H E T NIE U WE AVO N D B L AD De Vliegende Fiets. 22* JAARGANG NO. 259 DINSDAG 7 SEPTEMBER 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus cents Incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - Umuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid I <*000.— overlijden 400.—, verlies van hand, voet ol oog 1200.—, beide leden duim f 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60 één of twee leden wijsvinger 25.— alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk 30.—, enkelbreuk f 15.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400 hjj verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van f 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De Italiaan Bonomi heeft een vliegende fiets, of als u liever wilt een fietsvliegtuig uitgevonden waarmee men inderdaad vliegen kan. Difc is bewezen door zijn landgenoot Emilio Casco, die er in Tessino twee vluchten m ^eft volbracht. Bij de eerste legde hij 342 M. afin 33 2^5 sec-> §em- snelheid 36 K.M. en bereikte een hoogte van vier meter. Bij de tweede vloog hij 862 M. in 1 min. 14 3/5 sec. en bereikte een hoogte van tien meter. Er is langen tijd gezocht naar de verwezen- lijking van de vliegende fiets en nu het raad sel in hoofdzaak schijnt opgelost vraagt zelfs de leek zich nog twijfelend af hoe het ding €jgenlijk start. Dit eerste bericht is wel erg onvolledig. Rent het van een heuveltje af of wordt het door een auto in gang getrokken of door een catapult losgelaten? Is het mis schien een niet al te belangrijke variant op een zweefvliegtuig? Er zal spoedig meer van blijken, want Bonomi is van plan, na nog wnjge verbeteringen aan zijn toestel te heb ben aangebracht, ermee naar Duitschland te gaan om daar demonstraties te geven. Die eene minuut behoeft ons in elk geval niet sceptisch te stemmen. Met zulke kleine vluchtjes begonnen Wilbur en Orville Wright j ook en de zweefvliegers eveneens en het is er niet bij gebleven. Als deze Bonomi werkelijk een vliegende fiets heeft uitgevonden waarop de berijder door zijn lichaamskracht voldoen- 1 de snelheid kan ontwikkelen om op te stijgen j en.over een f linken afstand in de lucht te blijven is de luchtvaart weer een aanmerke- lijken stap verder gekomen. Dat zooiets mo gelijk zou zijn kunnen wij nu heel wat mak kelijker aanvaarden dan in het begin dezer eeuw de daden van de Wrigts bij hun eerste bekendmaking werden geloofd. Want de voortschrijdende vliegtechniek heeft al zoo veel wonderen tot stand gebracht en op an- der technisch gebied zijn ze elkaar ook in steeds sneller tempo gaan opvolgen. Is de vliegende fiets er inderdaad, dan hoop I ik er het beste van en doe dat niet zonder eenige bezorgdheid. De tijd van algemeene blijdschap over de ontdekking van nieuwe technische.wonderen ligt alweer aardig ver. achter ons. Ze zijn een beetje al te talrijk ge worden, hun bijdrage tot het geluk der menschheid is in vele gevallen een twijfel achtige zaak gebleken en daarbij is maar al te duidelijk geworden, dat de menschheid de gave mist om nieuwe vindingen uitsluitend tot haar eigen heil aan te wenden. Integen- I deel: de meeste worden ten spoedigste be dreigingen van haar bestaan. Wie dat nog I niet gelooven mocht kijke naar Spanje, dat tegenwoordig met zeer openhartig cynisme wordt aangeduid als „het laboratorium dei- oorlogsindustrie", hetgeen eenvoudig wil zeg gen dat de nieuwe bommenwerpers, jacht vliegtuigen, tanks, vlammenwerpers enz. worden beproefd op het oerdomme Spaansche volk, dat door zijn burgeroorlog deze pret tige gelegenheid aan de oorlogsindustrie heeft bezorgd. Het vervult nu precies dezelfde i rol als de kikkers en de marmotten