Menschen en dieren in het Circus. Telegramverkeer. HARDDRAVERIJ IN DE MARQUETTELAAN. HEEMSKERK /CUEEP/ LTJNNM De jeugdige, bekoorlijke mevrouw Trude Stosch Sarrasani met haar lievelingspaard Hans. Vriendschap tusschen mensch en dier Succes beteekent voor hen alles. Naar aanleiding van het bezoek van 17-19 Sept. van circus Sarrasani aan Beverwijk schrijft men ons het volgende: Steeds weer hoort men, wanneer van artisten en in het bijzonder van circusartis- ten gesproken wordt, dat dit „menschen uit een andere wereld" zijn. Men kent deze an dere wereld, men weet, dat het circusrijk een wereld op zichzelf is. een kleine, zelfstandige staat. En daarom bekijkt men de menschen uit deze wereld met geheel andere oogen. En met recht. Op zich zelf zijn het natuurlijk menschen zooals anderen, ook zij zijn „bur gerlijk", misschien wel burgerlijker dan de gewone menschen, maar toch onderscheiden zij zich van hun medemenschen door iets, wat niet nader te definieeren is. Iemand, die steeds over de wereld zwerft, moet anders zijn dan een ander. Hij heeft iets romantisch, fantas tisch, over zich, men ziet in hem een avontu rier, al is hij dat dan ook niet. De circus- mensch heeft het circus tot vaderland. De rijen wagens achter de tentencomplexen be schouwt hij als zijn wereld. En hij is gehecht aan deze wereld, zooals niemand aan zijn huis. Hij leeft en sterft voor deze wereld, waarme de hij door de geheele wereld trekt. Dikwijls hoort men spreken over oude, ver sleten dieren, wanneer roofdiernummers wor den vertoond. Maar de temmer voelt zich door deze minachtende insinuatie niet beleedigd, hij kent dit praatje en lacht er maar eens om. Er is nog geen boek geschreven over alle man nen en vrouwen, die uit liefde tot dit beroep hun leven op een afgrijselijke wijze hebben verloren of die voor den duur van hun leven zijn verminkt. Voor het beroep van temmer is in de eer ste plaats liefde voor dieren noodig. Een mensch, die deze eigenschap niet bezit, zal nooit temmer kunnen worden. Het spreekt vanzelf, dat dit moet samengaan met onver schrokkenheid en dapperheid. Jonge dieren zijn steeds vol temperament, terwijl oudere dieren kuren krijgen en onbetrouwbaar wor den. Uit deze feiten kan men reeds opmaken, hoe „ongevaarlijk" het beroep van temmer eigenlijk is. Maar er is geen temmer, die niet van zijn dieren houdt, daar zij den inhoud vormen van hun dikwijls zeer kort leven. De liefde van den artist is spreekwoordelijk geworden. Er is geen mensch op de wereld, die zoo aan een dier gehecht is als juist de echte circusmensch. Voor hen is het dier niet het dier, maar een kameraad. Voorbeelden van deze vriendschap tusschen mensch en dier zijn er in de circusgeschiedenis tallooze. Brand in het circus. Het was op 12 Januari 1932 in Berchem bij Antwerpen. Het middernachtelijk uur was reeds lang verstreken, toen plotseling de kreet „Brand, brand" in Sarrasani's tents tad klonk. Een oogenblik later stond de olifantenstal in lichtelaaie. Het stroo onder de voeten der dieren brandde reeds en de kreten van pijn, die de vastgemaakte dieren slaakten, veroor zaakten een catastrophe. Met gevaar voor eigen leven trachtten de menschen de dieren te bevrijden. Ze sloegen de kettingen, die om de voeten der dieren waren geklonken, los en ze hielden geen rekening met het gevaar door de wanhopige dieren tot een vormelooze mas sa te worden getrapt. En steeds ging men door de dieren in veiligheid te brengen. Uren later liep een olifant, nog met de ket ting aan zijn voeten en overdekt met brand wonden, als krankzinnig in 't rond, huilend