HET NIEUWE AVONDBLAD DE RAAD VERGADERDE. De Burgemeester van Calais. IJMUIDEN 22e [AFGANG NO. 260 WOENSDAC 8 SEPT. 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand U cents plus cents incasso, per kwartaal 1.20 lus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmulden. Telef 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN15 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DB KENNEMER COURANT. Ugnverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.— overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog t 200.—, beide leden duim f 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger f 00.—, Brat* onge wijsvinger f 25.—, alle leden anderen vinger 15.—. één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- erf beenbreuk 30.—. enkelbreuk f 15.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van risschers-, marinevaartuigen enz. f 400.— één oiL sdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van f 2000 indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnes mocht tengevolge hebben, bij verf<^dSke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De Fransche stad Calais telt maar zeventig duizend inwoners en kan dus niet tot de we reldsteden gerekend worden, maar zelfs in onzen tijd zijn grootte en aantal niet de eeni- waarborgen voor roem en de heele wereld vent den naam Calais. Zelfs hebben ettelijke millioenen het bezocht, zij het dan maar zeer vluchtig, op hun doorreis van Londen naar Parijs of vice versa. En talloozen zijn er be trapt op smokkelen. Calais heeft ook het bi- zondere voorrecht het dichtst bij Engeland te liggen van alle continentale kuststeden, vlak tegenover Dover. Het Kanaal is daar maar 40 KM. breed en de Kanaalbooten volbrengen den overtocht in een uur. Er worden natuur lijk behalve passagiers ook heel wat goederen ingevoerd. Dat is dus allemaal voordeelig. Maar in het grijs verleden heeft Calais minder ple zier aan de Engelschen beleefd want na den slag bij Crécy veroverde Edward III de stad (in 1347) en het duurde ruim twee eeuwen eer Frangois de Guise (in 1558) hen er weer uit joeg. Calais 'oezit een rijke historie; laat ik hier niet gaan uitweiden over de vermaarde episode van de Burgers van Calais en evenmin over de Spaansche Armada, die in 1588 ter hoogte van de stad verslagen en uiteengedre ven werd, maar het over de tegenwoordige burgers van Calais hebben. Die maken het niet zoo best. De kant industrie, die een belangrijker bron van wel vaart voor de stad is dan het havenbedrijf en waarvan weinige jaren geleden nog meer dan de helft der bevolking bestond, is leelijk in verval geraakt, hetgeen deels zijn oorzaak schijnt te vinden in een te hooge opvoering van het loonpeil. De werkloosheid is groot om kort te gaan, het maatschappelijk leven van Calais is uit zijn evenwicht geslagen. De burgemeester heeft daarbij blijkbaar reden tot ontevredenheid over het beleid van zijn stedelingen. En dezer dagen is hij in een re devoering tegen hen losgebarsten en heeft hen toegevoegd: „Moeten wij Calais, om het te red den, aan de Engelschen teruggeven?" Ziehier een in dezen nationalistischen tijd wel bijzonder ongewone uiting van een over heidspersoon! Zij heeft, dan ook sterk de aan dacht getrokken, ook aan de overzijde van het Kanaal en de Engelsche pers gaat dankbaar omdat er zich op in weer eens een spoor van humor in internationale relaties voordoet. Een der voornaamste Engelsche dagbladen, de Man chester Guardian, wijdt er een hoofdartikel aan onder den titel „Olde Calais Regained?" (.,0ns Oude Calais Herwonnen?"), is wel een beetje verbaasd