HET NIEUWE AVONDBLAD De Denkers. De Timor, door de Derika 7 binnengesleept. -1927 PALVU 1937 Tien Jaar Arbeiderstooneel 22e JAARGANG NO. 27Q MAANDAG 20 SEPT. 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2>4 cents incasso, per kwartaal L20 plus 6 cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOUREN8 COSTER, MU. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE p W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels f0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 et. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DB KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnês. Levenslange ongeschiktheid J 2000.- overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim f 100.—, één Lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.—. één of twee leden wijsvinger f 25.—, alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5—, arm- of beenbreuk 30.—, enkelbreuk 15.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschera- marinevaartuigen enz f 400 bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hcV.elfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afisonderlilke verzekering voor abonnés op het Geïllus treend Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De groote belangstelling die in de geheele wereld aan den dag wordt gelegd voor het schaaktournooi te Baden stemt mij opnieuw tot overpeinzingen over de schakers. Dat is natuurlijk heel logisch: de hoogspannin^s- denkers zullen zelf geenszins verbaasd zijn dat zij anderen ook aan het denken brengen. En zij zijn begrijpelijkerwijze verheugd over de tegenwoordige populariteit van hun sport, niet alleen omdat de meesten hunner er hun broodje aan moeten verdienen maar ook om dat zij gaarne zien dat de aanhang van hun aangebeden spel zich uitbreidt. Of zij zich ook afvragen of deze belangstelling wellicht een kenmerkend tijdsverschijnsel is, verband hou dend met allerlei hedendaagsche toestanden., weet ik niet. Het lijkt mij niet zeker dat zij zich den tijd kunnen gunnen, ook daarover te denken. Maar ik kan dat in ieder geval wel, en het verwondert mij dat er in de sportru- brieken minstens evenveel ruimte wordt ge gund aan den achtkamp te Baden als aan de belangrijke vraag of Kick Smit in Engeland zal gaan voetballen of niet en aan de even wereldschokkende zwem-training van een ze kere Poppy Leroy, een Breda'sch bakvischje dat zich blijkbaar zeer snel door het water voortbeweegt. Menschenmassaas zullen straks Kick Smit weer toejuichen, andere men schenmassaas zullen loeien als Poppy een we reldrecord van de Deensche bakvisch-met-al- de-medeklinkers-in-haar-naam mocht terug winnen. Het is opwindend als Kick scoort, nog opwinderder als hij keihard tegen den paal schiet, en het is niet minder „glorieus voor onze vlag" en zoo als Poppy éen tiende secon de korter over de 100 M. zwemt dan Ragn- hild Hveger. Dat is tenminste de opinie van de massaas of „horden", zooals sommige on vriendelijke geleerden ze noemen. Maar hoe is het nu te verklaren dat diezelfde massaas zich evenzeer druk maken over de vraag of Capablanca, Flohr, Reshevsky of een andere denkkampioen den achtkamp in Baden zal winnen? Kick en Poppy leveren een kijkspel vol electriseerende snelheid. Capablanca, Flohr enz. zijn daarentegen uitermate traag in hun actie. Men kan opmerken dat hun ge dachten even snel zijn, of nog sneller, als de dribble van Kick en de crawl van Poppy, maai de psychische snelheid moet het ten allen tijde als kijkspel ver tegen de physieke af leggen. Hoe zit het dan in elkaar? Men zou kunnen veronderstellen dat er een algemeene rage heerscht voor al wat wedstrijd is. Maar vijfentwintig jaar geleden trokken de voet balwedstrijden al menschenmassaas en toen bleef de belangstelling voor de schakers vrij wel tot een kleinen kring van kenners be perkt. Nu interesseeren zich duizenden voor het verloop van een schakers-achtkamp, die geen flauw vermoeden van de moeilijke regels, de ontzagwekkende litteratuur en de inge wikkelde combinaties van het edele schaak spel hebben. Hoe zit