H Principieele overeenstemming te Nyon. Patrouille-plan voor de Middellandsche Zee. Verdeeling in zones. Japanners winnen terrein bij Tientsin Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT Niet-Britsche schepen onder Britsche vlag. E' Proces Niemöller blijft nog uit. Thijs Ijs enOomMopperniet gaan weerverder! yATERDAG If SEPTEMBER 1937 I n de bijeenkomst van de technische commissie van de confe rentie te Nyon, die gisteren geopend is, is practische over eenstemming bereikt ten aanzien van de volgende vier punten: De organisatie der patrouilles te verdeelen over verschillende zones. 2.— Het aanbieden van een zóne aan Italië. 3.— Het gebied, dat Engeland en Frankrijk in het Westelijk deel der Middellandsche Zee voor hun rekening zullen nemen. 4.De zones, welke de overige mogendheden in het Oostelijk deel der Middellandsche Zee voor haar rekening zullen nemen. De commissie besloot het plan tot een convooistelsel te laten vallen. Het accoord zal natuurlijk nog aan de onderscheidenlijke regeeringen worden voorgelegd. jïa een vergadering met gesloten deuren, die duurde van 17.30 tot 20 uur is de Middellandsche Zeeconferentie gisteren tot heden verdaagd. Het secretariaat heeft het volgende com muniqué gepublicerd: „De conferentie, in commissie bij een, heeft een onderzoek ingesteld naar da beginselen van een actie, die ondernomen moet worden om een einde te maken aan de daden van zeerooverij, welke in de Middelland sche Zee door duikbooten tegen koop vaardijschepen begaan worden. Ver der is de wijze bestudeerd, waarop ge bruikt zou moeten worden gemaakt van ide verschillende vloten, welke te dien einde beschikbaar zijn. Uit de besprekingen bleek, dat op zekere punten een aanvullende bestudeering noodig is. Verschillende bijeenkom sten zullen daarvoor vanavond en morgenochtend worden gehouden. De conferentie zal morgen te 16 uur opnieuw in commissie bijeen komen. Delbos voorzitter der conferentie. Over de opening der conferentie meldt Havas uit Nyon: De burgemeester van Nyon heette de gas ten welkom en wenschte hun succes, vervol gens verklaarde hij de zitting geopend en noodigde de vergadering -uit een voorzitter aan te wijzen. Eden dankte en stelde voor, dat de eerste Pransche gedelegeerde liet voorzittersambt zou bekleeden, omdat Frankrijk het initiatief tot de conferentie heeft genomen. Delbos werd eenstemmig tot voorzitter gekozen en zette het doel der conferentie uiteen. Delbos zeide in zijn toespraak, dat het doel der conferentie is een einde te maken aan een toestand die ondragelijk is gewor den, de noodige maatregelen te nemen en de regels van het internationale recht met be trekking tot de scheepvaart in de Middel landsche Zee te versterken. De scheepvaart kan niet overgeleverd blijven aan de genade van de zeeroovers, die geen enkele vlag ont zien en vrachtschepen torpedeeren zonder waarschuwing, zonder onderscheid van la ding of plaats van bestemming, volgens me thoden, welke lijnrecht in strijd zijn met het protocol van 1936 over de humaniseering van den duikbootoorlog. Wij betreuren het aldus vervolgde Del bos dat twee mogendheden hebben ge meend de uitnoodiging te moeten afslaan met de toevoeging, c'-t volgens haar het vraagstuk in een ander kader zou kunnen worden behandeld Wij verwachten een snelle tot stand ge komen overeenkomst, een onmiddellijk ver mindering van de ondraaglijke spanning, die thans in de Middellandsche Zee heenscht en nieuwe gevaren inhoudt. Maar bovendien wenschen wij, dat de atmosfeer, die sedert eenige weken door ons als te dreigend wordt gevoeld, door het succes van onze samenwer king gezuiverd wordt, zoodat wij in een gunstige sfeer