over het „voorstel" van den burgemeester, maar gaat er toch vriendelijk en vroolijk op in. „Kijk eens", zegt het, „hij is natuurlijk veel te slim om niet te weten dat zijn kant-industrie weinig kans bij ons zou maken. Want wij hebben Nottingham. Maar deze slimmerik kent ons Engelschen en weet dat het kleine beetje vaderlandsche geschie denis, dat ons bijblijft, ons na aan het hart ligt. Met andere woordenals de stad Engelsch was zouden er met een beetje handige orga nisatie duizenden bezoekers van den overkant t kunnen worden. Des burgemeesters ziet zijn haven al vol plezier boten en zijn stad vol menigten die elkaar waringen in restaurants als „De Vroolijke urgers", „De Echte Vroolijke Burgers", „De orspronkelijke en Eenige Vroolijke Burgers' U ziet rijen stalletjes langs de kaden, waar men „Crécy cakes" verkoopt en andere e ernijen. Hij ziet welvaart rondomme Maar wij vermoeden toch dat de burgervader uitlevering van zÜn stad aan ons alleen een dreigement jegens zijn ingezetenen e t bedoeld. Want tenslotte loopt hij de kwa ans, dat hij in een Engelsch Calais geen Burgemeester zou mogen blijven' 3 'J*06*- zeggen dat ik deze internationale seaachten wisseling met vreugde en een verademing gelezen heb. Zij komt als en (Weldadige afwisseling op de doodelijk» '®e -Blut und Boden"-theorieën en de zware vaderlandsche geschiedenis waar- ffan onze Oostelijke buren zich te buiten vnUp1 Z°°we^ burgemeester die zijn be- lng aldus toespreekt als de eerste Bur- ®€r van Calais als het leidende dagblad, dat e gemoedelijk heeft over „het beetje va- eriandsche geschiedenis, dat ons bijblijft" n daar ondenkbaar. Een rechtgeaard 1 nationalist moet wel gruwen als hij van zulk een dartele gedachtenwisse- sj En toch zit er zooveel goeds in. Want e even zoo kort en zonder wat vreugde en zo ?°r- k Öat k°rte leven zo° grimmig, zoo rgelijk en bij tijden zelfszoo vervelend. eet dr. Goebbels, minister van Propagan- dat wel eens overwogen? VELSEN. f Een kansje voor het Tinholthuis. Een toezegging van den wethouder van Openbare Werken inzake verbetering van het Oosterduinplein. Meer water en meer licht en een telefoon in den polder ge- wenscht. Maar ook in Santpoort is het 's avonds donker Gisteravond vergaderde de Raad dezer ge meente onder voorzitterschap van burgemees ter Kwint. De raad is voltallig op den heer W. van Heijst na. Voordat de agenda in behandeling kwam, sprak de Voorzitter eenige woor den van welkom tot de heeren J. v. d. Veen en Zalm, die met hun herstel gelukgewenscht werden. Er ontstaat een discussie over het officieele •aadsverslag van de vergadering van 27 Juli jl.'en wel in verband met de kwestie van de vermakelijkheidsbelasting voor het Tinholt huis. De heer Vermeulen ontkent, dat zon der hoofdelijke stemming besloten is B. en W. te machtigen „adressant" te berichten, dat er terecht belasting is geheven. Het blijft er echter bij. Het Tinholthuis toch belastingvrij? In verband met de mededeeling van B. en W. inzake de belasting op de toegangsgelden voor het Tinholthuis spreekt de heer V e r- nieulen (A.R.) er zijn leedwezen over uit, dat het college zich zoo weinig moeite heeft gegeven, om de zaak te onderzoeken. Het Tin holthuis is zuiver cultureel. Daar zit niets re- clame-achtigs, niets economisch aan. Er zijn drie mogelijkheden: de raad kan een motie aannemen, waarin B. en W. wordt verzocht, op hun besluit terug te komen; de belangheb bende kan adresseeren bij Gedeputeerde Sta ten en ten derde kan de raad de verordening wijzigen en voor soortgelijke instellingen ont heffing verleenen. Spreker vraagt B. en W. of