van pijn en woede. Een politieman schoot hem inet een revolver eenige patronen in het lichaam, en dat maakte hem nog woedender. Ten einde raad springt het dier van een dam van 15 Meter hoogte en verdwijnt in de diepte. En weer uren later klinken zwakke teekenen van leven uit de diepte. Het dier leeft dus nog, al hjdt het veel pijn. Men tracht het met alle hulpmiddelen te redden, daar.de kreten van Pijn te aangrijpend zijn. Een temmer ver dwijnt in de diepte, spreekt het dier toe, en streelt zijn slurf. En tenslotte krijgt het dier weer moed, het staat langzaam op en kruipt den dam op en is spoedig daarna gered. En de man die zijn leven in de waagschaal stelde voor dit dier was de huidige directeur Hans Stosch Sarrasani. Of is het geen bewijs van de vriendschap tusschen mensch en dier, als men hoort, dat bij de begrafenis van den beroemden olifan tentemmer Joe Collins, die tijdens de uitoefe ning van zijn beroep in Amerika verongelukte, zijn twintig olifanten achter zijn baar schre den en hun vriend en verzorger nog verge zelden tot aan de poort van het kerkhof. Dit geschiedde pas zeer korten tijd geleden. Hoe dikwijls heeft men de meest dwaze verhalen gehoord over mishandelingen van dieren in het circus. Alle menschen, die aan zulke ge schiedenissen gelooven, moesten dergelijke feiten eens weten, wellicht zouden zij van meening veranderen. In den nok. Hoe gemakkelijk lijkt het als men in den nok van het circus de vliegende menschen aan het werk ziet. Vooral als het groote net dan nog is gespannen, lijkt dit geheele werk zonder eenig gevaar. Dat het echter herhaal delijk is voorgekomen, dat ondanks het net ongelukken met doodelijken afloop zijn ge beurd, daar het net bij een val brak en het slachtoffer levenloos in de manege bleef lig gen, daarover spreekt niemand. Alle mannen en vrouwen, die in den nok van het circus werken, zien eiken dag den dood in de oogen en het applaus, dat zij steeds weer oogsten is eigenlijk nog veel te klein. Het publiek denkt er niet aan, dat ze elk oogenblik tegenwoordig kunnen zijn bij een doodelijk ongeval. Men be kijkt het nummer, applaudisseert en neemt het programma om te zien, wat er nu komt. Het schijnt wel, of het publiek wil zien, hoe hun medemenschen met het leven spelen. Met een lach op de lippen, met een overmoedigen blik kijken deze artisten den dood recht in de oogen. Artisten en vooral circusartisten zijn nu eenmaal kinderen, groote kinderen, die werken voor het applaus, veel meer dan voor hun gage, die tegenwoordig ook al zooveel minder is dan vroeger Maar ze kunnen niet anders, de liefde voor hun beroep is te groot. C. J. M. V. „EXCELSIOR" De Christelijke Jongemannenvereeniging „Excelsior" houdt op Maandag 20 September een ledenvergadering in de bovenzaal van het Ned. Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat. De eere-voorzitter, ds. C. M. Krijger, zal in deze samenkomst een onderwerp behandelen. Een poging tot chantage. Schrijver van een dreigbrief ontmaskerd. In den loop der vorige week berichtten wij de arrestatie van een vrouw, wonende te Haarlem, die zich had schuldig gemaakt aan het in artikel 251 bis van het Wetboek van Strafrecht bedoelde misdrijf abortus provo- catus. Dezer dagen bleek, dat de opheldering van deze zaak een tweede misdrijf tot gevolg heeft gehad, namelijk een poging tot chantage. Een der personen, die bij het hierboven bedoelde geval betrokken was, ontving een anonieme brief, waarin gedreigd werd met bekendma king van het voorgevallene, wanneer de schrijver niet in het bezit werd gesteld van een vrij