Personenauto te water gereden. Ahoy Piet Hein! DAMES-ATHLETIEK. Het Volkenbondsbureau Nansen voor Russische en Armeensche vluchtelinge Wordt deze nuttige instelling opgeheven) H" A.A.C. wint den Prins Hendrikbeker. Brasser loopt de 110 M. horden in 14.9 sec. W* IJMUIDEN BESOMMINGEN. Trawlers Libra IJ.M. 98, 185 manden f 8.30 Vios 5 IJM. 102 280 m. i 1450. Vios 4 IJM. 96, 465 m. f 1910. Schoorl IJMa 39, 1850 m., nog niet bekend. Zwarte Zee, IJM. 94 600 m. f 2230. Irene IJM. 89, 410 m. f 1460. Claesje R.O. 46, 1750 m. f 3250. Sylvain IJM. 116, 970 m. f3380. Mary IJM. 189, 550 m. f4990. Rotterdam IJMa 112, 845 m. f 3440. Beatric IJM. 118, 110 m. f 1480. Maria Elisabeth IJM. 114. 110 m. f 1590. Jenny Elza IJM. 88, 80 m. f 1320. Maria v. Hattum IJM. 1, 1500 m. f 2970. G.GK490 f 680, K.A. 110 f 680. Versche haring: S.C.'H. 130 f 760. Besommingen van 24 loggers nog niet be kencl. AFGEBROKEN REIS. De trawler Libra (IJM. 98) die hedenmor gen aan de markt was, moest de visscherij doen ophouden wegens een gebroken krukas en besomde f 830. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt: Clazina Luther, IJM. 59. Vangst: 35 manden schelvisch, 21i0 m. braadschelviseh, .175 an. makreel, 50 m. platvisch, 20 m, gul, 35 m. wijting. Totaal 525 m. DE HEER OUD ONDERSCHEIDEN. De heer C. Oud, directeur van het Staats- visschershavenbedrijf is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Oranjcvereen. „Wilhelmina''. Volkszang en fakkeloptocht. Onder leiding van de Muziekvereniging „Wilhelmina" zal morgenavond (Koninginne dag) te 7.45 uur, met den Volkszang worden begonnen. De leden der deelnemende zangver- eenigingen zullen zich rondom de muziektent op het Willemsplein scharen. Het publiek kan zich daarachter opstellen. De navolgende lie deren zullen worden gezongen. Wilhelmus (2 coupletten), Wilt heden nu treden (1 couplet), Wij zullen Holland houden (1 couplet), De Zilveren Vloot (1 couplet), O, schitterende kleuren (1 couplet), Dank, dankt nu allen God (1 couplet). De tekst der liederen zal op het Willemsplein worden verspreid. Allen worden verzocht mede te zingen. Na afloop van den volkszang zullen de ver- eenigingen, die aan den optocht deelnemen, zich onmiddellijk begeven naar de Rambon- netlaan, waar de optocht te half 9 wordt opge steld. De route is als volgt: Rambonnetlaan, Napierstraat, Kennemerlaan, Kennemerplein, Kennemerlaan, Julianabrug, Wilhelminakade, Neptunusstraat, Visseringstraat, Kanaal straat, Julianabrug, Mahustraat en Kenne merplein, waar de optocht ontbonden wordt. MUZIKALE RONDGANG OP KONINGINNE DAG. De Chr. Muziekvereeniging „Juliana" houdt Koninginnedag van 7 uur tot 8.30 uur n.m. een muzikalen rondgang. MARKTPRIJZEN VAN 30 AUGUSTUS. Tarbot per K.G. 0.88—0.72 Griet per 50 K.G. 28—16. Tongen per K.G. 1.40—-ƒ 1.16 Zetschol per 50 K.G. 24— f 22.50 Kleine schol per 50 K.G. f 20— f 12 Schar per 50 K.G. 6.102.30 Tongschar per 50 K.G. 35—14 Rog per 20 stuks 10. Vleet per stuk f 0.60 Kleine poon per 50 K.G. 6.10—1.60 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. 16—8 Kleine schelvisch per 50 K.G. 6.60—3.50 Kabeljauw per 125 K.G. 7033 Groote gullen per 50 K.G. f 14—9 Kleine gullen per 50 K.G. 8.50—3.20 Wijting per 50 K.G. 2.90—2.05 Makreel per 50 K.G. f 7.50—3.80 Heilbot per K.G. 1.10—1.04 Leng per stuk 1.05 Koolvisch per stuk 0.80—0.20 Versche haring per kist- 3.15—1.40 MARKTBERICHT SOHEVENINGEN. 