het college, als de Raad een motie aanneemt, deze motie naast zich zal leggen, of zich daar aan zal houden. De voorzitter zegt, dat de zaak voor B. en W. moeilijk is. Een motie van den Raad zal zeer zeker ernstig door B. en W. in overweging worden genomen. De heer Vermeulen dient daarop de door hem aangekondigde motie in. Hierbij wor den B. en W. verzocht vrijstelling van verma kelijkheidsbelasting te verleenen ten behoeve van het Tinholthuis. De heer Dr. Mr. A. v. d. Flier (S.D.A.P.) geeft B. en W. in overweging, de vrijstelling van jaar tot jaar te verleenen. De motie wordt met alleen de stemmen van de heeren Dunnebier en Visser tegen aange nomen. Het eerste deel van het programma is zeer onschuldig en geeft weinig aanleiding de slui zen der rhetorica te doen openen. En zoo pas- seeren we met een behoorlijk vaartje de fi- nanciëele besluiten, het voorstel tot aflossing van een geldleening van 293480 en het aan gaan van een nieuwe tot dit bedrag, net vast stellen van een verordening, als bedoeld in de artikelen 13, 15, 17 en 18 van het „Reglement autovervoer personen" en het voorstel tot vaststelling van het bedrag der vergoeding per leerling, hetwelk ingevolge art. 101 le lid der Lager Onderwijswet 1920 moet worden uitge keerd aan de besturen der bijzondere lagere scholen over het jaar 1935. Met dit alles gaat de raad zonder veel woor den accoord. Verkoop van grond te Santpoort B. en W. stellen voor, te verkoopen aan het Prov. Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland te Bloemendaal 104 M2. grond aan de Wijnol- dy Daniëlslaan te Santpoort tegen den prijs van 4 per M2. ten dienste van den bouw van een transformatorstation. Ook dit voorstel wordt aangenomen. R. P. Verbetering van het Velserduinplein. De gemeenteraad had 10 Juni jl. besloten, tot dekking van de kosten van de verbete ring van het Velserduinplein ten bedrage van f 12020 te beschikken over een gedeelte van de reserve van het Grondbedrijf. Maar Gedeputeerde Staten konden zich met deze wijze van financiering niet vereenigen. Ge noemd college verzocht B. en W. te bevor deren, dat voor het dekken der kosten an dere middelen worden aangewend. Naar aanleiding daarvan stellen B. en W. den Raad voor, ter bestrijding van de kosten een geldleening aan te gaan, welke in tien jaren zal worden afgelost. De heer Ten Broeke (C.H.) vraagt de uitvoering te bespoedigen in verband met den winkelstand. Straks is het Sint Nicolaas en dan moet het af zijn. De heer Dunnebier, wethouder wijst er op. dat er al met het werk begonnen is. Dat vindt de heer Ten Broeke prachtig. Benoemingen. Hierna komen de benoemingen aan de orde. Zij hebben tot resultaat, dat de ver schillende commissies haast alle onveran derd worden samengesteld. In de commissie van bijstand voor economische zaken wordt de heer J. v. d. Veer vervangen door den heer J. Stark, Dr. Mr. v. d. Flier komt voor den heer J. v. d. Kerkhoff in de commissie van voorbereiding voor de plaatselijke straf wetgeving en de heer P. F. C. Roelse vervangt den heer J. v. d. Veer in de commissie van overleg voor de politie-ambtenaren. De hee ren G. J. A. Heino en F. de Vries worden benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Han- Vragen van den heer W. P. Mets. De heer W. P. Mets ON.P.) komt terug op het antwoord dat B. en W. hem gaven op zijn vragen omtrent de bezetting van het fort. Spreker meent, dat B. en W. zich daar van wel wat te gemakkelijk hebben afge- maakt. Hij merkt op, dat het in verband met de vele belangrijke objecten in onze ge meente van belang is dat er een bezetting op het fort komt. De