HET NIEUWE AVONDBLAD Uitstekend geslaagde Oranjefeesten. Ridder Louis Davids i7e JAARCANC NO. 254 WOENSDAG 1 SEPTEMBER'37 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,per maand 40 cents plus cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MU. VOORCOURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct, elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 2000.— overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog f 200.—, beide leden duim f 100.—, één lid duim f 50.—, alle leden wijsvinger 1 60.—, één of twee leden wijsvinger f 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk f 15.polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. f 400. Ijjj verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het GeDlus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. VELSEN. Overal uitbundige feestvreugde. Driehuis geniet van een mooi vuurwerk en IJmuiden kijkt naar een fakkeloptocht. Kinderfeesten trokken groote belangstelling. e leden van de verschillende Oranjevereenigingen, buurt verenigingen enz., die daad werkelijk hebben meegewerkt aan de verschillende feestelijkheden die in onze gemeente ter eere van den verjaardag van H.M. de Koningin werden gehouden, hebben een druk ken dag achter den rug. Maar zij kun nen met voldoening op hun werk te rugzien want overal is er op uitbun dige wijze feestgevierd en overal ver liep alles naar wensch. Hoe kan het ook anders, wanneer het weer zoo is als gisteren. Dan blijven er weinigen thuis; en dat er weinigen thuis ge bleven zijn heeft men aan de drukte op straat kunnen zien. In IJmuiden Des morgens hebben honderden kinderen de bioscoopvoorstellingen in Thalia bijge woond. Maar eerst des middags begon het op een echt Oranjefeest te gelijken, toen de kin derspelen, georganiseerd door de Buurtver- eeniging „Kennemerlaan" honderden kinde ren en „groote menschen" naar de Kennemer laan lekten. Er kan zonder overdrijving ge zegd worden, dat de vereeniging eer van haar werk gehad heeft, want ondanks den korten tijd van voorbereiding liep alles van een leien dakje. De feesten bestonden uit ringsteken op fietsen, behendigheidswedstrijden op fietsen en behendigheidswedstrijden op autopeds. Voor de mooist versierde fiets en de mooist versierde autoped waren prijzen beschikbaar gesteld, zoodat vele kinderen op fraai ver sierde strijdrossen het tournooiveld betraden. De feesten werden in twee deelen van de Ken nemerlaan gehouden. De Harmonie Concor dia luisterde het feest met muziek op. De uitslagen waren als volgt: Ringsteken A: le prijs een boek: Geertje v. d. Oever, 2e prijs, taschje Rietje Rosier, 3e prijs boek Jo van Oorsprong, 4e prijs werk mandje Mies van Oorsprong, 5e prijs school- étui Frieda Visser, 6e prijs voetbal Klaas Rijke, le prijs sportriem Herman Visser, extra prijs, garage Jac. Vooijs. Ringsteken B: le prijs horloge, R. ten Napel, 2e prijs hoek Dick van Leeuwen, 3e prijs voet bal W. Kwak, 4e prijs tasch, J. Jungbacker, 5e prijs garnituur Cor Bos, 6e prijs W. Kamminga le prijs Lou Post, plaat in lij6t. Behendigheidswedstrijd op fietsen: le prijs den Nieuwenboer bal, 2e prijs L. Eijkelhof, voetbal, 3e prijs boek J. Jungbacker, 4e prijs electrische lamp E. Slegtenhorst, 5e prijs fietsbel H. Post, 6e prijs Jac Vooijs electr. lamp Behendigheidswedstrijd op autopeds, le prijs voetbal W. Wisker, 2e prijs doos postpapier Jacoba van Slooten, 3e pr. tasch Chris Brand wijk, 4e prijs bal Henny Heijkoop, 5e prijs fo to-album C. van Veelen, 6e prijs plaat in lijst C. Zwemmer. Voor de mooist versierde fietsen waren twee Prijzen bestaande uit een boek uitgeloofd. De ze werden toegekend aan Hessel Brounius en Jac. Vooijs. De prijs voor de mooist versierde autoped behaalde Chris Brandwijk Na afloop