een gesticht ontvlucht, over de Veluwsche hei loopt tot waar in de verte de zee lokt, in ons geheugen bleef hangen. Dat was zóó gevoelig als beelding en zoo on gewoon suggestief als wij in dit nieuwste boek geen enkele pagina aangetroffen hebben. Ini Het Licht op den Drempel overheerscht de prospectus-toon eener aanbeveling van vóór- en nazorg bijna voortdurend iedere opkomen de emotie, en de tallooze „gevallen" die ons door Til worden voor oogen gesteld, zijn met een zekere brave nuchterheid geregistreerd ze zijn vaak ook als „geval" interessant genoeg doch ze interesseeren niet als beelding, zijn te burgerlijk-reëel gezien, om te kunnen boeien. Na wat ons uit vroeger werk van Fré Dommisse was bijgebleven, hadden wij iets meer verwacht dan deze voortdurende herhaling van zich offerende genegenheid der verzorgsters en goeden wil der patiënten. Het is braaf maar vervelend, doordat de schrijfster te veel materieel op hoopt en te weinig daarvan werkelijk be zielt. Om haar pleidooi voor de vóór- en na zorg sterker te maken is het uiteraard noodig geweest dat zij in haar boek een groot aan tal „gevallen" min of meer uitvoerig haren lezers voorlegt, wie daar om de een of andere reden belangstelling voor koestert, zal die ruimschoots kunnen bevredigen, doch als roman, als litteratuur, zal „Het Licht op den Drempel" hem onbevredigd laten. Fré Dommisse's enthousiasme voor de goede zaak doet haar bovendien te zoetkleurige ver ven gebruiken en aan de schaduwpartijen harer voorstelling te vlug voorbijgegaan; het patiëntje dat bij haar verzorgster den boel in brand steekt en daarna door deze toch weer liefdevol mee naar huis genomen wordt om verder „verzorgd te worden dat lijkt ons toch wel een geval dat van meer kanten bekeken dient te worden, dan van dien der Liefde die, enz. zie den aan hef van dit verslagje. Er is bij zuster Til Perk nog sprake van een andere liefde. Van die welke men meer in romans pleegt te ontmoeten. En het is zielig voor haar, die zoo goed van wille en nobel van ziel is, dat zij zich in die soort van liefde juist zoo moest vergissen. Wat zij droomde dat er tusschen haar en Jan Nauta zijn kon. komt zoo triestig falikant uit. Wat misschien bewijst dat men van vóór- en nazorg het hart vol kan hebben en toch het instinct missen om de stroomingen te peilen die daar, onmerkbaar haast, gaan tusschen een normale man en vrouw die voorbestemd zijn elkaar lief te hebben. Het verzwegen spel tusschen Til Perk, Jan Nauta en de Dritte im Bunde die de vrouw is van een hersteld patiënt die naar huis mag terugkeeren, wordt door de schrijfster mijns inziens te veel in de bescheiden afmeting behandeld die zij noodig vond om de aandacht niet van de vóór en nazorg af te leiden. Maar juist daar had voor een goed onderlegde romancière een prachtstof gelegen. Zou Fré Dommisse, die zonder twijfel schrijven kan, er niet eens toe overgaan buiten haar sfeer te treden en de verpleger jj der geesteszieken een poosje te laten rusten. Het zou haar vermoedelijk op- frisschen en haar de artistieke waardeering bezorgen, die haar, om velerlei qualiteiten, toekomt. Nieuw ontvangen boeken: I-Ians Kirk. De Vissers. Uit het Deens, door Marie W- Vos, A'dam. Arbeiderspers. 285 pag. Herman de Man. Kapitein Aart Luteyn, Baarn. Bosch en Keunig, 239 pag. J. H. DE BOLS. Het bezoek aan de Frans Hals tentoonstelling. In den loop van de week de 40.000ste bezoeker? Het bezoek aan de Frans Halstentoonstel ling overtreft nog steeds de meest optimisti sche verwachtingen. In de twee maanden, ge durende welke deze tentoonstelling thans ge opend is, was het aantal bezoekers reeds twee maal zoo groot, als anders in een geheel jaar. Vooral ook de goedkoope dagen, waarop men voor 25 cent de tentoonsteling kan bezichti gen, vallen zeer in den smaak. In den loop van de week wordt de 40.000ste bezoeker aan de tentoonstelling verwacht.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 5