aan nieuwe Europeesche taken kunnen beginnen. Litwinof, die na Delbos het woord nam, zeide, dat de Russische regeering de confe rentie nuttig acht, niet alleen, omdat haar eigen schepen slachtoffer zijn geworden van een zeerooverij zonder voorbeeld, maar omdat de Russische kust bespoeld wordt door een zee, die in verbinding staat met de Middel landsche Zee. Sovjet-Rusland heeft belang bij de handhaving der internationale orde en wenscht te strijden tegen eiken vorm van schending van een internationaal verdrag. Eenige staten, aldus Litwinof, wei geren aan onzen arbeid deel te necnen. Het zijn die, welke, hoewel zij koop vaardijvloten bezitten, de zeerooverij niet vreezen, hetzij omdat zij die zelf organiseeren, hetzij omdat zij met de zeeroovers betrekkingen onderhouden, die intiem genoeg zijn voor een goede verstandhouding. Ik betreur de afwezigheid van den staat, die flet meest van deze zeerooverij te lijden heeft "- net republikeinsche Spanje. Onder zeerooverij moet volgens Litwinof wet alleen verstaan worden de actie van uuikbooten in de Middellandsche Zee, maar Onlusten in Gijon uitgebroken? Betoogers zouden de overgave der stad geëischt hebben. Havas meldt uit Leon, 10 September: Vol- Giin gfT!o°iwaardige berichten zou het te b-P tot onlusten zijn gekomen. Groepen Sogers zouden door de straten getrokken ben r? de caPitulatie der stad geëischt heb- Deze betoogingen zouden zijn samenge vat met de aankomst van politieke ge- tn p 6n' k°t dusverre in Riba de Sella Govadonga werden vastgehouden. Het zou 'schietpartijen gekomen zijn. ook die van andere schepen en van vliegtui gen. Twee Russische schepen zijn door vlieg tuigen tot zinken gebracht. De Sovjet-regee ring kan de vernieling van haar goed niet toestaan: zij zal zelf de noodige maatregelen nemen om zich te verdedigen. De ondervin ding met de internationale overeenkomsten der laatste jaren bewijst, dat men zich geen illusie kan maken over de doelmatigheid eener internationale actie. Niettemin is Rusland be reid zijn deel bij te dragen in de uitvoering der gemeenschappelijke maatregelen, waar toe hier besloten wordt. Het zal de confe rentie vergemakkelijken, omdat spoedig doel matige maatregelen kunnen worden genomen. Eden beperkte er zich toe zijn leedwezen te uiten over de afwezigheid van zekere sta ten. De conferentie, aldus zeide hij, zal hen zeker op de hoogte van den arbeid willen houden. De Engelsche minister verklaarde niet te wanhopen aan de medewerking dezer staten. De arbeid der conferentie is dringend en moet snel ten uitvoer worden gelegd. Vandaag een groot offensief verwacht ET offensief, dat de Japanners gis termorgen aan het front van Tientsin hebben ingezet,, heeft naar het D.N.B. uit Tientsin verneemt, ondanks de terreinmoeilijikheden als gevolg van de overstroomingen van het geheele ge bied van Masjang tot Tsinanfoe reeds tot successen geleid. Naar gemeld wordt, heb ben de Japanners het plaatsje Ljoehotsjen bezet, dat nog slechts drie K.M. van Masjang verwijderd is. Bank van Griekenland voor vele millioenen benadeeld. Groote belooning voor ontdekking der dieven uitgeloofd. Alle 5000 drachmen-biljetten zullen, naar aan de Tel. gemeld wordt, in Griekenland uit de circulatie genomen worden. De oor zaak van dezen maatregel is vrij ongewoon. Een bende heeft nl. kans gezien een der kantoren van de Bank van Griekenland te Athene van een flink pak van dit papier te berooven. De buit bedroeg vele millioenen drachmen. De autoriteiten hebben daarna geen halve maatregelen genomen om achter de identi teit van de dieven te komen. Ieder, die in het bezit is van 5000 drachmenbiljetten, moe ten deze op het hoofdkantoor