Groote werkloozen gezinnen krijgen extra hulp. Steunnormen worden echter niet verhoogd. Spaarsysteem ingevoerd. D' ZATERDAG-MIDDAG COMPETITIE „Blauwe ZancT-affaire voor de rechtbank. Windhoos teisterde Ilpendam. Man in het water gewaaid. VRIJDÏ'G 17 'SEPTEMBER' 1937 Beroep op het Nederlandsche volk te wachten. e drie vakcentralen, de roomsch- katholieke, de moderne en de chris telijke hebben reeds kort na het op treden van het nieuwe kabinet een aantal wenschen terzake van de werkloozen- zorg ter kennis van de regeering gebracht. De regeeringspersdienst deelt thans hierom trent het volgende mede. Alle drie vakcentralen betoogden in hun brieven in verband met de stijging van de kos ten van levensonderhoud sedert September 1936 de wenschelijkheid van een algemeene verhooging van de steunnormen en werkver- schaffingsloonen, met dien verstande, dat het N.V.V. bepleitte deze verhooging in den vorm van een duurtetoeslag toe te kennen. Aan dit verlangen heeft de minister van Sociale Zaken prof. Romme, niet kunnen voldoen, al reeds hierom niet, omdat van een zoodanige ver hooging der steunnormen in het al gemeen alleen die gezinnen zouden profiteeren, die daaraan, althans re latief genomen, het minst behoefte hebben, daar zij, die het het hardst noodig hebben, t.w. de groote gezin nen, reeds veelal de door het loon begrensde maximum uitkeering ont vangen. Deze personen, die het relatief juist het meest noodig hebben, zouden dus van een al gemeene verhooging van den steun toch geen of slechts gering profijt hebben. Koslenpeil nog iets beneden Juli 1934. Wat de stijging van de kosten van het levensonderhoud betreft, is voorts op te mer ken, aan de hand der dienaangaande gepubli ceerde cijfers, dat het kostenpeil iets ligt be neden Juli 1934, den datum, waarop de gel dende steunnormen (ongeacht de daarna in Dronkeman steekt in het wilde weg Drie personen ernstig gewond Toestand van een van hen levensgevaarlijk. Even over de Nederlandsche grens nabij Nispen heeft zich Donderdagavond een fami liedrama afgespeelde dat zeer ernstige ge volgen heeft gehad. Terwijl het gezin van den heer L. Gabriels, te Esschen, den avondmaal tijd gebruikte, stormde plotseling de broer van Gabriels binnen. Hij ver keerde in verren staat van dronken schap en liep met een mes op zijn broer, diens vrouw en zoon toe. Hij stak in het wilde weg, waarbij hij vooral zijn broer eenige ernstige wonden toebracht. Vervolgens maakte hij zich snel uit de voeten na eerst nog het paard van zijn broer, dat voor de woning stond, te hebben gestoken. Met de grootste moeite is het den zoon gelukt zijn vader en moeder in den wagen, die voor het huis stond, te dragen, waarna hij naar het op drie kilometer afstand ge legen St. Joseph ziekenhuis reed. Allen zijn hier opgenomen. De toestand van Gabriels, die 52 jaar oud is, is hoogst bedenkelijk. Zijn vrouw en zoon zijn eveneens ernstig gewond, doch hun toestand is niet levens gevaarlijk. De Rijkswacht te Esschen kon korten tijd na het gebeurde tot de arrestatie van den dader overgaan. De motieven, welke den dader tot deze daad hebben geleid, moet worden gezocht in een reeds lang bestaande familietwist. MAN BEKNELD GERAAKT TUSSCHEN AUTO EN BOOM. Donderdagmiddag is in een bocht van den weg te Scherpenzeel een tractor met aan hangwagen geslipt. De wagen reed tegen een voetganger, die bekneld raakte tusschen de auto en een boom. De man, uit Voorthuizen afkomstig, werd zeer ernstig gewond en is kort na het ongeluk overleden. RIJKSTUINBOUWSCHOOL TE BOSKOOP. Tot den tweeden specialen cursus in tuin aanleg verbonden aan