dat? President Roosevelt zei enkele dagen ge leden, dat men lacht als gesproken wordt over de noodzaak van nadenken. Dat was een te pes simistische uiting van den president der Ver- eenigde Staten. Ik geloof dat in de belang stelling voor de schakers het besef tot uiting komt, dat er in dezen tijd zoo griezelig weinig over ernstige vraagstukken wordt nagedacht. He menschen die dat wèl doen, zij het dan slechts over de problemen van een spel, wor den daarom bewonderd en gehuldigd. Men verbaast zich over hen. Men benijdt hen. Men denkt, min of meer bewust: hoe is het moge lijk dat de kerels zich in deze jachtigen, ner- veuzen, opwindenden tijd zoo volmaakt con- centreeren kunnen op een onderwerp en het zelf let wel: zelf uitknobelen? Hoe lap- Pen zij 'm dat? Kan het dus toch? Dit is mijn uitlegging van het raadsel der Massa-belangstelling voor de schakers. Be looft die belangstelling betere tijden? Ik ge loof het wel. Ik geloof dus dat wij blij mogen zyn dat hun speciale afdeeling in de sport- rubriek het tegenwoordig ook „doet" Er nadert wellicht een tijd, waarin weer Meer en algemeener nagedacht zal worden, Zelf nagedacht! R. P. M V.VJJ. NIEUWS. Ne eenige weken getraind te hebben met oen heer De Jager, begon V.V.IJ. de competitie Met een beker-wedstrijd tegen Telefonia. ppv-V.Ijdat drie invallers telde, begon met een sterken tegenwind om na eenige minuten net eerste doelpunt te maken. Telefonia werd op eigen helft teruggedrongen en na een half ur spelen was het 6—0 voor V.V.IJ. Hierna maakte Telefonia een tegenpunt, waarna WIJ nog 2 maal kon doelpunten, zoo- oat de rust inging met 8—1 voor V.V.IJ. Na de rust kreeg V.V.IJ. den wind in den rog en zij nam het wat kalmer op. Er werd oeel aardig gecombineerd, en de stand werd. opgevoerd tot 121, waarmede het einde en tt'-T- in de tweede ronde kwam. Uit den uitslag blijkt wel dat V.V.U het heeft °P den Kennemerland't,eker gemunt Dinsdagavond 7 uur wordt er weer getraind «loer leiding van den heer De Jager. UMUIDEN Sleeptocht verliep zonder moeilijkheden. Zondagmorgen omstreeks 11 uur is de Derika 7 IJ.M. 417 met den stoom trawler Timor IJ.M. 491 op sleep touw alhier binnengekomen. Zooals wij reeds hebben gemeld, was de Ti- mor Vrijdagmorgen op ongeveer 200 mijl van IJmuiden door de Derika 7 opgepikt, omdat eerstgenoemde traw ler ernstige machineschade had be komen. Schipper Plug van de Derika 7 heeft ons het een en ander omtrent zijn sleepreis ver teld, die naar hij ons vertelde, geheel naar wensch was verloopen, mede door de groote medewerking, die hij van schipper Jac. 't Hart van de Timor heeft mogen ondervinden. Vrijdagmorgen ongeveer half negen, toen de Derika 7 zich bevond op 55 gr. 56 min. N.B. en 6 gr. O.L. hoorde schipper Plug door de koptelefoon op de brug, aangesloten op het radiotoesteu, toen men bezig was te halen, dat de Timor met de Mary in gesprek was. Schip per Plug vernam uit dit gesprek, dat de Ti- mor ernstige machineschade had bekomen en gesleept wilde worden. Schipper 't Hart ver telde, dat de kolleras was gebroken. Hierdoor was de schroef vrijgekomen, zoodat de ma chine eenige oogenblikken als het ware losge broken was, waardoor „de heeleboel kort en klein was geslagen." De Timor was toen 8 a 9 mijl van de Derika 7 verwijderd en daar de Derika 7 het langste uit was en daar om het recht op „het sleepje" had, voer schipper Plug full speel naar de Timor toe, nadat hij per draadlooze telefonie schipper 't Hart had doen weten, dat hij naar hem toestoomde. Beide trawlers hadden daags te voren bij elkaar gevischt, maar des avonds waren ze van elkaar gegaan. Schipper Plug wist echter vrij nauwkeurig in welke richting hij moest stoomen. Na het gesprek met de Timor werd zoo spoedig mo gelijk gehaald en Vrijdagmorgen 11 uur waren de schepen bij elkaar. Het was goed weer en kwart over elf kon de reis naar IJmuiden worden aanvaard. De schepen be vonden zich toen op 215 a 220 mijl van IJmuiden en hadden dus een heelen trek voor den boeg. Het sleepen ging tamelijk voorspoe dig, maar het was toch oppassen. Wel