zaak is actueel gewor den door het gebeurde met het Spaansche stoomschip in Rotterdam. De voorzitter heeft aan het antwoord van B. en W. niets meer toe te voegen. B. en W. erkennen het belang, maar dit is een kwestie die Defensie aangaat. Het ligt niet op den weg van B. en W. dit te beoordeelen. Rondvraag. Dr. Mr. v. d. Flier (S.D.A.P.) vraagt of het juist is, dat het plan in Rooswijk een in ternaat voor dienstboden te stichten, van de baan is. Kon men het gebouw niet bestem men voor een tehuis voor ouden van dagen? Spreker betreurt het, dat zoo'n groot ge bouw leeg staat. De voorzitter antwoordt, dat het plan nog niet van de baan is. De heer v. d. Veen (S.D.A.P.) vraagt be strating van het stukje grond bij de Burg. Rambonnetlaan. Er is gezegd, dat het zou geschieden als de rioleering er ligt. De toe stand is nu nog erger. Spreker hoopt, dat er een positieve toezegging komt, dat het nu gebeurt. De wethouder zegt, dat er een om standigheid was, waardoor het even aange houden moest worden. Het zal nu spoedig in orde komen. Den heer Ten Broeke (CJH.) is het op gevallen dat er weinig in Velserbeek gebouwd wordt, Kunnen B. en W. er niet eens wat meer reclame voor maken? De wethouder antwoordt, dat deze zaak spoedig aan de orde komt. Deze aan gelegenheid is in behandeling bij den direc teur van Openbare Werken. De heer E. Luikman heeft gehoord, dat men in den polder niet meer de beschikking heeft over een telefoon. Wanneer er iets gebeurt moet er iemand op de fiets naar Velsen. Verder vraagt de heer Luikman naar de verlichting en de •watervoorziening in den polder. De voorzitter zal nagaan, hoe het met de telefoon staat. Spreker acht het ook gewenscht. dat men de beschikking over een telefoon heeft. De heer Dunnebier wijst er op, dat het nu moeiliik gaat de verlichting te ver beteren; het Pen legt geen licht aan, dat moet de gemeente doen. Water kunnen de menschen zooveel krijgen als ze hebben wil len, als ze het maar zelf komen halen De heer Warmenhoven (CP.) vraagt of het juist is, dat voor het leveren van goe deren voor den B-steun geen inschrijving is gehouden. De heer Warmenhoven heeft evenals de heer Luikman bezwaar tegen de wijze van uitvoering der bestrating in de Kanaalstraat. Dit schijnt ook in werkver schaffing te gebeuren. De inschrijving voor den B-steun is niet bii inschrijving geschied, zegt de heer Vis ser, wethouder voor Sociale Aangelegenhe den.' maar verschillende winkeliers zijn uit- genoodlgd aanbiedingen te doen met mon sters Dit is geschied in overeenstemming met de besturen der winkeliers-organisaties. De heer A. de Groot Lzn. (lib.) klaagt over de straatverlichting op sommige pun ten in Santpoort. Op vele plaatsen wordt het licht gemaskeerd door het groen van de boomen. Dan moet de heer De Groot 's avonds eens in de Trompstraat bij de Kortenaerstraat komen. Verbetering kost geld en dat is er 11 Te acht uur is de agenda afgehandeld. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. Groeneveld—Velthuijsen, Hagelingerweg 383, Santpoort. A. Visser Beumer, z., Eschdoornstraat 7. IJmuiden. P. J Duir eveld—Witteman. z., Overbildtweg 17. Santpoort. C. C. Ulehake—v. d. Sluis, d Piet Heinstraat 121. IJmuiden. W. ZeilstraDekker, z.. Rooswijkerlaan 85. Velsen-N. M. Zwart- veldBoudestein, z., Vareniusstraat 4. IJmui den. E. C. LuttikhuizenKollerie, z., Pelsstraat 48. Veisen-N. Overleden- P. J. J Stals, 48 jaren, echtge noot van C. C. Spekken, Rooswijkerlaan 61 Velsen-N. H. Verkes, 59 jaren, echtgenoot van M. J. Rueck, Zeeweg 282, IJmuiden. G. Tromp 4 maanden, zoon van K. Tromp, Corn. Dreb- belstraat 