30 Augustus 1937 (A.NJ?.) Haring: Steurharing fll,11.6012.per kantje. Versche vlsch: Tarbot 3786 ct. per k.g. Griet 3065 ct. per k.g. Tong 761.36 ct. per k.g. Middelschol f 12.70 per 40 k.g. Kleinschol f2.708.60 per 40 k.g. Schar f2.20—2.50 per 40 k.g. Wijting f 1.45 per 40 k.g. Van de trawlvisscherij kwamen binnen de notorloggers Sch. 132, W. van Rog met f 480. Sch. 266, Pronk en De Ruiter met f151.— be somming. Van de haringvisscherij kwamen binnen G. D. IJ. 49, Visscherij Mij. Mewa, met 28 last, Sch. 120, reederij A. van der Zwan en Zonen met 36 last, GJD.IJ. 99, Visscherij Mij. Mewa met 28 last, Sch.. 50, Reederij voorheen Frank Vrolijk met 35 last, Sch. 253, idem met 18 last. VLAARDffiNGBN30 Augustus. Van de haringvisscherij kwamen binnen de VI. 97, N.V. Doggermij. met 30 last, VI. 156 idem met 34 last, VI. 121, N.V. Zeevisscherij Mij. Neder land met 26 last, VI. 71, N.V. van Toor's Vis scherij Mij. met 24 last. BEVERWIJK RENNERSCLUB „KENNEMERLAND". De Beverwijksche Rennersclub „Kennemer- land" hield Zondag een peletonrit over 56 K.M. Hiervoor verschenen 3 pelotons aan den start. Het A-peloton kreeg een handicap van 3 minuten, welke achterstand echter na 45 K.M. rijden reeds op fraaie wijze was inge- loopen. De uitslag was: 1. A-peloton bestaande uit de renners Drenth, Heiloo, Leguit, W. Koome en Th. Pronk in 1 uur 35 min. 16 sec. 2. B-pe- leton in 1 uur 42 minuten, 2 sec. 3. C-peleton in 1 uur 42 minuten 45 sec. De renner C. Bakker won met zijn koppel- genoot P. Weemaes den koppel wedstrijd over 60 K.M. op de Zaansche wielerbaan te Assen delft. Woensdag- en Vrijdagavond wordt peleton- training gehouden voor de clubkampioen schappen van Nederland, welke op 20 Sep- KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Bij Koninklijk Besluit is de eere-medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toegekend aan mej. E. Rijnders. Mej. Rijnders die in 1874 te Beverwijk is geboren, was gedurende 38 jaar in dienstbetrekking bij mevr. S. G. Bosch—Haringa, Westerduin, Wijk aan Zee. CASTRICUM CS.V.-NIEUWS. De uitslagen van de Zondag gespeelde wed strijden waren: C.S.V.—Uitgeest adspiranten. C.S.V. I—Uitgeest I 4—1. SANTPOORT DUORIJDSTER BRAK EEN BEEN Op den viersprong bij den Slaperdijk werd een motorrijder die rechtsaf wilde slaan, aange reden door een collega, die van achteren aan kwam rijden. De duorijdster van eerstgenoem- den motorrijder viel zoodanig, dat een'harer beenen op twee plaatsen brak. Zij werd naar een ziekenhuis te Haarlem overgebracht. De 24-jarige bestuurster verdronken. Zaterdagavond had aan het eind van de Spoorwegstraat, een zijstraat van den Zijlweg, een noodlottig on geval plaats, waarbij de 24-jarige mevr. N. Trouwen om het leven kwam, doordat een door haar be stuurde auto in de Delft reed. De heer J. T., wonende in de Spoorweg straat, maakte Zaterdagavond omstreeks half negen met een tweepersoonsauto een proef rit, aangezien hij het voornemen had, deze auto te koopen. Nadat de heer T. zelf een oogenblik gereden had, nam zijn echtgenoote achter het stuur plaats, die met de auto door de Spoorwegstraat in de richting van de Delft reed. Aan het einde van de straat wilde zij naar links afbuigen, waarbij zij echter de macht ov.er het stuur schijnt te zijn kwijt geraakt, met het noodlottige gevolg dat de auto eerst tegen den muur van het hoekhuis ■botste, om vervolgens weer naar rechts te zwaaien en in het troebele water van de Delft te verdwijnen. Daarbij is de auto over den kop geslagen, zoodat de beide inzittenden onder den wa- kwamen. De heer T. slaagde er het eerst in, zich