maakte Concordia nog een rond gang door de Kennemerlaan. De prijsuitrei king vond des avonds half zeven plaats in Rennemerhof. Massazang en fakkeloptocht De Oranjevereeniging „Wilhelmina" orga niseerde des avonds een zangdemonstratie op net Willemsplein waar een ontelbare menigte was saamgekomen om te luisteren en om mee re zingen. Onder leiding van de Muziekver eniging „Wilhelmina" en met medewerking van een aantal zangkoren werden vaderland je liederen gezongen. Na afloop van den volkszang begaven mu- zangers en zangeressen zich naar de «ambonnetlaan, waar ook vele vereenigingen c„" niet hunne banieren hadden opgesteld. J^n haast eindelooze stoet zette zich even »o°r 9 uur in beweging. Voorop liep de Har- Ring steken in de Kennemerlaan le IJmuiden. monie „Wilhelmina",. daarachter volgden eexii- ge versierde wagens met Olympianen, die ook een groot deel van den stoet in beslag namen. Vele vereenigingen hadden versierde stukken meegenomen, de Chr. Zangvereeniging Hal lelujah kwam zelfs met een praalwagen in den stoet; in het midden liep Concordia. De duizenden lampions, die werden meegedra gen gaven den stoet een vroolijk aanzien. In IJmuiden-Oost werden er kinderfeesten gehouden door de Emmaschool, de Juliana- school en de P. Vermeulenschool. De kleinere kinderen werden 's morgens op de weide in het Heerenduin prettig bezig gehouden met allerlei spelletjes en voorts werden ze op al lerlei lekkers onthaald. Des middags vonden spelen plaats voor de grooteren, waarvoor ook veel belangstelling bestond. Plet feest werd opgeluisterd door radiomuziek, die verzorgd was door Radio-Kooi. Voetbalwedstrijd Stormvogels-Haar- lem-Kennemer combinatie. StormvogelsHaarl. Elftal 96. In deze ontmoeting waren, wat niet vaak het geval is, de aanvallers de meerderen van de verdedigers. Was dit ten opzichte van Stormvogels te begrijpen, zij kwam met haar reserve-achtertrio uit, het falen van het oorspronkelijk gekozen Haarlemsehe ach tertrio was opvallend. De Haarlemsehe voorhoede liet onder lei ding van De Bock en Sterk vaak zeer goed combinatiespel zien, doch ze liep opvallend veel in de buitenspel-val. De elftallen waren: Druyven. Prevost, Drijver, Van Os, v. d. Putten, v. d. Schalie, v. d. Bragt, Schijvenaar, De Bock, Sterk, Teeling. Van Opbergen, Woudenberg, Prins, Schoorl, Kuyper. Heylig, Tol, Wilderom, v. d. Boogaard, Jongsma, De Vries, Na eenig krachtverkennen nemen de Haar lemmers het spel in zooverre in handen, dat hun aanvallen verreweg het gevaarlijkst zijn. De Haarlemmers, speciaal De Bock, staan ech ter nog al eens buitenspel en daardoor krijgt De Vries het niet al te lastig. Een voorzet van Teeling grijpt hij echter prachtig uit de lucht. Er zit echter een doelpunt in de lucht, daar voor speelt de Haarlemsehe voorhoede een te snel spelletje. Dit komt ook, als Teeling Sterk den bal goed toespeelt en deze hard in schiet (f)1). Even lijkt het er op, of Stormvogels al gauw •gelijk zal maken. Eenige verwoede aanval len volgen. Woudenberg komt alleen voor Druyven te staan, doch zijn schuiver is te zacht om den Kinheimer te passeeren. Direct hierna lost Schoorl een vliegend schot, doch Druyven werkt den bal over de lat. Plotseling volgt een snelle Stormvogels- aanval. Schoorl weet tusschen enkele tegen standers door den bal aan Prins toe te spelen en deze doet de rest (11). De strijd gaat nu meer gelijk op. De IJmuider voorhoede is er beter in en Prevost en Drijver moeten alle zeilen bijzetten. Tegen de rust volgt een mooie Haarlemsehe aanval. Via De Bock en den linkerwing komt de bal bij Schij venaar, die maar voor 't in trappen heeft, doch onbegrijpelijk mist. In de laatste minuten der eerste helft, is de IJmuider aanval niet te houden. Snel gaat de bal van man tot man. Eerst doelpunt