32rd., IJmuiderv E. D. van Wely, 73 jaren, echtgenoot van G. Willink, Bloemen daal. WINKELIERS NAAR DE JAARBEURS. Het bestuur van de Winkeliers- en Handels vereeniging „Groot IJmuiden" organiseert bij voldoende deelneming op Maandag 13 Sep tember a.s. een autotocht naar de Jaarbeurs. De bedoeling is, des morgens de Jaarbeurs te delsschool. de heer J. la Heij wordt opnieuw I bezoeken en des middags een tocht te maken voor een jaar benoemd tot tijdelijk leeraar naar de omgeving van Amersfoort met tot aan de Gem. Visscherijschool. Islot „een smakelijk en gezellig diner". Tiende jaarvergadering van „Kijk Uit". Een kerngezonde vereeniging. Onder voorzitterschap van Mr. A. W. Melle- ma hield de Schaakclub Kijk Uit gisteravond haar tiende jaarvergadering, die druk be zocht was. De voorzitter deelde mede, dat evenals ver leden jaar door den heer de Groot geschied de, ook dit seizoen, elke maand een causerie over het schaakspel zal worden gehouden. De heeren Kooi, Pels, dr. de Graaf en J. van Dijk verklaarden zich hiertoe bereid. Verder complimenteerde de voorzitter den heer J. van Dijk met het in het afgeloopen seizoen be haalde succes. De heer van Dijk werd met vlag en wimpel nummer één van het eerste zestiental. Ook de eerstaankomende van het tweede zestiental, de heer Schuurman werd met dit succes geluk gewenscht. Als prijs ont ving de heer Schuurman het bekende werkje van Davidson ..De Karo-Kan opening". Uit het verslag van den secretaris den heer G. Bal jet bleek, dat het ledental van 59 tot 56 terug was geloopen. In het verslag werd de meening geuit, dat het ledental spoedi; wel weer zal stijgen. Het aftreden van de bestuursleden de heeren J. L. Gordijn en te Boekhorst was voor de vereeniging een groot verlies. De heeren J. Flugboer en G. Baljet werden in de vacatures benoemd. Verder werden in het verslag de resultaten door „Kijk Uit" in de competitie behaald, ge memoreerd. Uit het verslag van den penningmeester den heer J. Plugboer bleek, dat aan contri butie was ontvangen f 395.81 en aan entree gelden f 8.50. Uitgegeven werd aan zaalhuur f 167.50, aan contributie voor den bond f 143.76 en aan reiskosten f 42.60. Het kas saldo bedroeg f 22.09. De verkiezing van drie bestuursleden we gens periodieke aftreding van de heeren Pels, Baljet en Harms had tot resultaat, dat deze heeren bij acclamatie herkozen werden. Daarna werd behandeld de competitie-in deeling, die eenige moeilijkheden heeft op geleverd. Met het vormen van zestientallen zal worden gebroken. Er komt thans een hoofdgroep van 8 personen, die een. dubbele ronde spelen, twee groepen eerste klassers,, elk van 9 leden, twee groepen tweede klas- sers van 8 en 9 spelers en een groep derde klassers van 8 spelers. Voor iedere groep werd een leider benoemd. Deze leiders vormen met Mi-. Helleman als voorzitter de competitie leiding. Ten slotte werd nog, in verband met een opmerking bij de rondvraag besloten, plan- te beramen tot het vormen van een adspiran- tengroep. De voorzitter richtte in een slotwoord een woord van dank tot den zaalhouder den heer Pork voor da wijze waarop hij steeds de zaal in orde had. Hiermede was het officieele deel van den avond ten einde en zetten de spelers zich achter de borden, niet om hun hersenen in te spannen voor een zware partij, maar om het eens wat lichter op te vatten. Er werd een gongwedstrijd en een bliksemwedstrijd gespeeld, die een zeer animeerend verloop had. Voor velen, wellicht voor allen, was het „haastige spoed is zelden goed" van toe passing. De winnaars ontvingen een aardig prijsje. Voordat de agenda behandeld werd