uit de auto te bevrijden, waarna hij on middellijk trachtte, zijn vrouw hulp te bie den. Het schijnt echter, dat mevr. T. met haar voeten tusschen de stuurstang is be kneld geraakt, want hoewel zich onmiddel lijk verschillende personen te water begaven, om hulp te bieden, slaagde men er aanvan kelijk niet in, het slachtoffer te bevrijden. Eerst een minuut of tien na het ongeval, wist men mevr. T. op het droge te brengen, doch zij had toen reeds zooveel water en modder naar binnen gekregen, dat zij het bewustzijn had verloren. Meer dan een uur lang hebben dr. M. C. Hilbrink en een lid van O. D. getracht, de le vensten op te wekken, doch hun pogingen bleven helaas zonder succes. Het stoffelijk overschot is naar het St. Misabeths-Gast- huis overgebracht. De auto is door een kraanwagen op het droge gebracht, en door de politie in beslag genomen. De heer T., die slechts kort in het water heeft gelegen, doch uiteraard zeer overstuur was, verklaarde, dat zijn echtgenoote niet in het bezit van een rijbewijs was. Zij reed on der zijn toezicht, en hij heeft samen met zijn vrouw het stuur vastgehouden. Het ongeval was volgens hem te wijten aan het weigeren van het gaspedaal, waardoor de auto niet tijdig tot stilstand kon worden gebracht. Dat het ongeval aa-n onbekendheid met de plaatselijke situatie zou zijn toe te schrijven, mag wel uitgesloten worden geacht. Want niet alleen dat de heer en mevr. T. zelf in. de Spoorstraat woonden, en dus ter plaatse -be kend waren, is er bovendien aan het eind van de straat een duidelijk hek aangebracht, ter wijl op den hoek bovendien een straatlan taarn is geplaatst, die dit punt voldoende ver licht. Het ongeval moet dan ook hetzij aan het weigeren van het gaspedaal, dan wel aan een verkeerde manoeuvre van de bestuurster wor den geweten. H. Groeneveld te Driehuis, oud-machinist van den Rijkswaterstaat bij het stoompont- veer te Velsen, voorzitter van de Vereeniging van personeel in dienst van den Rijkswater staat in Nederland „Eendracht Maakt Macht". J. Blankenstein, baas le klasse bij de Ned. Spoorwegen. In zilver aan: A. Walraven, oud-geldophaler bij het P.E.N. te Velsen. J. L. Pirovano, oud-secretaris-penning meester bij het Burgerlijk Armbestuur van Wijk aan Zee en Duin. L. v. d. Bos, vendel-commandant en admi nistrateur van de Vrijwillige Burgerwacht te Haarlem. J. Oltmans, chef-monteur der telegrafie en telefonie te Haarlem. E. F. D, Smette, wonend te Haarlem, maga zijnmeester bij de firma A. en F. Rhodius te Amsterdam. In brons aan: A. A. B. Wijsman, bewaarder in het Huis van Bewaring te Haarlem. J. Agterhof te Haarlemmerliede en Spaarn- woude, ploegbaas bij de Ned. Spoorwegen. F. van Leeuwen en H. de Kooker, Bloemist knechts bij de N.V. Nieuwenhuis en Zonen te Lisse. Mej. E. Rijnders, dienstbode bij' mevr. G. S. Bosch—Heringa, te Wijk aan Zee, gem. Be verwijk. Onderscheidingen. Toegekend aan inwoners van Haarlem en omgeving Ter gelegenheid van den verjaardag van HM. de Koningin werden de volgende onder scheidingen toegekend aan inwoners van Haarlem en omstreken: Benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau: M. W. A. Wijtenburg', rector van het St. Josephgesticht en R.K. Observatiehuis „Huize Maria Immaculata" te Bloemendaal. G. van Tienhoven, voorzitter van de Ver eeniging Kinderzorg in de classis Haarlem van de Ned. Hervormde kerk te Bloemendaal. Mr. M. J. A. Moltzer, directeur van de School voor Maatschappelijk Werk te Am sterdam, wonend te