de Rijkstuinbouwschool te Boskoop zijn toegelaten de volgende leer lingen J. Bakker te Haarlem en J. Mol te IJmuiden. NATIONALE ZANGWEDSTRIJD TE BUSSUM. Het Christelijk Mannenkoor „Zang Veredelt" te Bussum heeft ter gelegenheid van zijn tien jarig bestaan een grooten nationalen zang wedstrijd uitgeschreven voor Dames-, Ge mengde- en Mannenkoren, welke gehouden zal worden op Hemelvaartsdag en 2den Pink sterdag. De eere-voorzitter van genoemd koor, de heer H. de Bordes, burgemeester van Bussum, heeft het presidium van het te vormen eere comité willen aanvaarden. De wedstrijd zal worden gehouden op het hiervoor bij uitstek geschikte sportpark „Zuid" daartoe welwillend door burgemeester en wet houders ter beschikking gesteld. Een zestal vereenigingen deden reeds haar toezegging tot deelneming. Het dagelijksch bestuur van het uitvoerend comité bestaat uit de heeren P. J. Raakman. H. Last, R5, en G Mol, resp voorzitter, secretaris en penningmeester. de regeling successievelijk aangebrachte ver beteringen) zijn ingevoerd. Ook een algemeene verhooging van de werk- verschaffingsloonen acht de minister niet mo gelijk, omdat de marge tusschen het loon van de werkverschaffing en dat van het vrije be drijf hetwelk in het algemeen zonder in achtneming van verschil in zwaarte van gezinslasten tot stand komt alsdan in vele gevallen te klein zou worden en zelfs in ver schillende gevallen geheel zou verdwijnen. De noodzakelijke prikkel om werk in het vrije be drijf te zoeken, zou dan in vele gevallen ge heel worden weggenomen. Het R.K.W.V., beseffende, dat een alge meene verhooging van de steunnormen alleen dan tot haar recht zou kunnen komen, indien de maximum uitkeeringen konden worden verhoogd, verzocht den minister tevens om den maximum steun niet meer te doen berekenen naar het loon van het gezinshoofd alleen, doch naar dat van alle gezinsleden tezamen. Hiertegen heeft de minister echter dit be- bezwaar, dat, bij toepassing van een derge lijk systeem, het kan voorkomen, dat het ge zinshoofd nagenoeg evenveel, zelfs soms nog meer aan steun ontvangt dan hij met wer ken zou kunnen verdienen. De minister heeft de desbetreffende ver zoeken derhalve moeten afwijzen, doch hij vond bij de overweging er van reden te meer tot voortzetting van het reeds eerder door hem ter hand genomen onderzoek naar de vraag, in welke gevallen er de grootste be hoefte aan eenige meerdere hulp bestaat en in hoeverre het mogelijk zou zijn daaraan tegemoet te komen, zonder dat daaruit de bovenbedoelde nadeelige gevolgen met be trekking tot het zoeken van arbeid zouden ontstaan. Dit heeft er toe geleid, dat de mi nister thans heeft besloten om een extra bijslag toe te kennen aan de bij ondersteunden inwonende werk loos geworden kinderen van 21 jaar en ouder, die voorheen zelfs reeds zooveel loon verdiend hebben, dat hun inkomsten van eenigszïns be hoorlijke beteekenis voor het gezin zijn geweest. De kosten van levens onderhoud toch van deze grootere kinderen drukken van zelfsprekend relatief het zwaarst, terwijl die ge zinnen, die voorheen leef den van ge zamenlijk gezinsloon, bij werkloosheid doordat zij dan op den steun van het gezinshoofd alleen zijn aangewezen, den grootsten terugval hebben. Voorts heeft de regeering, in de overweging, dat door den langen duur der werkloosheid de behoefte aan kleeding, dekking en schoeisel zich sterker doet gevoelen, besloten zulks in aansluiting aan een der kenbaar gemaakte wenschen om, althans voor zooveel de grootere ge zinnen betreft, den z.g.n. B-steun te verhoogen. Dit betreft de extra hulp, welke wordt