groote geldsom. Degene, die dezen brief ontving, was zoo verstandig zich onmiddellijk tot de politie mannen te wenden, die ook in de vorige zaak het onderzoek hadden geleid, namelijk de Rijksveldwacht en de marechaussée. Opnieuw trok de brigadier-titulair Smit en een ma rechaussée er op uit om ook het geval van chantage tot klaarheid te brengen. De beide politiemannen hadden spoedig het juiste spoor gevonden en wisten den schrij ver van den dreigbrief te ontmaskeren. De man, woonachtig te Beverwijk, werd in ver hoor genomen en VTij spoedig volgde de be kentenis, dat hij deze poging tot chantage had ondernomen om aan geld te komen. De politie heeft van een en ander proces verbaal samengesteld. (In de internationale statistiek betreffende de snelheid van bui- tenlandsche telegramoverbrenging neemt Nederland met een cijfer van 98.9 uit een mogelijke honderd de derde plaats in achter Dene marken en Luxemburg.) Derde in de lijst der landen In het telegramverkeer, Klap eens even in de handen: P.T.T. dienst, alle eer! Alles bij elkaar genomen, Meen ik. dat ik zeggen mag, In die P-T.T.race komen Wij wat kranig voor den dag. Eere dus, die eer verdienen. Zonder blaam op d' andre twee: In de P.T.T. combine Is die T geen slappe thee. 't Blijkt wel uit de resultaten, Dat op dit speciaal terrein, Van de Europeesche Staten, Juist de kleinste 't snelste zijn. Luxemburg is goede tweede, Denemarken kampioen, Dus er blijft voor ons nog reden, Er een schepje op te doen. Achtennegentig punt negen, Stemt natuurlijk zeer tevrêe Maar nu verder, naar de zege. Hou je taai, hup P.T.T.! Laat ons leven in de hope, Dat wij spoedig zingen gaan: Geen verkeer in heel Europe, Dat de P.T.T. kan slaan. P. GASUS. De Naaikrans „Maranatha" verjaarde. Zegenrijke arbeid in kleinen kring. Onder de vereenigingen en instellingen, die zich op het terrein der liefdadigheid bewe gen, neemt de naaikrans van de Evangeli satie „Maranatha" een zeer eervolle plaats in. Reeds één jaar vervult zij haar taak op dit gebied en zij heeft het dit eerste jaar steeds op energieke wijze gedaan. Heel wat nood is door deze kleine vereeniging gelenigd en vele noodlijdende gezinnen werden door haar van de allernoodzakelijkste behoeften voor zien. De vereeniging werd opgericht met het doel kleedingstukken te vervaardigen voor behoef tige menschen. Mevr. H. Kok, die den naai krans met veel liefde en energie leidt, wist velen voor het mooie werk der liefdadigheid te interesseeren. De vervaardigde kleeding stukken worden meestal jaarlijks tegen Kerstmis uitgedeeld. De leidster is ongetwij feld de ziel van de vereeniging. Zij is door haar ijver en werklust een voorbeeld voor al len, die met haar samenwerken. Thans verricht de krans haar arbeid een jaar en dezen verjaardag heeft men niet on opgemerkt willen laten passeeren. Daardoor werd gisteravond ten huize van mevrouw Kok in de Dr. Schuitstraat 31 een feestelijke bij eenkomst georganiseerd, waarin thee en ge bak werden geserveerd, een tractatie, die door de damesleden zelf was bekostigd. De penningmeesteresse van den krans, mej. G. Biesheuvel, bracht bovendien haar jaarver slag uit, waaruit bleek, dat er 25 gezinnen van alle gezindten van de uitdeeling van kleedingstukken enz. genoten hadden. Er werden in totaal door den krans 120 stuks nieuwe goederen, 4 paar nieuwe schoenen, 2 gebruikte wiegen, 1 wandelwagentje, 36 pond vleesch, 25 pond spek. 30 pond vet, 40 pond boonen en 25 krentenbrooden uitgedeeld. De inzameling met lijsten bracht f 120 op. Bo vendien werd er nog een kinderfeest georgani seerd, waaraan