Bloemendaal. F. A. Engehard, oud-inspecteur der Ver zekeringskamer te Amsterdam, wonend te Heemstede. Dr. C. Spoelder, rector van het gemeentelijk Gymnasium te Haarlem. A. G. Boes, oud-schoolopziener bij het La ger Onderwijs te Haarlem. J. W. Noë, referendaris in algemeene dienst bij het departement van Defensie, wonend te Haarlem. A. G. C. Engelgeer, accountant der directe belastingen te Haarlem. C. Oud te IJmuiden, directeur van het Staatsvisschershavenbedrijf. Ir. J. Rodenburg te Haarlem, rijksinspec teur van het Verkeer. Dr. M. Colenbrander, arts te Heemstede. Tot Ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw: A. M. Benders, oud-eerste geneesheer-direc teur van het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch" te Bakkum. Prof. dr. E. van Slogteren, wonend te Heem stede, beheerder van het laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse. Benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau: E. H. Tenckinck, Commissaris van Politie te Haarlem. J. Kastelen, burgemeester van Aalsmeer. L. G. Prins te Bloemendaal, oud-voorzitter van verschillende waterschappen in de om geving van Haarlem. G. Gerbranda, houtvester in de houtvesterij „Haarlem" te Heemstede. W. C. van Daalen te Haarlem, voorzitter van den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbe dienden „Mercurius". Toegekend is de eere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau: In goud aan: H. C. L. Looman, bureelchef ten parkette van de ambtenaren van het O. M. bij de kan tongerechten te Haarlem. Piet Hein, Piet Hein, zijn naam is klein Zijn daden worden groot, Nu hij het vlaggeschip zal zijn Van onz' ontspanningsvloot. Hij vindt er in ons vaderland Volop zijn „jacht"terrein, Met vreugd begroet van allen kant, Ahoy, ahoy, Piet Hein! Hij schenke aan ons prinsenpaar, Naar het zijn harte lust, In blij verpoozen met elkaar, Veel vaargenot en rust. Het moog' geluk in alles zijn, Bij de Piet Hein aan boord, Een vaart in blijden zonneschijn Door geen ruw weer verstoord. Het ruischt door 't riet: Ahoy Piet Hein, Van vorstelijk model, In 't zomersch watersportfestijn Wei-kom en ook vaar-wel! P. GAjSUS. Recordverbetering te Doetinchem. Tijdens de gisteren te Doetinchem gehouden atletiekwedstrijden 2ijn er door de Nederland- sche damesathleten verschillende uitstekende mestaties verricht, waarbij er zelfs een twee tal nieuwe Nederlandsche records te noteeren viel. Fanny Koen deed op de 80 M. en 100 yards haar aangekondigde recordpogingen, waarvan er een prachtig slaagde. Zij liep n.l. de 80 M. in den nieuwen Nederlandschen recordtijd van 10 sec. Het oude record stond op naam van Tollien Schuurman, gevestigd op 5 Juli 1931 met een tijd van 10,3 sec. Op de 100 Yards gelukte het mej. Koen niet een nieuw nationaal record te vestigen. Wel evenaarde zij het bestaande van 11.2 sec., ge vestigd op 30 Augustus 1931, eveneens door Tollien Schuurman. Voorts gaf mej. Niessink er blijk van, op de werpnummers steeds meer vooruitgaand te zijn. Bij het discuswerpen bracht zij het tot 40.40 M., hetgeen eveneens een nieuw Nederlandsch record beteekent. Dr. Michael Hansson vertelt (Van onzen Zwitserschen correspondent) et alhier gevestigde Volkenlbonds- bureau voor de behartiging der be langen der Russische en Armeensche vluchtelingen, dat eerst onder lei ding van den grooten Noorschen staatsman ontdekkingsreiziger-filantroop Fridtjof Nan sen stond en na diens veel te vroegen dood een tijdlang een Zwitser aan het hoofd had, staat sinds een paar jaar