verleend in den vorm van verstrekking van kleeding, dek king en schoeisel. Tot dusverre ge schiedde deze verstrekking geheel zonder eenige financïeele opoffering van de zijde der betrokkenen. Deze regeling blijft bestaan, doch daar naast wordt nu de gelegenheid ge opend voor een extra B-steun. Deze is als een spaarregeling opgezet, in dien zin, dat, als de betrokkenen 25 cent per week reserveeren, de over heid dat bedrag suppleert met 25 cent voor gezinnen van 2, 3 en 4 kinderen en met 40 cent voor gezin nen van 5 en meer kinderen. Het al dus gespaarde bedrag mag uitsluit- tend voor de verkrijging van klee ding, schoeisel en dekking worden aangewend. Waar de betrokkenen uiteraard eenigen tijd zullen moeten sparen, alvorens zij op grond van deze spaarregeling eenige meer dere extra hulp zullen bekomen, zal de re- regeling voor hen eerst in het begin van het volgende jaar practisch nut kunnen afwer pen, indien de samenwerking ten deze wordt beperkt tusschen hen en de overheid. Wil echter ook in de eerste win termaanden de regeling effectief zijn, dan is nog noodig de medewer king van een derde, met name van het geheele Nederlandsche volk. Wanneer ook van die zijde wordt bijgedragen, zal door samenwerking van de overheid en volk, de werklooze met een gezin van twee of meer kin deren tijdig het noodige beddegoed, schoeisel en kleeding ontvangen. De minister van Sociale Zaken is voornemens zeer binnenkort een be roep ten deze op het Nederlandsche volk te doen. De driemaal weeksche Indië-dienst der K. L. M. Speciale enveloppen ten bate van het Nationale Luchtvaartfonds. De aanstaande opening van den drie maal weekschen luchtdienst op Nederlandsch-In- dië zal weer een mijlpaal zijn in de geschie denis van de luchtverbinding van het rijk in Europa met het rijk in Azië, alsmede in de kronieken van de Nederlandsche burgerlucht vaart. Ter gelegenheid van de eerste vlucht in dezen nieuwen dienst, welke op 2 October zal worden uitgevoerd, geeft de K. L. M. we der bijzondere luchtpostenveloppen uit, waar van de opbrengst ten bate van het nationaal luchtvaartfonds zal komen. In Nederlandsch-Indië zullen soortgelijke envelorwen worden uitgegeven, welke dan den 9den October naar Nederland vliegen. Knaapje in een pinda gestikt. Donderdagmiddag is het zesjarig zoontje van de familie Swartjes te Beuningen (bij Nijmegen) op weg naar school, bij het eten van pinda's gestikt. Een pinda kwam in de luchtpijp terecht, waarop het jongetje bij omwonenden werd binnengebracht. Toen een geneesheer arriveerde, was het knaapje reeds gestikt. DOOR ELECTRISCHE STROOM GETROFFEN EN GEDOOD. De 19-jarige fabrieksarbeider H. Wolf te Foxhol (gem. Hoogezand) is Donderdagmid dag bij het verrichten van werkzaamheden op de scheepswerf „Vooruitgang" van de fir ma H. Mulder, in aanraking gekomen met de stroomleiding van het electrische licht. Hij werd door den stroom getroffen en was op slag dood. DE VLIEGTOCHT VAN IR. DE KOK. Wegens slecht weer zijn de vliegers ir. De Kok en Schmidt Crans op hun reis naar Zuid- Afrika eerst Donderdagmiddag 3 uur uit Parijs vertrokken. In den laten namiddag hebben zij Lyon bereikt, na onderweg veel tegenwind en regen te hebben gehad. SCHAKEN. De achktamp in Oostenrijk. Zesde ronde. De eerste overwinning voor Capablanca. Uit Baden: Capablanca won Donderdag in de 6e ronde na 33 zetten van Flohr. Het was een Gruenfeld-verdediging. De opening werd schitterend door Capablanca behandeld. De dames werden geruild; in een moeilijk stelling verloor Flohr de kwaliteit, waarna de winst spoedig verkregen was. De zesde ronde van