in de la boratoria der medische onderzoekers en als de anti-vivisectionisten zich als zoodanig ook I om het lot van menschen bekommerden zou den zij hier een aangewezen terrein van actie vinden. De resultaten zijn ook erg belangrijk: ver scheidene „prachtige verbeteringen" dezer wonderen-der-techniek schijnen al onderno men te zijn en onlangs zond iemand mij er een enthousiast stuk over waarin hij uitbundig het nieuwe Duitsche geruischlooze vliegtuig prees, waarvoor ge niet kunt vluchten (want het brengt u van eenige duizenden meters hoogte «n zeep zonder dat gij iets gehoord of gezien hebt) en waarin hij ook het Russische jacht- vliegtuig loofde als zijnde het snelste en be- *e&elijkste van alle. Daaruit blijkt de onpartijdigheid van den schrijver maar ik heb zijn artikel toch maar niet geplaatst, want het enthousiasme over j "het laboratorium" paste niet in het kader yan dit blad. De Spanjaarden, die inmiddels door erva- I rh)g wel iets wijzer moeten zijn geworden, zul- I zeker niet verheugd zijn over de uitvinding yan de vliegende fiets. Zij zullen begrijpen als het ding werkelijk bruikbaar is, men 2feh allereerst zal afvragen welk nut het in jen oorlog zou kunnen hebben, of het moge- I 'ih is er gansche legerafdeelingen mee te ver- I Plaatsen, hoe zwaar men die bepakken en be wapenen kan enz. En als het antwoord op I jze vragen eenigszins bevredigend is en het voldoende verbeterd, zal men zeggen: ooruit! Naar het laboratorium ermee!en «overgebleven Spanjaarden zullen Musso lini's eerste Lucht-Wielrijders-Af deeling op nen zijn. Dit is evenwel, in de verlichte tij den waarin wij leven, een zaak van secun dair belang aangezien zij geen vernietigend maar slechts een opbouwend doel heeft. Wie zooiets vooropstelt is een idealist en vergeet dat de vliegtuigindustrie voor 90 pet. voor oorlogsdoeleinden werkt. Als de Wrights wis ten wat er met hun uitvinding gedaan was zouden zij zich bij herhaling in hun graven omdraaien. Zij waren geen kwade kerels en dachten naiëvelijk, dat zij het heil der menschheid dienden. R. P. UMUIDEN De harddraverij. 8ch zien afpeddelen en hen bestrooien met de en volmaaktste handgranaten, het resultaat van proeven op henzelf en "mi vroeger gesneefde landgenooten. .«lijk zou de Vliegende Fiets ook uit «rseersoogpunt van zeer veel belang kun Meer dan 30 paarden ingeschreven. Ongetwijfeld zal de harddraverij, die a.s. Donderdagmiddag door de Harddraverij Ver- eeniging IJmuiden in de Trompstraat wordt gehouden, een even groot succes worden als verleden jaar, toen de vereeniging zulk een fraai debuut had. De inschrijving is thans gesloten. Het aan tal ingeschreven paarden bedraagt 34, waar onder "de kampioen van Nederland op de korte baan. De loting vindt des morgens 11 uur plaats in het café van den heer Snijders, Kalver- straat hoek Frans Naereboutstraat, de prijs uitreiking geschiedt onmiddellijk na afloop der draverij in de Griffioen door den heer A. Blom, voorzitter van de Harddraverij Vereeniging Prins Bernhard te Beverwijk. De Harmonie „Kunst na Arbeid" zal na afloop van de draverij op verschillende plaatsen in IJmuiden-Oost muziek ten gehoore brengen. Het vuurwerk moet dit jaar achterwege blijven, doordat de kas der vereeniging het geven van een vuurwerk niet toelaat. Het aantal leden is nog veel te gering om voor andere doeleinden dan de draverij gelden beschikbaar te kunnen stellen. Het is daar om van belang, dat het. aantal leden zich spoedig met eenige honderden uitbreidt en dat kan heel goed want de paardensport telt in IJmuiden en in de omgeving vele bewon deraars. Het bestuur hoopt, dat op den dag der dra verij de bewoners van de Trompstraat