opnieuw onder Noorsche leiding. Nansen's landgenoot dir. Michael Hansson, die het voor zijn eereplicht houdt al het mogelijke te doen, opdat het humanitaire werk van zijn beroemden lands man ten bate der vluchtelingen niet tot een ontijdig eindje worde gebracht, is thans de door de Volkenbondsivergadering benoemde voorzitter van den Raad van Beheer van dit V ol'kenb ondsbure au Bij een bezoek, dat ik dezer dagen dezen rechtsgeleerde bracht, die met zijn geheele hart aan het werk van Fridtjof Nansen ver knocht is, verzweeg dr. Michael Hansson mij niet de groote bezorgdheid, die hem sinds een jaar vervult. Verleden jaar had de Volken- bondsvergadering toch besloten, dat het Vol- kenbondsbureau-Nansen, dat reeds sinds 1921 in werking is, aan het einde van 1938 gelikwi- deerd zal worden. Aan alles komt een einde, meende de Volkenbondsvergadering, en zoo zullen ook de Volkenbondsbemoeiingen ten be hoeve van de Russische en Armeensche vluch telingen eens moeten ophouden voort te du ren. Dr. Michael Hansson zelf 'kreeg van de Volkenbondsvergadering de opdracht een li- kwidatieplan te ontwerpen, dat aan de Vol kenbondsvergadering van dit jaar, 1037, zou moeten worden voorgelegd. Met groote opgewektheid is dr. Hansson niet tot de uitvoering van deze opdracht overge gaan. Het was, alsof men iemand zou opdra gen in alle bijzonderheden zijn eigen begrafe nis te regelen! Doch plichtbewust heeft de leider van het Volkenbondsbureau-Nansen in een uitvoerig rapport desniettemin uiteenge zet, op welke wijze het volgende jaar een einde aan de Volkenbondsbemoeiingen ten behoeve van deze vluchtelingen zou kunnen gemaakt worden. Hoe meer dr. Hansson zich echter in de bijzonderheden der liquidatie verdiepte, des te smartelijker werd hem deze gedachte zelf en des te meer werd hij overtuigd, dat de Volkenbondsvergadering verleden jaar een fout begaan had, toen zij hem de liquidatie- opdracht verstrekte. Toen deze overtuiging bij hem vaststond, nam dr. Hansson het be sluit tegelijk met de indiening van zijn liquidatieplan tevens alles in het werk te stellen, opdat de Volkenbondsvergadering van dit jaar September dit plan niet zal aannemen en op haar besluit van het vorige De Academische Wereldkampioen schappen. De Nederlandsche athleet van Lier (Haar lem) werd in zijn serie op de 200 M. om de academische wereld-kampioenschappen vier de en hierdoor uitgeschakeld. Mislukte recordpogingen van Osendarp. EDEROM is het aan A.A.C. gelukt zich voor een jaar in het bezit te stellen van den Prins Hendrik-beker, hetgeen tevens inhoudt het officieuze clubkampioenschap van Nederland. Ook V. en L., A.V. '23 en Haarlem waren naar Groningen getrokken, Trekvogels ont brak echter. Een gebrek aan vertegenwoor digers op de technische nummers zal hier wel niet vreemd aan geweest zijn. Niettemin heeft het Groningsche publiek toch kunnen genieten van één Trekvogel-man nl. Osen darp, die eenige recordpogingen deed nl. op 60 M., 80 yards en 400 M. Het lukte echter niet. Alleen op de 400 M. zag hij kans het record van Paulen (49 sec.) te evenaren. Dat het A.A.C. gelukt is wederom den be ker te bemachtigen, dankt het in de eerste plaats aan het feit, dat zij op elk nummer punten wist te halen. Vooral A.V. '23 en V. en L. kwamen dit keer sterk naar voren. De prestaties van Haarlem bleven iets beneden de verwachtin gen, hoewel langen tijd kans bestond op de tweede plaats. Speerwerpen en discuswerpen leverden echter geen enkel punt op, waar door een te groote achterstand geboekt werd. Het begin was niet slecht voor Haarlem, daar Herfst de 400 M. wist te winnen. Het werd hem niet al te zwaar gemaakt, daar eenige finalisten zich zichtbaar spaar den voor de estafette. Voor het publiek was dit geen mooi nummer, zoodat het maar goed was, dat de daaraan voorafgaande 100 M.