van de Bank van Griekenland inwisselen. Verder is voor hen, die aanwijzingen kunnen geven, welke leiden tot de ontdekking van de misdadigers, een belooning in het vooruitzicht gesteld van 500.000 drachmen. Hetgeen voldoende is om alle Grieken tot de dieven jacht aan te sporen, wanneer men weet, dat 100 drach men in Nederlandsche munt omgerekend ongeveer f 1.65 waard zijn. MIJNRAMP OP KIOESJOE EISCHT VELE SLACHTOFFERS. TOKIO, 10 September. Tengevolge van een mijnontploffing in een mijn op het eiland Kioesjoe zijn talrijke mijnwerkers om het leven gekomen. Reeds zijn meer dan tien tien dooden geborgen. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD, TELEF. 16726 Pijnloos trekken inbegrepen. Tegen onze bekende lage tarieven. (Met garantie) BESLIST PUNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur, Zaterd. 912 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 7—9 u. (Adv. ingez. Med.) In den mist tegen berg gevlogen. Vliegtuig van de lijn BernBazel verongelukt. Het D. N. B. meldt uit Bazel, 10 Septem ber: Een vliegtuig van de lijn Bern-^Bazel is nabij Waldenburg in de Jura tengevolge van den mist tegen een berg gevlogen. De be stuurder en twee passagiers werden gedood. De marconist werd gewond. „Geheimzinnige'' duikbooten voor Carthagena. Japansche vliegtuigen hebben Tsjinhsjen en Tsjangtsjoe gebombardeerd. Aan het Sjansi-front is Jangkau gevallen. Ook hier schijnt de opmarsch der Japanners gestadig te vorderen. Volgens een exclusieve verklaring van den Australischen raadsman van Tsjang Kai Sjek, Donald, aan de Sydney Morning Herald, zal Japan vandaag het grootste offensief se dert het begin van het conflict ont ketenen, teneinde de Chineezen uit hun loopgraven te verdrijven. Indien de Japanners hierin slagen, zoo wordt er aan toegevoegd, zullen de Chineezen van stelling tot stelling blijven strijden, tot aan de westelijke grenzen van China toe. Oorlog duurt voorloopig nog voort. In een verklaring voor de pers heeft de Japansche minister-president Konoje ge zegd: „Men verwacht niet, dat de vijande lijkheden dit jaar zullen eindigen. In elk geval doet niets vermoeden, dat de voorzie ningen van de begrooting 1-938—1939 daar door aanzienlijke wijzigingen zullen moe ten ondergaan". Bezetting van de Pratas- eilanden niet permanent. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat de Japansche marine de Pra- tas-eilanden heeft bezet, omdat het radio station aldaar door de Chineesche autori teiten voor militaire doeleinden werd ge bruikt. Hij deelde voorts mede, dat de be zetting niet permanent is. Een der onderzeeërs tot zinken gebracht? Uit Carthagena wordt gemeld, dat ter hoog te van deze militaire haven twee geheim zinnige duikbooten zijn waargenomen. Een dezer duikbooten werd door de kustbatterijen en oorlogschepen beschoten en naar men ge looft ook tot zinken gebracht. Om zich te over tuigen van de waarheid van deze veronder stelling heeft men duikers gezonden naar de plaats, waar het vaartuig gezonken zou zijn. Ook de andere duikboot werd beschoten, doch men gelooft niet, dat deze geraakt werd. Portbou gebombardeerd. Gisteravond om zeven uur heeft een twee tal vliegtuigen der Franco-troepen gedurende tien minuten Portbou gebombardeerd. Het was een der hevigste bombardementen, die dit stadje te verduren heeft gehad. Men vreest, dat er een groot aantal slachtoffers zijn ge vallen. Baskische miliciens mogen naar Spanje terugkeeren. Uit Irun wordt gemeld, dat. krachtens een decreet van Franco de Baskische miliciens, de z.g. „gudaris", tot den rang van sergeant vrij in het rechtsche Spanje terug kunnen keeren, zonder dat zij politieke represailles