den achtkamp leverde de volgende resultaten op: RagozinPetrov 10. ReshevskyKeres 01. EliskasesFine afgebroken. CapablancaFlohr 1—0. De stand na de zesde ronde luidt; 1. Keres 4y2 punt, 2. Fine 3J/2 punt plus 1 afgebroken partij, 3. Capablanca SV2 punt, 4. en 5. Reshevsky en Flohr ieder 3 punten plus 1 afgebroken partij, 6. Ragozin 3 punten, 7. Eliskases 1 punt plus 1 afgebroken partij, 8. Petrov V2 punt. RagozinPetrov was een Engelsehe partij, welke door Petrov 11a 57 zetten werd opgehe ven. In tijdnood deed Petrov enkele minder goede zetten; zijn stelling werd zwak en ten slotte was zijn positie hopeloos. Een prachtige partij was die tusschen Re shevsky en Keres. Het was een Dame-Indische opening, welke na 57 zetten door Keres ge wonnen werd. Beide spelers deden positioneel fraai werk. Keres kreeg een sterke d-lijn, ver schafte zich op den koningsvleugel een vrij pion en won tenslotte een stuk. Door deze overwinning heeft de jeugdige Keres de leiding in het tournooi genomen. EliskasesFine werd na 59 zetten afgebro ken. Het was een damegambiet; in het eind spel verkreeg Fine een pion meer. De dubbel- pion op de e-lijn zal echter niet tot winst kun nen voeren; hoogst waarschijnlijk zal deze partij dan ook remise worden. De stand bij het afbreken was: Wit Eliskases: Kg3, Tc5, Pd4, pionnen op e3 1 g4. Zwart Fine: Kf6, Tbl, La2, pionnen op e4, e6 en g5. De vartij CapablancaFlohr. Hieronder volgt het verloop van de partij CapablancaFlohr. Wit:Capablanca; Zwart: Flohr. Gruenfeld-verdediging. 1. d2d4 Pg8—f6; 2. c2—c4 g7—g6; 3. Pbl— c3 d7d5; 4 Pgl—f3 Lf8—g7; 5. Ddl—b3 c7— c6; 6. Lel—f4 O—O; 7. e2—e3 d5xc4; 8. Lflxc4 Pb8d7; 9. O—O Pd7—b6; 10. Lc4—e2 Lc8—e6 11. Db3c2 Pd6d5; 12. Lf4—e5 Le€—f5; 13. Dc2b3 Dd8b6; 14. Pf3—d2 Db6xb3; 15. Pd2xb3 Ta8d816. Le2—f3 Lf5—c8; 17. Pb3a5 e7e6; 18. a2—a3 Pf6—d7? De fou tieve zet. Dit kost zwart de kwaliteit. 19. Pc3x d5 e6xd5; 20. Le5c7 Lg7f6; 21. Lc7xd8 Lf6xd8; 22. Pa5—b3 Pd7—b6; 23. Pb3—d2 Lc8e6; 24. Tfl—cl Pb6—c8; 25. Pd2—b3 Pc8d6; 26. Pb3—c5 Le6—c8; 27. b2—b4 Ld8— e7; 28. Lf3—e2 Tf8—e8; 29. a3—a4 b7—b6; 30. Pc5d3 Pd6c4; 31. b4—b5 Left—d7; 32. b5xc6 Ld7xc6; 33. Pd3—f4. Opgegeven. VOETBAL. Zaterdag wordt de competitie ingezet met wedstrijden van de eerste elftallen der veree nigingen om den Kennemerland-beker. Het programma is als volgt: VGSVEW, 4.30 uur, F. J. Wempe Jr. KennemerlandWRA, 4 u., C. A. Schipper WIJ—Telefonia, 4 uur, M. Bloemink. SIZOJohez, 4 uur, H. J. Boeree. ZSVTw. Jeugd, 4 uur, J. Joosten. Indien een wedstrijd in een gelijk spel ein digt, moet 2 x 71/2 minuut worden verlengd, welke verlenging geheel wordt uitgespeeld. Is na deze verlenging nog geen beslissing verkregen dan beslist het lot. VGS ontvangt den tweede klasser VEW. Beide elftallen hebben in vriendschappelijke wed strijden uitstekende resultaten behaald, zoo dat een spannende ontmoeting in Van Gelder's Sportpark kan worden tegemoet gezien. Ken nemerland zal het tegen WRA niet moeilijk hebben. Wij verwachten, dat Lodder c.s. de volgende ronde zullen bereiken. WIJ speelt thuis tegen Telefonia; de IJmuidenaren zijn houders van den beker en zullen er weinig voor gevoelen, reeds nu uit den strijd te gera ken. Op het Hillinen-terrein te Hillegom ont vangt SIZO de Johez-ploeg. Het zal ons be nieuwen, of de Haarlemmers erin slagen, den gedegradeerden eerste-klasser te kloppen. Het vorige seizoen slaagde ZSV er in, het elf tal van Tweede Jeugd op eigen terrein voor den beker uit te schakelen. De loting heeft deze ploegen wederom tegen elkaar gebracht. Zal Tweede Jeugd nu de gelukkige zijn? VOETBAL-VARIA. De