Van Op bergen en daarna geeft Prins opnieuw Druyven het nakijken. Rust 3—1. Direct na de hervatting krijgt Kuyper op enkele meters afstand den bal vrij, maar schiet zacht in Druyven's handen. Vlak er op is het Van Opbergen die een, zij 't ook moeilij ker kans krijgt, maar ook nu is Druyven pre sent. Nu volgt een periode, waarin de doelpunten goedkoop zijn. Eerst doelpunt De Bock, dan passeert Prins Druyven met een o.i. houdbaar schot, vervolgens maakt De Bock met een kop bal een der mooiste doelpunten van den wed strijd en tenslotte brengt Van Opbergen den stand op 53. De snelle open aanvallen der thuisclub blij ven nu veel gevaarlijker dan die van Haar lem. Vooral Van Opbergen profiteert daar van. Uit een zijner vele voorzetten kopt Prins uit een moeilijke positie in (63) Hoewel het I-Iaarlemsch Elftal in 't veld zeker niet zwakker is, verkeert het doel meer in gevaar, doordat het contact tusschen backs en halfbacks te wenschen overlaat en de achterhoede in haar geheel onzeker is. Schoorl profiteert van een van die zwakke mo menten (73). En nog is de doelpuntenregen niet ten einde. Als De Vries een hard'schot van De Bock mooi stopt, trapt een zijner backs in eigen doel (74) en twee minuten later kopt Schijve- naar onverbeterlijk eon door Sterk genomen vrijen trap langs De Vries (75). Nu is Stormvogels weer aan de beurt. Haar rappe voorhoede is een voortdurend gevaar voor de zwakke Haarlemsehe achterhoede. Bij een voorzet van Kuyper wordt Prevost zoo in 't nauw gedreven, dat hij in eigen doel trapt (8—5)Weer 2 minuten later kogelt Wouden berg hard in (9—5). Niet ontmoedigd speelt Haarlem verder. Sterk en De Bock zetten soms zeer snelle aanvallen op, uit een waarvan Teeling tegen de lat kopt. In'de laatste seconde brengt Van der Putten den stand op 96. VELSEN-NOORD. De viering van Koninginnedag te Velsen- Noord onder leiding van de Oranje-vereeni ging Velsen mag in alle opzichten uitstekend geslaagd heeten. 'Het .feest werd begunstigd door allerfraaist zomerweer dat eens te meer kleur en fleur bijzette aan den alleraardig- sten optocht van circa 1100 schoolkinderen waarmede de dag begon. Twee muziekkorp sen nl. Harmoniekapel Eendracht en R.-K. Harmoniekapel St. Caecilia brachten al da delijk de feeststemming er in. Een groep in oranje gedoste meisjes welke groote oranje- versierde bogen droegen verleende aan 't ge heel een bijzondere bekoring. Bij aankomst in Van Gelders-Sportpark werden de aanwe zigen toegesproken door den heer J. Smit die in eenvoudige woorden memoreerde wat de aanleiding tot dezen feestdag was daarbij den wensch uitsprekende dat jGod de Laxids- moeder nog lang mocht sparen. De kleinen hebben zich hier verder allerkostelijkst ver maakt met poppenkast en goochelaar, terwijl de noodige tractaties niet achterwege bleven. De volksspelen welke te halftwee op 't zelf de terrein aanvingen werden voorafgegaan door een optocht der deelnemers met muziek. Het Wilhelmus en andere vaderlandsche liederen door de kleinen uit volle iborst ge zongen droegen het hunne tot verhooging der feestvreugde bij. De deelneming was bijzonder groot en rondom de ideale kampplaats hadden hon derden toeschouwers plaats genomen, terwijl op een podium in 'fc midden van 't veld de muziek was geinstalleerd. De uitslag der ver schillende spelen was als volgt: Sulky-draverij. Jongens tot 14 jaar. van den Brink-F. Luttik, Gebr. Corver, Gebr. Andrea. Marion-Balk, Schoonexiberg- Zonxieveld, Venetië-Weenïnk, Brakenhoff- Meyer, iGebr. Lips. Mastklimmen. Jongens van 1418 jaar: J. v. d. Kleut, R. de Ruiter, .A. van Veen, C. Smit, N. Reynders, K. van Vliet, A. Nie- man, W. Schilder, J. Weenink, C. Ooms en K. Bakker. Hindernisloopen. Jongens van 1016 jaar. J. Huyder, K. Struyck, W. van den