behoeven te vreezen. Zij die van 20 tot 28 jaal oud zijn zullen onder de wapenen worden ge roepen. De anderen zullen naar hun haard steden terug kunnen keeren. Overdracht kost maar enkele ponden! Onze Londensche correspondent schrijft ons: r gaat nauwelijks een dag voorbij, waarin Britsche schepen niet op een of andere wijze, veelal gewelddadige wijze, worden lastig gevallen door de nieuwe piraten van de Middellandsche Zee. Bijna eiken ochtend tegen het lunchuur wor den de menschen in de City en het West End van Londen verschrikt met krantenbiljetten, die zoo summier maar duidelijk mogelijk ver tellen, dat er opnieuw een aanval is gedaan op de Britsche koopvaardijvlag in de thans zoo gevaarlijke Oude Wereldzee. De schrik is er nu misschien wat af. Men went aan alles en de torpedo-aanvallen zijn zoo zeer schering en inslag geworden, dat een nieuw geval nauwe lijks meer als nieuws kan worden beschouwd. Maar ook om andere reden trekken de Brit ten zich deze aanslagen op hun vlag niet zoo erg meer aan. De andere reden is, dat ver scheidene schepen, die hachelijke avonturen in de Middellandsche Zee hebben gehad, alleen in naam Britsch zijn. Ze doen mee aan den Spaanschen oorlogshandel en ze vinden het geriefelijk en raadzaam Cof vonden het al thaas) zich onder de bescherming van de Brit sche vlag te stellen. Het is vleiend voor het ge zag van Groot Brittannië ofschoon het klaar blijkelijk niet altijd helpt. Deze Britsche sche pen zijn veelal het eigendom van buitenlan ders. Dit geldt ook voor de bemanningen. En de vrachten komen uit vele landen, behalve uit Engeland. Het is de eenvoudigste zaak van de wereld voor een buitenlandschen reeder zijn schip of zijn schepen de Britsche nationaliteit te geven. Een overdracht daartoe kan bij eiken Britschen consul voor weinig geld worden ver kregen. Een voorloopige overdracht, die het schip onder Britsche vlag kan laten varen, kost maar enkele ponden. En zelfs een vol ledige overdracht kost niet meer dan 70 of 80 pond, hetgeen een gering bedrag is, wel waard te worden geofferd in een hachelijk maar zeer winstgevend bedrijf. Onder de bestaande scheepvaartwetten kan een schip in Engeland worden geregistreerd, vooropgesteld, dat althans een der eigenaars hoe klein zijn kapitaal in de onderneming ook is van Britsche nationaliteit is. Heel wat Grieken en Armeniërs hebben zich het laatste jaar in Engeland laten nationaliseeren. Het waren uiteraard menschen die lang in En geland hadden gewoond en gewerkt maar vaak niets met de scheepvaart uit te staan hebben gehad. Hun landgenooten-reeders spoorden hen op en maakten hen mede-eige naars van hun vrachtvaartbedrijf teneinde te kunnen voldoen aan de toch al niet te strenge bepalingen van den Board of Trade betref fende de overdracht van nationaliteit van hun schepen. Het gemak, waarmede een schip de Britsche nationaliteit kan overnemen heeft strategische voordeelen. In tijd van oorlog kan men zich aldus van een grooter aantal schepen in na- tionalen dienst verzekeren dan mogelijk zou zijn, indien de overdracht moeilijk was. De Britsche reeders en zeelui apprecieeren die waarde echter niet, zeker op het oogenblik niet. Zij redeneeren, dat de Britsche regeering al haar macht en hulpmiddelen ter beschik king stelt van buitenlanders. Deze buitenlan ders verzekeren zich voor enkele ponden van de bescherming van de Britsche vloot, maar zij dragen geen cent aan het onderhoud van die vloot bij. Deze zoogenaamde Britsche schepen zijn bemand met alle rassen van de wereld, met uitzondering van het Engelsche. En in middels staan duizenden Britsche zeelui, offi cieren inbegrepen, althans figuurlijk kringe tjes te