was er weinig wind maar er was veel deining. De eerste 7 uur werd 36 mijl afgelegd. Later toen de ze©" wat rus tiger was geworden, ging het vlugger. Maar Zaterdagmorgen was het weer veel minder mooi geworden. Er stond een stevige Z.W. wind zoodat men niet hard kon opschieten. Zaterdag morgen 8 uur waren 93 van de ruim 200 mijl afgelegd.. Maar na Zaterdag avond werd het weer kalm en van dat oogenblik ging het snel vooruit. Gelukkig had de Derika 7, die Woensdag morgen 8 September was uitgevaren, vol doende kolen. Zelfs had men de 14 ton, die üi een sparebunker lagen opgeslagen, haast niet behoeven aan te breken. Schipper Plug vertelde ons nog, dat geen van beide schepen een bijzonder goede vis- scherij hadden gehad. Hij had 330, de Timor 380 manden. VELSEN Ernstig verkeersongeval. Zaterdagmiddag ongeveer kwart voor vier vond op den Wijkerstraatweg ter hoogte van de Corverslaan een ernstige aanrijding plaats De uit de richting Beverwijk komende motor rijder C. J. van L. uit IJmuiden-Oost kwam aldaar in botsing met de wielrijdster J. van den Brink, wonende Princestraat, Velsen-N., die, komende van de Pont naar de Corverslaan wilde oversteken en van achter een auto te voorschijn kwam. Bij de hierop volgende bot sing kwam het meisje te vallen terwijl het rijwiel deerlijk gehavend werd. De motorrijder werd over den weggeslingerd en bekwam een bloedende hoofdwonde. Dr. R. W. Fierstra was spoedig ter plaatse en verleende genees kundige hulp. Het meisje, dat een lichte hersenschudding had bekomen werd per brancard naar het Politiebureau vervoerd waarheen ook de mo torrijder met behulp van een paar omstan ders zich begaf. Het ongeluk bracht op dit drukke gedeelte heel wat menschen op de been zoodat de politie met verkeersregeling en hulpverleen in g de handen vol had. De motor was door de botsing aan de voorzijde beschadigd. Het meisje zoowel als de motor rijder werden per auto naar hun respectieve lijke woningen vervoerd. Jubileum Uitvoering op 12 October a.s. Een tiental jaren geleden voerde de Bond van Arbeiders Tooneelvèreenigingen in Nederland een stevige actie teneinde op verschillende plaatsen in ons land onder-afdeelingen van den Bond te stichten, die de cultureele taak van het dilettantentooneel-door-en-voor-ar- beiders intensiever zouden kunnen opnemen. Voor dien tijd had in de gemeente Velsen reeds een arbeiders tooneelgezelschap be staan, doch dit was na een bestaan van eenige jaren ter ziele gegaan. Den secretaris van den Bond werd aange zocht, de organisatie van de afdeeling Velsen- IJmuiden ter hand te nemen, omdat hij als inwoner van Haarlem hiervoor het best in de gelegenheid was. En weinig heeft het hoofd bestuur toen wellicht kunnen bevroeden wat voor een belangrijke connectie het schiep tus- schen de vereeniging in wording en haar pro motor, wien ze veel zoo niet alles verschuldigd is. Want deze bondssecretaris was de heer H. van Dokkum, wiens naam met de arbeiders tooneelvereeniging onverbreekbaar is verbon den. 10 October 1927 werd de afdeeling Velsen- IJmulden opgericht. Men doopte haar PALVU en slechts ingewijden zullen weten, dat dit de beginletters zijn van het: Proletariërs aller landen vereenigt U. De heer van Dokkum werd aangezocht zich „voorloopig" met de regie te willen belasten; hij voldeed aan dit verzoek en van de voor- loopige regisseur werd van Dokkum de defini tieve regisseur, die sindsdien de vereeniging steeds geleid heeft. Met den regisseur is nog slechts één lid van de oorspronkelijke garde over, n.l. mej. Tr. Alders, die beiden dus jubileeren. De eerste uitvoering gaf Palvu in het Thalia Theater op 15 December 1927 met „De Distel" van Jan Fabricius. Een lange reeks van beken de en minder bekende tooneelwerken volgde. Van de belangrijkste noemen we de Erfgena men van Rabourdin, Robert Bertram Cie. Ghetto, Schakels, Op Hoop van Zegen, Ora et Labora, De Opgaande Zon, Van ouds de Mor genster, Uitkomst, Tropenadel, De Meid, De koekoek, Allerzielen, De Ridder van den Kou senband, Een Moeder, De Doofpot. Voorwaar titels die klinken! Men