heeft de oud-secretaris de heer Gordijn uitvoerig verslag uitgebracht over de gebeurtenissen in de afgeloopen tien jaar. Wij komen hierop nog terug. PROPAGANDA-AVOND DER „KENNEMER JAGERS". In de Griffioen hield de W. S. V. „De Ken- nemer Jagers" gisteravond een propaganda- avond ten dienste van de wandelsport. De avond werd geopend door den voorzitter den heer G. Krom, die de geringe opkomst be treurde. Gaarne had spreker een grootere be langstelling gezien omdat dit een mooie avond zou worden. Hij twijfelde niet of de wegblij vers zullen, als zij van dezen 'avond hooren, spijt hebben van hun verzuim. Vervolgens herinnerde, de heer de Krom aan den goed geslaagden wandeltocht van j.l. Zondag. Op dezen dag kunnen de Kennemer Jagers met genoegen terug zien. Deze goed geslaagde tocht kan zonder overdrijving een wandelfes tijn genoemd worden. Na nog een bijzonder woord van welkom te hebben gericht tot den voorzitter van den N.H.W.B., den heer S. Vis ser, uit Amsterdam, werd aan de leden v. d. Braber. Smit, v.d. Steen, A. Baarda, A. de Groot, Zijlstra en Heimig een medaille uitge reikt voor de deelneming aan de gehouden serietochten. Hierna was het woord aan mevrouw Kip. lid van de wandelclub „Altijd zingend Voorwaarts". Amsterdam, die aan de hand van een serie lichtbeelden een causerie hield over eenige wandeltochten van verschil lende wandelclubs. Allereerst werd vertoond een beeld van een groep pioniers der wandel sport, met in hun midden wijlen Jan Pastoors. Een aantal duidelijke beelden, waaronder prachtige natuur opnamen, waar van de wan delaars tijdens hun tochten genieten, een aardig snapshot van „De Kennemer Jagers" verduidelijkt door een goede explicatie van mevrouw Kip. verhoogden de gezelligheid van den avond. Na de pauze was het woord aan den heer S. Visser, voorzitter van den N.H.W. B. uit Amsterdam. Deze begon zijn dank i uit te spreken aan de Kennemer Jagers voor den goed georganiseerden wandeltocht van j.l. Zondag. Tevens bracht hij dank aan den heer en mevrouw Kip uit Amsterdam voor hun goede propaganda, die zij met hun licht beelden voor de wandelsport maken. Hij wees op den op 3 October te houden bondsdag, die in Hoorn zal plaats hebben. Op een eenigs- HARDDR AVERIJ. Café DEMMERS, Trompstraat. DONDERDAGAVOND DANSEN. Versterkt Orkest. (Adv. Ingez. Med.) zins humoristische wijze wekte spreker de aanwezigen op aan dezen bondsdag deel te nemen. Hierna werd een serie platen ver toond van de Vierdaagsche wandeltochten en van den laatsten Noordersluistocht der Ken nemer jagers.. Eenige mooie opnamen zagen wij van de Stormvogels, de Kennemer jagers en andere clubs die aan dezen wandeltocht deelnamen. Aan het eind van de vergadering dankte de heer Krom allen, die meegewerkt hebben tot het welslagen van den avond. SINT BONIFACIUS. In de Maandagavond gehouden ledenverga dering van de afdeeling van den R.K. Bond van Transportarbeiders werden eenige nieuwe leden geïnstalleerd. Besproken werd voorts het organiseeren van een feestavond in ver band met het 20-jarig bestaan. Voor een nieuw vaandel zullen steunbonnen in omloop worden gebracht. LEDENVERGADERING IJMUIDER VISCH- HANDEL VEREENIGING. De heer C. Koster tot secretaris gekozen. In de gistermiddag ln de Willem Barendsz gehouden buitengewone ledenvergadering der ÏJmuider Vischhandel Vereeniging werd in de vacature J. L. Uitzinger tot secretaris gekozen de heer C. Koster, die zich onder voorbehoud bereid verklaarde deze fujictie te aanvaarden. De Zeevisscherij in Juli. Een groote sprong vooruit. De afdeeling Visscherij van het Departe ment van Economische Zaken