spuwen op de bruggen van de havens, omdat zij niets omhanden hebben. Zoo denken de Britsche koopvaarders over de zaak. CRICKET IN ENGELAND. Leveson Gower's XI 380 (R. E. S. Wyatt 98, F. R. Brown 65, C. R. Maxwell 50) en 206 (A. W. Roberts 547) won met 135 runs van de Nieuw-Zeelanders 258 (W. A. Hadlee 68, G. L. Weir 50) en 166 (Nichols 5-42). De Nieuw-Zee landers hebben hun reisplan gewijzigd, zij keeren via Australië terug waar zij 3 wedstrij den zullen spelen. Lancashire II 126 en 217—9 (gesl.) won het Minor-county-kampioenschap door van Sur rey II 176 en 92 te winnen. R. E. C. Buttersmith en R. Felton spelen voor Middlesex in de plaats van G. O. Allen en Compton. Niet op verzoek der verdedigers uitgesteld. Naar aanleiding van vele on juiste berichten omtrent ds. Nie möller in de buitenlandsche pers hebben wij bij de verschillende instanties om nadere toelichting gevraagd. Vooral de Amerikaansche en de En gelsche, dagbladen houden niet op met. de •.publicatie van allerlei opzien barende berichten omtrent dr. Nie möller, maar bij nadere informatie is ons telkens opnieuw gebleken, dat deze informa ties op absolute onjuistheid berusten. De zaak-Niemöller wordt hiermede allerminst gediend, want al is het in bepaalde officieele kringen gebruikelijk geworden, voor den buitenlandschen journalist het van Bismarck stammende woordje „journaille" te gebrui ken, toch blijkt uit de nuchtere feiten maar al te duidelijk, dat.men nog altijd veel waar de hecht aan wat er in de buitenlandsche pers over Duitsche aangelegenheden wordt geschreven Zoo konden wij op het kantongerecht Ber- lijn-Moabit persoonlijk vaststellen, dat alle uitlatingen der buitenlandsche pers omtrent het proces-Niemöller zorgvuldig uitgeknipt en opgeplakt worden en al is het begrijpelijk, dat men niet erg ingenomen is met de vele onjuiste geruchten der laatste dagen, toch zal deze wanverhouding tussehen pers en overheid blijven voortbestaan, zoolang men het in toonaangevende kringen niet voor juist en noodzakelijk houdt, aan de verte genwoordigers der buitenlandsche pers des- gewenscht volledige en betrouwbare inlich tingen te verstrekken Onmiddellijk achter het enorme kanton gerecht ligt de gevangenis voor preventieve gevangenen en het ligt voor de hand, dat wij ter plaatse gingen informeeren naar den werkelijfcen stand van zaken. Wij stelden vast, dat ds. Niemöller op den dag af al tien weken achter slot en grendel zit, een feit, dat voor een man van zijn formaat stellig een ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Hier zien jullie Brama, die gevangen genomen is door Eskimo's en vastgebonden aan een ketting. Hij heeft het heelemaal niet naar zijn zin, dat kunnen jullie wel aan zijn gezicht zien, hè? Toen Thijs wat uitgerust was, stond hij op en ging naar buiten, om de omgeving eens op te nemen. Het was nu wel niet zoo'n buiten gewoon lekker weer, maar daar kon hij nu wel tegen. Toen hij een eindje geloopen had, hoorde hij, of leek het maar zoo?, in de verte hulpgeroep. Hij keek verbaasd, om zich heen en spitste de ooren. Ja. het was zoo, er werd wel degelijk om hulp geroepen. Kom, hij zou maar eens gauw gaan kijken, wat dat kon zijn. Je kon nooit weten, iemand kon wel eens in gevaar verkeeren zware bezoeking genoemd moet worden. Vol gens de pijnlijk nauwkeurige voorschriften mogen zijn naaste verwanten hem alle tien dagen bezoeken en hiervan wordt natuurlijk gretig gebruik gemaakt. Voor zakelijke be sprekingen werden bij uitzondering ook drie ouderlingen van het kerkelijk bestuur toege laten, maar een vertrouwelijk karakter kun nen zulke ontmoetingen nooit hebben, daar bij iedere samenkomst een controleerende