ongeveer 60 kinderen deelna men. Uit dit jaarverslag blijkt dus wel dat de krans in het afgeloopen jaar zeer veel zegen rijken arbeid heeft verricht. Al met al is het een welgeslaagde en pret tige avond geweest, waarop de krans met even groote voldoening kan terugzien als op de in het eerste levensjaar bereikte resultaten. Vergadering van den Nederland- schen Tuindersbond. Geen verbetering in den tuinbouw. Gisteravond hield de afdeeling Beverwijk van den Nederlandschen Tuindersbond in de bovenzaal van het veilinggebouw ,,'t Centrum" aan de Koningstraat een flink bezochte le denvergadering. u De voorzitter, de heer Joh. Bruins, deelde in zijn openingswoord mede, dat deze verga dering belegd was om een bespreking te houden over den toestand in den tuinbouw. Er zijn menschen, aldus de voorzitter, die den ken, dat de toestand verbetert, maar dit is juist niet het geval. Dit seizoen kan gerust onder de slechtste jaren gerangschikt wor den. Ook de gemeente is van oordeel, dat de toestand voor de tuinders als heel slecht is. Zij heeft zelfs commissies van onderzoek be noemd. Hierna verzocht spreker een oogen blik stilte ter herdenking van den heer G. Joor die onlangs is overleden. De heer G. van der Outenaar, secretaris, las vervolgens de notulen van de vorige vergade ring voor, die onder dankzegging werden goedgekeurd. In de vacature in het be stuur die ontstaan was door het bedanken van den penningmeester, den heer D. Nij- man, werd gekozen de heer Van der Werf. Blijkens het verslag van de kascontrole- commisie waren de boeken en bescheiden in uitstekende orde bevonden, zoodat de pen ningmeester werd gedechargeerd. Goede paarden aan den start. De Marquettelaan zal a.s. Donderdag we derom het tooneel zijn van den vreedzamer, strijd tusschen de edele harddravers, die el kander de eerepalm zullen betwisten. De Heemskerksche har draverij, die thans Hierna hield de heer Joh. Bruins een be spreking over den toestand in den tuinbouw. Op 10 Augustus j.l. werd voor een bespre king een uitnoodiging gericht tot de andere organisaties, maar deze bespreking is nog niet tot stand gekomen. In het Noorden van Hol land zijn de tuinders volgens spreker, meer paraat dan in deze streek. Hij illustreerde dit met eenige voorbeelden. De nood is echter hier zoo hoog gestegen, dat de uitkeeringen zoo spoedig mogelijk moe ten komen, willen er nog niet meer sneu velen. De heer Bruins achtte het daarom wenschelijk, dat er eens bij het hoofdbestuur van den Bond op wordt aangedrongen. Het bestuur van de afdeeling werd dan ook door de vergadering als afgevaardigde benoemd. Bij de rondvraag kwam nog eens tot uiting, dat er ernstige ontstemming heerscht over de steunuitkeeringen, die in deze streek veel te laag zijn. De heer Bruins sloot hierna de vergadering. BEKERWEDSTRIJD VAN HET KARPERTJE. Zondag a.s. houdt de Hengelaars vereeniging ,,'t Karpertje" haar tweeden wedstrijd om den Everyman Pool-beker. Deze wedstrijd wordt wederom gehouden in het Noordhollandsch kanaal te Akersloot. De deelnemers vertrekken des morgens te vijf uur vanaf het clubgebouw, café „Vessies" aan den Alkmaarschenweg. Voor dezen onderlingen wedstrijd is een fraaie collectie prijzen beschikbaar gesteld. Als het weer nu maar wil medewerken be looft het een spannende wedstrijd te worden. GEHEELONTHOUDERSTOONEELVEREENI- GING „NIEUW LEVEN". De Geheelonthouders-tooneelvereeniglng „Nieuw Leven" heeft haar eerste uitvoering in het nieuwe seizoen vastgesteld op Donderdag 21 October in het Kennemer Theater. Zooals wij reeds berichtten heeft „Nieuw Leven" voor