- finale van zeer goede kwaliteit was. Het ge lukte aan Van Beveren in 10.6 sec. te win nen. Echter Boersma en De Lange kunnen ook op een goede 100 M. terugzien. Den Haar lemmer Van Geenhuizen was het gelukt, in de finale door te dringen door in zijn serie als tweede te eindigen achter Van Beveren, waarbij hij o.a. Berger sloeg. Bij het hoog springen werd dezen middag al zeer fel gestreden, terwijl de resultaten zeer bevredigend waren. Van den Bos (Haar lem) kon met een sprong van 1.75 M. zich niet bij de eerste zes plaatsen. Dit is wel een unicum in de P.H.-beker- geschiedenis. Bjj A-A.C. was natuurlijk Brasser de man. Op de drie nummers, waaraan hij deelnam, wist hij 17 punten te halen. De 110 M. horden won hij in 14.9 sec. met Kaan als zeer goede tweede in 15.1 sec. Het hoogspringen nam hij ook voor zijn rekening, terwijl het hem dit keer niet lukte zijn tweede overwinning op den recordhou der De Bruyn te behalen. Deze bleef met een worp van 42.43 M. meester van het terrein. Vèrspringen en speerwerpen leverden wat betreft de tweede en derde plaats, een ver rassing op. Bij het eerste nummer werden deze plaatsen bezet door twee Groningers en bij het speerwerpen kwam V. en L. sterk naar voren. Een tweede en derde plaats op dit nummer was voor de Hagenaars zelf een verrassing. Lamoree zag zich bij het verspringen de laatste plaats toegewezen. De aanloop was niet best en hij scheen er het meeste last van te hebben. Een sprong van 6.27 M. is voor hem geen goed resultaat. Het lukte hem dezen middag toch niet zoo erg; want ook bij kogelstooten bleef hij beneden zijn kunnen. Daar De Bruyn en Brasser niet deelnamen aan dit nummer, had hij achter Houtzager van V. en L. kunnen eindigen. De 1500 M. leverde een Groningsch succes op, hetgeen natuurlijk voor het talrijk opge komen publiek aanleiding was, Kamps, den winnaar met een extra applaus te beloonen. Inderdaad leverde hij hier een goede pres tatie, vooral daar hij meestal op langere af standen uitkomt. Hermans (Haarlem) zorgde hier door als vijfde te eindigen, dat Haarlem twee punten kreeg. Meer punten leverde aan Haarlem de 800 M. op, die natuurlijk zou den we haast zeggen door den A.A.C.'er Bouman nog net binnen de twee minuten ge wonnen werd. Herfst werd derde, gevolgd door Figee. Ook het polsstokhoogspringen was als steeds een goed „Haarlem-nummer" Lamoree en Verkes deden hetgeen algemeen verwacht werd. De bereikte hoogten waren echter niet Zeegers liet op de 5000 M. weer eens zien, dat hij na Petit nog steeds onze beste lange afstandlooper is. Zijn clubgenoot Bakker wist hem echter goed te volgen, zoodat het verschil tusschen het niet zoo groot was en Paap geen kans zag Bakker ook maar eenigszins te be dreigen. Als slotnummer van deze goed geor ganiseerde wedstrijden ging de 4 x 400 M. estafette. Als steeds een zeer attractief num mer. In de verschillende ploegen waren sprin ters opgesteld. We zagen o.a. Boersma, Berger De Haas en zelfs Van Beveren, die zich voor het eerst op een 400 M. waagde en met succes. Hij wist een achterstand in een kleinen voor sprong om te zetten, die echter door Bouman die als laatste looper voor A.A.C. liep weer teniet gedaan