beambte tegenwoordig .moet zijn. Naar ons uit betrouwbare bron werd medegedeeld, heeft men ook van Nederlandsche zijde moei te gedaan, met ds. Niemöller in direct con tact te komen, maar de officier van justitie wees dit verzoek nadrukkelijk van de hand. Daar men in sommige kringen de meening toegedaan was, dat het proces-Niemöller op aandringen van diens verdedigers is uitge steld, begaven wij ons naar Dahlem, om vast te stellen, in hoeveiTe dit juist is. Mevrouw Niemöller had de groote vriendelijkheid, ons te woord te staan. Men ziet haar aan, dat de laatste maanden niet klakkeloos aan haar zijn voorbijgegaan. Zij staat haar man in den strijd tussehen Kerk ep Staat met voorbeeld digen moed terzijde en de oprechte belang stelling binnen en buiten Duitschland voor dit proces is ongetwijfeld een klein lichtpunt in deze donkere dagen. Van de hall uit werpen wij een blik in de gezellige werkkamer, waar wij verscheidene malen met den thans zich in voorarrest be vindenden voorganger van gedachten konden wisselen over de geestelijke conflicten van onzen veelbewogen tijd. Twee „Weltanschau- ungen" zijn sedert dien tegenover elkaar ko men te staan: de nationaal-socialistische wereldbeschouwing en de christelijke levens opvatting, welke vasthoudt aan de leer van de kerk. Niet uit verzet tegen den Staat, maar uit trouw aan het Evangelie heeft ds. Nie möller met zooveel anderen zijner ambts broeders den strijd aanvaard en het verloop van het proces-Dibelius heeft reeds duidelijk doen zien, dat hier van persoonlijke opstan digheid moeilijk gesproken kan worden. Tien duizenden Duitsche katholieken en protes tanten kunnen immers de speciaal door Al fred Rosenberg gepropageerde nationaal-so- sialistische „Weltanschauung" niet aanvaar den, daar deze in menig opzicht indruischt tegen de leer der Kerk. Met groote bezorgd heid volgt men in die kringen dan ook den Rijkspartijdag te Neurenberg, waar juist dit ernstige vraagstuk eenzijdig behandeld wordt, zoodat men den indruk krijgt, dat de Kerk in het tegenwoordige Duitschland nog maar een particuliere en deels zelfs „staatsfeindli- che" aangelegenheid is geworden! Daar mevrouw Niemöller van meening was, dat het proces tegen haar man n i e t op diens persoonlijk verzoek tot nader order is uitge steld, begaven wij ons tenslotte naar het bu reau van diens advocaten, dr. Hollstein, dr. Hahn en dr. Koch. Wij kennen dr. Hollstein uit het proces-Dibelius en behoeven er slechts aan te herinneren, dat mede door zijn toedoen Generalsuperintendent Dibelius „we gens gebrek aan bewijs" moest worden vrij gesproken! Ook dr. Hollstein verzekert ons, dat het proces-Niemöller niet op verzoek van de verdedigers tot nader order is uitgesteld. Wel had men den officier van justitie verzocht, rekening te houden met het feit, dat zich nog meer getuigen hadden gemeld, wier uitlatin gen van belang konden zijn voor den be klaagde. Het gerechtshof hield het onder deze omstandigheden klaarblijkelijk voor be ter, de behandeling tot nader order uit te stellen. Op onze vraag, wanneer het proces dan wèl zal plaats vinden, kan geen der ad vocaten ons een bevredigend antwoord geven, hetgeen voor de hand ligt, daar zij in dezen niet te beslissen hebben. Evenmin kon onze vraag, of ook in dit geval het publiek en vooral de pers toegang zal hebben tot de rechtzaal, zoo maar bevestigend beantwoord worden. De officier van justitie handelt in zulke aangelegenheden in overleg met de Rijksregeering en wij zullen dus met ds. Nie möller geduldig moeten wachten op een des betreffende beslissing van de hiertie bevoegde instanties.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7