zooveel mogelijk zullen vlaggen. DE EXPORT VAN VERSCHE HARING. Er heeft zich den laatsten tijd een belang rijke uitvoer van versche haring ontwikkeld, welk gezocht product der Noordzeevisscherij thans bijna dagelijks in groote hoeveelheden in IJmuiden wordt aangevoerd. Zoo waren er gisteren weer ruim 4100 kisten aan de markt. Een groot deel van de haring gaat naar België; verder zijn Tsjecho-Slowakije en Po len goede afnemers. Voor laatstgenoemd land. dat steeds veel haring kan gebruiken, vooral wanneer de prijs laag is, werd gisteren in de Visschershaven een vrachtboot geladen. Goede zaken worden er, vooral op Tsjechc- Slowakije echter weinig gedaan, daar de ex porteurs elkaar fel beconcurreeren, met het gevolg, dat er haast geen winst gemaakt wordt. DANSINSTITUUT MARTENS. Het bekende Dansinstituut Martens heeft in verband met de nadering van het dans- seizoen en de uitvoering^ met bal na, zijn poorten weer geopend. De wijze waarop dit instituut dansles geeft en soirées organiseert is te algemeen be kend om het hier nog eens weer te geven. En daarom zal het instituut ongetwijfeld het komende seizoen tal van leerlingen tot zich weten te trekken. TUINFEEST „DE MOESBERG". Zaterdag 11 September a.s. houdt de Speeltuinvereniging „De Meerberg" een kinderfeest, waaraan ongeveer 500 kinderen zullen deelnemen. Er zullen allerlei spelletjes voor jongens en meisjes in klassen worden gehouden en ook de poppenkast zal weer aanwezig zijn. De kinderen moeten hun deel- nemingskaart zichtbaar dragen in verband met den toegang en de tractatie. Ouders of verzorgers kunnen wegens de beperkte ruimte niet toegelaten worden. De speeltuin wordt half twee geopend IJMUIDER OPE RE TT EVEREEN IGIN G In studie komt „Een Walzertraum" van Oskar Strauss. Naar wij vernemen, heeft de IJmuider Operette Vereeniging haar keuze uit de in ons blad van Zaterdag genoemde werken gedaan. De keuze is gevallen op de beroem de operette Ein Walzertraum van Oskar Strauss, een werk waarop terecht van toe passing zijn de bekende woorden: goede wijn behoeft geen krans. Hedenavond komen de verschillende sou brettes, lyrische en andere tenoren, jeune premiers en wat al niet in een operette thuisbehoort, bijeen in Hotel No. Eén, om de noodige voorbesprekingen te houden opdat men zich zoo spoedig mogelijk op de mooie doch veeleischende operette kan werpen. De nieuwe directeur, de heer Leo Pielage zal met ziin nieuwe discipelen kennis maken en de oude regisseur de heer Reinh. Rijke, zonder wien men zich IJ.O.V. haast niet kan voorstellen, zal zijn oude discipelen na een lang scheiden, weer de hand drukken. Er zal hard gewerkt moeten worden, maar bij de IJ.O.V. weet men van opschieten. In Februari hoopt men de ingezetenen van IJmuiden Ein Walzertraum te kunnen pre senteeren. Moge het een even groot succes worden als verleden jaar met de Czardasfürstin. INTERESSANT DAMTOURNOOI Eind November zal te Heusden (Noord- Brabant) een interessante vierkamp worden georganiseerd door de Heusdener Damclub. Er zal op Zaterdag, Zondag, en Maandag worden gespeeld; voor dezen vierkamp zijn uitgenoodigd: F. Raman, ex-kampioen van Nedeland, dammeester A. de Graag, te Heusden, B. Dukel, IJmuiden en J. Burgerhof Den Bosch. Er is voor den winnaar een fraaie zilveren beker beschikbaar gesteld. Het zal zeker een interessant damtournooi worden. JUBILEUM IJ.V.V. „STORMVOGELS". De groote dag nadert, 16 September de feestavond van het 25-jarig bestaan van onze IJ.V.V. „Stormvogels". De feestcommissie had een termijn vast gesteld tot 1 Sept. waarop de bijdragen voor de feestavond konden worden ingezonden of door de Commissieleden werden opgehaald. Deze termijn is nu verstreken, maar de ge wone leden en werkende leden, die nog niet hebben bijgedragen, of door omstandigheden geen bezoek hebben gehad van een der com missieleden, worden alsnog in de gelegenheid gesteld, hun bijdrage in te zenden. Adres: Kennemerlaan 80, van 's avonds 79 uur. De uitnoodigingen voor den feestavond worden deze week verzonden. OM DEN MEESTERTITEL DAMMEN. De inschrijving voor de voor wedstrijden om den meestertitel is thans gesloten. Alleen van den kant der D.C.IJ.