behoeft geen ingewijde te zijn om reeds aanstonds te zien. dat de tooneelcommissie en in het bijzonder de regisseur groote bewon dering heeft voor de werken van Heijermans. Zeer terecht heeft men ruimschoots geput uit den rijken schat van tooneelwerken van dezen onvergetelijken auteur, die voor het arbeiders tooneel zulk een wijd perspectief geopend heeft. In de afgeloopen 10 jaar regisseerde van Dokkum 11 werken van Heijermans. En hoe deed hij dat. Meermalen hebben we met zulk een uitvoe ring van Palvu kunnen voelen, welk een diepe bewondering haar regisseur voor Heijermans koestert en hoe hij die op zijn ensemble (en daardoor op de toeschouwers) weet over te brengen. We denken daarbij b.v. aan de schit terende prestaties in „Uitkomst", het buiten gewoon zware droomspel. Palvu nam slechts een enkele maal deel aan een tooneelwedstrijd, n.l. aan het laatste door den Bond uitgeschreven concours. Het behaal de daar den tweeden prijs toen het tegen 14 landelijke vereenigingen uitkwam. Voorzeker een knappe prestatie. De eerste prijs ging naar Haarlem. Talloos is het aantal voorstellingen, dat Palvu gaf als medewerkster aan uitvoeringen en feestavonden van andere organisaties ah? Nat. Drankweer Comité, I.O.G.T., den Centra- len Bond en natuurlijk der moderne arbeiders beweging, Zonder Palvu is een avond der plaatselijke moderne arbeidersbeweging haast niet denkbaar. Wel een bewijs, dat de jubilaris zijn cultureele taak serieus opvat. Daarom doet het de leiding van Palvu zoo goed, dat haai- werk geapprecieerd wordt en zich dit uit in den vorm van uitbreiding van het aantal donateurs, dat thans reeds ver de 400 gepasseerd is. Voor haar jubileumstuk heeft Palvu ge meend een luchtig blijspel te moeten kiezen, dat zich aan de stemming op een feestavond aanpast, n.l. het bekende werk van gijn en nonsens „Filmmaniakken" van Henk Bakker. Op Dinsdag 12 October a.s. zal dit in het Thalia Theater in eerste uitvoering gaan. Het kluchtspel, dat een echte lachschlager is, is een satyre op de blinde adoratie voor twee filmartisten, die in werkelijkheid slechts land- loopers zijn. Tot welke gevoelens die ma- De werkloosheid. Het aantal werklooozen in deze gemeente bedroeg op: 18 Sept. '37 18 Sept. '36 Bouwvakarbeiders 409 452 Metaalbewerkers 224 311 Houtbewerkers 16 34 Landarbeiders 26 29 Havenarbeiders 77 104 Visschers 157 257 Kantoorbedienden 50 51 Losse arbeiders 557 645 Overige beroepen 281 327 Mannen boven de 18 jaar 1797 2210 Mannen onder de 18 jaar 67 138 Vrouwen boven de 18 jaar 17 24 Vrouwen onder de 18 jaar 9 23 Totaal werkloosheid: 1890 2395 Het aantal werkloozen daalde sedert verleden jaar dus met 505 of met ruim 21 pet. Sedert verleden week is het met. 15 gestegen. Afdeeling „Velsen'' van Mercurius jubileert. Van Dokkum. niakale bewondering voor de film aanleiding geven kan moet men maar eens op 12 October a.s. gaan zien. Wij mogen zeker als 'eersten van deze plaats af Palvu met haar jubileum hartelijk felici- teeren en haar nog vele jaren van eultureelen arbeid voor haar auditorium toewenschen. W. Coöperatie „Eendracht". Heropening der afdeeling Manufacturen". Onder zeer groote belangstelling heeft Za terdagmiddag ten kantore der Coöperatie „Eendracht aan de Burgemeester Weertsstraat de officieele opening der verbouwde manu- facturenafdeeling plaats gehad. Te ruim 4 uur riep de voorzitter der. coöperatie de heer J. Stark de aanwezigen een hartelijk welkom toe en gaf vervolgens een uiteenzetting van de motieven welke tot uitbreiding der manu- faeturen-afdeeling hadden geleid. Spreker was zeer verblijd over de groote belangstel ling welke ook van de zijde der leden voor deze uitbreiding bestond. Dank werd gebracht aan den architect en heer A. ten Broecke. Voorts aan hen die aan de verbouwing hadden medegewerkt n.l. de firma Chr. van Heyst, aannemer, den heer Stapper schilderwerk, en den heer Schoot verlichting benevens den heer v. 