firma N.V. Louis Dobbelmann te Rotter dam heeft dit jaar opnieuw haar boekje Voet bal-Varia uitgegeven, waarin voetbalenthou siasten van week tot week de uitslagen van alle competitiewedstrijden kunnen no teer en. De uitgeefster is dit maal nog een stap, of liever twee stappen verder gegaan, door voor elk der drie bonden, de K.N.V.B., de R.K. Bond en de Christ. Ned. Voetbalbond een apart boekje te doen vervaardigen en gratis be schikbaar te stellen. Tegen man, die met een steen gegooid fieefi, zes maanden geëischt. Groote publieke belangstelling. Het was druk Donderdagmiddag in de om geving van het gerechtsgebouw te Amsterdam Langs de gracht en op de bruggen stond veel publiek om de aankomst van ir. A. A. Mus- sert, die vandaag getuige is in de zaak tegen H. J. Bunning, bij te wonen. De politie was eveneens door een sterke macht vertegen woordigd en een aantal persfotografen had zich bij den ingang van het gebouw opge steld. Op de publieke tribune was slechts een be perkt aantal menschen toegelaten. De advo- catenbanken en die van de perstribune waren geheel bezet. Deze strafzaak vond zijn begin in de gebeurtenissen op het Blauwe Zand te Amsterdam, vlak voor de verkiezingen toen de leider van de N.S.B. ir. A. A. Mussert een bezoek aan een geestver want, wonende op het Blauwe Zand bracht. Bij dit relletje zou verd. met steenen hebben gegooid. Ook tegen ir. Mussert werd proces-verbaal opgemaakt wegens het gebruik maken van een zweepje. De man, die met dit zweepje zou zijn mishandeld en die ir. Mussert zou hebben be dreigd werd verbaliseerd wegens bedreiging. De zaken tegen ir. Mussert en P. Melchers zul len 30 September worden behandeld. Donder dag behandelde de vijfde kamer der rechtbank de strafzaak tegen H. J. Bunning, straten maker van beroep te Amsterdam. De man wordt er van verdacht, dat hij op 14 Mei openlijk met vereenigde krachten ge weld heeft gepleegd tegen ir. A .A. Mussert, F. W. Woelcken en J. C. M. Otto, die zich in een auto bevonden. Verdachte zou, terwijl hij zich bij 'n groote groep personen op den open baren weg bevond, met groote kracht twee maal van korten afstand een klinker naar de auto hebben geslingerd terwijl tegelijkertijd uit bedoelde groep door andere menschen eveneens met steenen werd gegooid. Verschil lende ruiten van die auto werden vernield en de wagen zelf liep eenige deuken op. Na het voordragen van de dagvaarding door den officier mr. J. Kist, vroeg de president of alle getuigen aanwezig zijn. Ir. Mussert en getuige Schut bleken niet verschenen te zijn. De zaak werd toch voort gezet. Verdachte gaf een relaas van het ge beurde, zooals zich dit volgens hem heeft toe gedragen, Verdachte's lezing van het gebeurde. Hij had gehoord, dat ir. Mussert op het Blauwe Zand was. „Ik dacht: die wil ik ook wel eens zien". Bij het relletje, dat ontstond toen ir. Mussert de woning, waar hij een be zoek gebracht had, verliet, werd verd. volgens zijn zeggen door ir. Mussert geslagen. Ook viel er een schot. Verdachte was toen zoo boos ge worden, dat hij steenen opgenomen had en naar de auto had gegooid. Inmiddels was ir. Mussert verschenen. Hij werd als eerste getuige gehoord. Als beroep gaf getuige civiel-ingenieur op. Getuige ver telde dan uitvoerig hoe hij na het verlaten van de woning van Zoutberg werd bedreigd. Toen hij met zijn chauffeurs en een foto graaf tenslotte de auto had bereikt regende het steenen op de auto. Het was aldus ge tuige een bombardement. De verdediger mr. Rodrigues de Miranda, stelde een aantal vragen. Verdediger: Was u er van op de hoogte, dat daar op het „Blauwe