haar eerste voorstelling in studie genomen het blijspel „Gebroeders Kalkoen" van Gerard Nielen. In dit stuk treden op de dames Jansen Koppenol, Braasvan Helden, Vlottesvan Diermen en Jongejans en de heeren Pesch, Vlottes: Smit, Jurriëns, Van Straten en Th. Berghuis. De heer G. Berghuis voert de regie. Aangezien het aantal leden van het too- neelfonds, dat „Nieuw Leven" eenige jaren ge leden oprichtte zich nog steeds uitbreidt, zal het slechts mogelijk zijn deze voorstelling bij te wonen, wanneer men tot dit fonds toetreedt. RAADSVERGADERING. Dinsdagmiddag vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van burgemeester W. Vreugde. Afwezig de heer A. E. de Wildt. Het eenige punt van behandeling was een voorstel van B. en W. tot conversie van een geldleening. De N.V. Bank voor Ned. Gemeenten had zich bereid verklaard de nog loopende annuiteits- leening, per resto groot f 257.840 rentende 4 pet., aangegaan tot afkoop van de vergoe ding, bedoeld in art. 205 der L.O.-wet 1920, tegen onderhandsche schuldbekentenis en zonder kosten te converteeren in een geldlee ning tegen 3 3/4 pet. Bovendien zijn er nog leeningen loopende tot een totaal bedrag van f 77468,40, waarvan de kortste looptijd 3 jaar en de langste loop tijd 34 jaar is, rentende van 4 1/8 tot 4-34 pet. De buitenlandsche Trust Maatschappij N.V. had aangeboden daarvan een bedrag van f 41533.40 te converteeren tegen een rente van 3 pet. en f 35.935 tegen 3V2 pet. voor de eerste 10 jaar en daarna 4 pet. of tegen 3 5'8 pet. a pari voor den geheelen looptijd. De raad besloot, overeenkomstig het voor stel van B. en W., deze aanbiedingen te aan vaarden. De vergadering werd hierna gesloten. Juist toen de hamer gevallen was verscheen onder groote hilariteit de heer A. E. de Wildt in de raadzaal. voor de twaalfde maal zal worden gehouden, heeft zich in de wereld van de Nederlandsche drafsport reeds een uitstekenden naam ver worven. In de eerste plaats is daarvan de oorzaak, de schitterende baan, waarover de vereeni ging voor de door haar georganiseerde course kan beschikken .De kaarsrechte Marquette laan vormt een ideale draversbaan. De geas falteerde rijweg is van voldoende breedte om het passeeren van twee tegenstanders moge lijk te maken. Na de finish gepasseerd te zijn hebben de paarden zeker nog wel een paar honderd Meter ruimte om rustig uit te loopen. Het publiek heeft een prachtig gezicht op de geheele baan en kan zich aan twee zijden langs het draverspad scharen. De belangstel ling is voor deze draverij nog steeds stijgende en vooral ditmaal zal Heemskerk een groot aantal bezoekers mogen verwachten, wan neer althans Pluvius zoo vriendelijk wil zijn een paar dagen vacantie te nemen. Voor deze groote belangstelling is alle re den. De lijst van inschrijvingen vermeldt de namen van een aantal harddravers, die tot de beste behooren, die ooit werden gefokt. De inschrijvingen. Met de kwaliteit van de inschrijvingen staat Heemskerk aan de spits van de drave rijen, die in het jongste drafseizoen in onze omgeving werden gehouden. Inderdaad, het beste bloed zal Donderdag aan den start ver schijnen. Hieronder volgen de inschrijvingen: Aurora V, X. Smiling, Fatima, Yledizoon, Robert E. Lee, Anna Bradfort's Guy, Our Uhlan B., Uilenspiegel, Fanfare, Blue Band, Siem Claudy, Xiphias, Welkom, Marie P. Sis ter Bond, Othella, Vitesse S. W., Johanna M., Glossy Silk, Loblied, Xuthus, Zus Braun, Zoo Doorlooper, Gunaporta, Mac Gregor, Our Dream, Rose Morgan, Queen Ethel en Woud duifje G. Wanneer men dit lijstje bestudeert zal men tot de overtuiging