't Veer,'van de Handelskamer voor de verstrekte adviezen. Schriftelijke gelukwenschen waren ingeko men van de Handelskamer afd. Manufactu ren, dé Verbruikers en van een personeellid, Door deze verbouwing is verkregen een prach tige winkel, een model keuken benevens een toonzaal voor meubelen enz. De afdeeling manufacturen is keurig ver zorgd; vitrines met indirecte verlichting, ruime toonbanken met een groot aantal schuifladen en rondom langs de wanden bor den waarop een groote verscheidenheid van artikelen op koopers wachten. De wand en plafondbetimmering bestaat uit celotex en geeft het geheel een rustig cachet. Ook de afdeeling schoenen is welverzorgd. De modelkeuken zal menige huismoeder doen genieten. Een keur van allerlei benoo- digdheden is hier bijeengebracht, alles in rood emaille. De groote toonzaal boven be vat een prachtige collectie meubelen voor zit- en slaapkamer. De hier aangebrachte verlichting geeft aan het geheel een stem mige sfeer. Verder bevonden zich boven nog de Haka-haard en de afdeeling confectie. Na den rondgang vereenigden zich alle genoo- digden weer in de kantoorlokalen, waar thee en gebak werden geserveerd. Hier werd nog het woord gevoerd door den heer A. ten Broecke, die mede namens den aannemer dank bracht aan het bestuur voor de onder vonden medewerking en hulde voor den moed, om in deze moeilijke tijden een der gelijk werk te doen uitvoeren. Ook aan den bedrijfsleier den heer G. Hollander bracht spreker dank. Daarop sprak de heer Wolf propagandist der Handelskamer, die in een geestdriftig betoog ten gunste der coöperatie het bestuur gelukwensohte. De heer G. Hol lander bood namens het personeel een elec- trische klok aan, welke echter door omstan digheden nog niet was gearriveerd. Ten slotte voerde nog het woord de heer H. Mol, leider der manufacturenafdeeling, die zeide ver heugd te zijn dat zijn lang gekoesterde wensch voor uitbreiding thans in vervulling was ge gaan. Spreker beloofde zijn uiterste best te zullen doen. opdat zoo spoedig mogelijk ook deze uitbreiding te klein zou zijn. De voorzitter de heer Stark bracht dank aan de sprekers voor hun vriendelijke woor den en aan hen die door een bloemenhulde zooveel tot het feestelijk aanzien hadden bij gedragen. Voorts dankte hij de leden, die door hun trouw deze uitbreiding mogelijk maakten er den wensch aan toevoegend, dat ook de andere afdeelingen binnen niet te langen tijd uitgebreid mogen zijn. TT',,vmede was het officieele gedeelte beëindigd en wer- Heden vóór 20 jaar had de oprichting plaats. Het is heden twintig jaar geleden, dat de afdeeling „Velsen" van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden Mercurius werd opgericht, welk feit voor ons aanleiding was den secretaris den heer L. W. van Beek te verzoeken, ons het een en ander omtrent de geschiedenis van deze ox-ganisatie, die, al hoewel niet behoorende tot de gi-ootste veree nigingen van werknemers, op haar terrein zoo veel nuttig werk heeft vei-richt. De in onze gemeente wonende leden van Mercurius, zoo vei-telde ons de heer Van Beek, waren vóór de oprichting der afdeeling, bij andei-e afdeelingen ingeschreven. Maar in ae bijeenkomst, die 20 September 1917 in „de Wil lem Barensz" werd gehouden, werd besloten tot de oprichting van een afdeeling over te gaan. Het toenmalige lid van het bondsbestuur, thans voorzitter van den bond, de heer W. Cii. van Daalen vervulde dien avond de spreek- beurt en het.aantal personen, dat bij de op richting toetrad bedi-oeg 28. Het bestuur werd gevormd door de heeren D. van Duijvenbode, voorzitter, P. de Haan, secretaris. Th. Kruijt, penningmeester, H. Lugtig en H. v. d. Zijl. Van het eerste bestuur heeft thans nog de heer de Haan in het bestuur zitting. Van de oprichting af is de heer de Haan vrijwel on afgebroken bestuurslid geweest. Hoe ging het met den groei van het le dental? vroegen wij den heer Van Beek. Dat groeide geleidelijk. Op 1 Januari 1922 was het ledental reeds tot 98 gestegen, een aantal, dat alle reden tot tevredenheid gaf. Maar ook onze organisatie had haar ups en downs en het ledental, dat thans 62 be draagt, kan zeker grooter zijn. Het bestuur is er van overtuigd, dat onbekendheid met het