-ers was er animo; verder hebben uit het district Noord- Holland slechts 3 spelers ingeschreven. Be halve de 4 IJmuidenamen spelen voor de twee plaatsen in den eindstrijd B. May en Jupijn (Zaandam) en F. H. Meure (Haarlem). Het is echter mogelijk dat May niet kan deelnemen, in welk geval er slechts zes deelnemers over blijven. Het bondsbestuur dringt er op aan, dat er in Noord-Holland vlug afgehandeld wordt, daar in andere districten de gegadigden reeds be kend zijn. Zoo komen voor Rotterdam in den eindstrijd C. Janneman en F. Ham, voor Utrecht G. Vos en J. van Amstel. VELSEN FINANCIEELE BESLUITEN IN DEN GEMEENTERAAD. Burgemeester en Wethouders stellen den Gemeenteraad voor. vast te stellen de bij de stukken gevoegde le suppletoirs begrootin gen van de{ Algemeen- en R.K. Burgerlijke instelling van Maatschappelijk Hulpbe toon dienst 1937. Er wordt een hooger subsidie gevraagd voor de Algemeen Burgerlijke instelling van f 24.900 en voor de R.K. Burgerlijke instel ling van f 7500. Verder stellen B. en W. voor, vast te stel len suppletoire begrootingen, dienst 1937 van de gemeente en van het bedrijf Reinigings- en Ontsmettingsdienst. UITKEERING AAN HET BIJZONDER ONDERWIJS. Het bedrag der vergoeding per leerling hetwelk ingevolge art. 101 le lid der Lager- onderwijswèt 1920 over bet jaar 1935 aan de besturen der bijzonders scholen moet worden toegekend, kan blijkens de berekening wor den bepaald op f 11.24 per leerling voor het gewoon L. O. en op f 16.91 per leerling voor 't uitgebreid lager onderwijs. Ten aanzien van de P. W. A. Cort van der Lindenschool moet het bedrag op f 9.95 per leerling worden be paald, in verband met het 6e lid van boven genoemd wetsartikel. B en W stellen den Raad voor dezen be dragen aldus vast te stellen. SANTPOORT Tuinfeest in het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. 't Was Vrijdag en Zaterdag 'feest in het mooie park van de inrichting, een feest van een zeer bijzonder, intiem karakter met alle jool en luidruchtigheid van een dorpskermis maar fijner. De groote tuin is versierd met ballontjes en lampions, die nu, in den middag al, vooral om den vijver een aardig effect maken en nauwelijks in 't park, klinken daar de op wekkende tonen van 't muziekkorps, gevolgd door zieken, verpleegsters en bezoekers die een vroolijke stoet vormen en 'n grooten om megang maken. Ten slotte wordt halt gehouden op het feestterrein, de stoet ontbonden en de musici zoeken op het podium hun plaatsen. De draaimolen is zijn rondegang begonnen en 't geklinkklank van de bel en de draaior- geltongn scheppen direct de sfeer die een aanstekelijke vroolijkheid brengt onder alle aanwezigen. De meesten genieten alleen al bij het zien en eerst wat aarzelend maar aldra met volle toewijding wordt deelgenomen aan dit grootsch opgezette feest. Feestartikelen worden aangeschaft en rondom ziet men een met hooge mutsen, grappige papieren hoedjes en lange mirle- tons versierde schare. Er is voor alle kramen een gedrang en ge duw, een gelach en gepraat, vooral bij de Micky-Mouse roulette waar geen bijkomen aan is, bij 't draaibord, de grabbelton, de korfbalkraam en de schiettent. In groote kringen