komen, dat in Heemskerk een ongemeen spannende course te wachten is, een course, die wanneer alle ingeschreven cracks aan den start komen, in de eerste om- loopen geheel open zal zijn. Daar zij b.v. Aurora V, winnares van de Be verwij ksche course; Xuthus, die dit seizoen al eenige kampioenschappen won (Zaandam, Warmond); Mac Gregor, een draver van de lange baan, maar tevens een geduchte tegen- staander op de 300 M., winnaar van eenige kampioenschappen en van twee Beverwij k- sche courses achtereen (1935 en 1936); Jo hanna M, de lievering van het publiek op alle draverijen, winnares te IJmuiden; Zus Braun, al evenzeer een draver met een reputatie. Dan treffen wij op de lijst aan Our Uhlaan B, die al eenige malen in Heemskerk won, evenals Our Dream. Voorts behooren natuur lijk Fatima, Fanfare, Sister Bond, Siem Clau dy en Glossy Silk tot de kanspaarden. En dan kan Woudduifje G. voor de verrassing zorgen. Wij zouden den winnaar hierin zoeken: Zus Braun, Mac. Gregor, Xuthus en voor de ver rassing: Aurora V, Blue Band, Siem Claudy, Johanna M, Welkom Maar als wij op het oogenblik moesten tip pen, zouden wij ze maar „aan gelijk geld" nemen. Dan valt er niets te winnen en ook niets te verliezen. Waarmede maar gezegd wil zijn, dat de Heemskerksche course buitengewoon inte ressant belooft te worden. Voor de eerste maal zal in Heemskerk ach ter het lint worden gestart, volgens het auto matische startsysteem Ferré. Vorige jaren vertrokken de paarden op de vlag. Wij heb ben reeds meermalen in ons blad de voordee- len van het starten achter de linten uiteen gezet. Aan het stelsel van de boetebepalingen voor de pikeurs, die met hun paard „door het lint gaan", kleven nog wel fouten, Maar ook in dit opzicht is ervaring de beste leermeeste res en ook daarvoor zal dus wel een weg wor den gevonden. Voor de dieren is deze start methode in ieder geval een enorme verbete ring, dat heeft de ervaring reeds geleerd. Heemskerk is gereed honderden vreemde lingen te ontvangen. Het ijverige bestuur met den heer Joh. Henneman aan het hoofd heeft niets onbeproefd gelaten, om hen een prettige ontvangst te bereiden. Na afloop van de draverij is er gelegenheid tot ontspanning te over. En zeker zal het de moeite waard zijn, om in de avonduren het schitterend verlichte raadhuis te aanschou wen. Dat is alleen de moeite van een bezoek waard. HOLLAND - AMERIKA LIJN. filderdijk, Rotterd. n. Philad. p. 13 Scilly. Spaarndam, 13 van Rott. te New-York. Edam, 12 v. Rott. te Providence. Maasdam, 13 v. Rott. te Baltimore, helftdijk, Vanc. n. Rott. 13 te Los Angeles. Oams ter dijk, Vanc. n. Rott. 14 v. Liverpool. Binnendijk, Rott. n. N.-Orleans 12 te Tam- Pico. Lochmonar (u.) 12 te San Franc. HALCYON LIJN. GibraU**aai*em' ^'-Pkoubbaai n- P- 14 Stad Dordrecht, 14 v. Lissabon te Gent. redenburg, 13 v. Lulea te Rott. otad Vlaardingen, 12 v. Vlaard. te Wabana, v°or Rott.-Vlaard. Stad Arnhem, 13 v. Bizerta n. Velsen. otad Zaandam, Gothenb. n. Oxelos. p. 12 Maasburg, Savona n. Wabana p. 13 Gibralt. J HOLL AFRIKA LIJN «andiontein (t.) 12 v. Pt. Natal, «heilfontein (u.) p. 13? Ouessant. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk (u.) p. 13 Ouessant. Streefkerk, Calc. n. Rott. p. 14 Gibraltar. HOLLAND—AUSTRALIë. Almkerk (t.) 14 v. Sydney. HOLL.—O AZIë LIJN. Serooskerk (u.) 13 te Hongkong. KON HOLL LLOYD. Waterland (u.) 13 te Rio Jan. Salland (t.) p. 11 Madeira. KON. NED STBT MIJ. Baarn, Amst. n. Chili 13 te Callao. Berenice, 13 v. Susak n. Bari. Boskoop, 11 v. Arica n. Mollendo. Deucalion, Napels n. Amst., 13, 125 mijl Z.W. v. Ouessant. Fauna, 13 v. Danzig n. Kopenh. Juno, 14 v. Susa te Amsterdam. Triton, 13 v. Piraeus n. Volo. Vesta, 14 v. Stettin te Amst. Ulysses, 14 v. Rott. n. Patras. Trajanus, Rott. n. Algiers p. 13 Ouessant. Vulcanus. Rntt. n. Lissab. p. 13 Ouessant. Luna, 12 v. W. Ind. te N.