werd en tevens aan A.A.C de overwinning op dit nummer bracht. De Haar lem-ploeg liep voor wat zij waard was, maar dit keer was de overmacht te groot. Niettemin toonde Van Zonderen, een nieuw lid van Haarlem, dat hij na ernstige training op dit nummer nog heel wat bereiken kan. Na afloop der wedstrijden reikte de K.N.A.U voorzitter, de heer Strengholt, den beker uit, waarbij hij ook de andere vereeniginsen feli- iteerde met de behaalde resultaten. Vooral voor de A.V. '23 was het een succesvolle dag. De uitslagen worden in ons nummer van .morgen opgenomen. jaar terugkomend, tot de instandhouding van het Volkenbondsbureau-Nansen beslui ten zal. Stappen in dezen zin werden door dr. Hansson bij de verschillende regeerin&n ondernomen en hij riep ook de hulp der nJ, in, opdat deze de noodzakelijkheid van het voortbestaan van dit Volkenbondsbureau on, der de aandacht der openbare meenin? brenge! 0 Een klein millioen Russen en Armeniër» die in verband met den wereldoorlog en dé Russische bolsjewistische revolutie buiten hun vaderland leefden en daarheen niet wilden ol konden terugkeeren, werden ongeveer twin' tig jaren geleden onder de bescherming den Volkenbond gesteld, die voor dit doel Fridtjof Nansen tot Hooigen Commissaris voor de vluchtelingen benoemde en een on- der zijn leiding en los van het gewone Vol. kenbondssecretariaat staand Volkenbonds, bureau in het leven riep. Velen zijn sinds dien gestorven, vele anderen zijn toch no» naar Rusland teruggekeerd, weer vele an' deren hebben om de een of andere reden Europa verlaten en zijn aan den gezichts kring van het Volkenbondsbureau onttrok ken. Doch een goede 600.000 Russen en Ar meniërs staan nog steeds onder de hoede van dit bureau, waaraan na het overlijden van Fridtjof Nansen de eerenaam Bureau Nansen gegeven werd. Natuurlijk zijn deze 600.000 niet allen noodlijdend. Het is juist de verdienste van het Volkenbondsbureau ge- weest in hooge mate mede ertoe te hebben bijgedragen, dat zeer vele vluchtelingen een behoorlijk bestaan met passenden ar! gevonden hebben. Doch ondanks vele l.,„- cessen, in dit opzicht behaald, moet de bit- tere waarheid helaas erkend worden, dat de groote meerderheid dezer 600.000 nog ste hulpbehoevend is. Wat doet nu het Volkenbondsbureau v.„. hen? In de eerste plaats zorgt het er voor, dat al deze „vaderlandsloozen", die anders geheel zonder identiteitspapieren zou- den zijn, een „paspoort-Nansen" kunnen verkrijgen, dat in tal van staten als een geldige pas wordt beschouwd. In de tweede plaats beeft het Volkenbondsbureau-Nansen in een tiental Europeesche staten, waar zich vele Russische en Armeensche vluchtelingen bevinden, zooals Bulgarije, Duitschland, Est land, Frankrijk, Griekenland, Tsjecho- Slowakije en Zuid-Slavië, alsmede ook in Syrië, vertegenwoordigers benoemd voor het aanknoopen van rechtstreeksche persoon- lijke betrekkingen met de ongelukkigen. Deze vertegenwoordigers treden met het moreels gezag van den Volkenbond telkens op, wan neer een vluchteling kans heeft ergens be hoorlijk werk te vinden of gevaar loopt zon der grond, alleen omdat hij „vluchteling" is uit, een bestaande dienstbetrekking te worden ontslagen. De vertegenwoordigers van het Volkenbondsbureau bepleiten dan de belangen van den vluchteling en vaak met succes. Zij zijn eveneens de pleitbezorgers van den vluchteling, wanneer deze van de plaatselijke autoriteiten een verblijf- of ar- beids-vergunning noodig heeft of zonder goede gronden met uitwijzing bedreigd