zitten de patiënten, die minder mobiel zijn met verpleegsters, bezoe kers en genoodigden en kijken geïnteresseerd naar al 'fc jolig gedoe. Ze voelen zich gelukkig met de hun toegedachte versnaperingen en menig bezoeker verblijdt zoo'n kringetje met een extraatje, dat gretig verorberd wordt. En van welke voorbeeldige beschei denheid geven velen daarbij blijk. De zusters kunnen de vraag naar oliekoe ken al bakkende niet bijhouden maar ze heb ben pret en hun witte japonnetjes met de groote witte baretten staan wat „echt" in de versierde kraam. In de limonade en theetent is het een nog levendiger geheel. De thee is uitstekend. En al het andere ook. Geen zorgen zijn gespaard geen moeite is te groot en al ziet er eens een zuster wat erg vermoeid uit, ze zegt met een lief gebaar: „Je hebt het zoo graag voor hen over." Tot 6 uur duurt de middagpret. Dan komt er een kleine rustpooze. Men gaat naar de afdeelingen of naar huis. 's Avonds 8 uur begint de pret opnieuw. Er worden achter in het Hoofdgebouw lam pions uitgereikt met brandende kaarsjes er in. Buiten wacht de muziek waarachter al maar meer menschen komen met aangesto ken lampions, 't Begint te donkeren en 't ziet er alleraardigst uit. Precies op tijd zet de muziek zich in beweging, en slingert de langelichtstoet zich door de mooie lanen van het park, onder de nu ontstoken lam pions door. iBekende en vroolijke wijsjes dwingen tot lustig meezingen. Na een langen tocht brengt het muziekkorps de stoet weer naar het feestterrein. Daar is het een zelfde drukte als 's middags en het is een fantastisch schouwspel, het gekrioel van luidruchtige blijde menschen bij de kramen, met op den achtergrond de fijn verlichte gevel van Meerrust en links en rechts hét geboomte beschenen door de lange slingers lampions die daartusschen hangen. Om half tien begint dan aan de afgezette zijde van het meer het vuurwerk. Aan de kanten staan en zitten alle aanwe zigen. Dan, na de gespannen verwachting, vlie gen de eerste vuurpijlen de lucht in, dalen massa's blauwe, groene en paarse balletjes omlaag en maken van het geheel iets feeë rieks! Groote „stukken" volgen. Zilveren en gouden regen vallen neer uit draaiende sterren en het is, weerspiegeld in het meer een sprookjesachtig mooi geheel. Geknal en geknetter verbreken de betoove- ring en applaus volgt. Dan maakt het fijne Bengaalsche vuur in 3 kleuren het meer weer tot een sprookjes- meer. 't Is waarlijk een prachtig vuurwerk. Recht voldaan gaat dan ook ieder naar huis. De tweede dag is een korte herhaling van den eersten middag. Weer doet het muziek korps met lust zijn best. Het bestaat voor een goed deel uit patiënten, die zich hier mede wel zeer verdienstelijk maken voor hun medezieken. En de muziek is goed! Merkwaardig is wel de groote orde en in getogenheid bij al de pret. Van baldadig heid geen sprake al was de kwinkslag niet van de lucht, al was de innerlijke jubel om het feest ook heel groot. Bij het tonnetjes steken voor zoontjes van het personeel is ook heel wat bekijks. Veel gelach als 't water uit het kuipje net even een jongen raakte. Nu loopt het feest, dat eens in de twee jaar gegeven wordt ten einde. De oliebollenkraam is om 5 uur uitver kocht. Er zijn den eersten dag 600 pond bloem en de tweede dag 200 pond, alles met noodige eieren, rozijnen en andere ingrediënten ver werkt! Maar, hoeveel energie is er deze dagen wel verwerkt? Hoeveel echte menschenliefde is er naar buiten gekomen? Doktoren, verpleegsters en personeel ver dienen voor dit menschlievend werk wel een extra woord van dank. Koning Peter van Joego-Slavië (geheel rechts), die zijn veertienden verjaardag viert, heeft zijn