Zand" herhaaldelijk ongeregeldheden voorvielen? Getuige: Dat was mij bekend. Verdediger: Wist getuige Mussert dat te IJmuiden een aanslag in elkaar is gezet van communisten op N.S.B.'ers en dat dit voor re clamedoeleinden is gefilmd. De president liet deze vraag echter niet toe. Verdediger: Droeg u altijd een zweepje bij u? Ook deze vraag liet de president niet toe. Verdediger: Weet ir. Mussert, hoe lang er verloopen is tusschen het lossen van het re volverschot en het gooien met steenen? Getuige: Dat is een kwestie van een zeer korten tijd. Enkele seconden. Hierna werd de chauffeur Schut, die gelijk met ir. Mussert ter zitting was verschenen, gehoord. Hij gaf toe een schot te hebben ge lost, omdat hij zich ernstig bedreigd gevoel de. Het tijdsverloop tusschen het schot en het werpen van de steenen was slechts zeer kort. Getuige Strieker kwam dan voor het hekje. Hij beschrijft de scène, die zich op het „Blauwe Zand" heeft afgespeeld. Toen ir. Mussert het huis verliet, had getuige geroe pen: „Vrijheid voor Kerk en Staat", want aldus get. ik ben Katholiek. Hij had, na dat ir. Mussert ruzie had gehad met Melchers, éénmaal met een steen zien gooien door ver dachte. Bunning stond op den rijweg, afzonderlijk van een groep menschen en toen de auto weg reed, vloog een steen door de lucht. Een volgende getuige heeft het relletje van zijn raam uit gevolgd. Korten tijd nadat ir. Mussert de woning verliet raakte hij hand gemeen met Melchers. Even later viel een schot, waarna de auto weg reed. Bunning stond op straat met een klinker in de hand. Hij gooide en getuige hoorde glas rinkelen. President: Hebt u door meer menschen zien gooien. Er zijn nog meer deuken in de auto. Getuige had echter alleen B. bezig gezien. Wel hadden meer menschen steenen in de hand. Een juffrouw, die ook in de rumoerige, „Blauwe Zand"-buurt woont, had ir. Mussert tegen Melchers hooren zeggen: „als ik aan het bewind kom, steek in het Blauwe Zand" op vier punten in brand. Ir. Mussert vroeg nu het getuigenverhoor ONDER VALLEND GESTEENTE BEDOLVEN EN GEDOOD. Terwijl de 27-jarige mijnwerker M. Opge- nort uit Hoensbroek Donderdag in de onder- grondsche werken van de Oranje Nassaumijn 3 te Heerlerheide werkzaamheden verrichtte aan de betimmering, deed zich plotseling ter plaatse een instorting voor. O. werd onder het vallend gesteente bedolven. Onmiddellijk heeft men een aanvang gemaakt met het op- ruimingswerk. Na korten tijd was het slacht offer uit zijn benarde positie bevrijd. De le vensgeesten waren toen evenwel reeds ge weken. O. laat een vrouw en een kind achter. was geëindigd, oif hij mocht vertrekken bs verdediger verzette zich daar echter tegen zoodat de N. S .B.-leider in de zaal bleef. Requisitoir. De officier van justitie vondt wat hier gebeurd was, zeer laakbaar. Dit is geen wijze van optreden in een land, dat prat gaat op zijn groote beschaving en dat er trotsch op is, dat er voor zijn bevolking groote vrij heid bestaat. Spr. vorderde zes maanden gevan. genisstraf met aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht (ruim drie en een halve maand). Alle getuigen mochten weggaan, Na het requisitoir kwam mr. Van Vessem naar voren om uit naam van ir. Mussert te vragen op hij nu weg mocht gaan. Weer ver zet de verdediger zich, doch de president geeft alle getuigen verlof heen te gaan De verdediger mr. A .R. Rodrigues de Mi. randa zegde in zijn pleidooi, dat verdachte, na aanvankelijk ontkend te hebben, later rid derlijk bekende. Men moest, aldus pl. rekening houden met de omstandigheden waaronder dit feit is ge- beurd. Hier is het