-York. Oranje Nassau, 13 v. W. Ind. te New-York. Hebe, 14 v. Amst. te Kopenhagen. Perseus, 14 v. Amst. te Kopenhagen. Ganymedes, Varna n. Cap. a d. IJssel 14 v. Antwerpen. Merope, Izmir n. Amst. 14 (12 uur 's midd.) 130 mijl Z.W. v. Ouessant. Calypso, 14 v. Rott. te Genua. Poseidon, 14 v. Swansea te Mars. HOLL. - W AFRIKA LIJN. Reggestroom (u.) p. 11 Madeira. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Indrapoera (u.) 14 v. Gibr. Sitoebondo (uitr.) 14 te Bintang. Kota Inten, New-Orleans n. Macassar 14 te Soerabaja. Weltevreden (t.) p. 13 Ouessant. Ameland (t.) 14 v. Padang. Slamat (uitr.) 14 te Singapore. Sibajak (t.) 14 v. Southampton. ROTT.—Z.-AMERIKA LIJN. Alwaki, 14 v. Hbg. n. Rott. Aludra Cu.) 13?, 122 m. Z. van Land's End. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Tarakan (t.) 14 v. Pt. Said. P. Laut, 14 v. Amst. n. Batavia. Simaloer (u.) 13 v. Belawan. Soemba (u.) 11 van Sabang. STOOMV. MIJ OCEAAN. Perseus, Rott. n. Japan 13 te Singap. Melampus, Amst. n. Java 13, 75 m. Z. van Land's End. Memnon, Japan n. Rott. 11 van Hongkong. Glenbeg, Dairen n. R. 12 v. Penang. Clytoneus, 12 v. Batavia n. Amst. Medon, 14 v. Rott. n. Batavia. Anten, Japan n. Rott. n. Batavia. Antenor. Jap. n. Rott 13 van Osaka. Achilles, Japan n. Rott. 13 te Manilla. Patroclus, Japan n. Rott. 14 v. Aden. AANGEKOMEN. 13 September: Colwith Force s.s. Swansea Patria s.s. Gothenburg 14 September: Vesta s.s. Stettin Bugsee s.s Onega Juno s.s. Susak Eden Force s.s. Swansea VERTROKKEN. 13 September: Ton-S. m.s. Antwerpen Holland m.s. Kolding Jaba m.s. Svendborg Nereus s.s. Kopenhagen Plato m.s. Curacao Constant m.s. Randers 14 September: Poelau Laut m.s. Batavia Elena-R. s.s. Londen Bowling s.s. Leith Naar de „West" vertrokken. Het nieuwgebouwde Nederlandsche m.s. „Plato" van de K. N. S. M., hetwelk sedert eenigen tijd kustreizen op Europeesche ha vens heeft gemaakt, is thans in dienst geno men van de West-Indische kustvaart en ver trok gisteravond met dat doel naar Curacao, Reparaties uitgevoerd. Het Grieksche s.s. „Elema-R.", hetwelk se dert 3 Augustus te Amsterdam in het droog-, dok heeft vertoefd ten einde herstelwerk zaamheden te ondergaan, heeft deze thans beëindigd en vertrok gistermorgen in ballast van hier naar Londen. De Fransche visscherij. De reeders van Fransche diepzeevaartui- gen dreigden er mede hunne schepen stil te leggen als de regeering geen gunstige be slissing gaf op hun verzoek op staatshulp. De ministerraad heeft de vorige week nu een besluit genomen," dat wellicht niet geheel be vredigt doch wel tot gevolg zal hebben dat de vloot niet wordt stilgelegd. De verschillende verplichte betalingen door de reederijen zullen verminderd worden ter wijl zij een reductie krijgen op de prijzen der brandstoffen en douanerechten. POSTDUIVEN. De postduivenvereniging „De Stormvo gel" heeft deelgenomen aan een wedvlucht vanuit Neufville, over een afstand van 222 K.M. De snelste duif vloog 900 M. per minuut. De uitslag was als volgt: F. Braun 1 7 13 16, N. de Wildt 2 10 12 17, P. Loogen 3 14 20 24, C. Kochx 4 6 8 11 19, J. Hoefakker 5 9 23; L. de Vries 15 18 A. van der Wel 21, C. Dekker 22 Zondag a.s. neemt „De Stormvogel" deel aan een wedvlucht vanuit Mons, afstand 230 K.M.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7