doel en met de middelen waarmee getracht wordt, dit doel te bereiken, velen terughoudt, zich aan te sluiten bij een organisatie, die vol komen neutraal is en waarin dus iedere han dels- en kantoorbediende zich thuis kan ge voelen. Het bestuur is dus tevreden, maar niet voldaan en het heeft er steeds naar gestreefd het ledental op te voeren. Het deed dat op velerlei wijze. Want stil gezeten heeft het be stuur geenszins. Er werden tal van excursies georganiseerd en ook op sociaal-economisch terrein heeft het zich bewogen. Zoo heeft de afdeeling in 1925 in een gbed gedocumenteerd adres aan het gemeentebestuur van Velsen de instelling van een eigen arbeidsbeurs bepleit in plaats van het toenmalige correspondent schap der arbeidsbemiddeling. In het jaar 1928 prees de afdeeling zich gelukkig, dat op haar aandrang tot de stichting van een gemeente lijke arbeidsbeurs werd overgegaan. Maar, zei de heer van Beek, er is nog veel meer gedaan. Tal van feestavonden voor leden en genoodigden werden in den loop der jaren gehouden en voorts werden bekende sprekers uitgenoodigd, die over interessante onderwer pen een causerie hielden. Dit laatste geschied de meestentijds door bemiddeling van het In stituut voor Algemeene en Vakontwikkeling. De belangstelling voor deze avonden bewijst, dat zij zeer op prijs worden gesteld; zoo o.a. voor de lezing, gehouden door dr. P. H. Ritter Jr. uit Utrecht over het onderwerp: „Waar gaan wij heen?" Wat is dat Instituut voor Algemeene en Vakontwikkeling? vroegen wij den heer Van Beek. Dit instituut werd in 1928 gesticht als een nieuwe bondsinste.lling. Het doel daarvan is bondsbestuur en afdeelingsbesturen voorlich ting te verschaffen omtrent alle aangelegen heden, die tot bevordering van de algemeene ontwikkeling kan bijdragen en verder, om de leden van voorlichting te dienen Dij vraagstuk ken betreffende hun studie. De bijeenkomsten belegd in samenwerking met dit instituut, toonen aan van welk een groote beteekenis, naast de vakontwikkeling, de geestelijke vor ming moet worden geacht om in het leven te slagen. De tot dusver gehouden bijeenkomsten zijn een groot succes geweest en rechtvaardi gen alleszins de verwachtingen, dat het in stituut zich in de groote belangstelling der leden zal kunnen blijven verheugen. Het be stuur op zijn beurt zal trachten, ook in de naaste toekomst dergelijke leerzame avonden te beleggen, hetgeen er zeker toe zal bijdra gen, den band tusschen bestuur en leden te verstevigen. Verder vertelde de heer Van Beek ons nog het een en ander over het werk van den bond in het algemeen. Vooral voor de behartiging der bijzondere belangen van de leden wordt veel gedaan, welke leden zijn ingedeeld in bepaalde branche-groepen als metaalnijver heid, verzekeringsbedrijf, bank-, effecten- en kassiersbedrijf enz. Met de stichting der werk- loozen-internaten voor leden en echtgenooten heeft de bond prachtig werk geleverd. Dat der regeering dit werk zeer sympathiek was blijkt wel daaruit, dat de opening van het eerste in ternaat op 22 Juni 1936 officie'1 door minister Slingenberg geschiedde. De bond heeft een Ondersteuningsfonds, een Werkloozenkas en een Weerstandskas. Uit de werkloozenkas en de weerstandskas, die is ingesteld ten behoeve van die leden, welke tengevolge van een actie, bij hun werkgever gevoerd, werkloos zijn ge worden, werd in 1936 aan 1537 leden ruim 125000 uitbetaald. Het aantal leden van den bond is thans 8373. Uit dit alles blijkt -wel, dat de afdeeling alle reden heeft om even bij het 20-jarig jubileum stil te staan. Het tegenwoordige bestuur bestaat uit de heeren G. H. Porringa, voorzitter, L. W. van Beek, secretaris, P. de Haan, penningmeester, J. H. Kroonsberg, correspondent van de ver zekeringsinstellingen en F. C. M. Takes. den de zalen voor het publiek ter bezichti ging opengesteld, waarvan door zeer velen een dankbaar gebruik werd gemaakt. Het was een waardig slot op een grootsch werk waarop het bestuur der Coöperatie Eendracht met trots mag terugzien.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1