gevolg het gooien met steenen behandeld vóórdat de vechtpartij MussertMelchers en het schieten door den chauffeur door de rechtbank is behandeld. Op juridische gronden bestreed pl. de ten- laste gelegde openlijke geweldpleging met vereende krachten. Deze „vereende krachten" ontbreken echter geheel. De officier legt-dit wel ten laste, doch hij heeft dit niet kunnen bewijzen. De getuigen zeggen: „We hebben Bunning zien gooien ,maar niemand anders". Openbaar geweld is het geweld, waardoor de openbare orde wordt verstoord. In dit ge val was daarvan geen sprake. Inbreuk op de openbare orde is niet gemaakt. De man, die met een revolver heeft gescho ten, zoo zeide de verdediger loopt vrij rond. Deze verdachte, die een steen wierp zit reeds drie en een halve maand in het huis van be waring, terwijl hij ongetwijfeld uit noodweer heeft gehandeld. Pl. drong met klem aan op vrijspraak, subs, riep hij de clementie van de rechtbank in, waarna hij de onmiddellijke invrijheidstel ling van verd. verzocht. De officier verzette zich tegen de invrijheidstelling, welke na raadkamer werd afgewezen. Groote schade voor kipperthoudm, Een windhoos heeft Donderdag avond omstreeks zeven uur te Ilpen dam groote schade aangericht. Een paar lichtmasten knapten af, kip penhokken van pluimveehouders werden weggevaagd, schuren en ke ten uiteengeslagen en honderden stuks pluimvee door de lucht mee genomen en gedood. De meeste schade is aangericht bij den pluimveehou der K. Waals, van wien ongeveer 1000 kippen ter waarde van pl.m. f 1.50 per stuk werden gedood. Hoe groot de kracht van de hoos ïs geweest, bliikt daaruit dat een groote garagedeur is opgenomen en twee kilometer verder in een weiland is terecht gekomen. Een man, die achter een keet dek king tegen den regen had gezocht, woei in het Noord-Hollandsch Ka naal, doch kon spoedig worden gered. JONGETJE DOOR VRACHTAUTO OVER REDEN EN GEDOOD. Het tienjarig zoontje van den landbouwer N. van Asseldonk te Odiliapeel had het onge luk van een vrachtauto te vallen, die over het kermisterrein reed. Het knaapje werd ernstig gewond opgenomen en is aan zijn verwondin gen bezweken. KUIP MET KOKEND WATER OMGETROKKEN. Kindje aan brandwonden overleden. Het driejarig zoontje van den heer Tabak te Wanswerd (Fr.) wierp, terwijl zijn moeder de wasch deed, een kuip met kokend water om. Het kind kreeg den inhoud over het lichaam en is aan de gevolgen overleden. DR. L. G. KORTENHORST VOORZITTER RIJKSCOMMISSIE VOOR WERK VERRUIMING. Tot voorzitter der Rijkscommissie voor werkverruiming, welke functie door de be noeming van den heer Ch. Weiter, tot mi nister van Koloniën, is opengevallen, is be noemd dr. L. G. Kortenhorst. Poging tot chantage totaal mislukt. Twee Hagenaars liepen in den vaL Een koopman te Rotterdam, had van eenige Haagsche jongelui het verzoek ontvangen eens met hem te mogen praten. De ontmoeting had plaats in een café aan den Coolsingel. Daar vertelden de Hagenaars den koopman, dat zi] iets van hem wisten, dat hij zeker wel niet graag bekend zou gemaakt zien. Zij vroe gen f 10.000 voor hun zwijgzaamheid. Tijde115 de onderhandelingen over dit bedrag werden de twee bezoekers onrustig, blijkbaar ont dekten zij onraad en zij stelden daarom voor naar een café in de Aert van Nesstraat te gaan. De koopman had daar niet het minste bezwaar tegen, daar hij een vriend gezien had en deze had kunnen vragen de politie te waar schuwen. Toen het drietal dan ook in het an dere café kwam, waren daar al een PaarZf chercheurs, die de Hagenaars in arrest stei-

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2