vacantie op sportieve wijze doorgebracht in de omgeving van Veldes aan de Save. 37ste Jaarbeurs opent liaar poorten. UTRECHT, 6 September. Gedurende negen dagen van Dinsdag 7 September tot en met 16 September zal zich de Neder- landsche handel op Utrecht concentreeren. De poorten van de 37ste Nederlandsche Jaarbeurs zullen morgen weer geopend wor den. Dan komen daar in grooten getale de producenten met de monstercollecties hun ner producten samen en ontmoeten daar de wederverkoopers, de detaillisten uit alle oor den des lands. De technische inrichting der jaarbeurs o.a. de indeeling naar bedrijfsgroep waar borgt een snel en gemakkelijk overzicht. De Utrechtsche najaarsbeurzen bevatten een industrieel en agrarisch gedeelte. De zaken man uit de stad en die van het platteland hebben hetzelfde voordeel en hetzelfde ge mak van het intermediair, dat de jaarbeurs hun biedt, industrie en landbouw zijn onder één dak vereenigd en nergens beter dan ter jaarbeurs kan men poolshoogte nemen van den stand van het bedrijfsleven en van de mogelijkheden der distributie. De meubelbeurs neemt een belangrijke plaats in. men vindt collecties van een groot aantal fabrikanten. Het jaarbeurs-inter mediair is voor den meubelhandel onontbeer lijk, met meubelcollecties kan men nu een maal niet op reis gaan. Er is een onen af deeling gevestigd op de vierde en vijfde ver dieping, een besloten afdeeling voor hen. die in het bezit zijn van een meubelkaart op de vijfde verdieping Ook op het gebied der voedings- en ge notmiddelen zijn vele nouveauté's te bewon deren. De derde verdieping van het complex jaarbeursgebouwen is de plaats, waar het aanbod in voedings- en genotmiddelen zich concentreert. De tweede verdieping is nagenoeg geheel aan huishoudelijke artikelen gewijd. De groep uitvindingen op de vierde verdieping is een betrekkelijk nieuwe verschijning op de jaar beurs. De leiding berust bij het secretariaat van den bond van octrooi- en merkenhou- ders. Op de vierde verdieping is eveneens de afdeeling textiel en confectie gehuisvest. Schoenreparatiebedrijf „DE ADELAAR" Heerenzolen en -hakken o,90 Dameszolen en -hakken o,70 Filialen: Engelmundusweg 71, Fm-Qost Baanstraat 111, Beverwijk. (Adv. ingez. Med.) Principieele dienstweigeraars naar het eiland Rozenburg? Vragen van den heer Albarda. De heer Albarda heeft tot den minister van defensie de volgende vragen gericht: 1. Is de minister bereid mede te deelen of het waar is, dat de regeering het voornemen heeft, dienstweigeraars, wier gewetensbezwa ren zijn erkend volgens de wet van 13 Juli 1923, S. 357, onder te brengen in een kamp op het eiland Rozenburg, hen daar te stellen onder bewaking van militaire politie en hen arbeid te doen verrichten bij de versterking van dijken en bij het gereedmaken van ter reinen voor het plaatsen van geschut? 2. Is de minister van oordeel, dat het in de eerste vraag bedoelde voornemen indien het bestaat kan worden uitgevoerd, zonder dat een wijziging van de wet van 13 Juli 1923, S. 357. is voorafgegaan, en laat dan die wet, zooals zij thans luidt, naar het oordeel van den minister toe, den erkenden dienstweige raars hun vrijheid te ontnemen, wat toch in zulk een kamp het geval zal zijn. en hen te verplichten tot arbeid bij het in gereedheid brengen van standplaatsen voor geschut, welke arbeid toch beschouwd kan worden als te zijn gericht op strijd met de wapenen? 3. Indien de minister voornemens is een plan, als het in de eerste vraag bedoelde, zon der wetswijziging uit te voeren, zullen dan niet in de ontwerp-rijksbegrooting de daar voor noodige credieten worden gevraagd?

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1