Bos, H. Oomes, W. Nyenhuis, G. v. d. Broek, Ch. Hek man. C. de Wijze, A. Kaandorp, W. Floor. Zakloopen. Jongens tot 14 jaar: J. Deusbergen, W. Harsfeld, J. de Wijs, C. Stapper, J. Kersbergen, N. Sprokholt, A. Krayeveld. Te Driehuis werd, gistermiddagter gelegenheid van Koninginnedag een gecostumeerde voetbalwedstrijd ge speeld; rechts de Dionne-vijfling. Spiegelgevecht. Jongens van 1014 jaar: D. van der Wal, P. Bol, K. Tijtsma en A. van vliet. Ringsteken op versierde fietsen. Meisjes van 1016 jaar: M. de Reus, A. Stevens, J. van Middelkoop, F. Assink, A. Brandjes, A. de Wijze. J. Klei- bergen en A. Otte. Wedstrijd met kinderwagens. Meisjes van 1230 jaar: J. Duineveld, N. Zuurbier, G. Horst, F. van Rixel, A. Visser, A. Struik, F. van Melis en F. Slings. Wasch ophangen voor meisjes van 1015 jaar: A. Otte, A. Mooy, S. Otte, T. Burger. D. Streefland, J. van den Bos, L. de Roos, J. v. d. Aart en W. de Ruyter. Autopedwedstrijd voor meisjes en jongens: van 610 jaar (ruim 350 deelnemers). H. Ramakers. T. Bumping, H, van der Lee, F. van der Linden, G. van Rosendahl, B. van der Grijn, benevens 20 troostprijzen. Ook dit deel van 't programma slaagde uitmuntend, en bracht zeer dikwijls groote vroolijkheid teweeg. Te vijf uur trok men huiswaarts om nieuwe la-achten voor den avond te verzamelen. Te ruim half zeven begon de voetbalwed strijd Kinheim IZ.F.C. Vooraf had de heer J. Deinum een korte toespraak gehouden, Beide elftallen speelden met veel élan en het resultaat was een 70 overwinning van Z.F.C. Intusschen werd de aandacht van het pu bliek gevraagd voor den gecostumeerden voetbalwedstrijd, welke tot groote vroolijk heid bij de toeschouwers leidde. Het was dan ook een vermakelijke vertooning, die met veel genoeeen door de honderden, zoo niet duizenden, toeschouwers werd gevolgd. Ook hier heeft de muziek de feeststemming verhoogd. De openluchtbioscoop was dank zij het prachtig zomerweer, door een talrijk publiek bezocht, terwijl het door de film gebodene de belangstelling wist te boeien. Dit was het einde van een met groote opgewektheid ge- vierden feestdag. Burgemeester Kwint heeft van 's morgens tot 's avonds de feestelijkheden in de ver schillende deelen der gemeente bezocht. Te Driehuis. Des morgens was het feest voor de jeugd. Met de muziek van „Soli Deo Gloria" voorop maakten de jongens en meisjes met vlagge- tjes in de hand en rijkelijk met oranje ge tooid een rondgang door de plaats, waarna men zich naar het mooi gelegen feestterrein aan den Driehuizerkerkweg begaf. Hier sprak de voorzitter van de „Oranjever eeniging Driehuis", de heer Anten, een ope ningswoord, waarin hij er aan herinnerde, qlat deze feestviering het eerste lustrum voor ae vereeniging beteekende. Getracht was iets nieuws te brengen. Vervolgens was het „woord" aan Willy Albert. Deze goochelaar heeft op alleraardig ste wijze de meisjes en jongens geruimen tijd •bezig gehouden. Op beschaafde wijze hield hij aller aandacht, zelfs die van de ouderen geboeid, zoodat hij naar veler meening eigen lijk te vroeg ophield. Daarvoor werd de jeugd echter schadeloos gesteld door een gratis rit in den fietsdraai- molen. een fijn smakende oliebol enz., zoodat allen tenslotte voldaan huiswaarts keerden. Des middags was het feest voor de grootere meisjes en jongens. Het hoogtepunt van hun spelen vormde natuurlijk het waterballet, dat door yergrooting van den waterkuil dit jaar nog meer tot zijn recht kwam dan het vorige jaar. Menige deelnemer nam nu een onvrij willig bad en de lachsalvo's waren daxx ook niet van de lucht, vooral toen de gecostu meerde voetballers, wien na afloop van hun wedstrijd een eereplaats bij het waterballet werd gegeven, zich met het geplons in het water gingen bemoeien. Nu we het toch over de -voetballers hebben zij vermeld, dat het hier een wedstrijd gold tusschen de Canadeesche vijfling, hun vader en moeder, hun 3 verpleegsters en hun dokter eenerzijds en Charley Chaplin (doel), Bleeke Bet en Kamermeisje (achter), Pikeur, Groot moeder en Fopey „The Sailorman" (m.), Zi geunerin, Miss Driehuis, Louis Davids, Post bode, Boer (v.) anderzijds. Dat er onbedaarlijk gelachen is, ligt voor c*e hand. De uitslagen van de middagspelen waren: Hindernisbaan1. Th. Gerrits; 2. L. Beun- derman; 3. G. v. Malsen; 4. W. Verzijlenbex'g. Rixxgsteken: 1. Ada Hooggreef; 2. P. Kochx; 3. Nel Gerrits; 4. Annie Daxxi. Wateihallet: 1. Nico Bakker; 2. Tom Jorna; 3. Hexik Mentixik; 4. Frans Starreveld; 5. Kees de Waard; 6. Bert de Hoog. Het avoxidfeest werd geopend met een lampionoptocht, die het als altijd aardig „deed". Nadat een deel der plaats met eexi bezoek vereerd was omdat de Feithlaaxx door de jeugd zoo aardig versierd was werd ook deze laan aangedaan trok mexi weder om naar het feestterrein, waar eexi gezel schap onder leiding van den heer Bruixxenberg eerst een drietal dansen uitvoerde en daarna een schimmenspel texi beste gaf. Dit laatste, dat als een vervaxiging vaxx de openlucht bioscoop moest beschotxwd worden, viel zeer ixx dexi smaak en het daxxkwoord, dat de heer Anten tot dexi heer Bruixxenberg en de zijnen richtte, was welverdiend. Tot besluit der feestelijkheden werd een vuuurwerk afgestokeix, dat door honderden aanschouwd werd. Zooals uit een en ander blijkt, zijn de fees telijkheden van de Oranjevereeniging „Drie huis" prachtig geslaagd, eexx verdiende be- loonixig voor de heeren AntenVan der Weele c.s., die zich voor de voorbex-eidirxg veel moeite hebben getroost. Tenslotte zij nog vermeld, dat onze burge meester des morgens op het terrein aanwezig was. CONCERT IN VELSERBEEK. De harmoxiie „Kunst na Arbeid", zal op haar concert ixi Velserbeek a.s. Donderdagavond het volgexxde programma ten gehoore bren gen. 1. Marsch uit Tannhauser, R. Wagner. 2. Ouvertux-e Tancrède, Rossini. 3 a. Gavottine, Raff. 3 b. Gavotte Caractéx'istique, Böhm. 4. Fantaisie uit Hoffmaxxns Erzahluxigen. Offenbach. 5. De Moedige, Marsch, Kleij. 6. Ouverture Pique Dame, Suppé. 7. Weixi, Weib und Gesang, Rich. Strauss. 8. De Fremersberg, Koeneman. ONZE DAMRUBRIEK. Te beginnen met a.s. Zatei'dag zal weer wekelijks onze damrubriek vefschijnen.Er wor den mooie oplosserswedstrijden georganiseerd en voorts wordt de wedstrijd Raichenbach- Springer onder de loupe genomen. (Het volgende kan desgeivenscht, met zorgvuldige vermijding van burenge rucht worden gezongen, waarbij ik de melodie aan de beproefde memorie van den lezer overlaat.) Wanneer je vele jaren op de planken hebt gestaan En daai-bij goede noten wist te kraken; Wanneer je heel dien langen tijd je best maar hebt gedaan, Om menschen in hun zoi-gen te vermaken; Wanneer je met je lied, Gezonden humor biedt, Onthoudt men op den duur je de verdiende hulde niet; Dan krijgt de kleine man, Die staat op 't eerste plan, Een lintje dat hij op 't confectiepakkie dragen kan, Dan bieden al zijn vrienden hem hun filsitaties an, En deelen in de vreugde van hun grooten kleinen man. Wanneer men je kan eeren als in hart en nier artiest, In kleinkunst die voor geen kunst hoeft te buigen, Wanneer je in 't werk den goeden smaak niet uit het oog verliest En ieder ervan weet te overtuigen, Dat ook op dit terrein, Van sentiment en gein, De eenvoud steeds het kenmerk van het ware pleegt te zijn, Dan pluk j' als kleine man, Daar eens de vruchten van, In 't lintje dat je verder in je knoopsgat dragen kan; Dan krijgt de kleine man de eere ridder sporen an, Als ridder van de vroolijke figuur van 't eerste plan. P. GASUS

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1