deelt het vol gende mede omtrent de zeevisscherij in de rniaand Juli 1937, waarbij de tusschen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand Juli 1936. Aan de zeevisscherij namen 555 (540) Ne- derlandsche vaartuigen deel. Door Nederland- sche en vreemde vaartuigen werd volgens voorloopige opgaven hier te lande aangevoerd 14.101.547 KG. (9.272.563 K.G.) visch met een waarde van 1.571.361 1.121.600). In totaal waren 56 (36) stoomtrawlers in bedrijf. In 114 (44) reizen brachten de stoom trawlers te IJmuiden en Scheveningen 1.851.933 fC.G. (628.348 K.G.) visch ter -waarde van 241.090 99.739) of gemiddeld per reis dag 1816 K.G. (1559 K.G.) en 236 247). 2 (2) sleepboottrawlers voerden te Zoutkamp in 10 (7) reizen 28.188 K.G. (30.600 K.G.) visch aan, waarvoor 3.365 3.213) werd besomd. Een groot deel der vangst bestond uit puf. 5 (4) motortrawlers maakten 12 (6) reizen en besomden voor 230.271 K.G. (83.057 K.G.) visch 28.929 14.581) of gemiddeld per reisdag 1872 K.G. (1340 K.G.) en 235 235). Van de motorloggers namen 47 (61) vaar tuigen aan de trawlvisscherij deel. In 157 (182) reizen werd 251.844 K.G. (346.681 K.G.) vLsch aangebracht ter waarde van 78.383 98.402) of gemiddeld per reisdag 275 K.G. (302 K.G.) en 86 86). Voor de kleine trawlvisscherij waren 197 (210) vaartuigen (motorkotters, motorkust- visschersvaartuigen en halfgedekte en open zeil vaartuigen) in bedrijf. Deze vaartuigen maakten 2006 (1834) reizen en brachten 532.213 K.G. (460.369 K.G.) Noordzeevisch aan ter waarde van 135.911 127.825) of ge middeld per reis 265 K.G. (251 K.G. en 68 70). Eén Belgische motortrawler bracht te IJmuiden in één reis 9607 K.G. visch aan ter waarde van 876. Voor zoovér bekend namen 1'9 (23) Neder- landsche vaartuigen aan de visscherij met de zeevischzegen deel. In 91 (98) reizen werd 154.172 K.G. (177.398 K.G.) visch aangebracht ter waarde van 27.678 (.f 30.072) of gemid deld per reis 1694 K.G. (1810 K.G.) en 306 307). 10 Deensche motorkotters, die met d zeevischzegen hadden gevischt, voerden in 20 reizen 88.984 K.G. visch te IJmuiden aan, waarvoor 15.211 werd besomd. Van de' drijfnetharingvloot vertrok op 10 Juli de laatste groep vaartuigen ter visscherij. Aan het einde der maand waren van de Nederlandsche haringvloot 42 (38) stoomlogy- gers en 197 (186) motorloggers in bedrijf. Van de Poolsche maatschappij te Scheveningen namen bovendien 15(14) motorloggers aan de haring visscherij deel. De Nederlandsche haringschepen brachten in 39 (36) reizen der stoomloggers en 202 (160) reizen der motorloggers 95.450 (64.322) kantjes maatjesharing. '3608 (3217) kantjes volle ha ring en 9921 (4796) kantjes steurharing aan, d.i. te zamen 108.979 (72.335) kantjes pekel en steurharing of 10.535.005 K.G. (6.871.825 K.G.) ter waarde van 985.303 (ƒ675.034) en 8050 K.G. (4150 K.G.) versche haring ter waarde van f 580 231). Bovendien voerden de Poolsche motorlog gers in 14 (15) reizen 5434 3748» kantjes maatjesharing, 339 (282) kantjes volle haring en 431 (297» kantjes steurharing aan, d.i. te zamen 6204 (4327) kantjes pekel- en steur haring of 589.380 K.G. (411.065 K.G.) ter waarde van 53.246 (ƒ37.811). De gemiddelde waarde per kantje van de aangevoerde pekel- en steurharing werd be rekend op 9.02 9.30). HET JUBILEUM VAN STOR3IVOGELS. Het bestuur van de voetbalvereeniging „Stormvogels", die 25 jaar bestaat, zal ter ge legenheid van dit jubileum een receptie houden op Zaterdag 11 September, des na middags van half vier tot half zes, in Hotel „Kennemerhof" aan het Kennemerplein 29 te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1