wordt. Eveneens zijn het deze Volkenbondsver tegenwoordigers, die menigmaal den vluch telingen financieele voorschotten verstrek ken, wanneer deze noodig zijn, om een vluch teling een betere levenskans te kunnen bieden. Vrijwillige schenkingen van eenige regeeringen aan het Volkenbondsbureau, de opbrengst van bijzondere Nansen-postzegels en andere inkomsten geheel buiten de Vol- konbondskas zelf om, stellen de vertegen woordigers van het Bureau Nansen tot het .verleenen van zulke voorschotten in staat, In het geheel zijn deze Volkenbondsvertegen woordigers alléén in het jaar 1936 ruim 120.000 maal op de een of andere wijze ten "behoeVe .van een Russischen of Armeen- schen vluchteling tusschenbeide gekomen! Met deze feiten voor oogen heeft dr. Mi chael Hansson, naar hij mij mededeelde, tot een aantal regeeringen de vraag' gericht, of het werkelijk hun instemming zou hebben, wanneer aan dit Volkenbondswerk een einde zou gemaakt worden. Hansson heeft erop ge wezen, dat de Volkenbondsvergadering na tuurlijk wel het Volkenbondsbureau voor de vluchtelingen zal kunnen likwideeren, doch dat daardoor het vraagstuk der vluchtelingen zelf nog niet gelikwideerd "wordt! Ook als het Volkenbondsbureau zou verdwijnen, zouden de 600.000 Russische en Armeensche vluchte lingen blijven voortbestaan en aanspraak op hulp blijven maken. Moeten, ja, mogen de staten deze 600.000 ongelukkigen geheel aan hun eigen lot overlaten? Willen zij de verant woordelijkheid ervoor dragen, dat de vluchte lingen in grooten getale van honger, sterven, uit vertwijfeling zelfmoorden begaan of zich misschien aansluiten bij hen, die een gevaar zijn voor de openbare orde? Hansson ver klaarde niet te kunnen gelooven, dat de re geeringen zich van het lot der vluchtelingen niets meer zouden willen aantrekken. Doen indien dit zoo is, waarom dan die vernietiging van het Volkenbondsbureau, wanneer men ia- ter toch weder een nieuwe steunorganisatie zou moeten scheppen? De geheele organisatie der Volkenbonasbe- moeiïngen ten bate van de Russische en Ar meensche vluchtelingen (het Geneefsche cen trale bureau tezamen met de hplpbureaux der Volkenbondsvertegenwoordigers in «s landen met veel vluchtelingen) kost niet meer dan 300.000 Zwitsersche franken per jaar. de bescheiden salarissen van dr. Hansson en zijn medewerkers hier en in 12 landen moe- grepen! Gelooft men, dat een andere steun organisatie goedkooper zou werken? En deze zou het dan moeten doen zonder het zorgvul dige financieele toezicht der hiervoor be stemde Volkenbondscommissie, haar verte genwoordigers zouden zich bij hun bemoeiin gen ten gunste van de vluchtelingen mei. meer op het Volkenbondsgezag kunnen roepen, de Volkenbond zelf zou zijn f van beschermer der vluchtelingen De heer Hansson meende rnü te kunnen verzekeren, dat zijn argumen ten voor het instandhouden van het Volkenbondsbureau-Nansen niet zon der indruk op de regeeringen ven waren. Van één regeering dreigue echter een onverzettelijke tegenstand. De Sovjetregeering kan niet vergeten, dat de groote meerderheid diei Russische vluchtelingen anti-bolsjer wisten zijn, en wil daarom iede^ Volkenbondsteun aan hen zoo spoedig mogelijk doen ophouden. Van de fcrac..t waarmede de andere regeeringea op de handhaving van dit humanitaire Volkenbondswerk zullen aandringen' zal het wellicht afhangen, of Litwi- nof van zijn recht van veto zal ge bruik willen maken! B. DE JONG VAN BEEK EN DONH

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6